silvestrovsky vandr - poprve v zime

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod Mawenzi » čtv led 14, 2021 8:34

aspon se rozjela celkem spontanni diskuze, coz je super. mam si co pocist a treba nejen ja.

aspon to ozivuje forum na neco jijyho nez dokola dotazy na batohy a bundy a boty...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod šíp » čtv led 14, 2021 21:39

sobb píše:Jak to vlastně máš teď? Můžeš si s tím dovolit je znovu v zimě na Sever, nebo je to příliš velké riziko?


Jasně že můžu, ale limituje mě dovolená. Na to, abych si většinu vypráskala v zimě nemám koule, protože pak bych musela makat skoro celé léto, a to bych nejspíše psychicky nedala. Mít tak o dva týdny volna víc, neváhala bych.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod šíp » čtv led 14, 2021 22:13

Ještě než se hecnu, a vyjádřím se k těm rukavicím, jak slibuji už od včerejška, tak do placu dávám otázku, která mě vrtá hlavou už několik let. Spíše než otázka je to rozhodnutí o prioritách.
Co je pro Vás důležitější, spát v noci v péřovce, ale nemít pak už ráno co na sebe, když vylezete ze spacáku, nebo naopak, strávit noc na dolní hranici tepelného komfortu nebo dokonce klepat se zimou, ale mít si ráno co na sebe natáhnout? Mám na mysli samozřejmě podmínky pod nulou, spíše o dvoumístné číselné hodnotě. Lubošovi více vyhovuje první varianta, mě druhá.
Podotýkám, že nemáme problém strávit ve spacáku 12-13 hodin, a ráno pak na tábořišti 2-4 hodiny, není to tedy hup do spacáku, pár hodin spánku, ráno se během půl hodiny sbalit a vypadnout.

Ještě malá poznámka k té délce spánku, či spíše válení se ve spacáku. NE, fakt nám nečiní problém tak dlouho pobývat v poloze ležmo, klidně i delší dobu.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod sobb » čtv led 14, 2021 23:07

Za mě jednoznačně se pokusit v pohodě vyspat, takže preferuju tepelný komfort. Ono to stejně skoro vždy dopadne tak, že mi začne být časem teplo, takže péřovku sundám. A tudíž mám ráno co oblíct 8)
V těch pár případech, kdy jsme spali ve stanu při teplotách okolo mínus čtyřiceti, jsem si bundu asi nechala celou noc (měla jsem tehdy i horší spacák, než mám teď). Ale ráno je zas pak teplý pití, pohyb, člověk se zahřeje a je v pohodě. Ale je fakt, že to s vylízáním máme postupné. Vaříme pokud možno pití i snídani ve stanu, takže stále napůl zalezlí ve spacácích. Žádné teplotní šoky a nepřiměřené aktivity :mrgreen:

Jinak to máme stejně, taky nám "zimní spánek" žádný problém nečiní :ú :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod mike » čtv led 14, 2021 23:15

Pri dvoumistnych minusovych teplotach jsem spal asi jen parkrat, ale zas nemam vylozene zimni spacak, takze uz pod -5 se blizim hranici tepelneho komfortu. Mam to presne stejne, jako sobb. Kdyz je mi kosa, jdu spat v perovce, aby mi bylo teplo a vetsinou se nekdy noci probudim uz zahraty a sundam ji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod oodoow » čtv led 14, 2021 23:42

No, pro mě osobně je lepší se dobře vyspat, přes den se zahřeju pohybem. Když je zima, tak neusnu, když usnu, tak se to pak vyhřeje ten spacák a třeba jde i něco odložit, jak píše sobb.
Ráno nemám problém se zvednout a jít, zahřát se a posnídat třeba až po pár hodinách chůze.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod Mawenzi » pát led 15, 2021 8:04

ja s takovou zimou zkusenost nemam ale bylo by mi prijemnejsi se dobe vyspat a rano si zacvicit treba nebo hned dat horkej caj, nez se celou noc nevyspat a celej den muset pak makat.

jinak ja vydrzim 12h klidne, ale tak 1 az dve noci po sobe. 3 a vic uz mam zasadne problem ze su prelezena prespala a uz nespim a budim se kolem 5h rano.

ale tu 1 noc muzu mit pravidelne 1x za tyden v poho
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod Etheric » pát led 15, 2021 10:04

