Záchranářem v Himálaji?

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Záchranářem v Himálaji?

Příspěvekod paplik » stř pro 28, 2016 21:40

Nevím, kam to napsat, tak zkusím do této sekce.
Je mi 22 let a rád bych po škole udělal něco dobrého pro ostatní a zárověň se podíval do světa, nedávno jsem viděl film o tom, jak jeden ital zřídil v Lukle záchranou službu. Myslíte, že je možné získat kontakty a třeba na rok jít do hymalájí pracovat k horské službě? Hymaláje sice neznám, ale už mám něco slezeno, Alpy, Kavkaz, vím, že jsem fyzicky zdatný, rád trávím čas v přírodě, ale říkám si, že jet teď do asie třeba vylést nějaké vyšší kopce by mě i lákalo, ale táhne mě to pomoci lidem tam v té přírodě, kam mě to tak neodlučitelně táhne. Asi bych z té hory neměl takovou radost.
Pokud by jste věděli o nějakých kontaktech, kam rozhodit informační sítě, zda by to bylo vůbec možné, nebo je tam přílišný nával místních, budu vám moc vděčný.
Díky P.
paplik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: úte říj 21, 2014 9:29

Re: Záchranářem v Hymalajích?

Příspěvekod dudy » čtv pro 29, 2016 9:16

Tvl!
Píšeš 22 let a po škole? To znamená, že studuješ VŠ?
Vím, že tu není jazykový koutek, ale hymaláje, ital, slezeno, asie, vylést, zárověň, by jste... to je vážně síla.
Při vší úctě, nechceš, raději, nejdřív zapracovat na češtině pro třetí třídu ZŠ?
](*,)

P.S. Nejsi, náhodou, efpéesův syn?
:twisted:
Naposledy upravil dudy dne pát pro 30, 2016 9:26, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3964
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Záchranářem v Hymalajích?

Příspěvekod PaKo » čtv pro 29, 2016 14:42

Sorry, ale ty ani nevíš kam chceš, když nejsi ani schopen napsat správně název. Musím si jít vypláchnout oči nějakou pálenkou, páč když jsem viděl ten název topicu, začaly mi krvácet...
PaKo
 

Re: Záchranářem v Himalajích?

Příspěvekod mike » čtv pro 29, 2016 17:29

Nazev vlakna opraven, abychom se nestali forem slepcu, zbytek si doufam autor opravi sam.

Svuj nazor si necham pro sebe, jen praktickou poznamku. Kdyz posles nekam mail v takovem stavu, tak ti nejspis nikdo ani neodpovi. Text je vizitka cloveka a prvni dojem dela hodne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Záchranářem v Himálaji?

Příspěvekod apuka » čtv pro 29, 2016 18:13

Ja taky nechci na plnou hubu rict svuj nazor, ale zato tazateli doporucuji si nastudovat nejaka pravidla, jak se stat zachranarem u nas (nebo na Slovensku, v A, D I, F, atd), jake jsou pozadavky a podminky. Mozna budou v Himalajich trochu jine, ale zato bych rekl, ze se tam dostat jako cizinec bude o dost obtiznejsi.
To totiz vubec neni jen o chuti a zkusenosti s horolezenim. Doporucoval bych taky nejdriv vystudovat jeste na diplomovaneho zachranare. Plus nejake ty jazyky -a taky si trochu dostudovat pravopis v rodnem jazyku (kdyz to drazdi i me oci, tak je to fakt spatne :-))...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Záchranářem v Himálaji?

Příspěvekod progym » čtv pro 29, 2016 20:32

Myslím, že tazatel má dobrou vůli..... :prayer:
Nicméně pro aby se někdo stal záchranářem nejspíš nestačí tohle pouze "chtít".
Ruku na srdce, jaké velké zkušenosti má člověk ve 22letech aby aspiroval na záchranáře ve velehorách? [-X

K pravopisu...
Sám jsem často na štíru a češtinou, ale pracovně velice často odpovídám na nejrůznější dotazy, řeším pracovní nabídky, čtu CV a někdy se fakt nestačím divit :wink:
U těch "mlaďochů" je to fakt někdy masakr co si přečtu...
Mám pocit, že nic moc neřeší. Sebevědomí obrovské, zkušenosti nicotné...
V emailech není často ani "Dobrý den.....", chybí podepsat se.
Žádají o práci a mna nabídku schůzky odpovídají třeba ta 3 týdny....
Toť moje zkušenosti, nevím zda máte lepší :-k
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: Záchranářem v Himálaji?

