Letní/zimní čas

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jak byste upravili stridani casu?

nijak, nechat stridani tak, jak je
12
23%
zrusit a nechat astronomicky cas cely rok (SEC)
20
38%
zrusit a nechat letni cas cely rok (SELC)
21
40%
 
Celkem hlasů : 53

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » pon zář 13, 2021 19:16

Jasne, ze to musime udelat zaroven se zbytkem EU. Takze jestli se EU pristi rok dohodne, tak zadnych 5 let nebude. Jestli se dohodne je ve hvezdach, ciste technicka vec a oni ji nezvladnou za dva roky :roll:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod apuka » pon zář 13, 2021 20:10

Ja se obavam, ze i kdyz se EU dohodne, ze to skonci, tak to tech min. 5 let potrva. Kvuli technickym problemum, hlavne pocitacove systemy. Zdanlive vec jednoducha, ve skutecnosti zmena neskutecne slozita - ne kvuli zlozitosti preprogramovani, ale kvuli samotne zmene... Ale o tom uz, myslim, byla rec.

Konec koncu, budik mobilu PP je jen mala ukazka, ze doted ne vsude maji zvladnuty prechod na zmenu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » pon zář 13, 2021 20:17

Ale houby, zas vidis problemy tam, kde nejsou. I kdyby to zrusili hned, tak na pripravu bude pul roku, realne daji aspon rok, mozna i dva. Software se dneska aktualizuje on-line, takze je to resitelne podstatne snadneji, nez treba y2k problem pred 22 lety, kde nekteri cekali totalni zhrouceni vseho. Problem mozna budu mit akorat je se svyma Win7, protoze support skoncil a MS se mozna na update vykasle. No tak si to holt vypnu rucne ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » pon zář 13, 2021 20:27

Mimochodem, z hlediska softwaru je tohle velmi snadna zmena. Proste se vypne automaticka zmena casu, tot vse. Neni na tom ani moc co testovat, jelikoz to bezi spravne pred i po zmene a jedina zmene bude, ze se to nezmeni. Problem by mohly mit akorat programy, ktere to maji nejak zadratovane v sobe, ale proc by to delaly, kdyz staci pouzivat systemovy cas, coz je to, co udela kazdy pricetny programator.

Vubec bych se nedivil, kdyby se to cele dalo vyresit jen malou zmenou nastaveni nekde v konfiguraci systemu. Tam, kde se nastavuje casova zona, u ni musi byt nekde i tohle.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod apuka » pon zář 13, 2021 20:45

mike píše:Software se dneska aktualizuje on-line, takze je to resitelne podstatne snadneji, nez treba y2k problem pred 22 lety, kde nekteri cekali totalni zhrouceni vseho.
Dost videt, ze delas na jednoduchych (promin, to neni mysleno programatorsky), nejspise Windowsovskych systemech :wink:. Ja mam zkusenosti s trochu jinymi (nastesti ne jako admin te nejnizsi urovne HW a SW) a tam se aktualizace rozhodne nedela "on-line". Dokonce mnohdy se aplikuje princip "co funguje dobre, do toho se nesaha", klidne i deset a vice let a kazda zmena se dela hodne slozite, obcas od zacati zmeny do nasazeni do produktivniho provozu to muze trvat rok i vice (na nasich systemech). A uz jsem delal i shodne slozitymi systemami, u kterych by to bylo na nekolik let. Bo se to na nekolikrat musi otestovat, nasadit na nekolik urovni testu, vzdy v paralelnim provozu a kazdy test pobezi mesice a potome se to nekdy i stejnou dobu vyhodnocuje.

K tomu pridej "malickosti" typu nemame zdrojovy kod, dodavatel uz neexistuje, nikdo se v nem nevyzna; zmena se musi udelat na urovni OS, databaze, informacniho systemu a kazda zmena na vsech urovnich se musi udelat a otestovat zvlast (nikdy se nesmi delat 2 a vice zmen najednou, bo se potom neda jednoznacne urcit, ktera zmena zpusobuje pripadny problem). Atd, atd.

