Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky, kytky

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod apuka » čtv dub 13, 2023 8:30

GreyMouse píše:To by mě tedy zajímalo, čemu se ve vašich končinách říká vědro
Tomu neboli "odborne" podle Ustavu pro jazyk cesky tomu prvnimu vyznamu :wink:

@Dromedaro: Jak v castech rodiny maminky, kde se zahradkarcenim primo zivili, tak i u vetsiny spoluzaku, co jsem popisoval se to stavani delo kvuli zahrade/foliovnikum/sklenikum, proste rostlinam. Nekteri meli par jednotek slepic, sem-tam byla i nejaka ta kachna, ale vetsinou nemeli hospodarska zvirata. Psa a kocky nepocitam, o ty se nebylo treba starat - a tam, co tech par meli, to zabiralo jen par minut, zato to polevani a dalsi prace byly v radu hodin.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » čtv dub 13, 2023 9:05

Vědro je zastaralou jednotkou objemu, která se používala pro tekuté látky. Objem o velikosti jednoho vědra je roven 56,589 litrům.
To by z běžců byli tlustoprdi, sežrat několik věder slimáků :twisted:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Dromedaro » čtv dub 13, 2023 9:12

Aha, takhle to GreyMouse myslela... to jsem nepochopil ani nevěděl, že je to jednotka objemu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod apuka » čtv dub 13, 2023 9:51

@Etheric: Podle obsahu ises (nejspise) o "videnskem vedru", to melo presne ten objem. Ale chybne mas uvedeno, ze "se pouzivala na tekute latky". Byla to objemova mira a nepouzivala se jen na tekutiny, ale i na sypke materialy, napr, na obiloviny. Asi se na to merilo blbe, kdyz v ruznych oblastech znamenal ruznou hodnotu objemu, tak od cca 10 l az po cca 70.

Nevim, co se na tom slove nelibilo GM. Jo, dalo by se pouzit slovo "kbelik", ale to se vice pouziva (alespon tady) na mensi nadoby, tem klasickym 10+l se rika skoro vsude (alespon tady v okolitych vesnicich) vedro. Nebo i kybl, ale to je spise hovorove, je to cisty germanizmus.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod GreyMouse » čtv dub 13, 2023 10:29

Dromedaro píše:Aha, takhle to GreyMouse myslela... to jsem nepochopil ani nevěděl, že je to jednotka objemu.

Ano, šlo mi o ten objem, ale ne přímo o jednotku objemu. Když se u nás řekne vědro, představím si větší kbelík (jehož označení je už jen inspirované tou historickou dřevěnou nádobou, protože dnešní je většinou z plastu). Pokud by apuka, používal stejné slovo i pro dětský kyblíček na písek, tak by se snad dalo jeho historce věřit, takhle je to zase jen další historka barona Prášila.

S myšlenkou na pořízení indických běžců jsme lehce koketovali, protože slimáci nám taky pijí krev. Takže jsme sháněli nějaké informace a podle vševědoucího internetu váží indický běžec kolem 2 kg a dokáže denně sežrat až 80 dkg slimáků. Těžko by tedy dvou až tříhlavé "hejno" dokázalo každý den sežrat těch slimáků několik desítek litrů. A abych jen necitovala internet - jednou jsme se s paní chovající indické běžce bavili a říkala, že slimáky sice žerou nadšeně, ale že by na zahradě problém s nimi úplně vyřešili, to ne.

Ale ať jenom nerýpu... při psaní jsem si vzpomněla na historku bývalého kolegy. Taky na zahrádce slimáky sbíral a protože se mu je nechtělo nějak likvidovat, odvážel je někam "daleko", kde je vysypal. Jednou je ale vysypat zapomněl a když přišel k autu příště, už měli zabydlený celý vnitřek auta. (Jestli se pokoušel auto vyčistit nebo rovnou koupil nové už nevím, každopádně jsem ráda, že máme zahrádku u baráku, tudíž na ni nejezdíme autem, takže něco podobného nám nehrozí :D)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod apuka » čtv dub 13, 2023 10:58

@GM: Ja jsem ale nikde nepsal, ze ty kachny sezraly stejne slimaku jako nasbirali do veder (ano velkych, tech cca desetilitrovych), ale ze meli od slimaku pokoj. Protoze ty kachny sehnali hodne narychlo a necekane od znamych, je mozne, ze je dovezli po rucnim cisteni zahrady, to fakt nevim. No a i slimaky dokazou rychle odhadnout nebezpeci, co je ceka a pripadne se do nej "nehrnout". Taky je mozne, ze kachny cistily hlavne zahonky, kde byly slimaky "nejdostupnejsi" a nejviditelnejsi. Nebyl jsem u toho, nevim. Vim jen, ze si to holka hodne pochvalovala, ze uz se o slimaky nemusi starat.

