Armadni veci v outdooru

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod Quido » pon pro 11, 2023 12:07

EjdouuRotacak píše:2 Quido

To by bylo v tuto chvíli už nevhodné. Navíc, když to takto cituješ :mrgreen: Co jsem napsal, to jsem napsal. Ať si to každý přebere po svém. Netřeba vztahovat na jednotlivce, nebo někoho zde na Outdoor foru. Domnívám se, že stále žiji v demokratické zemi a pokud nepíši něco vyloženě společensky závadného, tak by to měl čtenář zvládnout bez epileptického záchvatu. Já jsem taky v pohodě s jediným světonázorem a politickejma agitkama v diskuzích na iDnes, který šíří massmedia a část občanů ČR.
.

Tak jsem to nemyslel - zavání to politikou a Zzz-ovskou rétorikou - to jsem tím myslel... klidně to taky smažu, ale jak myslíš...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod EjdouuRotacak » pon pro 11, 2023 12:09

Rozumím, má to politický nádech. A to na diskuzní fóra nepatří. Tedy ne na ty, kde si chtějí lidi povídat a ne si vnucovat svoje světonázory, které druhou stranu stejně pranic nezajímají.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod booze » pon pro 11, 2023 14:42

Civilista s nějakým DJI Mini s civilní termo kamerou je proti spící/nehýbající se osobě, která leží pod Tarpem s IR zátěrem/Army BIVI a na tom tarpu je ještě 3D maskovací síť (+-1,5Kg), která je chemicky ošetřena pro další potlačení IR vyzařování, zcela bez šance.

Větší problém je být v pohybu a přesto zůstat nespatřen. To už jedině v kombinaci s krémy na kůži, které potlačují iR, oblek s iR + Ghilie s 3D maskováním na rozrušení iR a dotčený prostor projít s ohledem na aktuální klimatickou situaci - ideálně v dešti, mlze, nebo za soumraku/rozbřesku, kdy na krátkou dobu civilní i některé armádní termovize mají sníženou účinnost. To jsem samozřejmě nikdy nezkoušel a ani žádné ghilie nemám. Ten iR zátěr beru jako milý bonus, rozhodně na tom nestavím svojí výbavu.

Prosim te, nejake odkazy na ty materialy bys mel? Ten krem, IR chemikalie a barva me zajimaji. Diky
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod apuka » pon pro 11, 2023 14:59

EjdouuRotacak píše:Na druhou stranu, pokud se vyloženě nepohybuješ nad prudkými převisy a na ferratách, tak je to asi vcelku jedno. To už musíš bejt jó ňouma, který nedodržuje zásady nebo Nezvratný osud.
Ja Ti nevim, ale vis kolik nestesti se uz stalo na relativne jednoduchych mistech mimo ferat a prudkych previsu? Tam vys mas ten priklad na Lyse hore (ktery skoncil nakonec stastne). Zachranari na Slovensku (ale i v Alpach nebo dokonce Krkonosich) by Ti fakt mohli dlouho popisovat, jake to je hledat nekoho z vrtulniku nebo i pesky (pokud jej nenajde nahodou pes - ale i u nej musis priblizne vedet, kde jej pustit).

Ale to neni problemem jenom vojenskych maskacu. Stejne to je i pro tmave obleceni (hlavne ve skalnatem terenu). Nebo, jak pises hezke bile obleceni v zime na snehu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16607
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod EjdouuRotacak » pon pro 11, 2023 15:17

2 Booze

Jako bývalý člen armády ČSLA/AČR dobře víš, že na tohle ti odkazy nepošlu, protože prakticky neexistují. Na tuzemské i zahraniční military fóra (na ty s individuálním loginem) chodím asi 18 let a nic konkrétního fakt nevyčteš (kromě evergreenů) tohle je v místě a čase prostě "přísně tajné". Jistě víš, že armadni výbava je vyvíjena a vyráběna s IR zátěrem, který postupně degraduje a je nutné jej obnovovat. Jestli chceš vědět něco víc, obrať se třeba na "601." nebo firmy, které se uchází o armádní státní zakázky, ale moc tomu nedávám - podmínka mlčenlivosti. Proti civilním iR kamerám ale fungují i army hadry s IR zátěrem z army výprodeje v kombinaci s 3D maskovací sítí víc než dobře. Těch srovnávacích videí je na netu dost, to už tajné není.

