Sněží

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Sněží

Příspěvekod Dromedaro » čtv led 11, 2024 19:35

Tak zkus vygooglit nějakou webkameru z té oblasti.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Sněží

Příspěvekod Mawenzi » čtv led 11, 2024 20:01

co sem koukala tak nemeli zaznam a ve tme toho moc videt neni:D zitra bych mela byt doma pred soumrakem, tak snad budu mit stesti.

a co sem videla bylo snehu dost, ale to asi byli strediska, kde myze byt i umelej.

hlavne aby clovek pak nerusil stopu peskobusem, kdyby nahodou... no uvidim. nemam jasno, kam se vrtnout.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Sněží

Příspěvekod apuka » pát led 12, 2024 16:01

Rekl bych, ze hodne zavisi, kam se chystas, do jake vysky. Doporucuji taky se podivat na kamery z Lyse hory na JV a JZ, jen si musis odhadnout, kde jso Bile Karpaty. Maji tam i zaznam, vcera byla dobra viditelnost.

Odhadl bych, ze nekde od 600-700m bude snih skoro jiste, alespon castecne. Mimochodem, neni pravda, ze nikde ted nesnezilo. My v OV mame - primo ve meste - snih nepretrzite uz cely tyden, taky jsme nemely teploty nijak nad nulou. Na Lyse hore se drzi uz asi dva dny 73 cm, smerem dolu klesa, ale bez snehu to tam v okoli moc nebude ani v tech 600m.

Navic vcera neco tady na Vychode napadlo - ne moc, ale alespon neco.

Jo - pokud bylo v Bilych karpatech pdobne jako tady na SV, tak cekej, ze si uzijes dobre klouzacky na zledovatelych stezkach. Ale tam mohlo byt klidne i o nekolik stupnu tepleji a situace je uplne jina.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sněží

Příspěvekod Mawenzi » pát led 12, 2024 18:09

odhadla sem to tak, ze snehu bude malo, kdyz, tak bude naklouzanej a nejspise muj masakralne ukopnuty palec, na kterym nesnesu pomalu ani ponozku, mi da mozna zabrat vic nez jakykoli mnozstvi snehu :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Sněží

Příspěvekod apuka » pát led 12, 2024 18:18

Jo, nejspise snehu moc tam nebude - jen, jak jsem psal, davej pozor na moznou (mozna i pravdepodobnou) poradnou klouzacku. Podle toho, kam se vyberes, jestli na hreben nebo do podhuri.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sněží

Příspěvekod Mawenzi » pát led 12, 2024 18:58

apuka
vsak nesmeky sou kazdorocni vybava do batuzku :) jen sem zjisitla, ze jak porad kupuju vetsi a vetsi boty, ze uz zacinam mit problem na ty boty ty nesmekydostat :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Sněží

Příspěvekod lojzmen » pát led 12, 2024 21:21

Meteoradar byl teď nějak špatně nastaven a srážky skoro neviděl.
Srážky byly dost roztrhané a jsou lokálně velké rozdíly.
Kromě ČHMÚ srážky online měří povodí Odry a Povodí Moravy.
Dnes v noci v oblasti Bílých Karpat napadlo 1 - 2cm. (0,1mm srážek je asi 1cm sněhu).
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1105
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Sněží

Příspěvekod Mawenzi » sob led 13, 2024 8:04

lojzmen
diky, nakonec mi palec natekl a rozbolel se tak, ze dneska nedam ani 20, ani 12... takze kvulibtomu 2x3h jezdit asi nebudu. nesikovne... konecne trochu primrzlo a ja dopadnu takhle:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Sněží

Příspěvekod Dromedaro » sob led 13, 2024 8:11

A kde spíš? Venku nebo máš ubytování po cestě?
Naposledy upravil Dromedaro dne sob led 13, 2024 9:20, celkově upraveno 2
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Sněží

Příspěvekod Mawenzi » sob led 13, 2024 9:19

jestli to je na me tak sem chtela jen jednodenni vylet, takze sem spala doma:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Sněží

