Vybavení dříve (čssr)

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vybavení dříve (čssr)

Příspěvekod lucina99 » pon črc 18, 2022 11:54

Ahoj, našla jsme nějaké věci po tátovi (už nežije), usárnu (je to hrozně malé), celtu atd. Zajímalo by mě, jak to dříve vypadalo, když šel na čundr a spal někde v lese. Já jsem zvyklá na moderní vybavení. Vím, že táta říkal, že neexistovaly karimatky. Co si dávali pod sebe? Celta se používala jako tarp? Byly spacáky (ten jsem nenašla)?

Děkuji Lucka.
lucina99
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon črc 18, 2022 11:42

Re: Vybavení dříve (čssr)

Příspěvekod Olchor » pon črc 18, 2022 14:36

JJ, tuhle dobu jsem jako tremp ještě zažil. Neměl jsem teda usárnu, alébrž tele, ale malý to bylo taky. Ostatně bylo trampskou ctí mít co nejmenší bágl, takové retro UL. Spacáky byly, dokonce i péřové a šili jsme si je sami. V létě stačila deka. Celta se opravdu používala jako dnešní tarp i pláštěnka. Místo karimatky kus igelitu ( ale ten byl u ortodoxních trempů fuj), nebo druhá celta. Pod to naškubaná tráva, nebo chvojky. Nebo taky nic, v lese je celkem měkko. Vaření na ohni v armádním ešusu. S takovým vybavením se ale moc nechodilo do vysokých hor. Tam už přišla ke slovu krosna s větším prostorem.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1001
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Vybavení dříve (čssr)

Příspěvekod lojzmen » pon črc 18, 2022 23:15

Jo!
A komu nestačilo jehličí nahrabané na "hrobeček" a měl štěstí, sehnal bublinkovou folii.
Pod tělo batoh, či zbylé hadry.
Později kamarád slisoval pásky pěnového polystyrenu a ze šustáku ušil podložku s kapsami napříč na zasunutí těch slisovaných pásků.
Můj péřák byl těžký jak sviň, protože jsem nešetřil šusťákem - chyba!
Zkoušeli jsme hamaku.

Vařiče - experimentovalo se s liháči na suchý líh, já letoval mosazí hořák ze dvou víček od Solviny - mycí pasty. Byl to tenký plech, navrtaly se dírky.
Nádoba na denaturák byl poblém, nebyly PET láhve.
Ze SSSR se vozily různé vařiče benzíňáky.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1092
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Vybavení dříve (čssr)

Příspěvekod apuka » úte črc 19, 2022 7:35

lojzmen píše:Nádoba na denaturák byl poblém, nebyly PET láhve.
Byly ale jine plastove lahve - dokonce se i denaturak prodaval v drogeriich v sroubovaci plastove lahvi (nikdy jsem to nekupoval, ani jako tramp jsem nejezdil, ale pamatuji si presne kde v drogerii to meli, protoze meli toho plny regal). Jediny problem byl, ze ty tehdejsi lahve se sroubovacim uzaverem casto tekly - at uz v nich bylo cokoliv.
lojzmen píše:komu nestačilo jehličí nahrabané na "hrobeček" a měl štěstí, sehnal bublinkovou folii
Bublinkovou folii si nepamatuji, ze bych za socializmu kde videl....
Spise se pouzivalo, kdo co sehnal - ale vetsinou ne v obchodech, tam se toho moc vhodnych veci nenakoupilo, max obcas neco pouzitelneho se objevilo v Rempu. Ja jsem mel na svych stanovacich vyletech nadvakrat prelozeny asi 1,5 cm tlusty molitan, ani netusim, jak se to k nam domu dostalo. Nejspis moje mamka - ucitelka a vedouci vytvarnich krouzku pro deti - od nejakeho rodice sehnala prave do tech krouzku, napr. na plneni "plysaka", usite babiky a pod. Hlavne ten molitan zabiral hodne prostoru v krosne - konec-koncu vetsinu z nej mam doma stale. Kupodivu, docela drzi a nerozpadava se.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybavení dříve (čssr)

Příspěvekod pavproch » úte črc 19, 2022 8:01

Na čundry sem nejzdil, do hor jo - a i tam sme používali vařič na pevný líh:
Obrázek
resp. benzíňák Juwel Dresden (ten můj byl ještě - myslím- původní, z doby třetí říše)
Obrázek
a benzín sem vozil v litrovém plechovém kanystříku = smrděl celý bágl.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28250
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Vybavení dříve (čssr)

Příspěvekod ketrin » úte črc 19, 2022 11:28

ten mrňavý vařič na pevný líh používám pořád, je skvělej, nezabere místo, nic neváží...
netušila jsem že to je old school :mrgreen:
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Vybavení dříve (čssr)

Příspěvekod apuka » úte črc 19, 2022 11:32

JJ, old school. Dokonce jsme to obcas meli mit i na pionyrskych taborech, bylo to v doporucenem seznamu veci. Proc, to netusim, nikdy se to nepouzilo.