Ono se to pekne nascitava a ve vysledku jsou to roky - a nekdy to, holt, zustane ve stavu rucniho vypinani, pockani dostatecneho casu a zapinani. Konec koncu, bezne se toto stale dela i kvuli zmene casu ted. Pri zmene dopredu kvuli nezbehnuti nejakych jobu, to ale neni az takovy problem, pri zmene nazad kvuli vylouceni dvojnasobneho behu - vem napr. bankovni aplikace, asi by se Ti nelibilo, kdyby se z Tveho uctu dvakrat odesla nejaka platba. No a jeste stale jsou v techto oborech systemy, ktere bezi na HW, OS i SW, ktere se nekdy uz desitky let neaktualizovaly, bo uz je nikdo neudruje, ale plnohodnotna nahrada stale neexistuje.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » pon zář 13, 2021 21:06

Si jako myslis, ze kvuli takovym predpotopnim sr*ckam se s tim bude 5 let cekat? ;-) Na to se ti vsichni vykaslou a porad si, jak umis. Navic tam, kde se to dela rucne, to bude nejjednodussi, proste se nic neudela. Teda, bude se asi muset zmenit nejaky interni predpis pro cvicene opice, coz uznavam, ze v jistych korporacich par let zabrat muze, ale to uz je vas problem :twisted:

Mimochodem, tady je krasne videt, proc se skoro na nicem nemuzeme domluvit. Ty dokazes najit milion duvodu, proc neco nejde, zatimco ja mam tendenci to proste udelat ;-) Pravda, s vekem se to horsi a taky se obcas pristihnu, ze se mi do neceho nechce a zacinam vymyslet duvody, proc to nedelat, ale furt mam jeste dostatek soudnosti, abych si uvedomoval, ze jsou to vymluvy a hlavni duvod je, ze se mi nechce.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod apuka » pon zář 13, 2021 22:03

mike píše:Si jako myslis, ze kvuli takovym predpotopnim sr*ckam se s tim bude 5 let cekat? ;-) Na to se ti vsichni vykaslou a porad si, jak umis.
Na tech "predpotopnich sr*ckach" jeste stale bezi zdaleka ne zanedbatelna (ja bych rekl velka, ale to by ses toho slovicka zase chytal) cast svetove i evropsky dulezitych veci :wink:. Financnictvi, zdravotnictvi, pojistovnictvi, burzy, bankomaty, nejvyznamnejsi prumysl, armada .... Jedine co je pravda, ze vetsina z toho je mimo EU, ale i tady je to vyznamna cast.

Jen tak na okraj, jakych lidi si nejvice v IT povazuji a doslova vyvazuji zlatem (celosvetove dokonce i u nas)? Programatori v Jave, HTML, ... a pod to nejsou - jsou to lidi, co umi dobre pracovat s "predpotopnymi sr*ckami" typu mainframy, Cobol, ...

Ano, souhlasim, ze tady dobre videt, proc se nemuzeme shodnout - Ty vidis veci jen jednodyse, ze sveho omezeneho hlediska. Ja se snazim videt i souvislosti a presahy. Ja taky veci "proste udelam", dokonce i kdyz to uplne nejde.
Jenze ve "sve oblasti" vidim ty presahy a nedela mi problem nekomu rict, ze jo, udelam to, ale nebude to fungovat uplne, jak chce, protoze to ma presah sem a tam a to nejsou moje oblasti, ty ja nemohu zmenit (z objektivnich duvodu, napr. asi tezko predelas system obchodniho partnera, kam nemas zadny pristup) a/nebo proste neumim udelat z hrusek jabka (napriklad nemohu zabezpecit SSL prihlaseni do naseho systemu, kdyz partner neni ochotny i sebe implementovat certifikat a bez toho neprejde uz pri vstupu do firemni site - pro neznale to je podobne jako kdyz chce nekdo vsude platit kartou, ale neni ochotny si v bance nechat udelat platebni kartu nebo jeste lepe zalozit si ucet v bance)

