Sněží

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Sněží

Příspěvekod Dromedaro » pát led 19, 2024 21:04

Tak to musím pak vyzkoušet na ty pohorky tu velikost, ale díky za tento postřeh. Ale to teda, jestli budu kupovat velikost na pohorky, tak na normální boty už to bude velký. Ty pohorky jsou takový bagančata. Ale zase, když je zima a mrzne, tak nosím hlavně je. No ale doufám, že nebudu muset koupit na každou botu nové nesmeky. A v těch z těch ethericova odkazu, v tom se dá chodit i po městě po chodníku a asfaltu? A nevypadá to divně v tomhle chodit po městě? Jsem se díval na ty městské a ty mají civilní vzhled.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4384
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Sněží

Příspěvekod Etheric » sob led 20, 2024 5:17

Já v tom šel mnohokrát po asfaltu, ale ten byl tak pokryt ledem, že jsem šel prakticky po ledu. Jak to vypadá a co si myslí lidi fakt neřeším a je mi to fuk.

Popisky nalehko bych neřešil... Oni maj u zboží často takový žblepty, že... Koukni raději na popisek výrobce, videa se zkušenostmi lidí, co je maj x let...
Nedokážu vůbec odhadnout, kolik jsem v tom nachodil. Za rok použiju tak 4 - 10x, na různý vzdálenosti. Mám je třetí (nebo už čtvrtou?) zimu a furt v pohodě. Jsou dobrý, je i hodně levnějších napodobenin, ale těm bych se logicky vyhnul, bo u "snowlite" z Ali bych se bál, že se mi to při záběru v kopci přetrhne...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Sněží

Příspěvekod apuka » sob led 20, 2024 17:38

@Dromedaro: Klidne to muzes ve meste pouzit - pokud tam mas snih a/nebo led (jinak to nema smysl, ze se Ti pohorky budou klouzat napr. na mokrem mramoru se neresi nesmekama :-)). Kdyz mas poradnou ledovku/naledi, tak mas naprosto jedno, jestli ten centimetrovy tvrdy led je na asfaltu nebo nekde na turisticke stezce na korenech, skalkach, kamenech, zmrzlem bahnu, atd. Hroty jdou/se zahryzavaji po/do ledu. Vlastne hned prvni pouziti tech mych Veriga bylo nejdrive nahoru na Babiu horu, potom dolu na chatu a nakonec par km po sirsi rovne lesni stezce s kaminkama (asi jako by tam vysypaly ten ostry sterk) jen obcas s nejakou zmrzlou kaluzi. Na nesmecich ani nebyly stopy po pouziti...

Jo - jeste ty nesmeky maji jednu vyhodu v terenu. Pokud se dostanes na misto, kde musis prelezt nejakou skalu, tak i kdyz tam neni led nebo dost snehu, bude Ti to drzet nohy na te skale, nebudou Ti boty klouzat.
Dromedaro píše:jestli budu kupovat velikost na pohorky, tak na normální boty už to bude velký
Hodne zalezi, kde v rozmezi konkretni velikosti jsou Tvoje pohorky (a normalni boty). Ale klidne za beznych okolnosti byva rozsah tak 3 cisla (UK, ne EU), skutecna pouzitelnost je ale casto i tak 4,5-5 cisel (s prihlednutim k poznamce, co jsem psal o velikostech ruznych bot predtim). Na bezne pouzivani po meste totiz az tak nevadi, kdyz mas ty retizky volnejsi, dokonce kdyz se Ti zdaji, ze mirne plandaji pod nohama. Neni to idealni, ale stale to funguje - uz jsem tak manzelce pujcil na jeji pohorky 41,5 svoje nesmeky na 44-48, protoze svoje si zapomela vzit a nemely sebou ani macky.
Stejne tak mirne muzes prekrocit i natazeni - ale jak jsem psal, vyvaruj se takoveho natazeny gumy, kdy Ti to zacne barvit smerem do bela.

Horsi to mas, kdyz Ti na pohorky pasuje napr. XL na spodni hranici a L jsou jeste na ne male. Potom se muze stat, ze je to neprijemnejsi na tenkych teniskach - ale musi se to vyzkouset, nejlepe obe velikosti. Vem si do obchodu (ciste! :-)) pohorky a vyzkousej to primo tam. Nebo jeste lepe objednej domu v takovem pripade obe velikosti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sněží

Příspěvekod oodoow » sob led 20, 2024 17:52

Dromedaro píše:Což chápu, že to na nějaké delší výšlapy nebo použití není stavěné (nevydrží) a ty tu píšeš, že v tom děláš dlouhé výšlapy. Takže jsou v pohodě i na ´pravidelné delší trasy? Jak často je používáš a kolik v nich chodíš na jeden zátah, jestli můžeš napsat.

