Jak si ustlat bez prasat

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jak si ustlat bez prasat

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 27, 2019 11:08

Nejaky tipy, zkusenosti jak moc se bat divokych prasat na bivaku?

vim, ze prasata bez mladych sou plachy a nebojim se tudiz jako ze by si rekli hele clovek, dem ho pokousat, ale takovy polekany prase, kdyz se prohrne celtou nebo pri behu zakopne o snuru je moje mala nocni mura.

co delat v takovych situacich kdy prasata prijdou v noci na par metru od bivaku a je jich vic nez jedno...

moje patecni reakce byla sbalit se a jit jinam. bohuzel sem moc nevedela kam, najit rovnej placek byl voser i za svetla, takze sem nakonec skoncila u silnice.

myslim, ze by sami od sebe nic neudelali ale fakt bych nezamhourila oka, tak beru nejaky tipy, zkusenosti...

diky
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9383
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak si ustlat bez prasat

Příspěvekod apuka » pon kvě 27, 2019 11:42

Trebars (ne UL reseni) takto... UL reseni je (v lese) hamaka zavesena vys.

Nebo si sezen poradneho psa...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak si ustlat bez prasat

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 27, 2019 12:19

mam za to, ze pes v lese je vetsi problem, protoze psa by prase dle me pis napadnout mohlo hlavne pri nejakym agresivnim stekotu... ze pes prase spis drazdi...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9383
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak si ustlat bez prasat

Příspěvekod apuka » pon kvě 27, 2019 13:40

Bral jsem za samozrejme, ze psa bys musela poradne vycvicit, aby zbytecne (tj. bez Tveho povelu) nedrazdil a na prasata nestekal. Staci, kdyz Ti da znameni "domluvenym zpusobem", ze nekde nablizku je citi.

U psa jsem myslel na to, ze prase je inteligentni zvire a vi/citi, ze v pripade zapasu by jej (nebo mlade) pes mohl ohrozit. Proto jej taky nebude zbytecne drazdit a pokud muze, obejde jej. Samozrejme, obcas (tak casty pripad to ale neni) to nemusi vyjit a narazis na nejakeho prilis sebevedomeho knourka, ktery si mysli, ze je panem sveta - ale ten klidne napadne i Tebe.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak si ustlat bez prasat

Příspěvekod apuka » pon kvě 27, 2019 13:42

Jeste si muzes vzit kilo mletych poradne palivych cili-papricek a vzdy v okoli stanu z nej odsypat do kruhu. Jen se budes muset modlit, aby se nezvedl vitr a nenafoukal to do stanu :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak si ustlat bez prasat

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 27, 2019 13:58

protoze koupit si velkyho psa, 10 let ho zivit aby parkrat za zivot zamezil praseti prevalcovat stan je samozrejme efektivmi a snadno pouzitelny reseni..

myslela sem spis osobni zkusenosti, overeny rady... jako jasne ze rovnou si zvolit misto bivaku pri planovani priste lip, ale nekdy se asi stane, ze clovek spi v divocaci oblasti tak nejak necekane, nebo sou lrasata premnozeny... ono cmuchajici prase jedno nad ranem me.znervoznuje min nez nekolik dospelych kusu uz v 9 vecer, coz znaci praseci nalety celou noc a asi jich nebude.malo...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9383
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak si ustlat bez prasat

Příspěvekod malejjarda » pon kvě 27, 2019 15:26

Myslím, že to s divokýma prasatma lidi přehání. Potkávám je hodně často a vždy prase uteče, protože se člověka bojí. Naposledny dneska ráno. Jezdím do práce na kole lese kolem páté ráno. Uprostřed cesty stojí kňour velikosti kuchyňského stolu. Nechal mě přijet na nějakých 20m a pak pomalu odběhl do křoví. :-) Už se mi taky podařilo projet stádečkem selat s bachyní a taky se nic nestalo.

