Oprava gramatických chýb

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vadí mi opravovanie gramatických chýb v príspevkoch?

áno, vždy
20
20%
áno, väčšinou
17
17%
občas
19
19%
nie, nevadí mi to
46
45%
 
Celkem hlasů : 102

Re: Oprava gramatických chýb

Příspěvekod Rujir » stř srp 26, 2009 14:25

zbuddy píše:Hrabal také spontánně psal na své atomové mašině Perkeo (myslím na nekonečnou roli papíru - nebo si to s někým pletu :(( ) a pak texty x-krát předělával, stříhal na kousky, skládal znova atd...


No nekonecnu rolku papieru mal prave Kerouac (urban legend hovori, ze to bol toaletny papier, aj ked je potvrdene, ze to je blbost), ale to neznamena, ze Hrabal nie. :)
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Re: Oprava gramatických chýb

Příspěvekod zbuddy » stř srp 26, 2009 14:36

@ Rujir: máš pravdu s Kerouacem, už si vzpomínám. Na Hrabala by to také sedělo, ale i když Hrabal byl dle mne s Kerouacem trochu spřízněn, tak si teď vzpomínám, že psal na nějaké papíry tuším ze zrušeného krámu na hračky a pak/nebo na papír nymburského pivovaru...
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Oprava gramatických chýb

Příspěvekod simp » čtv srp 27, 2009 18:59

pripluv píše:
simp píše:...škoda že modi zvolili interní domluvu, kdybychom ji znali všichni, bylo by to krapet férovější...

- interni domluva byla zvolena proto, aby jsme se rychle dopracovali k vysledku
- byl zasadne brany v potaz nazory z plena, v podstate to na nich bylo zalozene
- dohodli jsme se v kostce na tom, ze to nebudeme hrotit, ale kdyz to nekdo bude fakt prasit, ze to poresime


Přípluve čistě technický dotaz:

viewtopic.php?f=5&t=8774

tohle vlákno je založeno téměř měsíc po Vaší (mod) domluvě o češtinářském (slovenském) neopravování a neukazování prstem. 1, je domluva o neopravování (a nenavážení se do prvopřispěvatelů - Vojtosi, co ty na to?) stále na stole nebo ji někdo z modů nedodržuje
2, prasí to tady jenom jedna osoba. Řekne mu už někdo, ať se na to vy***e? (to není otázka).

edit: Bezdak69 vyvolal svým přímočarým přístupem na Moravě předvíkendovou oslavu. \:D/ =D> *

S úctou ke všem modům, kteří ví, jak na to.
když jsem zapnul čelovku, bylo mi jasný, že brýle proti slunku pro tento večer už nepotřebuju..
simp
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: stř črc 25, 2007 19:29
Bydliště: Brno

Re: Oprava gramatických chýb

Příspěvekod Lipon » čtv srp 27, 2009 19:23

ze se na to nevy..s ty
nekdo halt se udrzi opravovat, nekdo ne, takova je realita - no a co?
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Oprava gramatických chýb

Příspěvekod simp » čtv srp 27, 2009 19:26

Lipon píše:ze se na to nevy..s ty
nekdo halt se udrzi opravovat, nekdo ne, takova je realita - no a co?


Ok. Ptal jsem se jen na platnost dohody. Odpověděls mi. Díky Ti příteli. *

Ivoš.
když jsem zapnul čelovku, bylo mi jasný, že brýle proti slunku pro tento večer už nepotřebuju..
simp
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: stř črc 25, 2007 19:29
Bydliště: Brno

Re: Oprava gramatických chýb

Příspěvekod mike » čtv srp 27, 2009 20:33

simp píše:Přípluve čistě technický dotaz:

viewtopic.php?f=5&t=8774

tohle vlákno je založeno téměř měsíc po Vaší (mod) domluvě o češtinářském (slovenském) neopravování a neukazování prstem. 1, je domluva o neopravování (a nenavážení se do prvopřispěvatelů - Vojtosi, co ty na to?) stále na stole nebo ji někdo z modů nedodržuje

Nejak mi unika, v cem presne vidis problem. Dohoda neni o neopravovani, ale tom, jak postupovat a zbytecne to nehrotit. Nevim, jestli vidim puvodni podobu vlakna, ale ta aktualni mi pripada v rozumnych mezich.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Oprava gramatických chýb

Příspěvekod pripluv » čtv srp 27, 2009 20:41

zasadni na tom bylo nehrotit to. nehroti se to. obcas kdosi (ani ja nevim kdo) opravi chybu zvetsenim a ztucnenim pisma (a to i mne), nevidim v tom problem. jestli ti prijde, ze se to hroti, nahlas takove prispevky (ikonka vykricniku pod prispevkem vpravo dole), klidne do poznamky napis, ze to zvyraznujes kvuli me, at vidime, jestli je toho praseni a hroceni nejak moc. me to neprijde. peace (jak by rekl rujir :) ).
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Oprava gramatických chýb

