Cinske tovarny, detska prace apod.

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Cinske tovarny, detska prace apod.

Příspěvekod Mawenzi » úte bře 26, 2024 17:53

mike
opravim, kazdej koho znam chtel tenisky idealne novy a nenoseny - tedy od vietnamcu/dostupne, a ne rozpadajici se krusky po pribuznejch.

ja sice v 16 v roce 2000 na brigadu chodila taky, to uz teda nejsou 90, ale stacilo mi to jen na obedy ve skole, nejaky jidlo kdyz sem mela hlad, salinkartu, obcas kredit a obcas na tenisky od vietnamcu, musela sem taky setrit na pomucky do skoly, ucebnice a takovy veci... a k tomu sem si chtela setrit na mobil a poskladany bazarovy pc... coz se mi podarilo az o par let pozdeji.

v 90. sem bezne jedla asi 2x denne, ve skole sme na obedy nemeli, doma jidla moc nebylo a obleceni po pribuznejch... kdyz sem jednou na vanoce dostala prave novy tenisky od vietnamcu, tak sem byla hrozne stastna, ze se mi ve skautu nebudou posmivat za deravy rozapdajici se boty...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Cinske tovarny, detska prace apod.

Příspěvekod Mawenzi » úte bře 26, 2024 17:55

ejdouurotacak
kdyz mas porad hlad a porad chodis v otrhanym obleceni po pribuznejch, tak chces neco co je novy... a to znamenalo.bud vietnamec vyjimecne ma vanoce jako darek nebo nic...

fisbone nosili jen bohaty, co ja pamatuju, urcite ne ja nebo moje kamaradka
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Cinske tovarny, detska prace apod.

Příspěvekod EjdouuRotacak » úte bře 26, 2024 18:14

Mrzí mě, pokud jsem se tě dotknul, ale to paušaluzování je často ošemetné. Taky jsem dědil po staršim bráchovi (o 7 let staršim, takže to někdy pro mě nebylo žádné pošušňáníčko :-D, když si na zimu nafasoval o 3 čísla větší boty) ale rodiče radši nakupovali pro děti v sekáči, když chtěli ušetřit, než aby zalezli k vietkongovi pro smradlavej hadr napuštěnej bůh ví čím, kterej v pračce obarvil zbytek prádla a dítě mělo při nošení vyrážku. Svetr od Bennetonu stál v sekáči dvacku, džíny od Levi Strauss taky tak.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Cinske tovarny, detska prace apod.

Příspěvekod Mawenzi » úte bře 26, 2024 18:21

ejdouurotacak
tak opravuju na "vsichni v me socialni bubline" co chteli ti mimo bublinu nemam tucha a asi me to ani nezajimalo :D zivot snobu byl proste mimo moji predstavivost.

nicmene kdyz sem chtela hezky tricko nebo kalhoty, co se libi me a ne ze jsou v sekaci levny, tak byla vzacnost, kdyz mi mama dala k narozkam 200 at si neco koupim SAMA, to jsem si pak sla koupit vzdycky k vietnamcum, protoze meli paradni kalhoty, ktery meli na nohavicich vysytyho draka a nemusela sem nosit o dve cisla vetsi mrkvace, kdyz uz se to kupuje, at mi to dlouho vydrzi :D:D jenze narozeniny ma clovek 1x za rok :D jeste sou 1x za rok vanoce :D

a ono taky nekdy ve 13/14 sem uz ty mrkvace nosit proste nechtela, protoze byli hnusny a stojim si za tim doted, ze mrkvace sou nejhnusnejsi kalhoty ever :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Cinske tovarny, detska prace apod.

Příspěvekod ntz » úte bře 26, 2024 21:12

@Etheric ma pravdu ... a byl to on, kdo tady prvni varoval, ze to sklouzne k politice, takze nasazovat mu za to psi hlavu je nefer .. protoze to k ni defakto sklouzlo .. to co pise @mike nedava moc smysl ... urcite veci proste maji politicke pozadi a hrat si na to ze ne je bud relativizovani a nebo proste neinformovanost ..

tohle co napsal by tady melo bejt prispendeno a pripominano ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2071
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Cinske tovarny, detska prace apod.

