Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod mike » čtv říj 14, 2021 23:58

Vidim to jako reality check pojisteni CHS. Kterym neproslo. I tady se bralo jako alternativa k AV, myslim ze i tys o nem uvazovala nebo ho mela, protoze bylo o trochu levnejsi. No a praxe ukazala, ze to srovnatelna alternativa neni. Kdyby si ti dva vzali AV, tak si usetrili spoustu problemu, penez a negativni publicity. Dozvedeli bychom se akorat, ze se tam zasekli a ze je Pakistanci sundali vrtulnikem.

Podminky si bud neprecetli nebo spravne nevyhodnotili. Vsak se sami na zacatku vyjadrili, ze maji nejvyssi pojisteni od CHS a tudiz je vsechno v pohode. Chyba lavky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod sobb » pát říj 15, 2021 9:00

S tím nesouhlasím. Alternativa k AV to pro mnohé může být, však je koncipované podobně. A jak píšu výše, každý si musí zvolit podle svých potřeb. Ano, my ČHS měli, a budeme si jej velmi pravděpodobně pořizovat znovu (pokud tedy nějak nepříznivě neokleští podmínky), protože AV použitelný ekvivalent nenabízí.

Jinak úplně nevím, čím je myšleno nejvyšší pojištění od ČHS? Nevšimla jsem si, že by nabízeli více variant typu jako je Premium u Alpenverein. Je tam jen územní a časové rozdělení. Leda, že by měli vyjednané něco navíc.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod apuka » pát říj 15, 2021 13:24

mike píše:Vidim to jako reality check pojisteni CHS. Kterym neproslo.
No vidis, kdyz se ozve sobb, najednou napises neco takoveho... Tak mi jeste potom rekni, jak muze byt CHS obeti, kdyz si ten "reality check" neudelal. Teda vsechno za predpokladu, ze opravdu pozadovali pojisteni typu "VSECHNO a VSUDE".
Tj. o cem tady pisu uz dlouho a Ty se furt hadas, ze to je chyba pojistovny, CHS je jen obet.
sobb píše:podobné výluky nejsou úplnou výjimkou, ostatně i Alpenverein Premium má ve výlukách cesty do či přes země, které jsou ve válce nebo občanské válce.
Krome toho jeste, ze kdyz na uzemi, kde jsou vypukne valka nebo obcanske nepokoje, tak musi do 14 dnu opustit zemi, jinak pojisteni prestava platit.

Mimochodem, hlavne pro mika, ktery tu furt omyla, ze MZV ani nenapsalo duvody nedoporuceni cestovani.
MZV1:
V Pákistánu trvá nebezpečí teroristických útoků, únosů cizinců a sektářského násilí. Cílem útoků se v uplynulém desetiletí staly veřejné budovy, náboženská shromáždění, ozbrojené složky státu a cizí zastupitelské úřady.

MZV2:
*(moje poznamka) Toto je jedina stranka z linkovanych, ktera se mirne upravila v posledni dobe, ostatne dva jsou jeste z obdobi pred vystupem tech dvou
MZV ČR z důvodu dlouhodobě probíhajících operací pákistánské armády a bezpečnostních sil doporučuje vyvarovat se v Pákistánu veškerých cest do tzv. Federally Administered Tribal Areas (FATA) a do většiny míst na území provincie Khyber Pakhtunkhwa, distriktů Charsadda, Kohat, Tank, Bannu, Lakki, Dera Ismail Khan, Swat, Buner a Lower Dir, jakož i cest do Peshawaru a distriktů jižně od něho a cest po silnici Peshawar – Chitral ve směru Lowari Pass. Zároveň se z důvodu dlouhodobě zhoršené bezpečnostní situace nedoporučuje cestovat do severních a západních oblastí provincie Balochistan a po Karakoram Highway od Islámábádu do Gilgitu.

MZV ČR dále doporučuje zvážit nutnost cestování do Kalesh Valley, Bamoboret Valley a distriktu Arandu na jih a na západ od Chitralu v provincii Khyber Pashtunkhwa, cestování do měst Quetta a Nawabshah a vnitřních oblastí provincie Sindh především na sever od Nawabshah a dalších oblastí provincie Balochistan a dále do oblasti Gilgit Baltistán.

Velvyslanectvi v IslamabaduMZV ČR registruje v Pákistánu přetrvávající riziko teroristických útoků, únosů, sektářského násilí a útoků proti cizincům. ... Pákistánské ozbrojené složky pokračují v operaci proti militantům ve Federálně spravovaných kmenových územích (FATA), provincii Balúčistán a dalších oblastech Pákistánu, včetně velkých měst. Bezpečnostní složky jsou ve stavu stálé pohotovosti kvůli možným útokům militantů...

II. Cesty do jednotlivých oblastí

MZV ČR důrazně nedoporučuje cestovat do:
- oblasti Federálně spravovaných kmenových území - Federally Administered Tribal Areas (FATA)
- okresů Čaršadda, Kohát, Tank, Bannu, Lakki, Dera Ismail Khan, Swat a Buner v provincii Khyber Pakhtunkhwa
- města Péšavár a do okresů na jih od města, včetně z Péšaváru do Čitrálu přes průsmyk Lowari
- provincie Balúčistán
- města Kvéta
- po dálnici Karakoram mezi Islámábádem a Gilgitem
- oblasti Azad Kashmir.

MZV ČR dále nedoporučuje, s výjimkou cest nejvyšší nutnosti, cestovat do:
- do údolí Bamboret, Kalašských údolí, okresu Arandu v Čitrálu v provincii Khyber Pakhtunkhwa
- města Nawábšáh v provincii Sindh a do vnitřních oblasti severního Sindhu a jižního Paňdžábu
- do provincie Gilgit-Baltistán.

Ja mam z toho dojem, ze duvod je tam jasne uvedeny - a tezko se muze vymlouvat nekdo na to, ze zrovna v male oblasti u jedne konkretni hory tomu tak nebude.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod mike » pát říj 15, 2021 17:05

sobb píše:Alternativa k AV to pro mnohé může být, však je koncipované podobně.

