Letní/zimní čas

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jak byste upravili stridani casu?

nijak, nechat stridani tak, jak je
12
23%
zrusit a nechat astronomicky cas cely rok (SEC)
20
38%
zrusit a nechat letni cas cely rok (SELC)
21
40%
 
Celkem hlasů : 53

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod apuka » úte lis 6, 2018 8:02

Vzhledem k tomu, ze se (nebo jsi se?) v oblasti vedy trochu pohyboval, tak vis, ze kazda studie "o necem" je nejvice ovlivnena parametrami, ktere do toho vstupuji. no a protoze se v nasi dobe vetsina studii zaklada na statistice, tak na pouzitych datech a metodach vyhodnoceni (sam jsem tady uz nekolikrat rikal, ze "vhodnou volbou" parametru a metod se da statisticky ze stejnych dat dokazat to i presny opak).
Takze "studie kolem stridani casu" mohly klidne zkoumat odlisne veci a mohly dojit k odlisnym vysledkum. Nikdy nebudes mit zadny vyzkum, ktery komplexne (a navic "spravne") dokaze vyhodnotit naprosto vsechny mozne vstupni i vystupni parametry podle vsech moznych souvislosti.
Proto jedna studie muze tvrdit, ze "nezpochybnitelne" dokazala, ze plastove tasky skodi zivotnimu prostredi mnohem vice nez papirove (hodnoti napr. dobu rozkladu) a druha "nezpochybnitelne" dokazala, ze papirove tasky by se musely pouzivat opakovane alespon 70x aby se dostali na stejne nizkou hodnotu ekologicke zateze jako jednorazove plastove (hodnotila uhlikovou stopu).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Lipon » úte lis 6, 2018 8:34

"reknete mi, co ma vyjit, podle toho udelame zadani a ja vam to udelam; od koho na to mate grant?" :mrgreen:
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod scinkk » úte lis 6, 2018 20:08

@apuka: vicemene souhlasim, jen nejak netusim, co tim chces rici, kor pokud je to konkretne adresovane me, pac ja necinil zadne zavery a o nicem konkretnim nehovoril, ani netusim co tento prispevek vyvolalo :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod apuka » úte lis 6, 2018 21:15

I kdyz jsem Te spominal, ale hlavne to bylo zamerene na ten citat z ihned, cos tam dal plus na toto
scinkk píše:je trochu problem, ze lidi to berou tak, ze kdyz to rekl vedec, tak to musi byt pravda, ale je hrozne moc veci na kterych se mnoho vedcu neschodne a zapojuji u toho subjektivni postoj, samozrejme hlavne je to problem u vyzkumu, na ktere udelat studii je komplikovane, nebo kdyz mnoho studii prinasi rozdilne vysledky.

Byl to spise "obecny" povzdech nad uvedenim. Mozna jsem te tam nemel spominat, bo Tobe je uvedene asi jasne... Takze sorry, omlouvam se.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod scinkk » úte lis 6, 2018 21:22

Jasny, ja se jen lekl, zda jsem to nenapsal tak, ze by to vyznelo v opacnem vyznamu, jako muj prvni prispvek o opovrhovani vedou :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » úte lis 6, 2018 21:56

Ted jsem prisel a rikam si, ze se kouknu, jak skoncila dneska burza a ziram, ze jeste jede :D Uz aby ty pitome zmeny skoncily a doufam, ze se pridaji i Amici.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod scinkk » pon bře 11, 2019 20:16

Hlaseni pro Mikea: za hodinku ti zavira supermarket. Opakuji: Za hodinku :smt024
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » pon bře 11, 2019 21:58

Supermarket? Odtud jsem pred chvili prisel, zaviral normalne ;-) Jestli myslis burzu tak jo, prave jsem koukal, proc uz nejede :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod pavproch » stř zář 25, 2019 12:42

pavproch píše:Předefčírem o změnách času mluvili - dlouze a podrobně - ve zprávách na čété1 - začínám se spíš klonit k temu, aby už nafurt zůstal SEČ (čili stávající "zimní" čas) - už sem to tu psal, že je pro mě "stravitelnější" dyž je ráno dříff světlo a že je odpoledne/večer dříff tma mi neva.


