Jak moc dáte na předpovědi počasí?

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » čtv pro 5, 2019 19:52

Dneska se zlocinci z CHMU zas jednou "vytahli". Asi v 5 rano jsem se koukal na Aladina a odpoledne melo byt uplne jasno po celem uzemi. Rikal jsem si, ze konecne budu mit vychazku na slunci a ono houby. Misto slunce 100 % zatazeno. Na Valassku pry to same a jak tak koukam na satelitni snimky, tak je na tom stejne cela stredni Evropa i s okolim.

Za mne tedy predpoved 100 % spatne, ale nepochybuju, ze si ji sami zhodnotili aspon na 90 %. BTW, Meteoblue melo polojasno, takze jen 50 % mimo ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod scinkk » čtv pro 5, 2019 20:07

Jsi mel zajet na hrebeny Krkonos, tohle republikova poklicka (casto to na satlitnim snimku presne definuje nase hranice :), cca do vysky 1400 mnm, se kor na podzim dela casto, podle me meterologove moc nedokazou urcit kdy se vytvori a zda se to dopoledne rozpusti nebo to zadekovany zustane cely den nebo to proste modely ignoruji/neumi. V dane vysce uz bylo jasno cely odpoledne :)
Mozna textove predpovedi CHMI by v tomto obdobi mohly byt presnejsi.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » čtv pro 5, 2019 20:13

Jasne, ze je to nizka oblacnost, ovsem 1400 m uz je celkem vysoko a jestli to neumeji predpovedet, tak at snad radej predpoved vubec nevyhlasuji [-( Tentokrat to ovsem neni jen u nas, koukni se na satelitni snimek, okruh tak 500 km. Navic jim tam ta spatna predpoved visi jeste ted, nizka oblacnost tady 0, realne 100 %. A kdyz koukam na Meteoblue, tak ti uz ji maji spravne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod scinkk » čtv pro 5, 2019 20:47

Jo tak dneska to nebyl jen nas kotlik :) Netusim proc to neprepdovedi, zajimala by me ta textova prepdoved z prechoziho dne, pac to ze tohle ignoruje aladin, by me zas tolik neprekvapilo. Meteoblue, co jsem posledni dny koukal, tak to vetsinou opravi az ten den respektive par hodinu pred, tedy jen, ze se ta deka nevybere, takhle sjem se na slunicko tesil tusim predminuly vikend :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod lojzmen » čtv pro 5, 2019 23:23

Nejpřesnější je textová předpověď.
To ostatní jsou berličky pro ty, co nerozumí textu.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » pát pro 6, 2019 0:23

OK, tak na zitra:
Počasí přes den (07-24):

Zataženo nízkou oblačností, zpočátku ojediněle mlhy, i mrznoucí. Během dne protrhání oblačnosti na jasno nebo skoro jasno. Večer od severozápadu přibývání frontální oblačnosti. Nejvyšší teploty 1 až 3 °C, při vyjasnění až 6 °C. Mírný jižní až jihozápadní vítr 2 až 6 m/s.

Tak na to jsem vazne zvedav.

Vcerejsi predpoved uz bohuzel neni, nejsou nekde archivovane?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod GreyMouse » pát pro 6, 2019 0:26

scinkk píše:...takhle sjem se na slunicko tesil tusim predminuly vikend :)

Bylo, ale taky asi jen nahoře. V neděli ráno viditelnost bídná, Lyžařský boudě (1200 m n. m.) kapalo ze střechy, jak na ní kondezovala mlha a já brblala, kdeže je to slibovaný slunce. Ale stačilo vylézt o 150 m výš a rázem bylo to mlíko pod náma :)

Krkonose_201911_1.jpg
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod GreyMouse » pát pro 6, 2019 14:50

mike píše:OK, tak na zitra:
Počasí přes den... Během dne protrhání oblačnosti na jasno nebo skoro jasno.

Tak na to jsem vazne zvedav.

