Letní/zimní čas

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jak byste upravili stridani casu?

nijak, nechat stridani tak, jak je
12
23%
zrusit a nechat astronomicky cas cely rok (SEC)
20
38%
zrusit a nechat letni cas cely rok (SELC)
21
40%
 
Celkem hlasů : 53

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod pavproch » ned bře 27, 2022 12:15

Ráno sem stal podle zimního času, pak přeseřídil hodiny v mobilu i doma (nejsou synchronizované rádiovým signálem, narozdíl od meteostanice, co mám doma), vyrazil bajkovat a domů z bajku přijel pozdě (už podle letního času) na oběd. Prostě mi ta hodina chyběla. :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Mawenzi » ned bře 27, 2022 14:30

sem si vcera posunula dopredu uz mobil, s tim, ze mam update casu vypnuty a at nezaspim vlak... rano prijdu v 6:40 novyho casu na nadrazi a ejhle, muj vlak neni vypsanej? jo ono je 5:40? ja vstala misto "o hodinu driv" o dve driv? :D :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9379
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » pon bře 28, 2022 1:42

Takze update nebyl vypnuty? ;-) To nemas doma zadne dalsi hodiny, na ktere by ses koukla a uvedomila si chybu? Ja jich mam nekolik (trouba, mycka, mikrovlnka...) a stve mne, ze je ted musim vsechny prerizovat.

Pred lety jsem si overil, ze muj mobil je dostatecne chytry na to, aby mne vzbudil ve spravny cas (nastavim 9, vzbudi mne v 9 podle noveho casu), a tak to neresim. Akorat mi to dneska moc neslapalo, ta hodina spanku asi chybela. Nekde jsem zahledl, ze se to nevyresi do roku 2026. Byrokrati maji na vsechno casu dost ](*,)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Mawenzi » pon bře 28, 2022 5:23

ja sem nebyla doma... doma mam hodin dostatecne :D

zajimavy je, ze sem to vypinala a ted se divam a je to zapnuty..

jeste muzou byt dve veci, moc hloupej mobil kterej ma ve svym sw zaplej update dle data a casove zony + treba ze site

nemam vysvetleni, stalo se mi to poprve.

tak porad lepsi vstat omylem ve 4 nez aby mi ujel vlak:D

priste si poslu sms:D

ale termostat sem preridit zapomela a pred budikem me uz rano budi jak tece voda do topeni a teda dneska nic, vstavat se mi nechtelo do "zimy" :D (v noci si hlidam jen at to nespadne pod 16°C) ale na vstavabi vytapim na 18:D jako rozdil to skoro neni, jen psychologickej:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9379
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Olchor » pon bře 28, 2022 8:30

Někdy si ty mobily ( a počítače) dělají co chtějí. Funkci vypneš a po restartu, nebo updatu je zapnutá, občas se zapne bez zjevného důvodu. Teď mě to hodně štvalo na Gomeře ( španělsko), mají čas posunutý o 1hodinu. No a mobil chaoticky ukazoval občas místní čas, občas UTC asi podle toho, jestli jsem byl na signálu, nebo ne. Dokonce ani GPS v tom neměla jasno. Takže jsme se museli orientovat podle času na foťáku, ten se neměnil.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » pon bře 28, 2022 17:45

Od toho jsou hodinky, ktere s nicim nekomunikuji a cas se tam nastavuje rucne ;-)

Olchor píše:No a mobil chaoticky ukazoval občas místní čas, občas UTC asi podle toho, jestli jsem byl na signálu, nebo ne. Dokonce ani GPS v tom neměla jasno.

