Letní/zimní čas

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jak byste upravili stridani casu?

nijak, nechat stridani tak, jak je
12
23%
zrusit a nechat astronomicky cas cely rok (SEC)
20
38%
zrusit a nechat letni cas cely rok (SELC)
21
40%
 
Celkem hlasů : 53

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Lipon » sob zář 28, 2019 9:41

existují nepropustné závěsy a rolety, takové ty co bývají v hotelích
má to jednu podstatnou nevýhodu - je to strašně neprodyšné, od pozdního jara do podzimu se s tím v ložnici nedá moc fungovat
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4905
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod apuka » sob zář 28, 2019 19:50

mike píše:O zimnim casu neni rec. Resi se, jestli nechat normalni nebo letni. Zimni je jeste posun opacnym smerem proti normalnimu. Uz se to tu resilo driv.
Za mne zachovat normalni cas cely rok, cokoliv jineho je demence. Poledne je cas, kdy je slunce nejvys. Coz neni vec diskuse, ale definice.
Ehm... :(( :-k :-k :-k
apuka píše:Praha ma mistni prave poledne stridave par jednotek minut kolem 12:00 CET tj. 13:00 CEST. To znamena, ze je prakticky uprostred zony, kde je "mistni" cas skoro presne ten soucasny zimni.

Mimochodem, snad si spominas, ze "zimni" cas je puvodni stredoevropsky jeste z casu, kdy nebylo zadne stridani, ne? To byl ten "normalni", u Vas v Praze skoro presne na minutu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod apuka » sob zář 28, 2019 20:00

mike píše:Vite nekdo o firme, ktera dokaze udelat 100 % zatemneni?
Tech 100% taky neni uplne idealni.. Ani v prirode to tak nemas nikdy, teda krome kilometr pod zemi, proste v hluboke jeskyni :wink:.
mike píše:Nemyslim si to. Vychazky nejsou dlouhe a naopak mne udrzuji v rozumnem stavu.
Vychazky beznou (resp. v pripade nemoci spise pomalejsi) chuzi jsou potrebne. Ale Tys vzdy psal, ze mas ty sve prochazky "zrychlenou chuzi", tj. se zvysenym vykonem organizmu - a to uz neni tak dobre, to je uz zatizeni oslabeneho organizmu, ktery jej vycerpava. Ale Tvojhe vykony pri tom nejsou az tak vysoke, abys to vnimal okamzite na miste, jako napr. na sneznicich.
Fakt Ti nechci malovat certa na stenu, ani v nejmensi TI to nepreji, ale pokud by Ti tento stav zustal jeste dva-tri roky, zkus se potom zamyslet ponekud hloubeji nad pricinami, a mozna prijdes na to same, co ja. Taky mi to trvalo par let, kym jsem si to priznal a uznal.

A co se tyce spanku, melatonin je dulezity, ale ver mi, neni to jedina vec, co kvuli posunutemu spanku bude organizmu chybet a kvuli cemu imunita nebude fungovat plnohodnotne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » sob zář 28, 2019 20:37

apuka píše:Mimochodem, snad si spominas, ze "zimni" cas je puvodni stredoevropsky jeste z casu, kdy nebylo zadne stridani, ne? To byl ten "normalni", u Vas v Praze skoro presne na minutu.

"Zimni" cas je vysledek novinarske tuposti. Spravne je to takhle:
Wiki píše:Zimní čas je úprava měření času, při které se v zimních měsících roku používá čas posunutý zpět oproti běžnému pásmovému času. Jako zimní čas se však někdy chybně označuje i standardní pásmový čas (jako protiklad letního času). Zimní čas se používá v Irsku a v Chile, v minulosti se používal též v Namibii a jednorázově byl použit v Československu.

A ne, neni to jedno. Slova maji vyznam. Kdyz pouzijeme ten chybny zpusob, tak to vypada, ze vybirame ze dvou rovnocennych moznosti, letni nebo zimni. Jenze tak to neni. Vybirame mezi normalnim/spravnym casem a casem posunutym/nenormalnim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » sob zář 28, 2019 20:45

apuka píše:Tech 100% taky neni uplne idealni.. Ani v prirode to tak nemas nikdy, teda krome kilometr pod zemi, proste v hluboke jeskyni :wink:.