Tady uz se zase narazi na rozdil. I kdyz delame oba v IT, Ty stale delas v uplne jine oblasti, kde jsou veci mnohem vice soustredene, abych tak rekl, "na jedno misto". Ja zase delam spolupraci mezi systemy, jenze takovou, kde do toho vstupuje mnoho dalsich prvku a systemu, neco, co ovlivnit mohu plne, neco, co castecne ale i takove, ktere jdou uplne mimo muj (i partneruv) vliv. Tade dopracovat se k reseni je o zesouladeni vseho dokopy, vyreseni mnoha, casto protichudnych (a, bohuzel, neprustrelnych :evil:) "firemnich standardu" na nekolika stranach.
Mohu Ti zarucit, ze kdybys pracoval v takovem prostredi a takovyma vecma par let, by ses rychlo naucil, ze s "tendenci to proste udelat" to ne vzdy jde.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » pon zář 13, 2021 23:00

apuka píše:Ja se snazim videt i souvislosti a presahy.

Vetsinou i tam, kde zadne nejsou a kdyz se neco maleho najde, tak to silene zvelicis :twisted:

apuka píše:Ty stale delas v uplne jine oblasti, kde jsou veci mnohem vice soustredene, abych tak rekl, "na jedno misto".

Vis houby, co delam, ale to je fuk. Slo mi o neco jineho. Rozdil v pristupu a v povaze. Kdyz dostanu nejaky problem, zacnu premyslet, jak ho vyresit. To mne bavi a plati mne za to, ze mi to zrejme celkem jde. Zato tva prvni reakce je vymysleni spousty duvodu, proc to nejde nebo aspon ne v rozumnem case. Instinkt byrokrata. V podstate to vystihuje stare uslovi. Kdo chce, hleda zpusoby, kdo nechce, hleda duvody.

Bohuzel v EU a EK sedi spis lidi tveho typu, proto se jeste nedokazali dohodnout, ale az se k tomu jednou dohrabou, tak prechod nebude trvat pet a vice let, ale maximalne dva.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Mawenzi » úte zář 14, 2021 5:26

ono totiz kdyz je neco dobry zmenit tak to "boli" vsechny strany a zadne se do toho nechce. nikdo si nechce vzit na triko zhrouceni treba na par dni nejakyho systemu velky nemocnice nebo zivoty ve vlaku. je ale otazka, zda lpeni na starych dinosaurech nakonec takovy problemy stejne jednoho dne neprinese - napr. nikdo nezda starej kod 20. let staryho sw a ted by bylo dobry kdyby se tahle drobnost dala delat jinak a najednou je z toho 40x vic prace, pro vsechny. nikomu se do toho nechce. odpovednym osobam, vyvojarum, testerum. a ono to casto proste dost boli. problem je v tom, ze kdyz to nebude bolet dneska ocekavane, kdy ciham na prusery a nejlip je dokazu pruzne resit s tim tymem co se podilel, tak muzou uplne stejne bolet za 10 let kdy vyskoci ze zalohy ne 30 let starej soft kterej by byl problem ale 40 let starej soft, kterej je uz fakt pruser.

jo su stara konzerva, ja se treba naprosto nehodim na pracu co delam, protoze strasne spatne snasim zmeny, neumim pruzne reagovat na novy zmeny, coz je ve vyvoji sw proste problem, naopak su proste porad dobra v tom co delam, jen mi trva dyl se ty zmene prispusobit a i tak spis souhlasim trochu vic s mikem ackoli tebe apuko dost chapu jak to myslis. ono to nekdy muze bolet tak moc ze je proste snazsi do toho nevrtat a pak to bude bolet nekoho misto tebe. nekdo to ale jednou stejne "schyta" protoze uprimne 20 let to muze jet, mozna 40... a pak co? nesezenes uz treba hw nutnej pro beh, protoze pred 50 lety nikdo necekal ze se jednoho dne zbavis disket a je to... staci fakt kokotina. a ten pruser proste resis jen jindy nez si s nim pocital.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Etheric » úte zář 14, 2021 7:46

Já bych to šoupl teď o půl hodiny dozadu a už bych na to sral...
Někdo chce letní, někdo zimní, takhle by to byl rozumnej kompromis, i co se týče délky dne a noci. Já jim to snad navrhnu
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod apuka » úte zář 14, 2021 22:43

mike píše:Slo mi o neco jineho. Rozdil v pristupu a v povaze. Kdyz dostanu nejaky problem, zacnu premyslet, jak ho vyresit. To mne bavi a plati mne za to, ze mi to zrejme celkem jde. Zato tva prvni reakce je vymysleni spousty duvodu, proc to nejde nebo aspon ne v rozumnem case. Instinkt byrokrata. V podstate to vystihuje stare uslovi. Kdo chce, hleda zpusoby, kdo nechce, hleda duvody.
Ano, tady pekne videt "rozdil v pristupu a v povaze", jen trochu jinak, jak jsi to napsal.