Mě nějak (možná, nevím) minuly informace - budeme teda fčíl v říjenci měnit čas naposled nebo ne?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Mawenzi » stř zář 25, 2019 16:57

ja teda jako doufam, ze ne, protoze ti bastardi pokud nechaj celorocne zimni cas, tak bych v principu problem nemela, ale byla sem v lete zvykla jezdit od nas PRVNIM rannim busem ve 4:30 se svitanim do brna na rychliky smer priroda a nemam problem teda vstavat ve 3:30, ale kdo sakra zaridi, aby ty prvni ranni autobusy jezdili s prvnim rannim svetlem?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Etheric » čtv zář 26, 2019 5:56

Když už rušit, nechat ten letní, uvítal bych v zimě o hodinu dýl světla.
Ideálně však přestat v tom europarlamentu řešit ptákoviny a nechat to tak jak to je.. Protože ať zruší jeden nebo druhej, tak či tak bude nespokojenejch víc lidí, než je teď, když se čas střídá
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod apuka » čtv zář 26, 2019 8:41

Idealni to je zaridit podle casu mistniho praveho poledne, to by melo by co nejblize 12:00. No a Praha ma mistni prave poledne stridave par jednotek minut kolem 12:00 CETtj. 13:00 CEST. To znamena, ze je prakticky uprostred zony, kde je "mistni" cas skoro presne ten soucasny zimni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Mawenzi » čtv zář 26, 2019 10:34

to proste dava smysl.aby svetlo bylo v noci/brzo rano kdyz je to vsem.u dza, ale aby svetlo bylo dyl odpoledne, vecer, kdyz vsichni chcou po praci sportovat, chodit se psem a hrat si s detma, to ne, to uz je potreba aby byla tma... pac deti maji u obrazovek pekne doma a je burt teda jak je venku, ze:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod apuka » čtv zář 26, 2019 14:01

@mawe: ale lidi jsou biologicky optimalizovane na rovnomerne rozdelenou aktivni cinnost od rana do vecera. A kdyz mas cas odpovidajici mistnimu, tak mas prave rozdelene svetlo rovnomerne mezi dopolednem a odpolednem.

Ze v posledni dobe se vsechno posouva k tomu, aby se zacalo pracovat v 8 (no, spise v 9) a koncilo v 16:30 (spise az po pate) a vrhalo se do aktivit az do noci, aby se chodilo spat nejlepe po pulnoci, to je jina. Ale to je nase svobodna volba, jestli se tomu prizpusobujeme nebo ne. Kazdopadne, zit na nejakem miste s dennim rezimem posunutym o nekolik hodin oproti mistnimu casu (viz lidi typu mike) opravdu neni pro lidsky organizmus prospesny.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Zdéňa » čtv zář 26, 2019 14:35

Nesouhlasím aby poledne bylo ve 12, když v 9 nebo i v 10 teprve někdo jde do práce. A jelikož pracovní dobu a školu nikdo nezmění, tak by bylo jednodušší změnit čas jako takový. Za mě ať je celoročně letní čas. K čemu mi bude v létě zimní a ve 3 ráno světlo? To taky zdravé asi moc nebude :wink:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » čtv zář 26, 2019 17:17

apuka píše:Kazdopadne, zit na nejakem miste s dennim rezimem posunutym o nekolik hodin oproti mistnimu casu (viz lidi typu mike) opravdu neni pro lidsky organizmus prospesny.

Ano, souhlasim, nedelejte to ;-) Praktikuju to uz aspon 25 let a neni to jen o par hodin. Dlouho to bylo v pohode, ale ted se zda, ze mne to mozna dohnalo. Nemam jednovajecne dvojce, se kterym by se dalo porovnat, takze je to jen spekulace, ale vypada to, ze muj imunitni system nefunguje uplne spravne a proto se furt nemuzu vybabrat z te infekce od klose :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Mawenzi » pát zář 27, 2019 9:24

ale proste jako ja do prace o pul5 rano vstava malokfo, spravne pisete ze ted se vse posouva na.pozdeji, obchody davno.neotviraj v 8 pro nepracujici ale v 10, do kanvelate se nechodi na 8 ale na 9...

vse se posouva na pozdejsi vstavani a vecerni zivot a tomu proste zimni cas neodpovida, kdyz bude v lete mnohem driv svetlo a vecer driv tma...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9358
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod apuka » pát zář 27, 2019 11:35