Ale pamatuji si, jak jsme se snazili na nem uvarit v esusu vodu na caj mezi Holym vrchem a Barancem a jak to ne a ne ohrat, az jsme na to spotrebovali pulku krabicky - tehdy jeste kosticek - pevneho lihu. Takze po nejake te pul hodince jsme si radeji zalozily ohen.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybavení dříve (čssr)

Příspěvekod mike » úte črc 19, 2022 15:09

ketrin píše:netušila jsem že to je old school :mrgreen:

Je to tak old school, ze vubec nevim, kde ten muj skoncil a v kterem tisicileti jsem ho mel v ruce naposled ;-)

apuka píše:dokonce se i denaturak prodaval v drogeriich v sroubovaci plastove lahvi

Jo, v litrove. Pomerne neskladne a jak pises, v batohu by nejspis vytekla.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49361
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vybavení dříve (čssr)

Příspěvekod lojzmen » stř črc 20, 2022 23:26

Kamarád teď našel ve svém bordelu (170 banánových krabic :D ) Juwel 33. Bohužel nemůže najít kličku a stejně je to totálně zkorodované.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1092
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Vybavení dříve (čssr)

Příspěvekod Bruca » čtv črc 21, 2022 2:19

Lojzmen - "170 bananovych krabic" - kamarád nakupoval v lidlu v akci, jak byl kokainový týden? :D
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 443
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Vybavení dříve (čssr)

Příspěvekod lojzmen » čtv črc 21, 2022 16:34

Ne. To má dlouho. Když se častěji stěhuješ a máš pracovní archiv tiskovin, banánovou krabici jako když najdeš.
Má správné rozměry na přenášení jedním člověkem, je zadara, je stohovatelná, ...

Znám případ člověka, který má v tom sbírku panenek, atd.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1092
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Vybavení dříve (čssr)

Příspěvekod ratel » pon črc 25, 2022 20:52

Ha, zajimave tema...
Mam porad dva doma usite peraky, tezke a velke. Ale teple, na spani v aute v zime akorat. Šité a cpané peřím ručně, do jednoho jsem to peří i dral. Unika se jmenoval ten materiál?
Varic juwel a primus turistskij - asi tri kusy nekde v garazi. Nemam odvahu je pouzit, ten CCCP primus nemel moc vyladeny pojistny ventil a videl jsem nekolik propalenych stanu. Klidne daruji sberateli :-)
Uvazky, skoby, macky vyrabene na kolene. Macky jsem si z nostalgie nechal taky.
Vetrovky z utasonu- mozna mam jeste strih podle originalu odkudsi z Brna-Prostejova. Dve velke kapsy vzadu, dve vpredu a klokani kapsa uprostred. Slouzi dosud, sloupec nemaji ale saji dobre, zato taky rychle schnou.
Batohy a krosny VHV Opus a Metasport , Polsport - ty uz jsem zlikvidoval, rozpadly se. Ale slouzily dlouho. Jeste mam doma zeleny bavlneny kletr s kozenym dnem a popruhy, ten je dost hipstersky.
Pohorky Botana, Snaha, Poprad ? Po x letech prace na zahrade a v lese se rozpadly. staly tehdy magickych 360 Kcs.
Karimatky z latky a sypaneho resp. krajeneho polysterenu. Pak izolacni podlozka z NDR. A pak prvni karimatka z Madarska?
Lahve od octa (polypropylen) co tekly. U benzinu to vadilo.
Stany start a gemma. Rozpadly se.
Zapomel jsem neco?
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Vybavení dříve (čssr)

Příspěvekod pavproch » úte črc 26, 2022 8:29

Jo, Hedva Moravská Třebová = napřed to zovali Unika, potom Unionka. Taky sem z toho šil šláfsaky.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28250
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Vybavení dříve (čssr)

Příspěvekod Tomas » úte črc 26, 2022 13:48

ketrin píše:ten mrňavý vařič na pevný líh používám pořád, je skvělej, nezabere místo, nic neváží...
netušila jsem že to je old school :mrgreen:

Já ho zapověděl tak 20 let zpět a vyhodil. Na tom se i hrnek čaje dělal snad půl dne, když není zrovna teplo. :lol:

Zbytek tuhýho lihu jsem postupně spotřeboval při zapalování ohnišť :mrgreen:
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Vybavení dříve (čssr)

Příspěvekod ketrin » stř črc 27, 2022 6:04

Při 3-4 tabletách lihu to vaří celkem rychle, na čaj a instantní kaši při občasném letním přespání to stačí, pro mne je podstatná ta nulová hmotnost. Zimní táboření neprovozuju :wink:
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Vybavení dříve (čssr)

Příspěvekod mike » stř črc 27, 2022 16:19

Treba na letni prespani v Ceskem Svycarsku ;-)