Normálně závidím lidem, kteří dokážou lehnout a ležet víc než 8h.. I těch 8h mi dělá problém.
Když je brzo tma a zima, se x hodin nudím koukajíc do silnylonu, jelikož pokud nebudu zalezlej ve spacáku, bude mi zima. No a ráno, ve 4 se vzbudím a nevydržím ležet déle než půl hodiny. Tak si jdu uvařit kafe, jídlo, projdu se po okolí a od půl pátý sedim v tarpu, chodím okolo, nudím se a čekám, než se ostatní vykopou :mrgreen: což mi v létě vůbec nevadí, ale když je chladno, je to problém.
No alespoň brzy ráno plašim čuňata, která se občas zajímají o naše obydlí. Ostatní v tarpech tak vzbudí moje hejkání, ale furt lepší, než probuzení od vepře, no ne? :mrgreen:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod šíp » stř led 20, 2021 20:29

sobb píše:Zmiňuješ nemožnosti použití kukly s brýlemi. Zkoušeli jste kuklu s dírou na pusu? Mi to docela funguje, s brýlema normálníma i slunečníma. Samozřejmě i s lyžařskýma. Pokud se ještě někdy na zimní Sever vypravíte, tak doporučuju otestovat. Můžou nastat podmínky, kdy se bez kompletní ochrany obličeje jen docela těžko obejdeš.


Ta kukla, o které píšu, že ji mám 2 roky, nekryje obličej úplně, což samozřejmě může být nevýhoda v určitých podmínkách, ale prostě s klasickými brýlemi nic jiného nesnesu, a zkoušela jsem více typů, ta Devoldí je asi čtvrtá v pořadí, a zatím první a jediná, která sedne.
Přílohy
kukla.jpg
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod sobb » stř led 20, 2021 21:13

Určitě lepší než nic, ale kryje fakt málo. Jestli máš doma ještě nějakou starou kuklu, co nevyhovovala, tak zkus zásah nůžkama v místě ústního otvoru a otestuj. Není to úplně stoprocentní, ale funguje to tak poměrně slušně.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod šíp » čtv led 21, 2021 21:37

Já v podstatě ani nemám důvod, ta kukla mi vyhovuje, protože více než krytí obličeje požaduji ochranu krku a temene. Na Sever se v zimě v nejbližší pětiletce rozhodně nechystám, na české zimní podmínky mi to vždy stačilo, a krásně mi to vyřeší naše podzimní vandry v tundře. Navíc, pokud se zavede covidpas, tak zůstaneme uvěznění v české kotlině.
Předchozí kukly už dávno nemám, rozdala jsem je rodině, kamarádům a kolegům. Ta od Devoldu, kterou mám teď, mi natolik splňuje mé požadavky, že nemám důvod hledat něco jiného.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod mike » čtv led 21, 2021 22:04

šíp píše:Navíc, pokud se zavede covidpas, tak zůstaneme uvěznění v české kotlině.

Proc?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod šíp » čtv led 21, 2021 22:06

Protože bez očkování by nás nikam nepustili.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod mike » čtv led 21, 2021 22:07

Myslim, ze to pujde i s testem. Uz jen proto, ze timhle tempem se u nas bude ockovat 10 let.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod šíp » čtv led 21, 2021 22:10

Pokud bude alternativou test, tak je to v pohodě.
Popravdě, nevěřím, že letos se za hranice podíváme, reálně to vidím až na příští rok.
Blbé je, že nemládneme, taky se mohou v cílové destinaci výrazně změnit podmínky díky prudké změně turistických preferencí...
Naší cílovou destinací myslím krajiny za polárním kruhem.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod mike » čtv led 21, 2021 22:12

Jsem optimista a dokonce si myslim, ze se zavedou rychle testy na hranicich, letistich apod. Nikdo nema zajem blokovat cestovni ruch vic, nez je nutne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod šíp » čtv led 21, 2021 22:15

Děláš mi iluze, které jsem se snažila potlačit.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod mike » čtv led 21, 2021 22:21

To zas ne, furt rikam, nic neplanovat, s nicim nepocitat a hlavne nic dopredu neobjednavat jako pp ;-) Ale vloni na jare jsem byl pesimista, cekal jsem, ze nic nebude, a ted naopak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod mike » čtv led 21, 2021 22:25

A BTW, ty by ses jako doktorka mohla resp. mela dat naockovat, ne? Lubos nevim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod šíp » čtv led 21, 2021 22:29

No já po loňské zkušenosti ani nic plánovat nehodlám...
Loni jsme letenky do Grónska kupovali někdy v lednu, kdy byly nejlevnější, dávno před koronavirem. Pak v průběhu epidemie bylo jasné, že nikam neodletíme, Air Greenland moc na maily nereagoval, a když jsem sledovala stránky, tak náš let byl tak jako tak zrušen, protože mezi pevninou a Grónskem se prostě nelétalo. Ale nikdo nás o tom neinformoval. Já je postupně bombardovala, až mi asi 2 měsíce poté konečně peníze na účet vrátili, s přepočtem na aktuální kurz, takže jsme sice o nějaké peníze přišly, ale v reálu se jednalo o pár desetikorun.
Tímto si už znovu projít nechci, letos to mám v plánu tak, že si už nyní vyberu termín, ale destinaci budu řešit až těsně předtím, dle toho, zda budou otevřené hranice, bude se létat, podmínky /očkování x test/ a podobně.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod šíp » čtv led 21, 2021 22:31

mike píše:A BTW, ty by ses jako doktorka mohla resp. mela dat naockovat, ne? Lubos nevim.


