Oprava gramatických chýb

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vadí mi opravovanie gramatických chýb v príspevkoch?

áno, vždy
20
20%
áno, väčšinou
17
17%
občas
19
19%
nie, nevadí mi to
46
45%
 
Celkem hlasů : 102

Příspěvekod mifr » sob bře 24, 2007 7:45

Jo, to je presne ono...Tys to vzdy (teda asi na 99 %) opravdu napsal tak, ze to spise pobavilo, nez pobourilo * Ale bohuzel ne vsichni maji ten cit pro takovou stylizaci.
Ja samozrejme vim, kde se pise i a kde y, ale take vim, ze z tech 700 prispevku uz jsem musel po odeslani tak 5 az 10 upravit, protoze jsem si vsiml, ze tam mam preklep prave v i (y). *

"...foneticke transkripce - tak to mam mooc rad :) "... to je nejaka tvoje nova uchylka :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Uživatelský avatar
mifr
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1875
Registrován: úte bře 15, 2005 14:04
Bydliště: Brno

Příspěvekod krtenek » sob bře 24, 2007 9:12

Opravy gramatiky a pravopisu jen vítám!
Uživatelský avatar
krtenek
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: čtv dub 6, 2006 12:44

Příspěvekod teoretic » sob bře 24, 2007 9:40

mifr píše:"...foneticke transkripce - tak to mam mooc rad :) "... to je nejaka tvoje nova uchylka :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

voe :twisted:

to dela treba tuso nebo pavproch :wink:

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod tuso » sob bře 24, 2007 10:35

teoretic píše:
mifr píše:"...foneticke transkripce - tak to mam mooc rad :) "... to je nejaka tvoje nova uchylka :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

voe :twisted:

to dela treba tuso nebo pavproch :wink:

t.


A vida, jaxem chytrý :mrgreen:
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod teoretic » sob bře 24, 2007 10:51

tuso píše:A vida, jaxem chytrý :mrgreen:

ja se taky vzdycky pochvalim, kdyz to neudela nikdo jiny :mrgreen:

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod Schnappi » sob bře 24, 2007 15:59

Uznávám, že jsem se poslední dobou nechal poněkud strhnout některými horlivými uživateli ("Nové koště dobře mete" ;)) - pokud se to někoho dotklo, omlouvám se mu, protože to rozhodně nebylo záměrem. Tuším, že Tuso n. Conny jednou prohlásili, že opravování NĚKTERÝCH chyb jim pomáhá zlepšovat češtinu, kterou potřebují - ale pak vyvstává otázka, které chyby je třeba vypíchnout. Protože třeba osvětové okénko o mne/mě vzniklo na žádost Conny po intervenci Teoreticově :) Takže za sebe můžu slíbit, že se budu snažit šťourat citlivě a s velkým rozmyslem a vybírat si jen "chuťovky" O:) Pokud bych přeci jen občas přestřelil, stačí naznačit ;)
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Příspěvekod tuso » sob bře 24, 2007 16:44

schnappi píše:Uznávám, že jsem se poslední dobou nechal poněkud strhnout některými horlivými uživateli ("Nové koště dobře mete" ;)) - pokud se to někoho dotklo, omlouvám se mu, protože to rozhodně nebylo záměrem. Tuším, že Tuso n. Conny jednou prohlásili, že opravování NĚKTERÝCH chyb jim pomáhá zlepšovat češtinu, kterou potřebují - ale pak vyvstává otázka, které chyby je třeba vypíchnout. Protože třeba osvětové okénko o mne/mě vzniklo na žádost Conny po intervenci Teoreticově :) Takže za sebe můžu slíbit, že se budu snažit šťourat citlivě a s velkým rozmyslem a vybírat si jen "chuťovky" O:) Pokud bych přeci jen občas přestřelil, stačí naznačit ;)


Nejde o to, že to pomáhá, ale o to, že jednu dobu se vlákna nedaly číst, protože to bylo jenom o gramatice. Když se to jenom v citaci zvýrazní, ale reakce je k tématu, tak to, myslím, tolik nevadí, jako podrobné rozebírání chyby.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Rujir » sob bře 24, 2007 16:45

tuso píše:Nejde o to, že to pomáhá, ale o to, že jednu dobu se vlákna nedaly číst, protože to bylo jenom o gramatice. Když se to jenom v citaci zvýrazní, ale reakce je k tématu, tak to, myslím, tolik nevadí, jako podrobné rozebírání chyby.


