Vlakem, autem nebo letadlem?

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Dolomity

Příspěvekod grco » stř kvě 10, 2017 8:00

Ty vole, tak som to len tak pre zaujimavost dal do idosu...

Brno -> Toblach = 10 hodin a 4 prestupy! Blbych 600km :D
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Příspěvekod pickard » stř kvě 10, 2017 8:17

No, to je to pohodový cestování vlakem namísto auta.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re:

Příspěvekod mike » stř kvě 10, 2017 15:55

pickard píše:No, to je to pohodový cestování vlakem namísto auta.

Pohodlny v tom, ze nemusis ridit ;-) Rano sednu v Praze do vlaku, do Lince spim, presednu, co Salzburku spim, presednu a pres Alpy se kocham krajinou a pospavam. Posledni usek pres Lienz a Sillian se najim, pripravim na turu a kdyz vylezu z vlaku, muzu rovnou jit. Pohoda :)

@Zdena: auto spis v Toblachu, misto urcite najdes. Cortina je luftacke centrum, tezka snobarna, v sezone jsou tam miliony lidi a mozna budes mit problem vubec najit neplacene parkoviste.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Vlakem, autem nebo letadlem?

Příspěvekod fps » čtv kvě 11, 2017 10:58

mike píše:
pickard píše:No, to je to pohodový cestování vlakem namísto auta.

Pohodlny v tom, ze nemusis ridit ;-) Rano sednu v Praze do vlaku, do Lince spim, presednu, co Salzburku spim, presednu a pres Alpy se kocham krajinou a pospavam. Posledni usek pres Lienz a Sillian se najim, pripravim na turu a kdyz vylezu z vlaku, muzu rovnou jit. Pohoda :)

moje řeč, kdybych měl tuhle trasu odřídit v současnosti, tak se z toho budu týden vzpamatovávat, ale na začátku devadesátých let jsem několikrát jel autem třeba do Stockholmu který je o hodně dál, a problém jsem neměl, tedy jestli si správně pamatuji? ale to jsem byl ještě mladý a blbý
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Dolomity

Příspěvekod grco » čtv kvě 11, 2017 11:35

Urcite viac by som bol unaveny z neustaleho presadania, presuvania batoziny, cakania, a otravovania cudzimi ludmi, ako z par hodin sedenia v klimatizovanom aute :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Dolomity

Příspěvekod wawrik » čtv kvě 11, 2017 11:41

A hlavne tak polovicu dovolenky precestujem :D Nehovoriac o víkendových túrach, to by som z vlaku vysadol a rovno by som mohol nasadať na ten domov.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Dolomity

Příspěvekod apuka » čtv kvě 11, 2017 11:46

Vsak pockej jeste 15-20 let vozeni se v tom klimatizovanem aute... :wink:

Teda nevim, jestli je takova vyhra popojizdet v Rakousku pres hory v tech kolonach, co tam v lete byvaji... Nebo se snazit trhnout rychlostni rekord pod pul hodinu (neky i hodinu) na 4-5km useku prujezdu Lienzem od Matrei smerem na Villach... O mnohakilometrovych frontach pred alpskymi tunely (a neskutecnym tahanim se krokem celymi objizdkami) taky vim sve.

My posledne roky jezdime autem, ale nejvice kvuli tomu, ze tahame ponekud vice, nez bychom byly schopni (resp. ochotni) tahat na sebe ve vlacich. Jinak je ten rozdil v pohodlnosti (lepsi u vlaku) je hodne velky (hlavne, kdyz me ted manzelka ani nepusti k rizeni :-)). Alespon na mista, kam jezdime - krome lonskeho Saas Grundu, tam se z Ostravy vlakem jede blbe.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity

Příspěvekod Zdéňa » čtv kvě 11, 2017 11:55

Do nebo přes Rakousko jezdím autem tak 3 - 5x za rok a v koloně stojím fakt vyjímečně. Chce to se vyhnout profláknutým časům. A nikdy jsem tam nestál tak dlouho, že by to vlakem bylo rychlejší. :wink: A speciálně na prodloužené víkendy ty vlaky nedávají skoro vůbec smysl.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Dolomity