Příspěvekod Lipon » čtv srp 27, 2009 21:29

simp píše:Ok. Ptal jsem se jen na platnost dohody. Odpověděls mi. Díky Ti příteli. *

Ivoš.


pokud te opravdu zajimala jen a pouze platnost dohody, proc se tedy na dane mody neobratis adresne pres SZ?
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Oprava gramatických chýb

Příspěvekod amigo » pát srp 28, 2009 8:03

simp píše:1, je domluva o neopravování (a nenavážení se do prvopřispěvatelů - Vojtosi, co ty na to?) stále na stole nebo ji někdo z modů nedodržuje

co se domluvy týče, špatně jsi to pochopil. domluva není o tom, že se přestanou opravovat chyby, ale že ve většině případů tak bude děláno skrytě , nebo jen zvyýrazněním, či domluvou. což funguje a od naší domluvy probíhá opravování, IMO, na slušné úrovni. pokud se ti nějaký příspěvek nezdá, můžeš ho, jak psal přípluv, nahlásit
simp píše:2, prasí to tady jenom jedna osoba. Řekne mu už někdo, ať se na to vy***e? (to není otázka)

vzhledem k tomu, že na toto ani nečekáš odpověď (není to přece otázka), myslím, že se ani tak neptáš na něco konkrétního, ale jen se snažíš ukázat prstem, tak tě prosím, vy**r se na to v první řadě sám :wink:
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Oprava gramatických chýb

Příspěvekod simp » pát srp 28, 2009 8:46

mike píše:
Nejak mi unika, v cem presne vidis problem. Dohoda neni o neopravovani, ale tom, jak postupovat a zbytecne to nehrotit. Nevim, jestli vidim puvodni podobu vlakna, ale ta aktualni mi pripada v rozumnych mezich.


Původní podobu nevidíš, přispěvatel svým druhým příspěvkem na foru (!) byl okamžitě vybídnut k používání spisovného slovenského jazyka způsobem zvětšení písma na 14, tučně a červeně. Ostatně podpis komu vadily gramatické hrubky u nováčka je dále ve vlákně. Vadí mi:

- veřejné zvýrazňování gramatických chyb, (pokud jste tedy takoví latináři a vidíte v tomto vývoj fora směrem k jednotlivým účastníkům fora včetně již registrovaných - já ne) vše lze řešit sz, s tím, že autor si vždy svůj příspěvek opraví, nevím proč ta veřejnost, nezlobte se mě osobně to vadí, chci číst příspěvek a ne to, jestli daná osoba se na základce špatně učila
- z toho plynoucí navážení se do prvopřispěvatelů, okamžitě když se někdo zeptá na něco outdoor, je napomínán. To bude panečku odliv nováčků z fora (pak zbudou jen modi, kteří budou umět česky). BAN za tohle chování dostal Polky.
- poněkud se ohrazuji vůči stylu, který vedete i s mou osobou. To že jsem registrovaný mi nic nedělá, ale mám právo jako každý navrhnout jakýkoliv nový postup a nemusím být ve vaší mod společnosti. Nejsem na foru tak dlouho jako někteří, ale ve všech různých společenstvích platí zásada slušného chování. Je mi líto, že způsob jak hlídat serioznost, korektnost (nebo jakkoliv to nazvete) fora vidíte v nahlašování příspěvků, které považuji za "závadné". Já pro Vás nic takového dělat nebudu. Pochybuji, že nějaký OF registrovaný, který si přišel pro pár rad nebo hledá parťáka (in merito) má čas na to aby procházel "závadnost".

Uvedené tři body mají být správně zařazeny do kategorie návrhy, což si autor uvědomuje.

Žijte blaze.
když jsem zapnul čelovku, bylo mi jasný, že brýle proti slunku pro tento večer už nepotřebuju..
simp
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: stř črc 25, 2007 19:29
Bydliště: Brno

Re: Oprava gramatických chýb

Příspěvekod amigo » pát srp 28, 2009 9:39

@simp: já vím, že je okurková sezona a ty se zřejmě hodně nudíš, ale je to vážně nutné?? dostane se ti vyjádření hned několika modů, ale to ti evidentně nestačí a dál si meleš svou... ohledně postupu jsme došli shody, a i když se ti to nelíbí, obávám se, že ti nezbývá než to respektovat (není tohle ten hlavní problém??).´tolik k opravování chyb.

