silvestrovsky vandr - poprve v zime

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod mike » ned pro 20, 2020 18:46

Cekal bych, ze to pujde i s chlupama, ale mozna to ani nechci vedet ;-)

Urcite se najdou, ale rekl bych, ze mezi outdoristama moc samponku nebude ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod Mawenzi » ned pro 20, 2020 19:08

tak spis me zajimali nejaky susici finty, pripadne ze treba i tak to na batohu uschne jen to bude schnout tri dny a tak :D

jo, s ponozkama to prehanet nebudu :D

ja se prevlikam ve spacaku vetsinou tam je jeste teplo :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9378
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod Olchor » ned pro 20, 2020 20:25

V tomhle počasí kolem nuly neusušíš nic. Leda v penzionu na topení. :)
Vandr bych teď směřoval do co nejvyšších kopců ( Bekydy, Jeseníky, Krkonoše), tam je aspoň šance na trochu slunce a poprašek sněhu. Běžky ani sněžnice nehrozí.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod sobb » ned pro 20, 2020 20:26

mike: Hygiéna je společností přeceňovaná věc :twisted:
Můžeš udělat šampónkovskou anketu :D

Mawenzi: ale jo, uschne. V zimě třeba za suchýho mrazivýho počasí. Nebo nad ohýnkem. Pokud už je prádlo po nějakém částečném usušení jen vlhké, tak dobře funguje i dosušování tělesným teplem. Stačí nacpat do kapes. Vlhký ponožky/rukavice/čepice ... se taky dají trochu posušit třeba na pokličce hrnku, nebo na horkým pytlíku expediční stravy :mrgreen:

My v zimě pereme převážně jen když jsme u auta - sušíme za jízdy na palubovce a na motoru přes noc :)

V Tvým případě bych si ale na tak krátkou dobu prostě vzala tolik prádla, kolik potřebuješ a neřešila to.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod Mawenzi » ned pro 20, 2020 20:51

sobb
jo, myslela sem si, ze to spis realny nebude nebo ten ohen. Ale osobni zkusenost je vzdycky vic, nez nejaka teorie nepodlozena tou zkusenosti.

Olchor
s lokalitou mas castecne pravdu, ale na druhou stranu mam dojem, ze ta mnou vybrana nebude zajimava v tomto pocasi a tak tam nebude ani noha :D coz se o jesenikach treba rict proste neda...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9378
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod Kennedy » ned pro 20, 2020 21:22

fps píše:jediné co vozím, tak jsou náhradní vnitřní ponožky, jinak nic jiného, týden žádný problém


Dělám to úplně stejně. A už se dostávám do fáze, že tak pojedu i na delší cestu s tím, že až to bude akutní tak si sundám trenýrky, oblíknu spodky a trenýrky vyperu a počkám než uschnou. Rád bych se dostal i k jedněm ponožkám, ale ty přece jen člověk občas promáčí, takže to zatím praktikuju jen na kratší vandry a spíše když nečekám žádný velký déšť nebo rozmoklej terén.

Jo a sníh vážně asi nebude na vánoce ani na horách :( Možná teda v Jeseníkách někde vysoko něco napadne. Česká Kanada myslím na 99 % bez sněžnic.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod mike » ned pro 20, 2020 22:11

sobb píše:Hygiéna je společností přeceňovaná věc

Spolecnost neni zvykla ;-) Mne taky zpocatku nejakou dobu trvalo, nez jsem zjistil, ze kdyz clovek precka prvnich par dni, tak uz zpocene telo nevadi.

sobb píše:Můžeš udělat šampónkovskou anketu

Radej ne, bojim se, co bychom se mohli dozvedet :twisted:

sobb píše:Nebo nad ohýnkem.

Bacha na to, outdoorova umelina hori rychle a rada ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod GreyMouse » ned pro 20, 2020 22:22

Mawenzi píše:Ale osobni zkusenost je vzdycky vic, nez nejaka teorie nepodlozena tou zkusenosti.