Ja jsem jemne opsal skutecnosti, ne ze nezanedbatelne, ale primo velice vyznamne, pro mnoho z nejvetsich firem a spolecnosti zivotne dulezite - bo neco do toho vidim. Ty jsi to, co jsem napsal, zase prevratil do osobni roviny, ze je to moje "vymysleni spousty duvodu, proc to nejde" a "instinkt byrokrata".

Vidis nekde, ze jsem napsal, ze to je muj zpusob mysleni, ze ja bych to tak chtel, aby bylo? Ne, to tam neni. Kdyz Ti nekdo objektivne popise skutkovy stav, to jeste neznamena, za se mu to libi a ze to tak chce. Ale vypada, ze to jsou veci, ktere moc nechces chapat, kde Ti dochazi argumenty, tak je pro Tebe jednodussi prejit do osobni roviny :evil: ...

Proste pro mne by bylo taky jednodussi, kdyby vsechno slo hladce nebo bych to mohl zmenit sam. Jenze kdyz nekolikrat rocne vidis, jak se musi vracet zmeny i malych ne-online updatu (i takovych jednoduchych prepinacu, jako v pripade letniho/zimniho casu), ktere se pritom mesice zevrubne testovali na desitkach systemu. Bo se nasly takove, na kterych kvuli tomu doslo k pruseru, tak se potom nedivis, ze pro spolecnost zivotne dulezite systemy bezi na servrech, na kterych se OS neupdatovali tech 10 let. Zrovna my jsme museli kvuli tomu horkotezko vymyslet, jak obejit omezeni, ze uz na nej nelze dat novejsi verzy Pythonu - bo nespolupracuje se starou verzi Linuxu a tudiz se neda v danem pripade komunikovat zabezpecenou komunikaci s partnerem, pricemz firemni sit neumoznuje pristup bez nej. No, ani za dva roky se to nepovedlo ani pri spolupraci s nejvetsimy odborniky - a ani Ty bys to bez vytvoreni velke bezpecnostni diry neudelal. Kdyz uz se nakonec udelal prechod na novy HW s novym OS (a novym Pythonem), tak se to muselo planovat a testovat asi rok, kym se povolilo produkcni pouzivani. A to byl prakticky jen jeden ne az tak velky system (8-10000 uzivatelu a asi 10 vyrobnich zavodu), takovych mame jen my na starosti desitky, v cele korporaci jich jsou stovky, se zapoctenim jinych aplikacnich oblasti tisicovky a ten dany problem ovlivnoval jen malou cast prace. Navic tam byla moznost jednou za cas na par hodin pres vikend system zastavit a pripadny financni dopad by mohl byt pouze v jednotkach, v nejhorsim v desitkach milionu EUR/den.

Co potom ma rict a delat spolecnost, u ktere bezi vsechno 24/7/365 a i hodinovy (nekdy i minutovy) vypadek ma "financni efekt" klidne az v miliardach, pripadne v lidskych zivotech... (napr. nektere veci v NASA, spominane obrovske nemocnice - nebo takove karetni transakce, ktere se na transakcni urovni mnohdy stale zpracovavaji v COBOLu a nekdy i na "predpotopnych sr*ckach", obcas i nektere burzovni systemy). A kde se veskere pitome malinke zmeny se testuji neskutecne dukladne a hloubkove vcetne vsech moznych a nemoznych dosahu.