Co to mas za mobil? Normalne si proste nastavis casove pasmo. A kdyz nekam jedes, tak si ho na miste prenastavis. Je mozne, ze se ti zbaznila nejaka automatika, ale pak by to podobne blbnulo i doma, ne?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Olchor » pon bře 28, 2022 18:15

Doogee. Doma neblbne, v cizině by měl automaticky volit pásmo. Tuhle funkci jsem vypnul, ale při restartu se zas zapne.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » pon bře 28, 2022 18:19

To asi bude ten double fun, co na mne vyskocil na jejich strankach :twisted:

Napis na support ;-) Tohle je zrovna typ funkce, ktera vypada na prvni pohled jako dobry napad, ale kdyz se velmi dobre nepromysli a neotestuje implementace, tak je spis za trest.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod sobb » pon bře 28, 2022 22:25

mike píše:Ja jich mam nekolik (trouba, mycka, mikrovlnka...) a stve mne, ze je ted musim vsechny prerizovat
Málo prokrastinuješ :wink: U nás se za ten půlrok nenašel nikdo, kdo by ty naše dvoje funkční hodiny přenastavil, tak teď nemusíme nic přeřizovat 8) :lol:
A koukám, že i OF mi teď taky ukazuje aktuální čas (na půl roku) :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » stř bře 30, 2022 3:11

Njn, kdyz mne se pocitace preridi samy a rozdilne casy mne pak matou. Ted jsem jeste ale nic preridit nestihnul ;-)

Zrovna jsem koukal, ze se mi o hodinu posunul nocni meeting s Taiwanci. Coz mi bylo divne, jelikoz s Amiky jsme se prave srovnali, a tak jsem cekal, ze tady taky. A houby:

Daylight Saving Time (DST) Not Observed in Year 2022

Taiwan currently observes China Standard Time (CST) all year.

DST is no longer in use.

Clocks do not change in Taipei, Taiwan.

Sakra, zase jsou na tom lip... a ja hur, meeting ve 3 rano nic moc, zvlast kdyz tenhle obcas vyzaduje funkcni mozek :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod sobb » stř bře 30, 2022 22:19

mike píše:Njn, kdyz mne se pocitace preridi samy a rozdilne casy mne pak matou.
Si zvykneš :wink: Taky máme počítače a jeden mobil aktuální, páč se to přeřídí automaticky.

mike píše:Ted jsem jeste ale nic preridit nestihnul ;-)
No vidíš, ještě necelej půlrok, a máš vystaráno :wink: :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » stř bře 30, 2022 22:50

Radej ne, mate to. Kdyz jsem v nedeli sedel v buse, tak jsem kouknul na hodinky a rikal si jak to, ze je teprve po jedenacte, kdyz ten bus jede ve dvanact? :D No a pak jsem si je teda preridil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Mawenzi » čtv bře 31, 2022 17:48

ja to mam s hodinkama jednoduchy, uz v nich asi rok vymenuju baterku :D ale konecne sem si je dala NA STUL at je vidim, nez pujdu do mesta... no dneska sem je zapomela, ale aspon sem si vzpomela hned u hodinarstvi a pristi tyden snad budu mit vetsi uspech :D

mimochodem uz 5 dni a su jen vic a vic a vic rozbita z toho vstavani... ja, ktera se vstavanim "Brzo" vetsinou nema problem, ale proste nedavam to hodne dni za sebou... vecer jdu spat dle hodin spravne, organismus ale "vi" ze neni jeho cas a tak lezim... a cekam... :D a rano budik kdyz mam pulnoc :D

mam rada letni cas ale ty prvni tri tydny sou docela peklo nez se mi preridi vnitrni hodiny
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9379
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod pavproch » ned říj 30, 2022 12:56

Ty jo.... můj blbý mobil se nešteluje (letní/zimní čas) sám, musím manuálně ubrat nebo přidat hodinu = naposled sem v mobilu hodiny šteloval 31. březence, pak až neska (šteluju je podle meteostanice, kde je čas řízený radiosignálem tj. absolutně přesný) = půl roku sem na hodiny v mobilu nešáhnul a... za ten půlrok se rozešly s přesným časem o 8, slovy vosum sekund. Hezky! (= mobil mám sice "blbý", ale čas ukazuje přesně. Např. hodiny v mých autech se za ten půlrok vždycky rozejdou s přesným časem i o několik minut.)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Mawenzi » ned říj 30, 2022 14:55

PP
nektery mobily se prestelujou sami ale chteji abys je vypnut a zapnul... nezkousels?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9379
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Tomas » ned říj 30, 2022 19:31

Prvně v životě jsem nic nešteloval. Hodinky (Garmin), telefon (Android), cyklonavigace (Garmin) vše se samo nastavilo. O PC asi nemá cenu mluvit.

