Letní/zimní čas

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jak byste upravili stridani casu?

nijak, nechat stridani tak, jak je
12
23%
zrusit a nechat astronomicky cas cely rok (SEC)
20
38%
zrusit a nechat letni cas cely rok (SELC)
21
40%
 
Celkem hlasů : 53

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod sobb » stř pro 28, 2022 23:14

Jsem si před pár dny všimla, že jsem si nějak zapomněla přeštelovat čas na mobilu, kterej to sám neumí. Ale asi to už nemá smysl, to už do další změny času asi vydrží :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » stř pro 28, 2022 23:17

S timhle pristupem ti to vydrzi az do zruseni, ale bacha, abys nechavala ten spravny :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod sobb » stř pro 28, 2022 23:20

Neboj, za pár let bych na to nejspíš přišla :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod pavproch » čtv led 12, 2023 16:47

Dám to sem, týká se to času, resp. prodlužování dne. Od 21. přosince se prodlužuje den, ale jen odpoledne (byla tma už po čtvrté, fčíl až po půl páté), ráno se rozednívá furt stejně. Proč to je tak nestejně? Já sem doteď žil v přesvědčení, že by se to mělo prodlužovat/zkracovat ráno i večer stejně..... mno nic no, budu to "proč" muset vygůglit.

EDIT o pět minut později: hned první odkaz to vysvětluje.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28312
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod pavproch » ned bře 26, 2023 12:53

Sklerotik + mobil který se nepřenastavuje sám se změnou času = večer sem šel spát s tím, že musím stávat o hodinu dříff, úspěšně sem NATO v noci zapoměl, ráno vstávám podle mobilu v sedum a... náš vesnický kostel už odbíjel osum, no... (vosum poprvé zvoní každou celou hodinu, myslím, že do 19, pak už je zticha). Takže mám neska celý den o tu (ráno zapomenutou) hodinu posunutý. Jo, a sem zvjedaff na ten můj mobil - prozatím vždycky po (manuální) změně času o hodinu prní den NATO zvonil budík nastavený na 06:30 až v 07:30. Čuli očekávám, že zítra zaspím. ne žebyto nějak vadilo, nic tam brzo ráno nemám v diáři.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28312
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod lojzmen » ned bře 26, 2023 21:38

Zase jsem zapomněl :D
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1104
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Dromedaro » pon bře 27, 2023 3:29

PP: Ty počítáš údery zvonu na kostele?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4366
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Mawenzi » pon bře 27, 2023 6:04

dromedaro
a ty ne?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9401
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Dromedaro » pon bře 27, 2023 6:21

Tak když se před tím podívám na hodiny jako PP, tak ne.

A jinak je teda počítám jen vyjímečně, když jsem třeba na zahradě a nemám u sebe hodiny. Ale jinak ten můj dotaz je trochu myšlenkový kix z rozespalosti hned po probuzení. Teď už bych se na to nezeptal.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4366
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod pavproch » pon bře 27, 2023 8:22

Nepočítám, jen vím že poprvé ráno (nahlas) zvoní vosum.
Neska ráno mobil (fčera přenastavený na letní čas) - budík v něm nastavený na 06:30 zazvonil v 06:30. Překvapil (příjemně). :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28312
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Quido » pon bře 27, 2023 10:27

lojzmen píše:Zase jsem zapomněl :D

dyby mi to automaticky neposunul mobil, taky bych taky nevěděl... tahle záležitost s časem mne štve větší část mého života :-s
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Etheric » pon bře 27, 2023 11:38

Já změnu ignoruju.... Prostě jsem si posunul pracovní dobu, aby můj čas vstávání a spánek i denní režim celkově zůstaly nenarušeny \:D/
Ale byl bych pro, aby se to zrušilo. Jelikož se neshodneme, že jedni chtějí zimní a druzí zas letní čas, tak co to prostě posunout o půl hodiny a už nechat bejt....
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8089
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Dromedaro » pon bře 27, 2023 12:16

Já ráno zpozoroval, že analogové hodiny z Ikei za stovku jsou oproti digitálním hodinám na mobilu o hodinu zpožděné, tak jsem se vysmál své snaze ušetřit, vylezl jsem po židli ke stropu a přetočil je o hodinu napřed. Pak jsem se podíval na internetu na noviny a tam jsem náhodou zaregistroval článek o změně času... Dříve se o tom hlásalo ze všech stran týden dopředu a teď jsem nic nezaznamenal.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4366
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod pavproch » pon říj 30, 2023 10:14

