Termoregulace a nadmerne poceni

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod dkay » ned úno 11, 2024 11:52

mike píše:Na rozdil od vlny, kde je to z vetsi casti marketingovy zvast, primaloftky opravdu izoluji i mokre a vodu v sobe nedrzi.


Zase slovíčkaříš :x I můj Lotus od SJ mě udržel slušně v teple když jsem byl vůl a propotil ho, ale proč bych to měl chtít dělat znovu, byť s jiným typem bundy? Fajn, primaloft hřeje i když je mokrý, ale suchý určitě hřeje lépe, jako jakýkoliv jiný materiál. Tvůj návrh je: pojďme všichni chodit po horách v permanentně alespoň trošku vlhkých vrstvách, hlavně když nám bude teploučko... že se nám ta vlhkost může vymstít když ji budem nejmiň potřebovat, na to sere pes.

Odvod tepla odkrytymi castmi tela ovsem funguje skvele, a tak na znatelne poceni casto ani nedojde. Staci lehce pohnout zipem.


Znovu: je to blbost, protože tvůj recept na odvod tepla nebo páry je všechna ta místa kde se vlhkost i teplo primárně generuje obalit primaloftem a zipem odkrýt nejcitlivější místa co na těle jsou. Core i respirační systém je při prochladnutí nebo tepelném šoku nejzranitelnější skrze přední část těla. Je to vskutku komické, protože ty tu navrhuješ mít nějaké lehké funkční triko a na něm primaloftku, kterou si rozepneš a zima pak má přístup na přehřívající (nebo skoro přehřívající) se tělo jen přes blbé triko a to ještě na nejzranitelnějších místech, zatímco já navrhuju mít to tělo zaizolované rovnoměrněji a méně aby se takové kejkle nemusely dělat a člověk mohl vklidu i na té hrudi mít třeba příjemný teplý rolák s počesem uvnitř nebo něco takového, protože proč ne když se nepřeizolovává primaloftem tam kde to není potřeba žejo... Fakt nechápu proč tuhle diskusi ještě pořád vedem, když je tak evidentní že navrhuješ škrábat se levou rukou za pravým uchem :) Musím ti to nakreslit? Musím ti sem znovu dát obrázek s heatmapou toho kde se generuje na lidském těle teplo a pot? Meh.. zbytečné.

Z tveho popisu jdes na spodni hranici tepelneho komfortu nebo i pod ni, ja davam prednost stredni casti.


Ne, chodím v naprostém tepelném komfortu, na hranici nebo pod ní jsem to zkusil nebo z různých důvodů zažil párkrát a pomohlo mi to se naučit plno věcí o fungování lidského těla a mít před chladem respekt ale ne iracionální strach / fobii jako Etheric. Ale dobrovolně a běžně to nedělám. Zatim :)

Od tela resp. z tricka odchazi para, ktera zcasti projde latkou vetrovky, ale zcasti na ni zkondenzuje, jelikoz latka je v kontaktu s vnejsim prostredim, tudiz je studena. A jelikoz je tenka, staci i malo k tomu, aby byla vlhka az mokra.


Tohle jsem zažil jen když jsem se prostě oblékl moc, takže jsme oklikou zase u stejné diskuse... ](*,)

Potil bych se i kdybych sel jen v tricku nebo nahy. To je u mne pruvodni znak intenzivniho pohybu. Rozdil je v tom, ze v mokrem tricku by mi byla kosa, zatimco v primaloftce neni.


Napíšu to co jsem už naznačil ale nechtěl jsem do toho moc šťourat, ale myslím že pro úplnost diskuse to v nějaké formě zaznít musí: myslím, že mluvíš o dost nižší intenzitě pohybu, že kvůli mizerné fyzičce nebo z jiných důvodů máš tep 150 hned a vůbec při tom negeneruješ to teplo a pot jaké já si představím při aktivitách kdy mi tep jde ke 150 a nejen v nějakém spiku... a pak tu všem radíš ať chodí po horách v primaloftce... je dost možné, že kdybych šel tu intenzitu kterou ty máš v hlavě když píšeš svoje texty, taky bych nějakou UL primaloftku snesl. Sorry, nepíšu to proto, abych tě urážel nebo střílel pod pás, nepotřebuju dělat machry že jsem se dal dokupy. Jen už nevím jak jinak racionálně vysvětlit to co tvrdíš a už jsem z toho tady unavený :((
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod booze » ned úno 11, 2024 12:25

ketrin píše:Tvl to je bizár tady :((
Jak já vůbec můžu přežít s mými pár kousky funkčních triček, no name mikinou, vestou Envy a 2 bundama, což mi stačí v Alpách/v tropech na sopkách okolo 2000 HM/ v judské poušti/v tuzemsku...

Pockej, az se zacne resit tva uhlikova stopa trajdanim po svete, misto reseni hader a sedeni doma na prdeli. :twisted:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Etheric » ned úno 11, 2024 19:25

Olchor píše:Pro mě by byl velký diskomfort furt řešit špičkové vybavení, jestli jsem koupil dobře, reklamace, prachy, obavy z poškození..... To radši koupím nějaké ty hadry ze sekáče, když to zničím, nic se neděje.

Chápu. Občas to neni jednoduchý. Já mám díky tomu aspoň co dělat během zimní pauzy. Každý jaro tak je lepší a lepší. Můžu dál / rychleji / pohodlněji.. Ty peníze a voser s výběrem mi za to stojí, a když už to zničím, tak si koupím nový, vůbec nic si z toho nedělám, však je to od toho, aby se to používalo. Nechápu lidi, co si koupí super mikču za bura a pak se bojí to nosit ven mimo stezky :lol:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod mike » pon úno 12, 2024 3:05

Olchor píše:Pro mě by byl velký diskomfort furt řešit špičkové vybavení, jestli jsem koupil dobře, reklamace, prachy, obavy z poškození.....

O tomhle se tu ale prece nebavime. Rec je zpusobu oblekani, ne o spickovem vybaveni, at uz je to cokoliv. Moje zimni vybava, o ktere pisu, ma nejspis prumerny vek vyssi, nez 10 let. Bunda ma 17, tricko asi 16... nejnovejsi jsou boty kupovane vloni, tech mam velkou spotrebu. Obleceni z umeliny vydrzi hodne, klidne desitky let i pri castem noseni a prani. Jen v tom nesmi byt vlna a jine prirodni materialy. A taky PU, na jeho rozpad odchazeji membranovky (a podrazky bot, ale ty ochodim driv).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod mike » pon úno 12, 2024 4:37

dkay píše:Zase slovíčkaříš

Houby. Vracim se na uplny zacatek, puvodne jsem reagoval prave na tohle.

dkay píše:Tvůj návrh je: pojďme všichni chodit po horách v permanentně alespoň trošku vlhkých vrstvách, hlavně když nám bude teploučko... že se nám ta vlhkost může vymstít když ji budem nejmiň potřebovat, na to sere pes.