Mela o tom i nekolik clanku na svem blogu. Bohuzel nevim, co se s ni stalo, stranky jeji chovne stanice psu jsou sice dostupne, posledni aktualizace je ale z r. 2018. Navic potom, jak nekolik jejich psu (i ona s prvnim) dosahlo velice kvalitni sportovnich vysledky na mistrovstvich sveta, stranky uplne zamerila na zapadni klientelu, predelala je, zrusila vse ceske a zustala jen anglicka verze. Tudiz ty prispevky o kachnach uz nedokazu najit. Nejsou ulozene ani na Internet Archive Wayback Machine.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Dromedaro » čtv dub 13, 2023 11:10

Tak ten známý měl na tom svém velkém pozemku asi 7 běžců. Ale jeho to i bavilo, tak to měl zároveň jako koníčka. Ale on je i nějak dokrmoval, protože jak ty slimáky postupně zlikvidovali, tak už by jim ten počet nestačil.

Jinak, jestli Etheric má možnost, tak se divím, že si nepořídil ještě slepice. S tím nějaká velká práce není a už jdou dnes koupit i oplocené "kurníky". Já bych to tedy nechtěl, protože se mi ty čičary které prodávají nelíbí, ale zase když se člověku nechce stavět nic vlastního, tak asi dobrý. Takhle by měl ještě svoje domácí vejce. Prodávají se i světlocitlivá dvířka na kurník, že se automaticky otvírají a zavírají. Dávkovače na jídlo a vodu se také prodávají, tak kdyby jel na pár dnů pryč, tak nemusí ani nikoho shánět, kdo by se o to staral.
Prý si teď lidi kupují a chovají slepice i na balkoně, aby ušetřili... LOL. Ale bůhví jak to je. Pár lidí to takhle udělá a novináři z toho udělají obecný jev.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Lipon » čtv dub 13, 2023 11:40

K tomu kurníku pak ale potřebuješ ještě lávku smrti pro kunu :-)
Do průchodu do kurníku dáš prkno po celé šířce vstupu, kus od sebe dvě měděné destičky, ty připojíš na elektriku. Slepice má krátký krok, ta obvod nikdy nespojí, kuna, jak je dlouhá, tak dostane ránu a už se tam neobjeví.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » čtv dub 13, 2023 11:44

Chov slepic jsem měl a zlikvidoval. Teď už není kam to dát. Respektive místo vzadu pro 4 slepice bych našel, ale tzn nakoupit materiál a udělat zázemí, pak slepicím pěstovat a připravovat zeleninu, kydat,... Raději si ty vejce koupím, ale často je vyměním za své nadbytky ovoce, zeleniny a produkty z toho... Pokud bych měl pro slepice žrádlo kupovat, pak se ani ty vajca nevyplatí. Slepice taky něco stojí, plus další věci... A dělat jim žrádlo zase stojí moc práce a času..
To už raději králíky - ty jsou časově a energeticky /tvá vydaná energie/ mnohem výhodnější, než slepice. Nad králíkama přemýšlím. Taky jsme to mívali. Ale králíky taky často měním za své nadbytky, případně mám králíka cca 3kg mrtvá váha za 250, takže tam by to s úsporou tak horký též nebylo. Ta svoje zelenina a ovoce se vyplatí mnohem víc.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod pavproch » čtv dub 13, 2023 13:31

Ešče k temu křížení rajčete a papriky - fčíl u kafe sem (chvilku) gůglil a nic mito kupodivu neukázalo, zato prý existuje kříženec papriky s okurkou. Brrr, to musí být (chuťově) strašné.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod apuka » čtv dub 13, 2023 14:00

@PP: Ja jsem zkusil googlit a za par chvili mi vyhodilo toto:
https://www-verdict-co-uk.translate.goo ... r_pto=wapp :wink:

Coz je presna odpoved Ethericovi, pokud jsem to dobre pochopil.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod irem » čtv dub 13, 2023 14:00

Podle rychleho vyhledavani se paprika s rajcetem nezkrizi.
Can tomatoes cross-pollinate with peppers?
No, tomatoes and peppers do not cross-pollinate even if they are from the same family. Both belong to different genus, and only plants from the same genus and species tend to cross-pollinate. Also, both are genetically incompatible.

https://thescientificgardener.com/can-y ... t=cmp-true

Informace o tom, ktera plodina se krizi se kterymi https://theseedbank.net/articles-info-h ... ion-guide/
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod apuka » čtv dub 13, 2023 14:04

@iren: Mas pravdu - opylovanim se to nekrizi. Co jsem ja nasel, ze se na tom pracuje je ale genetickou modifikaci ("krizenim") dosahnout produkci kapsaicinu v rajcatech, tj. mit rajcata paliva jako chili papricky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod irem » čtv dub 13, 2023 14:10

@apuka Jasne, ten clanek jsem cetla. Vychazela jsem spise z puvodni Ethericovy uvahy o krizeni :) (mozna mylne) predpokladam, ze do genetickych modifikaci se poustet nejspis nebude.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod GreyMouse » čtv dub 13, 2023 15:40

@apuka: Kdybys napsal, že slimáky sbírali každý den a za sezónu jich posbírali několik kýblů, tak snad, ale několika vědrům každý den opravdu nevěřím :wink:

apuka píše:No a i slimaky dokazou rychle odhadnout nebezpeci, co je ceka a pripadne se do nej "nehrnout". Taky je mozne, ze kachny cistily hlavne zahonky, kde byly slimaky "nejdostupnejsi" a nejviditelnejsi.

Tak to si myslím, že je dost přeceňuješ, alespoň podle mých zkušeností. A kachny prý právě dokážou prohlédnout zahradu lépe než člověk, protože prozkoumají kdejakou rostlinku, jestli se pod ní nějaké ty bílkoviny neschovávají a ne že seberou jen to, co jim samo naleze do zorného pole. BTW, v prvním pádě množného čísla jsou to slimáci. To už bys rovnou mohl psát slimáke podle vzoru motýle :mrgreen:
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod GreyMouse » čtv dub 13, 2023 15:51

pavproch píše:Ešče k temu křížení rajčete a papriky - fčíl u kafe sem (chvilku) gůglil a nic mito kupodivu neukázalo, zato prý existuje kříženec papriky s okurkou. Brrr, to musí být (chuťově) strašné.

Nemyslíš ačokču? Té se říká paprikookurka, ale kříženec to prý není. Chuť mi nepřišla strašná, ale nijaká. Dostala jsem pár kousků na ochutnání a semínka, že si je můžu další rok zasít, ale nějak jsem nevymyslela důvod, proč to dělat. Možná kdyby to rostlo někde jako plevel, tak si pár kousků občas utrhnu a zamíchám to do nějaké směsi, ale pěstovat něco, co vypadá i chutná jako malá nezralá "slovenská" paprika se mi fakt nechtělo.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod GreyMouse » čtv dub 13, 2023 16:08

Dromedaro píše:Prodávají se i světlocitlivá dvířka na kurník, že se automaticky otvírají a zavírají. Dávkovače na jídlo a vodu se také prodávají, tak kdyby jel na pár dnů pryč, tak nemusí ani nikoho shánět, kdo by se o to staral.

Krmení a zavírání/otvírání se takhle vyřešit dá, ale v létě by to stejně chtělo někoho, kdo se za slepicema aspoň jednou denně staví a vybere vejce, aby nebyly několik dní v teple.

Dromedaro píše:Prý si teď lidi kupují a chovají slepice i na balkoně, aby ušetřili... LOL. Ale bůhví jak to je. Pár lidí to takhle udělá a novináři z toho udělají obecný jev.