Ti nevim, ale kdyz uz mam doma Jetboil, tak si ho vezmu i na takovou akci. S poloprazdnou 100 g bombickou je vaha v pohode a pohodli maximalni. V podstate funguje jako rychlovarna konvice, coz se o tuhem lihu rict neda ani s hodne velkou mirou nadsazky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49361
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vybavení dříve (čssr)

Příspěvekod Dromedaro » stř črc 27, 2022 17:00

Také jsem si to pár let zpět koupil a použil asi tak dvakrát. Ohřát v tom vodu i jenom na čaj je mistrovský trénink trpělivosti.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vybavení dříve (čssr)

Příspěvekod Etheric » stř črc 27, 2022 17:50

Tuhej líh je šílená věc, jako kluk jsem na něm vařil v hliníkovym ešusu. S trochou umu v pohodě opečená klobása s fazolí, ale trvá to, prská to, smrdí to a nádobí je očouzený jak sviňa, blbě se to čistí. To už si pod ešusem můžu rovnou udělat malej oheň a nemusím nosit líh.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybavení dříve (čssr)

Příspěvekod ketrin » čtv črc 28, 2022 12:22

Jste hrozně rozmazlení :mrgreen:
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Vybavení dříve (čssr)

Příspěvekod lojzmen » pát črc 29, 2022 23:39

ketrin píše:Jste hrozně rozmazlení :mrgreen:


Ne! :fuj:
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1092
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Vybavení dříve (čssr)

Příspěvekod mike » pát črc 29, 2022 23:53

Ale jo, jsme, proc si to nepriznat. Nastesti je tu ketrin, ktera se obetuje za nas :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49361
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vybavení dříve (čssr)

Příspěvekod Olchor » sob črc 30, 2022 8:27

JJ. pevný líh je děs běs. Když trochu navlhne, střílí na všechny strany. Ale je to zajímavá substance, chemicky urotropin a používá se (mimo topení ) jako antibiotikum na močákové problémy a taky jako výchozí surovina na výrobu plastické trhaviny C4... :)
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1001
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Vybavení dříve (čssr)

Příspěvekod obda » sob črc 30, 2022 10:07

lucina99 píše:Vím, že táta říkal, že neexistovaly karimatky.


První maďarské karimatky sehnal táta někdy v druhé půlce osumdesátek během veletrhů na Výstavišti.

lucina99 píše:Co si dávali pod sebe? Celta se používala jako tarp? Byly spacáky (ten jsem nenašla)?


Když jsem začal sám chodit po horách, tak jsem ještě začínal old school. Např. v roce 1997 jsem šel šestidenní přechod Ružomberok - VF (po Kráľovu studňu) - Lúčanská MF (od Kľaku) - Krivánská MF (po Velký Rozsutec, Diery) - Terchová. S sebou usárnu (bez somradla, ale s došitou druhou kapsou pod bažanta), na zakázku šitý péřák z roku 1990, celtu (bez ní se nedala sbalit usárna), kus igelitu (jako tarp), dvoudílný ešus a liháč, na sobě kanady, tenké manšestráky a tenkou bavlněnou košili, na opasku čutoru, proti větru šustku, proti dešti pončo. Pod sebe na spaní celtu a zbylé věci (nad 15 °C není potřeba nic, nižší teploty jsem řešil věcma alespoň pod ledvinama). Pokud to šlo, spal jsem v seníku/útulni - často se něco našlo. Tak půlku dní byly kolem druhé odpoledne bouřky. Jídla jsem moc neměl - nevešlo se (nějaké míchané vločky, jedna instantní čínská polévka na den a něco málo na oběd). Zhubnul jsem několik kilo :D

PS Rok si pamatuju kvůli povodním. Zpátky vlaky ze SK do CZ prakticky nejezdily, jen pár spojů denně a pouze přes Kúty - rychlostí max. 20 km/h. Když jsem v Žilině vlezl lehce smrdutý poprvé v životě do EC (které bylo jako sběrný vlak do ČR výjimečně bez příplatku) a hodil usárnu na skleněnou polici, připadal jsem si poněkud nepatřičně 8)
Uživatelský avatar
obda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob úno 1, 2014 19:05

Re: Vybavení dříve (čssr)

Příspěvekod Olchor » sob črc 30, 2022 15:25

Ještě před maďarskými karimatkami se vozily takové černé prknomatky z NDR, původně snad zamýšlené jako montážní podložky při opravě aut. Bylo to hodně tvrdé, ale odolné. Na šutry do Tater fajn.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1001
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Vybavení dříve (čssr)

Příspěvekod pavproch » sob črc 30, 2022 15:34

Tu východodoněmeckou prkennou sem taky měl. Vydržela neskutečně, ale bylo to opravdu jak spát na holém prkně.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28250
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)


Zpět na Pokec