Termoregulace a nadmerne poceni

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod milarepa » pát úno 9, 2024 12:58

https://travelight.cz/product_brand/dexshell/

mám ultralite a drylite, do větších mrazů tam jsou ještě nějaké thermos, ale na to mám skvělé zateplené Buffala

no a hodinky jsou fajn na spoustu dalších věcí, třeba na monitoring spánku, zdravotního stavu atd., máš v nich kompas, výškoměr, teploměr.....
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod pavproch » pát úno 9, 2024 13:05

Tyhle dexshelly (do mokra) sem zkoušel a mně teda vůbec nevyhovovaly - fungovaly jako "neopren", jaxe mi pod nima zpotila ruka (proti kopci), zůstala už na furt mokrá, vůbec to nevětralo, ale vůbec.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod milarepa » pát úno 9, 2024 13:12

tak proti kopci, dokud není zima, tak nemám žádné, případně lehké běžecké strečové od inovejtu, tyhlety se nasazují až když ti začíná být zima, nebo chčije

Etheric za dobré outdorové hodinky ani nemusí moc utrácet, pokud mu tedy nejde o vyloženě hezký dizajn

https://www.zivotsgarminem.cz/recenze-hodinek-instinct-2x-solar-outdoorove-provedeni-cernobily-displej-menu-srovnani-s-dalsimi
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Etheric » pát úno 9, 2024 13:16

@milarepa: dík.
Hodinky na monitoring spánku? Hm.. Na androidu jsem ho měl současně. Oboje ukazovalo od - do hluboký spánek. Problém byl, že jsem jen ležel, občas se otočil, koukal do stropu, do boku,... Ale spánek nebyl ani minutu z toho, co měl být hluboký spánek. Hodinky si řekly (android taky) "pravidelně a klidně dýchá, občas se přetočí, tak hluboce spí". Jenže to bylo takto - celou dobu se snaží usnout... Věř pak tomu, co ti to vyplivne ráno..
Btw, nepotřebuje moc utrácet? Lol... 10 tisíc za něco, co vůbec nepotřebuju?...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8109
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod dkay » pát úno 9, 2024 13:50

milarepa píše:mám ultralite a drylite, do větších mrazů tam jsou ještě nějaké thermos, ale na to mám skvělé zateplené Buffala


Od Dexshellu máme s manželkou nepromokavé ponožky a celkem spokojenost. Prodyšnost běžné ponožky od toho nečekám. Když jedu na kole v zimě, tak jsou priority jasné. Netušil jsem že dělají i rukavice, díky za tip, ten dlouhý náplet se mi hodně líbí...

Etheric píše:Další 3? Vidím jednu. A druhou - membránu - mám spíš jen jako těžítko batohu, prostě lepší pláštěnka...


Zateplovačku, větruodolnou mikinu a membránovku. Pravděpodobně bych v takové situaci měl s sebou to samé, akorát mikina by asi byla spíš lehčí a ta membránovka by byla buď Mammut Ultimate VII z Infinia nebo HP Minima a ideálně bych s sebou nic s membránou neměl a to místo by zaujala víceúčelová SS, klasickou hardshellku a lá GTX PRO už doma vůbec nemám, nemám pro ni využití. Ultimatka a Minima vykryjí opravdu hodně a v situacích kde by ani ty nestačily prostě do hor nelezu, nebo resp. šance že by mě taková situace potkala aniž bych s tím mohl něco udělat je tak miniskulní že je nesmysl aby mi Tilak visel ve skříni, tak šel.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Etheric » pát úno 9, 2024 14:25

Jo, jenže na sobě mám jen jednu, druhá čeká v batohu, a ta membrána, to je vesměs šutr v báglu, prostě lepší pláštěnka, něco, jako lékárnička - dobrý mít a ideální nepoužít. Minima je to samý, co mám, jen s rozdílem, že já mám celozip namísto pulloveru, což je při tý manipulaci v terénu fakt znát.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8109
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nemembránová SS bunda

Příspěvekod mike » pát úno 9, 2024 16:50

dkay píše:
mike píše:
dkay píše:Víš vůbec že pocení je jedním z průvodních znaků fungující termoregulace?

Jiste, ale jednim z nezadoucich znaku.

:D :D :D ...ok, tak medicínské vzdělání stoprocentně nemáš, takže co kdyby sis šel dostudovat alespoň absolutní základy toho jak termoregulace lidského těla funguje? Pocení JE termoregulace.

Medicinske vzdelani nemam a nikdy jsem to netvrdil, ty ale nejspis nemas zadne, kdyz mas takove problemy s pochopenim vyznamu psaneho textu. Schvalne jsem to ocitoval cele, aby to bylo pekne videt. Tohle je fakt tragicke a takova diskuse je k nicemu...

Ano, poceni je termoregulace a zaroven je nezadouci, protoze kdo by chtel byt propoceny? Co je na tom k nepochopeni? Lepsi je, kdyz termoregulace funguje i bez (nadmerneho) poceni. Treba tak, ze ohrata krev se ochlazuje na odkrytych castech tela, jako je hlava, ruce, pripadne hrudnik s rozepnutym zipem. On uz ti to napsal Etheric:
Etheric píše:A víš ty, že dobře fungující termoregulace tě nezaleje potem jen co se začneš trochu víc hýbat? Že s dobře fungující termoregulací se nezačneš mesmyslně přehřívat a tak tělo nemá potřebu produkovat litry potu?