Příspěvekod paplik » sob pro 31, 2016 9:47

Pardon, psal jsem příspěvek na mobilu a tam mi automatická oprava slov občas hodí hloupost, včetně malých a velkých písmen. Jinak díky za radu. Nepsal jsem, ze tam chci teď, pouze me zajímaly informace, pokud by někdo měl, do budoucna. Co ze týče HS v Česku, jak jsem četl, není tak těžké se tam dostat. A v AU, pokud bydlím blízko stanice a mám nějaký ten kurz na lety v helikoptéře, tak taky ne. To samé na Slovensku. Za rok a půl jedeme do Kazachstánu na sedmičky.
To, že se na mladé nadává, nebo kroutí hlavou nad jejich plány, chápu :) . Ale moje heslo je, že nic není nemožné. Pokouším se tedy sehnat co nejvíc informací k tomu abych to mohl zrealizovat.
Teď mi dost lidí říká, ,,ty jsi ještě mladý, ty na to máš času" ale po pětatřicítce zas budou říkat, že ať už na to kašlu, že už se mám věnovat rodině atd...
paplik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: úte říj 21, 2014 9:29

Re: Záchranářem v Himálaji?

Příspěvekod mike » sob pro 31, 2016 21:44

Proti planum nic, drzost k mladi patri a zacit v tomhle veku spatne nebude. Akorat by se asi hodilo nabrat predem nejake zkusenosti, treba u HS u nas, v Tatrach nebo v Rakousku, aspon rok. Taky by nebylo od veci si do Himalaje zajet a trochu se seznamit s prostredim. Kontakty nejlip sezenes asi na miste, urcite lip, nez tady na foru. Osobne by to stejne bylo lepsi, nez na dalku. Jen se musis umet domluvit, to je zaklad. Domluvis se?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Záchranářem v Himálaji?

Příspěvekod paplik » ned led 1, 2017 17:11

Asi máš pravdu. Domluvim se bez problémů anglicky a něco málo francouzsky.
paplik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: úte říj 21, 2014 9:29

Re: Záchranářem v Himálaji?

Příspěvekod apuka » úte led 3, 2017 10:19

paplik píše:Co ze týče HS v Česku, jak jsem četl, není tak těžké se tam dostat. A v AU, pokud bydlím blízko stanice a mám nějaký ten kurz na lety v helikoptéře, tak taky ne. To samé na Slovensku.
:roll: :shock: ](*,)
Necti kdo jak lehko se k horskym zachranarum dostal, ale precti si v prvni rade legislativu, kde jsou uvedene ty nejzakladnejsi podminky. Rozhodne na Slovensku by ses k nim skoro jiste (alespon ted) nedostal, kdyz uz nic jineho, tak kvuli obcanstvi. Ale taky vekove byva omezeni, musis projit konkurzem (na strankach HZS SK obcas najdes vyzvy, najdes tam i podminky a primo i legislativu). V CR se primo v tomto vlakne psalo, ze tam neni jednoduche se dostat. Opravdu to nebude o nejakem kurzu a neni to jen o zachranovani zranenych lidi.
Neni to ani prace pro kazdeho, ani ne tak kvuli pozadavkum na fyzicku, ale kvuli psychice. Az odpadnes, kdyz budes muset doslova sbirat kusy tela nebo polorozpadle a zviratama ohlodane, hodne smradlave telo, tak tam nemas co delat. Kdyz nemas povahu na reseni vystrelku cvoku, co si delaji z HS prdel a posilaji je nahoru-dolu "ze srandy", nebo resit jeceni hystericke zenske pri naprosto banalnim problemu, tak tam taky nemas co delat. Kdyz nechces sedet cele dny na telefonu v ustredi a jen posilat kolegy na zasahy, tak tam taky nemas co delat. Toto vsechno k te praci patri. Ver mi, ze zkusenosti s horolezenim jsou mozna pro mnohe to nejmensi, co se po nich bude pozadovat.

Promin, je to jak mike psal. Muzes si casem splnit svuj sen, ale zacit bys mel nekde od zakladu, sbirat informace a kontakty. A byt dobre vedom, co ta prace muze taky obnaset a ze je to beh na dlouhou trat. Proto jsem napsal ten predchozi odstavec. Nejlepsi by bylo se nekde setkat s nejakym zachranarem (klidne na nejake besede) a probrat s nim jejich kazdodenni praci. Je jedno, jestli v CR nebo v SK nebo v Alpach. Ziskas alespon maly prehled. A ta prace se principialne nebude lisit na zdejsich horach a kolem osmitisicovek. A takto muzes taky ziskat nejake primejsi kontakty, mozna se Ti nekdy povede i zucastnit se nejakeho zasahu a casem se dostat alespon jako dobovolnik k HS.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Záchranářem v Himálaji?