To ale neni muj pohled, jak by to melo byt, to je konstatovani aktualniho stavu, ktery ani TY ani ja (ani nikdo jiny) jen tak neovlivni - jsem ale byrokrat proto, ze napisu, ze kvuli takovym vecem nebude tak jednoduche skutecne a vsude zrealizovat zruseni zmeny casu???
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Hafi » stř zář 15, 2021 0:15

byť sám vidím, jak každá malá změna umí desítky let starý systém rozsypat, tak zrušení změny času těžko může dělat problém. V minulosti se např. měnily data, kdy ke změně dochází, tedy to není nic, co by v systémech mohlo dělat zásadní problém (koneckonců, čas od času se přidává přestupná vteřina, což se často myslím rozhodne i relativně na poslední chvíli a i s tímto se musí systémy srovnat, Y2K a 29.2.2000 byly rovněž věci, které prostě měly potenciál něco rozbítt). Nezapnutí letního času je prostě banalita.
A v různých zemích jsou různá řešení, tedy velké mezinárodní systémy stejně musíběžet v nějakém jednotném čase a jen konkrétním uživatelům ukazují odlišný.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » stř zář 15, 2021 0:36

Jo, presne tak. Problemy delaji prave ty zmeny a zruseni zmen zadne zmeny nezpusobi ;-) Jediny potencialni problem by byl kdyby nekde tu automatiku zapomneli vypnout a casy se jim navzajem rozjely. Ovsem na otestovani tohodle snad musi stacit pul roku i v apukavesmiru ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » stř zář 15, 2021 1:25

@Mawenzi: ja jsem taky konzervativni a navic mistr sveta v prokrastinaci, ale tyhle veci maji dve faze. V prvni se rozhodujes, jestli tu zmenu udelat chces a tam se resi ty veci, cos psala. Don't fix what ain't broken, taky se obvykle docela branim, ale kdyz vidim, ze to uz broken je nebo brzo bude, tak se holt zmena udelat musi. To je ta druha faze a v te se resi jak se to udela. Tam uz se neresi duvody, ale hledaji zpusoby.

Pred par dny za mnou prisel sef s tim, ze bychom na nove zarizeni mohli pouzit nas stary osvedceny komunikacni protokol, ktery jsme navrhli pred skoro 20 lety a stale funguje. Akorat byl navrzeny pro pripojeni pres klasicky seriak, kde se prenasely desitky kB/s nebo pres full speed USB stovky. Jenze ted potrebujeme desitky az stovky MB/s, tedy o tri rady vic. On by to sice zvladnul, ale je tam pomerne velky overhead na nejnizsi vrstve, coz melo smysl pri malych rychlostech na nespolehlivych linkach a nevadilo na o neco rychlejsich. Jenze ted by to sezralo mozna i polovinu pasma. A tak opatrne zkousel, jak bych se tvaril na novou verzi protokolu, ktera bude v principu podobna, ale nebude zpetne kompatibilni. Nemusel jsem vubec premyslet, tohle je broken na prvni pohled, a tak se to holt zmenit musi. Bude to bolet hodne, ale kdybychom ted jeste pouzili ten stary a za par let by nas to donutilo ke zmene, tak by to bolelo jeste mnohem vic.

Co se zmeny casu tyce, viz vyse. Je to pomerne vyjimecna situace, kdy zmena je vlastne zruseni zmeny a navrat do vychoziho stavu, tudiz by to melo byt relativne jednoduche.

@Etheric: to je nesmysl. Je potreba si uvedomit, o co jde. Kdysi davno se nejaci posuci rozhodli, ze se bude menit cas. Dela se to tak dlouho, ze si lidi zvykli a povazuji to za normalni. Jenze neni, je to neprirozene a blbe. To, co chceme, je navrat k prirozenemu astronomickemu casu tj. zrusit kraviny a pouzivat cas tak, jak byl puvodne definovan. Poledne je, kdyz je slunce nejvys a pulnoc presne naopak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » stř zář 15, 2021 1:35

@apuka: :roll: tohle nema smysl. Osobni je to od zacatku, protoze jsem porovnaval nase osoby. Kdybys min psal a vic premyslel, tak ti to mozna dojde.

