Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Olchor » úte srp 8, 2023 6:48

Musím pochválit IDS JMK, za rozumnou cenu se dá pocestovat pěkný kus. Sahá dokonce až na Slovensko do Myjavy. :shock:
Ale pokud jedeš dál, mimo kraj, jsou ceny brutal, pokud nemáš slevu. Vždycky jsem radši jezdil vlakem, ale teď už preferuju autobus, je podstatně levnější.
Bohužel - spousta lidí, než aby řešila složitosti kolem nákupu lístků na vlak tak radši jedou autem.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1010
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod sobb » pát srp 11, 2023 23:35

Jak je to vlastně teď s cenotvorbou u ČD, to už neexistují tarify podle kilometrů? Dost mě překvapilo, že ranní jízdenka do Prahy byla cca o deset procent levnější, než odpolední jízdenka zpět. To je už jak u letenek, kde se ceny odvíjí (mimo jiné) dle vytíženosti spojů? Jednalo se o stejný vlak, jen do Prahy to bylo prázdné a z Prahy narvané.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » sob srp 12, 2023 0:58

Zakladni jizdne je jako driv podle kilometru. Vzdycky si ho muzes koupit, kdyz chces. Pak jsou ale slevy, u kterych zalezi na vecech, kterym nejspis nerozumi ani CD. Jsou u nich ruzne podminky typu ze musis jet konkretnim vlakem, ve kterem musis v pulce cesty udelat stojku a pak pochytat a snist vsechny svaby v kupe. To, co pises neni tedy nic neobvykleho. Kdyz jdes na konkretni vlak, tak te to v zasade nemusi moc zajimat, proste beres, co ti zrovna prodaji a meli by ti spravne nabidnout nejvyhodnejsi moznost. Muzes ovsem narazit, kdyz se rozhodnes udelat neco jinak. Treba si jit na dve hodiny prohlidout Pardubice nebo si koupit priplatek do jednicky.

Jestli te to zajima, najdi si spojeni v CD eshopu a rozklikni si jizdenku, vetsinou tam byva vic moznosti. Treba takhle, prvni je sleva s vazbou na konkretni vlak, posledni je ta zakladni kilometrova bez vazby na vlak:
jizdenky.jpg

Kdyz chces mit jen kilometrove jizdne, jezdi jednickou, tam tyhle slevy nebyvaji ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49512
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod sobb » sob srp 12, 2023 23:23

Dík za vysvětlení, ale furt tomu nějak nerozumím :)

Když vezmu příklad Letovice - Praha a Praha - Letovice (Brno raději ne, tam alespoň dřív fungovaly nějaké slevy v rámci konkurenčního boje s busama). Tak stejný typ vlaku - třeba rychlík Svitava. A předpokládám, že i stejné slevy.
Do Prahy je to ráno za 299 (vázaná na osobu + povinný vlak), a ta alternativní (co byl tedy mělo být dle kilometrů) 355 (vázaná na osobu, bez vazby na vlak).
Z Prahy odpoledne za 329 (vázaná na osobu a vlak), alternativa za 369 kč (vázaná na osobu, bez vazby na vlak).
Jde prakticky o stejné vlaky se stejnými podmínkami a cena je rozdílná. Ať už u té slevněné či alternativní o které píšeš, že by měla být dle kilometrů.
Stejnětak je rozdílná cena i během dne, i u stejného typu vlaku.
Nepovažuju to za nijak důležité, jen mě to překvapilo a proto se na to ptám místních znalců.

mike píše:Kdyz chces mit jen kilometrove jizdne, jezdi jednickou, tam tyhle slevy nebyvaji ;-)
Popravdě řečeno - nechci mít ani kilometrové jízdné a ani nechci jezdit vlakem. Jen se těším, až nám mechanici konečně dají do kupy to nabouraný auto [-o< A jestli se jim to nezadaří, tak vás budu otravovat s tím, jak si koupit nejlevnější lístek od nás do Ústí. Nejhorší na tom je, že ve dvou nás to asi vyjde autem o několik stovek levněji (počítám jen benzín). A výrazně pohodlněji.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » sob srp 12, 2023 23:47

sobb píše:Do Prahy je to ráno za 299 (vázaná na osobu + povinný vlak), a ta alternativní (co byl tedy mělo být dle kilometrů) 355 (vázaná na osobu, bez vazby na vlak).
Z Prahy odpoledne za 329 (vázaná na osobu a vlak), alternativa za 369 kč (vázaná na osobu, bez vazby na vlak).