2 apuka

Opět, nejsem ve sporu. Souhlasím. Však jsem psal, že do obtížného terénu nelezu sám. Samozřejmě, můžu mít Pech a skončím jako "Zdeňka z televizní reportáže a zaklíním se pod kořenem a budu se muset do rána zahřívat vlastní močí". A teď vážně - treba jako Tesařík z JoJo bandu ve Stromovce - to je, řekl bych, akurátní příměra. Ale jak píšu, to už musíš bejt buď "Zdeňka", nebo se musí vyřádit Nezvratný osud. Doufám, že jsem příčetný, tak tomu vyloženě nechodím naproti. A viz předchozí příspěvky. Mám i normální (barevnou) civilní výbavu.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod mike » pon pro 11, 2023 15:30

EjdouuRotacak píše:Rozumím, má to politický nádech. A to na diskuzní fóra nepatří. Tedy ne na ty, kde si chtějí lidi povídat a ne si vnucovat svoje světonázory, které druhou stranu stejně pranic nezajímají.

Presne tak :smt023 Tady mame pravidlo "politiku na OF nechceme". Za mne byl ten odstavec v pohode az na posledni vetu, ktera uz je na hrane nebo lehce za. Na mazani to neni, jen to prosim uz dal nerozvijej(te).

apuka píše:ale vis kolik nestesti se uz stalo na relativne jednoduchych mistech

No schvalne, kolik? ;-) Jasne, ze par takovych pripadu najdes, ale jde o pravdepodobnost. Milionum lidi se nic nestalo, ale o tech par vyjimkach (Zdenka pod korenem) se doctes v novinach.

Z vlastni zkusenosti jsem k viditelnosti outdoorovych veci pomerne skepticky. Mel jsem na sobe cervenou bundu, stal jsem ve zcela prehlednem terenu, kde byla akorat zelena trava a sede sutry, navic jeste na mirne vyvysene skalce, a stejne mne z vrtulniku uvideli az kdyz byli skoro nade mnou. Kam jsem je donavigoval mobilem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49440
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod Mawenzi » pon pro 11, 2023 15:53

ejdourotacak
reagovala sem an tuto tvoji vetu:
Mrzí mě, že jsem za to vyházel vyšší desítky tisíc

z dalsi diskuze mi vyplynulo, ze jsou to veci dobre a kvalitni a ze dobre slouzi a tbojeodpoved opet potvrzuje, ze jsou to veci kvalitni a dobre slouzi. proto mi nejak unika, kde je ten duvod toho, proc te to mrzi.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9408
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod EjdouuRotacak » pon pro 11, 2023 16:02

2 Mawenzi

na to jsem ale po tvém dotazu také reagoval, jen bych se znovu opakoval.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod Dromedaro » pon pro 11, 2023 16:21

mike píše:Z vlastni zkusenosti jsem k viditelnosti outdoorovych veci pomerne skepticky. Mel jsem na sobe cervenou bundu, stal jsem ve zcela prehlednem terenu, kde byla akorat zelena trava a sede sutry, navic jeste na mirne vyvysene skalce, a stejne mne z vrtulniku uvideli az kdyz byli skoro nade mnou. Kam jsem je donavigoval mobilem.

Tak ono asi záleží jakou červenou. Některé outdoorové oblečení nebo batohy mají takovou červenou, že jsem si říkal, že kdyby nebylo na výběr, tak bych ji snesl, že to není nějak výrazné a navíc to kolikrát vypadá dobře. A třeba u batohu Gregory měly taky červenou barvu, že jsem zvažoval, že ho vezmu, protože v té barvě vypadal pěkně. Ale to byly červené takové tmavší, myslím vínové nebo jak se tomu říká, nevím.