Demagogie. Vlhke vrstvy nejsou cil, cilem je byt v tepelnem komfortu i pres to, ze se clovek nekdy zpoti. A znovu, kdybych chtel byt timhle zpusobem paranoidni a bat se vlhkosti, tak s sebou budu nosit UL perovku. Nenosim, protoze vim, ze takove obavy nejsou namiste. Proto jsem taky puvodne reagoval.

dkay píše:Znovu: je to blbost, protože tvůj recept na odvod tepla nebo páry je všechna ta místa kde se vlhkost i teplo primárně generuje obalit primaloftem a zipem odkrýt nejcitlivější místa co na těle jsou. Core i respirační systém je při prochladnutí nebo tepelném šoku nejzranitelnější skrze přední část těla.

Prijde mi, ze sis neco precetl a dogmaticky to aplikujes bez ohledu na situaci. Ano, pokud by clovek mohl prochladnout, tak je potreba jadro tela zaizolovat. Vsak taky pri zastavce okamzite dopinam zip jeste kdyz je telo rozjete, aby se teplo udrzelo vevnitr. Tady se ale bavime o presne opacnem pripadu. Potrebuju se zbavit prebytecneho tepla, a tak je logicke ho upustit tam, kde je to nejefektivnejsi a to je u mne prave oblast krku a hrudniku. Zadne nebezpeci nehrozi, protoze je tam momentalne tepla prebytek. A kdyz prebyvat prestane, tak proste zase pohnu zipem, uplne automaticky. Naprosto jednoduchy a funkcni pristup, ktery pouziva spousta lidi. Zcela intuitivne a bez premysleni, protoze to proste funguje.

dkay píše:Je to vskutku komické, protože ty tu navrhuješ mít nějaké lehké funkční triko a na něm primaloftku, kterou si rozepneš a zima pak má přístup na přehřívající (nebo skoro přehřívající) se tělo jen přes blbé triko a to ještě na nejzranitelnějších místech, zatímco já navrhuju mít to tělo zaizolované rovnoměrněji a méně aby se takové kejkle nemusely dělat

Za prve, lehke funkcni triko sis (opet) vymyslel, jelikoz v techto situacich nosim jako prvni vrstvu bud stredni nebo nejvyssi gramaz, co mam. Podle teploty. Za druhe, tys tu popisoval, jak jdes do kopce pouze v takovem tricku, tudiz nemas chranena ani ta nejzranitelnejsi mista, ani zadna jina. A na rozdil ode mne nemas zadnou moznost regulace. Opakuju, moznost, nejde o to, ze bych to delat musel, ale ze muzu.

dkay píše:Ne, chodím v naprostém tepelném komfortu

To ovsem vubec neodpovida tomu, cos popisoval.

dkay píše:Tohle jsem zažil jen když jsem se prostě oblékl moc, takže jsme oklikou zase u stejné diskuse...

Pisu o situaci, kdy mam na sobe jen triko a vetrovku, tedy minimum obleceni. Nejsem obleceny moc, ale malo. Vysledkem je mokre triko i vetrovka a celkovy pocit chladu.

dkay píše:myslím, že mluvíš o dost nižší intenzitě pohybu, že kvůli mizerné fyzičce nebo z jiných důvodů máš tep 150 hned a vůbec při tom negeneruješ to teplo a pot jaké já si představím při aktivitách kdy mi tep jde ke 150 a nejen v nějakém spiku...

Ze mluvime o ruzne intenzite pohybu je klidne mozne. Bavim se o turistice, na behani bych nikomu primaloftku nedoporucoval. V mem pojeti to znamena na zadech batoh okolo 7 kilo, na nohach dvoukilove pohorky a pri stalem stoupani na suche stezce je optimalni rychlost 10 - 12 hm/min. Pak mam tep do 120 - 130 a je to dlouhodobe udrzitelne (maly zmereny priklad je treba tady: viewtopic.php?p=589115#p589115). Tj. na dennich trasach pri 7 - 9 hodinach ciste chuze. 150+ tepu mam na sneznicich, ve volnem terenu a do kopce, protoze to je vyrazne vetsi zahul.

dkay píše:Sorry, nepíšu to proto, abych tě urážel nebo střílel pod pás, nepotřebuju dělat machry že jsem se dal dokupy. Jen už nevím jak jinak racionálně vysvětlit to co tvrdíš a už jsem z toho tady unavený :((

Jestli to nebude tim, ze neberes v uvahu ruznorodost fungovani lidskeho tela, ac davas odkazy na clanky, kde se to primo pise. Pekny protipriklad je ma o 20 let mladsi pritelkyne (at si taky zamachruju ;-)), ktera beha ultramaratony a ma lepsi fyzicku, nez naprosta vetsina lidi. Kdyz jde na par hodin behat, vraci se uplne promocena i kdyz ma na sobe jen tenke behaci veci a je zima. Nevysusi nic ani pri nejvetsi intenzite pohybu, prave naopak. Protoze se poti celkem extremne a ac se citi prehrata, generovane teplo na vysuseni obleceni nestaci. Jediny zpusob, jak dokaze tricko aspon castecne vysusit je kdyz jdeme po rovine nebo z kopce a vezme si na nej primaloftku, pak se vevnitr udrzi dostatek tepla na to, aby tricko aspon zacalo schnout. Jinak se musi prevlect do sucheho. Ja sve ve stejnych podminkach vysusim uplne. Musi ale jit, jak se prestane hybat, okamzite prestane generovat teplo a je ji zima i v teple bunde. A ja ve stejnych podminkach usycham. Naopak, kdyz jdeme do kopce, tak se pri stejne zatezi prehriva vyrazne rychleji a vyrazne vic poti, nez ja, prestoze jde v tricku a ja v primaloftce. Teda, pro ni je zatez nizsi, protoze pri stejne rychlosti ma nizsi tepovku. Takze pres lepsi kondici je na tom z hlediska tepelneho komfortu a suseni veci na sobe hur, nez ja, a to bohuzel vyrazne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Mawenzi » pon úno 12, 2024 5:37

ja treba na vylete snad nikdy nemam obleceni suche, ale kdyz su oblecena na hrane komfortu, tak neni tak moc promoceny, a kdyz se oblecu dobre (myslim tim uz vychytany obleceni) tak je ta vlhkost alespon vetsinou "brzo" po zastaveni pryc.

nejlepsi to vlastne je kolem 12-15°C to byva cast roku, kdy mivam jen zada trochu vlhka pod batohem, ale jak mam sitku vsude, tak to pri kratke pauze hned uz uschne.

jit tak, abych nemrla porad neco propoceny se podle me neda, ale u me to je i tou mizernou kondici . hodinky ukazuji dokonce 176.