Mawe, je rozumnejsi nasilim prizpusobovat nas organizmus na neco, co mu nedela dobre kvuli tomu, abychom se prizpusobovali pozadavkum komerce? :((
mike píše:vypada to, ze muj imunitni system nefunguje uplne spravne a proto se furt nemuzu vybabrat z te infekce od klose
Urcite Tvuj rezim ma na tom svuj podil, otazkou tezko zjistitelnou je velikost toho podilu.
Nechci se hrat na jasnovidce ani spickoveho zdravotnika, ale rekl bych, ze dalsi dil do te skladacky byla Tvoje snaha se co nejdrive zase dat na chozeni ven na dlouhe zrychlene prochazky. Z vlastni zkusenosti vim, jak se po infekci nema uspechat namaha organizmu. Mne po tezke infekci, kdyz jsem uz mesic byl doma chtel jeste nechat doktor doma, mozna jeste dalsi mesic, ja jsem ho ale ukecal, ze mi uz vlastne nic neni, citim se fajn a nebavi me doma sedet, ze se nebudu fyzicky namahat, atd. Nechal se ukecat a ja jsem sel do prace. S pocitacem, dojezd autem, tj. nic fyzicky namahaveho. Jenomze i ty nocni pohotovosti a mene spanku a jen to venovani se kazdy den praci (asi) zpusobilo, ze ta infekce nevysla z tela uplne ve ale zalezla do nekolika mist, ktere po case se stridave zacaly ozyvat. Doktori s tim si samozrejme nevedeli (a nevedi) rady, vzdy jen nejaka bolest v tomto kloubu v tamtom svalu, vzdy jen par hodin max. den-dva, potom to odeznelo - jenze se tim vzdy organizmus (a imunitni system) oslabil a najednou vylezaly uz davno zapomenute problemy - napr. alergie. To zase oslabilo imunitu a tak zacala vylezat ta infekce nekde, ... Proste zacarovany kruh, vyresis jeden problem ale uz je na ceste druhy, ktery vyresisi ale pritom stihne nastartovat treti, atd.
Proto jsem vzdy ziral, jak nekteri sportovci, co dostali infekce, nekdy i tezke se snazili to dostat ATB (pokud to bylo bakterialni) nebo jinak a jakmile testy ukazaly hodnoty v norme, tak se vrhli do trenovani, soutezeni znovu. A taky jsem si potom vsimal, ze vetsinou po case meli dalsi problemy, ktere s tim souviset mohli.

Nejvetsim problemem ale je, ze ted uz ani ten odpocinek a zruseni jakekoliv namahy nepomuze a ani nikdo nevi, co by pomoci mohlo. :twisted:

Omlouvam se za OT.
Tak doufej, ze u Tebe to jeste do podobneho stavu nedoslo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod pavproch » pát zář 27, 2019 11:46

Už sem to tu psal výše, dovolím si s mawe nesouhlasit - já bych rači ráno dříff světlo a že večer dříff tma by mi nevadilo. (Jako vždy, musím scát proti proudu...)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod tsunami » pát zář 27, 2019 12:28

Také jsem pro světlo dřív :-) Mám raději vstávání za světla než za tmy. A spát chodím raději za tmy, takže tím se pro mě nic nebude měnit.
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Etheric » pát zář 27, 2019 12:31

Nechal bych to jak to je. Vadí mi dlouhý zimní večery, to jo, ale vyprd bych se na řešení nějaký jedný pitomý hodiny posunutý 2x v roce a v zájmu lidskýho zdraví bych zakázal práci na směny
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8037
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod tsunami » pát zář 27, 2019 12:48

Jsem pro. Pořád zákazníkům říkám, že odstávky aplikací/serverů chceme dělat v běžné pracovní době přes den a ono se jim to nelíbí a nutí nás dělat v noci :-/
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod apuka » pát zář 27, 2019 13:44

@tsunami: :smt023 :smt023 :smt023 :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » pát zář 27, 2019 17:23

Mawenzi píše:vse se posouva na pozdejsi vstavani a vecerni zivot a tomu proste zimni cas neodpovida, kdyz bude v lete mnohem driv svetlo a vecer driv tma...

O zimnim casu neni rec. Resi se, jestli nechat normalni nebo letni. Zimni je jeste posun opacnym smerem proti normalnimu. Uz se to tu resilo driv.

Za mne zachovat normalni cas cely rok, cokoliv jineho je demence. Poledne je cas, kdy je slunce nejvys. Coz neni vec diskuse, ale definice.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » pát zář 27, 2019 17:38

apuka píše:Nechci se hrat na jasnovidce ani spickoveho zdravotnika, ale rekl bych, ze dalsi dil do te skladacky byla Tvoje snaha se co nejdrive zase dat na chozeni ven na dlouhe zrychlene prochazky.

Nemyslim si to. Vychazky nejsou dlouhe a naopak mne udrzuji v rozumnem stavu. Neprestal jsem s nima, jen v nejvetsi krizi na par dni, kdyz mne to v zime slozilo, nekolik dni cerna dira, ovsem ne klasicka nemoc, bez teplot (coz je pro tohle typicke). V zime jsem chodil jen hodinu a postupne se to zvedalo.

