Muze byt nakup outdooroveho vybaveni investice?

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Muze byt nakup outdooroveho vybaveni investice?

Příspěvekod Dromedaro » sob čer 18, 2022 15:03

pavproch píše: hrozí že až to potřebovat budu, tak už to na trhu nebude, taxi to rači hned teď koupím do zásoby. Taky to tak dělám (nejen s věcma do autdoru).

Jo ale o tomto v původním příspěvku není zmínka. Tohle dělám taky. A etheric to tam podával trochu jinak.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4345
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Muze byt nakup outdooroveho vybaveni investice?

Příspěvekod mike » sob čer 18, 2022 15:05

@pp: vsak to ja taky. Naopak lituju, ze jsem si v nekterych pripadech ty zasoby neudelal, holt jsem tenkrat jeste netusil, ze vyvoj nejde jen k lepsimu a ze uz nic tak dobreho nebude... Byl jsem mlady a naivni a cekal jsem, ze az ty veci spotrebuju, tak si koupim nove a jeste lepsi. A ono ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Muze byt nakup outdooroveho vybaveni investice?

Příspěvekod mike » sob čer 18, 2022 15:23

Mawenzi píše:tedy zamyslim se, stahnu na dva mesice opasek, vynecham ten jeden rozvoz obeda tydne kdyz se mi nechce varit, na vylet pujdu celej mesic v ramci salinkarty a ne za jizdenky a na nadrazi si nekoupim kafe, ktery jinak k vyletu patri.

a koupim si hanwagy protoze v konecnym dusledku usetrim. je to utraceni nad sve moznosti?

Ano i ne. Je to nad tve moznosti z toho hlediska, ze se musis uskrovnit a na nakup si nasetrit. Jinak je to naprosto racionalni pristup a za mych mladych let, kdyz jsem penez mel malo, jsem to tak delal. Kdyz jsem neco chtel, tak jsem si na to holt nasetril. Kdyby to tak delali vsichni, tak exekutori pochcipaji hlady ;-)

Mawenzi píše:presto ten znamej co si akcie i nakoupil slovo "investovat" pouziva uplne stejne v kontextu "placnout se pres kapsu" prestoze on by si takovyho vydaje pro zmenu nevsim, tak o to min ochotne neco kupuje a o to vic to slovo pouziva. zalezi vzdy na kontextu

Ja zas znam lidi a neni jich bohuzel malo, co neustale pouzivaji slovo "jakoby" a to bez ohledu na kontext. Rikam jim jakobini :twisted: Plyne z toho neco jineho, nez ze se neumeji vyjadrovat a potrebuji takovyhle slovni salat? Mozna teda jeste ze maji poskozeny mozek ;-) Vzdycky se najde nekdo, kdo pouziva slova nesmyslne a pak jde o to, jestli se nad tim po upozorneni dokaze zamyslet a neco s tim udelat nebo ne.

Mawenzi píše:jak psala GM, 9 z 10 lidi presne chape co to znamena a neni to zadny oblbovani a vereni marketingovym kecum.

Tohle je uz dalsi level, ze jim ty marketingove kecy nalezly do hlavy tak, ze uz to vubec nevnimaji a oblbuji se sami. Z hlediska marketoidu idealni stav. Pricemz, jak uz jsem psal, nevim, jaky byl postup. Je klidne mozne, ze to lidi zacali pouzivat sami od sebe, aby svym utratam dodali punc neceho lepsiho. Ovsem stav je takovy, ze marketoidi to pouzivaji velmi radi. Investuj do sveho zdravi a kup si nas potravni doplnek, ktery nema overenou ucinnost :twisted:

Mawenzi píše:je to proste prirozenej vyvoj jazyka, kdy se nektery slova prirozene pouzivaji k tomu, k cemu puvodne uplne nebyli mysleny

Nejsme v rozporu. Samozrejme, ze taky chapu, jak je to mysleno, ale taky vidim potencialni dusledky. Protoze nas mozek takhle funguje a s tim nic neudelas. Ted uz se opakuju, ale naprosta vetsina pouziti, co jsem tady videl, byla prave v tomhle smyslu. Ospravedlnit si vetsi utratu vznesenejsim slovem.

Mawenzi píše:treba ted swm narazila na decka co neznali slovo "samoska". mladosi proste do samosky nechodej, to slovo mezi nima prestava existovat.

Jasne, vubec se nedivim, taky uz jsem v samosce nebyl dlouhe roky. Nemyslim si, ze by zrovna tohodle slova byla nejaka skoda ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Muze byt nakup outdooroveho vybaveni investice?

Příspěvekod Etheric » sob čer 18, 2022 19:02

Dromedaro píše:etheric to tam podával trochu jinak.