Mne to dava 369 v obou smerech. Je potreba se koukat, co je tam presne napsane. Nekdy je tam Flexi základní jednosměrná, to by mela byt ta podle kilometru, a nekdy Flexi zvýhodněná jednosměrná, kde muze byt jeste nejaka mala sleva i kdyz jsou jinak podminky stejne. V tom pripade ti to tu zakladni vubec nenabidne.

Taky jsou situace, kdy je jizdenka vazana na vlak doslova jen o par korun levnejsi, nez ta zakladni bez vazby na vlak. Na cem to zalezi nevim a snad ani vedet nechci ;-)

sobb píše:A jestli se jim to nezadaří, tak vás budu otravovat s tím, jak si koupit nejlevnější lístek od nás do Ústí. Nejhorší na tom je, že ve dvou nás to asi vyjde autem o několik stovek levněji (počítám jen benzín). A výrazně pohodlněji.

Spocitej si, jestli se ti nevyplati koupit IN25 na rok. Prah je prekvapive nizko, takze se to fakt muze vyplatit uz pri par cestach. Co se pohodli tyce, je to vec nazoru a zvyku, zrovna do Usti je spojeni dobre, akorat je nekdy lepsi jet z Prahy pomalejsim rychlikem, nez ECckem, protoze ta ted byvaji docela plna a mladi ozrali a hlucni Nemci nejsou dobra spolecnost :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49512
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » ned srp 13, 2023 0:09

Koukam na to a pro vas by se asi vyplatilo koupit IN25 na 3 mesice: https://www.cd.cz/jizdne/in-karta/default.htm. U fyzicke karty se ti to vyplati uz od utracenych 1000 Kc a u virtualni od 800 Kc. Vlastne uz jste ji meli mit, kdyz jste nekam jezdili.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49512
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod sobb » ned srp 13, 2023 21:04

mike píše:Je potreba se koukat, co je tam presne napsane.
To je dobrej chaos :D Ale ještě jsem se koukla - u obou je psané "Flexi zvýhodněná" a přesto je jedna levnější a jedna dražší. Ale to je fuk, stejně mě zajímá ta nejlevnější varianta. Jen mě mate, že i na prakticky stejný vlak jsou rozdílné ceny.

mike píše:Co se pohodli tyce, je to vec nazoru a zvyku
Jo, jenže pro mě to není jen o té cestě samotné (i když i tam už teď preferuju auto, nerada jezdím vlakem), ale hlavně o zázemí, které nám auto pak na místě poskytuje. Tedy tam máme vybavení, jídlo, ledničku, spíme v něm, a jsme na místě mobilní bez vazby na hromadnou dopravu.

Moc díky za tip s kartou, ale to se nám nevyplatí. Pevně doufám, že pokud do toho Ústí budeme muset jet vlakem, tak to bude jediná cesta. Teď byl akorát Laďa sám na otočku na zkoušce v Praze, jinak raděj sedíme doma :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » pon srp 14, 2023 0:58

sobb píše:Ale ještě jsem se koukla - u obou je psané "Flexi zvýhodněná" a přesto je jedna levnější a jedna dražší.

Tohle je uplne normalni. Proste je kazda zvyhodnena jinak ;-)

sobb píše:Jen mě mate, že i na prakticky stejný vlak jsou rozdílné ceny.

