Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky, kytky

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Dromedaro » pon dub 24, 2023 18:26

Toho se taky vždycky bojím, když sbírám česnek. Tam kam chodím, rostou zároveň i konvalinky. Letos ale nejdu.
Dvě ženy se přiotrávily ocúnem, spletly si ho s medvědím česnekem
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » pon dub 24, 2023 18:54

To sou jelita. Pokud něco neznám, tak to nesbírám...
To je jako zaměnit růžovku za muchomůrku tygrovanou... Dobře jim tak, když kolikrát vidim, jak lidi bezohledně rvou co jim přijde pod ruce a co nevorvou to rozdupou, kolikrát si vduchu říkám něco ve smyslu kéžby si to spletli a vyblili i snídani z předvčerejška, hovada :evil:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Dromedaro » pon dub 24, 2023 19:20

Etheric píše:To sou jelita

:)
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 11, 2023 7:45

Započala sklizeň jalapeňo. Všechny plody zatím vznikly opylením vatovou tyčinkou.
IMG_20230507_184731.jpg

IMG_20230511_083645.jpg

Maj dužinu masitou, 3mm tlustou. Ze 4 rostlin toho bude tolik, že budu zavařovat, sušit, udělám chilli omáčku, možná zkusim něco vyudit.. Sklízet budu průběžně až do mrazů na podzim.
Co kdo ještě děláte z chilli?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod booze » čtv kvě 11, 2023 20:20

Lutenica :tonqe:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » úte črc 4, 2023 18:49

Na plodech rajčat se mi začaly dělat hnilobný skvrny, různě po plodech. Přelitím nebo tak to určitě není, ničím to napadený taky neni, žeby nedostatek vápníku? Je to na polovině rostlin, přitom půdu maj stejnou, rostou vedle sebe.... Nenapadá vás někoho příčina? Krom toho možnýho nedostatku vápníku
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » úte črc 4, 2023 23:04

Nedostatek vapniku zpusobuje cernani spicek rajcat, viz tady, odstavec 1. Coz teda asi nebude tvuj pripad.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » stř črc 5, 2023 5:24

Dle jinýho zdroje moje problémy může způsobovat málo vápníku. Jinak nevim, tohle se mi dělalo když to pomlátily kroupy, je to jak od nárazu, ne jak fleky plísně. Koupím vápník a vyzkouším, nic jinýho mě nenapadá, od hmyzu to není, krom plodů nikde ani náznak problému.. Ty plody chcu žrát, ne zelený stříhat a vyhazovat..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Dromedaro » stř črc 5, 2023 6:52

Nevím jestli to bude fungovat, ale tak nešlo by to vyfotit a zkopírovat fotku do google vyhledavače? Pak by ti to mělo najít podobné fotky a s tím i články o příčině problému. Nebo se zkus zeptat toho děda vševěda ChatGpt.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » stř črc 5, 2023 7:49

Tohle přineslo ten vápník. Plus možnost změny teplot, tou to prý taky může být, ale to neovlivním, je to venku, krytý místo nemám, leda bych ty rajčata měl doma, ale kdo to tam bude opylovat.... Jiný věci vyloučeny, byly by vidět i jinde na rostlině. Tak ho zkusim koupit, stříká se to na listy. Uvidim. Ale jalapeňo, co rostou vedle, ve stejný půdě i kýblech, těm se daří náramně, už nestíhám žrát, budu muset začít zpracovávat. Všemu se daří krásně, ovoce bude tak 700% mé potřeby, jen ty rajčata...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Dromedaro » stř črc 5, 2023 8:14

Nám letos meruňky, broskve pomrzly, třešní je také výrazněji méně než je obvyklé, ale furt to stačilo pro nás i sousedy. Dělal jsem bublaniny z třešní. Já zatím nezavařuju. Jahod máme dost, saláty nestíháme jíst, hrášek snědl pes. Ostatní se ještě uvidí, ale zatím se tomu taky daří..
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » stř črc 5, 2023 9:50

Tak na meruňky tu nejsou vůbec podmínky.
Třešně tu teprve začínají červenat, jahody jsem pěstoval ze semen, ty budu mít až další rok. Saláty jsem chtěl, ale už nebylo místo. Další rok to musim líp vymyslet, co půjde dát do nádob, aby se uvolnily záhony na to, co se v nádobách blbě pěstuje. To budu mít zábavu na zimu, plánovat co kam dám. Nemám šanci zasadit všechno, co bysem rád, tolik místa není
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod GreyMouse » stř črc 5, 2023 10:18

Etheric píše:Na plodech rajčat se mi začaly dělat hnilobný skvrny, různě po plodech.