Příspěvekod mike » stř bře 27, 2024 3:55

EjdouuRotacak píše:Trenére! Pardon, ale já to nevydržím.

Myslel jsem vykaslat se na staveni a nasledne porazeni slamenych panaku. Jestli chces normalne diskutovat, tak zadny problem ;-)

Mawenzi píše:v 90. sem bezne jedla asi 2x denne, ve skole sme na obedy nemeli, doma jidla moc nebylo a obleceni po pribuznejch... kdyz sem jednou na vanoce dostala prave novy tenisky od vietnamcu, tak sem byla hrozne stastna, ze se mi ve skautu nebudou posmivat za deravy rozapdajici se boty...

Hmm, to zni jako pribehy z doby pred prvni svetovou valkou, co nam v detstvi vykladal pradedecek... Pochazim z Valasska, coz byl vzdycky chudy kraj. Na ZDS bylo par takovych pripadu na cele skole, socialni pripady z rozvracenych rodin, a na gymplu nikdo.

ntz píše:Etheric ma pravdu ... a byl to on, kdo tady prvni varoval, ze to sklouzne k politice

Jenze ono by to k politice bez nej nesklouzlo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cinske tovarny, detska prace apod.

Příspěvekod Mawenzi » stř bře 27, 2024 5:26

ja na gymplu byla asi jedina, kdo chodil oblikanej do veci po pribuznejch a sekace:D a obedy sem chodila skemrat po vyucovani, jesli jim nezbyla aspon polivka.
na lyzaku sem nikdy nebyla, nasi na to nemeli, byla sem asi jediny dite, krome my segry, kdo nikdy nebyl na lyzaku:D

a uprimne su asi i rada, by to tam pro me nebylo nic zabavnyho.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Cinske tovarny, detska prace apod.

Příspěvekod Etheric » stř bře 27, 2024 5:39

mike píše:Co vyzkum a vyvoj? Co plat designeru? Atd.

Výzkum, vývoj atd platíme my, kteří kupujeme od oficiálních prodejců. Číňan to pak ukradne :twisted:

Jinak třeba ta zmiňovaná ledvinka Patagonia. Nemyslím si, že ten, kdo to tam nabízí, to pro Patagonii vyrábí. Tímto počinem by riskoval ukončení spolupráce a smrdí z toho nehezký právní důsledky. To by byla největší světová drzost, šít pro Patagonii, ale našít toho víc a to, co je navíc, prodávat bokem za hubičku. Na tohle kdyby jim zákazník přišel, bude sekec mazec. Spíš bych řekl, že ty ledvinky z odkazu jsou zdařilý napodobeniny. Takových jsou i v ČR plný tržnice, ale když se zaměříš na detaily, je poznat, že to není originál.

@Mawe: taky jsem nebyl na lyžáku, ale proto, že jsem fakt nechtěl.. Oblečení jsem ale jako dítě nikdy neměl nový značkový. Měl jsem na výběr - vietcong nebo sekáč. Vyhrál sekáč, pěkně jsem se oblíkl a ještě mi zbylo 31,50Kč na Startky :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Cinske tovarny, detska prace apod.

Příspěvekod ntz » stř bře 27, 2024 9:23

@Mawe - ja na lyzaku byl, prijel jsem tam ale retro ze 70's let .. my zase byli jediny, kdo nemel auto a jednou se jelo na nejakou vylet nekam a pro kazdyho prijeli rodice, jen ja jel s nasim tridnim autobusem - byla to strasna ostuda
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2071
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Cinske tovarny, detska prace apod.

Příspěvekod Mawenzi » stř bře 27, 2024 9:29

etheric
ty sis mohl vybrat, ja ani nemusela premyslet:D

ntz
my sme teda auto meli k dispozici uz nekdy od zacatku 90, staryho zigula, co se s nim jezdilo po stavbe, kde tata pracoval si pujcoval na soboty kdyz se jezdilo ke znojmu k babicce :D

ale zas me absence auta nikdy neprisla.zvlastni ale ja zila celej zivot v centru mesta taky nikdo proste auto nemel a nepotreboval...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Cinske tovarny, detska prace apod.

