Muze byt nakup outdooroveho vybaveni investice?

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Muze byt nakup outdooroveho vybaveni investice?

Příspěvekod Etheric » pát čer 10, 2022 4:50

Odtrzeno odtud: viewtopic.php?p=560495#p560495 mike

mike píše:To jeste neznamena, ze je po nich musis doslova opakovat ;-) Rec byla ale o necem jinem, o manipulaci. Ta jejich slovni spojeni jsou podprahova manipulace, ktera ti ma nasadit do hlavy, ze jde o neco lepsiho, nez je realita. Takze pak boty nekupujes, ale "investujes" do nich.

Když marketing něco tvrdí a ono je to pravda, tak to zopakuji. Většinou tedy svými slovy a ne tou jejich řečí ;)
Já investoval třeba do kalhot. Koupil, dal do skříně a za 5-10 let je vytáhnu. Už nebudou stát 3k, ale 4,5 nebo 5. Možná i víc. "Prodám" je sám sobě tak, že si nekoupím nový, ale vezmu tyhle. Vyděláno. Ani toto bys investicí nenazval? Ale to je jinej případ, boty jsou největší spotřebák z celýho šatníku, to není investice /krom limitovaných sérií tenisek, na tom kámoš slušně vydělává, ale to není outdoor, outdoor boty jsou spotřebák/. Koupit běžecký do zásoby nadlouho taky ne, rozpad PU.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » pát čer 10, 2022 6:54

Etheric píše:Ty tvý procházky jsou taky chození a turistika, na to bereš lehký boty ne? A krom procházek chodíš jen a pouze Alpy dá se říci, je to tak?

Ne. Bezecke boty nosim na denni vychazky nalehko rychlou chuzi, coz je hodina a neco. Pohory nosim na celodenni vylety po CR, typicky nedele a pak do Alp. Driv to byly jen celodenni vylety + Alpy, coz davalo okolo 1500 km rocne v pohorach a jinak jsem mel jen boty do prace. Ted je rocni cil aspon 1000 km v pohorach a 2000 km v bezeckych.

Etheric píše:Když marketing něco tvrdí a ono je to pravda, tak to zopakuji. Většinou tedy svými slovy a ne tou jejich řečí

A v tom je ten rozdil. Jde mi o to, ze ta jejich rec je manipulativni a bohuzel to aspon castecne funguje i v pripade, ze o tom vis.

Etheric píše:Ani toto bys investicí nenazval?

Ne. Furt jsi jen utratil penize a realne to spis bude ztrata, protoze kdybys je opravdu investoval, tak za tu dobu muzou vydelat vic, nez narosta cena. Investice by to byla, kdybys je po letech se ziskem prodal treba do muzea ;-) Takze kdyby se nasel nekdo, kdo ma tricka z PowerDry koupene v Alpinusu okolo roku 2000, tak je od nej koupim klidne za trojnasobek a pak mu to jako investici uznam ;-)

Investice nemusi byt nutne penezni, v prenesenem vyznamu muze byt treba do vzdelani. Absolvujes skolu, kurzy apod, cimz investujes svuj cas, a diky tomu budes pozdeji vic vydelavat (ale ona v podstate penezni je, jelikoz bys za ten cas mohl vydelavat hned). Kdyz si ale neco koupis pro sebe a spotrebujes to, tak to investice proste neni. Treba ani takovy byt, ktery si koupis na bydleni, neni investice, leda kdybys pocital s tim, ze ho po letech se ziskem prodas. Pak je to tak napul.

Etheric píše:Koupit běžecký do zásoby nadlouho taky ne, rozpad PU.

Bezecky mivaji spis EVA a nejake podobne peny, takze by se nutne rozpadnout nemusely, ale ze bych si na to vsadil, to teda ne ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod apuka » pát čer 10, 2022 9:04

@Mike: urcite vis, ze je rozdil mezi ekonomickym a beznym (v beznem, i spisovnem mimoekonomickem jazyku) vyznamem slova "investice". I slovnik spisovne cestiny jeden jeho vyznam uvadi jako "náklad (zprav. finanční) na něco vynaložený, do nějakého podniku vložený" bez sebemensi vazby na zisk.
Stejne tak i jinde se to bere jako "vložit, vkládat, obv. finanční prostředky, do nějaké aktivity". Zase bez vazby na zisk.
Kdyz uz je nekde uvedene i se ziskem, tak je to cca "s ucelem generovani zisku nebo vyhody v budoucnu" (protoze se rad ohanis "originalnim vyznamem, tak dokonce takto to ma - nejenom - Cambridgsky vykladovy slovnik).

I kdybys to bral ekonomicky (tj. cca vlozeni fin. aktivity za ucelem budouciho zisku), tak furt je napr. Ethericuv nakup kalhot investici. Jednak on z toho bude mit v budoucnu zisk podle sveho pohledu na vec (a rozhodne bude mit vyhodu, ze nemusi obtizne shanet stejne dobre nebo lepe fungujici kalhoty)
A jednak i kdyby z toho mel velkou ztratu (ceny tech kalhot by sly na pulku), tak ne kazda investice konci ziskem, muze i ztratou. Jinak by nebylo tolik skrachovanych podnikatelu a lidi :wink:. Proste i spatna investice je investice :-D.