k navážení se do přispěvovatelů: mohl bys laskavě být konkrétní?? nebo se tady jen snažíš rozdýmat pofiderní spor: ublížení uživatelé vs. zlí modi??

co se týče odlivu nováčků: je hezké, že ti to dělá starost, ale přese všechno, ta tendence je vlastně opačná.

styl, jakým se ostatní modi vyjádřili ke tvým příspěvkům v tomto vláknu, je korektní a věcný, takže v čem je vlastně problém??
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Oprava gramatických chýb

Příspěvekod pripluv » pát srp 28, 2009 9:42

Polky nedostal ban za to, ze napominal, ale za jeho pristup!
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Oprava gramatických chýb

Příspěvekod Mařena » pát srp 28, 2009 10:19

pripluv píše:....interni domluva byla zvolena proto, aby jsme se rychle dopracovali k vysledku

Hele, modi, kde jste? Pořádně ho zpražte, prznitele rodného jazyka! [-X :twisted: :finga: \:D/
Mařena
Mařena
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1137
Registrován: pát bře 3, 2006 12:50
Bydliště: Brno

Re: Oprava gramatických chýb

Příspěvekod mike » pát srp 28, 2009 19:38

simp píše:- poněkud se ohrazuji vůči stylu, který vedete i s mou osobou. To že jsem registrovaný mi nic nedělá, ale mám právo jako každý navrhnout jakýkoliv nový postup a nemusím být ve vaší mod společnosti. Nejsem na foru tak dlouho jako někteří, ale ve všech různých společenstvích platí zásada slušného chování. Je mi líto, že způsob jak hlídat serioznost, korektnost (nebo jakkoliv to nazvete) fora vidíte v nahlašování příspěvků, které považuji za "závadné". Já pro Vás nic takového dělat nebudu.

Pro nas? Snad pro sebe, ne? Kdyz se mi neco nelibi, tak to dam najevo. Tlacitko s vykricnikem je pouze technicka pomucka, jak to udelat. Jako modi pak mame takovy prispevek docela viditelne oznaceny, takze neprehledneme, ze je tam neco k reseni. Je samozrejme na tobe, jestli pouzijes tohle nebo neco jineho (SZ, odpoved v diskusi...).

Sorry, mam pocit, ze to vsechno beres nejak osobne a opravdu nechapu, proc. Ze jste si s "tou jednou osobou" nesedli je asi jasne kazdemu, kdo OF pravidelne cte. Zkus ale odhlednout od osobnich antipatii a podivat se na to trochu s odstupem a objektivne. Pred casem se to opravdu trochu rozjelo a vase stiznosti nebyly neopravnene. Ted uz je to ale jinak; ja tedy zmenu vidim a to velkou. Muze se stat, ze obcas nekdo ujede a proto jsme ti navrhli, co v takovem pripade delat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Oprava gramatických chýb

Příspěvekod pavproch » pát srp 28, 2009 20:09

nejen tady na OF občas przníme češtinu .... (a membrány).... :wink:

Test: The North Face - Circadian Pants
08.08.2009 | autor: Maggie


Lehké záložní goratexové kalhoty by neměli chybět v žádném batohu při outdoorových aktivitách všeho druhu. TNF Circadian pants jsou v mnoha směrech dokonalé, jestli jsme na nich našli i nějaké zápory se dočtete v následující recenzi
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Oprava gramatických chýb

Příspěvekod Kimit » pát srp 28, 2009 21:25

pavproch píše:nejen tady na OF občas przníme češtinu .... (a membrány).... :wink:

Test: The North Face - Circadian Pants
08.08.2009 | autor: Maggie


Lehké záložní goratexové kalhoty by neměli chybět v žádném batohu při outdoorových aktivitách všeho druhu. TNF Circadian pants jsou v mnoha směrech dokonalé, jestli jsme na nich našli i nějaké zápory se dočtete v následující recenzi


... ještě bych tam doplnil jednu čárku :wink:
...90 % dřina do kopce a 10 % radost jízdy z kopce...
Uživatelský avatar
Kimit
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1356
Registrován: pát pro 28, 2007 8:53
Bydliště: Brno

Re: Oprava gramatických chýb

Příspěvekod Schnappi » sob srp 29, 2009 13:42

Spíš by se slušelo vymazat celou větu a zformulovat ji česky. :vom:
Dokdy to potřebujete vědět? :oops:
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Re: Oprava gramatických chýb

Příspěvekod pripluv » ned srp 30, 2009 16:07

Mařena píše:Pořádně ho zpražte, prznitele rodného jazyka!

ja su z moravy, cestina mi nikdy nesedla a kdyby se rozhodovalo o zruseni interpunkce, jsem prvni, kdo to podepise :fuj:
budes v blatinach? nariznu ti lano! :twisted:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Oprava gramatických chýb