Příspěvekod irem » stř bře 27, 2024 9:47

Mawenzi píše: o dve cisla vetsi mrkvace, kdyz uz se to kupuje, at mi to dlouho vydrzi


Pro me bylo nejhorsi zjisteni, zo to v cloveku muze zustat :lol: Jako dite jsem to nesnasela (teda od veku, kdy to ostatni deti zacaly komentovat) - stridala se faze "hastros v moc sirokych vecech" a "pruhy na nohavicich po rozesiti zalozenych kalhot". A pak jsem se pristihla, jak se chystam dite presvedcovat, ze je uzasny napad, koupit vetsi kalhoty, protoze alespon budou jeste pristi sezonu akorat ... a fakt jsem k tomu nemela zadny vazny financni duvod, jen zazite vzorce.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Cinske tovarny, detska prace apod.

Příspěvekod EjdouuRotacak » stř bře 27, 2024 10:46

2 Mawenzi

to nebyl snobizmus. Spíš se vycházelo z lokálních možností (bydlim v Praze na Zbraslavi) Kousek za Břežanskym udolim byl (možná ještě je) obří Second Hand ve Zlatníkách. Chalupu máme v 1. zóně NP Šumava - vzdušnou čarou 20km od Bavorska. V 90. letech se do příhraničí vozili z Německa kamiony značkového oblečení do sekáčů, kterých bylo jako s*aček. Takže nebyl problém chodit oblečenej v "GAP, Benneton, Levi, Marks Spencer, Shic Skinn, Boss" Ty trička a kalhoty stály kolem 20-50kč/1 kus. A ne, nebyly to kopie ze Sapy.

A naprosto rozumim, že postrádalo smysl (mimo ty nejmovitější rodiny) kupovat dětem drahé, úplně nové oblečení, když jsme rostli jako z vody a každou chvíli nám to začalo být malé. Také mi máma kupovala větší, "že do toho přeci brzy dorostu!". Nebo jsem si bral věci po staršim bráchovi. Tohle bylo a je vcelku běžné.

Od útlého dětství ale pohlížim s despektem na asijsou výrobu (mimo SK, JAP), protože už jako malé dítě jsem si uvědomoval, že v těch tržnicích prodávají neskutečné bazmeky. Od mala mě opakovali, že nejsem tak bohatej, abych mohl vyhazovat prachy za šméčka. Kdykoliv mám možnost volby a nejedná se vyloženě o spotřební prkotinu, vždy se snažím vybírat zboží Made in Canada, EU, USA, SK, JAP. Mám to v sobě zakořeněné. Na čínském e-shopu jsem si nikdy nic nekoupil a z principu nekoupim. A ne, nejsem zas takovej idiot, abych tu kydal hanlivosti o čínskejch e-shopech a pak si běžel koupit ten samej bazmek k českému vekslákovi, kterej si založil živnost na přeprodávání shitu s obří přirážkou.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Cinske tovarny, detska prace apod.

Příspěvekod apuka » stř bře 27, 2024 11:02

ntz píše:@Etheric ma pravdu ... a byl to on, kdo tady prvni varoval, ze to sklouzne k politice, takze nasazovat mu za to psi hlavu je nefer .. protoze to k ni defakto sklouzlo
Bohuzel, stejne jako Etheric nechapes, ze k politice to otocil prave on. A otocil tam vec, ktera samotna s politikou nema mnoho spolecneho.

Napr. tady (cos linkoval i Ty, ale ja jsem to uz nedal do citace) jsem se mu snazil naznacit, ze pise blbost. A zakladni problem (a blbost) je, ze kvuli konkretnimu prikladu prodeje konkretniho vyrobku nejakeho konkretniho prodejce (resp. potom booze dal vice prikladu, ale na tom nesejde) hodil chybu na trziste (Ali Express), navic stylem, ktery hodne silne smrdel obvinenim, ze je to neco, s cim ma co do cineni cinska vlada (coz neni pravda bo Ali je soukromy projekt a jak jsem psal, nejvetsi vlastnici jsou z Japonska, Norska a USA).

