Termoregulace a nadmerne poceni

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod irem » čtv úno 15, 2024 13:55

apuka píše:
irem píše:Kdyz se poti nebo klepe, tak to znamena, ze termoregulace probiha, tedy nejak zasahuje.
Ne, nemusi to znamenat - jak potit, tak klepat se muzes i bez toho aby to vyvolala termoregulace. Navic si tyto mechanizmi spustit muze mozek i na zaklade jinych okolnosti nez "termoregulacnich".


Jasne, ze nemusi, mylne jsem se domnivala, ze se tu bavime v nejakem kontextu. Samozrejme, ze jak tres, tak poceni mohou byt symptomy abstinencniho syndromu, neurologickych nebo hormonalnich poruch, hypoglykemie a mnoha dalsich.

Ano, mas pravdu, je to "ponekud slozitejsi". O zadnych alarmech ani utocich termoregulacnich mechanismu jsem nic nepsala.

Vnitrni teplota se typicky meni velmi pomalu a jednim z ucelu termoregulace je zabranit jejim nezadoucim zmenam; k regulaci tak casto dochazi na zaklade vstupu z perifernich termoreceptoru prave proto, aby se vnitrni teplota diky vnejsim vlivum nemenila.
Mimochodem signaly z termoreceptoru nevyhodnocuje jen hypotalamus, ale i mozkova kura a u ni maji vetsi "vahu" informace z povrchu tela.

Behavioralni termoregulace je soucast termoregulace, takze jeji (ne)funkcnost s (ne)funkcnosti termoregulace jako takove primo souvisi.

Vyuziti konkretnich termoregulacnich procesu, jejich ucinnost a rychlost spusteni jsou velmi individualni. Jsou podminene nejen geneticky, hormonalne aj., ale vyznamnou roli hraje take adaptace a aklimatizace. Univerzalni "spousteci bod" neni.


Vyuziti ECMO pokud vim vyzaduje velmi specializovany vycvik zdravotnickeho personalu. Pochybuji, ze by takovy pracoval v HS a mel tam k tomu vybaveni.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod mike » čtv úno 15, 2024 14:25

apuka píše:Kontext, chlape, kontext :wink:. Ja jsem to psal v souvislosti s prispevkami dKay (i Tvymi), kde se nerozebiralo "tohle tempo a teploty".

Naopak, o tomhle byla rec prave v souvislosti s mou vychazkou a tedy timhle templem a teplotami. Navic jsi psal zadna a nikdy a na vyvraceni tak ultimatniho tvrzeni staci jeden jediny protipriklad :P Proste jsi zase jednou trefil kozla a ani si to neumis priznat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod pavproch » čtv úno 15, 2024 14:29

(částečně) Offtopíč: To je zajímavé, že je tu toho tolik (plkání) o kombinaci třiko+zateplená bunda = vesměs negativní = IMHO to prostě nefunguje. Vrstvil sem, vrstvím a budu vrstvit dál (NATO si nikdo nestěžuje).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod mike » čtv úno 15, 2024 14:39

Dalsi, co neumi cist? Vzdyt je tu nekolik lidi, co pisou, ze nevrstvi a/nebo ze s tim nejsou spokojeni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod mike » pát úno 16, 2024 3:05

dkay píše:...výrazně větším rozsahu TVOJI TEPOVE FREKVENCE, ne větším rozsahu objektivní intenzity pohybu.

Ehm. Porovnaval jsem se svou pritelkyni, se kterou jdeme stejnou trasu stejnou rychlosti. A s vyrazne rozdilnymi vysledky ohledne prehrivani a prochladani. Co je na tom nejasneho?

dkay píše:Tak teď jsem asi zase něco nepochopil. Celou dobu tu píšeš že se můžeš bez ohledu na propocenost v primaloftce zastavit na půl hodiny a zima ti není protože ona nějak magicky pořád hřeje a přitom veškerou přebytečnou vlhkost rychle odvětrá pryč... :roll: Ale teď zas píšeš že při stání zvládáš chlad... :-k

Nepochopil, protoze vytrhavas z kontextu a davas do souvislosti nesouvisejici veci. Tady slo opet o porovnani s pritelkyni, ktera pri zastavce vychlada vyrazne rychleji, nez ja, a to ve stejnem typu bundy. Protoze bunda sama o sobe nehreje, jen zadrzuje teplo, ktere vytvari telo. A to moje ho vytvari vic a dyl. Diky tomu, ze je mi pod ni teplo, pripadne mokre tricko dobre usycha a voda projde jako para skrz bundu ven. Zadna magie, fyzika.

dkay píše:To je jediné racionální vysvětlení toho co tady píšeš.