Na coz jsi reagova neprilis chytre, jelikoz o tohle tady prave jde:
dkay píše:Zbytečná věta odnikud nikam. Tady je třeba být extrémně konkrétní, jinak to nemá žádnou informační hodnotu. Osobně mám takové tušení že celé tohle velké nedorozumění pramení min. z části z toho že já mluvím o o dost vyšší intenzitě pohybu po horách než vy.

V druhe casti muzes mit pravdu, jenze to takhle nesrovname, zvlast ne v zimnich podminkach, kde velmi zalezi na stavu snehu. Ja ovsem prime srovnani mam, jelikoz chodim s pritelkyni stejne trasy stejnym tempem. Ona ma nizsi tepovku, protoze ma lepsi kondici, ale presto se vyrazne rychleji prehriva a pri zastavce zase vychlada. A to i kdyz je pri pohybu mit oblecena (musi, jinak by se uvarila) a pri zastavce se okamzite oblece stejne nebo vic, nez ja. Rozdil je prave v termoregulaci, mne funguje, ji bohuzel moc ne.

dkay píše:Tak to je opravdu ideální způsob jak udržitelně chodit po horách. Vzít bundu, která má sloužit jako zateplovací prvek a poslední záchrana a i když je milion jiných možností tak do ní potit kopec i když by mi bylo komfortně teplo v mnohem méně izolující bundě ...nebo ji nechat propršet.

Zase to nepochopeni... o desti jsem psal kvuli porovnani. Ze bunda funguje i promocena, takze bezne poceni pro ni neni zadny problem. A ne, bunda v mem pripade opravdu nema slouzit jako posledni zachrana, kdybych neco takoveho potreboval, tak budu mit v batohu perovku. Jenze nepotrebuju. A nebavime se o polarni expedici, ale o jednodenni trase v evropskych podminkach. To je docela zasadni rozdil.

dkay píše:Ale houby, všechny části lidského těla které se potí nejvíce jsou pořád schované pod tou bundou, rozepnutý zip ti odkryje akorát pruh po přední části torza v místě, kde je největší riziko prochladnutí nejkritičtějších částí těla. Těžko s tebou diskutovat, když se snažíš ohýbat realitu aby vyhovovala tvému náboženství. Prostě uhýbáš a relativizuješ.

Popisuju sve realne zkusenosti. Mam takhle nachozeny vysoke tisice kilometru a stovky vyskovych.

dkay píše:Pokud musíš nosit primaloftku na sněžnicích do kopce aby ti neprochládaly ramena a ruce, tak naprosto jednoznačně nemáš dobře fungující termoregulaci.

Nemusim. Chci. Zkousel jsem i tvuj zpusob, da se to, ale neni to pro mne komfortni. Nejsem masochista a nemam potrebu se tyrat, abych z toho mel dobry pocit.

dkay píše:Pokud jdeš na sněžnice do kopce v dejme tomu -5 v primaloftce při 150 bpm a nepotíš se, tak fakt máš objektivně anhidrózu. A nebo těch 150 máš z nějakého jiného zdravotního důvodu při nemístně nízké reálné fyzické zátěži.

Psal jsem snad, ze se nepotim? Nepsal. Psal jsem, ze neni problem. Pri takove zatezi generuju dost tepla na to, aby vetsina potu odesla ve forme pary bud primo skrz bundu nebo rozepnutym zipem. Navlhne tricko a to pak uschne kdyz se zatez snizi. Bunda je zevnitr vzdycky sucha, to je jeji zasadni vyhoda. Kdybych mel tricko a vetrovku, tak je tricko mokre stejne a navic je mokra i vetrovka, ktera uz neuschne. Vyzkouseno.

dkay píše:Tak tohle je uplně kapitální hovadina, snad největší cos kdy vyplodil. Základním pravidlem č. 1 pobytu venku v zimě je, že vlhkost mnohonásobně zrychluje úbytek tepla z lidského těla a je největším nepřítelem. Přebytek tepla znamená risk přebytku vlhkosti buď na těle a nebo v oblečení. Suché oblečení je vždy lepší než vlhké, suché tělo je vždy lepší než vlhké.

Jiste, ale realne se toho nekdy neda dosahnout. Da se ale dosahnout toho, ze vlhkost nevadi, protoze pri intenzivnim pohybu je ochlazovani plus a pri snizeni intenzity se rychle ususis. Kdyz mas dostatecne zatepleni.

dkay píše: Suché tělo jehož svaly přestaly generovat teplo je triviání zateplit. Vyndáš suchou zateplovačku a oblékneš si ji na suché tělo nebo základní vrstvy které nejsou propocené protože se vlhkost odpařovala, ta zateplovačka okamžitě začne udržovat tu značnou zásobu zbytkového tepla kterou tělo po intenzivním pohybu má, problém vyřešen.

Fajn, muzes to vysvetlit me pritelkyni, ktera je propocena i kdyz jde jen v tricku a i kdyz se prevlece do sucheho, okamzite vychlada a je ji zima i v zatepovacce.

dkay píše: když jsem se za posledních pár let z oplácaného ajťáka vysportoval a běžně se vystavuju chladu

Myslim, ze jsme doma. Pan se vypracoval a je hrdy na to, ze je tvrdak a vydrzi i kosu :twisted:

dkay píše:...ale zbytek těla musí mít obalenej v primaloftu, protože má špatnou termoregulaci.