Etheric jaksi "zapomel" na to, ze za prodej fejku muze samotny prodejce, at prodava kdekoliv - ale ne trziste, na kterem prodava. Proto jsem uvedl priklad Mallu (Allegra) a potencialne i Alzy - na tom prvnim je hafo cinskych prodejcu, prodavaji se tam i fejky, ale je to polske, resp. predtim ceske trziste. Takze s nim asi cinska vlada nema moc spolecneho a prece je to naprosto stejna situace jako u Ali. A zase naprosto stejna situace je i u Vintedu, Aukra a pod., kde nekdo prodava fejky nakoupene mozna na Ali, mozna na Allegru, mozna nekde jinde. Ale muze za to Vinted nebo Aukro?
Jediny problem by mohl byt, kdyby nejaky prodejce prodaval evidentne a dokazatelne (!!!, idealne "uredne /soud, obchodni inspekce nebo minimalne analyza vyrobce/ potvrzene") fejky, trziste na to bylo upozorneno a dal nechal prodejce prodavat stejne veci a to jeste bez upozorneni, ze je to fejk. To uz by bylo pro mnohe lidi showstopper, i kdyby to podle cinskych (polskych, ceskych, ...) zakonu bylo v poradku. Jenze tady prebirane neni tento pripad - teda alespon, co se o tom tady psalo.

Takze prodej fejku je vec pro mnohe odsouzenihodna (a pro mnohe jine lidi zase pripustna) - ale pokud za to se ma nekdo obvinovat, tak prodejce a ne trziste, kde prodavaji desetitisice prodejcu a miliony vyrobku. Proto na Ethericovem pristupu (ktery sam ted chvalis) bylo nekolik preslapu:
1) prevedl vinu za prodej fejku z prodejce (toho ani nespomenul) na provozovatele trziste
2) silne naznacoval, ze za tim trzistem nejakym zpusobem stoji a ovlivnuje jej cinska vlada, i kdyz vlastnicka struktura toto docela vylucuje (krome zakonnych moznosti)
3) zatahl do toho politiku a nechal rozvinout diskuzi o necem uplne jinem, nez co se rozebiralo puvodne

Tento prispevek ale ma byt vice-mene jen technicka poznamka.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cinske tovarny, detska prace apod.

Příspěvekod Mawenzi » stř bře 27, 2024 11:19

irem
asi nejaka rezerva mala je rozumna pokud dite roste rychle, ale po zastaveni rustu je velka rezerva takova... dobre, ze zase z druhe strany sito nekdy uvedomis a diteti ulehcis:)

ejdouurotacak

ja se nebavim o veku do 10 let, ale o puberte kdy uz holkt vazne nerostou. ja cca od 13 uz nerostla nikam.
a ne, neslo cekat 3 mesic3 ze bych v zime nemela bundu, me byla v zime zima hned a v sekaci se mi casto nic nelibilo/nesedelo, vadil material...).
ono to s tema levnyma vecma mas castecne pravdu ale pokud zimni bunda stoji 1200 a ty mas 300 a je ti zima, nebudes prece do brezna chodit zmrzlej a nemocnej a cekat, az dosetris z brigady ten zbytek, ze?

jo ty smecka z trnice mi vydrzely rokt, dokonce mam do prace a na vylety maskacovy kalhoty za 100kc, koupila sem tenkrat troje nekdy v roce 2009, jedny nechala zkratit na kratasy a krom tech kratasu jeste zbyly dvoje kalhoty mam... bundu sem mela roky, tilka sem vyhazovala po mnoha letech noseni, kalhotky za 35kc nemaj na trhu ceskeho pradla konkurenci ve strihu (teda nastesti vyjimecne klimatex ma dobry, tak mam.na ven umelinu a bavlnu do prace jen).

a to v sekaci nakupuju porad obcas neco, ale je tezky tam sehnat neco slusnyho v my velikosti, i kdyz sem tam se zadari.
a klidne podporim malou ceskou firmu nebo svadlenu a necham si neco udelat na miru. ale v tom obdobi 15-20, kdy sem nemela full time praci tak treba boty ze swkace bych nikdy neobula a v obchode sem na ne nemela a u vietnamce staly trochu a vydrzeli 3 roky, no tak co...


kopie sapy tomu nerozumim, sap vim ze je IT vec ale to asi memyslis.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Cinske tovarny, detska prace apod.