Co se týče té helikoptéry, tak tomu i věřím, že z pohledu té helikoptéry to asi moc viditelné není. Když vidím kolikrát záběry z pátraní helikoptérou kdekoli po světě, tak ono je fakt vidět jen to, co je opravdu výrazné. Mně přijde dobrá ta žlutá reflexní vesta co nosím. Ty oranžové, co často nosí dělníci, mi přijde, že to taky nic moc ohledně viditelnosti.
A čelovku jsi neměl nebo byla vybitá, že by jsi jim blikal na nejvyšší výkon? Ty dnešní čelovky mají ty velké výkony takové, že by to mohlo být vidět i za dne ze vzduchu, ale nevím, teoretizuji.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4396
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod apuka » pon pro 11, 2023 16:23

mike píše:No schvalne, kolik? ;-) Jasne, ze par takovych pripadu najdes, ale jde o pravdepodobnost. Milionum lidi se nic nestalo, ale o tech par vyjimkach (Zdenka pod korenem) se doctes v novinach.

Kolik, to Ti opravdu nikdo nerekne, to bys musel specifikovat mensi oblast a cas (a ne mne ale zachranarum).

Ale nejsou to vubec vyjimky. Sleduji zasahy slovenske HZS - vetsinou se neco stane v "beznem" terenu, zadna divocina. Kdyz se podivam do knizky o ceskych zachranarych a jejich zasazich, je to jeste vice jasne. Ve vyssich (tj. uz min lesnatych) Alpach je to jeste vice jasne.
U nas se v novinach doctes kvuli tomu, ze si mistni horska musi taky udelat reklamu (a ze po tom novinari a lidi prahnou). Ale i v Beskydech, Jesenikach, ne to jeste v Krkonosich (dal nejdu, ale v podstate se to stava vsude, jen tam uz nemusi fungovat horska ale zachranuji bezni zachranari nebo hasici a to uz se tak moc do novin nedostane) se stava docela dost urazu pri pesi turistice, ne to jeste na kole a lyzich.
Z hlediska pravdepodobnosti mas prakticky jedno, ze si bouchnes hlavu o neco tvrdeho kdyz uklouznes na ferate nebo v zablacenem lese v Javornikach. Jo, o kamen si rozbijes hlavu "jednoduseji", ale vrazit do kmene stromu nebo vycnivajici kamen na zemi Ti bezvedomi privodi podobne, nekdy jeste drive - protoze na te ferate jsi ke skale blize (nemyslim ted, ze spadnes ze stezky par metru), kdyz vletis do stromu/na zem, to je delsi cesta a vetsi rychlost pri narazu. Nemluve o tom, ze na ferate (at se bavime alespon o B-ckach) normalni lidi nosi prilbu.

Z osobni zkusenosti mohu rict, ze ja jsem zazil (u seba nebo u nekoho, s kym jsem byl) vetsinu nejhorsich chvilek v jednoduchem terenu, ne v tezsim a slozitejsim VHT (taky tam si clovek dava vetsi pozor).
mike píše:Z vlastni zkusenosti jsem k viditelnosti outdoorovych veci pomerne skepticky. Mel jsem na sobe cervenou bundu, stal jsem ve zcela prehlednem terenu, kde byla akorat zelena trava a sede sutry, navic jeste na mirne vyvysene skalce, a stejne mne z vrtulniku uvideli az kdyz byli skoro nade mnou. Kam jsem je donavigoval mobilem.
Jasne, ne vzdy to pomaha - u vrtulniku hodne zalezi na tom, z jake vysky hledaji. Ale i tam - si predstav, ze bys v te trave mel na sobe zelenohnede nebo sedive obleceni. To bys s podkladem pekne splyval snad i z peti metru. Cervene, zluta, tyrkyzova, ... kriklava barva prece jen vyrazne vice pritahne zrak nez ta tmava.
No a o to jde - nikdo nerika, ze je to 100%, ze Te tak hned najdou. Ale kdybys chtel udelat srovnani, tak mozna vyjde pomer do 5% maskace, 5-10% tmave obleceni ale 50-60%, mozna i vice kriklave. Kdybys hledal na snehu, tak to kriklave bude mit jeste vyssi procento a kupodivu tmave se spise snizi - hodne to vypada jako ze sneho trcici kus skaly. A to uz jsou na pravdepodobnost zachrany vysoke nasobky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16607
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod EjdouuRotacak » pon pro 11, 2023 16:35