Nemusi. Muze.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod mike » pát úno 9, 2024 16:57

milarepa píše:pocit neustálého tepla fakt nepotřebuju, když jsem v pohybu, tak si ho vytvářím dostatek, takže když jsem někde zrovna ve stínu, tak stačí jen o trochu přidat a zase cajk

Jasne, ale ty jsi bezec a terminator, predpokladam, ze ani nezastavujes. Jenze tady je obvykle rec o turistice. No a jelikoz jsi terminator, tak pridat muzes, co se pri turistice moc nepraktikuje.

milarepa píše:jediné co nějak řeším je vítr, a na to mi stačí z velké míry u turistiky větrovka

Jo, u mne taky. Stava se, ze i v zime jdu v tricku s dlouhym a vetrovce, typicky kdyz jdu do kopce, je okolo nuly a sviti slunce. Pak uz bych se v bunde prehrival. Vetrovka je ale nutna kvuli vetru a taky ji samozrejme reguluju zipem.

milarepa píše:někde od 5 stupnů níže mi stačí na DF od Sensoru a půlkilový softshell od High Pointu

Rekl bych, ze ctvrtkilova primaloftka je univerzalnejsi, ale proti gustu...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nemembránová SS bunda

Příspěvekod apuka » pát úno 9, 2024 17:14

Etheric píše:
dkay píše:Ale hovnajs. Jejda, babské mýty o tom jak pocit chladu na těle implikuje respirační onemocnění.

Když mám pocit chladu, stojí mi chlupy chladem, mám bradavky tvrdý chladem, začínám se třást chladem, ale dkay řekne, že mi není chladno, že je to pouze pocit a nebudu nemocný, tak je to kua jen pocit a nebudu nemocný :twisted:
Pokud mas jen pocit chladu, tak je to (bezne) jak napsal dkay. Pokud ale se zacinas trast - to znamena, ze zafungovala Tvoje termoregulace svym mechnanizmem na zahrati organizmu - jinymi slovy, Tvoje receptory zaznamenaly, ze se Tvoje telo ochlazuje pod unosnou miru. Vsak prave proto mas termoregulaci.

Pocit chladu jeste vubec neznamena ochlazeni organizmu pod hranici, ktera se musi resit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod apuka » pát úno 9, 2024 17:34

mike píše:Medicinske vzdelani nemam a nikdy jsem to netvrdil, ty ale nejspis nemas zadne, kdyz mas takove problemy s pochopenim vyznamu psaneho textu. Schvalne jsem to ocitoval cele, aby to bylo pekne videt. Tohle je fakt tragicke a takova diskuse je k nicemu...

Ano, poceni je termoregulace a zaroven je nezadouci, protoze kdo by chtel byt propoceny? Co je na tom k nepochopeni? Lepsi je, kdyz termoregulace funguje i bez (nadmerneho) poceni. Treba tak, ze ohrata krev se ochlazuje na odkrytych castech tela, jako je hlava, ruce, pripadne hrudnik s rozepnutym zipem.
Tak to si zase jeste lepe potvrdil, ze jsi s termoregulaci uplne mimo :wink:. Navic dobre, zes "to ocitoval cele", alespon fakt videt, ze s pochopenim vyznamu psaneho textu mas problem Ty a ne dkay. Ale mas pravdu, je to fakt tragicke... :twisted:

Poceni NENI nezadouce u termoregulace, je to HLAVNI zpusob ochlazovani tela. Pokud Ti staci "ochlazovani na odkrytych castech tela", tak vlastne jeste nemusely termoregulacni procesy realne zasahnout.
Jen tak mimochodem - kdyz uz termoregulace zacne se snahou ochlazovat krev, tak to dela na nohou a rukach (celych), ale rozhodne ne "na hrudniku" a hlave. Prave naopak, tam mirne omezuje proudeni, zato do nohou a rukou vyrazne zvysi. (No a Ty v zime v zateplenych kalhotach pekne branis tomu ochlazovani, takze podporujes jeste vetsi poceni :wink:. To jsem Ti uz ale psal... Stejne je to ale i se zateplenymi rukavy na primaloftce a rukavicemi k tomu.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Etheric » pát úno 9, 2024 17:55

apuka píše:Pocit chladu jeste vubec neznamena ochlazeni organizmu pod hranici, ktera se musi resit

Ty jelito...! Pardon, ale tohle si někdo neznalej může přečíst a vzít vážně. Pak ho budeš mít na svědomí :twisted:
Pocit chladu je první a neklamná známka toho, že může přijít průser a že byses měl začít aktuální situací vážně zaobírat. Jakože hned, dokud tělo a zejména mysl ještě plně fungují. Ono stačí několik stupňů komfortní teploty dolů, lidi k tomu ještě často nepijou (však na co pít v zimě, že), no a pak se můžeš zrakvit i na tý pitomý Sněžce, ani nevíš jak.....
Naposledy upravil Etheric dne pát úno 9, 2024 18:40, celkově upraveno 1
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8109
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod pavproch » pát úno 9, 2024 18:38

Já teda souhlasím s apukou, jen bych před to doplnil slovo "Mírný".
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod oodoow » pát úno 9, 2024 19:00

Taky souhlasím kupodivu s Apukou. Mírný pocit chladu je naopak prospěšný. Tělo se s tím na principu hormeze naučí mnohem lépe vyrovnávat.