mike
co je hm/m
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod mike » pon úno 12, 2024 6:04

Vyskove metry za minutu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Mawenzi » pon úno 12, 2024 6:53

dik, to jsem si myslela, ale nenasla na netu, tak sem si nebyla jista.

a jeste sem zjistila, ze mi lip funguje obleceni, ktery je spis vetsi (vrsky), ze trva trochu dyl, nez se zacnu varit, zatimco v tesnejsim obleceni je ten nastup vareni se mnohem rychlejsi.

v tomto porovnani tech metru pokud nastoupas v pohode 600m/hodina tak to si nedovedu uprimne ani predstavit.

jak je proste kazdy telo jiny, a mozna proto si dovedu predstavit chodit treba mesic v kuse, pokud mam tretinovou rychlost nez ty, maxinalne polovicni, tak su uplne cerstva druhej den, kdybych se mela snazit jit 2x rychleji tak me to asi taky sunda
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod dkay » pon úno 12, 2024 10:51

Jestli to nebude tim, ze neberes v uvahu ruznorodost fungovani lidskeho tela


Beru, tam kde podle mých dosavadních znalostí vím, že je ta různorodost biologií prokázaná a to v následujícím případě není:

Potrebuju se zbavit prebytecneho tepla, a tak je logicke ho upustit tam, kde je to nejefektivnejsi a to je u mne prave oblast krku a hrudniku.


Vím že si to možná myslíš, ale prostě to tak není, v tomto se jednotlivé kusy lidského druhu neliší, resp. pouze statisticky nevýznamně. Místa s nejefektivnější tepelnou výměnou na mužském těle jsou záda (s obřím náskokem), nohy a hlava. Už jsme to tu řešili, dával jsem ti sem i obrázek s heatmapou. Proto hybridní bundy většinou mají konstrukci jakou mají, ale tvůj přístup k nim je "všichni jsou blázni, jen já jsem letadlo" :)

A kdyz prebyvat prestane, tak proste zase pohnu zipem, uplne automaticky. Naprosto jednoduchy a funkcni pristup, ktery pouziva spousta lidi.


Jo, taky jsem tak začínal. Asi každý když začíná s chozením na hory a nemá mentora, tak se oblíká moc, je to přirozené. Představa, že bych se vracel do doby kdy jsem se neustále musel zabývat tím jestli mi je nebo není horko a jestli negenruju moc potu a něco kvůli tomu dělat mě děsí... oblíknu se tak, abych nad tím uvažovat nemusel a užívám si přirodu.

Za druhe, tys tu popisoval, jak jdes do kopce pouze v takovem tricku, tudiz nemas chranena ani ta nejzranitelnejsi mista, ani zadna jina.


Nepotřebuju je chránit, protože generuju teplo a nepáchám na nich každých pár minut šokovou terapii mrazem na navlhlou přehřívající se kůži.

A na rozdil ode mne nemas zadnou moznost regulace. Opakuju, moznost, nejde o to, ze bych to delat musel, ale ze muzu.


Protože ji nepotřebuju, protože jsem oblečen tak aby přebytečné teplo a vlhkost odcházelo průběžně, udržitelně a efektivně. V autě bez klimy bys v létě taky jezdil tak že zavřeš všechna okýnka a otevřeš jedno trochu až už by ses málem udusil nebo omdlel horkem...?

To ovsem vubec neodpovida tomu, cos popisoval.


...protože se fixuješ na jeden jediný případ který jsem popisoval.

Bavim se o turistice, na behani bych nikomu primaloftku nedoporucoval. V mem pojeti to znamena na zadech batoh okolo 7 kilo, na nohach dvoukilove pohorky a pri stalem stoupani na suche stezce je optimalni rychlost 10 - 12 hm/min. Pak mam tep do 120 - 130


OK, zde je ten výlet na Travný co jsem zmiňoval. 643 Vm/h.

2024-02-12_09-442.jpg


Bylo to 20. ledna, takže stále bílý wonderland. Ze začátku byla cesta trochu prošlapaná, ale kdo je z Beskyd možná ví že to je cokoliv jen je "stezka" (když to nejsou kameny, spadané větve a kořeny, tak se rube stará sjezdovka). Ke konci je to regulérní dupání hlubokým sněhem za konstantního prodírání se jehličnatýma větvema. Modrá na vrchol Travného byla zrušená v 2020 kvůli hnízdění tetřevů a i když jít tam po hranici NPR je legální, traffic se tam logicky trochu snížil, zvláště za hluboké zimy... plus pro nás fitness magory :) A samozřejmě nulová údržba té trasy. Na druhou stranu jsem teda neměl na zádech 7 kg ale třeba tak 2. V minulosti jsem si brával na procházky batoh s 6l vody když jsem chtěl větší intenzitu a pamatuju si že to mělo na tepy nižší vliv než bych si býval přál... :lol:
Na nohou Meindl Litepeak GTX (super boty ale v zimě suboptimální kvůli podrážce z moc tvrdé směsi) a nesmeky.

V tepu mám většinou spiky jen při zastavení, pravděpodobně kombinace náhlé ztráty muscle pump efektu a nástup EPOCu.

2024-02-12_10-40.jpg


Na kole to mám podobně, dokonce mám někdy (v létě když mám "sezónní kondici") větší tepy při sjezdu než během climbu, ale tam asi hraje roli i adrenalin a tak.

Na sněžnicích jsem byl naposledy 3 dny před tím Travným. 348 Vm/h při průměrném tepu 101 (hlavní část stoupání průměr 98 BPM), jeden EPOC spike ke 150 po zastavení v nejvyšším bodě cesty.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Etheric » pon úno 12, 2024 11:32

dkay píše:Představa, že bych se vracel do doby kdy jsem se neustále musel zabývat tím jestli mi je nebo není horko a jestli negenruju moc potu a něco kvůli tomu dělat mě děsí... oblíknu se tak, abych nad tím uvažovat nemusel a užívám si přirodu.

Aha... Proč se tedy venku převlíkáš, když to neřešíš a nezabýváš se tím?
Poněkud si protiřečíš, ne? To, co tu popisuješ jak se oblíkáš... vždyť se tak často zabýváš vrstvami.. Mě by to sralo a proto se oblíkám tak, abych nic z toho, co popisuješ, nemusel zažívat.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod dkay » pon úno 12, 2024 17:38

Etheric píše:Aha... Proč se tedy venku převlíkáš, když to neřešíš a nezabýváš se tím?
Poněkud si protiřečíš, ne? To, co tu popisuješ jak se oblíkáš... vždyť se tak často zabýváš vrstvami.. Mě by to sralo a proto se oblíkám tak, abych nic z toho, co popisuješ, nemusel zažívat.


