Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky, kytky

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » ned zář 22, 2019 0:46

Tak jsem v patek poprve po nekolika mesicich nemel ke snidani sva balkonova rajcata. Jeste jsou tam nejaka zelena, ale maximalne tak pul kila a budou dozravat jednou za cas. Letos se zadarilo, 14 kilo jsem jich sklidil, tydny jsem mel denne ke snidani tak ctvrt kila, ale vsechno jednou konci. Jeste tam teda mam nejake papricky, pekne palive :)

Zavlazovani se nakonec vyresilo samo. Po prvni vlne veder skocilo obdobi explosivniho rustu a spotreba vody klesla na rozumou. Prikoupil jsem jeden 20 litrovy kanystr a 45 litru uz stacilo ctyrem velkym rostlinam na tyden nebo vic. Ted uz staci bohate 20. Pak jsem objevil zdroj kyblicku akorat na 4 PETky, a tak dostala kazda mala rostlina jeden a 6 litru jim na tyden taky stacilo. Doplnovani je sice trochu otrava, ale jednou za cas se da prezit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod pavproch » ned říj 20, 2019 16:52

A pak, že se v telce člověk nic nedozví - sem šel okolo a zrovna tam běželo cosyk o (podzimním) zahrádkaření - dyž se takle napodzim orvou poslední (zelená) rajčata a dají se někam do těpla na dozrátí (zčervenání) je dobré mezi ně přidat jedno jappko, pardoň jablko, prý dozrajou ochotněji, že prý to jappko vylučuje ze sebe cosyk, co zrání rajčat pomáhá.... Esli je to pravda, nevím, ale já to rozhodně nevěděl... a drahá taky ne, v misce se zelenýma orvanýma rajčatama už jedno jappko je.... O:)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky, ky

Příspěvekod Kjuba » ned říj 20, 2019 21:39

Pravda to je a ta zahadna latka, která urychluje dozrávání je etylén. A z jablka se uvolňuje právě etylén.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » ned říj 20, 2019 22:21

Vsak ono to uz tady nekolikrat padlo, naposled (rychle vyhledavani) pred par mesici :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod booze » pát říj 25, 2019 6:39

Letos byl nejaky divny rok.
Rajcat bylo prumerne 100kg
Papriky 1ks
Cervena repa 1ks
Brambor 300kg
Nadprumerne koriandru
Cibule 40kg
Strasne moc plevele, ze se do toho bojim vjet traktorem.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » pát říj 25, 2019 19:32

Rajcata, brambory, cibule, koriandr, to zni jako dobry zaklad na nejake indicke jidlo. Vzhledem k mnozstvi si priprav poradny kotel ;-)

booze píše:Papriky 1ks

Jaks to dokazal? To i ja na balkone v kvetinacich jim mam desitky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod booze » pát říj 25, 2019 22:31

Pro papriky jsem ve spechu spatne pripravil pudu.
Chlubi se tady i ovocem? (litry)
Tresne, merunky, svestky, jablka, hrozny a co ja vim, co vsechno, se da jeste palit.
Btw zavaril/odvaril jsem vakuovacku. :mrgreen:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » ned říj 27, 2019 0:58

Chudak vakuovacka. Prehnal jsi to s viagrou? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod booze » ned říj 27, 2019 21:26

Par set porci. \:D/
Jsem ji vyreklamoval, fakt mr@ka.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Stížnost

Příspěvekod GreyMouse » pon pro 23, 2019 15:20

Přesunuto odtud: viewtopic.php?p=520369#p520369


Etheric píše:@GM: ano, přesně ten. Se mi to potvora strašně rozrostlo, byly toho dva plný prádelní koše, tak jsem vybral ty nejlepší části a udělal macerát. Funguje skvěle na děti i dospělý a výroba neni nikterak složitá ;)

Tak to se musím poohlédnout po nějaký slivovici. Ten rýmovník roste jako blázen; když se začne kácet květináč, tak ho ošmikám a ostříhané šlahouny vyhazuju. Příště půjde do lihu :)

Etheric píše:Stěžuju si na matfyzáka od nás z práce... ještě k tomu napíše "promíchejte emulzy" ](*,)

To víš, Má to obě ruce levý, číst a psát to moc neumí, jen trochu počítat, tak kam s tím? :mrgreen: (Pokud je schopen samostatnýho života, tak je to ještě dobrý :D)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Stížnost

Příspěvekod booze » pon pro 23, 2019 23:13

Prosim te, jakou mas zeminu? Me ten plevel neroste. #-o
Udelal jen koreny ve vode a v substratu zdechl.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Stížnost