21. století dorazilo (alespoň do některých domácností). :lol:
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod apuka » ned říj 30, 2022 21:13

pavproch píše:Ty jo.... můj blbý mobil ... půl roku sem na hodiny v mobilu nešáhnul a... za ten půlrok se rozešly s přesným časem o 8, slovy vosum sekund. Hezky! (= mobil mám sice "blbý", ale čas ukazuje přesně.
Ty, nemel by se mobil automaticky stelovat podle GSM vysilace operatora vzdy, kdyz se k nemu hlasi? :wink: Teda, pokud jsi nenastavil, ze automatickou synchronizaci nechces. Predpokladam, ze v mobilu je to default nastaveni.

Pokud je v Datum a cas nastavena automaticka synchronizace, tak je potom tech 8 vterin nepresnost nejspise za docela kratky cas :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Tomas » ned říj 30, 2022 22:17

NITZ funguje už mraky let (od roku 1996) přes GSM síť.

PP ale kráčí vždy svou vlastní cestou. :D

Na unixových bednách se kterýma dělám taky funguje něco jako časová zóna bez ohledu na synchonizaci s vnějším zdrojem. Prostě to skočí o hodinu zpět v daný (DST) den.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Mawenzi » pon říj 31, 2022 7:10

Tomas
ja vim, ze moji nokii musim jen restartnout, protoze se neumi posunout sama ale umi si ten cas chytit a restartem ho spravit...

takze me se sam posunul smartphone, PC a hodiny na policce. termostat a garmin naramek musim prenastavit rucne, nokia chce restart, coz je za me furt lepsi nez lezt do nastaveni a prestelovavat. o fotaku a gps loggeru ani nemluvim, ale aspon si celej rok drzi stejne cas a furt se mi nerozchazej vuci sobe:D tam mi je fuk kolik ukazujou :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9379
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod pavproch » pon říj 31, 2022 8:49

Můj Bow+ má přímo kolonku v menu "nastavení času" a restartem nic neřeší. Blbý. Mobil. A já su za něj (tlačítka) ráth, ten ušmudlaný displej bych nedal.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod apuka » pon říj 31, 2022 9:15

Rekl bych (ale na toto nejsem zadny odbornik), ze nekde na pozadi se skoro jiste musi alespon jednou za cas se synchronizovat. Mozna 8 sek. jeste neni moc, ale kdyby se cas rozesel prilis, tak by asi mobil mohl mit problemy se spojenim s vysilacem.

Po restartu se alespon nezpresni ten cas - nemusi prepnout na letni/zimni, jen jestli si nenastavi presnejsi Greenwitch time, stejne nejspis ten se bude pouzivat pro komunikaci?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Mawenzi » pon říj 31, 2022 10:20

dela to muj mobil z roku 2005 tak me prekvapuje ze ten pp to neumi :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9379
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod pavproch » pon říj 31, 2022 16:48

Tomas píše:NITZ funguje už mraky let (od roku 1996) přes GSM síť.

Díky za osvětu, to sem neveděl, já znal jenom synchronizační přesný čas po rozhlasových vlnách - DCF77.