A co teprve az zjistis, ze se ty ceny meni i s casem tj. na patecni vlak dneska koupis jizdenku (mozna) levneji, nez tu samou ve ctvrtek :twisted:

Mimochodem, do Rakouska jsme ted jeli jednickou, jelikoz byla vyrazne levnejsi, nez dvojka. Zpatky taky, to uz byla asi o stovku drazsi, ale to je na te vzdalenosti nic. A byli jsme za to radi, jelikoz EC z Klagenturtu do Nemecka bylo totalne narvane a do dvojky bychom se nevesli (na nadrazi dokonce hlasili, ze maji nastupovat jen lidi s rezervaci).

sobb píše:ale hlavně o zázemí, které nám auto pak na místě poskytuje. Tedy tam máme vybavení, jídlo, ledničku, spíme v něm, a jsme na místě mobilní bez vazby na hromadnou dopravu.

Jo, to je samozrejme rozdil. Dokud ti auto nekdo nevykrade nebo neukradne. Zrovna v Usti si na to prvni davejte fakt bacha.

sobb píše:Teď byl akorát Laďa sám na otočku na zkoušce v Praze, jinak raděj sedíme doma

To uz by se ta jedna mozna vyplatila, ale musel by ji mit hned. Rozdil ale bude spis v desetikorunach, ovsem pro lidi, co vlakem jezdi, neni moc co resit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49512
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod apuka » pon srp 14, 2023 8:52

@sobb: Nejsi tak daleko kdyz to vidis podobne jako u letenek. Zase taky to neni tak slozite jako to vidi mike, ale on si do CD musi vzdycky rypnout...

Mas prakticky tri typy jizdenek, vsechny jsou vazane na osobu, jmeno nebo cislo dokladu se na nem uvadi a nikdo jiny jej nesmi pouzit:
- Zakladni - to je podle kilometru a ceniku, neni vazana na vlak
- Flexi zvyhodnena - to je slevnena oproti zakladni, je jich omezeny pocet, neni vazana na konkretni vlak
- Flexi vazana - to je jeste vice slevnena nez f. zvyh., je vazana na konkretni vlak/spojeni, je jich omezeny pocet
Bavime se o jizdenkach CD, jeste si muzes koupit "statni" a vetsinou nejdrazsi OneTicket (CD ma nejdrazsi jizdenky na jeji urovni), tu potom muzes pouzit v libovolnem vlaku libovolneho prepravce - ale jen ve vlacich verejne sluzby, tj. obejdnane ministerstvem nebo krajem, dopravce jej nemusi uznat v komercnich spojich. CD jej, myslim, uznava, Leo ne, u RJ netusim.

U obou Flexi je nekolik urovni slev - nektere jsou dane casem (napr. dva tydny predem koupis levneji nez tyden a jeste draz koupis den predem), ale vzdy je toho omezeny kontingent. Kdyz se ten vyproda, nastoupi dalsi uroven slevy (na ktery je taky omezeny kontingent). Do toho jeste vstupuje taky bezna obsazenost vlaku (tj. spicka/mimo spicku/svatky/...). Presne pocty a urovne slevy nikde nejsou verejne uvedene.

Pokud kupujes na webu CD, tak vzdy na danou trat/spojeni dostanes jako prvni nabidku nejlevnejsi jizdenky. Nedavno jsme se bavili, ze muzes casto sam pokombinovat ruzne jizdenky integrovanych dopravnich systemu a prepravce a dosahnout o neco nizsi cenu - ale za cenu sveho delsiho casu straveneho hledanim.

Jen si davejte pozor na jednu vec u CD - at uz si koupite jakoukoliv jizdenku online, myslim, ze stale plati, ze se na ni uvadi vlak, na ktery se kupuje. I kdyz neni vazana na vlak, znamena to ale, ze ji muzete pouzit na libovolny vlak PO case odjezdu vlaku, ktery je na jizdence uvedeny. Takze poku chcete byt nevazany a jit kdykoliv v prubehu dne, musite si koupit na prvni ranni spoj. A hlavne si nekupujte na posledni spoj, protoze to v kazdem pripade plati pouze na nej.
Pokud mas jizdenku vazanou na vlak/spojeni a kvuli necemu na strane prepravce (spozdeni, vypadek vlaku, ...) nemuzes dane spojeni pouzit, muzes jej pouzit v nejblizsim dalsim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16666
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » pon srp 14, 2023 14:42

apuka píše:Zase taky to neni tak slozite jako to vidi mike, ale on si do CD musi vzdycky rypnout...

