Termoregulace a nadmerne poceni

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod mike » pát lis 10, 2023 21:10

Odtrzeno odtud. mike

ad termoregulace: ukolem termoregulace je udržení optimální tělesné teploty navzdory podmínkám okolního prostředí. Pouziva k tomu ruzne mechanismy, ktere maji ruznou ucinnost a projevy. Komu funguje termoregulace lip? Tomu, kdo se citi komfortne a nepocituje negativni efekty termoregulacnich mechanismu, protoze se viditelne temer neprojevuji, nebo tomu, komu se projevuji silne (poceni, tres...) a kdo je pocituje jako silny diskomfort? Pricetny clovek si na to dokaze odpovedet sam.

(Pritelkyne se pri fyzicke namaze nadmerne poti a doktori to kupodivu neberou jako projev funkcni termoregulace a hledaji, co je spatne ;-) Jako jeden z podstatnych indikatoru, ze je neco spatne, brali i to, ze ja se pri stejne namaze potim vyrazne min. Cilene se na to ptali.)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod milarepa » pát lis 10, 2023 21:23

a nemůže to mít nějakou souvislost s tepovkou? Jen tak uvažuju, bo když chodím s netrénovanými kamarády na hory, tak oni jsou vždycky u toho pořádně zapaření, a když se pak podíváme na hodinky, tak oni mají tepovku o 30 vyšší než já............možná též jedeš na nižší tepy, a přítelkyně u toho pumpuje více, nemůže tam být zakopaný pes?
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pát lis 10, 2023 21:30

Spis ne, ma lepsi kondici, nez ja, a kdyz ja jdu na maximu, pro ni je to furt pohoda. Muzeme to ale nekdy zkusit zmerit, diky za tip.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon lis 13, 2023 3:35

Tak jo, parkrat jsme si po vystupu na kopec tepovku zmerili a pritelkyne ma mensi, nez ja. Priklad: 400 vyskovych metru v pohorkach a s cca 7 kilovymi batohy asi za 40 minut, ja 124, ona 108. Sel jsem ve strednim triku s dlouhym a vetrovce, ona jen v tencim triku s dlouhym tj. byla oblecena min. Mne to prislo jako svizna chuze, ji jako pohodova. Mne bylo akorat a byl jsem byl lehce zpoceny na zadech pod batohem, ona se prehrivala a mela triko durch... Tj. pri subjektivne i objektivne mensi zatezi se poti vyrazne vic. Na jinem kopci v pulce trasy jsem mel 120 a ona 102. Opet uplne mokra a ja jen lehce navlhly a to jsem sel v Torridu a ona v tricku.

(aspon se dobre bavila apukovymi vyvody, ze ji termoregulace funguje spravne a mne ne :D a ne, ani jako placebo to bohuzel nefunguje)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ondrejn » pon lis 13, 2023 22:43

mike píše:...400 vyskovych metru v pohorkach a s cca 7 kilovymi batohy asi za 40 minut, ja 124, ona 108...


Tady nás někdo lakuje čtveráku :lol:

Anebo druhá možnost : "pozor reprezentace" :shock:
ondrejn
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned čer 21, 2020 18:08

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte lis 14, 2023 3:13

Co se ti nezda? Rychlost vystupu neni nic extra, da se rychleji, ale tohle je pro mne udrzitelne tempo. Moje tepovka mi prijde normalni a pritelkyne je holt terminatorka. Sportuje od detstvi, rocne nabeha tisice km a kdyby mela ambice, tak na tu reprezentaci ma.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod milarepa » úte lis 14, 2023 8:21

hm, je dobrá :)

možná to má v sobě takhle naprogramováno a nic s tím už nenadělá, prostě se s tím naučila žít, a kdyby nepotkala tebe, tak s tím spokojeně funguje dále, bo měla za to, že takhle to mají všichni :D

kolik má VO2 max?

P.S. když jsem se seznámil s elittní terminátorkou (skoro o 20 let mladší), tak mé ego vyvolalo lehký záchvat paniky, že mé tělo možná nebude na tyhle fofry stačit, takže než jsem si s ní začal, tak jsem z ní nad kafem vytahoval pro tyhle aktivity důležité informace, tzn. jaké má VO2max a za kolik uběhne desitku, ty její čísla mě uklidnily, bo je mám lepší, takže jsem do toho s důvěrou ve vlastní síly šel :-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte lis 14, 2023 16:34

Castecne asi jo, ale ono se to za poslednich par let docela zhorsilo, takze holt doktori, jestli neni neco spatne.