Z hlediska tvorby melatoninu by to idealni byt melo. V Alpach se mi obcas zadari potkat bivak, kde se rano vzbudim za tmy a venku uz pali slunce.

apuka píše:Ale Tys vzdy psal, ze mas ty sve prochazky "zrychlenou chuzi", tj. se zvysenym vykonem organizmu - a to uz neni tak dobre, to je uz zatizeni oslabeneho organizmu, ktery jej vycerpava.

Jdu tak, jak to zrovna jde. Kdyz dobre, tak 7 - 8 km/h a 10+ km, kdyz blbe, tak treba jen 6 a 6 km. Nelamu to pres koleno.

apuka píše:Fakt Ti nechci malovat certa na stenu, ani v nejmensi TI to nepreji, ale pokud by Ti tento stav zustal jeste dva-tri roky, zkus se potom zamyslet ponekud hloubeji nad pricinami, a mozna prijdes na to same, co ja. Taky mi to trvalo par let, kym jsem si to priznal a uznal.

Pricina je jasna a ted uz i dobre prokazana. Pevne doufam, ze to dalsi dva az tri roky trvat nebude, jelikoz to neni zivot, ale prezivani.

apuka píše:A co se tyce spanku, melatonin je dulezity, ale ver mi, neni to jedina vec, co kvuli posunutemu spanku bude organizmu chybet a kvuli cemu imunita nebude fungovat plnohodnotne.

Lepsi neco, nez nic ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » sob zář 28, 2019 20:53

maty píše:Žaluzie a tmavý závěs a stačí to. Alespoň mě.

Mne zaluzie taky staci, ale jak se ukazuje, tak mozna nestaci.

tsunami píše:Na strahovských kolejích se to řešilo celoročním zalepením oken alobalem

Jenze ja uz davno nebydlim na koleji. Ale zas by to byl snadny, rychly a levny zpusob, jak to vyzkouset :-k To je tak prasteny napad, az se mi zacina libit :D

Lipon píše:existují nepropustné závěsy a rolety, takové ty co bývají v hotelích
má to jednu podstatnou nevýhodu - je to strašně neprodyšné, od pozdního jara do podzimu se s tím v ložnici nedá moc fungovat

Toho se prave bojim. Navic jsem teda v hotelech potkal dobre zavesy, ale nikdy to nebylo 100 %.

Mozna spis neco jako tohle: https://www.okna-stresni.cz/roleta-pro- ... F-I-05.php, ale to bych zas prisel o sve krasne bambusove zaluzie...

Idealni by byly skla, ktere by se daly plynule ztmavovat od 0 do 100 %. To ale jeste nejspis asi neexistuje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Stani » sob zář 28, 2019 22:00

Už roky používam čelenku, ktorú si natiahnem cez oči, spôsob očných masiek v lietadle. V spojení s klasickými žaluziami, ktoré prakticky len trochu zatemnia izbu, tak skoré svetlo vôbec nevnímam.

Čiže ak robím do noci, dospávam s maskou cez oči.

Inak moc nemám rád, ak je dlho svetlo, lebo na sídlisku pubertálna háveď dlho otravuje a k tomu sa ešte aj ten vzduch dlhšie prehrieva. Ideál je teraz - septembrový čas, ach, keby tak bolo stále :) .
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » sob zář 28, 2019 22:54

Masku do letadla jsem zkousel. Uz je to tak dlouho, ze si nevybavuju, proc mi nevyhovovala, ale nechal jsem toho a ani nevim, kde skoncila. Mozna mi pod ni bylo horko?