Fčera ráno byla zase mentální rozcvička = zpomenout si, jaxe kerá věc (hodiny) šteluje, ale povedlo se. A mně se ten zimní čas líbí víc, bo ráno (dyž sem použitelný) je dříff světlo, že je odpo/večer dříff tma mi neva (bo sem nepoužitelný). Až se bude přepínání rušit a bude se (doufám) o tom veřejně hlasovat, který čas zachovat nafurt, tak budu hlasovat za "zimní".
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28312
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod lojzmen » pon říj 30, 2023 21:14

I já jsem příznivcem střídání času v současné podobě.
Výhody PP popsal, nevýhody, které popisují jiní, nepociťuji.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1104
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Etheric » úte říj 31, 2023 4:24

Já bych zavedl čas letní a čas superletní...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8089
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » úte říj 31, 2023 4:42

Ja bych zrusil vsechny umele kraviny a nechal puvodni astronomicky cas. Jak si s nim kdo nalozi uz je na nem.

(zrovna mi zase zacina burza o hodinu driv, protoze Amici meni cas o tyden pozdeji #-o)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod apuka » úte říj 31, 2023 16:00

mike píše:Ja bych zrusil vsechny umele kraviny a nechal puvodni astronomicky cas.
Jakoze by tady v OV otevirali a zavirali urady/obchody/banky/... o 16 minut drive nez u Tebe v Praze? Pri stejne oteviraci dobe. :wink: Pravda, burza by Ti otevirala stale o x hod a yz minut pozdeji/drive (podle toho, ktera) stale. :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » úte říj 31, 2023 16:35

To by bylo idealni, ale trochu neprakticke, proto se zavedla casova pasma. Davno pred nesmyslem s letnim casem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Zdéňa » stř lis 1, 2023 8:46

Asi stárnu, ale vlastně mi je úplně jedno, který čas je. Vždyť světla je pořád stejně, jde jen o to si nastavit vstávání a chození spát :wink:
Jediná drobnost je škola dcery - ta se prostě časově neposune.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Hafi » stř lis 1, 2023 10:54

pavproch píše:Až se bude přepínání rušit a bude se (doufám) o tom veřejně hlasovat, který čas zachovat nafurt, tak budu hlasovat za "zimní".

Uf, tak já teda doufám, že o takovéto hlouposti hlasovat nebudem a že to bude trochu v koordinaci se sousedními zeměmi.
Ale jinak jediný, co dává smysl je správný pásmový čas a pokud to nevyhovuje, tak posunout související časové polohy, třeba klidně začátek školy. Vlastně vzpomínám, že kamarád to na gymplu tak měl - v době letního času začínali o půl hodiny jinak.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8429
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Etheric » stř lis 1, 2023 13:35

Hafi píše: Ale jinak jediný, co dává smysl je správný pásmový čas

Proč? Stejně je to výmysl lidí, aby mohli nějak fungovat, orientovat se a organizovat... Proč by nemělo dávat smysl například mít čas superletní?
Posuv školy / práce se v čem liší od posuvu času? Vždyť je to stejný.

Změnu času teď ignoruju, chodím spát a vstávám o hodinu "dřív", ale jako řadový zaměstnanec jsem tento luxus fakt neměl. Bylo 21:30 a já musel na odpolední furt makat, jenže moje tělo mělo 22:30 a čas ulehnutí do postele, to bylo něco
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8089
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod apuka » stř lis 1, 2023 14:05

@Etheric: Tak zrovna Ty se svym citlivym organizmem bys mohl dobre vedet, jak dulezite jsou pro organizmus prirodni biologicke cykly. No a ty se ridi mistnim "astronomickym casovym pasmem" (co mike by zavedl nejradeji). Prosto mistni poledne, mistni pulnoc a pod. Podle toho je dlouhodobe, rekl bych primo geneticky naprogramovany nas organizmus - a Ty svoji vlastni volbou si to muzes sice zmenit, ale to zakladni naprogramovani plne zmenit nedokazes jen castecne muzes nechat prizpusobit.

