Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » pon dub 18, 2022 0:52

Tentokrat Ceske drahy pochvalim. Sice je to samozrejmost, ale u CD na pochvalu ;-) Opravdu zrusili 5 minutovy limit pri kupovani jizdenky pres Muj vlak. Ted to jde az do odjezdu. Hura, uz nebudu muset par set metru pred nadrazim zastavovat, nadavat a kupovat jizdenku :D

Dneska mi to vyslo optimalne. Dorazil jsem na nastupiste zaroven s vlakem, primo z trasy po 39 km. Nastoupil jsem, sedl si, naklikal jizdenku, potvrdil, aplikace zahoukala a vlak se rozjel. Tak je to spravne, tak to ma byt, idealni zakonceni celodenni trasy =D> Akorat tam casem zacala byt kosa, neni divu, venku 5 stupnu a netopilo se.

A jeste jedna novinka, zacal jezdit Podkrušnohorský motoráček. Sel jsem kolem zdevastovaneho nadrazi Male Chvojno a koukam, ze ho dali trochu doporadku, furt je to teda ruina, ale uklidili okoli a udelali sterkove cesticky. Dokonce spravili obracenou ceduli, ktere jsem se na podzim smal. Ted uz ma smery spravne a je jista sance, ze cestujici dorazi na spravny konec trati. Vlacek jsem pak dokonce potkal. 8 minut zpozdeni, tri uplne prazdne vozy, to jsem zvedav, jak dlouho bude jezdit. Kdo se chcete svezt, tak nevahejte.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Tomas » úte dub 19, 2022 14:01

Tomas píše:Doufám, že mám zas na nějáký čas vybráno.

Včera jsem zažil dokonce evakuaci vlaku. Jel jsem totiž EC 126 a vlak narazil do bagru. Takže jsem domů dorazil asi tak o 4 hodiny dýl než bylo v plánu.

Tak doufám že teď už mám vybráno.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » úte dub 19, 2022 16:25

:D a ja jsem se rikal, kdo za to muze ;-) Ty to mas s vlakama jako Mawenzi s pocasim, co?

Timhle vlakem parkrat do roka jezdim, jelikoz mam v te oblasti rodice, ale cos tam delal ty? Jinak je teda docela sranda, ze se kvuli takovemu skrabanci evakuuje vlak (a ne, nemusi mi to apuka vysvetlovat ;-)).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Tomas » úte dub 19, 2022 16:44

My se včera vraceli z Tater, tzn. Poprad v 9:15, v Půchově přeskočit na tohle a pak dál směrem na Prahu/Plzeň.

Ono to bylo vcelku komický. Všichni vylezli z vlaku a přestoupili do náhradní jednotky (Arriva), která všechny odvezla do Vsetína kde se čekalo. Po cca 150 minutách ale přijela ta samá souprava, která dostala povolení normálně jet dál, tak jsem si vlezli zpět na svý místa. V Olomouci jsme měli přestupovat na Pendolino, což se vzhledem ke zpoždění nekonalo, takže jsme tímhle EC dojeli až do Prahy (pochopitelně někde v Zábřehu přišel borec že má místenky na naše místa). Prostě se to podařilo.

Vtip byl v tom, že bagr stál v místech kde je ta trať jednokolejná kvůli rekonstrukci, tak ten střet tam v podstatě paralyzoval veškerou dopravu a ve Vsetíně a těsně před ním se sešlo několik EC.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » úte dub 19, 2022 16:52

:lol: kdyz se dari, tak se dari. Co jste udelali s bagristou? Povesili na lzici bagru nebo stihnul utect? ;-) By mne zajimalo, kdo to zaplati, skody za zpozdeni a zmatky pujdou minimalne do stovek tisic, mozna jeste o rad vic. Snad je borec zamestnan a pak ma limit 4.5 nasobek platu. Nebo dobre pojisten.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Tomas » úte dub 19, 2022 18:05

No nevím. Úplně nejkomičtější je, že se tam úplně to samý na stejným místě stalo už tři týdny zpět (fotky dole). To je snad dokonce i stejnej bagr (a možná i bagrista). :lol: :lol:
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » úte dub 19, 2022 18:24