Ano, souhlasim, ted je idealni cas :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod apuka » ned zář 29, 2019 17:07

Maska neni dostatecne reseni - problem se svetlem ma organizmus nejenom kvuli ocim. I pres kuzi svetlo "pracuje".
mike píše:"Zimni" cas je vysledek novinarske tuposti.
Jasne, proto jsem to dal do uvozovek, kdyz je to jenom vytvorene pojmenovani pro "ne letni cas"... Naprosto souhlasim, ze je normalni cas (presneji "mistni cas", v uvozovkach kvuli pasmu a ne presnemu mistnimu) a zmeneny/posunuty cas, at uz dopredu (letni) nebo dozadu (zimni) proti "normalnimu".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Mawenzi » úte říj 1, 2019 7:35

mike
to.je spis slovickareni uz ale opravuji, chci letni anebo 2x rocne byt na 3 tydny rozhozena nez mistni cas, kterymh se nespravne taky rika zimni a u nas plati od rijna do brezna.

nechvi byt ochuzena o hodinu svetla "navic", abych mohla o zacit hledat bivak o hodinu pozdej, abych mohla jit se psem.za.svetla, i kdyz prijdu domu k veceru, abych mohla pospavat rano ve vlaku, kdyz jedu na vylet...

ape jasne, clovek si casem zvykne, pes si zvykne, ze prochazky uz nebudou do poli, stejne je starej a brzo umre, ja tajy starnu tak o 4km denne proste zkratim vzdalenosti k ujiti, no coz..

peknej voser to ale bude i tak.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » úte říj 1, 2019 18:40

Co ti brani vyrazit o tu hodinu driv? Ziju v jinem casovem pasmu a kdyz jedu na vylet, tak se neposouvam o hodinu, ale treba o 8.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod FrantaKrajta » úte říj 1, 2019 19:54

Pro lepší debatu, grafy východů, západů slunce a délky dne pro ČR/Prahu ve všech variantách (Moraváci a další prominou, ale můžou si tabulku upravit sami pro své město):

1.0 UTC, tedy normální pásmový čas pro ČR (SEČ), neboli (špatný "termit") "zimní" čas.

DST - Daylight saving time, posun času v létě na SELČ, tak jak teď máme

2.0 UTC, tedy "letní" (SELČ) čas po celý rok

Problém je v tom, že u většiny společnosti se dávno změnil denní rytmus - méně lidí vstává za rozbřesku, víc a víc lidí chodí do práce mnohem později než na osmou (a zase končí později, tedy chtějí v létě ještě užít slunce venku než v kanclu).

Ale Mawenzin celoroční "letní" (tedy SELČ/DST) - nevím nevím, pěkný kus zimy za tmy (dva měsíce v roce slunce až v devět), deprese a tak, jen kvůli procházce se psem :) Něco se dá řešit smart lampama a žárovkama (super věc, zvlášť ty, co dokážou večer svítit hodně teple bez modré složky, a ráno postupně zvyšovat modrou ještě před probuzením), ale stejně člověk vyleze ven z bytu do tmy. Jistě, delší večery za světla zní dobře, ale ačkoliv jsem většinou sůva, tak zrušení SELČ a zavedení normálního SEČ celý rok by mi možná až tak nevadilo. Aspoň bych si v létě chodil před prací dýl zaběhat a míň lidí by vysedávalo v hospodách na zahrádkách do pozdního "večera", tedy celkově zdravější populace :D Ale těžko říct. Fakt by to chtělo korelovat s nějakými daty o pracovní době a jejím posunu, zvycích atd.

Stejně se s v Evropě začíná zkoušet kratší pracovní doba a pracovní týden, to je spíš řešení. Normální SEČ celoročně a prostě končíme dřív, ještě za světla :) Fabrikám to bude jedno, ty stejně jedou na směny, tam bohužel nikoho nějaké vstávání za světla nevytrhne, když to má stejně úplně rozhozené, tramvajáky a jiné směny taky ne.