Příspěvekod grco » čtv kvě 11, 2017 11:58

Neviem teda kam a kedy jazdis, ale ja mam s kolonami problem vynimocne. Este sa mi nikdy nestalo, ze by som sa zdrzal viac jak 1 hod v kolone, a to aj pocas 1500km cesty.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Dolomity

Příspěvekod apuka » čtv kvě 11, 2017 13:26

Teda to by me zajimalo kam a kdy jezdite Vy...
Priklad: Chci jit z OV do Otztalu (tento usek jsme jeli mnohokrat autem i vlakem, jen vlakem to byle jeste pred modernizaci, bylo to pomalejsi), nechci jezdit v noci. Pocital jsem to na stredu +ě. cervence, kdy jeste nejsou prazdniny a provoz je mensi.
1) Na vlak si sednu v 7:08, v Otztal Bahnhof vysednu 15:26 a to jeste mam na prestup 40 min ve Vidni, kdy si mohu neco na nadrazi nakoupit k jidlu ve velkem Sparu.
2) Do auta si sednu v 6:00, podle navigace bych mel vystoupit u Otztal Bahnhof (je to hned vedle dalnice) v cca 15:00, ve skutecnosti budu min. jednou tankovat a kafe - +25min, minimalne jednou se zastavim oddechnout si, kafe a obed - +30-40 min; cesta je krome useku kolem novomlynskych nadrzi az kus do Rakouska stale po dalnici. Prvni kolony jsou na dalnici na Brno- opravuje se, auta nestihaji -, pri stesti +20 min, v horsim pripade (napr. havarka klidne i 1,5hod); Dalsi kolona je cely usek po dalnici, hlavne v Rakousku, vetsinou se pujde prumernou rychlosti za usel do 50 km/h, spise pomaleji, to je min. +15 min zdrzeni; prvni kolony a spomaleni je kolem Linze, to bude v dobrem pripade +10 min, dalsi kolem Salzburgu +10 min, pokud budou Nemci zase kontrolovat na hranicich, tak min. +1 hod; user po nemeckych dalnicich je na nekolika mistech ucpany a kolony stoji, prumerna ztrata +30-45min, klidne i o hodne vice; dalsi cekani jsou kolony kolem Insbrucku +20 min, pote to uz jde dobre. Takze skutecny prijezd je nejdrive kolem pul seste vecer (bez nemecke pohranicni kontroly). Pri velkem stesti mozna v pet, pri obrovskem stesti v pul pate. Furt je to pomalejsi nez vlakem.

Od Otztal Bahnhofu se autem da dostat napr. do Obergurglu nebo Ventu o cca 10-15 min rychleji nez busem, ale stejne se zastavime nekde nakoupit, takze se to srovna. Z auta vystoupim utahany, protoze jsem musel celou dobu sedet, nemohl jsem se zvednout, projit se, atd. krome zastavek. Ve vlaku jsem to mohl udelat kdykoliv, mohl jsem na zachod kdykoliv. Pripominam, ze jezdime cca podle predpisu, takze max. 130 km/h, v Nemecku obcas o trochu vic, ale moc casto to nejde, je to tam jednak dost omezene a v kolonach se to taky moc neda.

O jizdach pres Viden, pres tunel z Matrei+mistnimi komunikacemi v kolonach az k dalnici, od Villachu do Lienzu, o cekani az 3 hodiny na vjezd do jinych tunelu radeji nic nepisu. Stejne tak o tom, jak se jelo celou dobu v prutrzi mracen s omezenim rychlosti prenosnymi znackami na 40km/h po cele dalnici (ne ze by se dalo tak rychle jet...) az do Linze.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity

Příspěvekod wawrik » čtv kvě 11, 2017 13:42

Počkaj, ty sa sťažuješ, že ideš v aute ako spolujazdec? :shock: Mimochodom, v Rakúsku existuje hustá sieť veľmi dobre vybavených parkovísk, prečo tam občas nezastavíš a nepretiahneš sa?