Jj, presne to si mysleli ti dva a jak dopadli. Lisi se nekolik veci. Podminky pojisteni, pristup pojistovny a sila organizace, ktera pojisteni pro sve cleny poskytuje. Tady vsechno hraje pro AV a proti CHS. Horsi podminky, smejdska pojistovna a slabsi organizace, ke ktere si to pojistovna dovoli. Nevim, jestli jsi to cetla cele, ale vyjadreni CHS vypadalo fakt prekvapene a pak narychlo doplnovali na web varovani, aby se lidi koukali na pripadne nedoporuceni MZV.

sobb píše:Ano, my ČHS měli, a budeme si jej velmi pravděpodobně pořizovat znovu (pokud tedy nějak nepříznivě neokleští podmínky), protože AV použitelný ekvivalent nenabízí.

To je asi tak jediny rozumny duvod. Pak je ale potreba si dukladne prostudovat podminky u jakokekoliv nejasnosti pocitat s tim, ze ji pojistovna zneuzije proti tobe.

sobb píše:Jinak úplně nevím, čím je myšleno nejvyšší pojištění od ČHS?

To bylo jejich vyjadreni. Zrejme to brali tak, ze nic lepsiho CHS nema a tudiz jim to pokryva jakykoliv vystup v horach. Zpetne se takovy pristup ukazuje jako naivni, ale u AV by zafungoval.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod mike » pát říj 15, 2021 17:42

apuka píše:No vidis, kdyz se ozve sobb, najednou napises neco takoveho...

Coze? Pisu porad to same. Ze CHS pojisteni nefunguje a ze za to muze pojistovna.

apuka píše:Tak mi jeste potom rekni, jak muze byt CHS obeti, kdyz si ten "reality check" neudelal.

Jo tak, ty nevis, co je to reality check... Realna situace, na ktere se ukaze, jestli veci funguji tak, jak se predpokladalo. Udelali ho prave ti dva a CHS ho udelat nemohlo.

CHS je podle mne obeti, protoze dostali neco jineho, nez chteli. Samozrejme za predpokladu, ze opravdu chteli neco jako AV. Jejich prekvapena reakce se to zda potvrzovat.

apuka píše:Mimochodem, hlavne pro mika, ktery tu furt omyla, ze MZV ani nenapsalo duvody nedoporuceni cestovani.

Tohle uz je fakt neuveritelne. Presne naopak. Celou dobu pisu, ze MZV duvody napsalo, ale pojistovna je neresi. Protoze maji obecnou vyluku a nedoporuceni MZV pouzivaji jako alibi i na veci, na ktere se varovani MZV nevztahuje. V tomhle pripade na zachranu v horach.

A ted vazne. Takhle se neda diskutovat. Vidim dve moznosti. Bud to delas schvalne tj. trollujes. Kdybych si to myslel, tak uz mas ban. Nebo mas neco s hlavou. Nerozumis vyznamu napsaneho, vykladas si texty uplne nesmyslne, polemizujes s necim, co nikdo nenapsal. Deje se to i u textu, ktere jsi nasel nekde jinde a tva interpretace neodpovida tomu, co tam pisou. Nepamatujes si, co kdo napsal, opakujes uz davno prodiskutovane a vyvracene veci a diskuse se pak toci v kruhu. V tomhle pripade sis to dokonce cele obratil vzhuru nohama a slavne mi vyvracis pravy opak toho, co jsem psal a tim to naopak potvrzujes.

Nemam nejmensi problem s tim, ze se mnou nekdo nesouhlasi, naopak. Ale ocekavam, ze to dokaze vyargumentovat a ze bude reagovat na me argumenty a ze se diskuse bude timhle zpusobem nekam posouvat. S tebou to naprosto nefunguje. Ono by mozna bylo i zabavne, ale v kombinaci s tim, ze pises rad a hodne, je to smrtici a foru uz to vylozene skodi.

Deje se to uz roky, ale mam pocit, ze posledni dobou je to cim dal horsi. Nechci si hrat na Dzamilu, alkoholik predpokladam nejsi, ale takhle se muze projevovat i jina nemoc. Mel bys s tim neco delat, nez bude pozde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod sobb » pát říj 15, 2021 17:58

mike píše:Lisi se nekolik veci. Podminky pojisteni, pristup pojistovny a sila organizace.
Určitě, podmínky pojištění se liší, ale v něčem je výhodnější v AV, v jiném ČHS. Přístup pojišťovny bude asi pokaždé podobný (když nemusí platit, tak nezaplatí). Ostatně to není tak dlouho, co AV byl u UNIQA, nemyslím si, že by ta pojišťovna byla proradnější než jiné. Se sílou organizace souhlasím, tam je to jednoznačně ve prospěch AV.

mike píše:To je asi tak jediny rozumny duvod. Pak je ale potreba si dukladne prostudovat podminky u jakokekoliv nejasnosti pocitat s tim, ze ji pojistovna zneuzije proti tobe.
A dost zásadní :wink: Podmínky je nutno studovat vždy, však i každoročně u AV, jak jsme se tu ostatně už několikrát přesvědčili :?

mike píše:Zrejme to brali tak, ze nic lepsiho CHS nema a tudiz jim to pokryva jakykoliv vystup v horach. Zpetne se takovy pristup ukazuje jako naivni, ale u AV by zafungoval.
Tak to by bylo opravdu velmi naivní :roll: Ani u AV by nemusel zafungovat, netuším, jak by pojišťovna vyhodnotila současný stav v té oblasti, i když sektářské boje snad ještě za civil war v tomto kontextu nepovažují. Škoda, že jeden z nich neměl AV a jeden ČHS, bylo by zajímavé sledovat, která pojišťovna by se kroutila víc :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod mike » pát říj 15, 2021 18:12

sobb píše:Ostatně to není tak dlouho, co AV byl u UNIQA, nemyslím si, že by ta pojišťovna byla proradnější než jiné.