Ideální by byl klouzavý čas, tedy "přirozený" - prostě vstávat za světla, tak jak zrovna v mé vesnici/městě je. V zimě pozdě, v létě brzy, všichni v homeoffice či work kavárnách a o rozdíly časů a podobně by se postaraly nějaké skvěle chytré sítě a AI asistenti, když by mi volal šéf kvůli doplnění prezentace z druhé strany Evropy a já ještě spal, tak by prostě asistent po vzájemné authentikaci sám třeba doplnil data, co jsem dopisoval večer, odpověděl na volání a já spal hezky za tmy dál. Profese nutně v jiném módu by mohli mít melatoninové implantáty s řízeným postupným uvolňováním, síťové protokoly by měly v sobě synchronizaci časů, aby nepadal internet kvůli rozdílům a bylo by to (ok, hezká utopie, vím) :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod FrantaKrajta » úte říj 1, 2019 19:57

Mawenzi píše:mike
abych mohla jit se psem.za.svetla, i kdyz prijdu domu k veceru

Pes ti stejně na hodiny kašle, ten žije právě podle východu slunce, spíš tě přeci naopak bude budit o hodinu dřív :D (aspoň dle mé zkušenosti, změna času byla vždy se psem hrozný opruz)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » úte říj 1, 2019 20:15

FrantaKrajta píše:Pro lepší debatu, grafy východů, západů slunce a délky dne pro ČR/Prahu ve všech variantách

Pekne grafy. Zaujal mne twilight length, tohle bych necekal. Ted je vlastne nejkratsi, ne ze bych si toho nevsiml, ale proc? Cekal bych to spis v pulce prosince. Teda, otazka je, jak je stmivani definovano.

FrantaKrajta píše:Problém je v tom, že u většiny společnosti se dávno změnil denní rytmus - méně lidí vstává za rozbřesku, víc a víc lidí chodí do práce mnohem později než na osmou (a zase končí později, tedy chtějí v létě ještě užít slunce venku než v kanclu).

Jenze ta zmena rytmu souvisi castecne i s letnim casem. Bez nej by to vypadalo jinak. Kdybychom k tomu pristupovali jako Mawenzi, tak se cas bude postupne posunovat a denni rytmus lidi tomu prizpusobovat. Proto si myslim, ze to nema smysl, bylo by lepsi se vratit k prirozenemu casu a naopak prizpusobit denni rytmus jemu.

FrantaKrajta píše:Profese nutně v jiném módu by mohli mít melatoninové implantáty s řízeným postupným uvolňováním

Zkousel jsi to? Ja jo, jak jsem psal. To nechces. Kdyz uz, tak to resit prave davkovanim barvy svetla a zatemnenim. Proste neco jako umely den a hormony at si telo vyrabi samo.

FrantaKrajta píše:ok, hezká utopie, vím

Jen aby z toho nebyla spis dystopie ;-) Uz ted jsou nekteri lidi rizeni mobilem, hodinkama, naramkama :twisted:

Kdyz jsem posledne hledat nejakou ulicku a znal jen adresu, jak jsem si pustil GPS v mobilu a nechtelo se mi hledat, kde se vypina hlasova navigace. Sice jsem tam v pohode dosel, ale pripadal si jako totalni pako. Doprava! Zahni doprava! (nemuzu, ty debile, je tady krizovatka #-o) :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod FrantaKrajta » úte říj 1, 2019 22:51

mike píše:Jenze ta zmena rytmu souvisi castecne i s letnim casem. Bez nej by to vypadalo jinak. Kdybychom k tomu pristupovali jako Mawenzi, tak se cas bude postupne posunovat a denni rytmus lidi tomu prizpusobovat. Proto si myslim, ze to nema smysl, bylo by lepsi se vratit k prirozenemu casu a naopak prizpusobit denni rytmus jemu.

Ale jo, proc ne - vsak to tak i celkem pisu :)
Koneckoncu, nejsme uz za Rakouska Uherska nebo Sojuzu, aby nutne vsichni od Piteru po Kamcatku vstavali stejne a nebo meli presny cas prace at je zima ci leto, vsak u pri zvysujicim se poctu home-office a zkracujicich se hodinach to klidne muze byt i klouzavejsi, podle solarniho cyklu, ne nutne skokovy prechod jako u SELC - mimochodem, kolik kancelarskych krys i jinych sekundarnich profesi skutecne pracuje celych 8h vs efektivita prace vs powerpointove prezentace a bezduche klikani, taky skladba prace se preci jen hodne promenila od primarni vyroby z doby minule, tedy krome Stredoevropskych Montoven alias Ceska (alespon ve mestech, ale farmari stejne jedou solarni cyklus at chtej ci nechtej...). Pridej k tomu (zase, krome Ceska) vetsi elektronizaci statni spravy a pridanych odvetvi, proste skladba prace se bude promenovat (pokud vsichni nechcipnem na zmenu klimatu :D )
A vzhledem k tomu, ze Cesi jsou narod pejskaru, tak pejsci taky trvaly SEC oceni (a hlavne panicci, ze najednou nebudou vencit v breznu a rijnu o hodinu pozdeji ci driv) :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » úte říj 1, 2019 23:06