A cos napsal tak zasadne jineho, nez ja? Mne naopak prijde, ze jsi to napsal komplikovaneji :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49512
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod sobb » úte srp 15, 2023 21:34

mike píše:Tohle je uplne normalni. Proste je kazda zvyhodnena jinak ;-)
Ach tak, to tedy ČD fakt jedou :weedman:

mike píše:A co teprve az zjistis, ze se ty ceny meni i s casem tj. na patecni vlak dneska koupis jizdenku (mozna) levneji, nez tu samou ve ctvrtek :twisted:
:lol: To je fakt krása, tohle teda zjistím jen při předběžném průzkumu, jízdenky nekupujem online, ale na pokladně.

mike píše:Zrovna v Usti si na to prvni davejte fakt bacha.
Jak moc je to špatný během dne a přímo ve městě? Potřebujem na krajský úřad.

mike píše:Rozdil ale bude spis v desetikorunach, ovsem pro lidi, co vlakem jezdi, neni moc co resit.
Jasně, ale my vlakem neplánujeme jezdit, tohle je jen pitomá souhra okolností, že celkem dlouho kvůli té bouračce nemáme auto. Kvůli pár desetikorunám by to za zařizování karty nestálo.

apuka: Moc děkuju za podrobný rozbor, jak to funguje. Víc už do toho asi ani pronikat nechci :D
Mě to teď dost zaujalo, poněvadž jsem hodně dlouho vlakem nejela, a tehdy byla cenotvorba úplně jiná. Taková transparentnější. V tomto se ztrácím a asi nemá smysl se to snažit pochopit a jen koupit prostě to, co mi na pokladně aktuálně nabídnou.

Takže díky za objasnění i rady vám oběma :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod milarepa » úte srp 15, 2023 21:55

docela voser, koncem srpna letíme z Vídně do Malagy, rozhodli jsme se nakonec, že do Vídně nepojedeme autem, bo je nás hodně, ale že se tam nějak levně dopravíme, včera jsme se dohodli, že pojedeme vlakem Sobiesky, za 245 kč, přišlo mi to jako hodně dobrá cena, teď jsem dělal hromadnou objednávku, a ejhle, cena vyskočila na 978 kč, s tím, že pak ještě 4 éčka za vlak přímo na letiště, to už vychází pomalu stejně draho jako letenka............naštěstí tam ještě jezdí přímý flixbus, až na letiště........takže cd, to se vám fakt nepovedlo........

udělal jsem pokus, a o 2 dny později tam je Sobiesky zase za 245 kč, je třeba si tohle hlídat......ale z 245 na 978, to mi přijde už jako slušná židovina
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 836
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » úte srp 15, 2023 22:10

sobb píše:To je fakt krása, tohle teda zjistím jen při předběžném průzkumu, jízdenky nekupujem online, ale na pokladně.

Jestli vis predem, kdy presne pojedete, tak kup pres web, nejspis dostanes lepsi cenu. Jelikoz se daji vratit do 15 minut pred odjezdem, tak by to nemusel byt problem. Akorat kdyz nemate IN karty ani aplikaci v mobilu, tak by to chtelo vytisknout, coz asi problem bude, co? Muzes si ale prechodne nainstalovat aplikaci Muj vlak, mobil na to mas, ne? Staci jedna, koupis jizdenku pro dve osoby a pruvodcimu si jen nacte QR kod z obrazovky.

sobb píše:Jak moc je to špatný během dne a přímo ve městě? Potřebujem na krajský úřad.

Tezko rict, pres den by snad nemuselo, ale rozhodne v aute nenechavejte nic, co by vypadalo jako vhodne k ukradeni. Coz znamena vubec nic ;-)

sobb píše:Mě to teď dost zaujalo, poněvadž jsem hodně dlouho vlakem nejela, a tehdy byla cenotvorba úplně jiná.

Naposled v minulem tisicileti? ;-)

sobb píše:V tomto se ztrácím a asi nemá smysl se to snažit pochopit a jen koupit prostě to, co mi na pokladně aktuálně nabídnou.