Jinak teplotu taky reguluju zipem a pak ještě vyhrnutím rukávů a sundáním kapuce. Přijde mi to jako nejpraktičtější způsob jak se za pohybu ochladit, když je už tepla moc.

A pocení nemusí být nežádoucí. Co jsem tak okoukal u ostatních, tak lidé, kteří se začnou potit dříve a více, tak snášejí běh v horkých slunečných dnech mnohem lépe, než třeba já, kterému docela trvá, než k pocení dojde.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Etheric » pát úno 9, 2024 19:50

Tak budu za sněhovou vločku týdne, ale pro mě je mírnej pocit chladu dost tenkej led, lehko se přehoupne v intenzivní pocit chladu a s tím se pak těžko něco dělá..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8109
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod milarepa » pát úno 9, 2024 20:18

holt, každý to má evidentně jinak, a to je dobře :-)

jinak s tím pocením to je od oodoowa zajímavý point, bo v horku se začnu rychle vařit, pot ze mě vyloženě leje a do kopca je za mnou mokrá stopa, ale běží se mi u toho pocitově velmi dobře, stačí si jen občas nějak ochladit hlavu a držím tempo jako za normálních podmínek, takže se docela snadno dostanu na bednu, bo ti lepší už někde v půlce chcípají v příkopě u cesty :-).

V zimě běhám v 3/4 kalhotech tak do -5 až - 7, pokud tedy zrovna není nějaký Mordor, bo v zateplených elasťákách bych se uvařil

mike - ale jo, občas si v zimě vezmu místo softshellky tu Total Alphu, a dobré to je, ale na turistiku mám nějak pocitově raději ten mechanicky odolný softshell :-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod mike » pát úno 9, 2024 21:52

apuka píše:Tak to si zase jeste lepe potvrdil, ze jsi s termoregulaci uplne mimo :wink:. Navic dobre, zes "to ocitoval cele", alespon fakt videt, ze s pochopenim vyznamu psaneho textu mas problem Ty a ne dkay. Ale mas pravdu, je to fakt tragicke... :twisted:

No vzdyt pisu, ze snad musite byt pribuzni. Ale dkay aspon umi cesky a pise srozumitelne, to je plus.

apuka píše:Poceni NENI nezadouce u termoregulace, je to HLAVNI zpusob ochlazovani tela.

Poceni je zpusob ochlazovani tela, ale zaroven je nezadouci z hlediska ochlazovaneho, protoze neni zadouci byt zpoceny. Je to na tebe moc slozite? Mam ti to nakreslit? Vzdyt i dkay pise, jak se snazi poceni zabranit. Proc by mel branit necemu, co je zadouci?

apuka píše:Pokud Ti staci "ochlazovani na odkrytych castech tela", tak vlastne jeste nemusely termoregulacni procesy realne zasahnout.

Zachovavam formatovani a zvyrazneni:
https://www.wikiskripta.eu/w/Termoregulace píše:Základní regulační mechanismy snížení teploty organismu (zvyšující odtok tepla do okolí):

vasodilatace – zatímco běžně proudí do kůže 5 % srdečního výdeje, maximální dilatací může být tento podíl zvýšen až na 30 %. To až osminásobně zvýší přenos tepla do kůže;[1];
znatelné pocení – od 37 °C;
omezení produkce tepla.

Na znatelne poceni dojde az v okamziku, kdy uz jsi opravdu prehraty a je lepsi, kdyz na to nedojde tj. termoregulace zvladne tomu stavu zabranit. Coz jde samozrejme jen do urciteho vydeje.

apuka píše:Jen tak mimochodem - kdyz uz termoregulace zacne se snahou ochlazovat krev, tak to dela na nohou a rukach (celych), ale rozhodne ne "na hrudniku" a hlave. Prave naopak, tam mirne omezuje proudeni, zato do nohou a rukou vyrazne zvysi. (No a Ty v zime v zateplenych kalhotach pekne branis tomu ochlazovani, takze podporujes jeste vetsi poceni :wink:. To jsem Ti uz ale psal... Stejne je to ale i se zateplenymi rukavy na primaloftce a rukavicemi k tomu.)

Jj, delam to uplne spatne a pritom to vede k lepsimu tepelnemu komfortu, nez jakykoliv jiny zpusob. Zas ta srazka tvych teorii s realitou :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod mike » pát úno 9, 2024 22:17

oodoow píše:Mírný pocit chladu je naopak prospěšný. Tělo se s tím na principu hormeze naučí mnohem lépe vyrovnávat.

Mirny jo. Vsak taky chodim ve vetrovce az do podzimu, nez se ochladi natolik, ze prejdu na primaloftku a v te pak vydrzim do jara. Prechod zpatky je pak trochu nezvyk, ale jen par dni, pak uz se telo zas adaptuje.