Nechceš sem dát fotku? Ne že by to bylo ideální fórum na řešení podobných problémů, ale když už jsi to sám nakousl...
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » stř črc 5, 2023 11:31

Takhle to roste, za sebou to má zeď ze strany, kde fouká. Ani do toho nechčije. Akorát přes den je tam 30+ a v noci teď často méně než 10....
IMG_20230705_120312.jpg

Takhle vypadá rajče, co je v pořádku
IMG_20230705_120335.jpg

A takhle zmíněnej plod, krásnej, ale udělá se na něm tohle a rozlejzá se to. Když ho rozkrojím, je to až dovnitř, žádná stopa po hmyzu. Ty zelený okraje fleku na fotce jsou důsledek stlačení, je to v tom místě měkký, nepřekvapivě. Vypadá to, jako kdyby to bylo dobitý od krup a začalo v těch místech hnít, ale to můžu vyloučit.
Dělá se to až na větších plodech.
Přílohy
IMG_20230705_120746.jpg
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Dromedaro » stř črc 5, 2023 12:20

Jsem to přeposlal matce a prý je to plíseň. Tak jsem ji psal i jestli ví, čím to je, tak jestli bude vědět, tak napíšu.

EDIT: Tak přepisuju zprávu od matky:

Zalévání na listy nebo to bude vzduchem, napadené plody bych otrhala a taky listy, aby se plíseň nerozšiřovala. Myslím, že tam neproudí u té zdi vzduch. Já u rajčat listy od sporu postupně otrhávám.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » stř črc 5, 2023 13:10

Plíseň vždycky vypadala jinak, tohle je spíš jak nějakej druh hniloby.. Vlhkost, aby se dařilo plísním, tam právě vůbec není, letos je obzvlášť sucho. Zalévám vždy jen hlínu, listy nikdy, na ty ani neprší. Spodní listy jsou už dávno pryč a tyto ostatní nechávám dokud jsou pěkný, listy jsou potřeba i pro chuť rajčat
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod GreyMouse » úte črc 11, 2023 10:30

Taky mi to nepřijde jako plíseň (bramborová) - ta se mi vždycky objevila nejdřív na listech a tyhle rostliny vypadají (aspoň na fotkách) zdravě. U toho nedostatku vápníku píšou, že bývá důsledkem přehnojení dusíkem a draslíkem; ty's psal o použití domácího kompostu, tak ho možná bylo trochu víc než by bylo ideální. Mně by ten nedostatek vápníku smysl dával.

Jako prevenci nedostatku vápníku mj. doporučují dřevěný popel. My ho v zimě občas na záhon sypeme; někde jsem si přečetla, že je to dobrý, ale nevěděla jsem vlastně proč. Takže jsem si teď rozšířila obzory :-)

Asi by nebylo špatné zamíchat příští rok do substrátu dolomitický vápenec. Ale teď na první pomoc to bude chtít asi něco "lepšího".
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » úte črc 11, 2023 11:55

Popel tam přidán byl, vše ok, nic jinýho neprotestuje a roste to v tom samým. Papriky nádherný, ostatní zelenina taky. Ale z rajčat jsem zas ostříhal plody, který byly napadený. Vždycky až ty větší plody, menší jsou krásný. Úplně u zdi to neni, na listy neprší.. Jen občas ty brutální výkyvy teplot, s tím tu nic nenadělám. Rajčata jsou choulostivý potvory..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod sobb » úte črc 11, 2023 23:25

GreyMouse píše:mj. doporučují dřevěný popel.
No jo, dřevěný popel je celkem cenná věc, nejen kvůli obsahu vápníku, ale taky draslíku, fosforu a hořčíku. Trochu takové NPK bez N :) Docela srandovní je, že věc, které máme nadbytky a občas ji sypem i ke smrčkům co lesa (našeho samozřejmě, ať rostou :D ), je natolik poptávaná. Sousedi si k nám chodí pro popel s kýblem :lol: Sami totiž topí kombinací dřeva a uhlí a z toho popel na zahrádku jaksi člověk mít nechce. Opačný extrém je, že někdo (vlastnící pozemek) je schopen sypat dřevěný popel do popelnice #-o
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » stř črc 12, 2023 3:52

U nás se pálí oheň tak často, že velká část popela jde do popelnice. Jinak by byl kompost z poloviny tvořenej popelem. Něco na kompost, něco na záhony a furt ještě zbyde hodně na vyhození. Sousedi nechtějí, taky pálí ohně
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod GreyMouse » stř črc 12, 2023 16:49

Etheric píše:Jen občas ty brutální výkyvy teplot, s tím tu nic nenadělám. Rajčata jsou choulostivý potvory..

Čemu říkáš brutální výkyvy teplot? U nás je přes den (hnusný) vedro, v noci se ochladí na příjemných necelých 20, rozdíl (hádám) tak 10 - 15°. Tj. nic zvláštního v horkým létě.

A něco s tím vápníkem zkoušíš? Zajímalo by mě, jestli to zabere.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod GreyMouse » stř črc 12, 2023 16:52

sobb píše:No jo, dřevěný popel je celkem cenná věc, nejen kvůli obsahu vápníku, ale taky draslíku, fosforu a hořčíku.