Ja chodím napríklad:

1. Mallnitz. 5 hodín, keď vyrážam z roboty v piatok o tretej, občas chytím nehodu a zápchu na obchvate Viedne. Zdržanie pol hodiny.
2. Radstadt. 4 hodiny. Inak detto.
2. Liesingtal. 3 hodiny vrátane prestávok. Z BA vyrážame v sobotu o šiestej, ledva stretneme nejaké autá.
3. Seewiesen. 2,5 hodiny. Cesta viď vyššie.

Keď idem ako spolujazdec, tak si cestu ani nevšimnem. Keď šoférujem, po 2-3 hodinách nemám žiadny problém. A to je moje auto zle šoférovateľný kamión, dosť nevhodný na rakúske horské diaľnice.

Vlak som si len raz pozrel a viac som sa neunúval. Násobne dlhý čas cestovania, samý prestup, nemám sa kedy vyspať ani oddýchnuť. Furt treba striehnuť.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Dolomity

Příspěvekod grco » čtv kvě 11, 2017 14:05

@apuka: Ty musis mat fakt strasnu zivotnu smolu, podla toho co popisujes :D

Ja som do Alp este inak ako autom ani nesiel a nic z toho, co popisujes, som nezazil. Ano, nejake zdrzania boli, ale max 1 hod celkovo, a to aj na dlhsich cestach, napriklad az do Modane (1400km). Autom som tam za 15 hodin aj s prestavkami. Vlakom je to 18.5 az 22.5 hodin (podla spoja)! A vsetko cez noc s tym, ze prestupujem niekde v Milane o 3 rano! Fakt super :D

Za to klasicke spozdene vlaky, pokazene vlaky, rozne cakania a nestihanie prestupov, kvoli meskaniu, toho som zazil ovela viac, a to pritom tym vlakom chodim minimalne :D
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Dolomity

Příspěvekod apuka » čtv kvě 11, 2017 14:19

To jsou ale uplne jine podminky, uplne jine trasy. Predpokladam, ze vyrazis z Blavy, jinak bys nemel sanci na ty casy.
Jenze ja vyrazim z Ostravy a protoze nechceme jezdit v noci (v nasem veku to za jednu dalsi noc nedospis, co ztratis v noci predtim a napr. ja pres den moc nenaspim, ani kdyz jsem byl po dvou nocnich, my to neslo) a alespon trochu se potrebujeme vyspat po praci, drive nez v 6:00 nevyrazime, spise o neco pozdeji. To ale znamena, ze pred Brnem uz "stihneme" kolony, stejne tak u hranic a vsude jinde...
Na druhe strane, co jezdime (Otztal, Zillertal, Arlberg, jednou Virgental) by se vlakem dalo max na dva prestupy a to jeden je delsi ve Vidni, druhy na konci na mistni dopravu, pokud je treba. Na nic neni extra treba davat pozor. Cestujes nejdrive >2,5 hod a pote nejakych 5 hodin, jen na konci chvili kratce - to se mas cas v pohode se i vyspat (coz pro mne je problem stejne jako v aute). A koukam, ze napr. do Mallnitzu to mas uplne stejne, kdyz chces, mas na jeden prestup - ale kvuli smerovani vlaku to mas o hodinu+ delsi. Jinak ale v A po dalnici po podobne trase nikdy nebudes rychlejsi nez jejich Railjet, alespon ne na paternich tratich - prece jen 200km/h je 200 km...

Jo, ted se stezuji jako spolujezdec. Ale "uzil" jsem si to par let i jako ridic, a to i s jedinou zastavkou napr. az do Arlbergu, celou dobu v lijaku (to jsem taky byl dva dny nepouzitelny). Nam to samozrejme trva vice, nez jsem to popsal, protoze se zastavujeme casteji, prave kvuli protazeni, zachodu a kafe.
Ale jezdis na ty "velmi dobre vybavene parkoviste" v sezone, kdyz jsou totalne preplnene, jak pres vikend tak i pres tyden, mas problem najit misto na parkovani a mas problem najit male mistecko na protazeni??? Pokud, mame moznost, radeji sejdeme kousek z dalnice a zastavime se na klidnejsim miste.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity

Příspěvekod apuka » čtv kvě 11, 2017 14:43

Jeste mala drobnost: bydleli jsme dva tydny u St. Michael im Lungau, videli jsme z okna na dalnici kilometr a pul az dva a pul km od vjezdu (uz bez moznosti sjeti) do Katchberg tunelu a mohu rict, ze bylo malokdy, kdy ten usek nebyl zaplneny stojici nebo mene nez krokem pojizdejici kolonou aut do vcasneho rana az do noci (bylo to na prelomu cervence a srpna); podobne "zazitky" mame z pobytu v Pettneu a St. Antonu am Arlberg, ale tam jenom obcas bylo videt na dalnici kolem vjezdu do Arlberskeho tunelu - tam byl pohyb znatelne rychlejsi nez u Katchbergu. (Taky pravda, ze kdyz jsme jeli do/z Saas Groundu, jsme tam cekali jen par desitek minut obema smery.) Na objizdnich trasach obou tunelu bylo cely den pekne ucpane - jezdili jsme tam denne. Kdyz jsme bydleli v Matrei, tam taky nebyla dobra situace s Tauerntunelem - ale tehdy opravovali sesuv svahu pred tunelem a jezdilo se nahradni cestou a tam neni zadan blizka objizdni trasa.

Tim jen chci rict, ze co jsme meli moznost videt, tak pres rakouske alpske tunely taky je treba pocitat se zdrzenim, obcas docela dlouhym.

Jo, a kdyz budete psat sve zkusenosti, ze jste nikdy nestaly v kolonach, tak zkuste davat priklady z letni sezony, tj. cervenec/srpen - nekdo del ve skolstvi nebo chodi do skoly, takze si nemuze vzit dovolenou jindy nez pres nase prazdniny.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity

Příspěvekod wawrik » čtv kvě 11, 2017 14:46

Pýtal si sa, kade jazdíme my. Nepôjdem predsa z Ostravy, keď bývam v BA :-)

Inak som jazdieval aj do Otztalu/Stubaitalu, a tam mi to tiež netrvalo viac ako 6 hodín (OK, raz skoro 7, keď kvôli nehode lietali vrtuľníky). Vrátane piatkovej zápchy okolo Viedne, ostatné mestá už boli celkom prejazdné, kým som k nim došiel. A keď sme niekedy na lyže vyrážali o štvrtej ráno, o deviatej sme boli v Stubai na svahu. Kolega síce nejazdí 120 ako ja, ale zasa minálne dvakrát stojí, tak sa to vyrovná...

Inak, môžeš mi, prosím, napísať tie spoje do Mallnitzu za 6 hodín? Ak nemusím šoférovať, v pohode ho vyskúšam. Ak je to teda ozaj jeden prestup a vyraziť z BA môžem v piatok po tretej, ako som písal. Ja som nič také nenašiel, a to je Mallnitz celkom veľký uzol, keďže je to zastávka autovlakov.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Dolomity

Příspěvekod booze » čtv kvě 11, 2017 14:50

@wawrik a neni lepsi jet z BA rovnou do WNS a vyhnout se WIE? Ta zacpa je vzdy za tim mostem na Dunaj?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Dolomity

Příspěvekod wawrik » čtv kvě 11, 2017 14:59

Raz som to skúsil, časovo som nič nezískal, akurát som skoro prišiel o nervy, ako sa to vlieklo.

Zápchy - ak sú - začínajú až na výjazde z Viedne, po napojení z S1 na A2. Keď som tam v piatok okolo štvrtej, je to OK, o pol piatej to už začína hustnúť a občas stojím. Ale podľa navigácie strácam maximálne 15 minút.

Disclaimer: Naposledy som tak išiel minulý rok, teraz sa okolo letiska stavia, tak to môže byť inak.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Dolomity

Příspěvekod mike » čtv kvě 11, 2017 18:59

grco píše:Ty musis mat fakt strasnu zivotnu smolu, podla toho co popisujes :D

To ty ale taky :twisted:
grco píše:Za to klasicke spozdene vlaky, pokazene vlaky, rozne cakania a nestihanie prestupov, kvoli meskaniu, toho som zazil ovela viac, a to pritom tym vlakom chodim minimalne :D

Vlakem jezdim hodne a sice jsem vsechno z toho zazil, ale kdyz to vezmu procentuelne, tak to neni moc caste a navic je vetsina u nas, v Rakousku opravdu minimum.

