Letní/zimní čas

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jak byste upravili stridani casu?

nijak, nechat stridani tak, jak je
12
23%
zrusit a nechat astronomicky cas cely rok (SEC)
20
38%
zrusit a nechat letni cas cely rok (SELC)
21
40%
 
Celkem hlasů : 53

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Etheric » pon říj 29, 2018 22:31

Fascinuje mě, jak řeší JEDNU hodinu posunutou dvakrát v roce-prej kvůli špatnýmu dopadu na lidský zdraví. Hmm... A to, že lidi střídaj ranní, odpolední, noční někdy i 2x týdně, celej rok v kuse, to nikoho nezajímá? Přitom to má na zdraví větší hooodně větší dopady...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » úte říj 30, 2018 0:51

To sice ma, ale tyka se to male casti lidi, kteri si to voli dobrovolne. Stridani casu se tyka vsech a volbu nemas. Jinak to resi zakonik prace a za nocni jsou priplatky ne?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Mawenzi » úte říj 30, 2018 7:03

tak ono neni tak jednoduchy rict, ze praci si volis sam, nekde ses rad ze ji vubec mas ale to nechci nejak rozmazavat. Sou lidi, kteri si posunu casu nevsimnou, sou lidi kterym nevadej smeny. Pak sou lidi, ktery to rozbiji nqtolik, ze z toho maj problemy zdravotni (spis ty smeny, rozhozeni jidla a spanku, treba pro diabetiky je to i realne oduvodnitelny ze muzou dostat zakaz od doktora na nocni - zazila sem) a pak cela siroka skala lidi mezi tim.

i z lidi, kteri s tim v mladi nemaj problem se casem muze stat, ze jim to zacne vadit, ale vetsinou lidi, ktery skarede rozhodi ta jedna hodina zmeny (ja) proste udelaj vse proto, aby na smeny nechodili (ne na noc), takze bych smenare fakt do ty skupiny uplnr neradila, protoze cast si to vybere dobrovolne a casti to nevadi. Jakoze ale i tak radsi volim variantu byt 2x rocne rozhozena a 14 dni blbe spat, nez mit furt zimni cas a mit v lete ukradenou tu hodinu svetla rano... na druhou stranu starnu, zmenu casu nesu hur a hur, zvyknu si i na zimni a za 10 let mozna jeste ocenim, ze je cas furt stejnej, mam problem i s hodinovym posunem na dovoleny... zajimavy teda je, ze mi nevadi posun na letni cas nebo do +1 hodiny treba na dovce, ale posun na zimni nebo do -1 me rozhodi mnohem vic. V kazdym pripade vetsina lidi pro jeden cas tak ok, uvidime, jak to dopadne a kterej vyhraje.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Etheric » úte říj 30, 2018 8:15

mike píše:To sice ma, ale tyka se to male casti lidi, kteri si to voli dobrovolne.


To není pravda. 3 směny nebo nepřetržitej provoz vyžaduje 99% fabrik. 100% restaurací a supermarketů vyžaduje 2 směny. Atd. Pokud jsi manuální pracovník, na výběr fakt nemáš. Je hodně málo profesí, kde se nesměnuje.
Jednou, když jsme měli noční /to jsem je ještě dělat mohl/ se změnil čas, my tam byli hodinu dýl a nikdo nám jí nezaplatil :evil:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » úte říj 30, 2018 17:50

To je podle mne naprosto zkresleny pohled. Cisla nevim, ale tipuju, ze ve smennem provozu dela mensina lidi. Navic jde jen o nocni smeny, dve smeny by zdravotni problem byt nemel. Nocnich smen bude vyrazna mensina a nikdo te nemuze donutit je delat proti tve vuli. Vzdycky mas moznost jit delat neco jineho.

Etheric píše:Jednou, když jsme měli noční /to jsem je ještě dělat mohl/ se změnil čas, my tam byli hodinu dýl a nikdo nám jí nezaplatil

A pri pristi zmene casu jste zas meli smenu o hodinu kratsi, ne?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Letní/zimní čas

Příspěvekod budo » úte říj 30, 2018 18:10

Vaše starosti bych chtěl mít. Projekty maj deadline a nikoho stovky hodin za volantem a práce po nocích nezajímá. Humbuk kolem letního času je k smíchu. Nějaký příplatky za noční taky.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » úte říj 30, 2018 18:23

Tve starosti jsou tvoje volba :P Jaky si to udelas, takovy to mas.

Po nocich delam cely pracovni zivot a nikdo mi za to nic navic neplati. Protoze je to moje vec, delam to proto, ze mi to tak vyhovuje. Ma to i sve pracovni plusy, jsem s Amikama v jednom casovem pasmu, takze muzeme resit veci okamzite.