Mne tahle vec docela zaujala a sledoval jsem i diskuse jinde. Podle toho, co lidi psali, tak je v tomhle jedna z nejhorsich. Navic, jak opakovane pise apuka, rakouska UNIQA nemusi byt nutne to same jako ceska. Dalsi vec je, ze AV ji vymenil, duvody nevime, ale i tohle je moznost. A kdyz k tomu dodas neprofesionalni vyjadrovani mluvci a ze je tam nechali... Za mne cervena.

sobb píše:Tak to by bylo opravdu velmi naivní

V tomhle pripade byla lecba naivity docela draha ;-) Teda, uzavreno to jeste neni a muzou se soudit, ale tahaji za kratsi konec provazu.

sobb píše:Ani u AV by nemusel zafungovat, netuším, jak by pojišťovna vyhodnotila současný stav v té oblasti, i když sektářské boje snad ještě za civil war v tomto kontextu nepovažují.

To uz jsme tu resili, pripojisteni nad 6000 by zafungovalo. Ani jedna z vyluk tam neni a valka taky ne. Precti si to vyjadreni MZV, sektari jsou spis jinde, tahle oblast se zda byt z nedoporucenych nejklidnejsi a co jsem nekde cetl, tak je nedoporucena uz asi 20 let a s AV se tam normalne jezdi.

sobb píše:Škoda, že jeden z nich neměl AV a jeden ČHS, bylo by zajímavé sledovat, která pojišťovna by se kroutila víc

Jo, to by byl ten kontrast jeste nazornejsi :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod sobb » pát říj 15, 2021 18:35

mike píše:Podle toho, co lidi psali, tak je v tomhle jedna z nejhorsich. Navic, jak opakovane pise apuka, rakouska UNIQA nemusi byt nutne to same jako ceska.
Já je po čtení různých příběhů všechny považuju za zlotřilce, kteří když můžou, tak se vykroutí. Ale klidně je možný, že UNIQA je v tom na špici.
V tomhle se neorientuju, česká je tedy zcela nezávislá?

mike píše:Ani jedna z vyluk tam neni a valka taky ne.
U Alpenverein Premium (což je předpokládám jediná možnost, jak se u AV pojistit pro výstup nad 6000) je válka a občanská válka ve výlukách:
"The extension does not apply to trips to or through states which are already in war or civil war."

mike píše:a s AV se tam normalne jezdi
A došlo tam v nějaké nedávnější době k dražší pojistné události, která se řešila a zdárně vyřešila přes pojištění AV?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod mike » pát říj 15, 2021 18:42

sobb píše:V tomhle se neorientuju, česká je tedy zcela nezávislá?

Nemam tuseni, zeptej se apuky, ten s tim operuje ;-) Co mam zkusenosti z korproraci, tak mezi takhle velkymi jednotkami castecna nezavislost je, nekde si dokonce konkuruji. Korporace ma obecne mantinely, ze kterych se nesmi vybocit, ale takovyhle rozdil v pristupu k reseni pojistnych udalosti si predstavit dovedu.

sobb píše:...je válka a občanská válka ve výlukách

Pardon, napsal jsem to nejednoznacne. Ve vylukach je, myslel jsem tim, ze neni v te oblasti.

sobb píše:A došlo tam v nějaké nedávnější době k dražší pojistné události, která se řešila a zdárně vyřešila přes pojištění AV?

Nevim, posli jim dotaz ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod sobb » pát říj 15, 2021 19:29

Já jen, že vycházíš z toho, že se tam s AV normálně jezdí, což je určitě možné. Stejnětak se tam třeba jezdilo s ČHS. Pokud tam nedošlo k nějaké pojistné události, tak si nemůžeme být jisti, jak k tomu pojišťovna AV přistoupí. Můžem si myslet či předpokládat, že lépe. U ČHS to víme, ale popravdě řečeno to s ohledem na výluky z pojištění mohlo být celkem zřejmé od začátku.

Jinak v reakci na apuku píšeš, že ČHS nefunguje a že za to může pojišťovna. Tomu úplně nerozumím. Přijde mi, že ČHS asi fungovat bude, ta pojistka už tu nějakou dobu je, a kdyby byly problémy, tak se to na fórum nejspíš donese. Minimálně z lezce, kde mnozí tuhle pojistku mít budou.
Pojistka ČHS nefungovala v tomto konkrétním případě, kdy si kluci nepřečetli, či špatně interpretovali výluky z pojištění.

Což je spíš ponaučení - pokud se chci na pojištění spolíhat, tak je holt nutný číst podmínky. A v případě, že nesplňují moje požadavky, hledat jinou pojišťovnu nebo si zkusit dojednat přesné podmínky s pojišťovnou. (netuším, zda je to vůbec reálné).

Zcela chápu, že organizaci ČHS nemusíš a že máš dobré zkušenosti s AV, ale přijde mi, že to pojímáš trochu černobíle.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod mike » pát říj 15, 2021 21:03

Moment, pisu, ze pojistka CHS nefunguje. Pojistovna za to muze proto, ze si napsala podminky a taky svym pristupem. A ukazalo se to prave tady na realnem pripade.

Proti CHS nic nemam, nase cesty se nikdy neprotly, takze naprosto neutralni vztah. Myslim si, ze jejich zamer byl mit ekvivalent AV pojisteni pro sve cleny a ze sami nedohledli dusledky podminek, co jim pojistovna dala. Ono se to lehce rika z pozice generala po bitve, ale napadlo by te to predem? Clovek si veci racionalizuje a dela logicke zkratky. Takze i kdyby se podival, ze MZV oblast Gilgit-Baltistán nedoporucuje, tak si zaroven precte duvody, rekne si, ze s horama nemaji nic spolecneho, akorat si cestou bude muset dat trochu pozor. To jsem si nevymyslel, takhle reagovala spousta lidi treba na Lezci.

Ja proste nevidim duvod, proc si tam, kde funguje AV, brat CHS. Usetris mozna par stovek a koledujes si o slusne problemy. Jinak uz jsem ty duvody, proc ne, sepsal predtim pro apuku tady: viewtopic.php?p=547681#p547681.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod mike » pát říj 15, 2021 21:44

Ted mne napadla jeste jedna vec. Menili plany. Puvodne chteli myslim na Gashenbrum, kam meli permit. Takze puvodne mozna podminky pojistky splnovali, ale z nejakych duvodu zmenili cil, cimz se dostali do nedoporucovane oblasti a zaroven se jim nepodarilo zavcas vyridit novy permit. To je dalsi minus, musis si podminky hlidat nejen predem, ale i v prubehu akce a to i kdyby cil nemenili, MZV muze (ne)doporuceni zmenit. No a pojisteni v prubehu akce menit nemuzes, to musi byt uzavreno pred odjezdem. Takze volbou pojisteni CHS se muzes strelit do nohy i kdyz pred odjezdem vsechny podminky splnujes.