Neprotiřečím si. To že párkrát nebo jednou za den změním nebo přidám vrstvu (když se stejně staví na jídlo nebo vrcholovou fotku nebo něco podbného) je nic, dělám to automaticky stejně jako mike si automaticky celý den hraje se zipem. Jenže to je stejně zbytečná diskuse tak jako tak -- prostě by to nefungovalo prakticky hned od začátku. Na hory většinou vyrážím zespod směrem nahoru, během pár stovek metrů bych nenáviděl mít na sobě primaloftku. Znovu: já jsem už zkusil být oblečen na horách moc, trpěl jsem a rozepnutí zipu nic neřešilo, protože to prostě zoufale neškáluje.

Nechápu že to pořád neumíš akceptovat když už jsme probrali že tvoje termoregulace je drasticky odlišná od všech ostatních tady a tak tvoje rady jsou víceméně bez urážky irelevantní.
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Dromedaro » pon úno 12, 2024 18:20

Etheric píše:Přežít, nebo komfortně prožít? Přežiješ to i v sandálích a bavlně.. I bez ničeho...

Tak, že se někdo potí nebo je mu občas chladno, neznamená, že přežívá... Ty mi občas připadáš jak ta princezna na hrášku. Já to tak taky mám, že se na výšlapu zapotím nebo je mi občas chladno, zmoknu, atd, že to k tomu patří. Nevím, jestli je to možné nebo ne, ale pokud to tak máš, že se díky speciálnímu oblečení nezapotíš ani nezachvěješ zimou, tak proč ne. Ale nevidím důvod, proč bych kvůli tomu měl vrážet desetitísíce korun do zkoušení a experimentování, aby mi i ani slza potu neodkápla. Já si to užiju i s tím zapocením nebo s chladem. Když má člověk prachy, tak může vymyslet cokoliv, s penězi jde realizovat vše. Takže tím se dívám i opačně i na toto tvoje prohlášení.

Etheric píše:Většina, do který patřím i já, si to chce užít, ne to přežít. Přežít a přetrpět něco, to není žádná frajeřina, to umí každej, i moje babička. Podstatně těžší je to udělat tak, abych nic nemusel přežívat, přetrpět a překonávat

Jak jsem psal, když má člověk peníze, tak právě není problém zrealizovat cokoliv. Podstatně těžší je zrealizovat něco s minimem prostředků, to je umění.

Etheric píše: nemám tak malýho pindíka, ani mizernej život, debilní starou atd, abych měl potřebu si na výletě dokazovat, jakej su tvrďák a kompenzovat si tak nedostatky z jiných sfér života :lol:
Nepatřím ani mezi lidi bez mindráků, kteří potřebují diskomfort k zážitku z výletu... Proč mám trpět, když nemusím. Až budu muset, bude to jiná, ale teď fakt nemusím...

Taky zvláštní úvaha či závěr...

Etheric píše: když už to zničím, tak si koupím nový, vůbec nic si z toho nedělám, však je to od toho, aby se to používalo. Nechápu lidi, co si koupí super mikču za bura a pak se bojí to nosit ven mimo stezky :lol:

Tak protože si ti lidi asi nemůžou pak dovolit koupit třeba další mikinu za bůra, když tu novou rozervou. Já to mám podobně, že některé věci mám jen na treky s batohem a nikam jinam je neberu, protože jsou drahé. Na jednodenní výlety si klidně vezmu, co dům dal a nerezový ešus. Já s tím problém nemám a nebrání mi to užít si to.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Dromedaro » pon úno 12, 2024 18:24

DKay: Já taky vrstvím, ale nepřijde mi to moc dobrý, tak právě chci zkusit, jak tu píší, triko a bundu. To mi přijde jednodušší a lepší řešení. Ale u mně je to jednak tím, že nemám prachy na to ,abych měl třicet druhů speciálního oblečení pro vrstvení pro různé situace a výšlapy a taky jednak mě nebaví toto vybírat, zkoušet, vracet, zklamání, že jsem koupil blbě atd, něco jak píše Olchor:
Olchor píše:Pro mě by byl velký diskomfort furt řešit špičkové vybavení, jestli jsem koupil dobře, reklamace, prachy, obavy z poškození.....
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Etheric » pon úno 12, 2024 18:39

dkay píše:tvoje termoregulace je drasticky odlišná od všech ostatních tady a tak tvoje rady jsou víceméně bez urážky irelevantní.

... Řekl borec, co má jako avatar fotku v zimě jen v merino triku či co to je... :smt044
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Etheric » pon úno 12, 2024 18:52

Dromedaro píše:Ty mi občas připadáš jak ta princezna na hrášku.

Protože můžu a mám tu možnost. V těžkým diskomfortu jsem si vytrpěl už dost. Mně stačilo.

Dromedaro píše:Podstatně těžší je zrealizovat něco s minimem prostředků, to je umění.

Zvláštní úvaha. Když není dost peněz, tak se snad postarám, aby jich dost bylo, ne? To je umění, nikoliv schopnost žít z ničeho
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Lipon » pon úno 12, 2024 19:13

Ethericu, než bys akceptoval zjevný fakt, notabene tebou samým opakovaně připouštěný, tak radši budeš prskat jak žáček třetí třídy poukazem na obrázek?

Máš dost zjednodušené vidění světa ohledně zlepšení finanční situace. Vidíš to jen svým velmi úzkým pohledem. Konal bys takový nesmysl nenapsal.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Dromedaro » pon úno 12, 2024 19:18

Etheric píše:V těžkým diskomfortu jsem si vytrpěl už dost. Mně stačilo.

Zapocení se a občasné chladno těžký diskomfort... nemáš to lehký no.

Etheric píše:Když není dost peněz, tak se snad postarám, aby jich dost bylo, ne?

Něco bych ti k tomu napsal, ale jsme na veřejném foru, tak budu korektní a přejdu to, mistříku.