Příspěvekod Dromedaro » sob led 13, 2024 9:23

Ano, bylo to na tebe. Aha, jsem myslel, že jdeš na víkend na vandr. Mě by to u tebe nepřekvapilo. :)

Bílé Karpaty jsou fajn. Tam by se mi líbilo i bydlet někde v chalupě na samotě. Taková krajina "Žitkovských bohyň". Má to tam svoji poezii a kouzlo.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Sněží

Příspěvekod Mawenzi » ned led 14, 2024 5:29

dromedaro
chtela sem jet na vandr pristi tyden, ale vypad mi partak :(
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Sněží

Příspěvekod Dromedaro » ned led 14, 2024 10:37

Mawenzi píše:vsak nesmeky sou kazdorocni vybava do batuzku :)

A jaké máš? Stačí třeba nějaké levnější z Decathlonu na chození v ČR? Já žádné nemám, ale občas by se hodily.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Sněží

Příspěvekod apuka » ned led 14, 2024 13:53

Dromedaro píše:na chození v ČR
Spatne postavena otazka.
Co se Ti bude hodit zavisi na konkretnich snehovych/ledovych podminkach a taky trochu na typu terenu. "v CR" mas taky hodne druhu terenu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sněží

Příspěvekod Mawenzi » ned led 14, 2024 16:39

dromedaro
mam dvoje, vetsi, ktery beru prave kdyz jedu i takhle kolem tech hranic a pak lehci, je to jen gumicka se trema "hrbama", ktery nosim pro jistotu a muzu je mit vsude tam, kde to nejak jde i bez, ale s se citim jistejsi. Nevyhoda je, ze blbe drzi na bote, sklouzavaji, padaji... ale v batohu nic nezaberou a parkrat jsem je pouzila uz. nepadaji pri kazdym kroku, ale jit s nima treba kilak, na to urceny nejsou.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Sněží

Příspěvekod Dromedaro » ned led 14, 2024 19:43

Měl bych to na chození v nížinách. Já zatím v zimě do hor nejezdím. No ale já spíše v zimě mám stejně největší problémy s námrazou ve městě, když jdu na vlak atd a při návratu do města. Nosím v zimě pohory a na chodníku a asfaltu mi to v nich podjíždí.

Ty velké, jak ukazuje mawenzi, to je asi zbytečně profi na moje použití. A ty malé, jestli je to s nimi takhle, tak to by mě rozčilovalo, jestli padají a neujde v nich člověk ani kilometr.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Sněží

Příspěvekod Vexo » pon led 15, 2024 1:31

Co Northern Grips, které tu někdo kdysi avizoval? Zkoušel to někdo?
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Sněží

Příspěvekod Etheric » pon led 15, 2024 2:35

https://www.nalehko.com/produkt/nesmeky_snowline/
Včera jsem v nich dost našlapal, boží. Cesty byly jak zrcadlo po mrznoucím dešti
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Sněží

Příspěvekod Mawenzi » pon led 15, 2024 6:41

dromedaro
tak s kilometremnkozna prehanim, ale je to guma a neni to spolehlivy

ovsem vyrabeji se i mestsky, projdi odkazy na tom webu kde linkuju "male" - ty mestske se daji i natahhnout na celou botu ale hroty tam jsou fakt delany spis na tenkou namrazu na asfaltu treba, ale mely by dobre drzet.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Sněží

Příspěvekod Dromedaro » pon led 15, 2024 11:01

Vexo píše:Co Northern Grips, které tu někdo kdysi avizoval? Zkoušel to někdo?

No ale to se musí na ty podrážky přilepit lepidlem ne? A na podrážky od pohor ( velké zuby s mezerama ) si to moc nedovedu představit nalepit.