2 Apuka

vše, co píšeš, bez výhrad podškrtnu. Jen to mám v palici u pěší turistiky hozené krapet jinam, protože už za sebou mám 2x navigování vrtulníku v nepřístupné oblasti (v jednom případě dotčený pacient shodou okolností doje*al úrazovou pojistku a místo "extrémních" sportů zaškrtnul JEN "rizikové", tak byl následně o 200.000kč lehčí.) Sám jsem několikrát sešroubovanej, umělý zuby....prostě :mrgreen: ale holky mě maj furt docela rády, tak alespoň že tak. Riziko smrti/zranění si po 10 letech aktivního ježdění na DH/FR lajnách v EU uvědomuji poměrně dobře.
Naposledy upravil EjdouuRotacak dne pon pro 11, 2023 16:37, celkově upraveno 1
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod Reccol » pon pro 11, 2023 16:36

Ejdouu, booze:

Zase bych s toho nedělal kovbojku, z těch běžných věcí není tajný vůbec nic. Maskovací barvy, co tak nějak kryjí v IR vyrábí třeba britská BCB. Oblečení/výbava se kvůli NIR upravuje už v při výrobě, stručně to má popsané třeba UF Pro.
Reccol
nováček
nováček
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon čer 18, 2012 21:32

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod Dromedaro » pon pro 11, 2023 16:47

Reccol píše:Zase bych s toho nedělal kovbojku, z těch běžných věcí není tajný vůbec nic.

Vidím to podobně.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4396
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod EjdouuRotacak » pon pro 11, 2023 17:01

Ano, to jsou ty "evergreeny" - hliníková fólie, iR zátěr na oblečení/tarpu, krémy na kůži na potlačení iR vyzařování, 3D maskovací sítě na rozrušení iR vyzařování. Vše ostatní je přísně utajovaná kovbojka.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod mike » pon pro 11, 2023 17:10

Dromedaro píše:Tak ono asi záleží jakou červenou.

Byla to takova normalni, docela viditelna cervena.

Dromedaro píše:A čelovku jsi neměl nebo byla vybitá, že by jsi jim blikal na nejvyšší výkon? Ty dnešní čelovky mají ty velké výkony takové, že by to mohlo být vidět i za dne ze vzduchu, ale nevím, teoretizuji.

Mel, ale vubec mne nenapadlo ji pouzit. Bylo to za dne a nemel jsem v tomhle smeru zadne zkusenosti, cekal jsem, ze mne diky cervene bunde snadno zdalky uvidi. Realita byla uplne jina, proto o tom pisu. Ze to nebude tak jednoduche mi doslo, kdyz jsem uvidel maly vrtulnicek vysoko nade mnou letici na konec udoli, na jehoz uboci jsem byl. Udoli dlouhem asi 7 km a vysoke 2 km, hledej tam cervenou tecku o prumeru cca metr :)

Ma celovka tenkrat mela max 90 lm a pochybuju, ze by ve dne byla videt. Dnesnich 1000+ lm mozna, ale takovou stejne nemam a ani nechci :)

apuka píše:u vrtulniku hodne zalezi na tom, z jake vysky hledaji.

Uvideli mne az kdyz byli skoro nade mnou a nizko (10 - 15 m?). Maval jsem na ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49440
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod Dromedaro » pon pro 11, 2023 18:57

mike píše:Uvideli mne az kdyz byli skoro nade mnou a nizko (10 - 15 m?). Maval jsem na ne.

Zvláštní. Asi nic moc zrak nebo pozorovatel.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4396
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod booze » pon pro 11, 2023 21:21

V Alpach se pouziva pro signalizaci vrtulniku latkovy panel. Neni ani cerveny, ani oranzovy, ale divne ruzovy a jde dobre videt.

https://www.venturesurplus.com/products ... ing-panel/
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod apuka » pon pro 11, 2023 21:34

booze píše:Neni ani cerveny, ani oranzovy, ale divne ruzovy a jde dobre videt.
Hm,... Chlapek to tam ukazuje, popis stejne tak popisuje - jedna strana ruzova, druha oranzova :wink:.