Pokud to lidi dělají a doufají, že ušetří, tak je to nejspíš rychle přejde. Slepice jsme si pořídili loni a i když nepočítám náklady na kurník a oplocení tak jedno vejce nám zatím vychází skoro na 5 Kč (žrádlo + pořizovací cena slepice). Ale je s nima (se slepicema, se vejcema moc ne :-)) i zábava a radši si dáme dražší domácí vejce od šťastných slepic než nějaké za 3 Kč v akci od chudinek v klecích.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod GreyMouse » čtv dub 13, 2023 16:22

Lipon píše:K tomu kurníku pak ale potřebuješ ještě lávku smrti pro kunu :-)
Do průchodu do kurníku dáš prkno po celé šířce vstupu, kus od sebe dvě měděné destičky, ty připojíš na elektriku. Slepice má krátký krok, ta obvod nikdy nespojí, kuna, jak je dlouhá, tak dostane ránu a už se tam neobjeví.

Neznáš i nějaký odrazovač na dravce? S kunou jsme zatím problém neměli, ale už jsme o dvě slepice přišli patrně po útoku dravce. Sobb kdysi psala, že u sousedů chrání slepice kohout, ale ten náš se úplně neosvědčil. Možná mu tedy křivdím, jednou se s dravcem "popral" sám (vyvázl jen s vyškubaným peřím), takže nejspíš tím nějakou další slepici zachránil, ale hodilo by se nám něco spolehlivějšího. Co jsem hledala, tak spolehlivá je akorát síť nebo pletivo, což je při velikosti našeho výběhu nereálné.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » čtv dub 13, 2023 16:26

GreyMouse píše:takhle je to zase jen další historka barona Prášila.

Jako bys nevedela, ze u apuky je potreba vsechno delit aspon deseti ;-)

GreyMouse píše:Ale je s nima (se slepicema, se vejcema moc ne :-)) i zábava

:-k povidate si? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod GreyMouse » čtv dub 13, 2023 16:34

mike píše: :-k povidate si? :twisted:

Samozřejmě :D
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Dromedaro » čtv dub 13, 2023 17:49

K té lávce smrti pro kunu. Já nevím, jak je to jinde, ale naše slepice, když je vypouštíme, tak se hromadně tlačí ven nalepená jedna na druhé, takže u nich by se to s velkou pravděpodobností spojilo a koplo je to. Nebo jestli to má i nějaký vypínač. Každopádně mi slepice zavíráme a kuna se tam dovnitř kurníku nemá jak dostat. Kdysi dávno nám kuna zlikvidovala celý chov. Ale pak jsme u výběhu pro slepice postavili kotec pro psa a udělali pořádný kurník a od té doby je klid.

GreyMouse: Máš pravdu, to s těmi vejcemi mi nedošlo.
Sice jsem tu psal o těch světločinných vrátkách, ale reálně nevím, jak je to spolehlivé a asi bych měl i obavy. Naše slepice v létě jsou docela dlouho venku a myslím si, že by stačilo, aby byly v podvečer třeba tmavé bouřkové mraky se zataženou oblohou a že by se to mohlo zavřít dříve, než by šly slepice spát. Zůstaly by pak venku, kde by byly nechráněné před kunou.

My jsme nedávno roztáhli nad výběh pro slepice síť proti ptákům, protože naše slepice z nedalekého stromu začal pozorovat dravec. Ta síť stála stovku. Je taková jemnější a není určená proti dravcům, ale útok dravce by zastavila minimálně tím, že by se do toho zamotal. A jako bonus už se tam tolik neslétávají holubi a ptáci z celého okolí se u slepic nazobat.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Lipon » čtv dub 13, 2023 21:29

Greymouse: to neporadím, my jsme s dravcema nikdy problém neměli, dycky jenom s kunama
naopak naše slepice si občas na dravce zahrály, když na dvoře nebo v zahradě lovily myši a svorně si je pak rozklofaly a roztahaly :mrgreen:
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » pát dub 14, 2023 4:31

Kuny tu jsou a byly v noci, kdy slepice byly zavřený. Přes den byl jednou za uherák problém s lasičkou. Jednou přiletěl dravec a už neodletěl. 2 slepice jsem sice musel zabít, ale soudě podle toho, jak byl dravec na cáry, se na něj ty slepice musely sesypat jak piraně. Ono se to nezdá, ale slepice umí být dost agresivní
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Dromedaro » pát dub 14, 2023 5:28