VO2 max nevi, pry ji to merili naposled v mladsim dorostu a cislo uz si nepamatuje :D Nema v sobe soutezivost, a tak to nesleduje.

S egem problem nemam, terminatorske svaly nemam a na tohle bych nedosahnul ani kdybych cely zivot trenoval, tak proc to resit? Naopak, beru to jako plus, nemusim brat pri planovani akci v uvahu zensky faktor. Co zvladnu ja, zvladne v pohode taky a kdybych nekde chcipnul, tak mi aspon dobehne pro vrtulnik :) Naopak ji to pry nevadi, jelikoz pomalejsimu tempu ostatnich se byla zvykla prizpusobovat cely zivot a se mnou nemusi zpomalovat az tak moc. Optimalni ma, kdyz jde behat. Sama, na to mne neuzije.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Mawenzi » úte lis 14, 2023 17:20

a ja mam vetsinu zivota za to, ze tohle je normalni, protoze si to u sebe vybavuju urcite od puberty a do puberty se deti moc nepoti :D ale u me to urcite bude dany tou dany mizernou fyzickou, na druhou stranu mizerna fyzicka nevysvetluje, ze ve 22sedim v tilku uvarena v kanclu a nemam se do ceho vyslict, zatimco kolega sedi ve svetru a zavira mi okno :D

ps: muzou hodinky s optickym senzorem nejak prijatene zmerit tu VOmax nebo to je asi stejne duveryhodny jako cteni z kristalove koule? (ja su na tom mega spatne, ale jestli se tim da zjistit, jak moc spatne proti me vekove kategorii su, nebo bez specialniho mereni ne
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » stř lis 15, 2023 3:33

Co je normalni? Ze se clovek pri chuzi do kopce poti? To jo, ale co je moc, to je prilis. Kdyz jsem mel na sobe o 12 kilo speku vic, potil jsem se dost, ale furt se to ani neblizilo tomu, jak se ted poti pritelkyne, ktera spek navic nema. Navic ji termoregulace nefunguje obema smery, v klidu je ji driv zima. Ty mas podle popisu spis posunute vnimani teploty jednim smerem. Coz muze byt v praci nemile, ale zas to muzes resit tim, ze budes chodit naha. Kolegove to bud oceni nebo prestanou zavirat okno :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Mawenzi » stř lis 15, 2023 5:49

mike
pokud vim, bavili jsme se, ze tvoje pritelkyne a ja to mame velmi podobne s tou termoregulaci, ale dokud se to nezminovalo tady, neprislo mi nikdy, ze to je zvlastni.
akorat ja mam navic tak 5kg, coz neni jeste uplne moc, mela sem to uplne stejne i o tech 5kg min. takze u me by to mohlo byt naopak tou spatnou kondici to vyssi poceni, ale i driv zima treba nedostatkem aktivni hmoty.

ale zaroven mi teplota 22 v mistnosti prijde smrtelne vysoka a pri 24 se neda ani premyslet a pracovat.

jinak se pri chuzi dost prehrivam a jak zastavim okamzite chladnu az do zimnice.

treba kamos rikal, ze kdyz si da kousek cokolady, rozbehne se mu teplo po celym tele. fakt? me ani po tabulce ne. jak se rika ze do spacaku se ma clovek najist ze mu bude tepleji, tak na me to vubec nefunguje, leda by to bylo nejaky hodne koreneny jidlo, ktery tem termickej efekt ma vzdy.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod ret255 » pát lis 17, 2023 10:37

Ak sa niekto trepe kosou pri 22, tak to je tiez extrem. Zrejme musi mat doma vytopeny barak na min 24C, co mne nepride vobec zdrave ani normalne.
Clovek si vie rychlo navyknut na nizsiu teplotu, cim ide nizsie tak samozrejme pocituje dlhsie trvaly diskomfort, no povedal by som ze aj tych 18,5-19 stupnov sa pri dlhsom pohyte pri takejto teplote moze javit ako tych 22C.
Navyse telo nebude pocitvat taky stres pri vystupe do chladu, ani naspet ked sa vrati dnu.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon lis 20, 2023 3:51

Sedim u pocitace, v mistnosti mam 24 C a prijde mi to normalni. A spouste kolegu programatoru taky. Nebudeme prece sedet u prace ve svetru. Jestli je nekomu pri 22 C horko, tak je rozbity.