:smt023 :smt023 :smt023
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Hafi » sob bře 24, 2007 16:54

schnappi píše: pokud se to někoho dotklo, omlouvám se mu, protože to rozhodně nebylo záměrem.

Omluva přijata :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8429
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod Lipon » ned bře 25, 2007 22:33

Rujir píše:
A o tom to je! Ano, gramatika je kazdeho osobna vizitka a ked to nevadi jemu, tak nemate pravo ho otravovat. Nikde nie je dane zakonom, ze sa ludia musia vyjadrovat gramaticky spravne. Ak to nechcu, nevedia a nemaju zaujem (co ocividne nemaju, ked tak pisu), tak ich nikto nema pravo nutit. A toboz na fore zameranom na hory. Ak sa chce niekto naucit slovensku gramtiku, nech ide na www.slovensky.sk a ak cesku, tak nech si najde podobnu stranku. To co sa tu dialo v poslednom case uz bolo predsa len trochu prilis. Sice sa tu vzdy viedli OT, ale ked su dve tretiny vlakna o gramatike, tak to sucks. Inak aj na Slovensku oblubene pisanie bez interpunkcie nie je prave "koser" a nikto si kvoli tomu hlavu nebije. A ak hej, tak nech si vyberie pekny mur a potom mi posle fotku. :twisted:


jsem jineho nazoru, ale toleruju jiny nazory a hlavne nemam chut se v tom dal rejpat; podle meho je to o preciznosti, o pristupu; podrazdene reakce na opravnenou kritiku nejsou tak uplne na miste
howgh
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Příspěvekod Vilík » ned bře 25, 2007 22:42

Ja bych se chtel po vikendu vyjadrit...

Ano, pisu bez diakritiky, coz muze nekterym vadit...
Ano, udelam obcas preklep, coz muze nekterym lidem vadit. Toto se snazim eliminovat tim, ze se divam, co pisu...
Ano, pisu nespisovne, nekdy pouzivam hantec (Brnenstinu) a nekedy sa snazim pisat i po slovensky...
Snad nedelam hrube gramaticke chyby (shoda prisudku s podmetem, carky ve vetach...). To bohuzel clovek nevidi (tzv. Autorska slepota...), ale snazim se premyslet nad tim, co pisu...

ALE: Je opravdu vopruz si cist 10 prispevku, kde se resi to, jestli nekde je Y a nekde I... Je to neprijemne i v citaci... Neni ucelem citace vyjadrit presne to, co rekl/napsal nekdo jiny? Podle me to ucelem citace je...

Na druhou stranu si cenim lidi, kteri mi ukazou moje chyby, ale nemeli by to delat verejne. Staci SZ s tim, ze treba v tom a tom prispevku sem udelal tolik chyb, ze to vypada smesne a nebo ze to stezuje pochopitelnost... Tato vec je podle me to nejhorsi. Chyba, kvuli ktere je prispevek hure srozumitelny...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod Schnappi » ned bře 25, 2007 23:22

Vilík píše:Staci SZ s tim, ze treba v tom a tom prispevku sem udelal tolik chyb, ze to vypada smesne a nebo ze to stezuje pochopitelnost... Tato vec je podle me to nejhorsi. Chyba, kvuli ktere je prispevek hure srozumitelny...

Jenže někoho zas otravuje spíš ta SZ... To si člověk nevybere :)
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Příspěvekod jonza » ned bře 25, 2007 23:52

Me treba chyby vadi, ale nechavam na kazdem to, jestli pise spisovne nebo ne! Jinak mi vadi vice, kdyz se bavime o botach a pak je tam 10 prispevku o chybe. Samozrejme, chyby se stavaji, davejte si na to pozor, ctete po sobe prispevky a myslete pri tom, kdyz pisete. No a poud uznate, ze to co jste napsali je vas nejlepsi vykon, v klidu to odeslete! Pak to bude uplne v klidu.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » pon bře 26, 2007 6:16

TAK JÁ TO UZAVŘU, NE?