BTW, zajimava situace by nastala, kdyby MZV vydalo nedoporuceni az v prubehu akce. Idealne v okamziku, kdy by byli na vrcholu. Takova podminka tam proste nema co delat a AV ji nema, za mne je volba jasna.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod sobb » pát říj 15, 2021 21:59

mike píše:Moment, pisu, ze pojistka CHS nefunguje.
Jasně, pardón, píšu to už zkratkovitě, asi je zřejmé, o čem se tu bavíme. Takže to tučné zvýraznění nebylo úplně nutné :wink:

mike píše:Myslim si, ze jejich zamer byl mit ekvivalent AV pojisteni pro sve cleny a ze sami nedohledli dusledky podminek, co jim pojistovna dala. Ono se to lehce rika z pozice generala po bitve, ale napadlo by te to predem?
Už se opakuju, ale mi to jako ekvivalent přijde. V něčem lepší, v něčem horší.

Víš, že možná i napadlo? Když si čtu podmínky a výluky pojistky a zároveň znám situaci v zemi, kam chci jet a kam MZV nedoporučuje cesty, tak bych se na pojišťovně asi minimálně optala, jak to tedy je. Pokud bych tedy na tu pojistku chtěla opravdu spolíhat, což při výstupu na takovej kopec asi člověk chce.
Možná je to trochu podobný tomu, co se tu jednou řešilo ohledně AV, jak to je tedy s tím pojištěním za polárním kruhem. Prostě když si nejsem jistá a chci to vědět, tak pátrám nebo pátrám po tom, co vypátral někdo jiný :) Říct, že mám nejvyšší pojištění, které tedy musí krýt úplně všechno, je prostě pitomost a bezbřehá naivita.

mike píše: Jinak uz jsem ty duvody, proc ne, sepsal predtim pro apuku tady: viewtopic.php?p=547681#p547681.
Z důvodů, které jsi sepsal, souhlasím je v bodě 3, takže proto se asi neshodneme :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod mike » pát říj 15, 2021 22:15

sobb píše:Takže to tučné zvýraznění nebylo úplně nutné

To nebylo nic osobniho, jen aby byla jistota, o cem se bavime ;-)

sobb píše:mi to jako ekvivalent přijde. V něčem lepší, v něčem horší.

Tyhle dve vety se navzajem vylucuji :twisted: A kdyz to vezmu volneji, tak tu mame realnou situaci, ktera ukazala, ze neni. CHS tam ma dve celkem zasadni podminky navic, ktere se obratily proti nim.

sobb píše:Víš, že možná i napadlo? Když si čtu podmínky a výluky pojistky a zároveň znám situaci v zemi, kam chci jet a kam MZV nedoporučuje cesty, tak bych se na pojišťovně asi minimálně optala, jak to tedy je.

Tak to jsi asi jedna z mala, ja si za sebe jisty nejsem. Co ta zmena cile? Kdybys puvodne s takovou oblasti nepocitala.

sobb píše:Říct, že mám nejvyšší pojištění, které tedy musí krýt úplně všechno, je prostě pitomost a bezbřehá naivita.

S tim celkem souhlasim, ale jak vidis, stalo se.

sobb píše:Z důvodů, které jsi sepsal, souhlasím je v bodě 3, takže proto se asi neshodneme

Ten by mi stacil sam o sobe. Zasadni mi ale prijde bod 2. Tobe snad prijde v poradku, ze by je tam nechali chcipnout?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod sobb » pát říj 15, 2021 23:20

mike píše:To nebylo nic osobniho, jen aby byla jistota, o cem se bavime ;-)
Nevidím v tom nic osobního, jen mi přišlo jasné, o čem mluvíme. Takže pro příště - pokud píšu v kontextu tohoto vlákna o ČHS či AV bez dalšího doplnění, tak tím (většinou) myslím jejich pojistky :wink: :D

mike píše:Tyhle dve vety se navzajem vylucuji :twisted: A kdyz to vezmu volneji, tak tu mame realnou situaci, ktera ukazala, ze neni. CHS tam ma dve celkem zasadni podminky navic, ktere se obratily proti nim.
Ale vůbec ne, prostě v něčem má navrch ČHS, v jiném AV, však už to tu bylo v jiném vlákně rozebírané. AV má zas jiné podmínky, které budou problém jinde a pro někoho jiného. Průnikem pozitiv by vlastně mohla vzniknout téměř dokonalá pojistka :mrgreen:

mike píše: Co ta zmena cile? Kdybys puvodne s takovou oblasti nepocitala.
Tak to už je zajímavá otázka. A těžko říct, jestli by mě to v tu chvíli napadlo řešit. Každopádně pokud bych si předtím přečetla výluky a zároveň věděla, že se pohybuju v takto citlivé oblasti, tak by mi to možná secvaklo. Možná taky ne. Ale od toho máme doma "styčného důstojníka", kterého by to v klidu v křesle u počítače napadnout mohlo :wink:

mike píše: Zasadni mi ale prijde bod 2. Tobe snad prijde v poradku, ze by je tam nechali chcipnout?
Komu by přišlo :wink: Jenže my to berem z lidského hlediska, pojišťovna asi čistě z technického, není to charitativní organizace. Spíš je na pováženou, že by je tam nechali chcípnout Pákistánci.
Použiju-li jiný příklad. Pojedu třeba do Grónska nebo na nějaké ostrovy daleko za polárním kruhem. S vírou, že "nejvyšší AV", tedy Premium, mi tam přece musí platit. Dostanu se do problémů, budu potřebovat záchranu. Záchranáři budou chtít od AV záruku či zaplatit předem (nečekám, že by se v těchto oblastech něco takového stalo, ale pro příklad). Opravdu si nejsem jistá, zda by AV zaplatilo/zaručilo se. Ale třeba je podceňuju :wink:
Stejný je to i s tou změnou cíle, na což se ptáš výše. Něco podobného se může přihodit i s AV. Člověk si tak cestuje po Severu a najednou dostane neodolatelnou nabídku kouknout na nějaký ostrov nesplňující kritérium "mainland". Já bych teda asi pojistku neřešila, poněvadž jsem nezodpovědný jedinec, ale teď už si budu pamatovat, že pokud bych ji řešit chtěla, tak bych si na to musela v případě pojištění u AV dávat pozor.
A ono je toho u AV víc, třeba nemilá věc, že ze základního pojištění vyloučili i jednodenní výstupy na šestky. Což jsou v Himalájích i běžné trekové vrcholy a k výstupu se můžeš rozhodnout skoro ze dne na den. AV Premium, které pro šestky platí, musíš mít už od začátku cesty, v případě individuálního výstupu dokonce předem schválené.

mike píše:BTW, zajimava situace by nastala, kdyby MZV vydalo nedoporuceni az v prubehu akce.
Tohle bych viděla, že bude právně ošetřeno na dobu vzniku pojistky (?).
AV tam má v případě vypuknutí války či občanské války nutnost do 14 dnů opustit území.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod mike » sob říj 16, 2021 0:57

sobb píše:Ale od toho máme doma "styčného důstojníka", kterého by to v klidu v křesle u počítače napadnout mohlo

Tak to aby sis rychle hledala noveho ;-) Tohle by mne skoro jiste nenapadlo.

sobb píše:Jenže my to berem z lidského hlediska, pojišťovna asi čistě z technického, není to charitativní organizace. Spíš je na pováženou, že by je tam nechali chcípnout Pákistánci.

Jina kultura, lidsky zivot tam ma mensi cenu. Zvlast zivot nejakeho cizince. Muze se nam to nelibit, ale to je asi tak vsechno, co s tim muzeme delat. Kdyz tam jedeme, tak s tim holt musime pocitat. Pojistovna je ale nas civilizacni okruh a podle toho by se mela chovat. O zadnou charitu nejde, spis neco jako asistencni sluzba. Zachranovany bud na ty penize narok ma, a pak neni co resit, nebo nema a pak se to bude resit po navratu. Normalne mu poslou ucet a kdyz nezaplati, tak to budou standardnimi zpusoby vymahat.

Stejne mi to jejich jednani prijde nepochopitelne. Prvni vzlet zaplatili s tim, ze jde o zivoty a nesrovnalosti se budou resit pozdeji. Naprosto v poradku. A pak najednou otocili, pricemz podminky zustaly stejne. Bud vedeli neco, co nevime, treba ze Pakistanci budou v zachrane pokracovat i bez penez, protoze tam maji pribuzneho nejakeho hlavouna. Nebo zauradovala ceska vychcanost, je jednodussi nezaplatit, nez penize vymahat soudne. Treba si nejsou tak jisti v kramflekach, jak se tvari, a boji se, ze by jim to u soudu neproslo. Dovedes si predstavit, co by se delo, kdyby to Pakiskanci kvuli penezim stopli a oni tam zakalili? Myslim, ze pozustali by pojistovnu stahli z kuze a par managoru by slo sedet.

sobb píše:nečekám, že by se v těchto oblastech něco takového stalo, ale pro příklad

Ale prave o to jde. V Evrope je to nemyslitelne, nejdriv se zachranuje a pak se resi penize.

sobb píše:A ono je toho u AV víc, třeba nemilá věc, že ze základního pojištění vyloučili i jednodenní výstupy na šestky.

Moment, mam pocit, ze jednodenni vystupy na sestky v ramci treku tam zustaly.

sobb píše:Tohle bych viděla, že bude právně ošetřeno na dobu vzniku pojistky (?).

Pochybuju, ta pojistka je celorocni. Zrovna tohle bych chtel videt cerne na bilem a pokud to tam neni, tak bych od tehle pojistovny cekal to nejhorsi.

sobb píše:AV tam má v případě vypuknutí války či občanské války nutnost do 14 dnů opustit území.

To dava smysl a pripada mi to rozumne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod sobb » sob říj 16, 2021 9:57

mike píše:Tohle by mne skoro jiste nenapadlo.
Teď už jo :wink:

mike píše:lidsky zivot tam ma mensi cenu. Pojistovna je ale nas civilizacni okruh a podle toho by se mela chovat. O zadnou charitu nejde, spis neco jako asistencni sluzba.
Přesně tak. Naší humanitě se smějí a tvrdě ji zneužívají. Ale není mi jasné, proč očekáváš, že pojišťovna bude platit za něco, za co platit nemá/nemusí a pak to pracně vymáhat zpět. Přijde mi, že pojišťovnictví je celkem tvrdej byznys.

mike píše:Myslim, ze pozustali by pojistovnu stahli z kuze a par managoru by slo sedet.
O tom cekem pochybuju.

mike píše:Ale prave o to jde. V Evrope je to nemyslitelne, nejdriv se zachranuje a pak se resi penize.
Ale ne, to je nepochopení mého příkladu. Pojišťovna by do toho vůbec nemusela vstupovat, peníze řeší záchranáři/daná země. Že by pojišťovna předem platila/zaručila se, mi přijde nepravděpodobný.

mike píše:Moment, mam pocit, ze jednodenni vystupy na sestky v ramci treku tam zustaly.
Kdyby ses na nějakou tu trekovou šestku chystal, tak si raděj nejdřív přečti AV podmínky :wink: Změnili to už tuším v roce 2018, však se o tom mluvilo i tady.

mike píše:Pochybuju, ta pojistka je celorocni. Zrovna tohle bych chtel videt cerne na bilem
To sice ano, ale fungovat začne v době překročení hranic :wink:
Nechce se mi hledat přesné znění v pojistných podmínkách, tak jen citace z webu ČHS:
"Kdy je pojištění neplatné?
Pojištění je neplatné v destinacích, které Ministerstvo zahraničních věcí označí jako nedoporučené, nebo z důvodu nepokojů v době odjezdu.