Protoze se toto ale neda pouzit v beznem zivote (viz, co jsem mikovi psal o 16-timinutovem posunu casu mezi OV a Prahou), tak se zavedl pasmovy cas, aby se to alespon priblizilo k tomu astronomickemu. My mame to stesti, ze cela republika je v SECV v blizkosti toho astronomickeho mistniho casu, tudiz nas organizmus je na tom relativne dobre, nemusi se moc prizpusobovat. Kdybys to posunul o hodinu (nebo nevim o kolik myslis svuj "superletni" cas), tak by to bylo horsi.

Ale stale by bylo lepsi mit jakykoliv staly cas nez to pulrocni stridani nahoru-dolu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » stř lis 1, 2023 17:22

Hafi píše:Uf, tak já teda doufám, že o takovéto hlouposti hlasovat nebudem a že to bude trochu v koordinaci se sousedními zeměmi.

Jo, tohle je nejdulezitejsi. At je to jak chce, hlavne at je to stejne jako u sousedu, jinak se pri cestach po Evrope zblaznime.

Etheric píše:Proč? Stejně je to výmysl lidí, aby mohli nějak fungovat, orientovat se a organizovat

Prave proto. Na "spravnem" posunu se lidi nikdy neshodnou, najdou si duvody pro kazdou moznost. Proto je lepsi nemit posun zadny a kazdy at si to zaridi sam jak mu to vyhovuje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Olchor » stř lis 1, 2023 17:31

To "biologické naprogramování" je IMHO blbost. To by jsme museli vstávat s prvními paprsky slunce a spát hned po západu. Moderní civilizace a umělé osvětlení úplně změnilo přirozené cykly a každý to má trochu jinak, viz "sovy" a "skřivani". Takže žádná "přirozená" volba času není, je to jen o domluvě. Já osobně bych hlasoval za letní po celý rok.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod apuka » pát lis 3, 2023 14:17

@Olchor: To si vazne myslis, ze organizmus a procesy, ktere vytvorila postupne evoluce trvajici statisice, mozna milion let dokazes plnohodnotne zmenit za par jednotek stoleti?

Muzes zmenit svoje navyky, premoci to "biologicka naprogramovani" - ale to neznamena, ze ten organizmus bude i tak dal fungovat optimalne, ze mu to nebude nijak vadit. Ja pisu o tom, ze z hlediska toho evolucniho vyvoje nasich organizmu je nejlepsi byt co nejblize "mistnimu casu" - a ano, idealne se prizpusobit prvnim a poslednim paprskum svetla (ne slunce). (V nevyhode jsou lidi bydlejici blizko polarniho kruhu. Ale taky homo sapiens se evolucne nevyvinul na obydleni polarnich oblasti, tam se rozsiril jen nejakych 10-12000 let nazad.

BTW, skrivani a sovy - to je v drtive vetsina naucene chovani, nic prirozeneho. Sice se nekteri vedci snazi urputne ukazat, ze je to dane geneticky, ale nenasli zadne geny, ktere by za toto mohli :-). Hlavne ale kdyz se rozhlednes mezi "prirodnimi narody", kteri ziji jeste prirozene, bez vymozenosti civilizace, tak tam zadne takove deleni nenajdes.

Konec-koncu, jsou tady lidi, kteri si svuj denni rytmus zmenili na opacny, tj. pracuji v noci, spi pres den. Muzes se je zeptat, jestli si po mnoha letech takoveho zivota mysli, ze je to pro jejich organizmus naprosto jedno.

Jo, a finsti vedci uz zjistili, ze "skrivani" jsou vykonnejsi a zdravejsi :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Olchor » pát lis 3, 2023 14:37

Když odletím např. do USA, posune se mi čas třeba o 7 hodin. Chvilku budu mít problém, ale za pár dní se to srovná. A mému organismu bude šumafuk, jestli je tam zimní, nebo letní čas. Jak říkáš - je to naučené chování. A nesouvisí s biologickými cykly. Ty ovlivňuje světlo/tma a to si řídíme sami. Když vstanu s prvním světlem v 7hod a jdu spát ve 23hod dlouho po západu slunce, mám úplně jiný cyklus, než by byl ten přirozený.
Kdysi dávno jsem četl o vědeckém pokusu ( zdroj už ale nedohledám), kdy několik lidí izolovali od denního cyklu a nechali na nich, aby si vytvořili cyklus vlastní. Skoro nikdo nedodržel 24 hodin a jednotlivé cylky se dost lišily, o několik hodin.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod apuka » pát lis 3, 2023 15:33

Jenze Ty mluvis o necem uplne jinem, nez ja. Navic, s prominutim, ale jak muzes neco soudit podle toho, ze kratkodobe se zda neco OK, kdyz ja pisu o moznych dlouhodobych problemech. Na ty se zadny vedecky vyskum nemuze zamerit, protoze je to zalezitost desitek let a to nikdo nezafinancuje...

