Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » pon črc 4, 2022 21:58

Dromedaro píše:Jen drobnost - je to 50Kč.

Ze by podrazili? Na webu ale maji porad 40 Kc (zalozka Ve vlaku):
Nákup jízdenky u průvodčího je možný bez přirážky, pokud jedete ze stanice, ve které nebyla otevřená pokladna. Jinak je nutné zaplatit navíc manipulační přirážku 40 Kč.

Dromedaro píše:Ale mám zkušenost, že nad tím někteří výpravčí mávnou rukou a neúčtují to.

Ja jsem to platil v zivote asi dvakrat a jizdenku jsem kupoval ve vlaku hodnekrat i v pripadech, kdy jsem si ji spravne mel koupit jinak. Kdyz se clovek chova slusne a navic ma dobry duvod, tak mavnou rukou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Dromedaro » úte črc 5, 2022 5:42

Co si vybavuji, tak je tato cena dlouhodobě.
Když natrefíš na mladou průvodčí, která miluje předpisy a jejich dodržování plus o nich ráda poučuje cestující, tak si myslím, že ti slušnost a dobrý důvod nepomůže. Jedna taková teď začala úřadovat na trase kudy jezdím. Tu bych doma mít nechtěl.
Její starší předchůdkyně, která v podobných situacích dostávala záchvaty zlosti a hysterie, už je nejspíše na uzavřeném oddělení psychiatrické péče. To byl taky unikát.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4327
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod malejjarda » úte črc 5, 2022 6:32

Manipulační poplatek je u ČD 40Kč. Jen v JM kraji to máme jinak. Tam se osobním vlakem v rámci kraje dá jezdit jen na integrované jízdenky a tam se doplácí 50Kč. A to ještě musíš být ve speciálním vagonu označeném zeleným pruhem, jinak hrozí pokuta,
A vůbec to kraj perfektně vymyslel, protože když jedu v rámci kraje, třeba část trati ECčkem (není integrované) a dál osobním vlakem, musím mít na každý zvlášť jízdenku, i když jedu pořád s ČD. Jedině, že bych měl Onetiket, ale to vyjde zbytečně draho.
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod irem » úte črc 5, 2022 7:32

Dekuju za tip, lezt do vlaku bez jizdenky by me ve stanici s prepazkou nenapadlo, pripadala bych si, jako cerny pasazer :D musim si poradne precist prepravni podminky. 40 kc prirazka tak strasna neni.

Smartfoun mam, jenze je z r. 2013 a uz do nej nejaky ten cas nejde dostat OS natolik aktualni, aby to mohlo nainstalovat naprostou vetsinu aplikaci (nemluve o tom, ze nez si porizovat novy telefon a ucit se platit online pres aplikace, .... no pri sve sikovnosti asi radsi vystojim frontu na papirove jizdenky ](*,) )
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 268
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Hafi » úte črc 5, 2022 8:29

tak prohlížeč tam asi máš a web ČD i v mobilní verzi je celkem použitelný
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8423
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod apuka » úte črc 5, 2022 11:03

irem píše:musim si poradne precist prepravni podminky. 40 kc prirazka tak strasna neni.
Musis si ale precist v prvni rade podminky "mistni" integrovany dopravy - viz tech 50 Kc a "naprosto jedinecne" podminky JmK ](*,).

Mozna tam najdes i zpusob, jak a kam muzes do vlaku nastoupit bez jizdenky, dokonce v nekterych krajich muzes mit na danych mistech primo ve vlaku i automat na jizdenky.

A meli pravdu, co radili, ze v takovych pripadech jednoduse prijit ke kase a rict dotycnemu a pokladni,z e sorry, ted jede vlak a potrebujete jizdenku. Ja jsem taky parkrat svym vybavovanim blokoval pokladnu (ale vzdy CD centru, jeste par jich zustalo volnych) i na hodinu, ale vzdy kdyz nekdo evidentne potreboval vybavit jizdenku/mistenku na vlak, ktery jel za chvili, tak jsem "jednani" prerusili a pokracovali az po odbaveni lidi.
No a kdyby se nepovedlo s nimi hnout, tak klidne jit do vlaku, nejlepe primo jeste na nastupisti za pruvodcim a rict, ze jste cekali ve fronte x minut (radeji rict alespon 10) a ze se tam vybavoval jeden clovek celou dobu. Idealne pokud je vas podobne postizenych vice, tak alespon nekolik z nich ve skupince za pruvodcim.