Kdyz jdu ven do zimy, tak jsem naopak prijemne rozehraty, mam v sobe naakumulovane teplo a diskomfort je mensi. A zpatky ze zimy do tepla je to jeste lepsi :P
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Quido » pon lis 20, 2023 9:59

mike píše:Sedim u pocitace, v mistnosti mam 24 C a prijde mi to normalni. A spouste kolegu programatoru taky. Nebudeme prece sedet u prace ve svetru. Jestli je nekomu pri 22 C horko, tak je rozbity.

Souhlasim v tomto s ret255
...a uz se to tu probiralo - vytopena mistnost na 24°C neni normalni, naopak, to je teplota pro "rozbiteho"...
Naposledy upravil Quido dne pon lis 20, 2023 22:37, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Vexo » pon lis 20, 2023 10:44

nadmerne poceni muze mit spoustu pricin..a najit dobryho diagnostika je problem.
treba takova sauna ji nevadi?
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod DrZkaza » pon lis 20, 2023 11:09

Může z toho být fajn diskuze o termoregulaci, ale nechcete to přesunout do samostatného vlákna mimo bundy? Tady to jednak zanikne a jednak překáží.

Jinak já sám mnohem líp funguji při kancelářské činnosti v teplé místnosti a mám po cvičení raději horkou než studenou sprchu. Zároveň ale nemám pocit, že bych byl venku nějaký extra zmrzlík.
DrZkaza
nováček
nováček
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte říj 20, 2009 15:02

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod pavproch » pon lis 20, 2023 16:24

Quido píše:vytopena mistnost na 24°C neni normalni, naopak, to je teplota pro "rozbiteho"...

No, a geront má úplně posunutou termoregulaci, fprci topím (=těploměr ukazuje) 25st a přesto chvílema musím oblíct druhé triko (ale pak mi je zase horko). A doma topíme jen na 22, proto fčíl u PC sedím v tlustém/těplém třiku a klepu kosu.
Naposledy upravil mike dne pon lis 20, 2023 16:31, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna vnorena citace
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » pon lis 20, 2023 16:30

@DrZkaza: jo, mas pravdu, zkusim to pak oddelit do separatniho vlakna.

@pp: ty se nepocitas, jsi rozbity uplne.

@Vexo: jo, uvidi se, jestli neco vypadne z testu. Prekvapive bylo, ze podle doktora byva pricinou spankova apnoe, ale to neni tenhle pripad. Sauna ji vadi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Vexo » pon lis 20, 2023 22:29

no jo, prijde mi, ze dneska cast doktoru vubec neposloucha to, co rika pacient a nesnazi se dat dohromady souvislosti, ale radeji jdou vylucovaji metodou podle statistik pravdepodobnosti pricin. Ono asi ne vzdy to taky jde..
Mam kamaradku, ktere se po tricitce rozjela artridita a vzdycky byla extreme fyzicky aktivni, poledance, akrojoga, otuzovani... do toho nejaky to trauma a bum ji. Jestli je to takova terminatorka jak pises, tak jestli se ji treba jen telo nesnazi naznacit, aby si dala trochu oraz. Treba mesic u more nebo v laznich *
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod booze » pon lis 20, 2023 22:47

Pokud se hodne poti a vadi ji sauna, kdyz stoji je ji zima a poti se, tak ma rozsirene potni zlazy. Potis se i kdyz noc nedela a proste jen stojis, tak mas mokro v podpazi.
Coz je smula a delat se s tim nic neda.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Vexo » pon lis 20, 2023 23:16

mam dojem, ze nadmerne poceni se da resit i laserovym zakrokem v podpazi..pokud zminovane je ale pricinou.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte lis 21, 2023 2:29

Vexo píše:no jo, prijde mi, ze dneska cast doktoru vubec neposloucha to, co rika pacient a nesnazi se dat dohromady souvislosti, ale radeji jdou vylucovaji metodou podle statistik pravdepodobnosti pricin.

Zrovna tenhle se pry vyptaval a poslouchal dost.

Vexo píše:Jestli je to takova terminatorka jak pises, tak jestli se ji treba jen telo nesnazi naznacit, aby si dala trochu oraz.

Pochybuju, fyzicky nijak vycerpana ani unavena neni. Nema potrebu zavodit, dela to pro radost.

booze píše:Pokud se hodne poti a vadi ji sauna, kdyz stoji je ji zima a poti se, tak ma rozsirene potni zlazy.

Sauna ji vadi, protoze z horka omdleva. Poti se jen pri pohybu, ne pri zastavkach, to je ji jen zima. Upresnim: poti se proto, ze se prehriva a prehriva se pri pohybu a teplotach, kdy ja jsem uplne v pohode nebo je mi chladno. Takze spis nez potni zlazy to bude problem s termoregulaci.