Záleží jak to chápeš. Ale to je slovíčkaření, viz chápání slova "investice" a jeho používání v jazyce. Ono by se to fakt dalo rozdělit dle sociálních bublin, co pro koho to slovo znamená.
Každopádně s těmi gatěmi jsem to myslel tak že - máš zrovna volný 3k a maj ve slevě gatě. Tak je koupíš. PAD bez zátěru má delší životnost než ty, takže ležet může narozdíl od jiných věcí. Pak až bude třeba, ušetříš čas tím, že šáhneš do police a máš. Ty věci hodnotu neztrácí, pokud nepodléhají zkáze. A levnější to fakt nebude, takový gatě pak koupíš klidně za bura..
Ty 3k za gatě mi nemůžou chybět, prostě byly navíc, teď by je v šuplíku žrala inflace. Ty PAD gatě nežere nic, ani moli :twisted:
mít ty prachy někde nalitý s příslibem zisku za xy let pro mě fakt nepřichází v úvahu
Takže co s penězma? Utrácet. Stejně víš hovno, kdy se co stane, prostě žít dokud to jde a neřešit...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Muze byt nakup outdooroveho vybaveni investice?

Příspěvekod mike » sob čer 18, 2022 23:55

Etheric píše:Takže co s penězma? Utrácet. Stejně víš hovno, kdy se co stane, prostě žít dokud to jde a neřešit...

Tohle je uvazovani mladeho cloveka a s vekem se meni. Taky jsem tak do 40 nechtel o nejakych financnich trzich ani slyset. Do duchodu daleko a kdo vi, co v te dobe vubec bude. Jenze pak zjistis, ze se pomalu menis a neni to k lepsimu, ze se ti nebude chtit porad pracovat a mozna to ani nepujde a zacnes uvazovat nad tim, jak se zabezpecit, protoze do duchodu uz tak moc daleko neni. Taky uz budes neco za sebou a budes moct porovnat, co se doopravdy stalo od doby, co jsi takhle uvazoval. Prisla krize, zase odesla, s tou dalsi to nejspis dopadne stejne.

Dromedaro píše:To nejsi sám, až budu chtít přijít o prachy, tak si zainvestuji na burze, protože tak by moje investování dopadlo...

Nejlepsi zpusob, jak prodelat na burze, je koupit neco velmi popularniho za draho na vrcholu a pak to prodat s velkou ztratou na dne. Jsou ovsem i konzervativni akcie.

Dromedaro píše:Mně to přijde iracionální, umělý systém, který jde nějak mimo mě.

System je to naopak racionalni a svym zpusobem velmi spravedlivy.

Dromedaro píše:Tohle je pro lidi s velkým přebytkem peněz a výdělky, že si takhle mohou hrát.

Lidi s velkym prebytkem penez si muzou hrat s penezma, o ktere muzou prijit a ani to nepociti. Proste se zmeni nejaka cisla na uctu. Pro lidi, co penez nazbyt moc nemaji, je naopak pravidelne investovani malych castek. Rika se tomu "dolar cost averaging", nejjednodussi je nakoupit akcie kazdy mesic po vyplate za pevnou castku a to bez ohledu na aktualni cenu akcii. Idealne neco, kde je rozlozene (diverzifikovane) riziko mezi spoustu oboru, coz je treba hlavni US index S&P 500, ktery obsahuje 500 hlavnich US akcii. Ten se neda koupit primo, ale muzes koupit akcie SPY, jejichz cena se ho pokousi sledovat. Delaji to miliony Amiku a dlouhodobe na tom vydelaji, pricemz dlouhodobe jsou desitky let.

Muzes si zkusit udelat cviceni u nas. Spocitej si, jak bys na tom byl, kdybys poslednich 10 let kupoval kazdy mesic treba 5 akcii CEZu. Stalo by te to mezi 2k - 6k mesicne a v tuhle chvili bys mel 600 akci. Prumernou cenu akcie odhadnu na 600 Kc (mozna to bude i min), takze bys zaplatil asi 360 kKc a dividendy by po zdaneni byly asi 100 kKc. Takze investice 260 kKc a dneska bys za ne dostal asi 700 kKc. To celkem v pohode porazi inflaci. Pricemz to rozhodne neni rada, abys CEZ kupoval nebo zacal kupovat ted, jen zpetny pohled na pravidelne investovani malych castek. Kdyz delas neco malo dlouhou dobu, tak toho nakonec bude hodne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Muze byt nakup outdooroveho vybaveni investice?

Příspěvekod Etheric » ned čer 19, 2022 4:44

mike píše:Tohle je uvazovani mladeho cloveka a s vekem se meni.

kdybys poslednich 10 let kupoval kazdy mesic treba 5 akcii

Chápu. Nicméně moje situace je jaká je a ta se s věkem těžko změní, budu moc rád, když u mě nastane něco jako trvalá stagnace. Mám dost omezený mantinely, co se týče financí, práce a fungování "jako běžný člověk"

"Kdybych tenkrát neodmítnul tu smlouvu s těmi Beatles", rvalo si vlasy po zbytek života několik pánů :D Na kdyby se nehraje. A pokud má Dromedaro na podobný věci štěstí jako já, bude si dlouhá léta rvát od huby, omezovat se ve všem možným, aby nakonec na jím zvoleným produktu prodělal..

Kdyby investování bylo tak jednoduchý a výnosný, není tu chudých..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Muze byt nakup outdooroveho vybaveni investice?