Njn, takhle to vypada, kdyz diskutuji dva extremisti ;-) Jeden argumentuje hlavni trati do Otztalu, kde jedou vlaky 200 km/h a auto nema sanci, druhy by si neustale presedal a tahal veci, pricemz normalne se preseda jednou za X hodin a po stovkach km.

Realne ma kazdy druh dopravy sve plusy a minusy a zalezi hlavne na preferencich. Osobne cestovani ve smyslu presunu z mista A do mista B naprosto nesnasim a proto je ma hlavni priorita pohodli. V tom vlak jednoznacne vede, autem jsem se do Rakouska jako spolujezdec nacestoval dost (lyze) a je to o necem jinem. Zas je to ale obvykle rychlejsi a muze byt i praktictejsi. Nebo nemusi, viz muj prosincovy uraz. Byt tam autem, tak pro mne musi nekdo prijet, protoze ridit bych nezvladnul. Verejnou dopravou jsem se zpatky dostal.

Nejradej mam letadlo, ale to ma taky sve minusy (plyn...). Idealni cestovani do Alp by bylo aerotaxi, ktere muze pristavat na malych letistich. Treba Lienz, to by bylo tak na hodinu, Aosta taky, o tom se autu i vlaku ani nesnilo. Bohuzel bych musel vydelavat o rad vic, aby mi nevadila cena.

grco píše:napriklad az do Modane (1400km). Autom som tam za 15 hodin aj s prestavkami. Vlakom je to 18.5 az 22.5 hodin (podla spoja)! A vsetko cez noc s tym, ze prestupujem niekde v Milane o 3 rano! Fakt super :D

Magorina je oboji. V Milane jsi letadlem za hodinu, jeste lepsi by mozna byl Lyon nebo Grenoble.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity

Příspěvekod mike » čtv kvě 11, 2017 19:14

wawrik píše:Vlak som si len raz pozrel a viac som sa neunúval. Násobne dlhý čas cestovania, samý prestup, nemám sa kedy vyspať ani oddýchnuť. Furt treba striehnuť.

:D mala rada pro ty, kdo mentalne nezvladaji cestovani vlakem: vlak nesmi odjet ze zastavky driv, nez v case odjezdu podle jizdniho radu. Takze si na prestup staci nastavit budik (na mobilu) 5 - 15 minut predem a nemusite se celou cestu nervovat, ze prejedete ;-)

Priklad velmi dlouhe cesty az na Italske hranice:
Kód: Vybrat vše
Praha hl.n.                6:02   
Linz Hbf                  10:07   10:32       
Spittal-Millstättersee    14:18   14:37       
Lienz in Osttirol         15:37   15:50       
Sillian                   16:25

Delky tras mezi prestupy: 4:05 (spim), 3:46 (spim a/nebo se kocham), 1:00 (jim a kocham se), 0:35 (balim a oblekam se). Za celou cestu neni jediny duvod byt ve strehu, naopak, naprosty relax.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity

Příspěvekod grco » čtv kvě 11, 2017 19:31

@mike: 1. specificka vec, ktora je u nas rozdielna je hlavne ta, ze ty furt jezdis vsade sam, takze sa ti auto samozrejme neoplati, ale ja vacsinou ked niekam idem, tak sme v aute viaceri, takze financne to vyjde lacnejsie ako nejake lietadlo pre 4, a zas na to letisko a z neho sa tiez musis nejak dostat a tam sa ten cas zas zacne napocitavat, lebo nemas spoje presne, musis prist na letisko s predstihom kvoli checkinu, a podobne... takze jo, v samotnom letadle stravim sice hodinu, ale celkovo mi ta cesta bude trvat zas napriklad 6 hodin...

2. ten tvoj spoj praha - sillian, 10.5 hodiny, a to nepocitam, ze musis prist na nadrazi trochu driv a tam sa musis tiez nejak dostat, takze pocitajme dalsich 30 minut, a potom asi nevyrazas rovno zo sillian, ale este sa musis par km niekde dostat, takze zas taxi/bus, co bude dalsich aspon 30 minut, takze minimalne 11.5 hodiny z domu... kdezto autom to trva 7 hodin, max 8.