Příspěvekod EjdouuRotacak » stř bře 27, 2024 11:25

Sapa je možná největší asijská tržnice v ČR - tady v Praze mezi Libuší a Písnicí. Jinak budeme asi podobně staří a vyrůstali jsme ve stejné době (já rok narození 1987)
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Cinske tovarny, detska prace apod.

Příspěvekod apuka » stř bře 27, 2024 11:28

https://www.sapa-praha.cz/ (nenajdes tam sice nic kloudneho, ale alespon vidis, ze to ma i svuj web :-)).

Jo, se SAPem to asi opravdu nebude mit nic spolecneho :smt044
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cinske tovarny, detska prace apod.

Příspěvekod Mawenzi » stř bře 27, 2024 12:09

tak o tom sem vzivote neslysela:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Cinske tovarny, detska prace apod.

Příspěvekod Dromedaro » stř bře 27, 2024 13:44

Také jsme na základce měli takové typy děcek, kteří nosili jen značkové věci a těm, kteří je neměli, se smáli.
Už tehdy mi to připadalo hloupé. U děcek se to ještě dá chápat, protože často nemají rozum, ale mnohým to zůstalo i v dospělosti, což je smutné. I když je to právě naopak, že k smíchu by měl být ten, kdo ke svému sebevědomí a sebeidentifikaci potřebuje značkové věci.

Já nerad nosím značkové věci, protože často mají velké nápisy na oblečení se svou značkou. Mám nejraději jednobarevné oblečení bez značek a nápisů, klidně "noname" a nemám problém nosit oblečení od vietnamců (i když tam nenakupuju), když to vypadá normálně. Já jsem tak zvyklý od dětství od nás z dědiny. Tam se oblečení nějak neřešilo (až na pár pitomců) a běhali jsme po venku normálně v oblečení od vietnamců a co dům dal.

Teď se také občas zajdu podívat do sekáče. Dají se tam za pár korun koupit dobré věci. Dříve jsem chodil pravidelně ale to chce zjistit, ve který den tam naváží nové zboží a často to chce také obejít více sekáčů a to mě přestalo bavit to takhle řešit. Ale třeba moje oblíbené kraťase do města za 40Kč už mám pět let.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4384
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Cinske tovarny, detska prace apod.

Příspěvekod Etheric » stř bře 27, 2024 13:59

apuka píše:1) prevedl vinu za prodej fejku z prodejce (toho ani nespomenul) na provozovatele trziste
2) silne naznacoval, ze za tim trzistem nejakym zpusobem stoji a ovlivnuje jej cinska vlada, i kdyz vlastnicka struktura toto docela vylucuje (krome zakonnych moznosti)
3) zatahl do toho politiku a nechal rozvinout diskuzi o necem uplne jinem, nez co se rozebiralo puvodne

1) vinu mají oba. Navíc tento poskytovatel zjevně umožňuje ledasco... Alibaba měl 40 loupežníků :twisted:
2) nepřekrucuj - že to je součást soukolí kapitalisticky založený totality není totéž, že za tím stojí vláda
3) tak by se zeptal někdo jinej jakože "a to je možný" či různě jinak a chtě nechtě by se to tam stejně dřív nebo později stočilo
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Cinske tovarny, detska prace apod.