FrantaKrajta píše:A vzhledem k tomu, ze Cesi jsou narod pejskaru, tak pejsci taky trvaly SEC oceni

To by u nas mohl byt ultimatni argument :twisted:

mike píše:Zaujal mne twilight length, tohle bych necekal. Ted je vlastne nejkratsi, ne ze bych si toho nevsiml, ale proc?

Uz mi to doslo. Pri rovnodennosti klesa slunce kolmo k obzoru, tudiz po nejkratsi draze, takze zmena ze svetla do tmy je nejrychlejsi. Pekne je to videt na rovniku, tam je graf symetricky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod FrantaKrajta » úte říj 1, 2019 23:26

Jsi nikdy nebyl na treku u rovniku? Zapad slunce krasny, a pak jsi rad, ze mas celovku :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » úte říj 1, 2019 23:27

Nebyl, mne tropy nijak nelakaji. Jo, na grafu je to pekne videt, symetricky, ale skoro plochy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Mawenzi » stř říj 2, 2019 8:08

mike
uz sem to psala. o hodinu driv nejezdi zadny spojem. ezdivam do brna na vlaky kolem 6h prvnim rannim autobusem ve 4:30 akorat se svetlem a pokud bude svetlo od 3:30, tak stejne mi prvni autobus jede ve 4:40.

stejne tak v praci. kdyz nemuzu jit domu o hodinu driv, nez chodim, tezko prijedu domu o hodinu driv treba na tu prochazku se psem...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Mawenzi » stř říj 2, 2019 8:14

frantakrajta
no prave, chodim z domu v 5, nekdy i driv. skoro celorocne lezu ven do tmy, v zime teda 3 hodiny (do 8) su ve tme... nemam dojem, ze posun na 4 hodiny ve tme (do 9) by v tomto ohledu neco menil, ale aspon by byla sance chytit trochu svetla pozdeji odpoledne, nez jit za tmy z domu, v praci sedet za tmy, pak prejde par hodin svetla a nez dorazim domu, je zase tma...

jako me prijde vetsi voser a duvod k depresim mit ve tme vetsinu volnyho popracovniho casu, nez sedet v praci za tmy o hodinu dyl...

nebo co je tak.skvelyho na tom sedet v lraci za svetla a volnej cas mit za tmy?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Etheric » stř říj 2, 2019 8:23

Taky bych radši o hodinu víc světla odpoledne. V listopadu, když se skokově zkrátí den o hodinu, je to sakra znát. Ty dlouhý podzimní a zimní večery sou fakt naprd...
A mít na jaře a v létě o hodinu kratší den, to by mě pěkně nasralo :protest:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod apuka » stř říj 2, 2019 8:30

@Mawe: Neprijde TI uplne ujete si zarizovat cas podle pozadavku prumyslu a spolecnosti na ukor pozadavku prirody - mysleno primo pozadavky naseho vlastniho organizmu? Ten je nastaveny na ten mistni cas, bohuzel prirozeny vyvoj organizmu nepocital se zavedenim hodinek a nemistnich casu, takze ocekava vzdy jen ten mistni. Taky evoluce nepocitala s rychlym presouvanim se mezi casovymi zonami. Atd. atd.
Ono se rika (nechci ode mne dukazy, biolog/lekar nejsem vubec), ze pulhodinovy spanek do (mistni) pulnoci organizmu pomuze vice nez nekolik hodin spanku po nem a mnohem vice nez napr. nadranem. Ty biocykly nejak funguji a ty jsou zavisle na mistnim case.