To uz radeji nepisu o tom, ze bezny vyznam slova investovat je i vlozeni penez, majetku,... do shromazdeni neceho. Nekdo sve penize investuje do aut, jiny do knih a zase jiny do outdoorove vybavy. Tady ten zisk je hodne odtazity - penezny nebude a kdyz nakoupis bezna auta, brakove knihy, tak nemuzes pocitat ani s nejakym imaginarnim ziskem. Naopak, v pripade dobre outdoorove vybavy jsou pro Tebe ziskem lepsi moznosti outdooroveho vyziti. Napriklad s lehcim vybavenim - za coz investujes i Ty a netajis se ocekavanim zisku/vyhody, ze budes mit lehci vybavu a lip se ti bude slapat. Takze mas ponekud nesoulad mezi svymi slovy a ciny :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod Mawenzi » sob čer 11, 2022 7:06

myslim, ze prenesene by se slovo investice klidne pouzit dalo u outdooru, ale tam spis v pripade ala "mam spatny koleno, 20kg batohu me likviduje mechanicky kloub a mam bolesti, koupe UL vybavy a odlehceni je investice do meho zdravi - kloub je v lepsim stavu, bez bolesti, ocekavany vynos je jeho funkcnost do 70 a ne do 50."

nicmene v cestine je obecne pouzivany termin investice = koupe neceho drahyho, "nad pomery" s cilem ulehcit cinnost ke ktere je vec porizena. takovy to slovo, kdy ten vyznam vlastne nema spravny dle mika, ale je tak v bezne mluve zabehnut a chapan, takze klidne ve slovnim spojeni "investuju do bot" = koupim si drahy nad moje pomery. je to bezne mezi lidma pouzivany a neni duvod to pitvat, kdyz to 90% populace pouziva timto zpusobem ala "investice do bot = pohodlnejsiho chozeni", investice do kuchynske linky = bude se mi lip varit pro celou rodinu, investice do auta = uz nemusim resit autobus co jezdi 3x denne z vesnice.

nekdy mam pocit, ze cit pro jazyk necuybi jen apukovi:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9380
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » sob čer 11, 2022 22:04

Vsak presne o tom pisu. Lidi obelhavaji sami sebe. Utraceji nad sve moznosti a omlouvaji si to tim, ze vlastne investuji. Protoze to zni lip, slovo investovat je ulozene v mozku s pozitivni konotaci, zatimco utracet spis s negativni a kdyby si to rekli popravde, museli by se nad tim vic zamyslet a treba by jim doslo, ze by pro ty penize mohli mit lepsi pouziti. Pochybuju o tom, ze by to pouzivalo 90 % lidi, treba v me socialni bubline nikdo, ale furt jich bude dost a jsou i tady. Pricemz zrovna nastala chvile, kdy pro spoustu lidi zacina byt podstatne nad penezema vic premyslet a naucit se s nima zachazet. Inflace je silena a vyhled neni dobry. Zacit muzou treba tim, ze budou veci nazyvat pravymi jmeny.

Na utraceni neni nic spatneho, jen by si clovek mel uvedomovat, co opravdu dela. Mne to naucily prave financni trhy. Tam k sobe clovek musi byt poctivy, jinak spatne skonci. Musim rozlisovat mezi tim, kdy investuju, kdy spekuluju a kdy je to cisty hazard. Za 9 let, co jsem na burzovnim foru (nedavno mi prisla gratulace), jsem takovych pripadu videl. Treba jeden, co nakupoval opce a potencialne vysokou vyteznosti, ale velmi malou pravdepodobnosti uspechu. Postoval tam vypocty, kolik vydela, az se cena dostane tam, kam cekal, a vychazelo mu, ze bude behem par let miliardarem. Mel pocit, ze investuje do sve budoucnosti, ale ve skutecnosti ji prosazel jako gambler v automatech, jelikoz cena tam samozrejme nikdy nedolezla. Utopil v tom statisice dolaru a pak zmizel.

Cit pro jazyk funguje tak, ze takove veci vidis automaticky a nemusis nad nima premyslet. Ja jsem navic postizen tim, ze mam tendenci na chyby upozornovat. Tady je to zrejme boj s vetrnymi mlyny, ale treba to nekomu docvakne. Jinak to neni zadny extra dar, spis neco jako nadstandardni cich, coz je casto na obtiz. Protoze tim manipulativnim marketoidnim zmrdispeakem je prolezle uplne vsechno a cast lidi to po nich bezduse opakuje. Z nekterych slovnich spojeni se mi vylozene jezi chlupy, treba takove doprat si svacinku :vom: Za to bych strilel ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod GreyMouse » ned čer 12, 2022 0:23

@mike: Nemyslela jsem si, že to někdy napíšu, ale tady souhlasím spíš s apukou. Neřekla bych, že to, že spousta lidí používá slovo investice i v jiném smyslu než, že za svoje peníze dostanou ještě víc peněz znamená, že by se nechali zblbnout nějakými marketoidními kecy. Jednoduše jen za zisk považují i něco jiného než víc peněz na kontě. Je to prostě nějaký bonus, který dostanou za své vynaložené peníze (čas, úsilí apod.)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » ned čer 12, 2022 1:38

Tak ja samozrejme nevim, kde k tomu prisli. Jestli to zahlidli v nejakem marketingovem textu nebo to pochytili od nejakeho uz zblbleho cloveka, ktery to pouziva, a zalibilo se jim to, protoze sebeklam je lakavy ;-) Dokonce ani nevim, jak to vzniklo, jestli to marketoidi vymysleli nebo se toho chytli pozdeji. Klidne to mohl vymyslel nekdo v nadsazce a sebeironii, to beru, ale blbe je, kdyz to nekdo mysli vazne a marketoidi to samozrejme radi pouzivaji zpusobem, kterym jsem psal.