Příspěvekod apuka » stř bře 27, 2024 14:52

@Etheric: zacinas se trochu vykrucovat a obkecavat...
Etheric píše:1) vinu mají oba. Navíc tento poskytovatel zjevně umožňuje ledasco... Alibaba měl 40 loupežníků :twisted:
V cem? A mas na to, co pises, nejake dukazy nebo je to postavene pouze na Tvem dojmu a odporu? Protoze Tvoje "tvrzeni" jaksi popira zakladni principy trziste.
Stale jsi mi neodpovedel na to, v cem by to melo byt u Ali jine nez u Mallu/Allegra, nebo (misto Alzy je toto lepsi priklad) Amazonu (jen pro jistotu, to je americke trziste), jestli by to uz nemelo stejny presah a nekoncilo by to politikou, ty trziste by nebyly "soucasti soukoli"? Je to stejny druh trziste, vsude najdes (i) ty same prodejce prodavat (i) ty same vyrobky, vcetne fejku...
Mimochodem, opakuji - Ty jsi o prodejci nepsal ani jedno negativni slovo, pravda ani zadne jine. Vsechno jsi okamzite vztahoval pouze a jen na trziste.
Etheric píše:2) nepřekrucuj - že to je součást soukolí kapitalisticky založený totality není totéž, že za tím stojí vláda
Co prekrucuji? Kdyz to ma byt "s návaznosti na <jejich> systém, <jejich> politiku, politické a ideologické zájmy představitelů <jejich> země" (jsem uvedl s opacnym znamenkem Tvoje slova o ne-Ali trzistich, takze predpokladam, ze kdyz o nich pises,ze "ne-...", tak o Ali predpokladas "ano-..."), o co jineho se jedna nez ze za tim nejakym zpusobem stoji a ovlivnuje vlada? Pokud ne, tak je to asi logika, ktera mi nedava zadny smysl. Sam jsem tam psal - krome zakonnych moznosti, co se ale tyka vsech trzist, i Mall/Allegro a Amazonu.

Proste stale plati, co Ti uz naznacoval mike - asi nechapes, jak trziste funguji a vlastnosti/chyby/prohresky prodejcu na nich automaticky prehazujes na provozovatele trziste.
Mozna myslis neco uplne jineho, ale vsechno, cos napsal je v principu " kdyz na trzisti kdokoliv prodava fejky, tak je to odsouzenihodne to trziste".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cinske tovarny, detska prace apod.

Příspěvekod mike » stř bře 27, 2024 15:10

Etheric píše:3) tak by se zeptal někdo jinej jakože "a to je možný" či různě jinak a chtě nechtě by se to tam stejně dřív nebo později stočilo

Slavny soude, ja jsem ho sice zabil, ale on to byl takovy blbec, ze by ho stejne driv nebo pozdeji zabil nekdy jiny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cinske tovarny, detska prace apod.

Příspěvekod Mawenzi » stř bře 27, 2024 15:49

dromedaro
navic dneska je znacka uplne vse, i obleceni z lidlu ma svoje logo a znacku a kazdej to hned priradi.

sem si chtela loni koupit v melniku u vietnamcu mikinu - ochlaidlo se asi o 15 stupnu ze dne na den, ja mela migrenu a cekala sem na nadrazi, hala zavrena, fucelo, zima mi byla... kdyz sem ale videla mikiny za 550, tak sem radsi 2 hodiny mrzla, prislo mi to nejak moc. kdyby byly hezky, ale tohe by byla takova ta nouzova koupe a prekvapilo me ze to stoji jako mikina v obchode
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Cinske tovarny, detska prace apod.

Příspěvekod Dromedaro » stř bře 27, 2024 16:52

Hlavně v dnešní době už se značkově může obléct i člověk na pracáku.Už to dávno nemá ten společenský symbol, že všichni hned vidí, že seš pracháč.

Za 550Kč bych to jako nouzovku taky nekoupil, to už se dá koupit něco lepšího v obchodě. Možná tak za 250Kč, ale jen možná a radši bych ty dvě hodiny mrzl.

Navíc, Etheric se tu ohání ekologií, ale že západní značkové firmy posílají za pakatel nadbytky nebo prošlé kolekce oblečení pálit do jižní Ameriky, kde to pálí ve spalovnách bez filtrů a ekologických norem, které jsou standard na západě a vytápí tím města... Místo toho aby se to rozdalo lidem, co nemají prachy nebo bez domova a nebo ne rozdat, ale třeba za symbolickou cenu. Chápu, že nechtějí, aby třeba Nike nosili bezdomovci a byly v tom vidět, jak se válí po ulicích, ale tak ty loga se snad dají odpárat.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4384
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Cinske tovarny, detska prace apod.