Asi tak, kdyz to nechces resit. Na druhou stranu, ted dostanes v nejhorsim pripade to, co driv, a v ostatnich lepsi cenu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49512
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » úte srp 15, 2023 22:18

milarepa píše:udělal jsem pokus, a o 2 dny později tam je Sobiesky zase za 245 kč, je třeba si tohle hlídat......ale z 245 na 978, to mi přijde už jako slušná židovina

To je uplne normalni, tech levnych jizdenek je malo a vyprodaji se. Jestli vas je hodne, tak by stejne asi nebyly pro vsechny.

Pekny priklad pro sobb, jak se ceny meni s casem ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49512
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod sobb » úte srp 15, 2023 22:45

mike píše:Jestli vis predem, kdy presne pojedete, tak kup pres web, nejspis dostanes lepsi cenu. Jelikoz se daji vratit do 15 minut pred odjezdem, tak by to nemusel byt problem. Akorat kdyz nemate IN karty ani aplikaci v mobilu, tak by to chtelo vytisknout, coz asi problem bude, co? Muzes si ale prechodne nainstalovat aplikaci Muj vlak, mobil na to mas, ne?
Právěže nevím, páč do poslední chvíle asi budem doufat, že bude opravený auto. Tisknout nemám kde, aplikace do mobilu by instalovat šla (pokud bude stále fungovat blahodárné působení Maw na hotspot a budu se mít jak připojit), ale nejsem si jistá, jak moc velká by to byla úspora - zda má smysl to takhle jednorázově vlastně vůbec řešit.

mike píše:ale rozhodne v aute nenechavejte nic, co by vypadalo jako vhodne k ukradeni. Coz znamena vubec nic ;-)
Hm, pokud by vyšel plán "A" - tedy jet odtama rovnou do Alp, tak je to dost nesplnitelný úkol.

mike píše:Naposled v minulem tisicileti? ;-)
To zas ne, určitě v tomto, ale už to nějaký pátek je, a takovýhle nečitelný chaos v cenách tehdy nebyl.

mike píše:ted dostanes v nejhorsim pripade to, co driv, a v ostatnich lepsi cenu.
Mi teda přijdou vlaky celkem drahý.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » úte srp 15, 2023 22:54

sobb píše:nejsem si jistá, jak moc velká by to byla úspora - zda má smysl to takhle jednorázově vlastně vůbec řešit.

Tohle je jednoduche, najdi si spojeni na CD eshopu a porovnej s cenama na zitra. Rozdil muze byt hodne velky, kdyz mas stesti, viz milarepa vyse.

sobb píše:Hm, pokud by vyšel plán "A" - tedy jet odtama rovnou do Alp, tak je to dost nesplnitelný úkol.

To by musel jeden z vas hlidat u auta. Jestli tam musite oba, tak se celou dobu modlit ;-)

Ja teda nevim, jak je to v Usti pres den, to tam nastesti nebyvam, ale vecer byva v centru dost cerno 8-[

sobb píše:Mi teda přijdou vlaky celkem drahý.

Zdrazilo se vsechno, tedy i vlaky. Nemuzes ale porovnavat s cenou za benzin a kdyz zapocitas i amortizaci, tak to vypada jinak. Ja cestuju vlakama celkem hodne a i tak mne to vyjde vyrazne levneji, nez kdybych choval auto.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49512
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod sobb » úte srp 15, 2023 23:06

mike píše:Tohle je jednoduche, najdi si spojeni na CD eshopu a porovnej s cenama na zitra.
Do tý Prahy a zpět to vycházelo furt stejně (a zároveň v tu danou dobu každým směrem jinak), Ústí můžu ještě zkusit. Ale takhle dopředu to stejně kupovat nebudu, tak to asi smysl nemá. Jestli bude nebo nebude k dispozici auto budu nejspíš vědět až dost těsně před odjezdem.

mike píše:To by musel jeden z vas hlidat u auta.
Asi zkusím preventivně zjistit, jestli krajánci nemají nějaké soukr. parkoviště :)

mike píše: i tak mne to vyjde vyrazne levneji, nez kdybych choval auto.
Já to beru tak, že auto stejně máme a mít chceme. Takže náklady tam jsou, ale výhody pro nás jednoznačně převažují. A pokud srovnávám jen cenu benzínu, tak nás cestování autem překvapivě vyjde výrazně levněji než vlakem. Takže i s těmi dalšími náklady by to možná klidně mohlo být šul nul.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » úte srp 15, 2023 23:14