:lol: doufam, ze do tretice to stihne driv, nez tam pojedu. A pak uz ho snad zastrelej.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod apuka » úte dub 19, 2022 21:41

mike píše:Co jste udelali s bagristou?
S prominutim, ale proc s bagristou??? Ten za to nemuze - za tyto veci, ze bude volna cesta v predepsane siri neodpovida bagrista ale ma na to byt urceny konkretni clovek, samozrejme mimo bagr, ktery to ma kontrolovat a nepustit/zastavit vlak, kdyz to misto zabezpecene a/nebo prace zasahujici do nej zastavena neni. Navic "predepsana sire" zahrnuje i nejaky pomerne velky povinny rezervny "pruh" mezi vlakem a nejblizsi prekazkou.
Zase jsem realista, takze vim (a obcas z vlaku vidim), ze se na to casto dlabe...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 20, 2022 4:52

mike
jojo, ja s vlakama potize nemam, sice obcas hori sypka zrovka kdyz jedu ja, takze objizdna trasa ma + 2h, loni na podzim zpozdenej vlak kvuli skokanovi a tim posunuty vsechny navaznosyi do brna, letos z prahy zase skokan, takze hodina a pul v klopene zatacce, takze se nedalo aninsedet nayoz jit na wc :D

ale zas na to ze jezdim skoro kazdej vikend tak 1x rocne to ani nevnimam nejak blbe.

ale v nedelu na hlavnim... jeli sme RJ, protoze mel jet o 30 minut driv nez CD a nemusela bych hodinu cekat v brne na prestup dom. normalne mi to neva, v 9 vecer ale jo, protoze to se uz neda jit ani nakoupit a musim cekat mezi bezdakama, ktery se zacinaj mnozit.

ten RJ vyjizdel ze stanice o 25 minut pozdeji, po pristaveni ho hned zamkli ze ho musej uklidit... kdyby nerozdavali porad neco, co tam lidi nechavaj pohazeny valet uplne vsude, tak sekera kvuli uklidu vlaku me fakt nastvala. to neni nepredlozebost na trati nebo technicka zavada.

radsi pojedu na cas s pitim rozlitym pod nohama, at to uklidej za jizdy nebo vecer az vlak dojede.. jasne, nejde o nic, cekani mezi bezdomovcema na nadru jeste snad nikoho nezabilo :D ale teda dobrej sok, ze si dokazi udelat 25 minut sekeru protoze musej poklidit celej vlak po prasatech.

a taky super sluzby zakaznikum, bez smartphonu si clovek neobjedna zadny jidlo, ne ze bych mela hlad, ale nekdy se hodi moznost ve vlaku neco snist a mit tu moznost skoro na dosah ruky ale bez sance ji vyuzit:D hlavne ze tam 30x za cestu projde chlap co to fyzicky nosi ale objednat u nej a zaplatit neexistuje :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Etheric » stř dub 20, 2022 7:06

Mawenzi píše:cekani mezi bezdomovcema na nadru jeste snad nikoho nezabilo

Už jo, ale byly to smažky. Jsou i jiný, horší skupiny obyvatel. To jsou však převážně noční tvorové, nejrizikovější je čekání v pozdních hodinách.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod apuka » stř dub 20, 2022 8:44

Mawenzi píše:tam 30x za cestu projde chlap co to fyzicky nosi ale objednat u nej a zaplatit neexistuje
:shock: To ma RJ na trati PHA - Brno nejake specialni podminky? Nebo jsi cestovala v Low Costu, kde v cene nemas prakticky zadnou sluzbu, asi ani sluzba stewarda (nevim, tou tridou jsem nikdy necestoval, tech par jednotek korun mi za to nikdy nestalo)?
Mawenzi píše:radsi pojedu na cas s pitim rozlitym pod nohama, at to uklidej za jizdy nebo vecer az vlak dojede
Hm, ja Ti nevim... Obavam se, ze kdyby to neuklizeli, mohli by mit docela velke problemy, bo jsou nejake podminky (licence, Drazni urad, Hygiena, ...)