Příspěvekod ntz » ned čer 19, 2022 19:39

to se s prominutim neda cist ty vase reci (nekterych) ... tvl kluci, uberte plyn ...

ja vam to rozseknu navratem k originalnimu tematu ... koupil jsem na investici minulej tyden 7x trangii triangle a 2x jejich varic a 2x jejich palivovou flasku (takze bude mit 2x set triangle, varic, flaska a 5x single triangle - mozna jen 4x kdyz ten novej budu pouzivat, libi se mi vic nez ten predchozi, mam oba) ..

tady mate investici do outdooru ... pred pul rokem se single triangle prodaval na ebay za $100
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2035
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Muze byt nakup outdooroveho vybaveni investice?

Příspěvekod Etheric » ned čer 19, 2022 19:51

Za kolik to chceš časem prodat? Jestli to někdo koupí, už teď je to dávno překonaný.

Taky jsem investoval. Na burze outdoor věcí co tu u nás byla jsem nakoupil hromady krámů s cílem prodat dráž. Většina věcí je pryč a už teď su v plusu víc než čtyřnásobek toho, co jsem do toho vrazil, a to jsem ty věci prodával nejvýš za polovinu ceny věcí nových. Pravda, nějakej čas trvalo to rozprodat, ale příště zas :) Pro sebe jsem na tý burze nic nenašel, zato vybavení - klasiky - za pár šupů tam bylo... Bral jsem to, o čem jsem věděl, že to půjde prodat. Hlavně trampský věci, starý, jedinečný. Co si o jejich funkčnosti myslím já není důležitý. Důležitý je, že je o to mezi lidma zájem.
Pokud je tu nějaký staromilec, ten by si tam narval auto až po střechu. I Vařík v origo balení tam byl, ale ten jsem nebral, byl drahej, nevyplatil by se. Už se těším na další burzu. Čím originálnější a starší kusy budou, tím lépe. Kupuju vše, oblečení i vybavení. Třeba ty hadry jsem prodal filmové produkci za převelice krásný peníz. Vybavení si rozebrali lidi ze všech koutů republiky, něco šlo i na Slovensko a jedna věc do Polska.
Jen je škoda, že ty burzy jsou jednou, dvakrát ročně. Mohlo by to být každý měsíc.. Takovej outdoor bleší trh. Levně vykoupit, po netu levně rozprodat, 500% zhodnocení není vůbec k zahození. Ha, teď ubyla další věc, čekal jsem nabídku tak 2k, no borec nabídl 3. Tak má PPL zdarma :)
V tom výprodeji stála 700..Takhle by se vydělávalo :supz:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Muze byt nakup outdooroveho vybaveni investice?

Příspěvekod Dromedaro » ned čer 19, 2022 20:15

mike píše:Tohle je uvazovani mladeho cloveka a s vekem se meni. Taky jsem tak do 40 nechtel o nejakych financnich trzich ani slyset.

Na tomhle něco bude. Když použiji přirovnání. Ještě nedávno jsem měl 100% Etheric názor, ale už jsem u sebe zaznamenal, že se u mě objevuje Mikův názor.


mike píše: je to naopak racionalni a svym zpusobem velmi spravedlivy.

Nebudu teď úplně rozepisovat, jak to myslím, protože by to byla slohovka, do které bych se sám zamotal.
Ale stručně. Mně to přijde iracionální v tom smyslu, že lidi vymysleli nějakou ekonomiku, burzu a investování a teď se přizpůsobují tomu, aby to fungovalo a dělají jako by to byl nějaký vesmírný zákon, podle kterého se musíme řídit. Jako kdyby to byl nějaký zákon gravitace. Vyhovuje to lidem, kteří to vymysleli a pak těm, kteří se tomu umí přizpůsobit, orientovat se v tom a vydělávat pomocí toho.

Četl jsem o investicích a burzách pár článků a já zůstanu u toho, co radí ti rozumní z těch článků, že ten, kdo tomu nerozumí, tak by se do toho neměl pouštět. Asi by se to dalo naučit a pochopit nějaké zákonitosti a pravidla, ale asi jsem na to líný a nechce se mi to studovat a pak sledovat a analyzovat, protože je běh na dlouhou trať (alespoň pro mě). Neříkám, že je to něco špatného, ale asi pro to nemám vlohy. Jen jsem i z lehka koukal na bitcoiny o co jde, jak koupit, založit účet, krypto peněženka atd a už jen u toho jsem se vztekal jako za mlada při matice, kde člověk násobí písmena a vyjde mu číslice ... :D Pro mě by i nákup bitcoinu dopadl katastrofálně.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4345
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Muze byt nakup outdooroveho vybaveni investice?

Příspěvekod Etheric » ned čer 19, 2022 20:54

Dromedaro píše:Ještě nedávno jsem měl 100% Etheric názor, ale už jsem u sebe zaznamenal, že se u mě objevuje Mikův názor.

Mně se Mikův názor líbí, ale s mými možnostmi na to můžu zapomenout, takže asi tak..
Být zdráv, mít stálou práci na plný úvazek, bylo by to samozřejmě o něčem jiném. Ale hraju s kartami, jaké jsem dostal...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod Hafi » ned čer 19, 2022 22:39

mike píše:
Etheric píše:Ani toto bys investicí nenazval?