Příspěvekod mike » stř bře 27, 2024 17:17

Mawenzi píše:ja na gymplu byla asi jedina, kdo chodil oblikanej do veci po pribuznejch a sekace

Tak to se to pocatecni KAZDEJ docela smrsklo, co? ;-) Zabavne je, ze delas presne to, co obcas spravne vycitas Ethericovi. Zobecnujes svuj pomerne unikatni pripad. Chapu, ze je to asi soucasti vasi poruchy, ale nebylo by od veci si na to davat pozor.

Sam jsem v 90. letech koupil od Vietamcu par tricek a musim souhlasit s EjdouuRotacakem. Jednak to nove smrdelo a jednak to silene poustelo barvu, takze to pri prani znicilo i jina tricka. Ke vsemu to nic nevydrzelo a za chvili to bylo sirsi, nez delsi. Naprosty sunt.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cinske tovarny, detska prace apod.

Příspěvekod Etheric » stř bře 27, 2024 17:36

Dromedaro píše:Etheric se tu ohání ekologií, ale že západní značkové firmy posílají za pakatel nadbytky nebo prošlé kolekce oblečení pálit do jižní Ameriky

Jak který. Ty s Bluesign certifikací ne. Vždy máš na výběr.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Cinske tovarny, detska prace apod.

Příspěvekod Mawenzi » stř bře 27, 2024 17:44

mike
mluvila sem spis o zacatku 90, kdy to byl boom levnyho dostupnyho obleceni, nez o jejich konci a psala sem ze sem to upresnila na kazdej v my socialni bubline. S lidma z jinejch bublin sem jaksi moc do styku na zakladce neprisla :D a vetsinou sme si navzajem zavideli ty novy neonoseny boty :D obnoseny tricko neni zadny nepohodly, ale obnoseny boty po nekom, to je vcelku velky nepohodli :D na gymplu byli sami podnikatelsky deti, ty podle me ani nevedeli, co to znamena mit obleceni po nekom a rohlik jeden v sobotu na chut :D

A paradoxne me vetsina tech veci vydrzela roky, spis se to po x letech noseni vyhazovalo uz seprany a onoseny, rozhodne to asi nikdy nic nezabarvilo. Asi tim, ze moje zkusenost byla jina, mi to neprislo tak hrozny :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Cinske tovarny, detska prace apod.

Příspěvekod Dromedaro » stř bře 27, 2024 18:06

Jako, žádnou kvalitu jsme od toho nečekali, ale zase tak hrozný jak píše Mike, mi to nepřipadalo.

Spíše by mě zajímalo, jak je to ve skutečnosti s těma večerkama u nás. To je snad jen u nás, že v každý vesnici má obchod ťaman a ve městě na každým rohu. Slyšel jsem různé teorie. Že jsou to ve skutečnosti jeden řetězec, že se v tom perou prachy nebo, že vietnamci fungují jako komunita a dávají si mezi sebou půjčky s lepším úrokem než v bance, proto si může hodně z nich dovolit otevřít večerku. Ty teorie, že to má jiné pozadí než se tváří, by mi nepřišly úplně mimo, protože nechápu jinak, jak by se mohli uživit. U nás na vesnici třeba má večerku jedna vietnamská rodina s třema děckama. Do té večerky za den přišlo pár lidí pro nějaké drobnosti, pak je navíc ještě někdo udal a přišla tam hygiena, která tam našla mrtvé myši, tak to na 14dní zavřeli a od té doby už tam nechodí skoro nikdo a přesto si v pohodě žijí a fungují. To si na sebe nemůže vydělat. Jo a trochu mě to sere, že vymizely české prodejny a místo toho jsou tu ťamani. Třeba někde u Znojma jsem viděl v takové pěkné, po staru vyspravené, dědince nápis na obchodě Tradiční český obchod a měl to ťaman a venku plno toho vetešnictví, co nabízí... lol ](*,)
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4384
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Cinske tovarny, detska prace apod.