Nahlašuje se někde termín odjezdu do zahraničí?
Ne, datum odjezdu se pojišťovně nenahlašuje. Pokud dojde k pojistné události je třeba pobyt doložit např. dokladem od zaměstnavatele o čerpání dovolené, dokladem o ubytování, letenkou, atd."


Pokud to ani v podmínkách není přesně popsáno, tak je před odjezdem do oblasti, kde něco takového hrozí, asi lepší se ubezpečit.

mike píše:To dava smysl a pripada mi to rozumne.
Teď od počítače určitě, ale taky si dovedu představit pár scénářů, kdy nemusí být vůbec jednoduché tuto podmínku splnit.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod mike » sob říj 16, 2021 18:23

sobb píše:Teď už jo

Ted mozna, ale za rok, za dva? ;-)

sobb píše:Ale není mi jasné, proč očekáváš, že pojišťovna bude platit za něco, za co platit nemá/nemusí a pak to pracně vymáhat zpět.

Protoze s ni maji smlouvu a protoze to v tu chvili nikdo jiny udelat nemuze a zaroven jde o nouzovy stav a o cas. Tak nakonec odduvodnili i placeni prvniho pokusu. Pojistovna si sice muze myslet, ze smlouvu porusili, ale takove veci se resi bud dohodou nebo u soudu, ne tak, ze proste odmitnes svou cast smlouvy.

Aktualni otazka ale stoji jinak. Chces pojistovnu, ktera se ke klientum chova takhle? Muzes si myslet, ze ostatni by to udelaly taky, ale to nevis jiste, u tenhle uz jo. Neco jako Schroedingerova kocka, u ostatnich nevis, v jakem je stavu, ale u tehle vis, ze je chcipla. Ma snad smysl zkouset, jestli neobzivne? ;-) Navic si myslim, ze jako zakaznici bychom meli preferovat solidni chovani a trestat nesolidni, je to ostatne jedine, co muzeme delat. Pomaha to vzniku lepsiho prostredi a ve vysledku i nam. Ne ze by to u nas moc fungovalo (viz treba Lidl), ale muzeme se aspon snazit.

Mimochodem, kdyz se neco podobneho stane tobe osobne, tak byvas podstatne militantnejsi, nez ja :twisted:

sobb píše:O tom cekem pochybuju.

To samozrejme muzes, tady se da jen spekulovat. Trochu by napovedelo, kdyby se s pojistovnou soudili.

Ale i bez toho by to byla skvela reklama. Predstav si bilboard, na kterem bude tahle fotka a pres to napis UNIQA: v nouzi se na vas vysereme :twisted:

sobb píše:Pojišťovna by do toho vůbec nemusela vstupovat, peníze řeší záchranáři/daná země.

Presne tak. U zachranne akce vzdycky hrozi, ze nekomu zustane Cerny Petr nezaplacenych nakladu. V nasi civilizaci jsou to zachranari a urcite z toho nemaji zadnou radost (nezapomenu, jak pote, co mne vylozili z vrtulniku v Italii, zachranarce spadnul hodne viditelne kamen ze srdce, kdyz jsem ji dal karticku AV ;-)). V Asii jsou holt pragmatici, nejdriv zaplat, jinak mas smulu.

sobb píše:Kdyby ses na nějakou tu trekovou šestku chystal, tak si raděj nejdřív přečti AV podmínky

To rozhodne. Vim, ze se tu o tom mluvilo, ale v ramci tohodle vlakna jsem se tam prave koukal a mel jsem pocit, ze tohle zustalo. Mozna spatny.

sobb píše:Pokud to ani v podmínkách není přesně popsáno, tak je před odjezdem do oblasti, kde něco takového hrozí, asi lepší se ubezpečit.

Urcite, ale ne vzdy to muzes predem odhadnout, zvlast kdyz jedes na pul roku ;-) Nakonec, viz vase Svedsko a covid, skoro bych rekl, ze bylo obdobi, kdy vam pojistka neplatila ;-) Ted uz je to tam poresene, ale urcite nebylo celou dobu. A nikoho z nas to nenapadlo.

sobb píše:Teď od počítače určitě, ale taky si dovedu představit pár scénářů, kdy nemusí být vůbec jednoduché tuto podmínku splnit.

Samozrejme, ale nekde ten rez udelat musis a tohle mi prijde jako rozumny kompromis.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod sobb » sob říj 16, 2021 18:34

Z mé strany už k tématu momentálně nemám asi co dodat, evidentně se v tomto prostě neshodneme :wink:

Jsem zvědavá, jestli to bude mít nějaké pokračování.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod mike » sob říj 16, 2021 18:36

To je v pohode, taky si myslim, ze k tomuhle uz bylo vsechno receno.

Jj, ja taky. CHS by mohl sepsat nejake pouceni z krizoveho vyvoje ;-) A fakt by mne zajimalo, jak to vlastne nahore bylo, ale to se asi nedozvime, protoze obe strany si to zrejme prikrasluji, aby z toho vysly lip.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod apuka » stř říj 20, 2021 10:21

Omlouvam se, ze to bude delsi prispevek, ale je tu par uzitecnych vysvetleni.
mike píše:Protoze maji obecnou vyluku a nedoporuceni MZV pouzivaji jako alibi i na veci, na ktere se varovani MZV nevztahuje. V tomhle pripade na zachranu v horach.
Miku, toto snad nemuzes myslet vazne...

Ohrozeni z duvodu "teroristickych utoku, unosu cizincu a sektarskeho nasili", "operaci armady" ze se nevztahuje na "zachranu v horach"... #-o #-o #-o
Promin, ale toto je az zvrhle uvazovani, absolutni ignorance rozumu.

Podle Tebe asi takto uvazuji i pozustali po horolezcich, ktere zmasakrovali v zakladnim tabore pod Nanga Parbatem :twisted:, cest jejich pamatce.