Ne. Furt jsi jen utratil penize a realne to spis bude ztrata, protoze kdybys je opravdu investoval, tak za tu dobu muzou vydelat vic, nez narosta cena. Investice by to byla, kdybys je po letech se ziskem prodal treba do muzea ;-) Takze kdyby se nasel nekdo, kdo ma tricka z PowerDry koupene v Alpinusu okolo roku 2000, tak je od nej koupim klidne za trojnasobek a pak mu to jako investici uznam ;-)

Investice nemusi byt nutne penezni, v prenesenem vyznamu muze byt treba do vzdelani. Absolvujes skolu, kurzy apod, cimz investujes svuj cas, a diky tomu budes pozdeji vic vydelavat (ale ona v podstate penezni je, jelikoz bys za ten cas mohl vydelavat hned). Kdyz si ale neco koupis pro sebe a spotrebujes to, tak to investice proste neni. Treba ani takovy byt, ktery si koupis na bydleni, neni investice, leda kdybys pocital s tim, ze ho po letech se ziskem prodas. Pak je to tak napul.

He, jsem objevil, co se probíralo v obuvnickém vlákně.
Miku, úplně s tebou nesouhlasím. Investice zcela jistě může mít i podobu platby za budoucí snížení výdajů. Třeba když firma investuje do nějaké automatizace/robotizace procesů. To splňují Ethericovi gaťata i ten byt. Nerozumím, proč bys ho neměl počítat, jen do výnosů bys měl zahrnout nějaké hypotetické tržní nájemné. Když si koupíš byt a budeš ho pronajímat někomu dalšímu, tak to je investice úplně stejná jako koupě podílu ve firmě. Když si s bráchou každý koupíte půlku dvojdomku, ale nebudete bydlet z njěakých důvodů ve své půlce a budete si je navzájem pronajímat za tržní nájemné, tak to musí být úplně stejné, jako když budete bydlet každý ve svém.
A vlastně to platí i u toho "investuje do svého zdraví". Jasně, že je to marketing, ale technicky je investice (času, peněz) např. do prevence investicí stejně jako to vzděláni, protože v budoucnu šetří čas, náklady a umožňuje vyšší příjmy.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8425
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Muze byt nakup outdooroveho vybaveni investice?

Příspěvekod mike » ned čer 19, 2022 23:25

Podstatny je ucel tj. proc jsi penize utratil nebo investoval. Takze:
Hafi píše:řeba když firma investuje do nějaké automatizace/robotizace procesů.

je jednoznacne investice, jelikoz to udelali kvuli snizeni nakladu na vyrobu pripadne zrychleni vyroby a cekaji od toho vyssi zisk.
Hafi píše:To splňují Ethericovi gaťata i ten byt.

Kalhoty to nesplnuji, protoze je kupuje pro sebe, je to spotreba a je fuk, jestli hned nebo nekdy pozdeji. Byt, ve kterem bydlis, je na tom podobne. Coz jsem si nevymyslel, to jsem nekde vycetl uz driv. Byt na bydleni investice neni, byt na pronajem a/nebo budouci prodej jo. Zajimavy je pripad, kdy si koupis byt na bydleni, ale s tim, ze ho pozdeji prodas za podstatne vyssi cenu (muj plan :)). To je nekde na pomezi. Opacny pripad jsou lidi, co si koupi byt, kdyz maji jeste male deti a pronajimaji ho, nez dospeji a pak jim ho daji. Taky na pomezi, hranice nijak ostre nejsou. Pak asi zalezi spis na tvem vnimani, co je hlavni duvod, proc jsi to udelal.

Hafi píše:Když si s bráchou každý koupíte půlku dvojdomku, ale nebudete bydlet z njěakých důvodů ve své půlce a budete si je navzájem pronajímat za tržní nájemné, tak to musí být úplně stejné, jako když budete bydlet každý ve svém.

To uz je trochu nasilny pripad, ale chapu, kam smerujes :) Zas je podstatny ucel a ten je tady v obou pripadech vlastni bydleni a ty najmy se vyrusi.

Vezmi to opacne. Potrebujes nejak vyjadrit rozdil mezi bytem, ktery mas ciste za ucelem zisku a tim, kde bydlis. Tem prvnim se dneska rika investicni byty a vyznam je celkem intuitivni. Kdybys tam pocital i ty druhe, tak se najednou zamlzuje.

Hafi píše:A vlastně to platí i u toho "investuje do svého zdraví". Jasně, že je to marketing, ale technicky je investice

Praveze ne. Normalne ty penize utratis a navic s naprosto nejistym vysledkem, jelikoz takhle propaguji potravni doplnky u kterech mas zarucene jedine to, ze jsou nezavadne. To uz bys mohl za investici povazovat treba jidlo a vlastne uplne vsechno, kdyz to spravne ohnes. Nakoupim par kilo cokolady, sezeru ji, par kilo priberu a tim jsem investoval do brisniho tuku, ktery se mi bude hodit na horach ;-) Pricemz to neni nic hypotetickeho, lidi, co jezdi na delsi akce, to tak delaji, akorat se vetsinou asi nevykrmuji cokoladou.