Mimochodem v Decine je IDS Usteckeho kraje a pokud jste na nadrazi dorazili budem nebo MHD, mohli jste si koupit jizdenku primo tam, ted se uz nekupuje zvlast na bus a vlak. Teda pokud jste zustali v ramci kraje. Ale i jinak by to slo si koupit na hranici kraje a potom u provodciho doplatek, to by dokonce mohlo byt i bez prirazky, pokud se pozada jeste pred hranici kraje.
Samozrejme toto neplati pri pouziti EC vlaku, ty nejsou integrovani.
Jo, jeste se pise, ze
Papírové jízdenky DÚK platí na území Ústeckého kraje ve všech zelených meziměstských autobusech, ve všech vlacích (mimo mezinárodní spoje EC, IC a EN), v MHD Teplice, MHD Ústí nad Labem, MHD Bílina, MHD Děčín, MHD Varnsdorf, v MHD Chomutova a Jirkova i v nostalgických turistických vlacích DÚK a na turistických lodích DÚK na Labi. Jízdenky DÚK platí také na vybraných integrovaných linkách DÚK v části Saska, Středočeského a Plzeňského kraje.

Pořídíte je u řidičů v zelených autobusech, v pokladnách na vlakových nádražích, u vlakových průvodčí, na turistických lodích DÚK, u řidičů MHD v Teplicích, Bílině, Děčíně, Varnsdorfu, Chomutově a Jirkově, Ústí nad Labem nebo v informačních kancelářích dopravců DÚK.
Takze by dokonce ve vlacich zarazenych do IDS DUK by melo byt naprosto v poradku, ze si jizdenku kupujes u provodci...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Dromedaro » úte črc 5, 2022 15:02

To jsem nevěděl, že těch 50Kč a nutnost nastoupit do označeného vagonu, pokud člověk nemá jízdenku, je jen pro Jihomoravský kraj. Myslel jsem, že to platí všude.

Já aplikaci na nákup jízdenek také nepoužívám. Neříkám, že je to špatný a že mě nenapadlo si to pořídit. Ale jezdím jednou dvakrát týdně, tak mi to přijde komplikovaný. V tom smyslu, že předpokládám, že se tam nějak nahrávají peníze. No a nějak platit kartou přes mobil nechci, tak bych to musel dobíjet přes PC, to znamená to furt hlídat, myslet na to kolik tam mám peněz a jestli to musím dobít ... zase takový problém s tím nemám kupovat jízdenku na přepážce a stejně v rámci integrované dopravy ty jízdenky jdou koupit různě po stáncích a automatech. Přinejhorším těch 50Kč příplatek není moc.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4327
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod malejjarda » úte črc 5, 2022 16:48

Aplikace Můj vlak neslouží jen na nákup jízdenek. Ukazuje ti i jestli má vlak zpoždění a kolik, řazení vlaku, různé mimořádnosti, můžeš si zobrazit odjezdové a příjezdové tabule v jednostlivých stanicích a podle toho odvodit, jestli třeba vlak nečeká na přípoj nebo na protijedoucí vlak apod. informace.
Nabiju si jednou za čas větší částku, typicky 1000 nebo 2000 a po každém nákupu vidím, kolik mi zbývá. Další výhoda jsou místenky zdarma a možnost vrácení jízdenky 15 minut před odjezdem vlaku.
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » úte črc 5, 2022 16:50

irem píše:musim si poradne precist prepravni podminky. 40 kc prirazka tak strasna neni.