Etheric píše: To je umění, nikoliv schopnost žít z ničeho

Já to vidím naopak. Z dostatkem peněz i blbec zrealizuje vše. Přičemž dostatek peněz nemá přímou úměru s inteligencí.
Asi jako když boháč Filip Turek mluvil v jednom rozhovoru o svém otci, že je finančně negramotný, protože dokáže vyjít s 16tisíc měsíčně, zatímco on by s tím nevyšel. Tuhle logiku moc nechápu, podle mě je teda daleko finančně gramotnější jeho otec - vrátný, který dokáže vyjít s 16tisíci. To, že někdo vydělá hodně peněz ještě neznamená, že je finančně gramotný. Nehledě na to, že tímto bych se moc nechlubil, pokud má s otcem dobré vztahy, (do toho samozřejmě nevidím a nemám do toho co mluvit) ale já být boháč, tak doplácím otci peníze, aby nemusel řešit, že má 16tisíc měsíčně.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4383
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod ketrin » pon úno 12, 2024 19:30

Lipon, Olchor, booze, Dromedaro - palec nahoru.
Než začnete chodit do hor, musíte mít mentora a nejspíš minimálně postgraduál na téma termoregulace.
Nějaká minimální odolnost vůči mírnému diskomfortu jako je zapocení nebo chlad je nežádoucí, protože pak si to neužijete a trpíte.
Asi je to generační tohleto, já už jsem něco jako dinosaurus, takže jen čumím. :mrgreen:
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod oodoow » pon úno 12, 2024 19:32

Hmm a já mám zas za to, že nějaký ten lehký diskomfort je důvod, proč lidé do té přirody nakonec chodí. Že se prostě zapotí, že jim je trochu zima..tělu i mysli takové provětrání se udělá dobře, když člověk konečně vyleze ze zateplené místnosti a vystaví se živlům. :)

Etheric píše:Zvláštní úvaha. Když není dost peněz, tak se snad postarám, aby jich dost bylo, ne? To je umění, nikoliv schopnost žít z ničeho

Tohle mi připomnělo jak jsem někdy už před dvaceti lety filosofoval jak vlastně žít a vyšlo mi, že pokud bych na to šel tímhle způsobem, tak nikdy všechny svoje potřeby neuspokojím i kdybych měl miliony. Pořád bych chtěl něco dalšího a dražšího.
Tím pádem jsem dospěl k názoru, že právě zbavení se většiny potřeb je cesta ke spokojenosti, ale to už jsme tématicky úplně někde jinde. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Etheric » pon úno 12, 2024 19:50

Lipon píše:než bys akceptoval zjevný fakt

Pobavilo mě, že na mou odlišnost poukazuje někdo, kdo má zjevně termoregulaci sám "mimo tabulky"...

Lipon píše:Máš dost zjednodušené vidění světa ohledně zlepšení finanční situace

Nemyslím si. Kdo chce, hledá způsoby, .... A kdo si nadělal děti a zadlužil se na desítky let, tak to je ale jeho problém...

Dromedaro píše:Zapocení se a občasné chladno těžký diskomfort... nemáš to lehký no.

Ne, diskomfort je, když nefunguje oblečení. Já myslel diskomfort obecně, i v rámci života, bydlení,..

Dromedaro píše:Něco bych ti k tomu napsal, ale jsme na veřejném foru, tak budu korektní a přejdu to, mistříku.

Wtf... K několika věcem, co se tu řešily, jsi mi taky napsal "kdo chce, hledá způsoby..." a já si to vzal k srdci, ty způsoby našel. Nechápu tvoji reakci. Každej se může mít dobře, ale musí chtít a především pro to něco udělat. To jen tady v ČR (a SR) je takovej kolorit jenom si stěžovat na špatnou finanční situaci a neudělat nic pro změnu k lepšímu.

oodoow píše:Hmm a já mám zas za to, že nějaký ten lehký diskomfort je důvod, proč lidé do té přirody nakonec chodí

Není můj případ.

oodoow píše:tak nikdy všechny svoje potřeby neuspokojím i kdybych měl miliony. Pořád bych chtěl něco dalšího a dražšího

Zásadní rozdíl je v tom, že já ne. Něco potřebuju, tak to koupím. Nekupuju si nic "pro radost"..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Lipon » pon úno 12, 2024 20:23

tak to si piš, že máš, a dosti asociální
tím posledním příspěvkem jsi potvrdil
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Etheric » pon úno 12, 2024 20:39

Ale nemám. Jen netrpím utkvělými představami, že to či ono nejde, páč vím, že to jde... Zopakuji to, co mi tu mnozí ve vztahu k různým situacím psali - kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody. Platí to naprosto o všem, peníze nevyjímaje. Prostě když je něco špatně, najdu způsob, jak to udělat, aby bylo líp. A ničemu nepřekáží, že mám jen ZŠ. Dost lituju lidí, kteří žijí v domnění, že to nejde. Všechno jde, když se chce :twisted:
Pokud má někdo VŠ a nejde mu to, pak je chyba v něm, a to opravdu velká chyba.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod mike » pon úno 12, 2024 21:47

Lipon píše:tak radši budeš prskat jak žáček třetí třídy

Mohli bychom udrzet diskusi ve slusnych mezich a nepromitat do ni osobni antipatie? Dekuji.

Dromedaro píše:s penězi jde realizovat vše

Chtel bych teleport a replikator ;-) Dobre, tak teda neco jednodussiho. Chci byt o 30 let mladsi a dam za to klidne vsechny penize, co mam. Cimz chci rict, ze ty opravdu dulezite veci nekoupis.

Navic mi teda unika, proc se sem tahaji penize. O ty prece vubec nejde. Vybaveni nemusi byt drahe, aby fungovalo. Na to musi byt udelano a zvoleno spravne a o tom je tahle diskuse.

oodoow píše:Tohle mi připomnělo jak jsem někdy už před dvaceti lety filosofoval jak vlastně žít a vyšlo mi, že pokud bych na to šel tímhle způsobem, tak nikdy všechny svoje potřeby neuspokojím i kdybych měl miliony. Pořád bych chtěl něco dalšího a dražšího.

Zajimave. U mne to tak neni a nikdy nebylo. Kdyz mam neco, co mi vyhovuje, nepotrebuju neco vic. O cenu vlastne vubec nejde, drazsi neni nutne lepsi (dobry priklad je iShit, ktery mi naprosto nevyhovuje), ale jista korelace tam samozrejme je.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod irem » pon úno 12, 2024 22:36

Az bude autor vlakna vyhlasovat anketu o nejrozumnejsi prispevek tydne, prosim, rada bych nominovala ketrin
ketrin píše:Tvl to je bizár tady

Uz jsem chtela hledat domovniho hipstera, aby se stal mym mentorem a vylozil mi tenhle usecase spravne aplikace baselayeru na core tak, aby se pri dayhiku na mista, kde je snizeny traffic mohl fitness magor dostatecne vystavit chladu a uzival si prirodu i v climbu. Ne, ze bych to chtela hejtovat, jen jsem si nestihla upgradovat slovnik na dnesni drsnou mladez :shock:

Pak mi doslo, ze za tim nastesti neni #VystupZeSveKomfortniZony a mozna to pochopi i predpotopni stara lemra a zkusila jsem se tim probrat sama. Takze pokud to dobre chapu, tak dkay tvrdi, ze:

1. pocení je jedním z průvodních znaků fungující termoregulace
2. pocení je problém
3. pokud jde do kopce v bunde, ma pod ni vzdy jen jednu vrstvu a nekdy nemeni bundy, ale prevlece jen baselayer
4. prevlekni baselayeru venku provozuje spis v lete, kdyz zpoti triko s kratkym
5. pohybovani zipem na bunde zoufale neskaluje
6. posledni dobou se snazi chodit bez bundy jen v baselayeru (to je lepsi na skalovani?)
7. nelibi se mu, ze pri rozepnuti zipu muze pofucet na hrud, coz je přední části torza v místě, kde je největší riziko prochladnutí nejkritičtějších částí těla (to se v baselayeru nestane?)
8. od te doby, co se bezne vystavuje chladu ma nejnizsi vyskyt respiracnich onemocneni (takze chlad je treba vyhledavat a ne se mu branit?)
9. pocit chladu na tele implikuje respiracni onemocneni jsou babske myty (evidentne, onemocneni z chladu jsou jen myty)
10. vlhkost zrychluje ubytek tepla z tela a je nejvetsim nepritelem (vlastne ne, nejvetsi nepritel je cinitel, ktery zrychluje ubytek tepla a tedy nastup chladu ... pockat ...)

