Skupinové finanční vyrovnání výletů, cest, pobytů

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Skupinové finanční vyrovnání výletů, cest, pobytů

Příspěvekod Hafi » pon lis 6, 2017 20:36

Zdar,
už ani nevím proč, ale celkem vždy na mě spadne funkce pokladníka. Ať už kdysi ve škole, tak vždy na konci konci každé společné akce se ozve "Hafi, tak pak pošli, kdo má komu kolik poslat.". Vesměs platíme tak nějak, kdo zrovna má peníze po ruce, ale zas to nechcem na konci dělit rovným dílem počtem účastníků - někdo přijede později, další nepije, jiný si dá v hospodě výrazně dražší jídlo než ostatní a další třeba jednu společnou aktivitu z nějakých důvodů vynechá.
Za léta jsem si udělal celkem funkční systém, jak se dopočítat výsledku, ale nikdy jsem neměl čas udělat tu práci pořádně, abych si to nějak zjednodušil - vesměs z důvodu nepřítomnosti počítače, nebo nedostatku času.
Naposledy jsem měl celkem čas cestou z vandru v Beskydech, tak jsem udělal tabulku, kterou jsem upravil tak, aby byla co nejobecněji použitelná, tak třeba někomu poslouží.
V detailech se excel a google verze lišej, protože některý vzorce fungují trochu jinak (a líp to neumím). Excel verze jde stáhnout, pro úpravy jsou odemčeny jen buňky, u kterých čekám, že by je uživatel měl měnit. Pro případ, že by si to někdo chtěl upravit, tak je tam uvedený heslo pro odemknutí. Je to dělaný v českym excelu 2016, nevím, jestli vše bude fungovat ve starší nebo jinojazyčné verzi.
Google drive je znatelně pomalejší na výpočty, ale možná leckdy na cestách univerzálnější. Pro úpravy je nutné si to uložit kopii na vlastní google disk: soubor - vytvořit kopii - ... Úpravy mimo očekávané změny jsou možné, ale jsou tam nastavené rozsahy, kdy to vyhodí upozornění, ale u té kopie si je samozřejmě můžete změnit.
Obě verze jsem uvažoval tak, že vždy začínat po každé akci s čistým souborem, nepůjde pak jen smazat vyplněné (protože v rámci toho nejspíš přepíšete nějaké default hodnoty, které jsme tam vnutil vzorcem).
Nevymyslel jsem nějaký univerzální postup, aby se ty vzorce v případě potřeby samy dál roztahovaly (a nechtěl jsem to připravovat na maximální technické možnosti excelu, když bych to stejně nevyužil, a jen by to bylo pomalejší), tedy tak jak to je, bude to fungovat pro až 20 lidí a 200 plateb (což by mě vždy stačilo), dál si to můžete upravit sami.

Návod - z části plyne z toho příkladu na google drive. Jinak do listu "seznam účastníků" se vyplní jména (unikátní!), pak do listu "přehled plateb" se napíše co, za kolik, v jaké měně, kdo a za koho platil. Poměry rozdělení platby tam jde napsat dosti v libovolném tvaru (viz příklad), defaultně to samozřejmě počítá dělení rovným dílem mezi všechny účastníky. A pak zpět v "seznamu účastníků" už se samo spočítá kdo je v mínusu, kdo v plusu, případně to jde zaokrouhlit na požadovanou částku (nikdy to neřešíme na koruny) a ručně upravit (aby součet vyšel na nula, což po zaokrouhlení nemusí). Třetí list je jen pracovní pro přehled.

Volně k dispozici, pokud tam najdete nějakou chybu, nebo budete mít námět, jak to ještě vylepšit, tak klidně napište. Pokud na to je nějaká úplně super aplikace, tak to klidně napište taky, třeba to někdo využije, nicméně to není zrovna řešení pro mě.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Skupinové finanční vyrovnání výletů, cest, pobytů

Příspěvekod slezacekm » pon lis 6, 2017 20:45

diky. pouzivam aplikaci Tricount jeden vytvori vylet, pozve zbytek. kazdy pak do aplikace pise kolik za koho plati. na konci mas dano kolik kdo komu. jednoduche, strucne, efektivni
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Skupinové finanční vyrovnání výletů, cest, pobytů

Příspěvekod oodoow » pon lis 6, 2017 20:58

Jojo, na tohle je nejlepší nějaká aplikace na mobilu. Na konci to vyjede, kdo kolik komu a za co a je to, přesně jak píše slezacekm. Některé fungují i v různých měnách, kdyby chtěl někdo dát cestu přes x států, taky to průběžně ukazuje, kdo nejvíc dluží a měl by tedy platit příště.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Skupinové finanční vyrovnání výletů, cest, pobytů

Příspěvekod Sirkka » pon lis 6, 2017 21:09

Jj, appka v mobilu Settle Up (dříve to byl Dlužníček). Akorát před update to bylo lepší.
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Skupinové finanční vyrovnání výletů, cest, pobytů

Příspěvekod Hafi » pon lis 6, 2017 21:12

Aplikace je vesměs nutná mít podporující telefon (což nemám a excel (byť trochu triviálnější) zvládne i nějaký office balík pro blackberry). Koukám, že ta Tricount má i webovou verzi, což už není tak nepoužitelný, ale zběžně koukám, že to musí být docela oser to tam vyplňovat (resp. asi je to celkem dobrý pro situaci, kdy tam člověk ty výdaje přidává průběžně, ale v momentě kdy většinou všichni cestou domů nebo těsně před odjezdem jen nadiktují co platili, tak bych se z toho asi uklikal, každá platba má vlastní stránku + ještě další stránka s detaily rozdělení).
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Skupinové finanční vyrovnání výletů, cest, pobytů