Jde mi o to rozlisit spotrebu a investici, jelikoz jsou to dve ruzne veci a outdoorove vybaveni, ktere si clovek koupit pro vlastni pouziti, je IMO jednoznacne spotreba a na cene vubec nezalezi. Jsou samozrejme pripady, kdy to uplne jasne neni a bude jich spousta, ale co se tematu fora tyce, tak tam moc nejasnosti nevidim.

Prevence je zajimavy pripad. Schvalne jsem to hodil do Googlu a vypadly na mne clanky o ne/vyhodnosti investic do prevence z hlediska statu. Tam je to asi celkem jasne, ale z hlediska pacienta si teda jisty nejsem. Protoze tam nejdes, abys neco ziskal, ale abys udrzel stav a predesel pripadnym problemum. Takze bych tomu asi proste rikal prevence a investice do toho vubec netahal :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Muze byt nakup outdooroveho vybaveni investice?

Příspěvekod mike » ned čer 19, 2022 23:55

Etheric píše:Nicméně moje situace je jaká je a ta se s věkem těžko změní, budu moc rád, když u mě nastane něco jako trvalá stagnace. Mám dost omezený mantinely, co se týče financí, práce a fungování "jako běžný člověk"

Jasne, ty jsi ale specificky pripad. Ona se teda zmeni, ale k lepsimu to nebude. S vekem clovek ztraci energii a kdyz je pro tebe dneska celkem snadne si narazove neco privydelat, tak za 25 let uz to tak byt nemusi. Pak si mozna reknes, ze sis taky mohl vydelat vic zavcas, kdyz to jeste slo ;-)

Etheric píše:A pokud má Dromedaro na podobný věci štěstí jako já, bude si dlouhá léta rvát od huby, omezovat se ve všem možným, aby nakonec na jím zvoleným produktu prodělal..

Rvat si od huby kvuli investovani je blbost. Rozumne je nevyhazovat penize za blbosti a kdyz neco zbude, tak to investovat. Cim vic pro tebe znamenaji, tim by mela byt investice konzervativnejsi. Mensi zisk, ale taky mensi riziko. Jak to delaji Amici s tim indexem, tam mas 500 velkych firem a je nepravdepodobne, ze by se podelala vetsina z nich. Nakonec, historie to potvrzuje. Naopak, kdyz zainvestujes do jedne konkretni firmy, protoze se ti libi, tak je riziko podstatne vetsi.

Etheric píše:Kdyby investování bylo tak jednoduchý a výnosný, není tu chudých..

Vetsina lidi ma s tim "jednoduchym" velky problem, protoze to znamena delat neco pravidelne a dlouhodobe a navic do toho davat penize, ktere by si mohli uzit hned. Treba za cigarety, to je opravdu hodne nesmyslny zpusob utraceni a presto ho znacna cast lidi dela. Prevazne mezi tema "chudyma" a neni to nahoda. A ne, neprestavejte s tim, jinak se mi pokazi investice do tabakovych firem, ze kterych mi jdou slusne dividendy :twisted:

Etheric píše:Na burze outdoor věcí co tu u nás byla jsem nakoupil hromady krámů s cílem prodat dráž. Většina věcí je pryč a už teď su v plusu víc než čtyřnásobek toho, co jsem do toho vrazil, a to jsem ty věci prodával nejvýš za polovinu ceny věcí nových.

No vidis, to uz je neco jineho a rozdil je prave v ucelu. Teda, normalne se tomu rika prekupnictvi, ale investici je to rozhodne bliz, nez nakup veci pro sebe ;-)

Dromedaro píše:Mně to přijde iracionální v tom smyslu, že lidi vymysleli nějakou ekonomiku, burzu a investování a teď se přizpůsobují tomu, aby to fungovalo a dělají jako by to byl nějaký vesmírný zákon, podle kterého se musíme řídit. Jako kdyby to byl nějaký zákon gravitace. Vyhovuje to lidem, kteří to vymysleli a pak těm, kteří se tomu umí přizpůsobit, orientovat se v tom a vydělávat pomocí toho.

Vzniklo to "samo" postupnym vyvojem a ustalilo se to v nejake podobe, ktera funguje ve stavu rekneme dynamicke rovnovahy. My mame nevyhodu v tom, ze komousi to u nas nasilne pretrhli, takze vyvoj se nekonal a po revoluci se to tu najednou nalilo ze zapadu uz hotove a neco muze pusobit nasilne. Na zapade jim to naopak prijde prirozene a jak jsem psal, miliony Amiku takhle investuji a vlastne si tak spori na duchod. U nas furt mame socialismus, stat se nejak (blbe) postara, u nich se musi postarat sami.

Dromedaro píše:Četl jsem o investicích a burzách pár článků a já zůstanu u toho, co radí ti rozumní z těch článků, že ten, kdo tomu nerozumí, tak by se do toho neměl pouštět.