1. pište dle svého nejlepšího vědomí a svědomí
2. diakritiku bych neřešil, to je něco jinýho (když někdo píše s a někdo bez)
3. k chybám se vyjadřujte tak, jak to už někdo dělá a to červeným zvýrazněním v citaci. Vidět to je, neopruzuje to a nevzniká další OT (sakra, axistuje někde na světě nějaký fórum, který je stejně takto OT?)
4. hantec a nářečí klidně používejte, vážně nejsme kroužek češtinářů (že, teoreticu :mrgreen: ). Když někdo končí slova -ej, místo -ý, tak to je jeho věc.
5. překlepy bych taky neřešil, nevznikne-li tím nějaký vypečený slovo

TAKTO BY TO ŠLO, COŽ?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pavproch » pon bře 26, 2007 8:24

@p et al: SOUHLAS!
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod teoretic » pon bře 26, 2007 20:51

@Pripluv: to zni rozumne :wink:

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod Schnappi » pon bře 26, 2007 21:51

S tím se nedá než souhlasit.
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Příspěvekod Vojtos » úte bře 27, 2007 19:42

Mařena píše::((
Třeba by to šlo řešit tak, že rejpal zašle SZ chybujícímu a ten to pak ve svém příspěvku opraví. A pokud ne, tak to terve potom vyvěsí rejpal do vlákna a tím ho zostudí :wink:


Popravdě myslím, že bychom se za chvíli jako admini zbláznili.:))
..možná že ne cíl, ale něco máš určitě na dosah...
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1538
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Příspěvekod Hafi » úte bře 27, 2007 19:55

Vojtos píše:
Mařena píše::((
Třeba by to šlo řešit tak, že rejpal zašle SZ chybujícímu a ten to pak ve svém příspěvku opraví. A pokud ne, tak to terve potom vyvěsí rejpal do vlákna a tím ho zostudí :wink:


Popravdě myslím, že bychom se za chvíli jako admini zbláznili.:))

tady nebyl myslim myslen Rejpal jako admin, ale ten komu to vadi (=kdo se v tom rýpe=rejpal). Ale po prvnim precteni sem to pochopil stejne jako ty.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8429
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod pripluv » úte bře 27, 2007 21:04

Takovej Tuso si už preventivně opravuje chyby sám :mrgreen: (viz vlákno o poprsí, teda podprsenkách) :wink: .
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Schnappi » úte bře 27, 2007 21:08

Vlákno bylo o podprsenkách, ale před chvilkou to někdo začal orientovat na ta poprsí :P
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Příspěvekod pripluv » úte bře 27, 2007 21:09

To víš, lidi jsou hovada :twisted: :mrgreen:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Labash » stř bře 28, 2007 5:30

schnappi píše:Vlákno bylo o podprsenkách, ale před chvilkou to někdo začal orientovat na ta poprsí :P


tak uvidime u ceho to nakonec zkonci :mrgreen:
Uživatelský avatar
Labash
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1122
Registrován: čtv úno 16, 2006 10:10
Bydliště: Praha 4

Příspěvekod Schnappi » stř bře 28, 2007 11:51

Labash píše:tak uvidime u ceho to nakonec zkonci :mrgreen:

:axe:
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Příspěvekod Labash » stř bře 28, 2007 13:14

schnappi píše:
Labash píše:tak uvidime u ceho to nakonec zkonci :mrgreen:

:axe:

:oops:, uz si to budu pamatovat (aspon doufam :wink: )
Uživatelský avatar
Labash
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1122
Registrován: čtv úno 16, 2006 10:10
Bydliště: Praha 4

Příspěvekod Tomík » čtv lis 22, 2007 22:05

Zdá se, že tohle téma se opět stává aktuálním :-)

Hele lidi... Mezi náma, právopys sice může mít jistou výpovědní hodnotu (i když nejvíc svědčí o sečtělosti), ale nic se nemá přehánět...
Odrazovat nebohé nováčky je unfér, a Mirda Dušínojc by to nikdá (!) neďál!