Proste a jednoduse, nas organizmus nejlepe pracuje s mistnim casem. Kdyz se od toho vyrazneji ustupuje, je to pro nej tezsi, cim vetsi posun, tim hur. Toto je vec, kterou neovlivnis. Ano, pokud se takto (stejnym smerem) se zivot bude posouvat mimo mistni cas, tak evoluce zapracuje a casem se lidstvo tomu prizpusobi - ale toto neni otazka par jednotek let ale spise stovek, mozna tisicu.
Na tomto nic nemeni ani to ze jeden je sova, druhy skrivan - toto je v drtive vetsine dane zvykem a neznamena jeste, ze organizmu daneho cloveka nejlepe prospiva zrovna ten zpusob zivota.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Mawenzi » stř říj 2, 2019 8:46

proste radsi budu 2x rocne par tydnu rozbita a to na me zmeny casu dost pusobi a dost me rozbiji, nez celorocne zimni cas...

takze proste jen rikam, ze chci radsi celorocne letni, protoze zimni me bude 7 mesicu v roce srat, zatimco zmena casu me sere jen mesic a pul...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod FrantaKrajta » stř říj 2, 2019 15:28

@Mawenzi, co když tebe nesere "zimní" (normální, SEČ) čas, nesere tě spíš tvůj zaměstnavatel a doprava, že nejsou schopni se přizpůsobit? ;)
Přeci ve většině odvětví není dneska takový problém posunout pracovní dobu dle času a ne čas kvůli pracovní době... Stejně tak se může posunout i doprava...

Nehledě na to, že pracovní doba se stejně dost možná bude do budoucna snižovat nebo přesouvat domů, tedy pokud z ČR neudělají jednu velkou montovnu a sklad Amazonu, jak by se to některým průmyslníkům moc líbilo.

Fakt už nejsme v CK mocnářství nebo Sojuzu (kde v 30l posunuli čas o hodinu plošně prostě kvůli "novým zítřkům"), kde všichni dělali v jedné továrně a střídání normálního a letního času jim přišlo jako skvělý nápad... :)

@Etheric, jaký mít na jaře a v létě "kratší den"? Den je přeci porád stejně dlouhý :D ](*,)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod tsunami » stř říj 2, 2019 16:06

FrantaKrajta píše:Den je přeci porád stejně dlouhý :D ](*,)


Žejo, já to kolegům říkám pořád. Den má 24 hodin a ještě máte noc.
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Etheric » stř říj 2, 2019 16:16

FrantaKrajta píše: Den je přeci porád stejně dlouhý :D ](*,)

Když bude o hodinu míň světla, den se o hodinu zkrátí. Ikdyž bude furt stejně dlouhej, tak prostě stejně dlouhej nebude :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » stř říj 2, 2019 17:52

tsunami píše:Žejo, já to kolegům říkám pořád. Den má 24 hodin a ještě máte noc.

:D byl mezi kolegy obliben...

FrantaKrajta píše:Přeci ve většině odvětví není dneska takový problém posunout pracovní dobu dle času a ne čas kvůli pracovní době

Ja se tebou v principu souhlasim, ale tohle muze byt socialni bublina. V nasi firme si chodi lidi do prace, jak jim to vyhovuje (ja treba skoro vubec ;-)), ale zrovna v tech fabrikach to nejde a kdyby se to melo brat na pocet lidi, tak bych si nevsadil, ze by si u nas mohla prizpusobit cas aspon polovina.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod FrantaKrajta » stř říj 2, 2019 18:37

Jistě, a nechci se tím samozřejmě dotknout lidí makajících ve fabrikách! Bez nich bych si to lano z Lanexu neměl od koho koupit :)
Ale ve spoustě z nich se stejně jede na směnný provoz (což bohužel rozhodí biorytmy nejvíc), ne? Naopak v zemědělství (myslím v tom normálním, agrofertí slepičí koncentráky, kde slípky denní světlo nikdy neviděly fakt nemyslím) se stejně jede podle přirozeného času, zvířatům změnu času moc nevysvětlíš, aspoň tak si to pamatuju z brigád :)
A naopak, spousta lidí v některých profesích zase nemá "pevnou" pracovní dobu (kromě té na výkazu, haha), prostě se dělá, kdy je zrovna potřeba, jestli to je někdy od pěti ráno do desíti večer a jindy třeba jen dopoledne celkem nezáleží (stejně to často v průměru vychází déle, než ten krásný 8.5h výkaz "8-16:30" :( )