BTW, mel jsem kdysi na programovani studenta, co taky dokazal silene zkomplikovat i tu nejjednodussi vec. Nedokazal napsat ani jednoduchy program, protoze se do toho neuveritelne zamotaval. Zato ale dokazal zvanit a zvanit o tom, jak je to vsechno slozite a jak ma rad matematiku a jak v ni mysli a proto je to vsechno tak slozite... nakonec jsem mu ten zapocet dal, at si ho vyhodi od zkousky. Coz se stalo a mam pocit, ze ne z jedne, kazdopadne do dalsiho rocniku nepostoupil. Vlastne by mne zajimalo, jak skoncil, tipuju ze dela prekazku provozu v nejake korporaci :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Etheric » stř zář 15, 2021 5:57

@mike: celej čas jako takovej je nesmysl. Člověk si ho vymyslel pro fungování systému kterej vymyslel, tak proč by si lidi ten čas nemohli ohýbat... Zpět o 0,5h a už to nechat, to by bylo v pohodě, rozumnej kompromis, když část lidí chce letní a část zimní čas.
Mně to vyhovuje, když je dýl světlo, mám to rád. A změna času, že to rozhazuje organismus... Pitomá hodina 2x do roka a všichni z toho nadělaj... Že v mnoha profesích lidi točí denní, noční a odpolední každej týden, někdy i několikrát týdně, to už nikoho nezajímá. A ne, většina lidí pracující v těch profesích opravdu nemá na výběr. Pokud už tedy pro zrušení změn času argumentují lidským zdravím, měli by si uvědomit, že jsou změny brutálnější a častější a měli by začít řešit tohle, když jim tedy tak moc jde o zdraví populace.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » stř zář 15, 2021 15:40

Cas je reference, vztazna soustava podle ktere se orientujes. Proto by se s nim nemelo blbnout. Kazdy si ho pak muze ohnout podle sebe. A ne ze se bude nesmyslne ohybat pro vsechny.

Ad smeny: proc myslis, ze to nikoho nezajima? Naopak, ze je stridani smen to nejhorsi, se dobre vi. Jenze se to tyka mensiny lidi, zatimco zmeny casu vsech. Jsou to dva uplne ruzne problemy a reseni jednoho neni podmineno tim druhym. To je argumentace typu proc zaviraji zlodeje, kdyz jeste nechytli vsechny vrahy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Etheric » stř zář 15, 2021 16:38

Jo, změna času se dotýká všech. Ale nejen já ten zimní po celej rok nechci. Letní by byl zase v zimě na prd. Takže takhle jak to je se to dá..
Opravdu na směny pracuje menšina? Existujou nějaký čísla? Viděl jsem někde graf, kolik v jakých oborech pracuje lidí. Služby plus výroba tvořily většinu a v těchto oborech většina zaměstnanců pracuje na směny. Tak by mě zajímalo, kolik procent všech pracujících pracuje na směny. Nemyslím si, že to číslo bude malý
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » stř zář 15, 2021 16:52

Znovu. Cas je reference. Jak v tom case budes zit je zcela na tobe.

Smeny, prvni vysledek z Googlu: Na směny loni v Česku pracovalo 29 procent zaměstnanců, což je pátý nejvyšší podíl v EU. ... Průměr zaměstnanců pracujících na směny činí v Evropské unii 18,8 procenta.

Takze jsme (nejen) v tomhle zaostala zeme, ale furt je to mensina.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Etheric » stř zář 15, 2021 18:14

29% je furt dost.
Ne každý a ne vždy má na výběr, jak v tom čase bude žít.
Tak či onak, zimní čas nechci
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Hafi » stř zář 15, 2021 18:15

...a to bych se nedivili kdyby v tom byly i směny typu krátký + dlouhý týden, což sice technicky směny jsou, ale řekl bych že méně škodlivé.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » stř zář 15, 2021 19:32

Etheric píše:Ne každý a ne vždy má na výběr, jak v tom čase bude žít.

