Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky, kytky

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » pon zář 4, 2023 5:32

Dej je zamrazit celý, odlom akorát tu stopku a dej to do vzduchotěsný dózy. Pak chuť zůstane. Když to odsemeníš a dáš zamrazit v pytlíku, vyprchá aroma a něčím jiným to načichne.
Ale pro krátkodobější (měsíce) uchování čerstvosti je asi nejlepší naložení do oleje. To je úplně jako čerstvý, ten olej můžeš průběžně používat např do salátů nebo těstovin, skvělá věc. Jen bacha na česnek - když ho dáš do oleje k chilli, obsah se rychle kazí
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » pát zář 8, 2023 19:43

Dneska jsem sklidil zrale, 444 g, uz jsme snedli vic a jeste budou dalsi. Je jich dost na vyzkouseni ruznych zpusobu uchovani, takze cast pokrajim, cast necham vcelku, cast do mrazaku a cast do oleje.
chilli2.jpg
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » sob zář 9, 2023 4:48

Hezký. Ale podle obrázku jsi nechal některý přezrát. Paprik mám letos hodně, teď nasadily nový plody, který ještě sklidím, že budou zelený nevadí, jalapeňo se většinou sklízí zelený. Toho bude kýbl. Doslova, alespoň 10l :)
Udělám z toho co ty + z těch červených chilli omáčku, jen k nim dám jednoho Petera (hodně pálivá paprika), páč jalapeňo pálí v červeným stavu minimálně.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » pon zář 11, 2023 6:27

Když rozmixuju jedny z nejpálivějších paprik světa v mixéru (nádoba tritan), půjde to umýt, nebo bude cokoliv další v tom mixovaný pálit ještě 8 let? :-k
Jsou to ty zmiňovaný papriky, co pálí i přes latexový rukavice :D Ale jsou vynikající, jen se musí používat opravdu rozumně. To se mi na nich líbí, že nemusím do jídla dávat hromadu chilli, aby to pálilo, stačí trocha
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod booze » úte zář 12, 2023 12:58

Nepujde
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » úte zář 12, 2023 13:14

Já si taky myslím, když pak na olíznutí pálí i umytej a vydrhnutej nůž :mrgreen:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod booze » úte zář 12, 2023 14:04

Mel jsem misku po nejake silene polevce. Pomohla kase s mlikem, ktera palila, ale vytahla to z misky.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » úte zář 12, 2023 14:18

Kapsaicin by z chemickýho hlediska měl jít vyhnat lihem. Ale lejt tam líh do vařiče.... A pitnýho škoda
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky, ky

Příspěvekod Kjuba » úte zář 12, 2023 15:51

Ano, přesně tak. Je potřeba to odstraňovat něčím, v čem se kapsaicin rozpouští. To jest třeba v lihu nebo v oleji. Proto pomáhá na mínění pálení mléko.

Tím lihem to jde mnohem lépe než mlékem nebo olejem.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 817
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » stř zář 13, 2023 0:27

Etheric píše:Ale podle obrázku jsi nechal některý přezrát.

Jo, par jich prezralych bylo, ale zadna tragedie.

Tretina sla vcelku do mrazaku, tretina vcelku do oleje a tretinu jsem do oleje pokrajel. Uvidim, s cim se bude v zime nejlip pracovat.

Pri krajeni zmenily latexove rukavice barvu a umyt to z nich neslo, takze se to asi vsaklo do latexu. Na rukou jsem nic necitil, ale druhy den mne hralo nekolik prstu. Takze asi fakt latexem neco malo proslo :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » stř říj 18, 2023 3:51

Letosni babi leto bylo velmi priznive pro rajcata. Po navratu z Alp na zacatku rijna jich sklizim tak 100 - 250 g denne ke snidani, nekdy i vic. Krasne zralych, nektera jsou tak sladka, ze by clovek jen z chuti nepoznal, ze jde o rajce. Myslim, ze po ochutnani je jasne, ze rajce je ovoce a ne zelenina :) Letos uz mam z 9 rostlin na balkonech pres 10 kilo a jeste tam jsou. Rajcata dokonce zacala znovu kvest, ale to uz do zimy nestihnou.