A co když nechci právě proto, že jako doktorka o tom něco vím?
Podotýkám, nejsem odmítač očkování, v listopadu jsme absolvovali já i Luboš očkování proti chřipce, Luboš nedávno i očkování proti pneumokokovi, ale vakcíně proti covidu se bráním. Neprošla běžnými testy, jako ostatní vakcíny, a očkovat se tím rozhodně nechci. Za 5 či 10 let klidně, ale ne v této fázi.
Ale tohle sem nepatří.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod mike » čtv led 21, 2021 22:36

To je rozumne, ja to tak delam vzdycky. Nikdy jsem nechapal, jak muze nekdo kupovat letenky/dovolenou pul roku nebo i mesice dopredu. Protoze nikdo nevi, co bude, jak bude a jak na tom bude on. Lonsky rok mi konecne dal zapravdu :twisted: (sam kupuju i letenky jen par dni dopredu)

OK, nepatri, na to mame jine vlakno :) Vakcina ale potrebymi testy prosla a prave se testuje na milionech pokusnych kraliku po celem svete. Jestli je tam neco spatne se ukaze rychle.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod šíp » čtv led 21, 2021 22:40

Nám koupě letenek několik měsíců předem fungovala desítku let, až korona šílenství nám to zarazilo.
Letos už jsme poučení, a letenky si pořídíme až pár dnů před trekem.
Ono se ale našemu přístupu není co divit, dovolená na celý rok se domlouvá už v lednu, a na náš typ výletů je potřeba být připraven jen o něco více, než se těsně před akcí rozhodnout, že sem či sem poletíme.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod mike » čtv led 21, 2021 22:46

Jasne, pripravit se dopredu ano, ale termin zvolit az kdyz si je clovek jisty. S dovolenou chapu, v prostredi, kde si ji nemuzu vzit, kdy chci, bych fungovat nemohl. Samozrejme rikam predem, kdy asi, ale stylem tyden v rijnu nebo listopadu, az bude pekne :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod šíp » čtv led 21, 2021 22:50

Někdy člověk prostě nemá na výběr. Nám to v práci funguje, jsme schopné se domluvit, takže když v lednu oznámím, že v září budu 3 týdny v prdeli, budu moct v tomto termínu odcestovat, a kam to bude, je jen na mě. Letos si asi naplánuji několik variant /Norsko, Švédsko, Finsko, Grónsko../ a rozhodnu se až těsně předem.
Popravdě, nebude se mi chtít odletět někam na 3 týdny, pokud by hrozilo, že během naší dovolené se natolik změní situace, že skončíme v karanténě...
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod mike » čtv led 21, 2021 22:53

Tohle se da odhadnout podle vyvoje v lonskem roce. Leto dobry, zari na hrane a dal hrozi pruser. Otazka je, jak na tom budou na severu s ockovanim, treba se dalsi pruser podari zazehnat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod šíp » čtv led 21, 2021 22:55

Mě život naučil řešit katastrofy aktuální, a nezabývat se těmi potenciálními. Prostě tímto se budu zabývat až v srpnu, ne dříve, a když neklapne trek za polárním kruhem, opět se vrhneme na nějaký vandr v České republice, holt se nezblázníme.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod mike » čtv led 21, 2021 22:58

Vsak jo. Ja jsem ted dva roky nikde nebyl a taky jsem se jeste nezblaznil i kdyz jsem do te doby byval v Alpach aspon mesic kazdy rok.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod šíp » čtv led 21, 2021 23:03

Nějak tak. Holt i když jsme tundrosexuálové, 2020 jsme na Sever nevycestovali, a nezbláznili jsme se. Sice jsme vyrazili na alespoň pár denní vandr Železnými horami, užili jsme si to, ale naše srdcová záležitost to prostě nebyla.
Ono celý rok 2020 byl tak nějak na pikaču, umřel nám kamarád na onkologické onemocnění, mamka se stěhovala k ségře, což znamenalo vyklidit barák, kde se za 40 let nahromadilo neskutečných krámů, dlouhodobě mi onemocněla sestřička v ordinaci, takže jsem 4,5 měsíce pracovala bez sestry, sáhla si na dno svých psychických sil, zažila syndrom vyhoření, a chtěla dát po 20 letech výpověď... Prostě letos mě už asi nic nemůže překvapit, vše bude jen lepší, než bylo loni.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod mike » čtv led 21, 2021 23:10

Njn, on byl na pikacu pro spoustu lidi... Tak snad budes mit pravdu a letosek bude lepsi :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Pokec