Příspěvekod booze » úte led 3, 2017 12:46

apuka píše:kdyz budes muset doslova sbirat kusy tela nebo polorozpadle a zviratama ohlodane, hodne smradlave tel

Jsem myslel, ze v CR/SR úspěšnost dohledání je 100%/24hod live or die.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Záchranářem v Himálaji?

Příspěvekod apuka » úte led 3, 2017 14:39

Nevim jak v CR, ale staci si cist stranky HZS SK abys zjistil, ze obcas se nachazi ostatky par dnu, mesicu nebo i rok(u) po umrti. A nekdy se nenajdou vubec.

Se stava, ze nekdo se zrani a nakonec umre doslova kousek za barakama a najdou jej nahodne po mesicich nebo roce. Ne tak davno (vloni) nekoho tam nasli v Lipt. Mikulasi na Haji, kde chodi fura lidi, sidliste je hned pod nim, ale on byl par metru od lesny cesty v porostu. Svoz ostatku resila HZS. To same v Madarsku, ale bez zachranaru (tam HS nemaji) - manzel jedne zname odesel na prochazku a nasli jeho ostatky po roce nekolik set metru od poslednich zahrad v lese za mesteckem, kam chodi tydne stovky lidi, mnohdy vencit psy. A kdyz se ztratil, tak policie nekolikrat prohledala cele okoli mestecka, vcetne toho lesa a nenasli jej. Znama ho tam taky hledala se psama a taky jej nenasli. Proste nahoda je blbec.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Záchranářem v Himálaji?

Příspěvekod mike » úte led 3, 2017 15:54

apuka píše:Necti kdo jak lehko se k horskym zachranarum dostal, ale precti si v prvni rade legislativu...

Tohle je zas druhy extrem. Nic takoveho 99.9% mladych delat nebude a ten zbytek je posahany ;-) Nastesti, jinak bychom jeste lezli po stromech a spekulovali nad tim, proc nemuzeme slezt dolu :twisted:

Mladym je spis vlastni skocit do toho rovnyma nohama, bez zkusenosti, bez predstavy, co to doopravdy obnasi, nejak se v tom placat a nakonec se nejak chytit. Kdyz si vzpomenu, do ceho jsme se naivne pousteli v tomhle veku... :)

Jelikoz Evropa je prebyrokratizovana a jazykove vybaveny je, tak by mozna zafungovalo se sebrat, odjet do Himalaje, trochu se rozkoukat a pak zaklepat na dvere nejake mistni obdoby HS. Treba ho nechaji zametat dvur, obcas vezmou na nejakou jednodussi akci jako nosice materialu, ale kdyz vydrzi a odvedci se, tak treba casem zapadne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Záchranářem v Himálaji?

Příspěvekod apuka » úte led 3, 2017 18:16

Miku, ja jsem psal, aby si to precetl, protoze tam najde ty minimalni podminky k tomu, aby vubec mohl o zachranarine uvazovat, tj. podminky bez kterych se tam nedostane. A proto jsem uvedl, ze napr. na SK musi mit slovenske obcanstvi, coz asi malokoho hned napadne. A zrovna toto by nekde napr. v Nepalu mohla byt taky podminka - nevim, neznam to, jen uvazuji a na jeho miste bych se prVe kvuli temto vecem snazil tu legislativu zjistit. Bo i kdyz chci do toho po hlave, by byla hovadina se vsemozne snazit se dostat do HS v Nepalu, kdyz tam me vzit ani nemohou, pritom vsak v Pakistane by mne bez podminek brali vsemi deseti (jsou to vymyslene priklady!).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Záchranářem v Himálaji?

Příspěvekod mike » úte led 3, 2017 18:56

Tipuju, ze v Asii nic takoveho resit nebudou ;-) (teda, na Slovensku jeste asi jo ;-))
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Záchranářem v Himálaji?

Příspěvekod apuka » úte led 3, 2017 20:51

No, naSlovensku je to asi i tim, ze byt clenem HZS je vlastne forma "statni sluzby".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Zpět na Pokec