Příspěvekod GreyMouse » úte pro 24, 2019 0:14

V lepším případě novej zahradní substrát, v horším nějakej starej po chcíplý kytce. Zkus ty výhonky nastrkat rovnou do květináče. Nebo můžeš sklízet to, co ti roste ve vodě, kupodivu se jim ve "váze" docela daří i několik měsíců poté, co jsem je tam dočasně odložila :D
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Stížnost

Příspěvekod Etheric » stř pro 25, 2019 12:17

100% kompost z vlastní zahrady, na dno květináče štěrk jinak ti zhnije od kořenů. Taky v tý vodě nesmí bejt moc dlouho, chce to přesadit hned, jak maj kořeny 3cm jinak opět riziko zahnití. Samozřejmě nepřemokřit hlínu, jinak taky zdechne.
Stačí dodržovat tohle, a roste jak z děla. Základ je samozřejmě mít kvalitní sazenici, bez toho to nejde :)
IMG_20191225_121344.jpg
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Stížnost

Příspěvekod Etheric » stř pro 25, 2019 12:26

GreyMouse píše:tak ho ošmikám a ostříhané šlahouny vyhazuju. Příště půjde do lihu :)

Pouze listy a jen ty tvrdý nacucaný, plus špičky výhonků. Prostě to nejlepší. Nakrájet keramickým nožem, naplnit tim sklenici, zalejt slivovicou aspoň 45%, dát do špajzu a jednou denně prohrkat. Takhle 3 měsíce, potom scedit přes nekovový síto a je hotovo ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Stížnost

Příspěvekod mike » stř pro 25, 2019 23:47

Spravna slivovice ma minimalne 51 % alkoholu a je ji na takovehle experimenty skoda. Proc nepouzit rovnou potravinarsky lih (80 %)?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stížnost

Příspěvekod sobb » stř pro 25, 2019 23:54

Kdo jí má dost, tak to škoda není :wink: Navíc zrovna tyhle věci ani tak moc experimentem nejsou a je to dobré. My si ale pálenky šetříme a většinou zalíváme do 42 vodky.
I když zrovna ten "rýmovník" spotřebovávám postupně, neuskladňuju :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Stížnost

Příspěvekod mike » stř pro 25, 2019 23:57

On to hlavne ten cisty lih vyluhuje lip. Treba na propolis se nejaka 40 % vodka vubec nechyta.

BTW, k cemu vlastne je ten rymovnik? Na rymu? Na tu funguje skvele akupresura, vetsi rymu uz jsem nemel od puberty, kdy jsem se ji naucil (akupresuru ;-)), a ze jsem na ne jako dite dost trpel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stížnost

Příspěvekod sobb » čtv pro 26, 2019 0:05

Na ty naše dryáky, včetně Andělského meďáku to je dokonalé a proto v tom máčíme. A dá se to pak i pít :wink:

"Rýmovník" je ke všemu možnému, prostě docela užitečná bylinka i koření, si počti :wink:
Mi ostatně čaj z něj chutná prostě i jen tak :P
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Stížnost

Příspěvekod Etheric » čtv pro 26, 2019 6:35

Taky používám na tyhle tinktury a maceráty vodku42. V akci za kilo, 42% je ok. Na tinktury z těhle měkkejch bylin by 60-80% alkoholu bylo moc, ne vždy platí, že víc funguje líp ;)
60-80% alkoholu tak na tinknuru z kůry, kaštanů, muchomůrek,...
Jinak ten rýmovník je skvělej i na sirup, dětem jede, že to nestačí dorůstat
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » čtv pro 26, 2019 6:51

Paprik mám na několik let, kdyby někdo chtěl Bhut Jolokia, nebo jiný chilli, můžu poskytnout semeno :)
Letos se též extrémně dařilo topinamburům, hlízy jako pěst
IMG_20191221_121931.jpg

Navíc maj šílený množství vegetačních ok, tudíž můžu poskytnout nejlepší sadbu široko daleko, kdyby někdo chtěl.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » ned lis 7, 2021 22:29

Tak jsem dneska usoudil, ze zbyla rajcata uz asi nedozrajou, a tak jsem je otrhal a dam dozrat do krabicky, snad budou aspon do jidla. Bylo jich pres 50 a pres kilo.

Celkove jsem mel 11.5 kilo z osmi rostlin, coz neni tak spatne, jak to vypadalo. Letos zacaly dozravat az hodne pozde a nebyly tak skvele, jako jine roky. Ale furt dobry, holt nebylo horke leto. I tak jsem mel pres mesic 20 deka rajcat ke snidani denne :) Co vy?