Hranici mezi mirnym a neprijemnym jsem si vyzkousel predevcirem. Kdyz jsme sli na vychazku, bylo asi 4 C a prselo. Rekli jsme si, ze si vyjimecne vezmeme membranovky. Takze jsem si vzal nejteplejsi PowerDry triko a na to HP Active. Ze to nebude idealni mi doslo hned jak jsme vylezli ven, holt je ta membranovka lehci a tenci, nez stare, ale k preziti to bylo. Jenze pak se zacalo ochlazovat a dest se zmenil ve snezeni. Kdyz jsme se po dvou hodinach vratili, byla 0 a prijemne to fakt nebylo. Druhy den jsme si v podobnych podminkach (o trochu tepleji a min prselo) vzali primaloftky a bylo to mnohem prijemnejsi i kdyz namokly.

oodoow píše:Jinak teplotu taky reguluju zipem a pak ještě vyhrnutím rukávů a sundáním kapuce. Přijde mi to jako nejpraktičtější způsob jak se za pohybu ochladit, když je už tepla moc.

Jo. Jeste dodam sundani rukavic.

oodoow píše:A pocení nemusí být nežádoucí. Co jsem tak okoukal u ostatních, tak lidé, kteří se začnou potit dříve a více, tak snášejí běh v horkých slunečných dnech mnohem lépe, než třeba já, kterému docela trvá, než k pocení dojde.

V tomhle pripade neni, protoze se jednak pot rychle odparuje a jednak jsi fakt prehraty. Bavime se ale spis o zimnich podminkach.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod mike » pát úno 9, 2024 22:25

milarepa píše:mike - ale jo, občas si v zimě vezmu místo softshellky tu Total Alphu, a dobré to je, ale na turistiku mám nějak pocitově raději ten mechanicky odolný softshell :-)

To je fakt jen pocit. Moje primaloftka ma svrchni material tenky a odolnost na pohled nic moc, ale bezne se v ni prodiram krovim a jedinou diru jsem v ni udelal gripem sneznic, kdyz jsem je mel blbe na batohu. Zalepil Tenacity paskou a uz to drzi aspon 10 let.

Pakrat jsem ovsem trhnul Torrid, tam je material (10D verze) odolny malo, na ten staci sipek s trny. Ale zalepeni taky drzi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Vexo » pát úno 9, 2024 22:34

oodoow píše:Co jsem tak okoukal u ostatních, tak lidé, kteří se začnou potit dříve a více, tak snášejí běh v horkých slunečných dnech mnohem lépe, než třeba já, kterému docela trvá, než k pocení dojde.

Neni to kvuli tomu, ze kdyz mas napr hydrofilni coolmax, tak se driv pot rozprostre a zacne ochlazovat telo?
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Etheric » sob úno 10, 2024 7:48

Stejně mi furt nejde do hlavy jedna věc. Dkay tvrdí, že chlad není nepřítel, přičemž má skoro až panickou hrůzu z několika gramů vlhkosti v primaloftce, že by mu mohlo být chladno :-k
Ta trocha vlhkosti ničemu nevadí, neni to peří..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8109
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod dkay » sob úno 10, 2024 17:55

Etheric píše:Stejně mi furt nejde do hlavy jedna věc. Dkay tvrdí, že chlad není nepřítel, přičemž má skoro až panickou hrůzu z několika gramů vlhkosti v primaloftce, že by mu mohlo být chladno :-k
Ta trocha vlhkosti ničemu nevadí, neni to peří..


Jde mi o princip, ne že bych nedokázal snést vlhký pertex když si to situace žádá. Zateplovací bunda je něco co nosím na hory v batohu ve voděodolném pytli abych měl jistotu že ji budu mít vždy když by bylo třeba a že bude za každých okolností suchá. Nikdy nevíš co se v horách může stát tobě nebo kamarádům i na blbém dayhiku a protože lidské tělo jinak při pohybu generuje dostatek tepla aby stačilo mít na sobě mnohem méně teplé oblečení, tak nemá smysl tu bundu mít na sobě. Tobě to tak možná nefunguje, tak možná je na čase abychom se prostě shodli že jsi výrazně "mimo tabulky" a máš to jinak, tahle diskuse nikam nevede.

Vexo píše:
oodoow píše:Co jsem tak okoukal u ostatních, tak lidé, kteří se začnou potit dříve a více, tak snášejí běh v horkých slunečných dnech mnohem lépe...

Neni to kvuli tomu, ze kdyz mas napr hydrofilni coolmax, tak se driv pot rozprostre a zacne ochlazovat telo?


Ne, je to tím že intenzivně sportující lidé se potí více a nástup pocení je u nich rychlejší protože tělo je natrénované pružně reagovat na vysokou zátěž. "Pomoci" tělu tím že ho obalím Primaloftem je vážně príma nápad. Občas se dá ještě zaslechnout někoho tvrdit že kdo se potí jak prase má mizernou fyzičku, tak to jen aby bylo jasno že to je BS. Týká se to pak ti toho co tvrdí mike:

Na znatelne poceni dojde az v okamziku, kdy uz jsi opravdu prehraty a je lepsi, kdyz na to nedojde tj. termoregulace zvladne tomu stavu zabranit.


...což je samozřejmě kravina a nepomůže ani citace z Wikiskript. Neznám nikoho kdo by se začínal potit "až když je opravdu přehřátý". To je zase klasika pokoutné mikovské ohýbání reality, pokus o gaslighting tváří v tvář rozpadu jeho teorií. Termoregulace vasodilatací je otázkou možná procházek se psem, turistika v horách vždy zahrnuje pocení.

