Letní/zimní čas

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jak byste upravili stridani casu?

nijak, nechat stridani tak, jak je
12
23%
zrusit a nechat astronomicky cas cely rok (SEC)
20
38%
zrusit a nechat letni cas cely rok (SELC)
21
40%
 
Celkem hlasů : 53

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » pon lis 6, 2023 0:44

Biorytmy jsou individualni, ale cirkadialni rytmy jsou realne a prokazane snad i u rostlin. Individualni biorytmus je z nich odvozeny, takze kdyz ho o hodinu posunes, tak ho na nejakou dobu rozhodis. Tohle je zas individualni, nekdo si toho ani nevsimne, nekomu to vadi mesice. Tohle je ten problem, stridani, ne letni nebo standardni (ne zimni, to je neco jineho) cas. Takze zrusit stridani a dohodnout se na nejakem case ve vetsine Evropy a bude to OK. Klidne letni i kdyz mi to osobne prijde jako blbost.

Jinak si vazne myslim, ze to neni naucene chovani, ale vrozene. Sovy maji pomaly rozjezd a dlouhy dojezd, skrivani prave naopak. Ranni ptace dal doskace, ale driv chcipne ;-) Naucene to muze byt u nevyhranenych typu, ale s tema vyhranenyma, jak jsem treba ja, moc neudelas. Az do dospelosti jsem nesnasel dopoledne, protoze jsem byl takovy nijaky a polochciply a za cca 20 let jsem se si nezvykl. A tak jsem ho pak proste zrusil ;-)

Olchor píše:Přes den je větší hluk, světlo, občas přece jen je nutné něco zařídit...takže často spí na etapy, po kouskách.

Spat na etapy je cesta do hrobu. Hluk resi ucpavky do usi, svetlo zaluzie. Neni to dokonale, ale je to pouzitelne. Vetsina veci se da nastesti zaridit odpoledne a vecer, je velmi vyjimecne, kdyz neco nejde, to se nestava casteji, nez parkrat do roka. Samozrejme zalezi, jak si to clovek zaridi (v praci vedi, ze mi nemaji planovat meetingy pred 14 ;-)).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod irem » pon lis 6, 2023 9:00

Olchor píše:Mám dojem, že zimní čas hájí hlavně sovy, tedy ti, kterým se těžko vstává a jsou rádi za tu hodinu navíc. No a skřivani hájí opak, vstávají bez problémů a jsou rádi za delší den letního času.


Letni cas nezajisti delsi den, svetla je porad stejne, jen je jinak posunute. Ja vstavam vetsinou pred patou, rozhodne nejsem zadna sova, a mnohem vic mi vyhovuje normalni (zimni) cas, kdy je svetlo driv rano.

mike píše:Sovy maji pomaly rozjezd a dlouhy dojezd, skrivani prave naopak.


To je mytus, ja se budim brzy, co pamatuju (a rodice dodnes s vyrazem hruzy v ocich prisahaji, ze jsem se budila brzy i davno predtim, pokud jsem uz nahodou nekdy usnula) a rict, ze mam pomaly rozjezd je eufemismus.
Rychly rozjezd je proti prirozenosti [-X mozek i telo potrebuji cas se po intenzivnim nocnim odpocinku vzpamatovat a uvest do provozu.

mike píše: Ranni ptace dal doskace, ale driv chcipne ;-)


A to je taky mytus Ranni ptace ma slusnou sanci prezit kdekterou sovu.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Olchor » pon lis 6, 2023 15:34

No asi se shodneme, že každý to má jinak. Rozhodnout by měla většina, nejlépe referendem. Zatím podle všech průzkumů vítězí zastánci letního času. Proto opačný tábor hlasitě vykřikuje teze o přirozeném času a referendum odmítá.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod irem » pon lis 6, 2023 15:42

Referendem? Demokracie je take neprirozena :twisted:

Ale vazne - tohle by se melo rozhodnout koordinovane v ramci (pevninske) Evropy. Kazdy stat, jiny cas by byl velmi neprakticky model.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Hafi » pon lis 6, 2023 17:03

to je fakt napad o takovýhle věci nechat někoho hlasovat ](*,) Ještě by k tomu mohli zavést poměrný systém, takže když by 55 % bylo pro letní, tak by se to šouplo o 33 minut, což?
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8431
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » pon lis 6, 2023 23:00

Mohli by o tom hlasovat europoslanci ;-) Za mne je to ciste technicka vec, vzit vsechny evropske staty, ktere maji mit stejny cas a urcit kompromis, ktery bude nejmin bolestivy pro vsechny. Pri pohledu na mapu a casova pasma mi kupodivu vychazi, ze by to asi byl nas letni cas. Protoze stred oblasti je docela na zapad od nas. Ciste u nas astronomicky, jelikoz Praha je skoro uprostred casoveho pasma. To by se ale mozna nelibilo zabozroutum a Spanelum.

Olchor píše:Zatím podle všech průzkumů vítězí zastánci letního času.

Ovsem docela tesne, viz treba anketa vyse, ale na iBlesku to taky bylo blizko. Navic neni jasne, kam by se priklonili priznivci stridani, kdyby to nebyla moznost. Na vysledek referenda bych si nevsadil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod apuka » úte lis 7, 2023 17:06

mike píše:zase plno silnych tvrzeni bez jakehokoliv podkladu. Okorenene odkazem na clanek, ktery tvrdi opak
Uz zas si vymyslis...
Za "silne tvrzeni bez podkladu" muzes brat pouze, ze skrivani/sovy je v drtive vetsine naucene chovani. Vede k tomu ale spousta logickych uvah - pokud se oprostis od vymyslenych predpokladu, ktere se snazi nejak zduvodnit ty rozdily. Bohuzel, nikdy se nedelaly pruzkumy na toto tema od kojeneckeho veku a bez toho se to potvrdit/vyvratit neda. No a kdyz nekdy neco delal za dlouhodoby pruzkum is kojeneckym vekem, tak to bylo zalozene vyhradne na spominkach - vlastnich nebo rodicu/znamych. Coz je vsechno, jenom ne prukazne.

Ze se snazi dokazat, ze je to geneticky dane ale zatim nikdy nikdo nenasel zadne to zpusobici geny, stejne tak, ze u prirodnich narodu nic takoveho nenajdes neni tvrzeni, je to fakt. Dokonce o tom prvnim pisou i v tom linkovanem zmatenem clanku :wink: (ktery jsem linkoval jen jako srandu, ze je zdravejsi byt skrivanem, rozhodne ne jako dukaz cehokoliv, na to je ten clanek napsany neskutecne zmatecne a protichudne).
O prirodnich narodech snad nechces moje tvrzeni rozporovat ani Ty.
mike píše:u mne to rozhodne neni naucene chovani, mam k tomu sklony od detstvi. Co si pamatuju, realne nejspis od narozeni.
No to by bylo docela zajimave zjistit, jestli opravdu od narozeni :wink:

Nejspise Te k tomu privedlo neco, o cem ted uz ani netusis. Pro mne - bo zrovna toto me zajimalo uz v mladi - docela zajimava zkusenost byla/je s mnoha (minimalne 15-20) "spoluzaky". Protoze byla v okresnim meste jedina madarska skolka, zakladni skola i gympl, jsem se s nima spolecne "vzdelaval" od skolky az po gympl. Ve skolce jsme vsichni chodili vcasne rano - bo prace rodicu. Ale od rana jsme tam byli hodne aktivni, kdyz to slo, jsme hned chodili ven - a nebyl mezi nama nikdo, kdo by mel problem "s tezkym rozjezdem".
(Mirne do toho patri, ze jsem pozdeji bydlel vedle nove skolky, takze jsem si dlouha leta mohl vsimat, ze vetsina decek byla uplne v pohode, jak je vezli rodice do skoly).
Na zakladce zpocatku to pokracovalo podobne. Az postupne nekolik spoluzaku zacalo byt rano unavenejsi - "kupodivu", byli to ti, co jim rodice dovolili se koukat do pozdniho vecera na televizi. Plus jeden vasnivy ctenar, co si zvykl dlouho do noci si cist "pod perinou" :-).
Na gymplu uz jich - z tech spoluzaku od skolky - postupne bylo vice, protoze nejenom ta televize, ale taky zabava, chozeni do kina, ven a navrat domu co nejpozdeji. Ale kupodivu, kdy jsme se dostali na nejake spolecne akce (letni aktivity, kde jsme nemeli k dispozici TV, penize a hlidala se vecerka), tak za 2-3 dny se v pohode vsichni vratili k beznemu rezimu a nemeli problem "s cerstvosti" po probuzeni.