Mas neco i proti faktickemu smyslu toho, co jsem psal? Kdyby to bylo, jak pises, tak by se za investici dalo povazovat skoro cokoliv, protoze to je prece smysl utraceni penez. Ze za ne neco dostanes, kvuli tomu jsi je prece utratila. Povazujes snad za investici cokoladu, ktera ti nepenezni bonus prinasi? ;-) Jak potom odlisit utraceni od investice? Ona se totiz investice da definovat jako odlozena spotreba, takze odliseni je potreba.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod Etheric » ned čer 12, 2022 4:52

mike píše:Ona se totiz investice da definovat jako odlozena spotreba

Pak jsem tedy do svého outdoor oblečení, které jsem koupil do zásoby, investoval. Je koupeno a odloženo k pozdější spotřebě. Ceny dolů nepůjdou, naopak. Takže ušetřím peníze + čas za shánění náhrady, páč to, co nosím teď, se už pravděpodobně vyrábět nebude, až si za 5 let vzpomenu, že potřebuju nový gatě.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » ned čer 12, 2022 14:27

Odlozena spotreba neni jen investice. Treba sporeni je taky odlozena spotreba. Ty sis zas normalne nakoupil do zasoby. Cestina je pomerne bohaty jazyk a neni treba ohybat vyznamy, kdyz muzeme pouzit vystiznejsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod apuka » pon čer 13, 2022 10:05

mike píše:Co se investic tyce, tak resit s tebou vyznam slov nema nejmensi smysl, to uz jsme si overili driv. Neumis poradne cesky, chybi ti cit pro jazyk a nedokazes ani spravne precist texty, ktere sis vygooglovat a tim se behem par minut stal odbornikem na dane tema
Promin miku, ale ja nefunguje tak, jak Ty (asi jsi to napsal podle sebe, ze jo :wink:)

Posledni dobou se totiz chovas presne takto spise Ty, urcite ne ja... Coz mi pripomina, ze jeste musim s odstupem reagovat na dva okruhy, kde jsi presel do nesmyslne agresivity...

Co se tyce investice, tak alespon vidis, ze nejsem jediny, kdo veci vidi jinak nez Ty. Myslim si, ze nejsi to Ty, kdo rozhoduje o tom, jaky vyznam daneho slova je spravny a ktery ne. Bohuzel, Ty s oblibou pouzivas hodnoceni "ja to takto chapu, tak toto je spravne a vsechny ostatne vyznamy jsou spatne". Delas to opakovane.

Uz jsem Ti napsal, "investice" neni jen odborny ekonomicky vyraz, ale i vyraz ktery se pouziva v beznem "neekonimickem" jazyku. No a tam ma o dost jiny vyznam. Muzes si myslet, ze mi chybi cit pro jazyk, ale mawe mela pravdu, ze cim dal vice lidem prijde, ze Tobe asi jeste vice. Prave proto, ze nepripoustis zadny jiny vyznam nez co pouzivas Ty.
mike píše:Tak ja samozrejme nevim, kde k tomu prisli. ... Dokonce ani nevim, jak to vzniklo,
Odhlednuc od tech Tvych vymyslenych zvastu s marketoidmi - jako clovek "s vytribenym citem pro jazyk" bys mel dobre vedet, ze jazyk se vyviji, slova casem dostavaji jiny vyznam - a ty nove vyznamy prejdou i "oficialne" do spisovneho jazyka. Prave proto Ti obcas davam priklad, jak dane slovo popisuje Akademicky slovnik spisovneho jazyka ceskeho - abych Te parafrazoval, to je mnohem (at uz toto slovo chapes jakkoliv :wink:) duveryhodnejsi zdroj, nez nejaky mike zijici ve sve hodne ohranicene bubline.

Navic uvedene neni specifikum cestiny, i v anglictine to tak mas.
Mimochodem, pokud se podivas napr. do Oxfordskeho slovniku, tak archaicky (tj. nejspis puvodnejsi nez "ekonomicky") vyznam tohoto slova je "The surrounding of a place by a hostile force in order to besiege or blockade it.". Tj. cca oblezeni nepritele, aby se obklicil nebo blokoval. Taky nevim, kde ke svemu chapani tohoto slova ekonomove prisli :wink: :lol:.
Naposledy upravil apuka dne pon čer 13, 2022 10:30, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod GreyMouse » pon čer 13, 2022 15:56

mike píše:Ona se totiz investice da definovat jako odlozena spotreba, takze odliseni je potreba.