Východní Čechy hlásí jasno :)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » pát pro 6, 2019 14:53

Taky hlásím (skoro) jasno, lehký opar, mínus 2
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod apuka » pát pro 6, 2019 16:09

mike píše:Tak na to jsem vazne zvedav
No, netrefili se. Spravne mela byt predpoved pro Prahu:
Slunce pri vychodu zacne svitit, pres den bude bez jedineho oblacku hnusne ostre svitit do oci az do sveho zapadu.
(Zapomel jsem si doma slunecni bryle :evil:

Ale mate tam moc teplo, rano v OV fucelo dost, jsem pekne vymrzl.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » pát pro 6, 2019 18:44

Na zítra ráno/dopo rosničky slibujou tady u nás poladovicu.... Ráno pudu pro rochliky, taxe snad nepřizabiju. Vyhodnoitím podmínky a dyž to fuckt bude skluzaffka, tak ani pindicou pod kopec rači ne a pudu (si rozbít hubu) pěšo. Nebo žebych rači preventivně nazul 10-ti hroty? :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod sobb » pát pro 6, 2019 20:07

mike píše:Vcerejsi predpoved uz bohuzel neni, nejsou nekde archivovane?
To nevím, ale pokud si dobře pamatuju, tak možnost nízké oblačnosti na středu a čtvrtek předpovídali už v úterý (kdy jsme odjížděli, pak už jsme čerstvější předpověď neměli). Ve středu jsme naštěstí měli slunečno, ve čtvrtek to i na jihu Moravy viselo nízko celý den :?

GreyMouse píše:Východní Čechy hlásí jasno :)
Já chcu taky :) V našem údolí to sedělo celý den, na hřebeni o sto metrů výš bylo vidět, že je tam někde nahoře jasno. Padesát, sto metrů, a taky jsme si užili sluníčka. Akorát nemáme tak dlouhej žebřík :mrgreen:
Ale i tak to bylo pěkný, všechno ojíněné, na zemi sněhový poprašek, taková skoro zimní atmosféra :P
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » pát pro 6, 2019 20:22

sobb píše:To nevím, ale pokud si dobře pamatuju, tak možnost nízké oblačnosti na středu a čtvrtek předpovídali už v úterý (kdy jsme odjížděli, pak už jsme čerstvější předpověď neměli). Ve středu jsme naštěstí měli slunečno, ve čtvrtek to i na jihu Moravy viselo nízko celý den :?

Vsak jo, vcera to sedelo nad celou Evropou. Ja jsem se na ctvrtecni prepoved dival ve ctvrtek rano a byla spatne. Vlastne byla spatne jeste odpoledne. Ve stredu bylo pekne i tady (a zrovna na stredu odpoledne prelozil sef pondelni schuzi :roll:).

GreyMouse píše:Východní Čechy hlásí jasno

To byla predpoved pro Prahu ;-)

apuka píše:No, netrefili se. Spravne mela byt predpoved pro Prahu:
Slunce pri vychodu zacne svitit, pres den bude bez jedineho oblacku hnusne ostre svitit do oci az do sveho zapadu.

Divne, kdyz jsem sel uz za svetla spat, tak bylo zatazeno. Vyjasnilo se az nekdy odpoledne. Za mne tedy dneska vysla.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod sobb » pát pro 6, 2019 20:30

mike píše:Vsak jo, vcera to sedelo nad celou Evropou. Ja jsem se na ctvrtecni prepoved dival ve ctvrtek rano a byla spatne.
Jestli jsem to dobře pochopila, tak koukáš jen na modelové animace. My naopak čteme + synoptická předpověď. Tam možná bude ten rozdíl. Zkus to taky tak, třeba nebudeš tak často smuten, že to nevyšlo :wink: Aneb nebude-li pršet, nezmoknem :twisted:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » pát pro 6, 2019 20:33

Nekoukam na animace, ale na Aladina. Jestli se textova predpoved nejak zasadne lisi, tak k cemu je to dobre? Dneska jsem koukal na oboji a odpovidalo to.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod sobb » pát pro 6, 2019 20:38

Já si Aladina pamatuju kdysi jako animace, netuším, jak vypadá teď. Každopádně podrobnosti slovní předpovědi může dosáhnout asi jen ztěží. A stejně, zrovna předpověď nízké oblačnosti je ve sféře rčení, které uvádím výše.