Vyrazne levnejsi jizdenky byvaji spis delsi dobu dopredu, ale jestli to neni pouzitelne, tak proste kupte, co vam zrovna prodaji na pokladne. Ja teda jizdenky u nas temer nesleduju, jelikoz jednak jezdim jednickou, kde slevy nejsou a jednak taky nevim dopredu, kdy pojedu. Velke rozdily byvaji na mezinarodnich, tam se vyplati si s tim trochu pohrat.

Samozrejme, ze je to pripad od pripadu, s vasim zpusobem zivota je to celkem jednoznacne. Rozdily byvaji hlavne mesto a venkov. Kdysi jsme pocitali (programatori... ;-)), jestli se v Praze vyplati auto jen kvuli jezdeni do prace a vyslo nam, ze by vyslo levneji jezdit denne taxikem :) Ja utratim rocne za dopravu nizke desitky tisic, to by mne staly jen ruzne povinne poplatky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49512
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Hafi » úte srp 15, 2023 23:18

tisk není třeba, instalovat taky ne. Průvodčímu stačí nadiktovat ten šestimistný kód, nebo mít v telefonu ten qr kód, co přijde mailem.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8441
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod booze » stř srp 16, 2023 6:46

Pokud to chapu spravne, tak zitrejsi jizdenka Praha Ostrava bude drazsi, nez kdyz si koupim jizdenku na rijen? :shock:
Takze to funguje jak u letenek?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Hafi » stř srp 16, 2023 7:42

velmi pravděpodobné ano.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8441
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Etheric » stř srp 16, 2023 9:28

Mně to jízdenku na říjen ještě včera koupit nešlo přes můj vlak...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8165
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Hafi » stř srp 16, 2023 11:22

max 60 dní předem, tedy max na 14. října by to mělo jít.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8441
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Etheric » stř srp 16, 2023 11:43

Díky, koupím 60 dní předem vázánou - mám možnosti cesty 3h 12minut tři přestupy (z toho jeden RJ) nebo 3h 43minut a jeden přestup, takže volba jasná, raději o půl hodiny déle, ale jen s jedním přestupem, kde si v pohodě stihneme nakoupit a oba vlaky jsou ČD. Takže se i body načtou
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8165
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » stř srp 16, 2023 16:45

Etheric píše:raději o půl hodiny déle, ale jen s jedním přestupem, kde si v pohodě stihneme nakoupit

Optimisto :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49512
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod milarepa » ned srp 20, 2023 7:45

České dráhy jezdí nejpřesněji za posledních 7 let. Jsou teď spolehlivější než Němci

https://echo24.cz/a/HZuAW/zpravy-domov-ceske-drahy-nejpresneji-spolehlivejsi-nemci
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 836
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » pon srp 21, 2023 0:27

Vcera jsme meli velmi nevsedni zazitek pri jizde vlakem. Prijeli jsme osobakem do Teplic, kde jsme prestupovali na rychlik do Prahy. Na jedinem nastupisti staly kordony tezkoodencu a rvalo tam stado zvirat, ktere se malem neveslo na peron. Cosi o Sparte. Jak se ukazalo, v Teplicich se hral jakysi fotbal a zver se s nej vracela stejnym vlakem, jako my...

Vlezli jsme do jednicky, cast policajtu s nama a nastesti pomohla pruvodci vyhnat ty, co tam nepatrili. Nekteri si ji kupovivu zaplatili taky, ale to byla evidentne lepsi sorta, takze bordel moc nedelali. Uplne klidna cesta nebyla, ale dala se prezit. Co se delo ve dvojce snad ani nechci vedet, rvali jeste pri vystupu v Praze a nekteri skoro ani nemohli chodit.