Jinak díky za tipy.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Sněží

Příspěvekod booze » pon led 15, 2024 12:00

A nebyl nekdo v Karpatech posledni dobou? Je to na bezky?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Sněží

Příspěvekod Dromedaro » pon led 15, 2024 12:24

Však mawe tam teď byla.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Sněží

Příspěvekod Mawenzi » pon led 15, 2024 15:02

drmedaro
NEBYLA dyt sem to psala ale lojzmen psal o snehu
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Sněží

Příspěvekod Dromedaro » pon led 15, 2024 15:55

Aha, jsem si to projel znovu a popletl jsem to, že jsi nakonec kvůli tomu palci nejela.
Však jsi taky řešila sníh na Karpatech.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Sněží

Příspěvekod Mawenzi » pon led 15, 2024 15:58

jo, ale ja sw bala aby se tam nedalonjeste moc bezkovat:D zatomco booze asi bezkovat chce. a sice je to mimo tema, ale visnovskeho balzam / betadina asi zabraly, co sem si tam zapichla negim, ale uz to je snesitelny.

jen nevim, zda si chci na sobotu dat repete:D nebo radsi nekam bliz.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Sněží

Příspěvekod apuka » pon led 15, 2024 19:12

@Dromedaro: na to, co pises, by mely stacit ty Snowline Light, co linkoval Etheric, dokonce i Snowline Trail. Vyrabi podobne i jini vyrobci, ja doporucuje Snowline proto, ze maji nepruznejsi a nejlepe obsluhovatelnou gumu. Protoze jsme mel leta Vertiga, potom jsem mel par z jednech Snowline Pro a jedny ty Vertiga (zbytek obou paru se po skoro deseti letech casteho pouziti roztrhl) ted mam Nortecy a zkousel jsem i Campy a, myslim CT, tak vim moc dobre, ze je velky rozdil i v obchode, ale az bude dobra kosa, ruce zmrzle, tak Snowline hodne ocenis.

Ty lehke od Mawe mam doma na jecnu botu :-), na necem to dokaze i drzet, ale budes na to casem nadavat. Vyrabeji (a na tom eshopu to maji) podobne i na cele boty, ty/takove mam asi 25+ let, ale ty maji oproti retizkovym dve velke neyhody:
1) az si je nastavis na pohorky, tezko si je das na jine boty, musis to mit na presnou velikost, jinak to pada
2) je to faj, kdyz si nekde sednes, das na boty a potom delsi dobu slapes, ale je slozite - oproti tem "gumovym" je opakovane obouvzt a vyzouvat, kdyz to teren tak vyzaduje.

Plus jsou ty retizkove univerzalnejsi.

Jen stale pocitej s tim, ze zavisi na konkretni snehove situaci, at mas jakekoliv. Nanecem ani jedny nebudou drzet, na necem jedny nane em druhe, ....
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sněží

Příspěvekod mike » stř led 17, 2024 2:41

Mawenzi píše:nevite, jak je to se snehem v bilych karpatech?
booze píše:A nebyl nekdo v Karpatech posledni dobou? Je to na bezky?

Neni. Aspon na severnim konci ne. Je tam jen poprasek, obcas vys na severnich stranich par cm. Obvykle zacina mezi 500 - 600 m.

Zato je tam ale vsude led. Za 50 let jsem ho tam tolik nezazil. V prosinci pry napadla hromada snehu, pak roztala a voda se nestacila vsaknout. Ted zmrzla. Led je pekne schovany pod snehovym popraskem, takze clovek jde a najednou lezi. Klidne na louce, kde nikdy voda netekla. Navic pada na tvrdou zmrzlou zem. Mam narazene leve zapesti, pravy loket, zatuhle prave rameno a krk a rozhozeny spodek zad. A leve koleno, ale to o roh postele 8-[

Jinak je vsechno zmrzle na sutr, v B/C pohorkach se po tom jde dobre, ale s mekci podrazkou by to asi docela bolelo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sněží