Příspěvekod Mawenzi » stř bře 27, 2024 18:20

dromedaro
tohle je videt poslednich 25 let, protoze zaplatit prodavacku, aby byla v sobotu a nedeli 12 a hlavne najit takovou ktera se vzda vetsiny vikendu s detma...zatimco vietnamec nebo jeho deti tam sedi, celej den telefonuji nebo koukaj na telku, nevnimaji to jako cas, o kterej sou okradeny s rodinou a kdyz si chces nakoupit jindy, nez pondeli a stredu mezi 8 - 11, tak je ta vietnamka vzdycky otevrena a vzdycky tam neco sezenes...

k tomu vytlacovani doslo zrejme proto, ze cesky obchody proste prestali byt schopny se uzivit, nebo to nikdo nechtel delat, zacali mizet a prostory proste prevzal nekdo, komu to vyhovuje.

Ja su rada, kdyz du na vandru pres vesnice s vietnamkama, protoze to znamena, ze si snadno neco koupis, narozdil od tradicnich ceskych jednot, ktery sou porad zavreny a chleba na objednani...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Cinske tovarny, detska prace apod.

Příspěvekod apuka » stř bře 27, 2024 19:34

Ad vietnamske obleceni a devadesatky...

Jako vsechno obleceni, i to vietnamske bylo ruzne kvality, ze vsech hledisek. Dobre se pamatuji ze na zacatku devadesztek se nevyrojili jen Vietnamci, ale i spousta "podnikatelu"z mistnich. Mestske trziste, kde se predtim prodavala zelenina a ovoce ze zahrad najednou zacalo rychle mizet a prodejne stoly si pronajimali tito podnikavci, samozrejme po 3-4 stolech. No a kupodivu, i mistni prodavali ve velkem to same, co Vietnamci. I "znackove" Adidos, Biwang, .... :wink:. Kdyz nekteri sehnali penize, tak to same se prestehovalo do kamennych obchudku, mnohdy docela bizarnich. Nebyli to mistni prodavaci Vietnamskych obchodu, jak je to obcas dnes, ale "plnohodnotni" podnikatele.

Ja jsem si tam nekupoval nic, ale vim od ostatnych lidi, ze mnohdy byli neskutecne spokojeni s kvalitou i vydrzi - a nekdy veci vyhazovali jeste pred prvnim pranim. Takze se tezko da zobecnovat, ze to bylo "take alebo onake". Navic, bohuzel, to same casto plati i o soucasnych znackovych vecech ](*,). O maloktere znacce se da s klidnym svedomim vyhlasit, ze cokoliv od nich je skvele kvality a vydrzi hodne a dlouho.

Muj byvaly spoluzak - uznavanyvysokoskolsky profesor, ktery vydelava dost - presel vetsinu rakouskych ferat a velkou cast ruzne obtiznych neledovcovych turistickych tras ruznych obtiznosti v rakouskych Alpach i na Slovensku. On docela zvedl ze zidle hodne lidi na jednom foru, kdyz napsal, ze nikdy nepouzil na svoje tury jine kalhoty jako rifle od Vietnamcu "zpoza rohu" za 150 slovenskych korun (a i vetsinu jineho obleceni mel podobne "kvality") a ty mu vzdy poslouzily k plne spokojenosti. Jen vzdy po nekolika letech casteho a narocneho pouziti, kdy se uz nedaly pripadne roztrzeni/proderaveni od macek, trni a skal opravit si zasel koupit nove.
Na vsechny rozhorcene narazky ze jen nevi, jake je to v jinych, outdoorovych vzdy mel otazku, kdo mu poradi jine,, znackove funkcni kalhoty, ktere vydrzi stejne dlouho jeho ostre pouzivani a jeste maji podobny pomer cena/vykon. Na to mu nikdo neodpovidal.
Mimochodem, psal, ze zkousel i nekolik znackovych a uznavanych kalhot, ale jednak mu nebyly zdaleka tak pohodlne jako ty rifle, vydrzelyvyrazne min a hur se opravovaly.

Davam to jen jako priklad, ze nekteri lidi jsou s vietnamskym oblecenim opravdu spokojeni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Předchozí

Zpět na Pokec