3. ja zas osobne nechapem tu vasu "unavu" z auta, ja dokazem vpohode stravit v aute 12 hodin a nie som o nic viac unaveny, ako ked tych 12 hodin stravim vo vlaku/buse/lietadle, dokonca som unaveny menej, pretoze nemusim furt riesit prestupy a tahanie batoziny, a podobne... proste sedim, ridim, ked chcem tak si zastavim na kafe/cigo/zradlo a jedu dal...

@apuka: jo, nejazdim z Ostravy, jazdim z Brna, takze sa vyhnem asi tym kolonam pred Brnom co popisujes, na dlhsie cesty (cez 1000km) vyrazam vacsinou tak o 4-5 rano a jedu cely den, v noci neridim...

PS: no a este som samozrejme zabudol na uplne najvacsiu vyhodu auta a to je to, ze v nom nie su cudzi ludia! :D stoparov neberiem :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Dolomity

Příspěvekod grco » čtv kvě 11, 2017 19:41

Krasny priklad jak "rychla" je doprava lietadlom je napriklad Dublin - Brno. Lietadlo leti sice len 2-2.5 hodiny, ale od dveri ke dverim mi to trvalo pomocou vyhradne hromadnej dopravy 12 hodin!

Samozrejme autom celkovo z dublinu do brna by to trvalo dlhsie, ale keby som mal auto v irsku a dalsie ma cakalo v prahe na letisku, tak mi ta cesta trva 6-7 hodin.

Takze na vacsie vzdialenosti je samozrejme lietadlo bezkonkurencne, ale na kratsie lety ta sice nalakaju, ze to trva 1 hodinu, ale ked k tomu pripocitam cas, ktory potrebujem, aby som sa dostal z domu na letisko 1 a z letiska 2 do konecnej destinacie, tak uz to pomaly vyjde rovnako, ako keby som tam siel priamo autom :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Dolomity

Příspěvekod mike » čtv kvě 11, 2017 19:54

ad 1: finance bych neresil, to hrozne zalezi na situaci. Treba ted s tema vcasnyma jizdenkama, kde se dostanes po celem Rakousku za 384 Kc nebo min, nema auto sanci ani kdyz pojedete 4. U letadla zas zalezi na tom, kdy a jak letenku koupis, Wizz se da sehnat treba za 500 na jednoho.

Ano, na letisti musim byt predem a musim se tam dostat. V tom je vyhoda bydleni ve meste ;-) Taxikem jsem na Ruzyni za 35 minut, MHD o neco vic. Na hory letam rano, kdyz je letiste prazdne, takze mi staci tam byt hodinu predem (check-in si udelam pres web). Hodinu letim a v Italii si pockam 20 - 30 minut na zavazadla. To neni 6 hodin, ale polovina.

ad 2: na vlak chodim presne a primo ze Sillianu (dobre, o stanici driv) uz jsem vyrazel. Nemusim resit, kde necham auto a kdyz prejdu na druhou stranu hor, tak se k nemu nemusim vracet. Ze je to o neco rychlejsi nepopiram, za to muze priserna trat do Lince pres CB, kde i po vyraznem vylepseni trva 300 km 4 hodiny. Ale jak jsem psal, priorita neni rychlost, ale pohodli.

ad 3: povime si to za 10 let ;-) Kdyz si u nas ve vlaku vlezu do jednicky, tak mam obvykle cele kupe pro sebe, muzu si udelat luzkovou upravu, lehnout si a spat. To v aute proste neudelas i kdyz nemusis ridit. Kdyz jo, tak musis celou dobu davat pozor, coz je vetsi vydej energie, to neokecas.