@Dromedaro: ohledne barvy reflexni vesty. Napriklad v Rakousku nesmis mit jako ridic nebo spolujezdec pri vystoupeni z auta na sobe zlutou nebo zelenou reflexni vestu - podle jejich zakonnych predpisu MUSI byt oranzova, jinak Te uz jen za toto mohou pokutovat. Duvod presny neznam, ale napadavaji me jen dva - bud je to nejlepe viditelne nebo ze ty zlute/zelene (presneji zlutozelene) pouzivaji policajti, zachranari (myslim ted horsti), hasici, pracovnici udrzby na dalnicich/silnicich, atd. a teda at se daji poznat, kdo mezi ne nepatri.
Ale netusim, jak to berou u cyklistu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16607
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod booze » pon pro 11, 2023 21:44

To jsem nasel odkaz pro nazornou ukazku. :mrgreen:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod Dromedaro » pon pro 11, 2023 21:59

apuka píše:Ale netusim, jak to berou u cyklistu.

Já tu vestu nosím i když jdu pěšky. Mám ji v batohu nebo v kapse a když jdu po silnici, kde je provoz, tak si ji nasadím.
To by mně nenapadlo, že je to někde pokutované.

apuka píše: ze ty zlute/zelene (presneji zlutozelene) pouzivaji policajti,

Tohle by mohl být ten důvod. Já jsem si sám všiml, že když jdu po silnici a mám tu vestu nasazenou, že auta v dálce, když se objeví a uvidí mě, tak zpomalují. Sám jsem si odvodil, že jak mám tmavé oblečení, kšiltovku a když svítí slunce, tak i modré sluneční brýle, tak že s tou žlutou vestu asi na řidiče z dálky působím jako policajt na kraji silnice. :D Ten můj outfit s tou vestou tak může na dálku působit.

apuka píše:MUSI byt oranzova - bud je to nejlepe viditelne

To si nemyslím, že by oranžová byla výraznější než žlutá. Ta žlutá je o dost více viditelná. Alespoň já to tak vnímám.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4396
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod apuka » pon pro 11, 2023 22:20

@Dromedaro: Ty reflexni vesty by mely splnit jistou EU normu a pokud vim, tak ji jedna (nejspise zelena) nesplnuje. Ty Rakusaci to ale jeste vylepsili... Jinak se neboj, i ta oranzova je videt sakra dobre - a v pripade spatne viditelnosti je stejne nejdulezitejsi, jak kvalitni na ni mas reflexni pasy. Bo v nich jsou pekne velke rozdily, kdyz se na ne zasviti - a to i za slabeho sera nebo mlhy, nejenom ve tme.

Jinak, ze ani dobre viditelna kriklava barva neni zarukou lehkeho nalezeni, nejenom z vrtule slouzi i par prikladu z Tater, kdy hledali pohresovaneho i nekolik dnu, opakovane na stejnych mistech (cca jak mike pise - udoli nekolik km dlouhe a siroke s vyssimi stranemi, zleby, sklanatymi hrboly). Nakonec pozustatky (vetsinou) nasli, nekdy po 2-3 dnech intenzivniho patrani vrtulnikem i hromadou lidi ze zeme (vetsinou i se psy), nekdy az druhy tyden (nekdo se nenasel dodnes). A to i kdyz pohresovany mel napr. kriklavou bundu, podobne kriklave kalhoty a batoh, dokonce i kdyz byl na snehu (nezasypany). Proste uz jen nekolika desitek metru se nehybny predmet vnima uplne jinak. Ale stale plati, co jsem psal - mit tmave vsechno, tak se ani dotycny nenajde, ty kriklave barvy pomahaji hodne. Jenze samotne obleceni a jeste na tele je mala plocha. Idealni je alespon stan, nebo alespon spacak - a na "navadeni" vrtulniku mit tu vyrazne barevnou vec rozhodne nad hlavou, co nejvyse a nejdale od zeme; a mirne s ni hybat, kym si nejsme jisty, ze nas zahlidli.