Tebe mozna letni cas zajimat nemusi, ale jak vidis, naprosta vetsina lidi ho chce zrusit, takze jim asi vadi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod brhel » úte říj 30, 2018 18:39

Tak v 6.30. do práce už za světla a domů po 16 za světla. Takže dnes světlo ok.
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Etheric » úte říj 30, 2018 18:40

mike píše:A pri pristi zmene casu jste zas meli smenu o hodinu kratsi, ne?

Nočníma jsem si vykoledoval velký zdravotní problémy a mám je zakázaný, musim dodržovat pravidelnej režim. Ani noční mejdany, nic.

V dělnickejch profesích dělá většina lidí noční. Málokde to maj jako my, točíme dvě směny RxO a noční u nás dělá jen noc. Světlá výjimka. Ale ta hodina posunutá mi dá zabrat. Když ve 22 předávám směnu, moje tělo má 23 a já padám na hubu
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod brhel » úte říj 30, 2018 20:09

Zdraví nejprospěšnější by bylo zavedení „zimního“ času, tvrdí vědci
https://www.novinky.cz/clanek/zdravi-ne ... i-40251142
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod scinkk » úte říj 30, 2018 21:11

jj "Vědecké důkazy, které jsou v současné době k dispozici, naznačují" - takze to chce to vic grantů
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Etheric » úte říj 30, 2018 22:13

Pro psychiku je lepší víc světla, shodli jsme se všichni na směně ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Lipon » úte říj 30, 2018 22:50

Pro psychiku je nejlepsi neresit 3,14coviny :-..
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Etheric » úte říj 30, 2018 22:58

Co je pro jednoho **čovina, může bejt pro druhýho veledůležitá věc /a naopak/ ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod budo » stř říj 31, 2018 13:58

scinkk píše:jj "Vědecké důkazy, které jsou v současné době k dispozici, naznačují" - takze to chce to vic grantů


Hele zamyslel ses taky někdy nad tím, jestli snižuje sarkasticky někdo jiný přínosnost Tvýho jobu a jaký by to pro Tebe bylo?
Posledních pár let mi tyhle vidlácký řeči vo tom, jak je tahle profese zbytečná a támhleta neužitečná a tadlenc uměle vydržovaná, jdou fakt proti srsti! A nejvíc vo tom kecaj ti, co vo tom vědí úplný hov.o. Nejlepší je, když si například nezaměstnatelnej trubec bere do huby sociologii. To není Tvůj případ, ale fakt nechápu, proč?! Od rozumnýho člověka...
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod scinkk » stř říj 31, 2018 18:23

Nekolik let pusobeni v oblasti vedy mi privodilo trauma pri pouzivani nekterych slov v jedne vete jako treba slova dukazy a naznacuji. A to jsem nebyl fanousek statistiky :) Ma aktualni profese nema zadny prinos, ale mam z toho prachy, tak snad to maji vedci zkoumajici ucinky zmeny casu lepe podchycene :)
Ale jinak si to asi spatne pochopil, pac ja klidne souhlasim, aby ty granty dostali, treba by pak neplkali do medii, ze dukazy neco naznacuji, ale treba o tom, co se zkoumalo s jakym vysledkem (i kdyby jen tou statistikou), kdo, kde a jak to ne/prokazal, takhle se totiz pracuje v obasti vedy. Pokud jsem to tam prehledl, tak se verejne omluvim za sarkasmus :) Neni vedec jako vedec :) A snad to nebude zas pripad citace odobornika, ktery dle vseho neexistuje, jako ta pani doktorka z nejake charitavni organizace :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » stř říj 31, 2018 18:53

Proc by tva profese nemela zadny prinos? Lidi vysledky tve prace pouzivaji, ne? To mi jako prinos pripada, pokud te teda pri tom neustale neproklinaji ;-) Taky jsem kdysi prchnul z akademickeho sveta, kdyz mi bez problemu nabidli ctyrnasobek toho, co jsem vydelaval tam...