Vexo píše: nadmerne poceni se da resit i laserovym zakrokem v podpazi

Jenze ona se nejvic poti na zadech pod batohem. Ja jsem se tam taky potil, kdyz jsem mel o 12 kilo vic, ale ona nadvahu nema.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Dromedaro » úte lis 21, 2023 8:08

mike píše:Jenze ona se nejvic poti na zadech pod batohem. Ja jsem se tam taky potil, kdyz jsem mel o 12 kilo vic, ale ona nadvahu nema.

Tak já jsem taky na zádech propocený, když jdu s batohem a přijde mi to tak nějak normální.

Taky vytápím na 24C a nepřijde mi to jako něco nezdravého.
Quido píše:...a uz se to tu probiralo - vytopena mistnost na 24°C neni normalni, naopak, to je teplota pro "rozbiteho"...

Tak si tu asi jediný zdravý teda.
Naopak mi nepřijdou moc zdravé ty nevytopené byty a domy. Záleží, v jakém prostředí ta teplota je. Já když mám v bytě 19-20C, tak mi přijde, že je tam takový divný chlad a vzduch. Nevím, jak to popsat. Prostě takové nepříjemné prostředí. To samé pociťuji u švagra v dřevostavbě. Ale třeba u rodičů v cihlovém domě, když mají 20C, tak mi je tam příjemně a teplota mi vyhovuje.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod milarepa » úte lis 21, 2023 8:29

k těm současným pokojovým teplotám se mi vždy vybaví scénka z jednoho starého českého filmu někdy z 30. let - manžel se vrací domů a říká manželce "Aničko, nemáme tu dneska nějakou zimu? Ale ne, Františku, je tu jako vždycky - 16 stupnů"

holt jsme vyměkli.....
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod booze » úte lis 21, 2023 9:08

A kolik ji je let? Muzou to byt navaly horka viz klimakterium.

Ja se taky hodne prehrivam a trpim, kdyz se neprodysne oblecu. Nejlip mi je od rijna do brezna.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Mawenzi » úte lis 21, 2023 9:17

ja su ted s antibiotikama a horeckou doma a teda sem si pritopila na 19, aby se nereklo, dneska je mi lip, tak nechavam 18 (v noci 16).

Jinak taky nesnasim saunu, z toho vedra je mi az zle a blbe se mi dycha, (teda takovoutu jak byva na bazenech, tu finskou sem byla parkrat a tam se mi dycha lip, ale stejne me to vedro vadi), ale ja su vetsinou zpocena uplne vsude... na zadech, na hrudniku, pod prsama, pod pazi... takze to by me musely olaserovat celou.

ted jsem mela na vikend rab fleece + ss, bylo kolem 0 a do kopce (a to bylo stoupani asi 300m na 2 km mozna) sem byla durch uplne promocena tak, ze jak sme pak sli po rovine, tak sem se musela prevlict, protoze sem regulerne citila, jak ten pot chladne a jen silene studi. Mela sem si vzit to powerdry triko radsi, ale pozde bycha honit, nestihla sem vyprat a rikala sem si, ze urco pro tu rab mikinu muzu mit i jiny vyuziti, nez na spani, na bivak, na cekani a do prace :D a chtela sem ji testnout. kombinace funkcni triko montane dart + PA alpha + SS pak bylo vyrazne lepsi, ale na zastavkach delsich uz sem musela prihodit vrstvu.

Kluci meli celou dobu nejakej dlouhej rukav a na tom neco umelyho a byly celou dobu v pohode, snad ani nevetrali zipama. do kopce dobry, na zastavce taky.

ja s tim ziju odnepameti, ze to je "normalni" a staci najit jen spravny obleceni, ve kterym me to tolik neprudi. A chtela sem napsat, ze na stredni sem nadvahu nemela, ale vlastne vazim snad od 16 porad stejne, takze sem ji asi mela vzdycky, jen se mi zmensily prsa a zvetsilo bricho:D takze technicky asi za to muzou ty kila navic, jen az nekdy pred 30 se na mereni inbody, ktery sem potrebovala kvuli cemusi, ukazalo, ze tech par kilo navic, ktery mi nikdy nevadilo, sou vlastne nadvaha... a najednou mi maji vadit a mam se jich zbavit. za 10 let se mi to neporadilo :D takze ted uz je mi to jedno, ted uz s tim doklepu druhou pulku zivota i s tim pocenim/prehrivanim :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Dromedaro » úte lis 21, 2023 12:13

Tak já pár let zpátky měl taky přes den v bytě 16 stupňů v rámci šetření. Ale už mi to za to nestojí. Teď mám teplotu, aby mi bylo příjemně v kraťasích a triku.