Telo aspon nejaky pohyb potrebuje a kdybych ho na mesice vynechal, tak to bude horsi. Vypustil jsem ale vikendove celodenni akce, to proste neslo, o sneznicich ani nemluve, po vic nez 20 letech jsem poprve nebyl v lete v Alpach... casem to nejak sepisu v tom puvodnim vlakne. Sance to znicit byla uplne na zacatku, ale to jsem jeste vubec netusil, o co jde. Ona to neni zadna tezka infekce, naopak, ale jeji strategie je udrzet se co nejdyl v krvi hostitele, aby se ji mohl napit hmyz a prenest ji dal. Vyuziva k tomu mj. imunitni system, ktery zblbne a udrzuje v nabuzenem stavu, proto se clovek citi furt mizerne. Dlouhodobe protilatky se objevily az ted (jeste v cervnu nebyly), u normalni infekce je to do mesice.

Ma poznamka ale smerovala ke spani za tmy nebo za svetla. Spani na tmy je pry dulezite mj. proto, ze se vytvari melatonin, ktery souvisi s fungovanim imunity. U mne se nejake znamky toho, ze imunita nefunguje uplne spravne, objevovaly uz driv, poslednich tak 5 let.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Zdéňa » pát zář 27, 2019 19:39

Souhlas s mikem. Tělo pohyb potřebuje a pokuď to není nějaké celodenní odrovnání se na sněžnicích, tak to tělu prospívá. Za předpokladu, že to člověk nepřepálí. Vyhodit pohyb úplně je cesta do pekel.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod FrantaKrajta » pát zář 27, 2019 20:51

mike píše:[Ma poznamka ale smerovala ke spani za tmy nebo za svetla. Spani na tmy je pry dulezite mj. proto, ze se vytvari melatonin, ktery souvisi s fungovanim imunity. U mne se nejake znamky toho, ze imunita nefunguje uplne spravne, objevovaly uz driv, poslednich tak 5 let.
Jo, to klidně může být. Viz třeba zde, včetně úsměvné (možná) historky o prof.Ilnerové a vlivu světla na melatonin a serotonin:
Když šla jednou do zvěřince, tak si náhodou zapomněla baterku. Podobně jako si zdravotní sestry, když chodí brát krev lidem ve spánkové laboratoři, svítí výhradně červeným světlem, tak i ona si už tehdy, to bylo už v 70. letech, svítila baterkou, přes níž měla přetažený červený celofán. Nechtělo se jí už vracet někam nahoru do laboratoře, tak jen rozsvítila na chodbě, a do zvěřince, kde je normálně tma, pootevřela dveře. Byla to malinká škvírka, odehrálo se to během pár minut, jak mi vyprávěla. Vzala potkana, usmrtila ho a odnesla do laboratoře. Tenkrát ještě neuměli měřit hladinu melatoninu, ale měřili opačný hormon – serotonin. A ten potkan měl náhle abnormálně hodně serotoninu, to znamená naopak málo melatoninu. Pátrala po tom, co udělal jinak, a vzpomněla si na to světlo. Pak tedy pokus opakovali, zkrátili osvit až na 250 milisekund a přesto se ta hladina hormonu změnila.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » sob zář 28, 2019 0:40

Zas si rikam, ze se muj organismus musel aspon castecne prizpusobit, protoze se spanim (vetsinou) problemy nemam. Melatonin jsem zkousel v tabletach jako rychly zpusob zmeny casoveho pasma. Potrebuju vstavat rano a jit tedy spat podstatne driv, nez jindy. Vezmu si melatonin, abych usnul. Vysledky mne moc nepotesily, tudy cesta nevede.

Zpet k tematu. Vite nekdo o firme, ktera dokaze udelat 100 % zatemneni? Venkovni zaluzie pouzit nemuzu. Tim bych si mohl vyresit svuj problem aniz bych totalne zmenil svuj zivotni styl. Mohlo by se to hodit i tem, kterym vadi, ze pri prechodu na normalni cas bude v lete svetlo uz ve 3.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod tsunami » sob zář 28, 2019 8:11

Na strahovských kolejích se to řešilo celoročním zalepením oken alobalem, když chtěl někdo světlo tak si prostě rozsvítil ;-) Nastěhoval jsem se do pokoje po nějakém hráčí CS, kde to tak to bylo připravené. Míval jsem na kolejích cca 25 hodinový den, tak se to docela hodilo.
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod maty » sob zář 28, 2019 8:32

Žaluzie a tmavý závěs a stačí to. Alespoň mě.
maty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon led 29, 2018 11:18
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Pokec