Ale ma, jen pro to musi neco udelat a/nebo obetovat. Nakonec, sam jsi to dokazal, ne? ;-) Kazdopadne ale furt mluvime o vsech versus nejake casti lidi. A jestli ti nevadi, ze cas je spatne, tak jsi houby autista :twisted:

@Hafi: jj, taky si myslim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod apuka » stř zář 15, 2021 20:33

Co se tyce smen vs. zmena casu, tak kupodivu pravidelne stridani smen, at uz castejsi po tydnech nebo mene caste jine, ale stale pravidelne je po rel. kratkem case pro organizmus dobre zvladnutelne. Prave kvuli pravidelnosti.
V tomto je zmena casu dvakrat do roku horsi, protoze na to si organizmus musi zvykat vice, pri kazde zmene. Navic u smeny se meni "pouze" cas spanku, pri zmene casu se meni uplne vsechno i kolem Teba.

@etheric: Protoze pracuji skoro 20 let "ve vyrobe" nebo "sluzbach", myslim, ze mam trochu predstavu. Presneji 10+5,5 let v arealu fabriky nebo jako soucast fabriky, kde se ve vyrobe pracuje ruzne - na 1, 2 i 3 smeny, 4 roky v spolecnosti poskytujici sluzby v IT, kde se poskytovalo na mnoho veci podpora 24/7/365 pomoci stridani 8 a 12 hodinovych smen pres den i v noci. Tu i tam kolem 1500-1800 zamestnancu - a v obou odhadem na smeny pracovalo tak max. 400 lidi, spise min.
Pokud reknes, zes pod sluzbami predstavoval napr. dopravni, ubytovaci a rest. zarizeni, tak tam taky vetsina (a rekl bych, ze velka vetsina) pracuje bud ne na smeny nebo jen na 2 smeny, co vlastne je pro organizmus nic.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Etheric » čtv zář 16, 2021 3:37

mike píše:Nakonec, sam jsi to dokazal, ne?

Ale za jakou dobu a za jakou cenu... Furt si myslím, že možnost ohýbat čas podle sebe je celkem výsada, na kterou většina lidí nedosáhne.
Pro mě je ten "špatnej" čas lepší, než ten řekněme správnej. Víc mi vyhovuje.

apuka píše: jen na 2 smeny, co vlastne je pro organizmus nic.

To, čemu ty říkáš "nic", mě málem stálo život. Pouhý 2 směny. Ne každej to snáší dobře
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Hafi » čtv zář 16, 2021 7:50

@eth: ranní/odpoledni jsou reálně směny a tam jo, ale je já a asi i apuka upozorňoval na to, že ve službách jsou relativně časté směny typu pravidelně 9-21, s tím že jeden týden děláš 2 dny (většinou st+čt) a druhý týden děláš 5 dní (ty zbylé). To ti denní rytmus nenaruší akorát ti to jinak v týdnu rozhází vikendy.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Etheric » čtv zář 16, 2021 11:01

Chápu, krátký x dlouhý týden. Jenže realita je taková, že se zcela neskrývaně a bez ostychu porušuje zákoník práce a to nejen co se týče pracovní doby. Ta nesmí při tomto režimu směn přesáhnout 12h denně, no realita je někde úplně jinde. Často zaměstnanec "musí" zůstat dýl, zejména ty víkendy. To "dýl" znamená často i 4,5h, v restauracích zcela běžná věc. Jasně, můžou si za to lidi sami svými klasickými nesmyslnými větami typu "nenaděláš nic, tak to prostě je" a podobný blitky... Jenže díky přístupu a povaze našeho milého národa se z toho vyjebávání s lidma stala běžná praxe, kdy každej ví, že se porušuje to či ono, ale tak je to všude, tak se to ignoruje a považuje za normální... To je pak těžký..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod apuka » čtv zář 16, 2021 12:00

@Etheric: Promin, ale toto je vyslovene problem tech lidi. Ze se neozvou, ze se nebrani. Moznosti branit se (a i ucinne) je dost. Vim to, protoze jsem to osobne uz dvakrat resil s Inspekci prace a vim, ze na toto jsou tam hodne hakllivi. Jenze krome strachu ze ztraty zamestnani vis co je nejcastejsi vymluva? U zamestnavatelu, ze to tak chteli zamestnanci a u tech, ze s tim s radosti souhlasili, protoze meli za to penize navic.