Takze tady se pekne postupne vyvijelo, kdo je co - zajimave, ze skoro vsichni, co postupne presli na ten "sovi" rezim, tak u nej i zustali (krome toho "ctenare", ktery zjistil, ze si uz muze cist i jindy). A kdyz se je dnes zeptas, tak taky rikaji, ze to maji tak odmala.

Ale cela tato zalezitost - ohledne organizmu zalozenem na mistnim astronomickem casu, neni to jen o skrivanech a sovach - je hodne slozita, neda se to popsat v jednem ani v deseti prispevcich, vydalo by to na nekolik knih. Kazdopadne - neni to ani pouze otazka cyrkadiannich cyklu a rytmu ale mnohem vice. (Napriklad takova "blbost" - spanek do pulnoci (mistniho casu, ne hodin) zregeneruje organizmus vyrazne vic nez po pulnoci - toto neprelsti nikdo a sovy to ani neznaji. Pricemz pulhodina takoveho spanku "osvezi" vice nez nekolik hodin po pulnoci. Coz neni dusledkem hluku, svetla a pod. - ani tmavy tunel, ani ucpavky usi v tom nepomohou.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » čtv lis 9, 2023 3:51

apuka píše:Uz zas si vymyslis...

Nedavno jsi tu pozadoval, abychom jako moderatori dali vytku nekomu, kdo podle tebe lze. Ted lzes sam a navic jako decko z materske skolky jen papouskujes, co jsem ti napsal. Coz uz delas roky, to nemas trochu vlastni fantazie? :roll:

Silna tvrzeni to byla vsechna a podklad jsi nedodal zadny. Jen plky, plky a plky jako obvykle. Na ktere nema smysl dal reagovat. https://www.youtube.com/watch?v=ycKNt0MhTkk
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Olchor » čtv lis 9, 2023 11:33

S těma pásmama je to docela zajímavé. Zatímco UTC ( ZEČ) má kromě Anglánů jen pár zemí, UTC+1 (SEČ) má většina Z.Evropy a to včetně těch států, které celé leží v pásmu UTC. Mají teda vlastně permanentně letní čas, v létě dokonce superletní.
Přílohy
pasma.jpg
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » pát lis 10, 2023 2:02

Z cehoz plyne, ze vyse jsem to napsal blbe (opacne) a kdyby se nastavil v modre oblasti trvaly letni tj. UTC+2, tak maji Spanele a zabozrouti poledne ve 14 a pulnoc ve 2 cely rok. Takze rozumny by byl nas astronomicky pro celou oblast. Just saying... ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Olchor » pát lis 10, 2023 10:07

A tak změna času na hranicích není zas tak velká trága, co by měli říkat třeba Portugalci, žejo. Můžem třeba přijmout VEČ spolu se Slovenskem, Polskem a celým Balkánem. Jenom mám obavu, že by v tom někteří spatřovali symbolický význam. :D
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » pát lis 10, 2023 16:02

Myslim, ze na Balkan ani vychod se posouvat nechceme ani casovym pasmem ;-) Navic k tomu neni duvod, hranice pasma na vychode Slovenska a Polska je spravne. Kdyby se melo rezignovat na (temer) jednotny cas v EU, tak by hranice mela byt na zapadni hranici Nemecka a Italie.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » úte bře 12, 2024 3:36

stonehenge.jpg
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Dromedaro » úte bře 12, 2024 3:40

:D
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Předchozí

Zpět na Pokec