Ale pro jistotu bych s sebou vozil česnek a nějaké koření na zvěřinu, ať můžeš divočáka pořádně dochutit až ho budeš vařit v ešusu. :P
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: Jak si ustlat bez prasat

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 27, 2019 18:48

me nestresuje za chuze... me stesuje na bivaku:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9383
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak si ustlat bez prasat

Příspěvekod mike » pon kvě 27, 2019 19:26

@malejjarda: v podstate souhlas, na svych nocnich vychazkach jsem je az donedavna, nez se odstehovali kvuli zlutemu hnusu, potkaval docela casto. Delaji randal, jak se prodiraji lesem, chrochtaji, coz zni vyhruzne, ale pred clovekem se klidi. Taky uz jsem parkrat prosel stadem (30+ kusu), z nehoz cast prebehla cestu a druha cekala, az prejdu :) Bal bych se leda toho, ze je v noci neco vyplasi a pak omylem prebehnou pres chudaka turistu ve spacaku :twisted:

@Mawenzi: dej si ucpavky do usi. Nebudes o prasakach vedet, oni o tobe taky ne a budete vsichni spokojeni.

Mawenzi píše:co delat v takovych situacich kdy prasata prijdou v noci na par metru od bivaku a je jich vic nez jedno...

Hlasite a klidne na ne promluvit. Je potreba, aby o tobe vedeli, pak se sbali a jdou jinam. Tohle delam, kdyz na ne narazim pri nocni vychazce.

Mawenzi píše:jako jasne ze rovnou si zvolit misto bivaku pri planovani priste lip

Tohle taky. Nekam na skalni vyhlidku nepolezou, ale v lese nebo na loukach se holt potuluji. Poznas podle stupne rozrytosti.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak si ustlat bez prasat

Příspěvekod Mawenzi » úte kvě 28, 2019 8:17

mike
prave tam to skoro rozryty nebylo, ackoli jasne kus lesa mezi poli... vim, ze jsou plachy (nevadi mi je potkat za chuze) ale fakt bych se bala, ze me v noci prevalcuji spis z leknuti treba - a kdyz se pres tebe kdyz chrapes prevali 3 prasata tak asi muzes dopadnout dost blbe.

Na druhou stranu nad ranem, kdyz nejaky slysim, tak mi neva, vim, ze brzo budu vstavat. ale trnout 8 hodin kolik me jich poslape... :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9383
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak si ustlat bez prasat

Příspěvekod Etheric » pát kvě 31, 2019 20:16

No stress. Prase nic samo od sebe neudělá. Může ho v noci něco vylekat a může pak při útěku strhnout stan, to jo, ale to chce holt postavit ho tak, kam nepoběží. Jako my teď o víkendu, prasata všude, nebylo na výběr místo bez nich. Tak jsme postavili tarpy tak, že byl krásnej výhled dolů na mýtinu a hustou bučinu, jé tam jich bylo... Obechcali jsme místo a dělali jako by tam žádný prasata nebyly. Každý zvíře vycítí tvůj strach.
Ps Travellunch je fakt kekel, rozříznutýho obalu s nepatrným zbytkem, pohozenýho 20m od tarpu se ani to prase nedotklo, a že kolem šlo :lol:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak si ustlat bez prasat

Příspěvekod shoe » pát kvě 31, 2019 22:33

Fakt se prasat neboj - nemají o Tebe zájem.

Pokud se máš někoho v lese bát, tak je to jinej člověk.... lidi jsou o dost větší prevíti, než jakékoliv jiné zvíře:) Zvířata se chovají tak, že nechtějí problémy.... Pokud zvíře nepřekvapíš v prostoru, kde nemá rozumnou cestu k uniku, tak do konfliktu nepůjde (za předpokladu, že je zdravé).

Už jen ta čísla... v ČR je 10 milionu lidí a cca 0,6-0,8 milionu prasat:) ...a když vezmeš, že většina lidí bydlí ve městě (kde nejsou prasata), tak ve volné krajině je více prasat než lidí.... a kolik je případů, že by prase někoho vážně poranilo? (Nepočítá se případ ožralých myslivců, kteří se někde rozsekají a pak to svádí na divočáka :lol: ).
O našem cestování s Lenkou si můžete přečíst na http://easy-trail.com

Pacific Crest Trail Nový Zéland Korsika Mallorka Pyreneje Azorské ostrovy

YouTube: http://youtube.com/c/easytrail
Instagram: http://instagram.com/EasyTrail/

Seznam vybavení s odkazy: https://lighterpack.com/r/a0xb13
shoe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: čtv srp 15, 2013 22:51

Re: Jak si ustlat bez prasat

Příspěvekod mike » sob čer 1, 2019 2:43

shoe píše:kolik je případů, že by prase někoho vážně poranilo?