:D ja bych taky mel racionalni vysvetleni toho, co pises, ale radej si ho necham pro sebe. Protoze je asi tak uplne stejne podlozene ;-) Jako sorry, ale uplne se staci kouknout kousek vys, jak si vykladas to, co jsem psal, pak opravdu nemuzes dojit k nicemu racionalnimu.

dkay píše:Tohle ta konkrétní verze Infinia která je použitá v Ultimatce (píšu proto, že materiálů schovaných pod různé kombinace označení Windstopper a Infinium je velké množství, podobně jako powerdryů, pertexů a spol.) zvládne s levým malíčkem v pravém nose... nosit na toto rozepnutou primaloftku v dešti a větru mi přijde jako donebevolající krávovina.

Zaznamenal jsi, jak jsem psal, ze primaloftka ma zip a ze ho pouzivam? ;-) Takze kdyz prsi nebo fouka, tak ji zapnu. Psal jsem o velmi promenlivem pocasi, ktere prave mame.

Mozna to ta membranova SS zvladne, ale ja ji nemam. Vybiram z toho, co mam k dispozici. Mohl bych si samozrejme vzit membranovku, ale tu nosim nerad, beru ji jen kdyz prsi poradne a ne jen obcas. Borealis ani vetrovky dest moc nezvladaji, a tak zbyva primaloftka, ktera ho zvlada prekvapive dobre.

Navic opet kontext, psal jsem to jako extremni priklad, kdy je pro mne primaloftka pouzitelna i v teplotach, na ktere se nehodi. V tomhle pripade byla mensi zlo, protoze do membranovky se mi fakt nechtelo.

dkay píše:Prosím připomeň mi v čem se podle tebe liší větrovka od lehké SS? Přijde mi ta hranice šíleně rozmazaná, v podstatě nechápu jak to rozlišit jinak než rodinou materiálů, tzn. pertexy a různé více či méně igelitoidní šusťáky jsou "větrovky", ostatní (i sebelehčí tkaný PA/nylon) je SS...? Nebo to rozlišuješ jen podle váhy?

Podle gramaze materialu. Ano, hranice je rozmazana, ostatne ja uz tady roky pisu, ze (dobra) vetrovka je UL SS. Prijde mi ale uzitecne je odlisit, protoze vetsina lidi ma rozumnou predstavu, co to vetrovka je. Moje maji okolo 40 g/m^2, Borealis asi tak dvojnasobek(?), nemuzu to rychle najit. Kazdopadne pro nej nemam moc pouziti, oblast, kde je lepsi, nez me vetrovky, je velmi uzka (par stupnu) a navic se uz prolina s primaloftkama. Paradoxne je mi v nem obvykle moc horko (a ted si to preber ;-)).

dkay píše:Ultimatku je MNOHEM LEHČÍ profouknout než highpointí Pertex Shield Air. A tu Minimu mi šlo prodýchnout tak blbě, že pokud tu tvrdíš že ti tu procházku udýchá ale pak zas tvrdíš že kvůli prodyšnosti musíš chodit v rozepnuté torridce nebo co to máš za svatý grál, tak to už fakt nevím co na to napsat... :)

Ja taky ne, protoze jsi opet smotal dohromady nekolik nesouvisejicich veci a vyslo ti neco, co se s realitou uplne miji :)

dkay píše:Už se těším až Minimu na jaře nebo v létě testnu v dlouhém soustavném dešti. Protože zatím mi PSA přijde jako hype... čekal jsem že když je kolem toho takový hype, že to půjde prodýchnout min. stejně dobře jako ePTFE Infinium ale nabídne to výrazně větší nepromokavost. Jestli ne, je to jen jeden obří marketingový trik. Vím že ePTFE je svinstvo a nejsem žádný oddaný fanoušek GORE, v podstatě je nemám rád a fandím každé jejich konkurenci, ale musí fungovat :)

Za mne je to proste membranovka, zatim vypada jako nejlepsi, co jsem mel. Prodysna jako NeoShell nebo jeste o kousek lip a znatelne lehci. Pul dne v desti uz vydrzela, ale doufam, ze ji budu testovat co nejmin. Chozeni v desti nepatri k mym konickum, zvlast ne v horach, kam si ale bez membranovky netroufnu. Takze ocenuju skvely pomer vaha/vykon jak u bundy, tak u kalhot (HP Cliff) a doufam, ze celou dobu zustanou v batohu.