A už se zas těším na *
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod apuka » pát pro 6, 2019 22:51

mike píše:Divne, kdyz jsem sel uz za svetla spat, tak bylo zatazeno. Vyjasnilo se az nekdy odpoledne.
Myslim si, ze kdyz chces hodnotit pravdivost predpovedi na den, mel bys ten den taky vylezt z brlohu a ne spat.
Nevim, kdes byl, ja jsem vystoupil na Hlavaku v Praze cca 8:30, uz predtim neco jsem se koukal zvlaku na panoramu Prahy a uz cca od Pardubic bylo svetlo a jasno. Do vlaku jsem nastoupil 15:40 (plus jeste svetlo po ceste), mezitim celou dobu Hlavak - Prasna brana - Staromak - Karolinum - Vodickova - Vaclavak - Hlavak a celou dobu svitilo slunce, na nebi jsem videl jen nad Staromakem hejno holubu a sest divokych husi ale zadny mrak.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » pát pro 6, 2019 23:11

V 8:30 uz jsem spal a v 15:40 byl vzhuru ;-) To uz bylo pekne, ale jelikoz mne pres den slunce nebudilo, tak to s nim nebylo tak slavne. Ve stredu to vypadalo jinak, to bylo fakt jasno, dneska trochu opar. Praha ale neni uplne mala a ja to mam do stredu mesta nejakych 6 km vzdusnou carou a jsem o vic nez 100 m vys. Takze pocasi nemusi byt uplne stejne, ale obvykle je u nas na kopci lepsi, nez dole v dire ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod lojzmen » pát pro 6, 2019 23:38

mike píše:Nekoukam na animace, ale na Aladina. Jestli se textova predpoved nejak zasadne lisi, tak k cemu je to dobre? Dneska jsem koukal na oboji a odpovidalo to.



Někdy někde bylo napsáno. Výpočetní model je jen pomůcka, předpověď obsahuje i zkušenosti meteorologa.

Dále (od mého zdroje v ČHMÚ) pokud je to jednoznačné, každý kraj si udělá předpověď. Pokud je situace složitá, proběhne konference mezi krajskými pobočkami.

Celorepubliková předpověď je na nic, nechápu, proč existuje. A jsou období, kdy severní část Severní Moravy má úplně něco jiného, než zbytek.

Krajské předpovědi jsou tu.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » sob pro 7, 2019 1:02

Kdyz koukam na text, tak samozrejme na krajske. Na Aladina koukam proto, ze mi da lepsi predstavu o tom, jak se pocasi ma vyvijet a muzu si vybrat oblast, ktera mne zajima. Textove predpovedi byvaji obcas celkem vagni (nebude-li prset, nezmoknem).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » sob pro 7, 2019 12:21

pavproch píše:Na zítra ráno/dopo rosničky slibujou tady u nás poladovicu.... Ráno pudu pro rochliky, taxe snad nepřizabiju. Vyhodnoitím podmínky a dyž to fuckt bude skluzaffka, tak ani pindicou pod kopec rači ne a pudu (si rozbít hubu) pěšo. Nebo žebych rači preventivně nazul 10-ti hroty? :twisted:


Jo, trefili se, obsahem i časově nachlup. Ráno dyž sem šel pro rochliky, tak ještě nic, v osum mělo a začalo sněžit a po deváté to mělo přejít do mrzgolení a přešlo. Neska teda ode mně rosničky dostávají :smt023
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » sob pro 7, 2019 14:50

Tak. Venku už kluziště nenisu, ta trocha sněhu, co byla, už taky nenisu a zítra to podle rosniček opět bude Kopec po bahně. Chjo no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod booze » sob pro 7, 2019 21:18

To kluziste bylo dneska krute a proverilo opet silnicare. :twisted:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod lojzmen » ned pro 8, 2019 23:00

mike píše:Kdyz koukam na text, tak samozrejme na krajske. Na Aladina koukam proto, ze mi da lepsi predstavu o tom, jak se pocasi ma vyvijet a muzu si vybrat oblast, ktera mne zajima. Textove predpovedi byvaji obcas celkem vagni (nebude-li prset, nezmoknem).