Njn, jenze oni zas nekteri maji vedlejsi zajmy. Presvedci te, ze je to moc slozite a ze bude lepsi to nechat na "odbornikach". Coz znamena koupit si jejich fondy, ktere budou tve penize investovat za tebe. Jenze vykon minimalne nasich fondu neni nic moc a ani moc nemaji motivaci, jelikoz ziji z poplatku, coz jsou klidne 2 % z vlozenych penez rocne.

Dromedaro píše:Jen jsem i z lehka koukal na bitcoiny o co jde, jak koupit, založit účet, krypto peněženka atd a už jen u toho jsem se vztekal jako za mlada při matice, kde člověk násobí písmena a vyjde mu číslice ... :D Pro mě by i nákup bitcoinu dopadl katastrofálně.

Bitcoin je furt cista spekulace, potencialne velmi vynosna, ale klidne muzes ze dne na den prijit o vsechno. Do toho se daji dat jen penize, ktere ti nebudou chybet (mam to tak). A ano, technicky je to slozitejsi a navic i nebezpecnejsi, utoku na crypto burzy uz byla spousta a nektere krachly. Tam je fakt potreba vedet, co delas. Normalni burzy jsou na tom podstatne lip, je tam spousta regulaci a zabezpeceni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Muze byt nakup outdooroveho vybaveni investice?

Příspěvekod ntz » pon čer 20, 2022 0:02

@Etheric - prekonany to bude .. furt to ale bude nikdy nepouzitej original v origo baleni ... myslim, ze na tom se neda prodelat ... neberu to z pohledu tech penez, jako kolik-kolik-kolik teda "vydelam" .. myslim, ze ted jsem jen tak fanouskovsky ochranil konkretnich 250 euro pred inflaci :)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2035
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Muze byt nakup outdooroveho vybaveni investice?

Příspěvekod Hafi » pon čer 20, 2022 0:30

to, že se byt na bydlení jako investice neuvažuje, jsem taky slyšel/četl. Ale je to blbost. Je to investice. Máš z toho dividendy (to jsou ty měsíční nezaplacený nájmy). Případ byl násilný, ale pokud má půlka dvojdomku více dětských pokojů a druhá větší garáž, tak už je to představitelnější, že skončíte jinde než jste si plánovali. A v principu ani to nájemný nemusí být vzájemně stejný, že.

A dle mě i koupě zásob, zvláště když důvodem je spekulace na růst ceny, je investicí (samozřejmě bych měl zohlednit i rizika - ztráta, poškození při skladování, nepotřebnost, a odečíst náklady na skladování). Dtto s dvojdomkem, když bude vědět, že si je od něj za X let koupí brácha za v tu dobu tržní cenu, tak to jako investici uznáš, když mu to ušetří jeho vlastní prachy, tak ne? Vždyť vyšší příjmy a nižší výdaje jsou úplně totéž.

Ad prevence. Ohledně platnosti je to samozřejmě spekulace, v konkrétním případě výživových doplňků to neřeším, to je samozřejmě marketingový bullshit. Ale obecně by dobře nastavená prevence měla pro jednotlivce být výhodná. A zajít si na screening raka je pro tebe "investice" 1 hodina * hodinová mzda. Zisk je X let života * roční mzda * pravděpodobnost, samozřejmě minus náklady. Úplně stejně si můžeš spočítat zisk z libovolné burzovní investice.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8425
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Muze byt nakup outdooroveho vybaveni investice?

Příspěvekod mike » pon čer 20, 2022 1:00

Hafi píše:Máš z toho dividendy (to jsou ty měsíční nezaplacený nájmy).

Jen kdyz beres najemni byt jako etalon. Proc? Normalne si koupis byt, abys v nem bydlel a postupne ho spotrebovavas. Jako kazde jine zbozi.

Jinak rozumim, co chces rict a jak jsem psal, hranice neni ostra. Tady bych se asi ridil hlavnim ucelem, pricemz tam muzou byt i nejake vedlejsi efekty. A kdyz se bavime o vyznamu slov, tak pouzit nejvhodnejsi pro dany pripad. Coz jsou podle mne u zasob zasoby i kdyz si je delas kvuli spekulaci na rust ceny. Investice by to byla, kdybys je chtel po narustu ceny prodat.

Hafi píše:Ale obecně by dobře nastavená prevence měla pro jednotlivce být výhodná. A zajít si na screening raka je pro tebe "investice" 1 hodina x hodinová mzda. Zisk je X let života x roční mzda x pravděpodobnost, samozřejmě minus náklady.

Vyhodna urcite, ale mne to neprijde, jako zisk. Chces predejit problemum tj. zabranit ztrate. V podstate neco jako pojisteni, to prece taky neni investice, ale proste... pojisteni :) Jak jsem psal nekde na zacatku, cestina je pomerne bohaty jazyk a umoznuje nam rozlisovat mezi podobnymi situacemi pomoci ruznych slov.