Naše slepice ho asi považují za superpotravinu. Když jim občas nějaký nasypu, aby se mohly popelit, tak ho nejdřív nadšeně žerou :D
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod booze » stř črc 12, 2023 18:46

Mas to prehnojene. Dej vapnik a horcik.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » čtv črc 13, 2023 6:23

Jak je teda možný, že vše ostatní roste jak má, dokonce i některý rajčata stejný odrůdy, ve stejný hlíně.
Vápník jsem tu chtěl koupit, ale v obchodech není a v pěstitelským krámu neberou karty = pa pa. Objednám z netu...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod GreyMouse » pát črc 14, 2023 11:06

Etheric píše:Jak je teda možný, že vše ostatní roste jak má, dokonce i některý rajčata stejný odrůdy, ve stejný hlíně.

Taky mám rajčata jedné odrůdy na jednom záhonu a nevypadají stejně. A stejné nebyly ani sazeničky v kelímcích. Jako by některé rostliny byly dravější a žravější. Možná mají některé víc kořenů a jsou schopné "vcucnout" víc živin. A jiné druhy zeleniny už vůbec nemusí mít stejné požadavky na výživu a vadí/vyhovuje jim něco jiného. Prostě podle toho co píšeš bych variantu přehnojení některými prvky nezavrhovala.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » pon zář 4, 2023 1:15

Letos se mi podarilo vypestovat mutanty. Vloni jsem mel jednu rostlinu chilli papricek, ktere vypadaji jako male houby nebo kvetaky. Kus vedle byly klasicke dlouhe feferonky. Chilli se ukazaly prijemne chutne, a tak jsem z nich nasbiral seminka a letos zasadil. Jelikoz puvodni klicilo velmi spatne (z osmi se chytlo jedno), zasadil jsem jich vic a ony kupodivu vyklicily vsechny, takze jich mam spoustu. Prekvapeni ovsem nastalo, kdyz zacaly plodit. Misto houbovitych papricek na nich vyrostly dlouhe, ale ne hladke, maji ruzne pokrabacene konce. Nejspis doslo ke krizovemu opyleni, na chilli se dostal pyl z feneronek a vyrostli mutanti #-o Vylozene na skodu to neni, chut se docela blizi puvodnim chilli, mozna jsou o neco min palive, ale rozhodne vyrazne vic, nez feferonky.

Zajimave ovsem je, ze v jednom kvetinaci, ve kterem jsou dve rostliny, je jedna mutant a jedna puvodni chilli. Pritom ta seminka byla ze stejnych papricek... Takze je mam takhle hezky vedle sebe:
chilli.jpg

A jeste dotaz. Mam tech papricek letos tolik, ze je nestiham spotrebovavat jak dozravaji ani s vydatnou pomoci terminatorky. Uz ted jsme snedli pres pul kila a bude tam mozna jeste jednou tolik. Zato v zime by se hodily. Jak je uchovat, aby se pak daly pouzit stejne, jak cerstve?

BTW, jsou palive tak, ze na krajeni musim pouzivat latexove rukavice. Uz mam druhou krabici 8-[
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » pon zář 4, 2023 4:05

Máš novou odrůdu - pojmenuj si ji a nech registrovat :)

Taky přemýšlím, co s chilli. Těch mám více druhů a všechno obsypaný.
Chilli omáčka, chilli pasta se solí, zavařit (vykuchané, a pokud hodně pálí, tak do malých sklenic). Nebo zmíněná ljuťenica. Chilli olej. Papriky plněný sýrem v oleji,...

Pálí tě ruce i po tom, co sundáš latex rukavice? Jestli ne, tak to chilli nepatří do skupiny "opravdu pálivé" :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » pon zář 4, 2023 4:35

Jakoze by palily pres latexove rukavice? To nastesti ne a nechce se mi verit, ze by to nejake delaly. Tyhle jsou palive tak akorat, na palivejsi uz bych asi potreboval bryle a neco na nos, pali trochu i kdyz krajim tyhle.

Mezitim jsem nasel, ze se daji normalne strcit do mrazaku. To mozna bude nejlepsi, pouzivame je jen do jidla.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » pon zář 4, 2023 4:42

Ano, dělají, měl jsem loni takový. Chceš poslat, abyses přesvědčil? ;)
Jinak ačkoliv extrémně pálí, jsou vynikající, jen musíš opatrně, do jídla stačí fakt trocha.

Mrazák zničí konzistenci
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » pon zář 4, 2023 4:51

Diky, ale nemusim mit vsechno ;-) Ty moje jsou palive asi jako Habanero, mozna o neco min, a uplne mi to staci.

Jo, to jsem taky cetl, ale to by nemuselo vadit. Stejne jdou na male kousky pokrajene do jidla, kde z nich obvykle moc nezustane. Pokud neznici chut, tak fajn.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Pokec