Fuj, to je z učebnice politické ekonomie? Neslepily se ti v ní listy? Pod spojením odložená spotřeba bych investici fakt nečekala :-k . Ale je pravda, že tyhle pavědy mi nikdy nešly :-)

mike píše:Cestina je pomerne bohaty jazyk a neni treba ohybat vyznamy, kdyz muzeme pouzit vystiznejsi.

Tak nějaký výstižný konečně navrhni ;-). Léta tady kritizuješ něco čemu 9 lidí z 10 dobře rozumí, ale tobě se to nelíbí. Pokud přijdeš s něčím výstižnějším, tak se to třeba ujme ;-)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » pon čer 13, 2022 17:04

GreyMouse píše:Fuj, to je z učebnice politické ekonomie? Neslepily se ti v ní listy? Pod spojením odložená spotřeba bych investici fakt nečekala

Politicka ekonomie byla za nasich mladych let a to jsem nastesti uplne vytesnil. Tohle je normalni ekonomie, coz je v poradku, kdyz se bavime o investicich, ne? ;-) Ja ti to teda ocituju:

Jako investice se v ekonomii označuje ta část příjmu (důchodu), která je vložena do kapitálu. Tedy do dlouhodobých statků, které nepřinášejí okamžitý prospěch, ale umožní zvýšení produkce statků v budoucnosti. Ekonomický subjekt (stát, podnik, jednotlivec) tak odloží část své současné spotřeby (úspor) za účelem získání budoucího užitku.

Mimochodem, napsal jsem to predtim blbe, neni to definice, ale je to jedna z forem odlozene spotreby. Myslim, ze je to uplne logicke. Mas tisicovku a muzes si za ni koupit kilo dobre cokolady, kterou spotrebujes za tyden. Kdyz si ale misto toho koupis jednu akcii CEZu, tak svou spotrebu cokolady odlozis do budoucna a kazdy rok si z dividend koupis jednu tabulku cokolady. A nekdy v budoucnu akcii prodas a koupis si dve nebo vic kil cokolady, ty ti vystaci na dva tydny a navic z toho uz v te dobe nebudes mit tak spatne svedomi :twisted:

GreyMouse píše:Ale je pravda, že tyhle pavědy mi nikdy nešly

Mne taky ne a komunisticke zpotvoreniny uz vubec. Zrovna na zkousku z politicke ekonomie si vzpominam. To jsem se ani nepokousel cist, protoze to proste neslo. Nastesti jsme meli v kruhu cloveka, co to vypustit nedokazal, a tak si poctive pripravil vsechny otazky, vypsal si je na volne listy papiru. U zkousky jsme si vytahli cisla, a tak jsem mu poklepal na rameno, rekl sva cisla, on mi dal prislusne listy, ja jsem je zkusejicimu precetl, aniz bych mel paru wocogou, dostal za jedna a sel :D

GreyMouse píše:Tak nějaký výstižný konečně navrhni ;-). Léta tady kritizuješ něco čemu 9 lidí z 10 dobře rozumí, ale tobě se to nelíbí. Pokud přijdeš s něčím výstižnějším, tak se to třeba ujme ;-)

Vzdyt to prece pisu celou dobu. Co se tyka outdooroveho vybaveni, tak zadne specialni slovo neni potreba. Normalne si to koupis. Pripadne si koupis neco do zasoby, jako Etheric. Proc do toho tahat neco vic? KISS ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » pon čer 13, 2022 17:34

apuka píše:Myslim si, ze nejsi to Ty, kdo rozhoduje o tom, jaky vyznam daneho slova je spravny a ktery ne.

Ja o tom nerozhoduju, ja na to upozornuju. V tomhle pripade proto, aby si to lidi uvedomili a nelhali si do kapsy. Protoze zrovna tohle je krasny priklad manipulace a ovlivneni rozhodovani pomoci vhodne zvolenych slov.

apuka píše:Muzes si myslet, ze mi chybi cit pro jazyk, ale mawe mela pravdu, ze cim dal vice lidem prijde, ze Tobe asi jeste vice.

Diky za dalsi ukazku, jak nerozumis napsanemu :twisted: Nic o "cim dal vice lidech" nepsala. Psala jen o sobe.

apuka píše:Odhlednuc od tech Tvych vymyslenych zvastu s marketoidmi

Pro potvrzeni staci 5 sekund googlovani. Treba tohle, link schvalne nedavam, nerad bych, aby se nam sem tihle zmetci natahli:

Investujte do svého zdraví - do toho nejdůležitějšího, co máme! Kvalitní přísun vitamínů, minerálů a dalších látek potřebných pro správný chod našeho organismu. Kromě pravidelného pohybu a vyvážené stravy doporučujeme užívat níže uvedené doplňky stravy.
Stačí investovat již od 40 Kč denně pro zajištění výborné prevence!


apuka píše:bys mel dobre vedet, ze jazyk se vyviji, slova casem dostavaji jiny vyznam

Jiste, ale kdyz se vyviji spatnym smerem, tak na to upozornim. Coz je jedine, co muzu udelat a proto to delam. Zrovna tady na OF se tohle slovo pouziva jen tak, jak pisu vyse. K obelhavani sebe sama. A cela tahle diskuse takovym pripadem zacala.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod GreyMouse » pon čer 13, 2022 22:42

mike píše:Vzdyt to prece pisu celou dobu. Co se tyka outdooroveho vybaveni, tak zadne specialni slovo neni potreba. Normalne si to koupis.