BTW, Minimu bych nekoupil kvuli chybejicimu zipu u krku. Bez toho u bundy nedokazu fungovat. Za to mi par desitek usetrenych gramu nestoji. To jen pro ilustraci, jak je pro mne to rozepinani zipu dulezite.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod mike » pát úno 16, 2024 3:25

apuka píše:Tu zduraznenou interpretaci jsem nikdy takto nenapsal ani primo z toho, co jsem kdy napsal to neplyne.

Taky to nebyla citace, ale parafraze. Mohl bych to dohledat, ale nechce se mi. Chces snad rict, zes tu netvrdil, ze hodne topim a mj. ze jen diky tomu muzu mit v mrazu na hrudi rozepnutou bundu?

apuka píše:Asi jadro pudlu Tvych pomylenych reci o termoregulaci je v tomto:

To ti poradil Dunning nebo Kruger? :twisted: Sorry, s tim taky nehodlam ztracet cas a ocenuju, ze se o to pokusila irem. Myslim, ze uz toho lituje :twisted:

apuka píše:Takze pokud jsi to uvedl jako priklad "luxusne prodysneho SS", sice nemembranove, tak je to veeelice spatny priklad.

Neuvedl, coz je z citace naprosto zrejme. Pro ty, co chapou smysl psaneho textu, samozrejme (Nemam pouziti ani pro normalni SS... Borealis...)

irem píše:Vyuziti ECMO pokud vim vyzaduje velmi specializovany vycvik zdravotnickeho personalu. Pochybuji, ze by takovy pracoval v HS a mel tam k tomu vybaveni.

To je zas apukovska prace s informacemi, v clanku je neco jineho, uz bych to pomalu bral jako pravidlo :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod apuka » pát úno 16, 2024 14:17

irem píše:Vyuziti ECMO pokud vim vyzaduje velmi specializovany vycvik zdravotnickeho personalu. Pochybuji, ze by takovy pracoval v HS a mel tam k tomu vybaveni.
Napsal jsem tam hodne zjednodusujici slovo - HZS v pripade zasahu, kdy je tam moznost, ze by nekdo ECMO potreboval, ohlasi to do nemocnice v Banske Bystrici, kde "aktivuji" pracoviste ECMO a cekaji, jestli nekdo toto reseni bude potrebovat. Takze spravne - HZS v pripade moznosti potreby "necha aktivovat" ECMO v nemocnici, v pripade, ze se pri zasahu zjisti, ze opravdu je potrebne, tak tam pacienta po vysvobozeni a zabezpeceni zivotnich funkci nechaji prevest (v drtive vetsine vrtulnikem, ktery vetsinou je uz pri zasahu) do nemocnice, kde uz je ECMO pripravene.
No ale kdybych to takto rozepsal, nikdo si to neprecte.

Jo, myyslim, ze stale je na Slovensku pouze toto jedno ECMO pracoviste. V CR je jich hned nekolik (napr. Praha, Olomouc, Ostrava, Brno, myslim, ze Trinec, ...). Pokud vim, pouzivalo se to i za Covidu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod irem » pát úno 16, 2024 14:50

Minimalne v Kosicich ECMO meli a predpokladam, ze stale jeste maji.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod apuka » čtv úno 29, 2024 15:45

apuka píše:Napsal jsem tam hodne zjednodusujici slovo - HZS v pripade zasahu, kdy je tam moznost, ze by nekdo ECMO potreboval...
Pokud to nekoho zajima, tady si muze precist, jak ta spoluprace HZS a ECMO pracoviste v BB vznikla.

@iren: ANo, uz jsem zjistil, ze v Kosicich je. Stejne tak i v Bratislave a Martine (kde jsou univerzitni nemocnice a lekarske fakulty). Ale s HZS je domluvena (a taky do podrobnosti nacvicena - viz vyse) spoluprace pouze s Banskou Bystrici.
Mimochodem, tam zachranili dedulu, co odesel na bivakovat na Baranec... Myslim, ze se pripad probiral i tady na OF.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Předchozí

Zpět na Pokec

cron