Stejně si myslím, že to můj blbý mobil neumí, ale nemám patent na rozum. Vycházím z toho, že zařízení, ktereá mají čas synchronizovaný (dlouhá vlna nebo ten GSM) tak v menu vůbec nemají nabídku "seřídit čas" (protože tímpádem zbytečná). Můj Bow+ ji v menu má.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod apuka » pon říj 31, 2022 17:05

@PP: Neni nesmysl takovou moznost mit. Vem priklad, kdyz je mobil bez signalu, ale Ty potrebujes neco, napriklad pres Wifi (pokud jej ma). Napr. muj tablet obcas "odejde na docasny spanek", ze mu uprostred dne/noci dojde baterka (taky ma uz peknych par let). Kdyz jej strcim do nabijecky a zapnu, tak pokracuje cas od vypnuti. Jenze tim se na Wifi nepripoji. Po case a nekolikanasobnem zapnuti/vypnuti Wifi se nakonec synchronizuje, ale kdyz chces okamzite neco najit, tak si musis cas nastavit rucne.
Prave na zaklade teto zkusenosti si myslim, ze i pri pripojeni do GSM musi jednou za cas dojit k synchronizaci casu, bo velky rozdil by asi byl problematicky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » úte lis 1, 2022 16:21

Tomas píše:Prvně v životě jsem nic nešteloval. Hodinky (Garmin), telefon (Android), cyklonavigace (Garmin) vše se samo nastavilo. O PC asi nemá cenu mluvit.

To mne se jeste dlouho nestane. Musim prestelovat troubu, mycku, mikrovlnku a meteostanici. Mirna nevyhoda toho, kdyz clovek kupuje kvalitni veci, ktere vydrzi aspon 15 let 8-[

Furt doufam, ze ten nesmysl konecne zrusi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Tomas » úte lis 1, 2022 20:24

mike píše:Musim prestelovat troubu, mycku, mikrovlnku a meteostanici. Mirna nevyhoda toho, kdyz clovek kupuje kvalitni veci, ktere vydrzi aspon 15 let

Mikrovlnku nemám, myčku taky ne a meteostanice je internet. Trouba ohřívá a pokud je na to člověk tak i peče věci :D

K tomu není potřeba časových zón. :lol:
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » úte lis 1, 2022 21:14

Meteostanice ukazuje teplotu doma a venku u tebe, na to Internet nestaci. Ostatni veci ukazuji cas a aspon ja ho chci mit spravne, jinak mne to mate ;-) Mycka je pro mne zasadni plus v kuchyni, usetri spousty casu a otravne prace.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod pavproch » stř lis 2, 2022 9:31

Taky to nesnesu, když mi některé hodiny v kuchyni (hodiny, mikrovlna i róra) ukazujou i jen o minutu blbě, natož o hodinu = hodiny na róře šteluju snad co 14 dní, páč se rozcházejí fest.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » stř lis 2, 2022 9:50

Mne trouba i mycka nastesti cas drzi, obcas se rozjede mikrovlnka, ale ta je mimo zorne pole a co oci nevidi... ;-) Je to tim, ze je fakt stara, urcite pres 20 let. Pouzivam ji minimalne, a tak nemam duvod menit. Cas ma rizeny podle frekvence site a s tim si obcas hraji, jeden rok se mi behem asi pul roku rozjela o desitky minut, ale to tenkrat i psali v novinach, ze s frekvenci manipulovali, asi tu nekde bude odkaz.

Kazdopadne to, co vidim, by melo ukazovat spravne. Kdyby se mi trouba takhle rozjizdela, tak ji snad vyhodim nebo aspon ten cas vypnu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Quido » stř lis 2, 2022 10:10

pavproch píše:Taky to nesnesu, když mi některé hodiny v kuchyni (hodiny, mikrovlna i róra) ukazujou i jen o minutu blbě, natož o hodinu = hodiny na róře šteluju snad co 14 dní, páč se rozcházejí fest.

co čekáš - hodiny ne róře jsou marketingová věc, nikolo funkční... munutka, to už je něco iného :wink:


EDIT: doma mám takový "okruh" a co půl roku, v neděli ráno, si ho dám a posunu všechny hodiny v domácnosti cca za 4 minuty... pak si sednu v pracovně na cca 5 minut a pošteluju všechny hodinky na ruku :-..
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

PředchozíDalší

Zpět na Pokec