V podstate ani nemusis, je to stejne, jako kdyz nastupujes v stanici bez prepazky, jediny rozdil je ten poplatek. Teda, teoreticky bys pruvodciho mela vyhledat, ale prakticky staci pockat, az prijde sam. Proste pozdravim a zeptam se, jestli mi muze prodat jizdenku a pripadne reknu duvod, proc ji nemam.

irem píše:Smartfoun mam, jenze je z r. 2013 a uz do nej nejaky ten cas nejde dostat OS natolik aktualni, aby to mohlo nainstalovat naprostou vetsinu aplikaci

Co mas za OS? Mozna by to stalo aspon za pokus. Tohle je pro Android.

irem píše:(nemluve o tom, ze nez si porizovat novy telefon a ucit se platit online pres aplikace, .... no pri sve sikovnosti asi radsi vystojim frontu na papirove jizdenky ](*,) )

Nic to neni. Zvladam to i skoro poslepu, jelikoz obvykle kupuju jizdenku za sera po prichodu ze tmy, unaveny po celem dni chuze a bryle na cteni nemam po ruce, coz je na me starnouci oci ta nejhorsi kombinace. Jednou se preklepnu, koupim misto do Prahy jizdenku do Prcic a pak se budu divit :twisted: Je to fakt jednoduche, doma si to jednou zkusis a pak uz to pujde samo. Druha moznost je ten web, jak pises Hafi, to si chce nejdriv vyzkouset na PC a pak na mobilu. Min pohodlne a prehledne, ale zas to zvladne i tvuj stary OS.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod apuka » úte črc 5, 2022 16:51

Ja TI nevim, zrovna v aplikace Muj Vlak (CD), resp. na jejich webu je koupe hodne jednoducha, vcetne toho, ze nemusis pouzivat kartu - jen, jak pises, jednou za cas si tam nahrat nejake penize. Pokud vis, ze budes cestovat pomerne pravidelne, dokazes si +- spocitat, kolik za jakou dobu vydas, tak si tam nahrajes trochu vice penez a potom si platis uz jen z "bodu", tj. z neceho jako elektronicka penezenka. Myslet na pridani napr. jednou za mesic-dva neni nijak slozite, v kazdem kroku vidis aktualni stav svych bodu. Pokud mas nejakou slevu na Inkartu (je jedno jestli papirovou nebo virtualni), tak ji tam pouzijes - a pokud cestujes "jednou dvakrát týdně", tak by se Ti to melo slusne vratit.
At nad tim premyslim, jak premyslim, prijde mi vyrazne jednodussi a rychlejsi nakupovat takto nez u prepazky. Navic mas jednu vyhodu, pokud jedes vlakem, kde je mozne mit mistenku, ze si vyberes mistenku zdarma (krome Pendolina mimo par useku) a muzes si primo vybrat misto. Napriklad si vezmes do ticheho oddilu nebo (a to hlavne) mimo nejaky "detsky" oddil. Taky vidis, jak je to tam aktualne obsazene a podle toho.

Jo, jeste jedna poznamka - pokud kvuli necemu dojde na "uplatneni prav z prepravni smlouvy" nebo "odskodneni" (to jsou ruzne veci), mas to opravdu vyrazne jednodussi elektronicky nez rucne vyplnovanim formularu a shanenim potvrzeni. Minuly patek jsem to delal a nejdrive jsem chtel vyplnit formular, bo jsem nemohl hned najit, kde to udelat elektronicky - jen vyplnit ten pitomy formular a najit prislusne udaje (napr. skutecne spozdeni vlaku v cilove stanici - zkus si to najit dodatecne... :twisted:) mi trvalo vice nez pul hodiny, potom jsem zjistil, kde to udelat elektronicky a mel jsem to ani ne za pet minut. A to jsem jeste ani nemel potvrzeni ze stanice, co bych spravne mit mel.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » úte črc 5, 2022 16:56

malejjarda píše:Nabiju si jednou za čas větší částku, typicky 1000 nebo 2000 a po každém nákupu vidím, kolik mi zbývá. Další výhoda jsou místenky zdarma a možnost vrácení jízdenky 15 minut před odjezdem vlaku.