Jsem na toto téma googlil a vygooglil, že proti těm dravcům je jediná ochrana síť. Na ifauně je o tom delší diskuze, kde někteří píší, že se jim osvědčila babská rada mít se slepicemi i kachny nebo husy, že ti dravci pak přestali na slepice útočit. Ale pak tam píší další, že je to úplně k ničemu a nepomohlo to. Ještě tam někteří píší, že pomůže mít k hejnu slepic dobrého kohouta, který je chrání, ale taky to není 100%, že se vždycky najde slepice, která je trochu bokem z hejna a některým dravcům je úplně jedno všechno, když mají hlad a zaútočili i na slepici, která byla pár metrů od majitele.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Lipon » pát dub 14, 2023 7:22

Dromedaro - kuna chodí od soumraku do svítání, stačí to napojit na spínací hodiny, ráno pak lezou ven postupně, pokud není zavřený vchod - ten tím pádem nemusíš na noc zavírat a ráno jim ho chodit otvírat
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Dromedaro » pát dub 14, 2023 7:29

Aha. Chápal jsem to, že se zavřou do kurníku a ještě se to pojistí nášlapným elektrickým systémem.

Tak jestli to máš vyzkoušené, že to funguje, tak by to pro tu majitelovu nepřítomnost bylo asi lepší řešení než ty světlocitlivé dvířka.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod GreyMouse » pát dub 14, 2023 11:20

Dromedaro píše:Naše slepice v létě jsou docela dlouho venku a myslím si, že by stačilo, aby byly v podvečer třeba tmavé bouřkové mraky se zataženou oblohou a že by se to mohlo zavřít dříve, než by šly slepice spát. Zůstaly by pak venku, kde by byly nechráněné před kunou.

Mám to tedy jen vyčtené, ale prý jde nastavit libovolné zpoždění nebo pevný čas, což by zabránilo nechtěnému zavření slepic venku.

Dromedaro píše:My jsme nedávno roztáhli nad výběh pro slepice síť proti ptákům, protože naše slepice z nedalekého stromu začal pozorovat dravec. Ta síť stála stovku. Je taková jemnější a není určená proti dravcům, ale útok dravce by zastavila minimálně tím, že by se do toho zamotal. A jako bonus už se tam tolik neslétávají holubi a ptáci z celého okolí se u slepic nazobat.

To jste asi udělali dobře, takhle prý číhá třeba jestřáb. Náš kohout občas vyhlašuje poplach při průletu dravce, ale sedícího na stromě snadno přehlédne.
U nás je problém velikost výběhu (odhadem 800 - 900 m2), asi bychom museli výběh rozdělit a zasíťovat část a do zbytku je pouštět jen když by byl někdo poblíž. Uvidíme, jak se situace vyvine. Slepice jsme pořidili loni v dubnu a první útok přišel až letos v únoru. Teď nevíme, jestli přes léto útoky zmizí, protože budou mít dravci k dispozici dost jiné potravy, nebo jestli se budou vracet, když už objevili zdroj pomalu se pohybujícího a nepříliš bystrého žrádla.

Lipon píše:Greymouse: to neporadím, my jsme s dravcema nikdy problém neměli, dycky jenom s kunama
naopak naše slepice si občas na dravce zahrály, když na dvoře nebo v zahradě lovily myši a svorně si je pak rozklofaly a roztahaly :mrgreen:

Pokud by si troufly i na potkany, tak takové bojové slepice by se nám taky hodily. Obávám se, že naše slepice díky našemu psovi získaly pocit, že když je něco chlupaté a má to čtyři nohy, tak je to kámoš a není třeba s tím bojovat :?. A to ani v případě, že se to láduje jejich zrním #-o

Etheric píše:Jednou přiletěl dravec a už neodletěl. 2 slepice jsem sice musel zabít, ale soudě podle toho, jak byl dravec na cáry, se na něj ty slepice musely sesypat jak piraně. Ono se to nezdá, ale slepice umí být dost agresivní

Já četla, že se ze slepice stává dravec, když ucítí krev, což ty naše potvrdily, když vylezly z úkrytu a objevily zabitou kamarádku s roztrhanou nohou.
Četla jsem, že na slepice útočí hlavně jestřáb, který je schopen je i odnést. To už třeba káně nezvládne, ale občas z hladu to taky zkusí. Četla jsem o případu, kdy po útoku káněte majitelé napadené drůbeže odvezli zraněného dravce do záchranné stanice k ošetření. Dobře živená drůbež plná sil si poradila sama.