Fajn, to asi nepoberu ani sama, ani s domovnim hipsterem #-o

Jasne, ze cloveka venku potka nejaky diskomfort. On ho potka nejenom tam a je dobre se naucit se s nim vyrovnat. Zaroven je vetsina lidi schopna se z toho poucit a pro priste se zaridit tak, aby mu predesla nebo mu efektivneji celila. To neni otazka zamoznosti, ale pouceni se z chyb a poznavani toho, jak kdo za jakych okolnosti funguje.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod mike » úte úno 13, 2024 2:47

Koukam, ze autorem vlakna jsem ja a nejsem proti ;-) Ovsem tvuj seznam dkayovych protimluvu taky neni od veci, sice jsem je videl, ale vytahovat se mi je takhle nechtelo :smt023 Zlociny na jazyku bych mu mozna odpustil, v IT se holt takhle z nedostatku ceskych vyrazu mluvi a nekomu to zustane... mozna by se to dalo brat jako nemoc z povolani :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod mike » úte úno 13, 2024 3:49

Jeste jednou zpatky k tematu.
dkay píše:Beru, tam kde podle mých dosavadních znalostí vím, že je ta různorodost biologií prokázaná a to v následujícím případě není

Mozna, ale ja jsem psal o jinych pripadech, ze?

dkay píše:Místa s nejefektivnější tepelnou výměnou na mužském těle jsou záda (s obřím náskokem), nohy a hlava.

Fajn, jenze na zadech mam batoh, to je mi k nicemu. Hlavou se ochlazuju bezne, nenosim ani cepici ani celenku. Jen kdyz fouka nebo shora neco pada, dam si Buff. Na nohach mam pro zmenu kalhoty zateplene stejnym zpusobem, jako primaloftka. Aktualni maji nahore SS, pak izolaci a vevnitr podsivku. Ac nejsou nic moc (a byly velmi levne), tak funguji dobre a jsou pro muj tepelny komfort podstatne. Mozna proto, ze mi jinak pres nohy utika moc tepla.

dkay píše:Proto hybridní bundy většinou mají konstrukci jakou mají, ale tvůj přístup k nim je "všichni jsou blázni, jen já jsem letadlo"

To je zas ten jednostranny pohled. Fajn, rekneme ze hybridni bunda je optimalizovana, aby odvedla co nejvic tepla z oblasti, kde je to nejefektivnejsi. Takze pri behu do kopce bude fungovat skvele, dobehnu nahoru, zastavim a co pak? Bunda bude dal co nejefektivneji odvadet teplo, takze mi bude kosa. Podobne pri mene intenzivnim pohybu. Takze bych si ji musel furt prevlekat, coz je mi na nic. Verim, ze pri zavodech do vrchu to muze byt dobre, ale to neni muj usecase ;-)

dkay píše:Představa, že bych se vracel do doby kdy jsem se neustále musel zabývat tím jestli mi je nebo není horko a jestli negenruju moc potu a něco kvůli tomu dělat mě děsí... oblíknu se tak, abych nad tím uvažovat nemusel a užívám si přirodu.

Hmm, ale ja se tim prave vubec nezabyvam. Celou zimu nosim stejne obleceni, proste to vubec neresim. Neni mi horko ani zima a zipem reguluju uplne automaticky, v podstate o tom nevim. Maximalne se pred odjezdem podivam na predpoved a kdyz ma byt moc teplo, vezmu si misto silneho PowerDry stredni.

dkay píše:nepáchám na nich každých pár minut šokovou terapii mrazem na navlhlou přehřívající se kůži.

To je zajimavy popis situace, ale naprosto mimo mou realitu :)

dkay píše:OK, zde je ten výlet na Travný co jsem zmiňoval. 643 Vm/h.

Fajn. Vypada to jako pekny treninkovy vybeh s navratem, tepovka do kopce je priblizne takova, jako mivam ja. Az na ty skoky pri zastaveni, to se mi nedeje nebo o tom aspon nevim. Zaznamy tepovky si bezne nedelam, neni to pro mne podstatne, ale tohohle bych si myslim vsimnul. V cem bych to sel by zalezelo na teplote, mozna bych primaloftku sundal, ale jsem si naprosto jisty, ze vetrovku a tricko bych mel pri tomhle tempu nahore mokre. Tricko samotne taky, ale na to by musel byt bezvetri, jinak vzdycky vetrovka.

Jestli je tohle typicka trasa, tak je videt rozdilny usecase. Muj neni relativne kratky vyslap s navratem, ale celodenni trasa. Pricemz profil terenu vypada v extremnim pripade treba takhle (bezny je neco pres polovinu):
profil.jpg

Tedy nahoru, dolu, nahoru, dolu, obcas rovina. Takze jednak jdu pomaleji, jelikoz to neni sprint, ale vytrvalost, a jednak potrebuju obleceni, ktere zvladne cely rozsah a cely den. Nechci se prevlekat a potrebuju byt cely den v tepelnem komfortu. Coz neznamena, ze je mi horko, ale ze mi neni zima a to ani kdyz se na pul hodiny zastavim.

Mawenzi píše:jeste sem zjistila, ze mi lip funguje obleceni, ktery je spis vetsi (vrsky), ze trva trochu dyl, nez se zacnu varit, zatimco v tesnejsim obleceni je ten nastup vareni se mnohem rychlejsi.

Taky tak a tohle mozna bude kamen urazu. Prijde mi, ze dkay ma predstavu, ze jsem natesno obaleny primaloftem. Jenze tak to neni, nesnasim upnute veci, vsechny bundy mam volne, na telo mi sedi jen prvni vrstva. Takze pri vetrani zipem se neochlazuje jen hrudnik, ale odchazi teply vzduch z cele bundy vcetne rukavu. Pohyb tomu samozrejme pomaha. Ta vzduchova vrstva je velmi dulezita, funguje jako buffer (tady nemam ceske slovo ja...), ktery vyrovnava teplotu. Bez nej bych se lokalne prehrival, proto jsem nekoupil HP Epic, mel prilis uzke rukavy, presne na telo, to by bylo spatne.