Kolik? To by mne celkem zajimalo ;-)

Jinak mate samozrejme pravdu, prase je urcite chytrejsi, nez prumerny myslivec a cloveku se normalne vyhne. Tady jde ale o pripad, ze se z nejakych duvodu splasi a pres taboriste se prevali. Idealne cele stado. Kdo videl rozbehleho divocaka, tak vi, ze to neni zadna sranda, 100 - 200 kilo bezici rychlosti nadopovaneho cyklisty ;-) Jednou tesne prede mnou v lese vyrazil divocak z krovi a byl jsem fakt rad, ze se netrefil do meho smeru. Neskutecna rychlost, nemel bych sanci mu utect.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak si ustlat bez prasat

Příspěvekod Olchor » sob čer 1, 2019 7:21

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Jsou tam : myslivci, prasata, klíšťata, vzteklé lišky, zuřivé veverky,jedovaté houby, mravenci,komáři, vlci a ba i dokonce medvědi. Fuj. Zůstaňte v hospodě, v lese bude aspoň víc místa.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Jak si ustlat bez prasat

Příspěvekod Etheric » sob čer 1, 2019 18:03

Prase je zatraceně rychlý... Běží jedním směrem, vmžiku se otočí a běží stejnou rychlostí opačným směrem. Takovou srážku s vepřovým vlakem bych zažít nechtěl.
Proto se snažím stavět stan tak, aby za mnou byla skála, prudkej svah, bariéra z toho či onoho... Tama nepoběží, neni to kamzík. Tady vidím další výhodu Deschutes - žádný napnutý šňůry, jdou hned od tarpu do země..
Jak už tu bylo řečeno - mluvit na ně, vklidu, zřetelně, hlasitě. Obechcat nocoviště. Dát o sobě vědět. Oni se jen maximálně přijdou zvědavě kouknout, tak na ně promluvíš "čunčo, co tu děláš?" Hlavně nestresovat, nepanikařit... To prase se tě pak lekne mnohem víc, než ty jeho...
Tady v lesích už mi párkrát o život usiloval člověk, klíště a potulnej pes, všichni tři ve vyrovnaným skóre....Tihle tvorové si to ale narozdíl od prasat nenechali rozmluvit :twisted:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak si ustlat bez prasat

Příspěvekod mike » sob čer 1, 2019 21:48

Za tmy vstupuju u nas do lesa s hlasitym Cau prasaci! a doufam, ze tam jeste nejsou zasivajici se policajti :twisted: Odpoved je vetsinou chrochtani, kteremu nastesti nerozumim.

Nejnebezpecnejsi tvorove v nasem lese jsou (v tomto poradi): klistata, myslivci, klosi, ... dlouho nic ..., jeleni, divocaci, vlci, medvedi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak si ustlat bez prasat

Příspěvekod shoe » sob čer 1, 2019 22:11

@mike Mne by také zajímala podrobná statistika.... nicméně už i bez podrobnosti je mi jasné, že nebezpečnější je přechod ulice, než divočák:) (alespoň statisticky vzato:) ).

Nechci tu být za hrdinu - já jsem se samozřejmě z počátku také bál... třeba když jsem spal poprvé v Beskydech, tak jsem si udělal takovou malou ohrádku z ulámaných špiček (větrem/sněhem) smrků:) ...k tomu jsem se budil několikrát za noc:D

Dneska mi je to už jedno - ta zvířata o nás ví - mají o dost lepší čich/sluch... To samé to bylo s medvědy na západu USA - to bylo štěstí vidět medvěda (pokud člověk samozřejmě nedělal blbosti - hloupé vaření, spaní u medvědí stezky...atd:-) ).
O našem cestování s Lenkou si můžete přečíst na http://easy-trail.com

Pacific Crest Trail Nový Zéland Korsika Mallorka Pyreneje Azorské ostrovy

YouTube: http://youtube.com/c/easytrail
Instagram: http://instagram.com/EasyTrail/