Chilli taky dobre, sklizeno 150 kusu a jeste tam tak 50 zelenych je. Doufam, ze aktualni prizemni mraziky mi na balkon nedosahnou (ted je tam 4.8 C, dole 0), to by mi znicilo dvoulety paprikovnik, ktery chci opet dat na zimu dovnitr. Rozhodl jsem se vyzkouset, kolik let se da pestovat :) V druhem roce se pekne rozrostl a plodi vyrazne vic, nez v prvnim. Akorat ho asi budu muset presadit do vetsiho kvetinace 8-[
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » stř úno 28, 2024 14:53

Tak letos bude novej rajčatovej pokus, tyčkový cherry Primabella. A koupil jsem velký samozavlažovací truhlíky. Protože v nich se tady tomu daří, kdežto v klasických květináčích moc ne. Holt su 620m vysoko a pěstuju venku. Tady bych navázal
mike píše:Prijde mi, ze ten stress chuti plodu prospiva a nekde jsem to i cetl.

Ve zdejších podmínkách venku zčásti pod stříškou zažijou toho stresu až až, netřeba přidávat, spíše trochu eliminovat. Uvidíme... Objednal jsem i 24 kokosových briket a 100l perlitu, ať mám z čeho míchat. Kupovat to v malých baleních je strašně neekonomický a kdo se s tím má tahat... To bude balík jako kráva :D

Letos jsem sehnal ještě spoustu nehybridních odrůd zeleniny, tak su zvědav, co z toho bude. Loni bylo všeho dost, až na ty rajčata
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » čtv bře 7, 2024 19:13

Když už, tak už.. Objednal jsem i originál opory, venku ve větru to bude potřeba. Ušetří to čas při /de/montáži a bude to krásně vypadat, narozdíl od bastlu z tyčí, latěk, bambusu,..
https://www.plastia.eu/opora-pro-pestov ... lat-30100p

Pod truhlíky dřevěný desky ať stojí na rovným a nedávat kolečka. Pak by měly vydržet bez prasknutí dlouho. Každopádně máme vyzkoušený, že tyhle truhlíky umí rajčatům vytvořit naprosto luxusní mikroklima, včetně přístupu vzduchu ke kořenům. Daří se jim v nich líp, než v čemkoliv jiným.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » pát bře 15, 2024 2:08

K chilli paprickam vyse:
mike píše:Tretina sla vcelku do mrazaku, tretina vcelku do oleje a tretinu jsem do oleje pokrajel. Uvidim, s cim se bude v zime nejlip pracovat.

Nalozene v oleji uz jsem spotreboval, dneska jsem zkusil poprve ty mrazene. A vysly nejlip. Daji se krajet uz po tak 10 minutach a jsou temer jako cerstve. Pracuje se s nima snad jeste lip, staci rozriznout, vyskrabnout prstem (v rukavici!) seminka a je to. Druhe byly nalozene vcelku v oleji. Chut zachovaly, ale nepracuje se s nima nejlip, olej prosakne dovnitr, takze je vsechno mastne, seminka se lepi a da praci je vsechna dostat pryc. Ale chut dobra a k tomu palivy olej. Nejhur vysly krajene v oleji, ty zcasti prisly o chut. Vylouhovala se do oleje, takze byly slabsi a do jidla se jich muselo dat vic. Zas se ale lip krajely. Rozdil bude v tom, ze v tech vcelku zustala seminka a do oleje se vylouhovala ona, takze palilo vsechno dost.

Dalsi minus tech olejovych je celkem velka spotreba dobreho (olivoveho) oleje. Navic mel v lednicce trochu tendenci vzlinat. Sklenicky byly mastne a v lednicce olej. Takze mi z toho vychazi mrazak, akorat ho mam trochu maly, asi to bude chtit jeste jeden separatni. Jenze kam s nim, aby neprekazel? :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Předchozí

Zpět na Pokec

cron