Etheric píše:Pocit chladu je první a neklamná známka toho, že může přijít průser a že byses měl začít aktuální situací vážně zaobírat. Jakože hned, dokud tělo a zejména mysl ještě plně fungují.


Kámo tenhle problém je fakt jen v tvojí hlavě. Chápu že "každej to má jinak" ale tohle je prostě objektivní kravina, popíráš tu desítky let vývoje medicíny. Nemusim být Wimhof nebo praktikovat jeho nápady abych tohle věděl.

Nemusim. Chci. Zkousel jsem i tvuj zpusob, da se to, ale neni to pro mne komfortni. Nejsem masochista a nemam potrebu se tyrat, abych z toho mel dobry pocit.

Myslim, ze jsme doma. Pan se vypracoval a je hrdy na to, ze je tvrdak a vydrzi i kosu :twisted:


Ty to pořád nechápeš. Já nechodím méně oblečený na hory protože jsem masochista, ale protože akceptuju fakt, že tělo si při pohybu do kopce vytvoří dost tepla na to, abych nemusel jít v primaloftce. To je to co pořád nechápu a cos nikdy nevysvětlil: Proč bych na sobě měl mít primaloftku když lidské tělo generuje víc než dostatek tepla abych ji mít nemusel a místo toho měl vrstvu(y) která odvede pot ven nesrovnatelně rychleji. Nechci řeči o tom jak je ta tvoje super že odvede pot. Proč bych to měl po ní chtít?

Pri takove zatezi generuju dost tepla na to, aby vetsina potu odesla ve forme pary bud primo skrz bundu nebo rozepnutym zipem.


A proč máš teda primaloftku když generuješ dost tepla a potíš se? *

Kdybych mel tricko a vetrovku, tak je tricko mokre stejne a navic je mokra i vetrovka, ktera uz neuschne. Vyzkouseno.

Můžu vědět co máš za tak tragickou větrovku že se zbavuje vlhkosti kterou tvoje tělo generuje pomaleji/hůře než primaloftka?? :shock:
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Etheric » sob úno 10, 2024 19:28

Prej to je v hlavě... Taková blbost. Prostě mrznu fyzicky a můžu u toho říkat mantry za smradu kadidla, snažit se vsugerovat, že mi není zima, ale bude to hovno platný, bude mi zima. Nechceš mi ještě třeba říct, že autismus a ADHD je taky jen v mojí hlavě, že nějakým mentálním cvičením se "uzdravím"? Jestli jsi dosáhl vrcholu osvícení, blahopřeji, můžeš v klidu opustit své hmotné tělo a posunout se dál. Já takový úrovně nedosáhl, abych dokázal levitovat nahej při -20 bez pocitu chladu..

dkay píše:Proč bych na sobě měl mít primaloftku když lidské tělo generuje víc než dostatek tepla abych ji mít nemusel a místo toho měl vrstvu(y) která odvede pot ven nesrovnatelně rychleji.

Proto, že se pleteš, vhodně zvolená bunda funguje lépe, než ty tvoje vrstvy. Ty furt z nějakýho důvodu žiješ v tom, že se v tom musíš potit. Nemusíš. Tato kombinace udržuje tělesný mikroklima nesrovnatelně líp, než vrstvy. A když už se zapotíš, tak opět nemáš pravdu, vrstvy fungují co se týče odvodu vlhkosti pomaleji. Vyzkoušeno. Prostě cibulovej systém je přežitek z dob, kdy nebyly pořádný funkční materiály. Ale klidně si žij dál v tom, že vrstvení je nejlepší způsob oblékání, já ti neberu, že je země placatá ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8109
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod dkay » sob úno 10, 2024 19:58

Etheric píše:Prej to je v hlavě... Taková blbost. Prostě mrznu fyzicky a můžu u toho říkat mantry za smradu kadidla, snažit se vsugerovat, že mi není zima


Lišíme se v tom jak reagujeme na různé vjemy a jak u nás funguje termoregulace, ale pořád jsme ještě všichni členové stejného živočišného druhu, takže si můžu dovolit nějaké to kategorické vyjádření a říkám ti, že "Pocit chladu je první a neklamná známka toho, že může přijít průser" je BULLSHIT. Je to prostě objektivní biologická nepravda. Že tvoje hlava to neumí zpracovat je věc jiná, ale necpi tu ostatním lidem kecy typu že "budou mít někoho na svědomí" :vom:

Etheric píše:Proto, že se pleteš, vhodně zvolená bunda funguje lépe, než ty tvoje vrstvy.


Tak podruhé a naposled: Nehájím vrstvení, přestaň furt mlít nesmysly o cibuli. Ptám se proč místo baselayeru a primaloftky nemůžu mít buď jen jednu vrstvu a nebo baselayer a něco méně izolujícího než primaloftku.

Ty furt z nějakýho důvodu žiješ v tom, že se v tom musíš potit. Nemusíš.