Příspěvekod Dromedaro » stř led 17, 2024 12:43

Apuka: Díky za tipy. Díval jsem se na ty linkované Ethericem a tebou a něco takového bych asi bral. Dík za tu informaci o té lepší gumě na tebou linkovaných Snowline trail. To je pro mě taky nezanedbatelný parametr, abych s tím pak někde nebojoval při nasazování, to by mě rozčilovalo. A ty jdou použít třeba na časté chození nebo delší trasy? U těch ethericových (light verze) píší, že je to opravdu jen na velmi občasné použití. Já většinou potkávám jen nějaké krátké úseky, kde je to zledovatělé, takže nepotřebuji něco, v čem budu chodit celý den nebo dny. I ty krátké úseky jdou většinou nějak obejít a když ne, tak to prostě nějak přejdu. Na to město bych to využil častěji, tak koupím i nějaké do města.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Sněží

Příspěvekod Dromedaro » pát led 19, 2024 11:48

Etheric píše:https://www.nalehko.com/produkt/nesmeky_snowline/
Včera jsem v nich dost našlapal, boží. Cesty byly jak zrcadlo po mrznoucím dešti

V tom popisku je u nich ale uvedeno, že je to jen na velmi občasné použití a jen pro jistotu:

" ...Pokud je to vážně jen pro jistotu a hodně občasné použití, popřípadě běh (tady je ta hmotnost hodně znát), tak je lepší volit lehčí Snowline Light... "

Což chápu, že to na nějaké delší výšlapy nebo použití není stavěné (nevydrží) a ty tu píšeš, že v tom děláš dlouhé výšlapy. Takže jsou v pohodě i na ´pravidelné delší trasy? Jak často je používáš a kolik v nich chodíš na jeden zátah, jestli můžeš napsat.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Sněží

Příspěvekod apuka » pát led 19, 2024 13:58

@Dromedaro: Neboj, za beznych okolnosti to vydrzi dlouhe vyslapy (dokonce i sestupy :wink: - tam je to zatezovane vice). Vydrzi to jak hroty, tak "retizky" i guma.

Jedine, na co bych si daval bacha je, abys tu gumu nemel za rozumnou hranici roztaznosti moc dlouho. Ono totiz je jedna vec, ze je napsane, ze velikosto X je na velikost bot X1-X2, ale to se neda takto presne rict. Neco jineho je pouzit lehke tenisky s tenkou podrazkou a tezke pohorky s poradnou podrazkou a jeste "vystupujici do okoli". Rozdil v delce i sirce, kam musis nesmeky nasoukat u techto dvou pripadu bude nekolik centimetru a kdyz jsi s lehkymi botami na hranici, tak s pohorkama to uz hodne presahujes.
Jinymi slovy - vyzkousej si je na nejvetsi boty, na ktere je chces pouzit. Guma by mela jit pohodlne, ale mela by po nasazeni dobre drzet. Co se nesme stat je, ze pri nasazovani ji budes muset roztahovat nekde (doslova) "do bela".

Jinak moje stare Vertiga jsou hodne podobne tento Snowline Light, jen maji trochu vetsi hroty (a tuzsi, hur roztahujici se gumu). Nosil jsem je mnoho let na Asolo Granite 47, coz bylo uz hodne za tou hranici urceni, skoro kazdy krat se mi nekde guma roztahovala do bela. Ale i tak vydrzely nejakych 7-8 let, kym guma na nejnamahanejsim miste rupla. Pouzit se daji i tak (jsou tam dva spoje), ale spolehat se na to, ze budou drzet uz nechci.
Pokud se bojis, ze by nevydrzely, kup si Snowline Chainsen Pro - maji silnejsi gumu a vetsi hroty, fakt Te podrzi lip ve slozitejsim terenu. Jsou ale o neco tezsi. Macky, dokonce ani opravdu poradne nesmeky typu Nortec Alp Ti nenahradi - ale takove Ty nejspise (jeste) nepotrebujes. A stale i s tema PRO usetris vahu.
Ale jak pisu - nejspise budou na Tvoje potreby, hlavne do mesta ty Light naprosto stacit a to nejspise na nekolik let.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Pokec