Zkusim priklad z burzy, opce. Ty muzes bud koupit jako spekulaci na rust nebo pokles ceny nebo jako zajisteni (hedge) proti poklesu/rustu ceny. Stejny nastroj, stejna cena, ale jiny ucel a taky jine podminky, za kterych to kupujes. Kdyz jde vsechno, jak cekas, tak na nich v prvnim pripade vydelas (spekulace vysla), ale v druhem prodelas, je to zajisteni, ktere se nezrealizuje. Kdyz je to ale naopak, tak v prvnim pripade prodelas (spekulace nevysla) a v druhem mas sice ciste na nich zisk, ale ten jen pokryva ztratu, kterou bys jinak mel na necem jinem. Takze pojisteni, ktere se zaplatilo a ne spekulace ani investice.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Muze byt nakup outdooroveho vybaveni investice?

Příspěvekod Hafi » pon čer 20, 2022 8:51

Ad byt - no logicky beru jako etalon tu minimalistickou variantu, což nájemní byt je. Protože jinak je to nesrovnatelné. Kamarád bydlel ve vlastnim bytě, ale protože kvůli rodině potřebovali větší, tak se přestěhovali do nájmu a vlastní byt pronajímaj. S tvojí logikou investoval několik milionů až momentě stěhování? To je přece nesmysl, investoval je, když před tím byt splácel.

Příliš nevidím rozdíl mezi zábraněním ztráty a extra ziskem. Ano, i pojištění/zajištění je jistá forma investice - koneckonců třeba u důchodového (při)pojištění ty termíny splývají, neb jde zjevně o investici do akcií, dluhopisů, atp. Ne, investici nemusíš kupovat s vizí prodeje, např. ta automatizace výroby - možná ti to zvýší zisky, možná jen sníží náklady, ale to co sis konkrétně koupil nejenže neprodáš, ale navíc to velmi často ani prodat nelze.
Ad prevence - tam to navíc není jen o zabránění nákladů, neb tvé příjmy budou nejspíše vyšší, když budeš zdravý, než když budeš ležet v nemocnici, popř. hrobě.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8425
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Muze byt nakup outdooroveho vybaveni investice?

Příspěvekod Mawenzi » pon čer 20, 2022 11:28

mike
v tom pripade asi nejsme v rozporu, chapu to nakonec timto zpusobem:

slovo se vyvinulo do jineho kontextu, kdy to dnes vsichni bezne pouzivaji i chapou prave takto, ale zaroven je to slovo nevhodny v tom kontextu pouzivat a ty konkretne na to pouziti jsi haklivejsi, protoze tam vidis ten nevhodnej kontext a prici se ti takto o tom mluvit.

ps: kam chodis nakupovat kdyz ne do samosky? to by me teda zajimalo:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9381
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Muze byt nakup outdooroveho vybaveni investice?

Příspěvekod Tomas » pon čer 20, 2022 11:31

Mawenzi píše:ps: kam chodis nakupovat kdyz ne do samosky? to by me teda zajimalo:D

Přece do krámu ne ? Slovo sámoška tady nikdo nepoužívá. :lol:
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Muze byt nakup outdooroveho vybaveni investice?

Příspěvekod Mawenzi » pon čer 20, 2022 11:35

le jde o to ze je to samoobsluha a ne pultak, takze sice "kram" ale vetsina obchodu je proste samoobsluha... i hyper market je samoobsluha pokud nejsi u masnyho pultu...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9381
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Muze byt nakup outdooroveho vybaveni investice?

Příspěvekod mike » pon čer 20, 2022 15:53

Tomas píše:Přece do krámu ne ? Slovo sámoška tady nikdo nepoužívá. :lol:

To bude asi rozdil mezi Cechami a Moravou :) Pro mne je samoska neco, kam jsem chodil jako dite prave na Morave. Nekolik regalu, dratene kosiky, otravena a neochotna prodavacka... relikt socialismu ;-) Naposled jsem na neco takoveho narazil pred lety na Slovensku, kdyz jsem si v nejake dire chtel koupit piti. Tam si na skanzeny potrpi.

V Praze chodim do kramu, ale spis do nejakeho konkretniho. Jdu do Billy, v nouzi do Penny a nechodim do Lidlu. Posledni dobou jsem ale kramy silne omezil, pouzivam Kosik a Rohlik. Odhadem z 90 %, mozna i vic. V podstate jediny duvod, proc jeste obcas chodim do Billy, jsou brambory. Dobre ceske na kasi ty dva z nejakych duvodu nemaji (co jsem zkousel, tak naprosty odpad). Resp. u Kosiku se jednu dobu objevily fakt dobre, to jsem zajasal a zacal je kupovat. No a pak zmizely :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Muze byt nakup outdooroveho vybaveni investice?

Příspěvekod mike » pon čer 20, 2022 17:27

Hafi píše:Ad byt - no logicky beru jako etalon tu minimalistickou variantu, což nájemní byt je.

Minimalisticka varianta je, ze byt zdedis nebo dostanes. Coz neni zas tak neobvykle a bude toho spis pribyvat. Najemni byt je naopak ztrata.

Priklad z outdooru. Kdyz jsem zacinal s VHT, macky a cepin jsem si pujcoval v pujcovne. Pozdeji jsem si je koupil. Mel bych nezaplacene pujcovne pocitat jako zisk? To uz bych mohl do zisku pocitat i cas usetreny za cestu do pujcovny a pak dalsi po navratu. Ne, koupil jsem si to z mnoha duvodu, protoze mi to uz davalo vetsi smysl tj. celkove to bylo vyhodnejsi. Ale nebyla to investice, proste jsem si koupil neco, co jsem chtel a potreboval.