Seznam vybavení s odkazy: https://lighterpack.com/r/a0xb13
shoe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: čtv srp 15, 2013 22:51

Re: Jak si ustlat bez prasat

Příspěvekod Etheric » ned čer 2, 2019 7:31

Kloš si vysloužil svoje místo čím? Otravný jsou a to dost, ale nebezpečný?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak si ustlat bez prasat

Příspěvekod Mawenzi » ned čer 2, 2019 9:04

je mi jasny, ze prasata maji lepsi cich i sluch, spis mi proste slo spis o tu bezpecnost jako takovou, pokud proste fakt neni duvod se bat ze by se nejak splasilo a prevalcovalo celtu i se spacema, tak asi dobry
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9383
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak si ustlat bez prasat

Příspěvekod Olchor » ned čer 2, 2019 11:17

No, hele, tady na foru je skupina lidí, kteří v součtu spali v lese mnohatisíckrát a nikdo se neozval, že by ho prase v noci převálcovalo. Tak se to asi neděje.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Jak si ustlat bez prasat

Příspěvekod mike » ned čer 2, 2019 20:41

Etheric píše:Kloš si vysloužil svoje místo čím?

Timhle. 7 mesicu a jeste nejsem OK :?

Olchor píše:No, hele, tady na foru je skupina lidí, kteří v součtu spali v lese mnohatisíckrát a nikdo se neozval, že by ho prase v noci převálcovalo. Tak se to asi neděje.

Mam pocit, ze jsem tu kdysi videl cosi o naborenem stanu, ale hledat to nebudu. Nejde ale o to, jestli deje nebo nedeje, ale jake je riziko a jak ho snizit. Tady na foru myslim neni nikdo, koho strelil myslivec a presto se stalo, ze cloveka ve spacaku jeden kreten zastrelil. Ze se strili mezi sebou nepocitam, to je v poradku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak si ustlat bez prasat

Příspěvekod Etheric » pon čer 3, 2019 5:11

Kloše si většinou všimnu hned, narozdíl od klíštěte....
S tím stanem tu psal myslím Dudy, že mu běžící sviňa vyrvala šňůru. Myslím, že to bylo u tarpu Jurek, jestli dobře pamatuju
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak si ustlat bez prasat

Příspěvekod Olchor » pon čer 3, 2019 6:24

2Mike: Život lidskej je plnej rizik a nikdo nevyvázne živý. Ale velká část těch rizik je tak nepatrná, že vůbec nemá cenu se jimi zabývat. Nejhorší je smrt z vyděšení.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Jak si ustlat bez prasat

Příspěvekod skutrjohny » pon čer 3, 2019 9:00

coze? ti otravni placati okridleni "mravenci" to je jako nejaky klos? a to kouse? vzdyt toho je vsude spousta a po case se to uz ze sebe nesnazim ani dostat a nechavam to sedet :) nikdy jsem si nevsimnul, ze by me to stiplo, ale mozna jsem jen tomu nektery z tech stipancu spravne nepriradil.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Jak si ustlat bez prasat

Příspěvekod PaKo » pon čer 3, 2019 9:38

Kouše a svědí to jako prase a štípance jsou déle jak od komárů. Ale narozdíl od nenápadnýho klíštěte jakmile po tobě leze, tak ho ihned cítíš...
PaKo
 

Re: Jak si ustlat bez prasat

Příspěvekod mike » pon čer 3, 2019 19:11

Citis s vyjimkou vlasu a tam se prave obvykle zakousne. Rekl bych, ze na to potrebuje trochu klidu, tipuju desitky minut. Ty mrchy si hledaji hostitele naporad, kdyz si mysli, ze ho nasly, tak odhodi kridla, zakousnou se a saji. Svedi to nekolik tydnu a je to prave bartonellama, co prenaseji. Kdyz infekce zustane jen lokalni, tak celkem o nic nejde, ale kdyz se dostane do krve, tak fakt nic moc. Doufam, ze mi po tomhle zustanou aspon protilatky, ale stejne mam v planu kazdy dalsi kousanec od klose aspon tyden potirat propolisem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Zpět na Pokec