:lol: :lol: :lol: ...ok, díky. Jestli jsi dosáhl vrcholu osvícení, blahopřeji, můžeš v klidu opustit své hmotné tělo a posunout se dál. Já takový úrovně nedosáhl, abych dokázal chodit po horách a nepotil se.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Etheric » sob úno 10, 2024 20:25

dkay píše:Já takový úrovně nedosáhl, abych dokázal chodit po horách a nepotil se.

Ty mi cpeš nesmysly o zvládání chladu za pomocí mysli. Jo, lze to, viděl jsem dokument o mniších, kteří bez oblečení a pohybu v ledový jeskyni na těle sušili mokrý hadry, co na ně mistr dával. Taky jsou homo sapiens sapiens... Ale týhle úrovně jsem narozdíl od tebe nedosáhl a stejně jako pro 99,99% populace je to pro mě nemožný. Ale ty, když dokážeš ovládat tělo co se týče chladu, nauč se myslí ovládat i pocení. Tvými slovy - je to jen v tvý hlavě, že ti je horko :lol:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8109
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod milarepa » sob úno 10, 2024 22:10

meditaci tummo se můžeš, ethericu, také naučit, není to žádná ezoterika, jen vědomá práce s myslí

no a když zůstaneme v téhle obecné realitě fungování, tak zimní výlet na Lysou by ti asi též změnil pohled na fungování v chladu - v neděli tam potkáš docela slušný zástup chlapů, co to jdou nahoru jen v trenkách, občas i nějaká ženská jen v podprsence.......

prostě jsme každý jiný, a nemůžeš své fungování zobecňovat
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod ketrin » sob úno 10, 2024 23:19

Tvl to je bizár tady :((
Jak já vůbec můžu přežít s mými pár kousky funkčních triček, no name mikinou, vestou Envy a 2 bundama, což mi stačí v Alpách/v tropech na sopkách okolo 2000 HM/ v judské poušti/v tuzemsku...
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod mike » ned úno 11, 2024 2:56

dkay píše:Jde mi o princip, ne že bych nedokázal snést vlhký pertex když si to situace žádá. Zateplovací bunda je něco co nosím na hory v batohu ve voděodolném pytli abych měl jistotu že ji budu mít vždy když by bylo třeba a že bude za každých okolností suchá. Nikdy nevíš co se v horách může stát tobě nebo kamarádům i na blbém dayhiku

Fajn, klidne se drz svych principu, ale nepis prosim nesmysly, jako ten, na ktery jsem puvodne reagoval (můžu potřebovat v krizové situaci na opravdové zateplení kdy i jediný gram vlhkosti navíc v ní bude na škodu), protoze to proste neni pravda. Na rozdil od vlny, kde je to z vetsi casti marketingovy zvast, primaloftky opravdu izoluji i mokre a vodu v sobe nedrzi. Myslim, ze booze tu kdysi daval link na popis experimentu, kde v takovem obleceni skocili do ledove vody a pak v nem zustali. Fungovalo to dostatecne i tak.

Kdybych chtel mit s sebou takovou nouzovou zateplovaci vrstvu, tak si vezmu UL perovku a ne primaloftku. Protoze je vyrazne mensi a lehci a peri poskytuje lepsi pocit tepla. Nosim takovou do Alp na rana a vecery, tam je fantasticka, ale neni na chozeni. Na to je primaloftka. Rozdil je prave v tom, ze primaloftce nevadi vlhkost, peri ano.

dkay píše:...což je samozřejmě kravina a nepomůže ani citace z Wikiskript. Neznám nikoho kdo by se začínal potit "až když je opravdu přehřátý". To je zase klasika pokoutné mikovské ohýbání reality, pokus o gaslighting tváří v tvář rozpadu jeho teorií. Termoregulace vasodilatací je otázkou možná procházek se psem, turistika v horách vždy zahrnuje pocení.

Jakych teorii a jakeho rozpadu? To, co pisu, je moje dlouholeta praxe. Zase jedna apukovska srazka teorie s realitou. A znovu muzu jen opakovat, ze realita je prvotni a teorie jsou od toho, aby ji vysvetlily. Ne naopak.

O ohybani pise ten pravy. Nikde jsem nepsal o nepoceni, rec a citace byla o znatelnem poceni. Kdy uz ma telo vyssi teplotu, podle citace 37 C, a tudiz je prehrate a musi se ochlazovat silnym pocenim. Normalni poceni je... normalni :) Odvod tepla odkrytymi castmi tela ovsem funguje skvele, a tak na znatelne poceni casto ani nedojde. Staci lehce pohnout zipem.

dkay píše:Ty to pořád nechápeš. Já nechodím méně oblečený na hory protože jsem masochista, ale protože akceptuju fakt, že tělo si při pohybu do kopce vytvoří dost tepla na to, abych nemusel jít v primaloftce.

Jj, nekde sis neco precetl a zuby nehty se toho drzis ;-) Ja davam prednost tomu, jak se citim. Z tveho popisu jdes na spodni hranici tepelneho komfortu nebo i pod ni, ja davam prednost stredni casti. Protoze je komfortni a ja mam komfort rad. Nepotrebuju si dokazovat, ze snesu i diskomfort. Snesu, ale proc bych mel? Mozna k tomu casem dospejes taky ;-)

dkay píše:To je to co pořád nechápu a cos nikdy nevysvětlil: Proč bych na sobě měl mít primaloftku když lidské tělo generuje víc než dostatek tepla abych ji mít nemusel a místo toho měl vrstvu(y) která odvede pot ven nesrovnatelně rychleji. Nechci řeči o tom jak je ta tvoje super že odvede pot. Proč bych to měl po ní chtít?