Hafi píše:Kamarád bydlel ve vlastnim bytě, ale protože kvůli rodině potřebovali větší, tak se přestěhovali do nájmu a vlastní byt pronajímaj. S tvojí logikou investoval několik milionů až momentě stěhování? To je přece nesmysl, investoval je, když před tím byt splácel.

Puvodne neinvestoval a pozdeji sve rozhodnuti zmenil tj. udelal ze sveho bytu investicni. Na burze celkem bezna situace, spekulujes, trejdujes a najednou koukas, cena spadla a je z tebe investor. Nebo spis bagholder :twisted:

Hafi píše:Příliš nevidím rozdíl mezi zábraněním ztráty a extra ziskem.

Ja prave jo a to zasadni. Tady je kamen urazu. Podobne jako u GreyMouse. Kdyz ti vsechno pripada jako zisk, tak je pak samozrejme vsechno investice. Jenze ja vidim zisk jen jako neco navic, ne jako penize, ktere nezaplatis. Rozdil je treba v tom, ze zisk dokazes vycislit a zdanit, na to potrebujes presnou castku. Jak vycislis nezaplacene najemne? Nevis, kolik bys presne platil, to muzes jen odhadovat.

Hafi píše:Ano, i pojištění/zajištění je jistá forma investice - koneckonců třeba u důchodového (při)pojištění ty termíny splývají, neb jde zjevně o investici do akcií, dluhopisů, atp.

Z tveho hlediska je to sporeni a pojistovny pak ty penize investuji. Muzes nastavit parametry tak, ze je tam vetsi riziko a pak je to i z tveho hlediska spis investice. Ale to uz je ta seda zona. Puvodne jsem myslel normalni pojisteni a zajisteni, ktere platis s tim, ze doufas, ze to nikdy nebudes potrebovat. Treba Alpenverein, mne se velmi vyplatil, dva lety vrtulnikem jim nezaplatim do konce zivota, ale za investici to nepovazuju. Ty penize jsem nedostal, jen je nemusel platit. Tj. zadny zisk, jen zabraneni ztrate a i tak by pro mne bylo lepsi, kdyby se to vubec nestalo.

Hafi píše:Ne, investici nemusíš kupovat s vizí prodeje, např. ta automatizace výroby - možná ti to zvýší zisky, možná jen sníží náklady, ale to co sis konkrétně koupil nejenže neprodáš, ale navíc to velmi často ani prodat nelze.

S vizi prodeje urcite ne, ale s vizi zisku (vynosu). U firem je to komplikovanejsi, tam jde o celkovy vysledek, na kterem se takova investice podili. Ten se ale da opet vycislit, vypadne z ucetnictvi. Vycislit a zdanit.

Hafi píše:Ad prevence - tam to navíc není jen o zabránění nákladů, neb tvé příjmy budou nejspíše vyšší, když budeš zdravý, než když budeš ležet v nemocnici, popř. hrobě.

Nebo ne, jelikoz pravdepodobne budes v duchodu, dalsi prijmy mit nebudes a duchod budes dostavat i v nemocnici. Kdyz umres, pribuzni to zataji a daji te do mrazaku, tak i po smrti ;-) Jestli na tebe budou muset koupit vetsi mrazak, tak to asi investice bude :twisted:

Jde mi ale o to, ze prevence neni k tomu, abys neco ziskal, ale abys neztratil. Chces udrzet normalni stav. Nejblizsi je asi to pojisteni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Muze byt nakup outdooroveho vybaveni investice?

Příspěvekod mike » pon čer 20, 2022 17:37

Mawenzi píše:slovo se vyvinulo do jineho kontextu, kdy to dnes vsichni bezne pouzivaji i chapou prave takto, ale zaroven je to slovo nevhodny v tom kontextu pouzivat a ty konkretne na to pouziti jsi haklivejsi, protoze tam vidis ten nevhodnej kontext a prici se ti takto o tom mluvit.

Jo, az na to vsichni a bezne. To asi zalezi na socialni bubline, v me jsem to nezaznamenal, leda kdyz do ni pocitam i OF a i tady to neni az tak caste ;-)

A jo, kdyz vidim, ze je neco spatne, tak mam tendenci na to upozornit (to by se dalo brat jako postizeni ;-)), ale tady je ten hlavni duvod jiny. Souvisi s programovanim, pomoci vhodne a "vhodne" zvolenych slov si clovek muze programovat svuj mozek, pripadne mu ho muzou programovat jini, aniz by o tom vedel. To jsou ty manipulace, jak jsem psal a zrovna tahle mi prijde pomerne nebezpecna. Paradoxne prave pro lidi, kteri maji hloubeji do kapsy a maji tendenci to pouzivat, jak jsi psala, tj. ve smyslu "placnout se pres kapsu". No a kdyz vidim, ze nekdo kraci vstric nebezpeci, tak ho upozornim, ja uz jsem holt takovy 8)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Předchozí

Zpět na Pokec