Kdyz jsem jel naposled z Lienze, mel jsem natazeny sval tesne nad kolenem. Protoze mne bolela pricna klenba na druhe noze a pri sestupech jsem ji povedome setril. Posledni tura byla trochu extremni a druhy den jsem byl velmi rad, ze muzu sedet ve vlaku a mit nohu natazenou na protejsi sedacce. V aute by to bylo utrpeni i kdybych neridil, neni tam dost mista.

ad lidi: jo, ale viz vyse, da se to resit. Nekdy je to otrava, ale vetsinou ne a to jsem taky misantrop. Tady jsou ovsem moderni vlaky zmena k horsimu, rusi se kupe a pribyvaji velkoprostory, coz mne stve, protoze je vetsi pravdepodobnost, ze se najde kokot, ktery otravuje cely vagon.

ad Dublin: nebud apuka a nehledej extremni priklady ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity

Příspěvekod grco » čtv kvě 11, 2017 20:05

Ty davas extremne pripady tiez. Nemozem za to, ze si uz dedo a na kazdej ture sa rozmrdas tak, ze nemozes potom tyzden ani sediet normalne. :P

Ja uz nemam 20, ale aj tak fakt necitim vacsiu unavu z auta ako z vlaku. Mam to podobne ako ty, tiez je pre mna presun len nutne zlo, neuzivam si ho a som z neho unaveny, a tak sa snazim najst co najprijemnejsi sposob, ale z auta som unaveny uplne rovnako, ako aj z vlaku, nie viac. To ze davam pozor mi energiu nijak extra neberie, a ja vo vlaku aj tak nezaspim (ani v lietadle), praveze sa este viac nudim, a cas mi ide pomalsie, a som z toho psychicky unaveny mozno este viac, jak z toho auta.

Napriklad do Prahy z Brna idem radsej RailJetom ako autom, pretoze je ten spoj priamy a nikde necakam, a nejdem po D1. Takisto napriklad, ked pojdem v lete do Malagy, tak pojdem lietadlom z Viedne.

Ale do Alp som nikdy nenasiel spoj, ktory by mi pripadal vyhodnejsi ako auto.

Za jedinu nevyhodu auta pri ceste do Alp beriem to, co si spomenul teraz sam, ze musim vacsinou vyberat okruhy, aby som sa k tomu autu zas vratil. To je nanic, to suhlasim.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Dolomity

Příspěvekod grco » čtv kvě 11, 2017 20:13

Podla mna na tom hra dost velku rolu aj to, ze co sa tyka vlakov, tak je Brno trapne a je dost mimo nejakych vhodnych tras. Aj blba cesta do Ziliny vlakom trva 6 hodin a este musim prestupovat! :D

PS: No dobre, tak uz su nejake lepsie spoje a trva to "len" 4 hodky, plus aspon 30 minut, kym sa dostanem na nadrazi, ale na vyske som chodil 6 hodin, lebo to hodinu v Prerove stalo! Autom som tam za 2:40...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Dolomity

Příspěvekod mike » čtv kvě 11, 2017 20:20

Davam realne priklady sveho realneho cestovani do Alp ;-)

Njn, co nadelas, vek casem dozene kazdeho. Obcas je to ale i plus. Kdyz jsem byl mladsi (30 a neco), takze jsem to mel jako ty, nebyl jsem schopen ve vlaku ani v letadle spat. Nekdy pred 40 se to zmenilo a spim v pohode. Myslim, ze to zalezi i na tom, jak moc cestujes, telo si casem zvykne a prizpusobi se. Naopak neusnu v aute a ani to neni zadnouci, protoze by pak mohl usnout i ridic.

Myslim, ze tahle diskuse nema moc cenu, kazdy ma sve priority a moznosti a podle nich se rozhoduje, co je pro nej nejlepsi. Zrovna z CR/SR do Alp neni zadny objektivne nejlepsi zpusob dopravy, vzdycky je to subjektivni.

No jasne, furt rikam, ze je lepsi bydlet ve meste, na venkove je auto potreba vic :twisted: Tady ale kecas, v Ziline muzes byt vlakem za necele 4.5 hodiny s jednim prestupem a busem plus vlakem dokonce pod 4. Z Prahy Pendolinem za 4.5 bez prestupu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity

Příspěvekod grco » čtv kvě 11, 2017 20:25

Ano, to je pekny priklad toho co vravim, ze zalezi na akom "uzle" zijes.

Z Prahy do Ziliny by som siel radsej vlakom, pretoze to trva 4.5 hodiny + 30 minut na nadrazi, takze 5 hodin, bez prestupu. Autom by mi to trvalo 5 hodin minimalne, podla provozu a prestavok. Takze v tomto pripade, vlak super.