Dalsi muj odhad je, ze dkay ma tesne obleceni, ve kterem je zapnuty az ke krku, protoze si mysli, ze to tak ma fungovat. Tohle vylozene nesnasim, ke krku byvam zapnuty jen kdyz to jinak nejde tj. mam membranovku a vodorovne leje nebo silene fouka nebo jsem pod spodni hranici tepelneho komfortu a potrebuju zadrzet kazdy kousek tepla. Kdyz to jen trochu jde, coz je naprosta vetsina pripadu, mam zip rozepnuty aspon 5 cm, 10 je lepsi. I tricka si kupuju jen takova, ktera nemaji prilis uzky krk, jinach bych se v tom zblaznil. Potrebuju prostor, prostor je svoboda :) Na telo je tricko, odsava pot od tela kapilarnim efektem a na vnejsi strane ho odparuje. Pres druhou vrstvu nebo primo odchazi jako para. Z cehoz taky plyne, ze druha vrstva neni mokra, dokud neni studena a para na ni nekondenzuje. Coz se u primaloftky deje jen na vnejsi strane, kde to nicemu nevadi. Vetrovka ma jen jednu vrstvu a tam mi to v zime vadi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Mawenzi » úte úno 13, 2024 6:02

proto je trochu skoda, ze moje torridka je cca o tech 8cm uzsi v obvodu nez erikova, 8cm je dost a z pohodlne vetsi bundy je to takova "presne" bunda.

letos na ni byla u nas zima presne 2x :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Lipon » úte úno 13, 2024 8:29

mike píše:Mohli bychom udrzet diskusi ve slusnych mezich a nepromitat do ni osobni antipatie? Dekuji.

zameť si před vlastním prahem
Naposledy upravil mike dne úte úno 13, 2024 15:50, celkově upraveno 1
Důvod: rozbita citace
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod dkay » úte úno 13, 2024 11:36

Etheric píše:... Řekl borec, co má jako avatar fotku v zimě jen v merino triku či co to je... :smt044


Je to Coolmax Thermo od Sensoru, tzn. midweight nebo možná spíš heavyweight baselayer (sorry za ty anglicismy, pracuju v IT a žil jsem nějakou dobu v US, mozek mi tak funguje, jsem línej se v tohle ovládat a jazykový nazzis nesnášim :twisted: ) nebo lehká mikina na tenké fukční triko, záleží jak to kdo bere. Myslím že bys měl těžkou depku kdybys zjistil kolik lidí tady na fóru i mimo něj by se tady v pár stupních pod 0 o nic víc tepelně neizolovalo.

Já taky vrstvím, ale nepřijde mi to moc dobrý, tak právě chci zkusit, jak tu píší, triko a bundu. To mi přijde jednodušší a lepší řešení. Ale u mně je to jednak tím, že nemám prachy na to ,abych měl třicet druhů speciálního oblečení pro vrstvení pro různé situace a výšlapy a taky jednak mě nebaví toto vybírat, zkoušet, vracet


To je fakt Přelet nad kukaččím hnízdem tady tyvogo... Nevrstvím, pokud mě k tomu situace nedonutí (jdu nalehko a nechci mít X vrstev v batohu nebo mám jen běžeckou vestu a omezené možnosti co nést) nebo pokud to je tak triviální situace, že nemusím prodyšnost hrotit (vycházku s děckama v klidu zvládnu v triku, mikině a SS z Infinia...). Pokud je pro mě v danou situaci více důležitá, vždy se snažím držet systému dvou vrstev, tzn. baselayer a bunda podle situace, ne mikina atp. Jinak drtivá většina mých funkčních hader je z eBaye a Vintedu (nošené, nenošené starší, nové ale levněji), nové kupuju jen spodní prádlo nebo nějaké novinky u kterých se neudržím :) Když člověk hledá a baví ho to ty hadry řešit, tak se tak dá luxusně oblíknout. Nemluvě o tom, že v outdooru a materiálech docela často platí, že dobře už bylo a často je vyloženě žádoucí sehnat starší kousek v historie v dobrém stavu... V průběhu času jsem tu na fóru opěvoval hromadu secondhand kousků.

irem píše:1. pocení je jedním z průvodních znaků fungující termoregulace

Ano
2. pocení je problém

Ano, když ta vlhkost nejde dostatečně rychle pryč. Tělo ponořené do vody ztrácí teplo 25x rychleji, zpocené to nebude tak drastické, ale pořád je ten rozdíl velký.
3. pokud jde do kopce v bunde, ma pod ni vzdy jen jednu vrstvu a nekdy nemeni bundy, ale prevlece jen baselayer

Tohle byla chyba sem vůbec psát, udělal jsem to za poslední roky asi jednou, ale všichni se tu toho chytli.

4. prevlekni baselayeru venku provozuje spis v lete, kdyz zpoti triko s kratkym

Nepamatuju si kdy jsem to naposledy v létě udělal, viz předchozí odpověď.

5. pohybovani zipem na bunde zoufale neskaluje

Ne pro mojí intenzitu pohybu.

6. posledni dobou se snazi chodit bez bundy jen v baselayeru (to je lepsi na skalovani?)

Ano, protože se zbavuju přebytečné vlhkosti rovnoměrně a tam kde se nejvíce generuje bez nutnosti se modlit aby se z celého těla co nejrychleji dostala dopředu kde jsem rozepnul zip...

7. nelibi se mu, ze pri rozepnuti zipu muze pofucet na hrud, coz je přední části torza v místě, kde je největší riziko prochladnutí nejkritičtějších částí těla (to se v baselayeru nestane?)


Ne, protože se nepřehřívám a neakumuluju zbytečně vlhkost, generuju dost tepla na to abych neprochladnul.

8. od te doby, co se bezne vystavuje chladu ma nejnizsi vyskyt respiracnich onemocneni (takze chlad je treba vyhledavat a ne se mu branit?)


Ano, mám. Není to jen chladem, je toho víc co pro to dělám. A to upozorňuju, že mám papír z ORL na chronickou rhinopatii a mám křivou nosní přepážku, nemám absolutně předpoklady k tomu nemít rýmičky. V podstatě hlavně proto jsem se o to začal zajímat víc.

A ano, chlad je třeba vyhledávat a udržitelně se mu vystavovat, bez extremit a netrénovaných výkyvů. Pokud se mě tu vítězoslavně snažíš usvědčit z protimluvu, protože mi údajně nevadí jít v zimě do kopce v jedné vrstvě a zároveň mi vadí se přehřívat, mít na sobě moc vlhkosti a pak chlad nárazově pouštět na nesmyslná místa na těle, tak fakt nevím co ti napsat... jako opravdu ti to nedocvakává?