Presne tak. Je potreba jit s dobou, ja uz bych teda zpatky do front k prepazkam nechtel. Aplikace je ve vsech smerech lepsi. Navic, jak uz jsem psal, je to i levnejsi, nacitaji se body, ktere se pozdeji vymeni za jizdenky zdarma. Za kazdych 10 Kc je bod a ten se da vymenit aspon za korunu na jizdence, kdyz je nekdo sikovny, tak i za dve, takze 10 - 20 % sleva.

malejjarda píše:můžeš si zobrazit odjezdové a příjezdové tabule v jednostlivých stanicích

Na tohle je druha aplikace, ne? Aspon ja ji teda mam. A jo, obcas je to uzitecne.

apuka píše:pokud cestujes "jednou dvakrát týdně", tak by se Ti to melo slusne vratit.

Rozhodne, tady neni nad cim vahat. To leda kdyby to bylo jednou dvakrat rocne ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod apuka » úte črc 5, 2022 17:01

mike píše:Co mas za OS? Mozna by to stalo aspon za pokus. Tohle je pro Android.
Rok 2013, to by melol byt v nejhorsim Android 4.x. Ale fungujici verze byla urcite na 4.2, manzelka to jeste pred necelymi dvema lety bezne pouzivala na Xiaomi 1S. Max. se nebudou moci vyuzivat novejsi "vymozenosti" (neptejte se, ktere). Nakup jizdenek, jizdni rad (vlaku CD), aktualni poloha vlaku vcetne spozdeni - to tam vsechno fungovalo.
Jen je dobre si vypnout hlasite notifikace. Ja jsem na to parkrat zapomel (a prave na Android 4.4 mi to po kazdee aktualizaci "obnovilo") a potom jsem nekde sel, kde se vyskytlo Wifi a nejdnou mi v kapse zahoukal vlak :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » úte črc 5, 2022 17:12

To je normalni, kdyz dojdu vecer na nadrazi a vypnu airplane mod, tak mi zacnou houkat ranni alarmy, ze jsem mel vystoupit a tak :D

apuka píše:Musis si ale precist v prvni rade podminky "mistni" integrovany dopravy

Nic nemusi, zbytecne to komplikujes. Z Decina do Prahy se jezdi ECckama a rychlikama a nesmyslne podminky ma snad jen ten Jihomoravsky kraj a ten je na druhou stranu a daleko ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod apuka » úte črc 5, 2022 17:15

BTW, minuly patek jsem resil na CD odskodneni i pravo z prepravni smlouvy na CD. Ve ctvrtek vecer vsechny vlaky z Prahy meli vice nez hodinove spozdeni (nektere i dvouhodinove). Navic misto Pendolina jela bezna souprava (kvuli tomu jsem jeste menil manzelce mistenku, ta uz byla drazsi). Tak jsem zjistil v obchodnich podminkach par veci, ktere tam bud predtim nemeli nebo jsem si to nevsiml.

1) 25% vratka za 61-120 min spozdeni je jasne.
2) Pri spozdeni 60+ min u Pendolina nebo Railjetu je narok na vraceni plne hodnoty mistenky - i tehdy, kdyz hoc i jen casti trasy byla nahradni doprava nebo pouzila nahradni souprava

Ale taky by manzelka mohla zadat 30-tikorunove "poukazky" jako odskodneni za (za kazdy bod samostatnou - samozrejme pouze v pripade, ze by podle jizdniho radu dana vec ma byt):
- neexistujici Wifi
- neexistujici zasuvky na PC
- ze nebyl ve vlaku minibar
Kdyby byla moc chtela, asi by si vymohla i za hodne divne fungujici klimu, ale to by ji taky mohla pruvodci presadit nekam jinak do jedineho volneho mista v kupe v jinem vagone.
Tyto poukazky by ji byly na houby, daji se uplatnit jenom na prepazce.
Ale jsem se dozvedel, ze se taky daji uplatnit v minibaru - ale pouze ve vlaku, ve kterem byly vydane a pouze ten den v prubehu cesty. Pokud ale funguje, muze si clovek dat kafe nebo neco pod zub. O restauracnim vagonu nebo "bistro vozu" jsem se nedocetl.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » úte črc 5, 2022 17:19

apuka píše:Tyto poukazky by ji byly na houby, daji se uplatnit jenom na prepazce.