Zato chilli paprickam se celkem darilo, skoro pul kila ze dvou kvetinacu a dobre. Vypestovane z vlastnich semen. Zato ty, co jsem ji je koupil, abych mel neco jineho, vubec nevyklicily, ani jedno :roll:

Pouceni ze dvou poslednich let: na substratu zalezi. Nekupujte substrat v Penny. To jsem udelal minuly rok, protoze to mam blizko, a byla to katastrofa. Mel jsem jedno baleni dobreho a dve tohodle. Na dobrem rostlo vsechno normalne, na smejdu z Penny to nestalo za nic, nez mne napadlo zacit hnojit. Pak to najednou zacalo rust, ale uz bylo celkem pozde. Kvuli tomu jsem mel treba papricek naopak nejmin.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » pon lis 8, 2021 6:41

Jsem měl chilli Bhut Jolokia a zadařilo se. Substrát vlastní, 100% kompost ze zahrady.
Hodně pórku, celer nic moc, zato listový zeleniny bylo přehršel, vysadil jsem i spoustu jedlých trvalek a stromkovou aronii :)
Topinamburů mám zas násobně víc než spotřebuju, nechcete někdo? Na sadbu i na jídlo..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod ret255 » stř lis 10, 2021 15:33

Trochu prispejem aj ja, tento rok nam vykapali vsetky rajciny co boli zasadene vonku, okrem dazda im nepomohlo ani to, ze boli hustejsie vysade, ale do augusta sa drzali statocne, aj plno velkych plodov mali, no tie dazde v auguste to cele znicili, plus tu citam, ze z tuji sa na to prenasa plesen? Akurat v lete sme sadili od suseda tuje, takze mozno aj to pomohlo...

Pod strechou boli ale rajciny pekne, nabuduce uz sadime asi iba pod strechu, vydrzali tak do polky oktobra, no potom uz hrozili prve mrazy, tak sme ich pozbierali a teraz postupne dozrievaju.

Mate nejaku osvedenu odrodu papriky paradajky, ze by som pozrel na druhy rok? Len nie nejaku co rastie do vysky, myslim tie sklenikove, tie sme mali a iba to rastlo a rastlo a plody boli zelene este aj v septembri, a to rastli v skleniku. Zvycajne kupujeme co pride pod ruku, kazdy rok teda nieco ine.

Dobra rastlinka/bylinka je koriander, nasadili sme si ho tento rok prvy krat a asi najlepsia bylinka na dochutenie vsetkeho, odporucam.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » pát lis 12, 2021 4:46

Papriky, máš rád chilli? A bylinky, jedlý trvalky, jako naťová cibule /pažitka silná jak palec dlouhá půl metru/, česnek ořešec, z kterého se jí listy a je lepší než medvědí.. Semena rajčat mám taky a kopu dalšího, jestli chceš, Zásilkovna na SK není problém, bankovní styk na SK mám též bez problému, napiš SZ a pošlu ti kopu semen a cibulek za cenu dopravy + jednoho lahváče od cesty :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod pavproch » stř bře 30, 2022 15:55

Jaro je tady, venku moc nechčije, byl sem zaúkolován - zahájit výrobu speciálního óbr-truhlíku, materiál a bity (viz DIY vlkno) sem už dal dohromady, du sochat, držte mi palec (ať se zárodek díla podaří a je následně odsouhlašen jako vyhovující).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod apuka » stř bře 30, 2022 15:56

Co, 3/4 je jeste na nemocenske a nema co delat, tak Te ukoluje :wink: ?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod pavproch » stř bře 30, 2022 17:24

Jo, furt má pokousaný paragraf + sama uznala že "odnímatelnou stěnu" truhlíku by nedala = proto sem byl pověřen. Zárodek je odsouhlašen, (zřejmě) o víkendu budu pokračovat (v dílně, bo kosa), ten odnímatelný kus ale musím uchytit jinýma na jiném místě šroubkama, než sem měl původně vymyšleno, to je ale jen drobnost. Takže veskrze úspěšný den.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod pavproch » čtv bře 31, 2022 17:27

(skoro) Omrzliny jako daň za klid v rodině..... :twisted:
Neska odpo sem byl (pohledem, beze slov) donucen zase (v dešti, v kose, na terase=venku) sochat ten truhlík, aby byl co nejdříve hotov. Nedodělal sem ho, bo mi tak zmrzly pracky, že sem už nebyl schopen ohýbat prsty. A fčíl - po hodině v těple domova - sice už rozmrzly, ale zato v nich mravenčí jaxfiň (= do kláves se skoro nedokážu trefit).
Mám ju ráth.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod pavproch » čtv bře 31, 2022 17:28

EDIT: ... budiž mi aspoň útěchou, že varianta 2 (jiné šroubky na jiných místech než sem původně zamýšlel) se osvědčila = funguje to.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » čtv bře 31, 2022 17:29

pavproch píše:pohledem, beze slov) donucen

Nechapu, ze ji pokousal cokl, kdyz si umela tak pekne ochocit tebe :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Pokec