Pokud netusis, co znamena takove varovani, tak podobne ma napr. nemecke nebo rakouske MZV, na rakouskem mas i napsane, proc se to dela a co to znamena (na konci casti Sicherheit...), cca
MZV vydava cestovni varovani zpravidla pouze ve zvlastnich krizovych situacich (napr. situace podobna válce nebo obcanske valce v zemi a epidemie), pouze pokud existuje obecne riziko pro zivot a zdravi. Hodnoceni bezpecnostni situace zeme s ohledem na varovani pred cestovanim neni zalozeno na hodnoceni jednotlivych tragickych udalosti, ale na celkove situaci... Dulezitou roli hraje vyporadani statu s hrozbou terorismu.... Castecne upozorneni se vydava pouze pro konkretni region a neplati pro celou zemi.

resp.

Varovani se obvykle vydavaji pouze ve zvlastnich krizovych situacich, kdy existuje [i]obecné riziko pro život[/i]. Cestujici vstupujici do oblasti si musi byt vedomi moznych nasledku:
- Konzularni pomoc v nouzi nelze zarucit.
- Pri cestovani do takovych oblasti mohou pojistovny uplatnit duvody pro vylouceni plneni v pojistne smlouve.

Zákon o konzulárních poplatcích zmocňuje Rakouskou republiku k vrácení nákladů na veškerá nezbytná ochranná opatření nebo pomoc v určitých situacích od cestujících!

Toto je prakticky stejne ve vsech evropskych zemich.

mike píše:CHS je podle mne obeti, protoze dostali neco jineho, nez chteli. Samozrejme za predpokladu, ze opravdu chteli neco jako AV.
Toto tu meles stale dokola, zatim jsi nepredlozil pro to zadny argument. Jak vis, co CHS predlozilo, ze chce? Jak vis, jake podminky vyzadoval? Nevis, jak pises, ale je TI jasne, ze za to muze pojistovna #-o Kam zmizelo Tvoje logicke uvazovani???
Ono se neda domluvit pojistne zpusobem, ze reknes, ze "chci to same jako ma AV za stejnych podminek ale za mnohen nizsi cenu". Predkladatel musi presne specifikovat, co chce, vcetne jake vyjimky tam nesmeji byt. CHS urcite mel moznost si dopredu prostudovat vseobecne podminky UNIQUi pro cestovni pojisteni (znova zopakuji, pojisteni CHS i AV jsou cestovnim pojistenim) a na zaklade toho mohl predlozit, ktere body se jak maji v "jeho" pojisteni zmenit.
Pokud to takto udelali, tak jsou opravdu dve moznosti:
1) ty vyluky CHS nenechal zmenit - v tomto pripade "dostal, co chtel"
2) chtel, ale pojistovna predlozila smlouvu bez tech zmen a CHS si tu smlouvu nezkontrovala ale podepsala - v tomto pripade "nedostal, co chtel" ale nezkontroloval smlouvu, jen ji podepsal, coz je z vetsi casti jejich vina.
----------

Jeste k tem dvema diskutovanym vylokum, ktere OEAV pojisteni nema. Ja mam dojem, ze tam je to - hlavne ohledne varovani pred cestami - pouze kvuli tomu, ze AV chce mit co nejvice pojistencu ze zahranici. Protoze napr. Deutsche AV ma to pojisteni u jine (nemecke) pojistovni a tam maji dva hlavni body vyluky z pojisteni pro expedice (ekvivalent Premium u AV) (pojistne podminky se daji stahnout tady, vyluky jsou bod 5, 5.1, 5.2, 5.3):
Nejsou pojisteny:
5.1. Skody zpusobene stavkami (!), obcanskymi nepokoji, valecnymi udalostmi, pandemii, jadernou energii, konfiskaci a jinymi zasahy uradu, stejne tak jako skody v zemich, pro ktere Federalni MZV vydalo cestovni varovani;
5.2. Skody zpusobene pojistnikem umyslne nebo z hrube nedbalosti, zejmena nedodrzenim zasadnich, obecne uznavanych pravidel/zasad horolezectvi


mike píše:Nemam nejmensi problem s tim, ze se mnou nekdo nesouhlasi, naopak. Ale ocekavam, ze to dokaze vyargumentovat a ze bude reagovat na me argumenty a ze se diskuse bude timhle zpusobem nekam posouvat.
Tak se, prosim, koukni na svoje prispevky z tohoto vlakna, nakolik to souzni s tim, cos v citaci napsal. Argumenty a dokumenty (myslim, zes jich tady dostal celou radku, nejenom ode mne) nectes nebo neberes, bo se Ti nelibi, furt jen meles dokola svoje nicim nepodlozene myslenky a vydavas je za ty jedine spravne a nakonec zacnes s osobnymi utoky.
Mas pravdu v tom, ze takto se diskutovat opravdu neda.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod apuka » stř říj 20, 2021 10:29

A jeste nejake zajimave linky.

Ze to neni tak vyjimecna situace s neproplacenim zachrany kvuli nedodrzeni podminek (tady je to, podle mne, jeste absurdnejsi - pred kazdou zachranou se nejdrive ma zkontaktovat pojistovna na odsouhlaseni). A to pojistovna Global Rescue je celosvetove trochu jiny hrac nez OEAV...

Velice pekny clanek o tom, jak to je (resp. bylo do r. 2018) se zachranovanim vrtulnikem v Pakistanu.
Taky jsou tam uvedene problemy s proplacenim i to, ze se dopredu vybira od expedic povinny poplatek za pripadnou zachranu (jak je to uvedene ve drive linkovanych podminkach vystupu nad 6000m v Pakistanu a na co jsem se nekolikrat odvolaval). Mezi radkami je tam toho hodne, co se da vztahovat na tady probirany pripad. Napriklad i to, proc zachrannou akci nemuze organizovat pojistovna, ale musi to sami zachranovani, resp. podle pravidel jejich stycny dustojnik.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod Hafi » stř říj 20, 2021 10:40

situace pod Nangou je jasným případem, kdy by asi nikdo proti neplnění neřekl ani slovo. Ale tady souhlasím s mikem, že je velmi pravděpodobné, že nikomu v ČHS prostě nedošlo, co ta výjimka znamená.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod apuka » stř říj 20, 2021 10:51

Ano, to je docela pravdepodobne, ze v CHS nikomu nedoslo, co to znamena - ale nemohu (a asi ani nikdo, kdo kdy nejakou obchodni smlouvu uzavrel) souhlasit s mikem, ze za to muze UNIQUA a CHS je obet.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod Hafi » stř říj 20, 2021 11:11

Záleží čemu říkáš oběť. Po právní stránce nikoliv. Spíše oběť své naivity a predpokladů. Horosvaz přišel do hospody a objednal si pivo. Hospodský Uniqa mu nalil nealko pivo, neb to zjevně pivo je a Horosvaz nijak nespecifikoval, jaké vlastně chce (protože ho nenapadlo, že takovou zjevnou věc musí specifikovat). A pokud hospoda je motorest u dálnice, kam chodí většinou řidiči, tak z pohledu Uniqy bylo natočení nealka logickou volbou.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod apuka » stř říj 20, 2021 13:23

Hafi píše:Spíše oběť své naivity a predpokladů.
To asi ano.