Asi tak. Pred casem jsem vyhazoval nejake prosle, maji platnost jen rok. A navic jsou uz v te dobe blbe citelne, jelikoz termotisk vybledava.

apuka píše:Ale jsem se dozvedel, ze se taky daji uplatnit v minibaru - ale pouze ve vlaku, ve kterem byly vydane a pouze ten den v prubehu cesty.

:D idealni, pokud dostanes poukazku za to, ze chybi minibar ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod apuka » úte črc 5, 2022 17:42

Jo, na tom jsme se taky bavili :-).

Ale spise se tato "znalost" muze hodit nekomu hlavne, kdyby nefungovala klima, vlak byl plny - a minibar fungoval. Muze si "slevnene" koupit nejaky vychlazeny napoj.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod malejjarda » úte črc 5, 2022 19:46

mike píše:
malejjarda píše:můžeš si zobrazit odjezdové a příjezdové tabule v jednostlivých stanicích

Na tohle je druha aplikace, ne? Aspon ja ji teda mam. A jo, obcas je to uzitecne.

Jde to i přes Můj vlak. Stačí vybrat stanici a zobrazí se odjezdy vlaků (příp. přepneš na příjezdy). Další aplikaci netřeba. Ale jasně že třeba GRAPP by měl být přesnější.
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » úte črc 5, 2022 20:00

Vidis, to jsem si ani nevsiml. Myslel jsem tuhle aplikaci, ta zobrazuje nadrazni tabule. Muj Vlak vypada, ze je mozna presnejsi tj. ukazuje zpozdeni, kdyz na tabuli jeste neni. Zas je otazka, jestli je to dobre. Zrovna koukam na Lovosice, odjezd vlaku za hodinu, tabule bez zpozdeni, Muj Vlak 4 minuty, coz ma ted v Praze Holesovicich. Bude ho ale mit za hodinu v Lovosicich? Spis ne, tohle vetsinou dozene. Nebo nabere vetsi, podle situace :)

Kazdopadne jsou tyhle informace uzitecne :smt023
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod apuka » úte črc 5, 2022 21:03

mike píše:Muj Vlak vypada, ze je mozna presnejsi tj. ukazuje zpozdeni, kdyz na tabuli jeste neni.
Hm, tak bud chces nechat zobrazit odjezdove/prijezdove tabule s tim, co na nich je na stanici nebo si chces nechat zobrazit aktualni spozdeni. To jsou dve ruzne veci :-k

Trochu problemem je, ze ty tabule spravuje SZDC a ne CD, takze presne informace (ve smyslu "to, co je na stanici") najdes tady - vcetne jejich aplikace. Vice-mene se da rict, ze toto je jedine "garantovane" spravne, vse ostatni je jen stahovani dat od nich.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » úte črc 5, 2022 21:07

Chjo. Precti si, o cem se bavime...

Proc by melo byt stahovani dat od nich nejak nepresnejsi? Vzdyt jsou to stejna data.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod apuka » úte črc 5, 2022 21:47

apuka píše:Chjo. Precti si, o cem se bavime
Vsak jsem reagoval presne na to, cos Ty psal, na to Tvoje "dilema".