Příspěvekod ptrupek » úte lis 7, 2017 8:27

Ten excel mi prijde jako ne moc prakticky - pri kazde platbe otvirat xls a u kazdeho vyplnovat kdo za koho platil (+ horsi upravy). Mi vyhovuje Settle Up - clovek da, kdo platil, vybere za koho, pripadne upravi vahy/castky plateb, umoznuje platby ve vice menach. A na zaver spocita, kdo ma komu kolik dat, aby to bylo na co nejmene transakci.
Jinak pokud vim, blackberry umoznuje nekdy od verze 10 instalovat i android aplikace.
ptrupek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát úno 5, 2016 7:29

Re: Skupinové finanční vyrovnání výletů, cest, pobytů

Příspěvekod Hafi » úte lis 7, 2017 8:55

Jak jsem psal, pokud to zadavas po kazdy platbe, tak je asi praktictejsi appka tohoto strihu. Nejak to ale nikdy tak my nedelame, proste nechci na to myslet pokazde kdyz nekdo něco zaplati, navic u toho casto clovek neni, .... A kdyz uz to pises najednou, prijde mi subjektivne praktictejsi ten excel.
Kdo komu kolik delam od oka, mozna by to slo taky nejak vymyslet, ale vetsinou to byva tak, ze nektery vydaje jsou vyrazne vyssi nez jine, tedy ten co je zaplati je po akci vyrazne v plusu, a naprosta vetsina v minusu.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Skupinové finanční vyrovnání výletů, cest, pobytů

Příspěvekod shoe » úte lis 7, 2017 14:43

Jste zkušení borci....tak vám možná bude připadat mé řešení jako nedostatečné:-)


Ale mne připadá z organizačního pohledu nejjednodušší následující:

1) Vše společné platí jeden člověk (a je jedno zda hotovostí či kartou, kartou dokonce ideální...následně si z účtu jednoduše uděláš přehled útrat...a nemusíš si to nikde evidovat.. Případně si můžeš vybrat X hotovosti...a pak to k nákladům z výpisu bankovního účtu připočítat.)

Pokud by se mělo jednat o větší finance, tak Ti mohou všichni zaslat zálohu:-)

2) Následně rozpočítat náklady mezi členy a dořešit nedoplatky, v případě vyšší zálohy dořešit vratky.


Pokud si někdo chce něco koupit "soukromého", tak ať si to koupí sám soukromě. Dovolenou si chci užít...takže co nejjednodušší systém na evidenci. Pokud něco kupuji hromadně a dávám to ostatním k dispozici, tak tam neočekávám, že mi to někdo bude platit zpět.
O našem cestování s Lenkou si můžete přečíst na http://easy-trail.com

Pacific Crest Trail Nový Zéland Korsika Mallorka Pyreneje Azorské ostrovy

YouTube: http://youtube.com/c/easytrail
Instagram: http://instagram.com/EasyTrail/

Seznam vybavení s odkazy: https://lighterpack.com/r/a0xb13
shoe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: čtv srp 15, 2013 22:51

Re: Skupinové finanční vyrovnání výletů, cest, pobytů

Příspěvekod Hafi » úte lis 7, 2017 17:20

Pokud vsechny vydaje jsou spolecne, tak je to castecne reseni, kdyz ne, tak skoncis na tom rozpocitani. Ale bezny stav za me je prinejmensim takovy, ze nekdo prijede pozdeji, nekdo si radsi uvari jednou veceri sám, jiny jde do hospody, ... Tedy musis rozpocitavat kazdou trnsakci zvlast...coz uz neni uplne trivialni.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Skupinové finanční vyrovnání výletů, cest, pobytů

Příspěvekod shoe » úte lis 7, 2017 18:43

@hafi: já bych tohle nedal:)) Zaručeně by mi to minimálně trochu otrávilo dovolenou:-))
O našem cestování s Lenkou si můžete přečíst na http://easy-trail.com

Pacific Crest Trail Nový Zéland Korsika Mallorka Pyreneje Azorské ostrovy

YouTube: http://youtube.com/c/easytrail
Instagram: http://instagram.com/EasyTrail/

Seznam vybavení s odkazy: https://lighterpack.com/r/a0xb13
shoe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: čtv srp 15, 2013 22:51

Re: Skupinové finanční vyrovnání výletů, cest, pobytů

Příspěvekod Hafi » úte lis 7, 2017 22:20

Dobré účty dělají dobré přátele :wink: Asi jsou situace, kdy je to jednoduché, ale typicky, když jedem třeba na silvestra na chatu, tak se tam lidi různě průběžně objeví a odjíždí tak 15-20 lidí a rozhodně nikdo nemá průběžně sílu je při odjezdu zkásnout, tedy to pak před odjezdem/cestou domu/po návratu spočítám a pošlu kdo komu kolik. Zvláště když to dělám před odejzdem dom, tak se tím většinou vyhnu úklidu ubytka, tedy se ani až tak nebráním :ú
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(


Zpět na Pokec