Za tohle CD nemuzou, ale nemely by se na tohle vypravit specialni dobytcaky? Jak k tomu prijdou nic netusici cestujici jako my?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49512
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 21, 2023 7:11

mike
takhle sem jednou jela s vyhrezlpu plotynkou kdyz sem umirala bolesti mariansky lazne - praha a vlak plnej nejach fotbalovych ujecenych fanousku... kdybych tenkrat zvladla stat jinde, hned jdu:D

ja vcera jela regiem a nesla klima, vykimecne sem si zapaltila bussiness protoze si potrebuju natahnout tu spatnou nohu a jinde nebylo vhodny misto, abych ji natahnout mohla.
v kupe 34,8, dostali sme presne ten 1x0,3l vodu, jeste z emi zbyla voda z vyletu.

nicmene pred mym nastupem pry steward rekl, ze dostameme kompenzaci za jizdne do 5 pracovnich dnu resit ale me rekl ze nejdrive po 5 pracovjich dnech. explicitne jsem se zwptala, ze 5 pracovni den je teda patek, jestli tam jiy uz v patek nebo az dalsi pondeli a rekl mi dalsi pondeli.

pak mi cestujici rekli, ze jim rekl do 5 dnu takze musim na regio dnesja se radsi optat.

v tomhle je fakt naprd ze ty vlaky nepocitaji s otevrenim okynek, protoze se stava opravdu casto, ze klimatizace nefunguje...

jenze v cd vlaku muzu jit jinam a stat na chodbe , v regiu musim pekne sedet na svym zakpupenym mistecku a nezevlovat po chodbach:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9419
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod milarepa » pon srp 21, 2023 7:28

ber to jako fajn zkušenost, něco jako když se jdeš do ZOO podívat na opice :-)

nedávno jsem jel o víkendu do Prahy, měl jsem koupenou místenku.........a zrovna hrál Baník někde v Liberci, takže se do toho ranního vlaku nahrnulo několik stovek ultras, samozřejmě zaplnili i mé kupéčko, vzájemně jsme se chvíli pozorovali, oni mi v 6 ráno nabídli rum, s díky jsem odmítl, vytáhl jsem jogurt a též jsem jim ho nabídl - tím se ledy probořily a fajn jsme pokecali :-). Ocenil jsem, že taková velká banda měla vlastní policejní doprovod, který celou cestu chodil po vlaku a kontroloval jestli to někde hodně nerozjíždějí

večer jsem jel zpátky Pendolínem, a v Pardubicích jich dost přistoupilo, říkal jsem si, že to snad ani není možné...:-), bylo na nich na první pohled vidět, že měli hodně náročný den, v tom otevřeném vagónu je bylo dost slyšet, zajímavé bylo, že v tom vlaku už byli i nějací fanoušci Sigmy Olomouc, co jeli ze Sparty :-), jel jsem zpátky s kámošem, který je z Olomouce, takže než jsme usnuli, tak jsme na základě téhle nové situace přirozeně změnili téma rozhovoru a fascinovaně se bavili o nesmyslnosti fandění něčemu tak abstraktnímu jako je "fotbalový klub", o totální nesmyslnosti fotbalu a rozebírali výhody abstinence a nevýhody chlastu a to i na názorného příkladu těch několika desítek zvalancu, co seděli kolem nás, s výstupem, že pijí jen slaboši, co nemají nic lepšího na práci a neví jak svůj život smysluplně uchopit, a normálně jsme to bez konflitku přežili :-)
Naposledy upravil milarepa dne pon srp 21, 2023 7:47, celkově upraveno 2
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 836
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod karaya1 » pon srp 21, 2023 7:40

milarepa píše:České dráhy jezdí nejpřesněji za posledních 7 let. Jsou teď spolehlivější než Němci

https://echo24.cz/a/HZuAW/zpravy-domov-ceske-drahy-nejpresneji-spolehlivejsi-nemci

Tuším od letoška je manglement ČD (nebo SŽ?) odměňován mj. dle dochvilnosti vlaků - no a na jaře proběhla jistá vlna nevole, když se jízdní řády po modernizaci páteřní trati "zpomalily", aby měly "fóra". To se to pak stíhá :wink:
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 690
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

PředchozíDalší

Zpět na Pokec