Kdyz to mas primo od zdroje, je to jeden "prevod do tabulky" primo provozovatele databaze. Kdyz to mas od kohokoliv jineho, tak je tam sice taky jeden prevod, ale z cizi databaze a "cizim prevodnikem", do toho proste zasahuje vice moznych zdroju chyb - externi prenos, 2xrozhrani.
To mas cca jako bys mel zobrazeni dat na Tvem PC z databaze na Tvem PC vs. zobrazeni dat na Tvem PC z databaze na externim servru. Jako clovek, ktery kazdodenne resi problemy s externimi pristupy k datum mohu zodpovedne tvrdit, ze pravdepodobnost necekaneho vyskytu chyb/problemu je v druhem pripade vyrazne, i radove vyssi. Samozrejme absolutni cisla jsou nizke - a vubec nehodnotim moznost chyb v zobrazovacim SW ani v jednom pripade.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » úte črc 5, 2022 21:54

Tak polopate. Proc asi tak koukam na nadrazni tabule? Abych videl, jestli nema vlak zpozdeni. Pricemz mne stve jejich praveky system, ktery zpozdeni orezava na 5 minut dolu a navic tam obcas nehodi aktualni cas, ale necha to naskakovat po 5 minutach. Aktualne zpozdeni z posledni stanice, kterou vlak projel, je presnejsi, ale kdyz je vlak jeste daleko, tak se muze zmenit a to obema smery.

Z tabule se da ovsem pro zmenu poznat planovane zpozdeni. Tj. je zpozdeny pripoj a vlak, ktery jinak jede na cas, na nej bude cekat. Takze se hodi oboji. Kdyby byli SZDC co k cemu, tak ten praveky system spravi a bude to jako treba v Rakousku, kde tabule zobrazuji aktualne spocitane zpozdeni s presnosti na minuty.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod apuka » úte črc 5, 2022 22:15

Zase zopakuji, ze jsem odepsal na Tve dilema, ze nevis jestli je dobre zobrazeni spozdeni z posledni zname stanice nebo nadrazni tabule - napsal jsem, ze bud chces zobrazit tabule (a to potom musi byt tak, jak to tam je, jinak je to neco jineho) nebo aktualni spozdeni vlaku. Nevim, proc musis zase slovickarit, kdyz je evidentni, ze jde o dve ruzne veci.

Ja Ti teda nevim, ale v OV na Svinove je docela casto spozdeni "7 minut", "48 minut" nebo napr. "132 minut"... Nejsou pravidlem ani ty petiminutove preskakujici intervaly, i kdyz je to caste. Zrovna na trati od Prerova do OV nic nerekne ani "posledni zname spozdeni", protoze to by museli prubezne menit kazdou minutu, nekdy i vicekrat za minutu udaj. Za normalnich okolnosti (kdyz tam neni zadna vyluka), Pendolino dokaze osekat spozdeni klidne i o 10 minut, i mirne vice - prave kvuli tomu jsem uz parkrat prijel pro manzelku s tim, ze ted vyjizdi vlak z Hranic, to dojdu k auto, v pohode dojedu na nadrazi a budu tam jeste 5-10 min. cekat. No a misto toho mi jeste za jizdy volala, kde jsem, ze mne nevidi...
Ale uplne stejne dokaze nekdy necekane nabrat i 20 minut spozdeni. Takze ani v jednom pripade by Ti udaje k "planovani" nepomohly.

V Rakousku sice mnohdy (ne vsude, ani napr. ve Vidni ne vzdy) mas udaje o spozdeni v minutach - ale nehodnot, co je tam napsaneho, ale spise, jak ten udaj odpovida skutecnosti. To se potom dostanes cca na stejnou uroven, jak je to u nas. A uplne stejne je to i v Nemecku.

Jo, jeste nezapomen, ze je rozdil ve spozdeni na prijezdu a odjezdu, takze je v poradku, kdyz mas na odjezdove tabuli jine spozdeni nez na prijezdove. Na nadrazich se vetsinou ukazuje, co ma byt na odjezdu - krome zastrcene vyrazne mensi prijezdove tabule. Taky neber za bernu minci tabule na hlavaku v Praze, na tom nadrazi je takovy bordel s vlaky, ze spozdeni (ani na prijezdu a jeste min na odjezdu) se casto neda urcit ani kdyz je vlak pul kilometru od nastupiste (vlastne ani to se neda rict, protoze mnohdy se ceka pred stanici, ze ktere nastupiste se pro vlak uvolni). :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » úte črc 5, 2022 22:18