To má být to výstižnější slovo? :roll: To teda není žádná sláva, protože to nevyjadřuje to, co chtěl pisatel použitím slova investice vyjádřit ;-)

mike píše: Ekonomický subjekt (stát, podnik, jednotlivec) tak odloží část své současné spotřeby (úspor) za účelem získání budoucího užitku.

Takže třeba teď nesežeru několik kilo čokolády, ale koupím si úžasnou karimatku, ze které budu mít nadstandardní užitek několik let :twisted:
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » pon čer 13, 2022 23:03

A co tim chtel pisatel vyjadrit? Ze si kupuje neco, co fakt chce, ale prijde mu to moc drahe a s pomoci slova investice si to snazi obhajit. V horsim pripade obhajit pred nekym jinym. Neni lepsi se na tyhle nesmysly vykaslat a byt k sobe uprimny? Proste to chci, a tak si to koupim.

Z nekolika kilo sezrane cokolady bys mela taky uzitek nekolik let. Jestli bude inflace pokracovat timhle tempem, tak se ti jeste brisni tuk bude hodit :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod GreyMouse » úte čer 14, 2022 16:15

mike píše:A co tim chtel pisatel vyjadrit?

Třeba, že to co si vybral sice bylo drahý, ale nebyly to vyhozený prachy. Že prostě tu transakci považuje pro sebe za ziskovou ;-)

Nevím co máš pořád s tím obhajováním se. Možná s tím máš sám problém, tak se ho snažíš podsunout i jiným, abys v tom nebyl sám :twisted:
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod ntz » úte čer 14, 2022 16:39

je teda pravda @miku, ze nektere tvoje poznamky jsou fakt zbytecny a prudej lidi ... proste nekteri se nechteji nechat nadbytecne poucovat a nebo vychovavat .. viz napr. co se delo v tomhle vlakne a nebo (at nechodim daleko) nase drivejsi zbytecne a neplodne hrani si se slovy na tema "cisteni hlavy" .. vsiml jsem si i dalsich tvych za me zcela zbytecnych postrehu, ktere si zajiste konfrontacne nemyslel, nicmene nelze se divit - z pohledu nezaujateho pozorovatele - ze adresatovi zbytecne konfrontacni prisly .. asi tak nejak ..

ps. omlouvam se, nechci sirit nejake negativni vibes, vsechny Vas miluju jen jsem neodolal pokuseni nesdilet co si o tom myslim zvlast kdyz tuhle neplodnou debatu sleduju (tise z povzdali)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2033
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » úte čer 14, 2022 17:44

GreyMouse píše:Nevím co máš pořád s tím obhajováním se.

Ne SE, ale SI. Mam s tim to, ze to vidim jako hlavni problem a je to duvod, proc to pisu. Naprosta vetsina, mozna i vsechna, pouziti, co jsem tu videl, byla takova. Jinak by mi to mohlo byt v zasade ukradene, ale ja jsem holt takovy, ze kdyz vidim, ze nekdo dela chybu, tak ho na to upozornim ;-) A taky jsem zvyklej se pohybovat v prostredi, kde to lidi oceni, protoze programator je rad, kdyz chybu opravi. Jeste jsem si uplne nezvykl, ze mezi neprogramatory je to obcas naopak ;-)

GreyMouse píše:Možná s tím máš sám problém, tak se ho snažíš podsunout i jiným, abys v tom nebyl sám :twisted:

Naopak, ja si to prave uvedomuju a proto to vidim ;-) Jak jsem psal, hodne mne v tomhle vyskolila burza, tam k sobe musi clovek byt az brutalne uprimny, jinak spatne skonci. Taky mne to zpocatku stalo netrivialni castku.

@ntz: nastesti neni kazdy tak vztahovacny, jako ty ;-) Vlastne presne o takovych pisu vyse, pricemz tys ale myslim psal, ze v IT delas. Tak to doufam, ze se nepotkame v jedne firme, jelikoz ted mam poucovani a vychovavani primo v popisu prace :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod apuka » stř čer 15, 2022 19:51

Ach jo...
mike píše:
apuka píše:bys mel dobre vedet, ze jazyk se vyviji, slova casem dostavaji jiny vyznam
Jiste, ale kdyz se vyviji spatnym smerem, tak na to upozornim.
Cimz presne znazornujes, proc jsem napsal
apuka píše:nejsi to Ty, kdo rozhoduje o tom, jaky vyznam daneho slova je spravny a ktery ne. Bohuzel, Ty s oblibou pouzivas hodnoceni "ja to takto chapu, tak toto je spravne a vsechny ostatne vyznamy jsou spatne".
...
"investice" neni jen odborny ekonomicky vyraz, ale i vyraz ktery se pouziva v beznem "neekonimickem" jazyku. No a tam ma o dost jiny vyznam.
Ty neustale uznavas pouze a jen definici investice z nejake ekonomicke ucebnice. Znovu zopakuji, v bezne reci se pouziva i v jinem vyznamu - a ten jiny vyznam uz zdomacnel tak, ze je to tak vykladane i ve slovniku spisovne cestiny. Cimz je vlastne "oficialne" uznane, ze to slovo ma i ten vyznam.
Tam neexistuje, ze vyznam se "vyviji spatnym smerem" - on se proste vyvinul tim smerem a tecka. Muze se Ti nelibit, ale takto to je - tecka. Vetsina beznych lidi to slovo pouziva v jinem vyznamu nez Ty.