Myslim, ze vetsinu podobnych formulaci maji na svedomi novinari, kteri v nejlepsim pripade nepresne cituji, v horsim spatne interpretuji, na co nekde narazili a v nejhorsim si to rovnou vymysli. Navic je vetsina podobnych clanku prevzata/ukradena odjinud a na dalsim vylepseni se podili Google Translator. Jedina odnoz nasich bulvaru, ktera se da v tomhle smeru cist, je Technet, tam se panove opravdu snazi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod scinkk » stř říj 31, 2018 19:07

Ale jo to zas jo, jinak bych ty prachy asi nedostal, ale to plati asi o vetsine profesi. Zas jsou oblasti (nejen) vedy, kde se podle me pracuje vicemene jen diky tomu nadseni a mozna te prospesnosti :)
Jo tak samozrejme muze vina (bez prekvapeni) padat na novinare, ostatne k tomu smeroval muj sarkasmus ohledne neexistujich odborniku promlouvajici k nam skrze tato media :)
Priznavam, ze jsem byl lehce podrazden uz tim, ze ten clanek byl na novinkach.cz, clovek neodkaze byt vzdy obejktivni :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » stř říj 31, 2018 19:34

Tady mas verzi od iBulvaru ;-) V te nenaznacuje a co doopravdy rekla asi vi jen ona a mozna ted ma z tech clanku vetsi trauma, nez ty ;-)

Na Novinkach hlavne neotvirat diskuse, ty jsou jen pro otrle jedince jako je dudy ;-) Taky tam lezu nerad, ale obcas to neni od veci, zvlast kdyz jde o zpravy tykajici se holdingu, ktere na iBulvaru maji z nejakych nepochopitelnych duvodu prekvapive zpozdeni a rychle mizi :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod scinkk » stř říj 31, 2018 20:00

jakyho holdingu? :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » stř říj 31, 2018 20:11

:-k toho, co s nim (estebak) nema nic spolecneho ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod dudy » stř říj 31, 2018 20:13

Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod scinkk » stř říj 31, 2018 20:20

Jo uz se chytam... :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod pavproch » pát lis 2, 2018 13:34

Předefčírem o změnách času mluvili - dlouze a podrobně - ve zprávách na čété1 - začínám se spíš klonit k temu, aby už nafurt zůstal SEČ (čili stávající "zimní" čas) - už sem to tu psal, že je pro mě "stravitelnější" dyž je ráno dříff světlo a že je odpoledne/večer dříff tma mi neva.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod scinkk » pát lis 2, 2018 17:45

No ono je to asi jedno co chceme, beztak nam nezbude nez se prizpusobit tomu, co si vybere bratr Němec :) Kor pokud mu bude sekundvat Polak :) Naklady vynalozene u nas na nejake studie, diskuse apod. prijdou spis vnivec.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Stani » pát lis 2, 2018 19:56

Hlavne ako sa dohodnú Nemci s Francúzmi, až potom Poliaci :) Ja som za zachovanie zimného času.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » pát lis 2, 2018 20:52

Tak nejak. Tipuju, ze dojde na staly letni cas, rad se budu plest.

@pp: ty prece jako tovarnik muzes nastavit pracovni dobu sobe a svym zamestnancum libovolne, a tak ti to muze byt jedno ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod fps » ned lis 4, 2018 13:34

mě je celkem jedno zda bude letní nebo zimní čas, hlavní je že snad už přísti rok skonči to jeho měnění
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod budo » pon lis 5, 2018 20:56

Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod scinkk » pon lis 5, 2018 22:38

Na ihnedu to video taky publikovali, nevidel jsem, mozna se casem mrknu. Jen obecne myslim, ze je trochu problem, ze lidi to berou tak, ze kdyz to rekl vedec, tak to musi byt pravda, ale je hrozne moc veci na kterych se mnoho vedcu neschodne a zapojuji u toho subjektivni postoj, samozrejme hlavne je to problem u vyzkumu, na ktere udelat studii je komplikovane, nebo kdyz mnoho studii prinasi rozdilne vysledky.
Tim nechci rici, ze nazor pani Illnerove neni ten spravny a vedecky podlozeny, vicemene je mi to osobne jedno, pokud se k nejake variante priklonim, tak proto, ze mi to vyhovuje po prakticke strance, nikoliv proto, ze nejake vedecka studie bude tvrdit, jak diky tomu budu zdravejsi :) Ja v zime vicemene vstvam do prace za tmy i ted, tedy ve standardni cas, netusim, jak s tim souvisi stridani casu :)

Jeste citace komentatora z Ihned
V průběhu posledních dvou let vzniklo kolem střídání času asi třicet studií. A rozhodně se nedá říci, že by se shodovaly. Například Portugalci si nechali udělat studii, která "dokazuje", že střídání času je "výhodné pro všechny". Jiné studie to popírají.

Neoveroval jsem pravdivost vyroku, podstatne je spis, ze i informace o vede a studiich je treba brat, kor v mediich, s nadhledem, kdyby clanek zacinal nejak jako "americti vedci zjistili, ze stridani casu to a to..." tak to vetsina lidi a medii ignoruje.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

PředchozíDalší

Zpět na Pokec