Ostatně, kdekdo udělá překlepa. A kdekdo dělá chibi :mrgreen:
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod lamaTor » čtv lis 22, 2007 22:40

Tomík píše:Zdá se, že tohle téma se opět stává aktuálním :-)

Hele lidi... Mezi náma, právopys sice může mít jistou výpovědní hodnotu (i když nejvíc svědčí o sečtělosti), ale nic se nemá přehánět...
Odrazovat nebohé nováčky je unfér, a Mirda Dušínojc by to nikdá (!) neďál!

Ostatně, kdekdo udělá překlepa. A kdekdo dělá chibi :mrgreen:


Já si většinou jen myslím své a nic nepíšu, ale zrovna se to tak sešlo.......Ono totiž jet do země a nevědět, jak se správně nazývá (a neberu to, že je to jen blbé i/í nebo mohlo dojít dvakrát k překlepu) mi přijde opraveníhodné.......!!! :roll:
Určitě jsem tím nepomohl sněhurce k osvětlení její otázky, ale aspoň ví, kam jede. Moje chování nebylo vůči nováčkovi příjemné, ale snad alespoň pochopitelné... :wink:
Uživatelský avatar
lamaTor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: sob čer 16, 2007 22:30
Bydliště: Ostrava, Brno

Příspěvekod Tomík » čtv lis 22, 2007 23:32

lamaTor píše: Já si většinou jen myslím své a nic nepíšu, ale zrovna se to tak sešlo...


Já taky :-) I když někdy... prstíčky na klávesách svrbí, já vím ;-)
Jenže si pak vzpomenu, kolikpak chyb asi nasekám já (já dycinky z gramatiky dostával kuli a vyrovnával při slohu), z pohledu těch v oboru češtinářském honěnějších :-)
V mém případě jsem asi od nejhorších chyb zachraňován jen tou sečtělostí. Formální vzdělání na mé maličkosti v tomto ohledu mnoho následků nezanechalo :-(
Notabene mohu vykázat rovnou dvě indispozice: jsem nebohá oběť humanitně vzdělaných rodičů (z nichž jeden byl perfekcionalista), tudíž jsem dlouho setrvával v pre a pubertálním vzdoru, a zároveň spolupůsobí, že jsem z rodiny pohříchu nečeské (i když dědeček i pradědeček byl tóbrá sokolóvna!)

lamaTor píše: ...Moje chování nebylo vůči nováčkovi příjemné, ale snad alespoň pochopitelné... :wink:


Ale nojo :-) i já to viděl... Leč komentářů se zdržel. A nejen proto, že to byl první příspěvek :-)
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod mayya » pát lis 23, 2007 8:56

Tomík píše:
lamaTor píše: Já si většinou jen myslím své a nic nepíšu, ale zrovna se to tak sešlo...


Já taky :-) I když někdy... prstíčky na klávesách svrbí, já vím ;-)
Jenže si pak vzpomenu, kolikpak chyb asi nasekám já (já dycinky z gramatiky dostával kuli a vyrovnával při slohu), z pohledu těch v oboru češtinářském honěnějších :-)
V mém případě jsem asi od nejhorších chyb zachraňován jen tou sečtělostí. Formální vzdělání na mé maličkosti v tomto ohledu mnoho následků nezanechalo :-(
Notabene mohu vykázat rovnou dvě indispozice: jsem nebohá oběť humanitně vzdělaných rodičů (z nichž jeden byl perfekcionalista), tudíž jsem dlouho setrvával v pre a pubertálním vzdoru, a zároveň spolupůsobí, že jsem z rodiny pohříchu nečeské (i když dědeček i pradědeček byl tóbrá sokolóvna!)

lamaTor píše: ...Moje chování nebylo vůči nováčkovi příjemné, ale snad alespoň pochopitelné... :wink:


Ale nojo :-) i já to viděl... Leč komentářů se zdržel. A nejen proto, že to byl první příspěvek :-)


Když ty prsty fakt svrběly hoodně :(( . Ale ok, slibuji, že se budu hlídat a tlumit to. :roll: :wink:
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Příspěvekod zbuddy » pát lis 23, 2007 9:27

mayya píše:Když ty prsty fakt svrběly hoodně :(( . Ale ok, slibuji, že se budu hlídat a tlumit to. :roll: :wink:
Jen se neomezuj :twisted:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

PředchozíDalší

Zpět na Pokec

cron