Příspěvekod Mařena » pon srp 31, 2009 7:14

pripluv píše:ja su z moravy, cestina mi nikdy nesedla...
budes v blatinach? nariznu ti lano! :twisted:

Však jsem taky nenapsal českého, ale rodného... :wink: ....a po moravsku je to "abyzme" :-..
Ty jo, :shock: já se tam snad radši přijedu jenom ožrat.... :partyman:
Mařena
Mařena
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1137
Registrován: pát bře 3, 2006 12:50
Bydliště: Brno

Re: Oprava gramatických chýb

Příspěvekod pripluv » pon srp 31, 2009 7:24

jo tak rodnej ... to je nejaky slezsko, nebo kde :-..
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Oprava gramatických chýb

Příspěvekod amigo » čtv bře 4, 2010 10:27

ahoj fšem,

v poslední době jsem si všimnul a několikrát opravoval (diskrétně samozřejmě :mrgreen: ), časté chyby v používání slova holt a hold. většina z vás, pokud chce napsat např.: "holt jsem na to zapomněl", napíše: "hold jsem na to zapomněl", přičemž a/ je správně a b/ je špatně.

hold se vzdává, např.: "viděl jsem výkon Sáblíkobvé na OH a musel jsem ji vzdát hold."

chápu, že je to jen takový detail, ale holt si na to budete muset začít dávat pozor, jinak vám nikdo hold nevzdá :D

jo, ještě se dá holdovat, třeba alkoholu, na to ovšem pozor, pak bývá výše uvedené často zaměňováno :mrgreen:
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Oprava gramatických chýb

Příspěvekod Petras » čtv bře 4, 2010 10:39

@amigo :smt023 - jen jsi si spletl vlákno ,tohle snad patří do vtipů a nebo i tam....... :finga:
:smt082 :smt044
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Re: Oprava gramatických chýb

Příspěvekod zbuddy » čtv bře 4, 2010 10:40

Halt (holt) někteří lidé jsou nepoučitelní :twisted:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Oprava gramatických chýb

Příspěvekod vonkreuz » pát črc 30, 2010 7:02

Co je správně - ferrata nebo feráta? Mně osobně z feráty chytá reflux :vom: , přijde mi to jako zkomolina těch z Prahééé :-k
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Oprava gramatických chýb

Příspěvekod amigo » pát črc 30, 2010 7:08

správně je via feratta nebo klettersteig. feráta je češtin patvar. též mi zvedá kufr.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Oprava gramatických chýb

Příspěvekod city » pát črc 30, 2010 14:28

amigo píše:ahoj fšem,
hold se vzdává, např.: "viděl jsem výkon Sáblíkobvé na OH a musel jsem jí vzdát hold."


:lol:
city
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob bře 20, 2010 21:01
Bydliště: Beroun

Re: Oprava gramatických chýb

Příspěvekod DAV » pát črc 30, 2010 14:29

Jako papírový dyslektik, přeji všem -češtinářům- mnoho trpělivosti, při jejich nikdy nekončící řeholní práci.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Oprava gramatických chýb

Příspěvekod vonkreuz » pát črc 30, 2010 14:37

Jako sourozenec tří dyslektiků prohlašuji a stojím si za tím, že každý, kdo se odvolává a schovává za dysleksii při své špatné gramatice je lenoch, flink, flákač a šlendrián :twisted:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Oprava gramatických chýb

Příspěvekod air2 » sob črc 31, 2010 17:35

amigo píše:hold se vzdává, např.: "viděl jsem výkon Sáblíkobvé na OH a musel jsem jí vzdát hold."

Nechápu proč ty chyby furt řešíte... Myslím si, že když už to pokládáte na outdoorovém fóru za tak důležité, tak je dobré psát taky bez hrubek.
Jinak je to fakt nikdy nekončící řeholní práce a osobně bych se na to vykašlal. Přeci jen to není fórum nějakých jaderných fyziků.
Peace
air2
účastník
účastník
 
Příspěvky: 583
Registrován: ned lis 22, 2009 23:22
Bydliště: Klimkovice

Re: Oprava gramatických chýb

Příspěvekod michail » sob črc 31, 2010 17:39

Neviem si predstaviť ako by to vyzeralo keby sa o gramatickú správnosť nikto nestaral, nekontroloval a nenapomínal. Chyba sa občas podarí každému, to by ani nebolo treba opravovať ale tie výtvory čo sú tu niekedy vidieť - bez diakritiky, čiarok, len taká zlátanina textu ktorá sa nedá ani čítať.
michail
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1286
Registrován: sob pro 13, 2008 19:26
Bydliště: Skalica

PředchozíDalší

Zpět na Pokec