Ta konstrukce je v podstatě nesmrtelná. Jediné co se ti může stát, že je časem ztupíš a nebudou až tak dobře držet na ledu. Mám v nich naběháno stovky kilometrů a jsou v pohodě.
Předtím jsem měl Kahtoola Microspikes. Který jsem si ale kdysi kupoval velikostně na barefoot boty no a když jsem je navlékl na normální boty, tak tam byly děsně natažené a šlapal jsem si na očko s gumou. Přesto to několik sezón vydrželo než očko prasklo. Pak jsem je vyspravil pomocí kroužku od klíčů, aby mi ta utržená část moc neplandala a ještě v nich další sezóny běhal.

Jediné nesmeky o které se známým rozbily, byly tyhle od Nortecu https://www.nortecsport.com/en/product/trail-2/ kde při použití v zmrzlém kamení celkem rychle rupla ta lanka. Nortec se k tomu ale postavil skvěle a vrátil peníze.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Sněží

Příspěvekod Dromedaro » sob led 20, 2024 18:06

Etheric píše: ale ten byl tak pokryt ledem, že jsem šel prakticky po ledu.

Jo, ale to ve městě moc není, spíš namrzlý, ale to stačí aby mi pohorky podkluzovaly. Takže bych s tím šel po asfaltu nebo dlaždicích, proto píšu, jak to bude vypadat, aby to nebylo overkill, jak tady používáte ten termín.

oodoow: Díky za zkušenosti. Tak já do terénu koupím ty z nalehko.

Ale teda nevím, proč tam má nalehko, že to je jen pro jistotu nebo krátké použití.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4384
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Sněží

Příspěvekod oodoow » sob led 20, 2024 18:16

Do města bych si je nebral, to je fakt overkill. Do města stačí za pár stovek nějaký nesmeky z dekáče. Takový ty připínáčkový. Ty ale zas nejsou do větších hor, protože ty připínáčky tam po chvíli nejsou. Tohle nasbíral jeden borec cestou na Sněžku a to prý ho napadlo to sbírat až v půlce kopce. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Sněží

Příspěvekod Etheric » ned led 21, 2024 4:24

Dromedaro píše:proto píšu, jak to bude vypadat, aby to nebylo overkill

A pohory ve městě vypadaj jak prosimtě? :D
Natáhni si na ně dvě zavařovací gumy a máš to.... U nás to tak dělaj pošťačky, maj podobný křusny, jako jsou pohory
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Sněží

Příspěvekod lojzmen » ned led 21, 2024 22:53

Dříve, když nebyly nesmeky, se balily boty do hadry.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1105
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Sněží

Příspěvekod Etheric » pon led 22, 2024 7:02

Jj, takto jsem použil ponožky, že jsem je navlík přes boty. Sice pak byly na vyhození, ale účel to splnilo a situaci zachránilo
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Sněží

Příspěvekod oodoow » stř led 31, 2024 14:39

oodoow píše:Ta konstrukce je v podstatě nesmrtelná.


Tak jsem to asi zakřikl. :twisted: Anebo nesmrtelné není nakonec nic.
Po včerejších 38km v Jeseníkách ledu sněhu a kamení viz obrázek. Naštěstí fungovaly v pohodě i v tomto stavu.
Nějakej nápad, kde vzít jednu tu spojovací tyčinku? Nic mě nenapadá a tak to asi spojím zase kroužkem na klíče.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Sněží

Příspěvekod mike » stř led 31, 2024 15:19

Jsem si rikal, jak jsi na to prisel. O retizkovych nesmekach je prece davno zname, ze se jim deje prave tohle.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněží

Příspěvekod oodoow » stř led 31, 2024 15:35

Známé mi to není. Ty starý kahtooly vydržely fakt hodně, ale taky vážily každý asi o 100g víc. Očividně se tady ta snížená váha podepsala na výdrži. Anebo jsem měl extra smůlu a hodně blbě došlápl.
To se zjistí po opravě, jestli rupne časem další část. A pak taky já je zatěžuju fakt hodně nad rámec normálního použití - spousta km běh, skoky a tak.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Sněží

Příspěvekod mike » stř led 31, 2024 15:42

Vzdyt jsme to tady resili uz pred mnoha lety ;-) Ono jde spis o teren, nedaji presne to, co jsi psal. Kombinace snehu/ledu a kameni. Neni to ani tak vahou, tohle daji leda macky, ale v tech zas jit nechces. Podarilo se mi na tom ukopnout i hroty na sneznicich, ktere jsou podstatne silnejsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněží

Příspěvekod apuka » stř led 31, 2024 16:20

Miku, zase z toho nedelej takovy velky problem. Deje se to s tema "lehcimi" verzemi - a ty maji i ty dratky odlehcene, min pevne a odolne. Ale taky nejsou urcene do takoveho terenu. Tam se berou ty odolnejsi a s nima problemy nebyvaji.
Nachodil jsem ve svych Verigach za tech skoro 10 let hodne, urcite nekolik tisic km v podobnych podminkach (vetsinou jsem je daval dole z bot az jsme byli u auta nebo na zastavce, protoze jsem mel boty ZA hranicni velikosti a nebylo uplne jednoduche manipulovat s gumou), nijak jsem je nesetril a ani jeden kousek se mi neurval. Pouzival jsem je pri malem mnozstvi snehu, na lede a na smisenem povrchu, kdyz bylo snehu vice, daval jsem si macky.

Co jsem resil, ale to od zacatku, bylo, ze jeden-dva spojovaci dratky byly malo zahnute a obcas z nich ve slozenem stavu vypadlo kolecko retizku. Nemel jsem doma dostatecne silne kleste, tak jsem to musel resit pouze zasouvanim. Ale stalo se to jen tak cca jednou rocne.
No a (skoro) KO to dostalo, kdyz praskla guma na pate na jendom nesmeku. Jak pisu - bylo to na bote namahane vice, nez melo byt, material se roztahoval nad unosnou mez kazde nasazeni a vyzuti, takze uz mel narok na unavu. Ale v nouzi se stale daji pouzivat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sněží

Příspěvekod mike » stř led 31, 2024 16:31

To je zas teorie versus realita. Rec je prece o tom, ze se mu to realne stalo :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněží

Příspěvekod oodoow » stř led 31, 2024 16:37

mike píše:Vzdyt jsme to tady resili uz pred mnoha lety ;-)

Vážně to bych si pamatoval? Dej odkaz.
Hroty na sněžnicích jsi ukopl tak, že se zničila ocel? Anebo jsi je jenom vyštípl z plastu sněžnic?
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Sněží

Příspěvekod mike » stř led 31, 2024 16:40

Mozna to vecer zkusim najit.

Ocel, o hroty jsem uplne prisel, plastu se nestalo vubec nic. Bylo mi zahadou, co se stalo, a tak jsem prelepil srouby shora a kdyz se to stalo znovu, tak hrot byl pryc a neporuseny sroub tam zustal. Tj. hrot musel prasknout okolo sroubu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněží

Příspěvekod apuka » stř led 31, 2024 17:16

mike píše:To je zas teorie versus realita. Rec je prece o tom, ze se mu to realne stalo :twisted:
Jaka "teorie vs. realita"?
Ano oodoow se to stalo - ale kolik lidi (i) na OF pouziva retizkove nesmeky a kolika z nich se neco takoveho stalo? Navic pri pouzivani podle vyrobcem "predepsaneho urceni". Tj. nepouzivat "lehke" nesmeky v "tezkych" podminkach.

Kdyz se o tom na OF psalo, taky to nebyl zadny obecny problem, ktery se staval bezne skoro kazdemu.

Konec koncu - oodoow se to stalo na jednech, nestalo na druhych. Mne se to nestalo na hodne pouzivanych a ani na zatim jen cca druhou zimu pouzivanych. Nestalo se to synovi ani manzelce na jejich Snowlinech Pro, pricemz ty maji taky za sebou min. 8 zim. Jinymi slovy je to pomer 1:4 pri dlouhodobe pouzivanych, 1:5 pri zapocitani i kratsi doby, vse ve prospech "nestalo". Toto vsechno je realita, zadna teorie.

Mohou se tady pridat dalsi, kdo je pouziva a muze byt statistika z vetsiho vzorku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sněží

Příspěvekod mike » pon dub 22, 2024 1:17

Pred 14 dny jsme byli v Krusnych horach a bylo nam docela horko. Dneska jsme koukali z vrcholku Ceskeho Stredohori a nahore byl snih. Na Bournaku a na dalsich mistech, nejspis i pod Decinskym Sneznikem. Letos si pocasi nejak popletlo poradi :)

Jinak bylo krasne, ale obcas pekna kosa. Na slunci prijemne, ale jak zaslo za mrak a zacal foukat ledovy vitr, tak to bylo drsne. V 19 jsem si vzal rukavice a ve 21 zateplenou bundu. Za oboji jsem byl velmi rad.

Podle webkamery je snih i na Jizerce. Po hodne dlouhe dobe. Letos jsme byli v Jizerkach na sneznicich dvakrat v lednu a pak uz to neslo ](*,)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Předchozí

Zpět na Pokec