Napr. tato zachranna akce je pekny priklad, kdy moc viditelni nebyli ani s nekteryma kriklavyma vecma na sobe - a taky jeste lip videt rozdil, kdyz je bunda vyrazna resp. tmava. Je tam fotka z vrtulniku, jak videt cloveka v te vyrazne bunde (druhy je uz ve vrtulniku) a potom priblizena, kdy jsou tam oba. V tomto pripade asi bylo stesti, ze svetelnou signalizaci dali o sve poloze vedet, takze ve vrtulniku vedeli, kde jsou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16607
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod Quido » pon pro 11, 2023 22:38

Dromedaro píše:To si nemyslím, že by oranžová byla výraznější než žlutá. Ta žlutá je o dost více viditelná. Alespoň já to tak vnímám.

není to tak jednoznačné, záleží na podmínkách a prostředí - u nás se prodává především zelenožlutá a oranžová, viděl jsem i červenou a žlutou, všechny barvy jsou dobře vidět v provozu na šedém či hnědém pozadí, ale na podzim je lépe viditelná ta zelenožlutá, tuto barvu používají policisté; červená je zase lépe vidět na jaře a v létě, zelenožlutá proti mladé pšenci, nebo kvetoucímu řepkovému poli je spíš jako maskování... kompromis je oranžová, která je údajně vidět nejlépe ve většině případů; ty vesty jsou však opatřeny reflexními prvky a to je v provozu to nejdůležitější... ale tyhle vesty nejsou určeny pro turistiku, jsou do dopravních podmínek, proti šedé silnici zezadu či zepředu dobře viditelné; shora je každý oděv, i ten sebebarevnější, špatně vidět, protože je to malá plocha proti okolí... v čisté skále, v ledu a sněhu, či na kamenitém prostranství je to vidět ještě dobře, ale v bujné vegetaci, zejména podzimní, nebo skalách porostlých lišejníkem a rzí (vždyť se podívejte, jak jsou hory vlastně barevné) je každá barva shora špatně rozeznatelná...
Pokud se nepohybujete a voláte záchranu, je nejlépe barevný oděv (tu nejsvětlejší barvu co máte, i bílou) rozprostřít plochou směrem k obloze, čili v rovině kolmé k vertikále...
Naposledy upravil mike dne úte pro 12, 2023 0:33, celkově upraveno 1
Důvod: rozbita citace
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod mike » úte pro 12, 2023 0:57

Dromedaro píše:Zvláštní. Asi nic moc zrak nebo pozorovatel.

Mohlo to byt o neco vic, neumim to dobre odhadnout. Vrtulnik nad tebou dela docela slusny randal, takze mas pocit, ze je kousek :)

apuka píše:Napr. tato zachranna akce je pekny priklad, kdy moc viditelni nebyli ani s nekteryma kriklavyma vecma na sobe

Jj, to je pekny pohled z druhe strany.

booze píše:V Alpach se pouziva pro signalizaci vrtulniku latkovy panel.

To je hezky, ale prece to s sebou nebudu tahat pro doufam uz hypoteticky pripad, ze bych zas potreboval vrtulnik ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49440
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod Etheric » úte pro 12, 2023 4:54

U nás taky žlutá vesta náleží IZS a několika dalším, všichni ostatní musí mít oranžový. Ale nikdo to nehrotí. Benga mi to říkali, ale prej ať to neřeším... Asi byli rádi, že vůbec nějakou vestu mám.. A evidentně to nebylo nějak "lokální", ty barvy se tu neřeší nikde. Asi jako velkej nůž u pasu. Neměl bys to tak mít, ale nikdo to neřeší
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8111
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod Quido » úte pro 12, 2023 8:22

mike píše:
booze píše:V Alpach se pouziva pro signalizaci vrtulniku latkovy panel.

To je hezky, ale prece to s sebou nebudu tahat pro doufam uz hypoteticky pripad, ze bych zas potreboval vrtulnik ;-)

zalezi na tom, jak moc se mas rad...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod apuka » úte pro 12, 2023 9:16

Etheric píše:U nás taky žlutá vesta náleží IZS a několika dalším, všichni ostatní musí mít oranžový. Ale nikdo to nehrotí. Benga mi to říkali, ale prej ať to neřeším...
Myslim si, ze nemaji pravdu. Takto to neni uvedene - pokud dobre vim - v zadnem zakonnem predpise. Resp. primo v prislusne vyhlasce 294/2015 o barvach pro "odevni doplnky oznacovani osob ve zvlastnich pripadech" primo pisou:
§ 19 Vzor a způsob užití oděvních doplňků s označením z retroreflexního materiálu

(1) Oděvními doplňky jsou blůza, kabát, tričko, vesta nebo kalhoty fluorescenční žluté nebo fluorescenční oranžovo-červené barvy doplněné retroreflexními pásy (dále jen „výstražný oděv“).