Tady můžeš osobní zkušenost získat celkem jednoduše, ne? Dej si doma do kýblu vodu, nech ji venku vychladnout a pak v té vodě s teplotou jen lehce nad nulou zkus něco vyprat. A pokud tě neodradí už tohle, tak pak vypraný kus oblečení dej ven sušit. Myslím, že až to za týden poneseš domů na dosušení, tak ještě ráda zabalíš všechno potřebné prádlo do batohu a na nějaké praní na zimním šestidenním výletě s radostí zapomeneš ;-)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod sobb » ned pro 20, 2020 22:35

mike píše:Spolecnost neni zvykla ;-) Mne taky zpocatku nejakou dobu trvalo, nez jsem zjistil, ze kdyz clovek precka prvnich par dni, tak uz zpocene telo nevadi.
Právě. Já už to mám přesně opačně. Každodenní sprcha je mi vyloženě fyzicky nepříjemná :wink:

mike píše:Radej ne, bojim se, co bychom se mohli dozvedet :twisted:
:mrgreen:

mike píše:Bacha na to, outdoorova umelina hori rychle a rada ;-)
Gaťky nosím bavlněný a Laďa trenky stejnětak :wink: Ale jinak jo, nad otevřeným ohněm většinou vyprané prádlo nesušíme. Jedině jako nouzovku, když je něco neplánovaně mokrýho.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod šíp » ned pro 20, 2020 23:13

My letos taky plánovali nějaký vandr v době Silvestra a Nového roku, ale pokud bude takto blátivo, tak se nám chtít nebude. Zima nebo vítr nám nevadí, ale bahno jo.
Co se týká debaty o spodním prádle... Asi zde popíšu svou zkušenost z Grónska 2019 z 14 denního přechodu.
Zpočátku jsem měla snahu se převlékat do "pyžama", tedy do spacího trika a trenýrek, ale díky okolní zimě /dělejte to v teplotách kolem nuly ve větru/ mě to opustilo hned třetí den, takže jsem rezignovala, a trek jsem došla tak, že jsem po zbytek holt nesundávala podprsenku a triko. Aspoň mi pak to spací triko, jak bylo nepoužívané, sloužilo v civilizaci, abychom mohla mezi lidi, než se mi vypralo a uschlo to trekové. Kalhotek jsem měla 6 exemplářů, a průběžně je prala a sušila za chůze na batohu, takže někdy to dopadlo tak, že jsem je musela znovu přemáchnout, protože v dešti prostě neuschly. V ledové vodě jezer a potoků jsem je nedokázala vyprat, přece jenom moje kdysi omrzlé prsty protestovaly vůči této činnosti, navíc by prací akt byl jen homeopatický, tak jsem si ohřála vodu v hrnci, vyprala, no a hrnec pak opláchla. Takhle to praktikuji už několik let. V tomhle je krajina za polárním kruhem výhodná v tom, že i když je často deštivo, tak tam prakticky permanentně fouká, a prádlo proschne. Už jsme zvyklí z našich treků, a Luboš má vychytaný systém na sušení při táboření za užití trekových holí, šutrů a stanu.
Přílohy
167_tabor_12_vecer_II_protisvetlo_III.jpg
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod sobb » ned pro 20, 2020 23:41

šíp píše:tak tam prakticky permanentně fouká
snad Maw promine OT - ale, jak to děláte? Jsme se letos v létě víc jak měsíc modlili za vítr, pořádněji fouklo asi dvakrát a to bylo všechno. Bezvětří či mírný vánek. A nás ty mrchy komáří sežraly málem zaživa #-o :mrgreen: Hlavně, že si fučelo víc než bylo zdrávo v zimě a na podzim, kdy jsme to fakt vůbec nepotřebovali [-( :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod mike » pon pro 21, 2020 0:31

sobb píše:Já už to mám přesně opačně. Každodenní sprcha je mi vyloženě fyzicky nepříjemná

To je prave ten zvyk. Kdyz jsi vetsinu roku mimo civilizaci, tak ti civilizacni navyky zacnou vadit ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod sobb » pon pro 21, 2020 0:39

A právě proto si můžu dovolit tvrdit, že je to silně přeceňované až škodlivé. Protože ač to můžu mít každý den, tak to nevyhledávám a v zásadě by mi to i dost vadilo :) Ale zas na druhou stranu - každý to může mít nastavené jinak a třeba by při dlouhých výletech prostě jen strašně trpěl. Nebo na ně raději ani nejezdil :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod mike » pon pro 21, 2020 1:07

Ona je to hlavne vec tveho okoli, na co je zvykle a co snese ;-) Proc by to melo byt skodlive? Kdyz se teda nesprchujes nekolikrat denne.