9. pocit chladu na tele implikuje respiracni onemocneni jsou babske myty (evidentne, onemocneni z chladu jsou jen myty)


Chlad zvyšuje četnost respiračního onemocnění těmito způsoby:

1. nepřímo, "společensky" -- více se topí, lidi pálí sračky, suchý vzduch, lidé jsou více v interiéru
2. vlivem chladu na sliznice (už jsem tu psal, ale ty evidentně nemáš zájem číst a pochopit, přišla sis kopnout a cítit se jako frajer)
3. extrémním prochladnutím nebo teplotním šokem v oblastech respiračního ústrojí, zvlášť když je většina populace naučená trajdat po obchodním centru v prošívaných bundách a nechcípnou...

Pocit chladu na těle nebo nějaký výskyt v nižší teplotě nezpůsobuje rýmičky. Neexistuje pro to žádný vědecký důkaz a naopak existuje kupa důkazů pro to, že chlad stimuluje imunitní systém.

10. vlhkost zrychluje ubytek tepla z tela a je nejvetsim nepritelem (vlastne ne, nejvetsi nepritel je cinitel, ktery zrychluje ubytek tepla a tedy nastup chladu ... pockat ...)


Ha ha ha, moc vtipné. Víc fakt nevím co k tomu napsat. Je pod moji úroveň se tu snažit to po padesáté vysvětlit. Snad sis udělala dobře. [-o<

mike píše:Fajn. Vypada to jako pekny treninkovy vybeh s navratem, tepovka do kopce je priblizne takova, jako mivam ja.


Nerozumim o co se teď snažíš ale vše cos tu napsal jasne poukazuje na to, že bys ve stejné situaci tu tepovku měl výrazně vyšší. Že by zas tvůj profesionální gaslighting? :)

Takze pri behu do kopce bude fungovat skvele, dobehnu nahoru, zastavim a co pak? Bunda bude dal co nejefektivneji odvadet teplo, takze mi bude kosa.

Ta bunda hlavně co nejefektivněji odvádí vlhkost, takže tvoje tělo nestojí tolik úsilí tě udržet v komfortu, to je to o čem celou dobu mluvím. Kdykoliv se obléknu tak akorát a ne moc, je pro mě vždy jednodušší na vrcholu a na sestupu se udržet v komfortu s mnohem lehčími a méně izolujícími vrstvami. To je úplně železné pravidlo které mě NIKDY nezradilo. Ty sněžnice co jsem tu zmiňoval jsem šel v té vrstvě co mám na profilovce. Nad 900 mnm mrzlo a byl vítr že to člověka brzdí v chůzi a z ledových ploten to zvedá efektní víry prašanu... já jsem na ten rolák dal ten nový Tilak Spike, což rozhodně není nějaká robustní zateplovací bunda a po rovince a pak i dolů jsem byl jak miminko ve fusaku. Protože jsem došel nahoru PRAKTICKY SUCHÝ a protože lidské tělo neztratí veškeré teplo a nevypne komplet metabolismus hned jak se člověk zastaví. Vím na stopro, že v primaloftce bych se nahoru brutálně potil. Nahoře bych měl kolem těla nesrovnatelně více vlhkosti a co s ní pak? Šel bych dál se zatnutými zuby a modlil se ať ty mokré fleky všude na torzu konečně odvětrají...? Myslíš že jsem to nikdy nezkusil?

Jistě, půlhodinová zastávka v zimě na kopci a hybridní bundy není dobrá kombinace, ale kolikrát takovou zastávku za den děláš že je to takové martyrium si na ní obléknout zateplovačku?

mike píše:Muj neni relativne kratky vyslap s navratem, ale celodenni trasa. Pricemz profil terenu vypada v extremnim pripade treba takhle (bezny je neco pres polovinu):


Bez dalších detailů těžko hodnotit, v silnějších mrazech si umim představit že bych to taky šel v UL primaloftce nebo v Lotusu, zvlášť s rodinou či ve větší skupině. Ale daleko pravděpodobnější je bejslejr a SS nebo fleece, gridfleece, Stormfleece... typ obou těch vrstev by záležel na počasí.

mike píše:Dalsi muj odhad je, ze dkay ma tesne obleceni, ve kterem je zapnuty az ke krku, protoze si mysli, ze to tak ma fungovat.

Ne, to rozhodně není moje pravidlo. Mám ruzně těsné a teplé oblečení a používám ho dle situace a počasí, jaký baselayer a bundu beru atp. Typicky na kolo samozřejmě mám těsnější (v pozici na gravel/silničním kole sjezd v zimě v 50 km/h je něco krapet jiného než turistika) nebo když jdu jen v jedné vrstvě, tak taky, ale kolem krku to často ani víc dopnout nejde, protože když mrzne a dýchám intenzivně, mám tu masku od Klimatexu která mi i ten krk a trochu průdušky kryje a uškrtit se s ní nehodlám a mít obalený krk moc taky ne.

Myslím že už se tu asi dál k ničemu vyjadřovat nebudu. Točíme se v kruhu, v tomhl příspěvku už se stejně jen opakuju. Svoje názory jsem myslím napsal dost pochopitlně. Kdo si z nich chce něco vzít, může, kdo ne, ten to taky už dal patřičně najevo :)
Naposledy upravil dkay dne úte úno 13, 2024 12:04, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
dkay
účastník
účastník
 
Příspěvky: 242
Registrován: čtv dub 8, 2021 15:27
Bydliště: Beskydy

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Etheric » úte úno 13, 2024 11:59

dkay píše:Myslím že bys měl těžkou depku kdybys zjistil kolik lidí tady na fóru i mimo něj by se tady v pár stupních pod 0 o nic víc tepelně neizolovalo.

Lidí to bude dost, ale většina to určitě nebude. A nevim, proč bych z toho měl mít depku.

dkay píše:drtivá většina mých funkčních hader je z eBaye a Vintedu

Tam kupuju když hledám něco, co už nový nikde není. Na zkoušku se snažím oblečení půjčit, jinak kupuju nový, protože to co hledám v bazarech moc nebývá. No a pak po odzkoušení si to buď nechám, nebo posunu dál. Teď už teda moc věci na zkoušku nekupuju, jen novinky. Materiály už znám, střihy různých značek taky, takže už kupuju najisto. A když narazím na něco, co vyhovuje opravdu extrémně a není v tom PU, koupím to do zásoby klidně několikrát. I tu novou SS od Norrony koupím ještě jednou. Ve skříni ležet může, narozdíl od těch 4500Kč hodnotu ztrácet nebude. Pak, až zničím první, jak se bude hodit. Pak už nejspíš nikde k sehnání nebude a nástupce může být dost odlišná, bohužel už nevyhovující bunda. Kalhoty Montura mám ve skříni troje. Taky zimní bundy, Power dry trika,..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Pokec