A ten strach lidi je ocividny, bohuzel si mysli, ze s tim nemohou udelat nic a ze kdyz se ozvou, tak je vyhodi - ono to ale neni tak jednoduche, pokud se nekdo nenecha a trochu zabojuje. Jenomze do toho se malokomu chce.
Hafi píše: já a asi i apuka upozorňoval na to, že ve službách jsou relativně časté směny typu pravidelně ...
Ano, tak trochu.

A co se tyce dvou smen, tak to, ze Etherica to rozhodilo, tomu verim, jenze u nej je to trochu jiny problem nez u bezne populace. Normalni lidsky organizmus nema problem se prizpusobit se stridanim (a hlavne pravidelnym) doby spanku o 1-2 hodiny. Samozrejme, nemluvim o smenach pretahujicich se do nocnich hodin.

Jako nejhruznejsi smeny maji ridici MHD - casto jsou tam cele dny a mnohdy se jim pocitaji pouze hodiny od konecne na konecnou, mezitim ne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Etheric » čtv zář 16, 2021 14:37

apuka píše:ale toto je vyslovene problem tech lidi.

Díky nim je to problém nás všech, bo se zaměstnavatelé, zejména ve službách, naučili, že můžou zcela beztrestně porušovat zákoník práce a to dokonce na takový úrovni, že o tom všichni ví, už se to stalo jakýmsi běžným standartem, tak s tím nikdo nic nedělá.
Typická česká povaha, nechat si všechno líbit a hlavně - co nikdy nepochopím - "talent" zvyknout si na něco, co stojí úplně za vyliž namísto toho, aby lidi dělali něco pro to, aby bylo líp. Prostě najednou nebude jídlo, tak národ začne žrát plesnivý brambory. Bída přejde, bude všeho dost, ale spousta lidí ti tu řekne, že maso nechce, páč jsou zvyklí na ty plesnivý brambory ](*,)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Mawenzi » čtv zář 16, 2021 16:42

kdyz to resil muj muz s pracovne pravni poradnou, tak efekt byl ten ze se kontrola ohlasila dopredu a vsem zamestnancum perfektne sedela dochazka. fakt, ze muz, kterej delal na dve smeny mel v dochazce pekne nasazeno 9-18 s pauzou na obed... a ted to jako "dokaz". uz tam samozrejme nepracuje, ale nekdy to neni tak jednoduchy, protoze clovek si radsi najde jinyho zamestnavatele nez se v tom drbat.

jinak znam hodne lidi, co dvousmenka hodne rozhazuje, vyrazne vic, nez zmena casu. o trismence se uz ani nebavim, to vetsina lidi co znam uz proste prestava se zvysujicim se vekem zvladat a taky je rozdil, jestli ta smena nocni znamena 100% objemu prace jako ranni smena nebo "pritomnost na pracovisti".

nicmene pokud se mi nelibi delat ve fabrice na dve nebo tri smeny, muzu si prece najit jinou praci... takze zase jen prevazuje mira kompromisu a mira pro a proti a nekdy proste ostatni pozitiva prekonaji ty negativa.

Osobne su rada, ze si dame jeste aspon jedno normalni leto, kdy se bude moct vyrazet na vylet "s rozbreskem" a ne hodinu po nem. Me by asi posun casu tak nevadil, ale pak bych byla rada, kdyby autobusy uz jezdili o hodinu driv a kdyby v kanclu nebylo takovy vedro "uz hodinu" po obede a ne az za dve, kdy z nej mizim :D nemam vubec problem vstavat ale rozhazuje mi to jidlo a ostatni aktivity, ktery se musej ridit podle casu na hodinkach a ne organismem.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Etheric » čtv zář 16, 2021 16:49

Jistě, kontrola se ohlásí, papírově všechno sedí, nikdo ze zaměstnanců neřekne, že to je v reálu jinak. Toho jsou si zaměstnavatelé též moc dobře vědomi a dovolují si ještě víc.

Stejně jestli se bude rušit střídání času, není jistý, kterej zůstane. Zimní by mi vadil. Teď mi to může být jedno, ale když bych měl práci či brigádu s pevnou pracovní dobou, už by ten zimní čas průser byl
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Pokec