Ale z Brna som tam autom za max 3 hodiny. Vlakom 4.5 az 5 hodin a k tomu este prestup! Takze v tomto pripade na vlak seru. :)

Pisal som, ze uz su tie spoje lepsie, jazdil som nejakym nocakom, bez prestupu, ale v prerove hodinu stal a trvalo to 6 hodin.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Dolomity

Příspěvekod grco » čtv kvě 11, 2017 20:29

Vzdy ma sralo, ze tie dobre spoje jazdia cez diery ako Olomouc a Ostrava, ale cez Brno nejde nic pouzitelne, jedine do dalsej diery, Bratislavy :D
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Dolomity

Příspěvekod mike » čtv kvě 11, 2017 20:29

Jo, Brno je na tohle docela tragicke a Praha je na tom naopak dobre. Zas mate ale blizko do Vidne a jezdi tam railjety.

Odpovidal jsem na puvodni prispevek, to jsou ty tve editace po odeslani :P

A vubec, kdy uz konecne nekdo vynalezne teleport? :protest:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dolomity

Příspěvekod apuka » pát kvě 12, 2017 8:50

mike píše:takhle to vypada, kdyz diskutuji dva extremisti ;-) Jeden argumentuje hlavni trati do Otztalu, kde jedou vlaky 200 km/h a auto nema sanci, druhy...
Na to mohu rict jedno jedine:
mike píše:Davam realne priklady sveho realneho cestovani do Alp ;-)
:-).
Jasne - kazdy jezdime nekam, ja vetsinou az za Innsbruck a co jsem napsal, s malou obmenou plati i pro Zillertal, Stubai, Arlberg, Paznauntal, Montafon, Kaunertal, Silvretta,..., co jsou mista po stejne trase. Samozrejme pri jizde z Ostravy (prakticky i z Brna), z Prahy jsou jak spojeni tak i silnicni trasy uplne jine.

Kdyz nekdo jezdi na "Jih", kolem Villachu dal na Lienz, pripadne jeste na nejake od hlavni trasy "odlehlejsi" oblasti, je to o necem jinem. Napr. do Julskych Alp jsme vlakem nikdy ani nepremysleli.

@grco: no jo, jeste pred deseti leti jsem si taky moc uzival jizdu v aute, resp. jsem si to alespon tak myslel. Jen jsem zacal postupne uvedomovat, ze jsem si sice neco uzil, ale telo (a hlavne hlava) se vekem cim dal, tim vice ozyva druhy, treti, ... den a ja zjistuji, ze nejsem schopen tu chybejici energii rychle dobit.
Take je ale pravda, ze mne cestovani normalnim vlakem moc nevadi, protoze jsem vyrustal v oblasti, kde se bezne denno-denne dojizdelo do skoly, do prace a k tomu v rodine, kde nikdo nemel ani ridicak, ne to jeste aby vlastnil auto.

@wawrik: Za cely den mas jenom jedno spojeni BA - Mallnitz pod 6 hodin, jinak je to skoro zvdy za 6:17, myslim, ze dvakrat mas s jednym prestupem, jinak na dva (Wien a Salzburg). Spojeni Ti najde IDOS. Tak, jak jsi chtel, TI vyrazi vlak z Blavy 15:38, 16:43 jsi ve Vidni, 16:55 jde RailJet do Salzburgu (19:48), mas tam 24 min na prestup na jiny RailJet (16:55) a Mallnitzi jsi 21:55
U toho jsem si vsiml, ze OEBB uplne degradoval svoje RailJety jako nejrychlejsi vlaky, nahrazujici predchozi OEBB-EC, resp. na urovni ICE. Ty prime RailJety z Vidne do Mallnitzu (prs Salzburg) stoji na kazdem rohu jako nejaky spesny vlak ](*,), takze prima jizda je za stejny cas jako beznymi rychlymi RJ do Salzburgu , cekat 24 min. a presednout na druhy RJ :roll: :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dolomity

Příspěvekod grco » pát kvě 12, 2017 9:05

Vy ste fakt dedci uz, tolko staznosti na sedenie a unavu som este necital :P hehehe :-..
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Další

Zpět na Pokec