Primalofku mam na sobe, kdyz bych bez ni citil chlad. Klidne i jen takovy, ze by mi to extra nevadilo, ale v primaloftce je mi prijemneji. Zkousel jsem vsechny mozne zpusoby a tenhle mi funguje nejlip a v nejvetsim rozsahu podminek a intenzity pohybu. Pokud se dostanu mimo rozsah, tak ji klidne sundam a jdu jen ve vetrovce. Stava se to ale malokdy, letos to bylo myslim jednou asi tak prvni hodinu do kopce, kdyz parilo slunce.

Dalsi vec je, ze intenzita pohybu se meni podle terenu a ja se nechci furt prevlekat. Idealne se nechci prevlekat vubec a vetsinou se mi to dari. Potrebuju tedy mit na sobe neco, co zvladne velke vykyvy intenzity pohybu. Od nejvetsi tedy stoupani do prudkeho kopce az po nulovou, tedy delsi zastavku. To uz je narocne i pro primaloftku a proto si pomaham zipem. Do kopce rozepinam, pri zastavce zapinam, pri zmenach intenzity pohybu (a teploty a vetru) menim automaticky podle potreby.

dkay píše:A proč máš teda primaloftku když generuješ dost tepla a potíš se?

Potil bych se i kdybych sel jen v tricku nebo nahy. To je u mne pruvodni znak intenzivniho pohybu. Rozdil je v tom, ze v mokrem tricku by mi byla kosa, zatimco v primaloftce neni. Odvod tepla a tedy i svou teplotu muzu pohodlne regulovat zipem, coz delam uplne automaticky, zatimco u tricka to nejde nijak. Dalsi vec je ochrana proti vetru, bezvetri mam na zimnich akcich naprosto vyjimecne.

BTW, regulace zipem mi nejlip funguje asi tak na hornich 20 cm, to je oblast, kterou vyuzivam nejcasteji.

dkay píše:Můžu vědět co máš za tak tragickou větrovku že se zbavuje vlhkosti kterou tvoje tělo generuje pomaleji/hůře než primaloftka?? :shock:

Aktualne HP Helium Pertex 1.0 a DA Tornado 1.0 a 2.0. Vsechny skoro idealni kompromis mezi prodysnosti a vetruodolnosti, jsem s nima spokojen. Dela to ovsem libovolna vetrovka z libovolneho materialu. Od tela resp. z tricka odchazi para, ktera zcasti projde latkou vetrovky, ale zcasti na ni zkondenzuje, jelikoz latka je v kontaktu s vnejsim prostredim, tudiz je studena. A jelikoz je tenka, staci i malo k tomu, aby byla vlhka az mokra.

U primaloftky byva vnejsi latka taky mokra, mechanismus je stejny. Rozdil je ale v tom, ze bunda je uplne sucha zevnitr.

dkay píše:Ptám se proč místo baselayeru a primaloftky nemůžu mít buď jen jednu vrstvu a nebo baselayer a něco méně izolujícího než primaloftku.

Muzes, proc bys nemohl? Kdyz mi to staci, tak to mam taky tak. Jenze v zime mi to obvykle nestaci, proto mam primaloftku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Lipon » ned úno 11, 2024 10:17

ketrin píše:Tvl to je bizár tady :((
Jak já vůbec můžu přežít s mými pár kousky funkčních triček, no name mikinou, vestou Envy a 2 bundama, což mi stačí v Alpách/v tropech na sopkách okolo 2000 HM/ v judské poušti/v tuzemsku...


Jen díky tomu, že nevíš, že bys bez toho neměla přežít a nebereš dostatečně vážně v potaz zdejší mantry :mrgreen: :mrgreen:
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Etheric » ned úno 11, 2024 10:53

Přežít, nebo komfortně prožít? Přežiješ to i v sandálích a bavlně.. I bez ničeho... Někdo tohle třeba jako cíl výletu má, znám takový lidi. Většina, do který patřím i já, si to chce užít, ne to přežít. Přežít a přetrpět něco, to není žádná frajeřina, to umí každej, i moje babička. Podstatně těžší je to udělat tak, abych nic nemusel přežívat, přetrpět a překonávat, nemám tak malýho pindíka, ani mizernej život, debilní starou atd, abych měl potřebu si na výletě dokazovat, jakej su tvrďák a kompenzovat si tak nedostatky z jiných sfér života :lol:
Nepatřím ani mezi lidi bez mindráků, kteří potřebují diskomfort k zážitku z výletu... Proč mám trpět, když nemusím. Až budu muset, bude to jiná, ale teď fakt nemusím...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8109
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Olchor » ned úno 11, 2024 11:51

Každý to má trochu jinak. Pro mě by byl velký diskomfort furt řešit špičkové vybavení, jestli jsem koupil dobře, reklamace, prachy, obavy z poškození..... To radši koupím nějaké ty hadry ze sekáče, když to zničím, nic se neděje. Funkčnost bude samozřejmě nižší, ale mírné nepohodlí bez problémů zkousnu, stojí mi to za to.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

PředchozíDalší

Zpět na Pokec