Navic hasici casto (pokud ne vzdy) pouzivaji cervenou/cerveno-oranzovou vestu. PCR by mela - i podle vlastnich predpisu a internich norem - pouzivat vestu zlute barvy s napisem Policie, pripadne jinym definovanym napisem, ale pomerne casto je vidim v tech zelenozlutych, vice smerem k zelene nez zlute barve.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16607
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod Dromedaro » úte pro 12, 2023 13:12

Ty reflexní vesty vidím, že to cyklisti na sobě vozí. Navíc jsem to viděl i na nějakých těch letácích Besip, kde to bylo doporučeno pro jízdu na kole nebo pohyb na silnici.

Tak ale jak si tu o tom píšeme, tak mě už napadlo, jestli dělám dobře s těmi nevýraznými barvami na vandrech. Ale jak se tu psalo o tom, že někdo nosí maskáče, protože je na to zvyklý z dřívějších dob, tak třeba to mi zůstalo z dřívějších dob, být v přírodě nenápadný a moc se mi to nechce měnit.

Quido píše:ale tyhle vesty nejsou určeny pro turistiku, jsou do dopravních podmínek, proti šedé silnici zezadu či zepředu dobře viditelné;

Tak ta žlutá je tak výrazná, že to musí být v přírodě vidět i bez nasvícených reflexních pásků. Já koupil nějakou dražší kvalitnější. Ale souhlasím s tím, že je lepší to výrazné oblečení nebo látku rozprostřít na zem pro vrtulník, než to mít na sobě.

A k tomu tmavému oblečení. Třeba takové černé oblečení musí být na travnatých poloninách nebo loukách taky jako pěst na oko. Jak tu padlo, záleží na konkrétní situaci a okolí.
U té vesty se mi líbí, že když nechci být vidět, mohu ji sundat. Zase ale to má teda nevýhodu, že když to má člověk v kapse a spadne někam, kde upadne do bezvědomí, tak je mu k ničemu. Leda to nasazovat preventivně, když hrozí pád, nebo v nepřehledném terénu, kde by se mohlo něco stát. Ale asi to moc řeším, co se má stát se stane, kdo se má utopit, ten se utopí i se záchranným kruhem. :-)
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4396
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod Mawenzi » úte pro 12, 2023 13:53

ja mam treba rada esteticky bilej maskac nebo takovej ten sedocernej, proste se mi to libi a nemusi to mit tvar maskace, muzou to byt i jiny tvary... ale jde mi o barevnost. mam rada proste cerno sedy/sedo sedy veci.

ale maskace radsi nosim do prace, protoze bavlna... jenze do prace je vlastne uz taky radsi nenosim, protoze nejaky pripominky. Je kratky obdobi v roce, konec podzimu a zacatek jara, kdy jsou mi maskace prijemny tim, jak jsou akorat na tu teplotu, ale musim je nosit s paskem a to nemam rada pod bederak...

taky sem si oblibila i pres nejaky prostesty panske populace, ze obezy nemaji nosit uple obleceni a leginy, tak mi dost vyhovuje, ze to neblonca kolem kotniku hlavne v bahne a tak, takze nemam o sebe nasoupany bahno az ke kotnikum...

a pak taky u obecne armadnich veci je trochu problem s velikostma, ze je vetsinou vse uni (takze velky) nebo na nejaky vysportovany gazely (takze maly). takze u me bohuzel to nejde moc uhrat ani tou cenou. Ackoli tatinek mi asi pred 15 lety koupil v sekaci nejaky myslivecky kalhoty zeleny za 50kc a sou dobry furt :D bohuzel pouziti jako maskace, zacatek jara a podzim, takze dost uzky... mozna i jednodenni vylety v zime by se daly, ale to zalezi asi na teplote, takze je nejvic uziju nakonec se psem.

asi je mi putna, jak se kdo oblika a nemam na to zadnej nahled, ale to je mozna tim, ze nejsu ovlivnena zadnym smerem treba z prostredi, kde jsem vyrustala.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9408
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod apuka » úte pro 12, 2023 14:03