Jinak to není o tom, že by dříve byli lidi odolnější, ale spíše chudší. Dnes si může drtivá většina lidi dovolit to, co si dříve mohli dovolit spíše bohatší vrstvy. Pochybuju, že by dříve lidé dobrovolně trávili svůj čas v chladnějších teplotách. Pokud to celé není jen mýtus. V kuchyních byly normálně pece a kuchyně byly přetopené. V ostatních místnostech bylo chladněji. Já také vytápím hlavně pokoj, ve kterém trávím čas, kuchyni méně, protože tam většinou jen vařím a jím a na noc tam topení vypínám a chodbu s koupelnou nevytápím vůbec. Navíc, i když topení vypnu v kuchyni na noc a venku je lehce pod nulou, tak mám i tak ráno v kuchyni 20stupňů.

Když se člověk podívá na historické rekonstrukce, tak i v dávnějších dobách bylo uprostřed obydlí velké ohniště a obyvatelé chladem uvnitř netrpěli. Co vím, tak s chladem byl problém na hradech, ale taky se tam obyvatelé neproháněli ver spodním prádle a neužívali si chlad, ale chodili navlečení v kožešinách a taky se ten chlad projevoval na zdravotním stavu v podobě revmatu. A opět to nebyla jejich nějaká dobrovolná volba, že by chtěli být v chladnějším prostředí namísto v teple.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Mawenzi » úte lis 21, 2023 14:50

tak ja to tak chci, me to vyhovuje a kdyby prislo na setreni, nemam moc kam setrit, pac uz je to nejaky i zdravotni riziko, plisne a tak.

ja teda zrovna v koupelne topim na vic, nez v pokoji, kdyz mam vpokoji 18 tak v koupelne i 20, ale nemam rada studeny kdyz vylezu ze sprchy a aspon tama de trochu tepla na wc, kde topeni neni a je na vnejsi zdi, tam je nekdy i 14 bych rekla :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte lis 21, 2023 14:56

Dromedaro píše:Tak já jsem taky na zádech propocený, když jdu s batohem a přijde mi to tak nějak normální.

Samozrejme, ja taky, ale jde o miru, jeji poceni je fakt jinde. Tady mi slo ale hlavne o to, ze problem neni podpazi.

booze píše:A kolik ji je let? Muzou to byt navaly horka viz klimakterium.

Na to ma doufam jeste spoustu let cas (36).

booze píše:Ja se taky hodne prehrivam a trpim, kdyz se neprodysne oblecu.

Jenze ona ma prodysne obleceni. K extremu jsme dosli ted v nedeli. Stoupali jsme na posledni kopec za tmy, bylo neco malo nad nulou, stoupani tahle a ne moc strme. Ja jsem mel na sobe stredni PowerDry s dlouhym a Torrid, ona jen HP Code 2.0 s dlouhym, coz je spis letni triko. Mne bylo furt akorat a nahore jsem byl suchy, ona se prehrivala a triko mela propocene.

milarepa píše:holt jsme vyměkli

V Rumunsku za Ceausesca se pry nesmelo topit vic, nez na 13 C. Nakonec vymekli a zastrelili ho ;-)

Mawenzi píše:ja s tim ziju odnepameti, ze to je "normalni" a staci najit jen spravny obleceni, ve kterym me to tolik neprudi.

Normalni to rozhodne neni, jelikoz vetsina lidi to tak nema, dokonce ani vetsina zenskych (soude podle statisticky nevyznamneho vzorku, se kteryma jsem nekde byl). Otazka je, jestli se s tim da neco delat. Uvidime.

Dromedaro píše:Jinak to není o tom, že by dříve byli lidi odolnější, ale spíše chudší.

To taky, ale je to i tim, co clovek dela. Driv nebyly pocitace a clovek u nich nesedel v zasade bez pohybu dlouhe hodiny. Kdyz se hybes, jsou naroky na teplo nizsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Termoregulace a nadmerne poceni

Příspěvekod Dromedaro » úte lis 21, 2023 14:57

Tak do koupelny stačí na chvíli otevřít dveře a teploty se srovnají plus se to vyhřeje párou. Mám maličkou koupelnu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Další

Zpět na Pokec