:roll:

V Rakousku se zpozdeni samozrejme prubezne meni a to obema smery, videl jsem to. Mozna uz to u nas nekde funguje taky, ale ja jsem to jeste nevidel, vsude po 5 minutach a to i v Praze.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Dromedaro » stř črc 6, 2022 9:52

Dobrá tedy, lenost zkoušení něčeho nového byla poražena leností řešit jízdenky na přepážkách nebo při placení ve vlaku, hledáním drobných atd (často jezdím z rezavých budek, kde jsem rád, když je jízdní řád opálený zapalovači jen na okrajích, natož aby tam někdo prodával jízdenky). Jen si teda ale asi budu muset stáhnout aplikaci Poseidon, která je pro náš Jihomoravský kraj. U toho IDS JMK je zase výhoda, že ta jedna jízdenka platí do vlaku, do autobusu a MHD. S tou aplikací Můj vlak bych to měl jen do vlaku a vyšlo by mě to tak dráž. Ale tu aplikaci Můj vlak bych si mohl stáhnout taky kvůli těm odjezdům a příjezdům ze stanic a ukazování zpoždění vlaků. A vyzkouším to hned dnes odpoledne.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4327
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Etheric » stř črc 6, 2022 10:54

Jak se jezdí na ty zatracený jízdenky IDS?? U nás to taky funguje a prej je to levnější, ale nechápu způsob, jakým to funguje, nějaký dělení na pásma či co..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Dromedaro » stř črc 6, 2022 11:26

Normálně. To nemusíš nějak řešit. Když na přepážce ČD nebo u řidiče v autobusu/průvodčího ve vlaku koupíš jízdenku z bodu A do bodu B a je to v rámci Jihomoravského kraje, tak už je to rovnou ta jízdenka IDS JMK. Je na ní napsaný počet zon a jak dlouho platí a po tu časovou dobu můžeš v těch zonách jezdit neomezeně a libovolně přesedat jen s tou jednou jízdenkou atd. Ale v rámci Jihomoravského kraje jezdí i soukromí dopravci (autobusy) a u těch to zase neplatí. Pokud to kupuješ třeba v automatu nebo ve stánku, tak to už musíš vědět, kolik chceš zon a ten plán je tady. Třeba když jedeš z bodu A do B a cesta vede (plácnu příklad) přes zonu 230, 238, 269, tak si koupíš jízdenku na tři zony. Hlavní výhoda je ta, že máš jednu jízdenku pro vlak i autobus a MHD. Právě o tom Poseidonu jsem slyšel, že to vychází cenově lépe oproti těm klasickým papírovým IDS JMK, protože si to tam volíš přímo z jaké zastávky jedeš a do jaké a nepočítá se ti to podle zon.

EDIT: Oproti těm soukromým dopravcům to levnější je.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4327
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Etheric » stř črc 6, 2022 12:47

My máme IDS Vysočina nebo tak nějak, vpodstatě to samý
Další víkend budu dost cestovat v rámci kraje, tak bych to zkusil. Ale to budu muset pro jízdenku na pokladnu :roll:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Dromedaro » stř črc 6, 2022 18:59

Tak ten Poseidon také ukazuje zpoždění vlaků a jízdenky kupované přes něj jsou lehoučce levnější. Třeba jízdenka za 42Kč přes něj stojí 39Kč. Tak to vychází jak ta aplikace Můj vlak. Zatím mi to připadá dobrý. Dobíjet to budu zatím na PC, ale stejně už mám objednanou druhou kartu jen na online transakce, tak tou pak můžu platit i v tom mobilu. Tam budu mít jen menší částku na online platby, tak do toho ať se "klidně" někdo nabourá. Tak jsem to vymyslel.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4327
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Etheric » stř črc 6, 2022 19:13

... Bojí se platit kartou po netu a mně o diskuzi vedle říká, že jsem paranoidní, když zvolím možnost zakázat cookies :lol:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Pokec