OK. Stejně. Někdy ještě sleduji ČHMÚ radar, nebo celou Evropu.
U toho radaru jsem vysledoval, že občas mění citlivost, někdy oblačnost vypadá na déšť a nikde nic nespadne.
To mne docela naserou. A ještě skouknu jejich Snímky z družic MSG, je tam vidět, jak postupují mraky, ve dne.
Pokud chci odhadnout vydatnost a časový průběh přicházejícího deště, mrknu ve směru, odkud to jde, na Grafy automatických stanic.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » ned pro 8, 2019 23:09

Jj, na radar koukam celkem casto a mam stejnou zkusenost, myslim, ze jsem to sem uz psal. Nekdy prejde zelena az zluta plocha a ani kapka a jindy prsi z tmave modre... zrovna dneska.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod apuka » pon pro 9, 2019 10:14

Kluci, kurna, co tak nekdy si neco i precist? I ja jsem totady nekolikrat psal, i nekde ve vysvetlivkach na CHMU (i jinych meteorologickych servrech) je napsane, ze zadny radar NEMERI SRAZKY ale (vyjadreno neodborne, nechce se mi hledat terminy) jakysi potencial moznosti srazek, jinymi slovy nasyceni vzdusne masy (vcetne mraku) vodou. Ale ze je tam nekde uplne maximum nasyceni, jeste neznamena, ze tam musi neco spadnout. No a plati to i naopak, i pri hodne nizkem nasyceni muze neco malo spadnout.
Mnozstvi spadlych srazek je mozne sledovat pouze zpetne, dopredu se muze jen odhadovat - a to spise "rucne" a hlavne ne pouze na zaklade radaru.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod lojzmen » pon pro 9, 2019 21:55

apuka píše:Mnozstvi spadlych srazek je mozne sledovat pouze zpetne, dopredu se muze jen odhadovat - a to spise "rucne" a hlavne ne pouze na zaklade radaru.


Jo jo, ruční práce je v tom, že blíží-li se fronta od západu, máme my moraváci možnost se podívat kolik a kdy napršelo pražákům.

lojzmen píše:Pokud chci odhadnout vydatnost a časový průběh přicházejícího deště, mrknu ve směru, odkud to jde, na Grafy automatických stanic.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » pon pro 9, 2019 22:17

Z cehoz ovsem neplyne moc o tom, kolik naprsi Ostravakum, protoze vsechno muze spadnout na Vysocine ;-)

@apuka: :roll: piseme, ze radar nefunguje jako predpoved/odhad srazek idealne a ty napises, ze radar neukazuje mnozstvi srazek ](*,) Ano, neukazuje, ale jeho jediny vyznam z hlediska koncoveho uzivatele je prave ten odhad. Co se na nas zene, kdy asi to prijde a jak moc toho bude. Nekdy to funguje slusne, jindy min, nekdy skoro vubec.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod apuka » úte pro 10, 2019 0:09

mike píše:jeho jediny vyznam z hlediska koncoveho uzivatele je prave ten odhad. Co se na nas zene, kdy asi to prijde a jak moc toho bude. Nekdy to funguje slusne, jindy min, nekdy skoro vubec.
Z (predpovedniho) hlediska koncoveho uzivatele samotne radarove snimky fakt az tak velky vyznam nemaji. Az ve spojeni s dalsimi udaji je mozne si zkusit neco predvidat. To "co", co se zene z radaru netusis, co je, "kdy" sice muzes spocitat, ale "jak moc toho bude" se dopredu odhadnout neda. Prave kvuli tomu, co jsem zduraznil - "to" cele muze cestou nekde "spadnout" a neprijde nic, muze se rozptylit/rozpadnout bez jakekoliv dopadu ale taky se muze "cestou" zvetsit, vytvorit "z niceho". A taky muze v uplne stejnem stavu prejit celou republikou (nebo Evropou) - a nic. Vetsinou bude skutecnost nekde mezi temito moznostmi, ale fakt to jen na zaklade radarovych snimku neodhadnes, kde.
Jak sob psal, zacni k tomu studovat synopticke mapy, barometr a jeste neco navic k tomu (dobre jsou i znalosti "mistnich pomeru a zvyklosti") a potom uz si muzes zacat zkouset udelat predpoved.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » úte pro 10, 2019 1:20

:roll: psal jsem snad, ze pouzivam jen radar? Samozrejme koukam na vsechno, ovsem na radaru vidim aktualni vyvoj a obvykle se mi dari odhadnout, jestli stihnu svych 7 - 10 km, nez dorazi dest. Priklad: predpoved rika, ze k veceru prejde fronta, nic vic tam obvykle neni (a ze synopticke mapy plyne to same). Radar mi tu frontu a hlavne rychlost jejiho postupu ukaze.

Neni to sob, ale sobb a neni to on, ale ona #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Pokec