Kdybys jel do USA na dlouhodoby pobyt a se prizpusobis tamnimu casu, tak se prave prizpusobis svuj organizmus tomu mistnimu astronomickemu casu, aby mohl fungovat ve svem evolucnem rezimu :wink:. To neni pro organizmus zadny problem, je to neco uplne jineho nez kdybys ve stejnem casovem pasmu pracoval v CR.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » pát lis 3, 2023 21:55

apuka píše:BTW, skrivani a sovy - to je v drtive vetsina naucene chovani, nic prirozeneho. Sice se nekteri vedci snazi urputne ukazat, ze je to dane geneticky, ale nenasli zadne geny, ktere by za toto mohli :-). Hlavne ale kdyz se rozhlednes mezi "prirodnimi narody", kteri ziji jeste prirozene, bez vymozenosti civilizace, tak tam zadne takove deleni nenajdes.

:roll: zase plno silnych tvrzeni bez jakehokoliv podkladu. Okorenene odkazem na clanek, ktery tvrdi opak :D

apuka píše:Konec-koncu, jsou tady lidi, kteri si svuj denni rytmus zmenili na opacny, tj. pracuji v noci, spi pres den. Muzes se je zeptat, jestli si po mnoha letech takoveho zivota mysli, ze je to pro jejich organizmus naprosto jedno.

Ano, mne se to podarilo dotahnout do extremni podoby, me osobni casove pasmo se lisi o nejakych 8 - 9 hodin od geografickeho ;-) A ano, rozhodne to pro muj organismus jedno neni, nedela mu to nijak zvlast dobre. Cim jsem starsi, tim vic je to poznat. Dokonce (uz leta) uvazuju o tom, ze s tim neco udelam 8-[

Nicmene, u mne to rozhodne neni naucene chovani, mam k tomu sklony od detstvi. Co si pamatuju, realne nejspis od narozeni. Praktikovat jsem to zacal az v dospelosti, driv to v nasi spolecnosti neslo. Pak jsem si to proste zaridil. Ne proto, ze bych se to naucil, ale protoze mi to tak vyhovuje, mam to v sobe. V beznem zivote to neni vzdycky uplne prakticke, ale holt je to natolik silne, ze to zvitezi. Kdyz jedu na hory, musim se presunout do mistniho casoveho pasma, protoze chodit po horach v noci a spat pres den je neprakticke velmi, ale po navratu se velmi rychle vratim k puvodnimu casovemu pasmu i kdyz by bylo praktictejsi zustat aspon u nejakeho kompromisu. Jsem presvedcen, ze je to geneticke a jiste naznaky v rodine (babicka) tomu nasvedcuji.

Co se cestovani tyce, pri letech do USA jsem nemel nejmensi problem, protoze jsem svuj cas nemusel vubec menit. Zato po navratu to z nejakych duvodu bylo vzdycky peklo...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Olchor » sob lis 4, 2023 18:38

Z těch pokusů, ale i z pozorování ( viz Mike) celkem jasně vyplývá, že neexistuje nějaký jednotný biorytmus člověka. Je to silně individuální, z části možná vrozené ale asi z větší části naučené. Proto taky nemá smysl hovořit o nějakém "přirozeném" času, který by odpovídal biorytmu všech lidí. Mám dojem, že zimní čas hájí hlavně sovy, tedy ti, kterým se těžko vstává a jsou rádi za tu hodinu navíc. No a skřivani hájí opak, vstávají bez problémů a jsou rádi za delší den letního času.
K těm nočním směnám - kdyby jsi pracoval někde pod zemí, pak šel domů tunelem a spal v dokonale zatemněném klidném domě, ani nepoznáš, jestli jedeš denní, nebo noční směnu. Problém je střídání směn, to organismus rozhodí.
Problém extrémních sov ( jako je asi Mike), ale i nočních směnařů je hlavně v tom, že se pořádně nevyspí. Přes den je větší hluk, světlo, občas přece jen je nutné něco zařídit...takže často spí na etapy, po kouskách.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

PředchozíDalší

Zpět na Pokec