Dromedaro píše:Jsem na toto téma googlil a vygooglil, že proti těm dravcům je jediná ochrana síť. Na ifauně je o tom delší diskuze, kde někteří píší, že se jim osvědčila babská rada mít se slepicemi i kachny nebo husy, že ti dravci pak přestali na slepice útočit. Ale pak tam píší další, že je to úplně k ničemu a nepomohlo to. Ještě tam někteří píší, že pomůže mít k hejnu slepic dobrého kohouta, který je chrání, ale taky to není 100%, že se vždycky najde slepice, která je trochu bokem z hejna a některým dravcům je úplně jedno všechno, když mají hlad a zaútočili i na slepici, která byla pár metrů od majitele.

Jj, to už jsem taky četla. Zatím můžu potvrdit, že lesklé pohyblivé předměty k odrazení dravce nestačí. Kohouta jednou manžel zahlédl, jak se za odlétajícím dravcem žene, takže obranářské pudy má, ale výběh je holt velký a nemůže být všude.

Včera zase poplach. Kohout řval jak na lesy, většina slepic schovaná pod přístřeškem, na kraji "lesa" (3 smrky a 2 borovice) vyškubané peří... Ale slepice jsem našla všechny, takže se napadené tentokrát podařilo prchnout. Hodilo by se nám mít ve výběhu elektřinu a WiFi, abychom tam mohli nainstalovat nějaký kamerový systém :-k . Takhle ani nevím, jestli mám kohouta pochválit, že slepici ubránil nebo mu vynadat, že obranu nechal na ní a omezil se na úprk do úkrytu se zbytkem hejna :((
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Dromedaro » pát dub 14, 2023 11:45

Tu síť jsme natahovali právě v zimě, kdy se tam ten dravec začal objevovat. Taky myslím, že to bylo kvůli tomu zimnímu období, kdy nemají tolik jídla. Ale my teda máme výběh asi jen 4x3m pro osm slepic.

Slepice umí být hodně brutální, když na to přijde. I když se v hejnu objeví slabší a zranitelnější slepice, tak ji napadají. Alespoň ty naše.

Pak jsme měli kohouta, který se o ty slepice pěkně staral, bránil je a když jsme je vypustily na zahradu, vyhrabával pro ně žížaly a "volal" je, aby se přišly nazobat. Ale když zestárl a trochu opelichal, tak na něho útočily a klovaly ho. Museli jsme ho oddělit pletivem, aby měl klid. Umřel opuštěný ostatními slepicemi a odstrčený bokem v osamění. Přišlo mi to smutný a to hejno slepic jsem pak za to neměl moc rád. RIP

K těm potkanům: Na ně platí morče. Nesnáší jejich pískání. Ověřeno. Dal jsem dvě morčata ke králíkům a potkáni zmizeli. Před tím si pod králíkárnou vyhloubili díry.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod GreyMouse » pát dub 14, 2023 16:11

To se vaše slepičky moc neproběhnou, i ve velkochovu (typ chovu 1) mají mít ve výběhu aspoň 4 m2 na kus. Naše mají po redukci počtu asi 20x víc (ale možná proto jsou dost hubené, jak toho hodně naběhají :-))

To jo, jsou to potvory, starší šikanují mladší, i když už jsou taky dospělé. Tu hierarchii už mají asi zafixovanou a platí dokud nějaká šikanující nezeslábne.

Jj, ten náš taky svolává harém, když najde něco zajímavýho, sám žížalu možná ještě neměl. Mezi slepicema občas i lítá peří, ale kohouta si předcházejí a podlézavě mu probírají peří na krku. Zvláštní je, jak si on hlídá ty svoje. Když se ocitla jedna z jeho hejna za plotem (před přistřihováním křídel :-)), tak pobíhal vyplašeně u plotu, protože nevěděl, jak ji dostat zpátky. O kus dál za tím samým plotem jsou cizí slepice a těch si vůbec nevšímá.

Jestli jste z kohoutka neměli radši uvařit polívku? :-k

Tak proto měla kdysi babička u králíků morčata. Když už neměla prasata, měla králíky i v chlívku a tam se potkani mohli dostat snadno.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » pát dub 14, 2023 18:52

Morčata jsou taky k jídlu, koneckonců se to hodí, aspoň neni furt králík :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Pokec