BTW1: (zase se opakuji) protoze se rad ohanis vyznamem slov v anglictine, odkud se dostaly do cestiny, podivej se konecne na vyznam slova "investment" do anglickych vykladovych slovniku. Mas na vyber napr. univerzitni slovniky Oxford, Cambridge, Webster, Collins, ..., vsechny jsou online na webu. Tam zjistis, ze ten puvodni vyznam je vojensky - "oblezeni", "blokada" a uplne prvni pouziti bylo ve vyznamu "obal", "obaleni", "obklopeni", "zahaleni".
Podle Tve logiky potom ten ekonomicky vyznam se taky vyvijel spatnym smerem, uplne zmenil puvodni vyznam.

BTW2: I v ekonomii (presneji v "businessu") ma "investice" vice vyznamu - jen jeden z nich je ten "Tvuj". Jeden je napriklad jen "vlozeni prostredku do neceho" - a tecka, nic vice tam neni. Jiny je "vlozeni prostredku pro snadnejsi, lepsi splneni nejake ulohy, ukolu" - bez ocekavani zisku. Jsou i jine.
Ale ty dva mnou uvedene uz docela pasuji na vyznam, jak na OF pouzivaji toto slovo nekteri, ne? Tak proc zrovna ten Tebou vybrany vyznam by mel byt ten jediny spravny - hlavne kdyz jej lidi vubec nepouzivaji v oblasti ekonomie (ne kazdy nakup neceho patri pro nakupujiciho do ekonomie).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » stř čer 15, 2022 21:18

apuka píše:Tam neexistuje, ze vyznam se "vyviji spatnym smerem" - on se proste vyvinul tim smerem a tecka. Muze se Ti nelibit, ale takto to je - tecka. Vetsina beznych lidi to slovo pouziva v jinem vyznamu nez Ty.

Fajn, ja ovsem upozornuju na mozne dusledky. Proto porad pisu o manipulaci a obelhavani, coz muze clovek delat i sam sobe a ani o tom nemusi vedet. Slovo investice vnimame pozitivne jako neco spravneho. Takze je rozdil, kdyz si clovek rekne, ze do neceho investuje nebo ze za neco utraci. To druhe by treba neudelal.

Ano, jazyk se vyviji, ovsem ten vyvoj je mozne ovlivnit. Treba tak, jak to delam, neni tam zadna tecka :P
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod GreyMouse » pát čer 17, 2022 16:49

mike píše:Proto porad pisu o manipulaci a obelhavani, coz muze clovek delat i sam sobe a ani o tom nemusi vedet. Slovo investice vnimame pozitivne jako neco spravneho. Takze je rozdil, kdyz si clovek rekne, ze do neceho investuje nebo ze za neco utraci. To druhe by treba neudelal.

Tady je možná zakopaný pes. To tvoje pozitivní vnímání slova investice nemají všichni, tudíž ho těžko použijí k tomu co jim podsouváš (obelhávání sebe sama za účelem ospravedlnění (si) nějakého nákupu) ;-)

Můžeš to brát jako hlášení chyby: ty máš pocit, že ostatní obohacuješ a oni mají pocit, že zbytečně prudíš :twisted: (Opět to každý vnímá jinak ;-))
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » pát čer 17, 2022 17:42

GreyMouse píše:To tvoje pozitivní vnímání slova investice nemají všichni

Ne? A jak ho teda vnimaji? Mne prijde, ze investice se bere jako neco jednoznacne pozitivniho, co by mel delat kazdy. Vzdyt se to vali ze vsech stran, najdi si libovolny clanek na tohle tema. Meli byste investovat. Jo a meli byste investovat, protoze je to tak spravne ;-)

GreyMouse píše:Můžeš to brát jako hlášení chyby: ty máš pocit, že ostatní obohacuješ a oni mají pocit, že zbytečně prudíš

To je v poradku, na to jsem zvykly :twisted: Ono to realne funguje dost podobne jako ty marketoidni manipulace. I kdyz nechces a vis o tom. Prectes si to a mas brouka v hlave ;-)

Tyhle veci delam i v praci a ma to vysledky. Sice obcas nekteri vrci, protoze to pro ne znamena momentalne vic prace, ale pak casem prijdou a reknou, ze jsem mel pravdu a ze jim to celkove cas usetrilo. Nebo vis co pruzeni mi sveho casu dalo, nez jsem presvedcil Microsoft, aby opravili nektere chyby ve Windows? To byla z meho hlediska velice vynosna casova investice, kde jsem realizoval zisk mj. v asi kilu syroveho tunaka s cervenym zazvorem, co jsem sezral na jejich party v Seattlu :twisted:

Mne ale mezitim doslo, v cem je zakopany pes u tebe:
GreyMouse píše:Že prostě tu transakci považuje pro sebe za ziskovou

Ve slove zisk. Protoze to neni zisk, ale spis neco jako pridana hodnota. Kdyz se rozhodnes, ze misto levneho suntu koupis neco drazsiho, tak to neni kvuli zisku, ale kvuli tomu, ze je to kvalitnejsi, z lepsich materialu, lehci atd. Tuhle hodnotu to ma uz v okamziku, kdyz to kupujes, proto je to drazsi a ty jsi ochotna za to zaplatit. Zisk je neco jineho, to je navic.