Jen ja bych to srovnani videl trochu jinak. Ze CHS prisel do hospody, kde meli napojovy listek, kde meli napsano same nealko pivo a ze pokud nekdo chce jine, ma se ozvat a sezenou mu - a u vstupu vyvesku, ze piti dle napojoveho listku. CHS ale se do napojoveho listku nepodival a objednal pivo. Dal uz je to to same, jak pises.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod Hafi » stř říj 20, 2021 13:48

Jenže tam žádné explicitní informace nebyly.
Prostě uživatel čte a tak nějak se na vše dívá svou logikou a životní zkušeností. Před pár lety jsem si koupil pojištění storna letenky pro případ, že nebudu moc letět především z důvodu zdravotní indispozice v době odletu (a pár dalších důvodů zrušení cesty). Tj. budu-li nemocný nebo zraněný, proplatí mi zaplacenou cenu. Celkem podrobně jsem pročetl podmínky na téma, kterých důvodů zrušení cesty se to týká, jestli se to týká i daných problémů na straně spolucestovatele, jakou část zaplacené ceny dostanu, atp.

Pojistná situace nastala, a problém byl, že nutnou podmínkou pro plnění bylo, aby letenka byla stornována. Bylo úplně jedno, kdyby byl storno poplatek 100 % ceny letenky, tedy komunikace s leteckou společností nedávala z mého pohledu ekonomický smysl, ale důležité bylo to slovo storno, které jsem původně vůbec nevnímal, neb efektivně nemělo být důležité.

A stejný je to s tím doporučením MZV - akceptuji, že problémy způsobené zmíněným důvodem toho doporučení nejsou kryty. Ale takto extenzivní výklad nikoho normálního nenapadne (a právníka si kvůli uzavření pojistky najímat nechci).
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod apuka » stř říj 20, 2021 14:40

Mozna mam problem s chapanim ja, ale o jakem "extenzivnim vykladu" mluvis, kdyz je primo napsano, ze v pripade nedoporuceni cestovani do dane oblasti (bez dalsi specifikace, tj. pro vsechny duvody) pojisteni v dane oblasti pro pojistne udalosti NEPLATI. Bez dalsi specifikace, tj. na vsechny.

Vyjadreno v bezne logice:
Pro vsechny nedoporucene objasti a vsechny pojistne udalosti v takove oblasti plati, ze kazda pojistna udalost v dane oblasti je neproplatitelnou pojistnou udalosti.

V matematicke logice (bohuzel, specialni symboly krome mnozinovych zavorek a "&" se tady nezobrazi) :wink::
(/Pro vsechny x z {nedoporucena oblast}/ & /Pro vsechny y z {pojistna udalost v takove oblasti}/) plati, ze x neni z {proplatitelne pojistne udalosti}


A prave s tim mam u mike problem, ze on si furt vymysli, jak by se z te obecne vyluky na vsechno dalo vydolovat neco, co tam nepatri.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod mike » stř říj 20, 2021 16:38

apuka píše:Mozna mam problem s chapanim ja

Ne mozna, ale urcite :twisted:

apuka píše:ale o jakem "extenzivnim vykladu" mluvis, kdyz je primo napsano, ze v pripade nedoporuceni cestovani do dane oblasti (bez dalsi specifikace, tj. pro vsechny duvody) pojisteni v dane oblasti pro pojistne udalosti NEPLATI. Bez dalsi specifikace, tj. na vsechny.

Mas to vzhuru nohama, jako ostatne asi vsechno. Clovek s normalnim uvazovanim si precte nedoporuceni MZV, zamysli se nad nim a rekne si, ze nic z toho se na nej nevztahuje. Extenzivni vyklad je vztahovat konkretni nedoporuceni na vsechno.

apuka píše:A prave s tim mam u mike problem, ze on si furt vymysli, jak by se z te obecne vyluky na vsechno dalo vydolovat neco, co tam nepatri.

Zase vzhuru nohama :roll:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zachranna akce na Rakaposhi a pojisteni CHS / UNIQA

Příspěvekod mike » stř říj 20, 2021 16:44

Hafi píše:Horosvaz přišel do hospody a objednal si pivo. Hospodský Uniqa mu nalil nealko pivo, neb to zjevně pivo je a Horosvaz nijak nespecifikoval, jaké vlastně chce (protože ho nenapadlo, že takovou zjevnou věc musí specifikovat). A pokud hospoda je motorest u dálnice, kam chodí většinou řidiči, tak z pohledu Uniqy bylo natočení nealka logickou volbou.

To se mi docela libi a v ramci benefit of doubts bych to bral. Kdyby slo o jinou pojistovnu. Jenze UNIQA dlouha leta zajistovala pojisteni pro AV a pozadavky tudiz znala. Ano, ceska a rakouska pobocka nejsou to same, ale interni komunikace funguje i v ramci korporace, obvykle docela slusne. Tudiz se klonim spis k tomu, ze UNIQA si uvedomovala, ze chce normalni pivo, ale prinesla mu nealko, protoze je to pro ni vyhodnejsi.

A kdybych chtel byt zvlast hnusny, tak si budu myslet, ze mu prinesla neaklo, ale nauctovala normalni pivo. S tim, ze si toho treba nevsimne :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Pokec