To si prave myslim, ze kdo by trpel, ten ani nejezdi. Ono je to navic spis to mirnejsi z nepohodli, ktere pri tom clovek podstoupi. Kdyz nesnese ani tohle, tak je lepsi, kdyz bude o radej chodit po nakupnich centrech a vystavach fotografii :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod Mawenzi » pon pro 21, 2020 7:12

ja se klidne tejden nevysprchuju, ale nosit tejden jedny kalhotky mi prijde mnohem vic nehygienicky nez absence sprchy, ale mozna je to proste jen pocit.

v podprde nekdy spim taky, nakonec i 2 dny ty kalhotky prezijou, ale 3, do toho bych uz nesla:D a u podprdy mi spis vadi, ze je to lehce nepohodlny - nosim klasickou s kosticema, nejaka sportovni lambada by asi nevadila tolik, ale mam pocit ze v noci vsechno obleceni vytaham a nechci mit vytahanou popdrdu, pak jaksi ztraci na funkcnosti...

greymouse
popsalas to tak barvite jak kdybych tu zkusenost uz mela, dik :D

sip
super fotka aj trik s pranim na dlouhych cestach :) proste neni nad ty osobni zkusenosti:)

ps klidne si to tu plevelte cim chcece, ono je casto zajimavy kdyz se diskuze rozjede treba i jinym smerem, takze :)

jo bahno... bleee... doufam, ze nebude tak desny...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9378
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod Olchor » pon pro 21, 2020 10:31

V nižších polohách blato bude. Furt mrholí a země už to nebere. Nejhorší jsou lesní cesty, rozježděné od kalamitní těžby. V Jeseníkách jsem byl před 14dny, nádherná inverze. Pár lidí jsme potkali, ale žádná trága. Dají se vymyslet cesty mimo značky, kde nepotkáš nikoho. Po okrajích rezervací většinou vedou pěšiny. Chce to GPS , trochu odvahy a dobré boty ( mokrá tráva). Na Jelení st. se dá dobře přespat, půdička ja nově zrekonstruovaná.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod Kennedy » pon pro 21, 2020 16:33

Olchor: Dík za info o Jelení studánce! Nicméně tam obvykle jenom procházím, protože zrovna tam bejvá dost lidí, i když v zimě trochu míň. Mimo značky to je vždy nejlepší.
V pátek jedu na 4 dny na Šumavu, hodně po neznačenejch cestách, a čekám taky bahenní lázeň, ale předpověď mi teď hlásí, že teplota by měla klesnout pod nulu tak to snad zmrzne.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod Mawenzi » pon pro 21, 2020 16:58

ja ani nevim, ze mela pudicku, ale vim, ze tam rozhodne za buriny teklo :D me prijde, ze v jesenikach je plno dycky... a to tam jezdim jen kdyz je hnusne:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9378
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod sobb » pon pro 21, 2020 17:56

mike píše: Proc by to melo byt skodlive?
škodí to kůži a ničí přirozenou ochranu těla

Mawenzi píše:jo bahno... bleee... doufam, ze nebude tak desny...
ne, bude to ještě horší :twisted: Vážně, jak už psal i Olchor, každým dnem je venku čímdál větší bažina. Dnes jsem na cestičce kolem chalupy sebou na bahně už i švihla. Sousedka to viděla a ani se mi moc nesmála, nýbrž mě utěšila tím, že si dneska do bahýnka sedla taky :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod mike » pon pro 21, 2020 18:00

sobb píše:škodí to kůži a ničí přirozenou ochranu těla

Jako vymluva dobry ;-) Vzdyt neni nutne pokazde pouzivat mydlo, pak se nenici.

sobb píše:Dnes jsem na cestičce kolem chalupy sebou na bahně už i švihla. Sousedka to viděla a ani se mi moc nesmála, nýbrž mě utěšila tím, že si dneska do bahýnka sedla taky :mrgreen:

Video! Chceme video! :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod sobb » pon pro 21, 2020 18:13

Stačí i jen vodovodní voda. S mýdlem je to ještě horší. Vyzkoušeno na lidech :wink:

video nevedu, ale můžu ti to barvitě popsat :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod mike » pon pro 21, 2020 18:18

Na kterych? Vetsina lidi se sprchuje jednou denne a ze by z toho meli nejake potize?