Ale obecně se bude lidská práce nejspíš docela proměňovat (i čas jí věnovaný), s větším nástupem robotů a pod. a to i v těch fabrikách, to je prostě fakt. Tedy pokud se z Česka nestane jen levná montovna pro Číňany a budeme rozvíjet průmysl s přidanou hodnotou :D

Jinak souhlasím, k seriózní debatě o změně času určitě patří i výzkum práce, populace, pracovních zvyků, odvětví a jejich možná změna do budoucna. Však jsem to i v nějakém minulém příspěvku zmiňoval.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Mawenzi » čtv říj 3, 2019 5:52

frantakrajta
je fakt, ze kdyby se tomu prizpusobila doprava a prvni ranni autobus mi jel uz 3:30 tedy s vychodem slunce dle "nornalniho" casu, asi by mi to tolik nevadilo.

s praci je to tezky. kdyz sem mela pevnou orac cast 9:00-15, chodila sem tak, abych mohla v 15h domu. pak sem si nasla jinou praci, kde mmj. zvitezila pevna cast prac doby 8:30-14:30 a automatocky sem.zacala chodit domu 14:30 a kdyz posunuly pevnou cast na 10-14:00 tak sem zajasala a sakovolne se budim 4:30 a pred 6h uz su v praci...

kdyz sem musela delat 8-17 to pro me bylo nejvetsi peklo, odpoledne uz nulova energie treba jit cvicit, ale kdyz se budis rano v 5 tak luxovat nelze, nakoupit nemas kde, jasne muzes se divat na filmy, ale proste mas takovou blbou dvouhodinovou diru k nicemu a vecer bez energie cokoli delat s tim, ze chces chodit cvicit ale usinas, chces jit s kamarady ale nedokazes se soustredit co ti rikaj... versus to ze rano ams cas ale nemas ho cim vyplnit, vsude zavreno, vsichni chrapou...

tzn. ja se neprizpusobuju praci, ja su extremni ranni ptace uz od malyho decka, bezne sem.na stredni byla ve skole o hodinu a pul driv a tam si treba uz v klidu cetla knizku s tim, ze sem vencila psy v klidku v liduprazdnym parku a pak si v klidku sedla v saline... kdyz moji spoluzaci do 2 do rana delali laborky, ja radsi vstala rano ve 3 a ty laborky sem si dodelala v klidu, protoze vecer v 9 do toho cumim a nevim kolik je 3x3 a ve 4 rano sem si pekne spocitala matice, integraly, s cistou svezi hlavou...

takze chapu, ze ja su extremni pripad, na druhou stranu muzu snad vyjadrit nesouhlas s tim, ze hy me celorocne "normalni" cas vadil, a to u pres to, ze posun nesu fakt blbe, 3 tejdny blbe spim (malo) a mam hlad jindy, nez se mi to hodi. ale to je porste 2x 3 tydny.

a dost pochyhuju, ze dopravci zavedou o autobus driv spoje, dyt by tim stejnr jely 4 lidi a nikdy by se jim to nevyplatilo.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » čtv říj 3, 2019 17:16

Mawenzi píše:takze chapu, ze ja su extremni pripad, na druhou stranu muzu snad vyjadrit nesouhlas s tim, ze hy me celorocne "normalni" cas vadil

To sice muzes, ale na extremy by se nemel brat ohled. Ja jsem jeste vic, na druhou stranu, a taky nechci, aby se u nas zavedl standardni pacificky cas :twisted: I kdyz mi taky obcas nevyhovuje, ze posledni vlaky jedou uz pred desatou vecer, kdyz bych jel radej po pulnoci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Pokec