Klasicky se rozlisuje, jestli si neco kupujes pro sve pouziti nebo abys z toho mela neco navic. Takze treba byt na bydleni se nebere jako investice, ale byt na pronajem jo. No a outdoorove veci kupujes pro sebe a normalne je spotrebovavas.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod apuka » pát čer 17, 2022 18:14

mike píše:Mne prijde, ze investice se bere jako neco jednoznacne pozitivniho, co by mel delat kazdy. Vzdyt se to vali ze vsech stran, najdi si libovolny clanek na tohle tema. Meli byste investovat. Jo a meli byste investovat, protoze je to tak spravne
Hm... Neni to tak trochu naplneni tohoto :(( :
mike píše: Ono to realne funguje dost podobne jako ty marketoidni manipulace. I kdyz nechces a vis o tom. Prectes si to a mas brouka v hlave
Akurat, ze ne "funguje dost podobne", ale je to primo marketoidni manipulace. :wink:

Nebo o tom, co je marketingova manipulace a co je "spravne" zase rozhodujes Ty?

V investici nemusi byt nic pozitivniho ani negativniho. Nekdo to proste bera tak jak je - ze je to proste investice a hotovo. Nespojuje s tim zadne hodnoceni nebo emoce nebo cokoliv jineho. Ale to uz jsem zase u toho, ze pro Tebe je jediny mozny vyznam tohoto slova a vsechny ostatne hazes do pytle "spatny vyznam".

Stale jsi jeste nevysvetlil, proc zrovna Tvoje omezene ekonomicke chapani ma byt to jedine spravne - hlavne kdyz to vubec neni puvodni vyznam toho slova.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod milarepa » pát čer 17, 2022 20:38

přestávám se v tom mikově výplachu orientovat, ale jen se zeptám, ty považuješ to své hraní na burze za to jediné správné echt investování z jakého důvodu? Třeba jsi jen koupil nějaký film finančních marketoidů.....a teď nám ho tady tlačíš. Jakou máš jistotu, že tvé akcie a dluhopisy ti přinesou dlouhodobý zisk? Stát se může naprosto cokoliv, a ty budeš mít v konečném důsledku jen provařené peníze. Prostě jen utrácíš peníze za vidinou nějaké iluze, a říkáš tomu, že investuješ, protože jsi koupil něčí film, že tak to je...........to tvé hraní se slovíčky a tlačení svého jediného správného pohledu je stejně otravné, jako to, co ti na apukovi tak hrozně vadí....
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » pát čer 17, 2022 21:11

apuka píše:Neni to tak trochu naplneni tohoto

Ale jiste, vzdyt to pisu... pricemz nehodnotim, popisuju stav. Podle mne je slovo investice obecne vnimano pozitivne a z toho plynou dusledky, ktere jsem psal.

apuka píše:V investici nemusi byt nic pozitivniho ani negativniho. Nekdo to proste bera tak jak je - ze je to proste investice a hotovo.

:roll: znovu, popisuju stav a jeho dopady.

milarepa píše:ty považuješ to své hraní na burze za to jediné správné echt investování z jakého důvodu?

Z zadneho. Protoze nic takoveho jsem nikdy nepsal. Investovat se da mnoha zpusoby. Znam lidi, co pred 10 lety nakoupili byty na pronajem a pripadny prodej, coz je z dnesniho pohledu skvela investice. Ja jsem naopak tenkrat druhy byt prodal, jelikoz se mi nechtelo otravovat s najemnikama.

milarepa píše:Jakou máš jistotu, že tvé akcie a dluhopisy ti přinesou dlouhodobý zisk? Stát se může naprosto cokoliv, a ty budeš mít v konečném důsledku jen provařené peníze.

Samozrejme. Investice maji sva rizika, ale o tom uz jsem taky psal. Zrovna dneska jsem nakupoval akcie souvisejici s kryptomenami. To uz neni ani investice, ale cista spekulace. Ztrata 100 % neni nijak nerealna, ale zisk 1000 % taky ne, proto to delam.

Panove, pri vsi ucte, mozna byste nemeli vstupovat do rozhovoru, ktery nedokazete ani jeden pobrat ;-) Rec je o vyznamu slov.

(hmm, asi bych to cele mel nekam presunout...)

edit: presunuto. To jsem si zas jednou... pridelal praci. Akorat nikdy nevim, jestli jsem to zprasil sam nebo to udelalo phpBB #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Muze byt nakup outdooroveho vybaveni investice?