Popis, snad z toho nebudu mit na monitoru hnede skvrny :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod Kennedy » pon pro 21, 2020 18:23

Tak já se sprchuju jednou denně jen když mám přítelkyni. Jinak na to dost dlabu. Ale je fakt, že jsem working class hero a ne manažer a programátor z kanclu jako zbytek lidí, takže si to můžu dovolit :)
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod scinkk » pon pro 21, 2020 18:33

working class hero a ne manažer a programátor z kanclu jako zbytek lidí, takže si to můžu dovolit

a neznamena to naopak prave nutnost casteji se sprchovat? :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod Kennedy » pon pro 21, 2020 18:41

scinkk: Teoreticky i prakticky ano. V mojí realitě ne. :mrgreen:

ad. Jeseníky - jo, bejvaj narvaný. Hlavně v létě a v zimě o víkendech, nejlepší je podzim ve všední dny jako všude. Taky se tam hůř rýsuje trasa po neznačených trasách než na Šumavě nebo v Beskydech, ale dá se. Pořád to ale není nějak hrozný a hory to jsou krásný ve všech ročních obdobích.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod sobb » pon pro 21, 2020 18:43

mike: Myslela jsem sebe :mrgreen:
Někteří mají. Ale nemusí to být zrovna potíže, jen je na tom kůže hůř, než kdyby se sprchovali méně často. Není to nic neznámého. Ostatně pár let zpět zveřejnil nějaký časopis průzkum mezi doktory, jak často by lidem doporučovali se sprchovat. A každodenní sprcha to nevyhrála :wink:

Hnědé skvrny mám (nejen) na zadní části gatí :wink: Já věděla, že si nemám brát čisté kalhoty, ale ty zabahněné džíny už byly víc hnědé než modré :?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod Mawenzi » pon pro 21, 2020 19:56

prehnana hygiena skodi :D ja nebudu radsi rikat, jaky su proti vam prase, byste se se mnou prestali bavit :D
+ 90% meju jen vodou, mam spotrebju asi tak 1 ekobio sprchac na 6 let :D

nicmene clovek, co nema citlivou kuzi, asi nikdy zadnej rozdil nepozna :D tedy prehnane cistotna opravdu nejsu, proste spis tak jako zdrave navyky, ale ty spodary, to teda fakt nee :D

jo, pracovni dny sou bohuzel pro vetsinu lidi furt pracovni dny, no :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9378
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod mike » pon pro 21, 2020 20:07

sobb píše:Myslela jsem sebe

A jak se to projevilo? Krome psychiky teda ;-)

sobb píše:Já věděla, že si nemám brát čisté kalhoty, ale ty zabahněné džíny už byly víc hnědé než modré :?

Tak to je jasne. Ciste kalhoty, pad do blata zarucen :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod šíp » pon pro 21, 2020 21:02

Ještě k sušení prádla v subarktických podmínkách, takhle je jedna z možností. Ze dřeva, kamenů a trekových holí zbudován sušák :ú
Jinak co se týká větru, tak je potřeba vyrážet na Sever nikoliv v létě, ale až v podzimu, to už komáři nejsou. V Grónsku jsme byli na přelomu srpna a září, rok předtím v Urho Kekkonenovi ve Finsku v září, a ani jedno zabziknutí :wink: Člověk se ale musí smířit s tím, že už bude podstatně chladněji, než by bylo v červenci, to nám ale nevadí, rozhodně nemám problém celý trek fungovat při teplotách kolem nuly. Zima sama o sobě nevadí, nevýhodou je právě vítr - vítr je to, co vysává energii a ubírá sil. Má ale zase své výhody *
Přílohy
044_tabor_4_luiro_IIII_rano_I_suseni.jpg
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: silvestrovsky vandr - poprve v zime

Příspěvekod sobb » pon pro 21, 2020 21:03

Mawenzi píše:ja nebudu radsi rikat, jaky su proti vam prase, byste se se mnou prestali bavit :D
Nakonec se ukáže, že je nás většina a jen mike je ten šampónek :twisted: Ale stejně si myslím, že uzurpuju první místo 8)

mike píše:A jak se to projevilo? Krome psychiky teda ;-)
Alergií na sprchu :wink:
Ale vážně, tohle už mám odzkoušené dlouhodobě, vlastně od té doby, co jezdívám na delší dobu ven. Každodenní sprcha mi nedělá dobře. Nemusí to být ani s mýdlem, stačí teplá voda, studenou sprchu moc nemusím. Je z toho suchá a svědivá kůže, nejhorší je to na obličeji. Laďa to má podobně, tomu občas při častém sprchování (v létě to někdy v práci jinak moc nešlo), naskákala i krátkodobá vyrážka. Teď jsme pokus dovedli celkem do extrému, vodovodní vodou jsme si sedm měsíců myli jen ruce. A pili ji :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

PředchozíDalší

Zpět na Pokec