Dromedaro píše:ta žlutá je tak výrazná, že to musí být v přírodě vidět i bez nasvícených reflexních pásků.
Nedelej si iluze... Quido to spravne napsal, s tema barvama vubec, nejenom s reflexnim oblecenim je hodne dulezite prostredi, kde se to pouzije. Daval jsem o par prispevku vyse odkaz na zachrannou akci ve VT, podivej se na tuto fotku, nakolik dobre je videt ten chlapek v zlutem svrsku (mozna dokonce ma na sobe refelxni vestu) v tech skalach. Na prvni pohled fajn videt maly zluty flicek - ale na druhy pohled se koukni do prostredku trochu vys, vedle modre prily toho ve vrtuli. Jsou tam svetle fleky, ktere bys na prvni pohled z bezne vysky vrtulniku nerozeznal, jestli jsou spinave bilosedivenevimjake nebo zlute, mezi ne by ta vesta v pohode zapadla.
To same by bylo s oranzovecervenou, pokud bys byl napr. na strani na podzim s cervenajici travou a listama nebo na jare, kdy kvitnou houfy barevnych kytek.

Proste aby z vrtulniku, z "hledaci" vysky si to dobre vsimaly, tak bys musel mit plachtu alespon 1 m2, vyrazne lepe vetsi. No a nejlepsi opravdu ne rozlozit na zemi, ale zvednout do vyse, jak jen to dokazes - plati i pro refl. vestu. (Zrovna i na toto je dobra zlata - v nejhorsim i stribrna strana zateplovacich folii, je to dostatecne velke, jen na drzeni potrebujes dva lidi...) Ta vzdalenost od zeme docela dost zmeni vnimani z vysky, najednou je to vice "pritahujici oci", ze neco neni prirozene.
Dromedaro píše:Třeba takové černé oblečení musí být na travnatých poloninách nebo loukách taky jako pěst na oko.
Houbelec. Dokonce i na snehu to klidne muze vypadat jako trcici skala nabo kmen/krik. Na travnate polonine nebo louce jeste vice zapadnes "do prirody". Mluvim ale zase o vnimani z nejake vysky/dalky. Kdyz prejdes pet metru kolem, tak je jasne, ze to bije do oci.
Je dobre si nekdy kouknout zabery prave z patrajicich vrtulniku u zachrannych akcich aby bylo velice rychle jasno, ze rozeznat hledany mensi objekt je v prirode tezke.

Aby to nebylo uplne od tematu - kvuli uvedenym je dobre mit i s/v armadnim vybaveni neco vetsiho, plachtu, zdarak, tarp..., co ma jednu stranu vyrazne barevnou a bez taktickeho vzoru. Jan se psalo, nektere veci takove jsou i pro vojaky. Vsechno ma svoje pro i proti a je prakticky nemozne najit neco superuniverzalniho.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16607
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod Dromedaro » úte pro 12, 2023 14:22

apuka píše:nakolik dobre je videt ten chlapek v zlutem svrsku (mozna dokonce ma na sobe refelxni vestu) v tech skalach. Na prvni pohled fajn videt maly zluty flicek - ale na druhy pohled se koukni do prostredku trochu vys, vedle modre prily toho ve vrtuli. Jsou tam svetle fleky, ktere bys na prvni pohled z bezne vysky vrtulniku nerozeznal, jestli jsou spinave bilosedivenevimjake nebo zlute, mezi ne by ta vesta v pohode zapadla..

Včera jsem se na to chtěl kouknout ale na mobilu mi to nešlo. Dík za tu fotku. Já myslím, že v tom tvém fleku vedle přilby by to taky bylo viditelné.

V návaznosti na debatu jsem se díval na signální světlice, ale nic moc váha teda. Většinou 400-500g. Když by si člověk vzal dvě, už je to kilo.

Mohu já jako řadový člen založit anketu? Nikde tu možnost nevidím. Zajímalo by mě čistě ANO/NE, kolik lidí tu chodí v pestrobarevném oblečení a kdo ve tmavém/nenápadném.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4396
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

PředchozíDalší

Zpět na Pokec