Příspěvekod Mawenzi » sob čer 18, 2022 6:44

mike
uplne to neznamena utratit to co si nemuzu dovolit.

je to spis jinak.

kdyz si nemuzu dovolit koupit hanwagy za 5000 kc, ktery by vydrzeli 10 let, koupim si alpine pro za 2500 ale ty nevydrzi 5 let, vydrzi 2,5. takze bud 5000 na 10 let nebo 10 000 na 10 let?

tedy zamyslim se, stahnu na dva mesice opasek, vynecham ten jeden rozvoz obeda tydne kdyz se mi nechce varit, na vylet pujdu celej mesic v ramci salinkarty a ne za jizdenky a na nadrazi si nekoupim kafe, ktery jinak k vyletu patri.

a koupim si hanwagy protoze v konecnym dusledku usetrim. je to utraceni nad sve moznosti? to podle me neni. to by bylo vzit si pujcku nebo nezaplayitvkvuli tomu inkaso. presto uz musim udelat neco proto, abych si to mohla dovolit, nemuzu jen tak z vyplaty koupit takovy veci.

jazyk obecne se vyviji a ohyba. pokud ve tve socialni bubline ma kazdej vyplatu za dva normalni lidi, investujes asi jen do akcii. v me socialni bubline vetsina lidi nedosahuje ani medianu v prijmu, presto ten znamej co si akcie i nakoupil slovo "investovat" pouziva uplne stejne v kontextu "placnout se pres kapsu" prestoze on by si takovyho vydaje pro zmenu nevsim, tak o to min ochotne neco kupuje a o to vic to slovo pouziva. zalezi vzdy na kontextu

jak psala GM, 9 z 10 lidi presne chape co to znamena a neni to zadny oblbovani a vereni marketingovym kecum. je to proste prirozenej vyvoj jazyka, kdy se nektery slova prirozene pouzivaji k tomu, k cemu puvodne uplne nebyli mysleny, jiny se prestavaji pouzivat uplne... treba ted swm narazila na decka co neznali slovo "samoska". mladosi proste do samosky nechodej, to slovo mezi nima prestava existovat.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9380
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Muze byt nakup outdooroveho vybaveni investice?

Příspěvekod Dromedaro » sob čer 18, 2022 13:38

Etheric píše:Já investoval třeba do kalhot. Koupil, dal do skříně a za 5-10 let je vytáhnu. Už nebudou stát 3k, ale 4,5 nebo 5. Možná i víc. "Prodám" je sám sobě tak, že si nekoupím nový, ale vezmu tyhle. Vyděláno. Ani toto bys investicí nenazval?

Máš talent být markeťákem. Ti podobné bizarnosti vymýšlí.
Kdyby jsi "výhodně neinvestoval" do kalhot, které ti teď leží ve skříni a nosit je budeš až za 5-10 let, tak by sis teď mohl koupit něco na kolo a ne čekat na další měsíc nebo na podzim až budeš při penězích, jak jsi tu v podobném duchu párkrát zmínil. Místo toho ti ty peníze v podobě kalhot teď leží ve skříni, ztrácí na hodnotě, abys je pak mohl prodat sám sobě, jak píšeš ...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4341
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Muze byt nakup outdooroveho vybaveni investice?

Příspěvekod Etheric » sob čer 18, 2022 14:14

Ale prosimtě.... :roll:
Že zrovna byly volný peníze, tak jsem je utratil nejlepším možným způsobem v tu dobu.
Investovat nijak nehodlám, bo nemám z čeho, nemám ani jistotu stálýho příjmu... Ty 3k co gatě stály, co s tím jako investor chceš dělat, když máš jen ty 3k s vidinou, že další peníze navíc můžou být až za nevimjakdlouho, jestli vůbec? Investování není pro mě, ani finančně, ani znalostmi, a už vůbec ne životním stylem a smýšlením.
Že v podobě kalhot ztrácí peníze na hodnotě? Hovno. Peníze ztrácí na hodnotě v podobě peněz. Za kolik budou ty gatě za 5 let, pokud ještě vůbec budou? což byl primární důvod koupě, nemusí být na trhu vyhovující gatě
Ale k podstatě věci - prostě nemám žádný pravidelný příjmy, abych mohl investovat. Ani malou částku. A sere mě dnešní doba, kdy všichni a všechno přímo či nepřímo nutí lidi investovat
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Muze byt nakup outdooroveho vybaveni investice?

Příspěvekod Dromedaro » sob čer 18, 2022 14:39

Píšu o tom tak, jak jsi původně psal.

Etheric píše:Investování není pro mě, ani finančně, ani znalostmi, a už vůbec ne životním stylem a smýšlením

To nejsi sám, až budu chtít přijít o prachy, tak si zainvestuji na burze, protože tak by moje investování dopadlo...
Mně to přijde iracionální, umělý systém, který jde nějak mimo mě.
Ještě jsem schopný pochopit, že když si koupím byt jako investici, tak se mi z nájmu ty peníze za nějakých 25let vrátí a pak mi to začne vydělávat, ale i to mi přijde za dlouho, že by se mi do toho nechtělo. Kdoví co bude za 25 let. Tohle je pro lidi s velkým přebytkem peněz a výdělky, že si takhle mohou hrát.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4341
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Muze byt nakup outdooroveho vybaveni investice?

Příspěvekod pavproch » sob čer 18, 2022 14:42

Nechcu zabředávat do diskusí co je a co není investice (prd tomu rozumím) ale naprosto souhlasím s eth: když semi něco osvědčí a vím že to budu potřebovat znova a hrozí že až to potřebovat budu, tak už to na trhu nebude, taxi to rači hned teď koupím do zásoby. Taky to tak dělám (nejen s věcma do autdoru).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Další

Zpět na Pokec