Jejich problemem neni uklizeni, ale ze nepocitaji pro otaceni soupravy se spozdenim kvuli vylukam, ani kdyz Ty jsou nahlasene davno pred tvorenim jizdnich radu. Koukni se napr. na PHA - OV: Pendolina (alespon vetsina) maji upravene casy jizdy o cca 20 minut, RJ je ma cca stejne jako predtim. Oni se asi spolehaji na krik Jancury, ze je potom radeji pusti na uzkych mistech prvni (a alespon nejakou dobu to tak skutecne fungovalo) ](*,).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 20, 2022 8:51

apuka
oni ten vlak pristavili 15 minut pred odjezdem s tim, ze zamkli kvuli uklidu (pani fukla pred nas zamkla a rekla ze pojedeme nejdriv v "50" ze musi uklidit vlak (odjezd 38). jeli sme 05...

to tusit, jedeme klasika CD co mel odjezd :12 pristavili ho 55 a vsadim boty ze jel na cas

1 sme nejeli, jestli se dvojce rika lowcost, tak sme jeli tim, ale nechapu kdyz to muze donest, pokud si to objednas a zaplatis pres apku, proc si to nemuzes objednat a zaplatit rovnou u nej, kdyz porad pendluje vagonem, nabizi kafe a noviny
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod apuka » stř dub 20, 2022 9:18

Aha...
RJ ma ctyry tarify, z nichz prvni tri jsou 2. trida :-).
- Lowcost - "Během cesty si můžete snadno objednat občerstvení pomocí mobilní aplikace", voda zdarma a sluzby v cene jsou "Klimatizace, Low cost" :-)
- Standard - v cene je "denní tisk, balená voda, káva zdarma nebo naše palubní menu za výhodné ceny" a zahrnute sluzby zacinaji "Steward(ka)"
- Relax - cca stejne jako Standard, ale je tam vice mista
- Business (to je 1. trida) - kde je v cene toho jeste vice

Proste ten LowCost je opravdu vice-mene jenom na presun co nejvice lidi z bodu A do bodu B. Ted koukam, ze uz je rozdil kolem 30 i vice korun podle spoje, ale i tak si to radeji priplatim a mam alespon kafe.

To jste mohli v 53 jeste vratit jizdenku, ze mate spozdeni vice nez 15 minut a koupit na CD, mozna v 58 byste uz mohli sedet ve vlaku :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 20, 2022 10:13

tak sme jeli tim standart vozem, pac voda, kafe a noviny.

moje pointa je, ze jde objednat jidlo a dalsi obcerstveni pouze pres mobil a pokud nemas smartphone, tak ses v riti i kdyz tama 100x projde kolem tebe. ze nechapu, proc nemuze dostat penezenku.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod malejjarda » stř dub 20, 2022 10:14

Mawenzi, ono takové zpoždění u Jančury nebude ojedinělé. Když jsem se v sobotu večer vracel z výletu a vystupoval večer z Břeclavi z vlaku, tak jsem slyšel, jak hlásili zpoždění RJ do Bratislavy 45 minut - a důvod jako zpoždění na straně dopravce.
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod apuka » stř dub 20, 2022 10:33

Mawenzi píše:ak sme jeli tim standart vozem, pac voda, kafe a noviny.
Hm, tak tam, co vim by mel za normalnich okolnosti chodit steward a sbirat objednavky. Tak se u RJ postezuj, ze jsi nemohla nic objednavat a ze nesplnili inzerovane sluzby... Mozna dostanes "odskodne", napr. poukazku na dalsi kafe zdarma :-)
malejjarda píše:hlásili zpoždění RJ do Bratislavy 45 minut - a důvod jako zpoždění na straně dopravce.
Ja jezdim vyzvedavat manzelku vecer, jak prijde Pendolinem z Prahy. Tam maji vsechny vlaky spozdeni kvuli opravam na trati, i EC z Vidne. Akurat malokdy slysim hlaseni duvodu a kdyz uz, tak hlasi jenom jeden a to vyluka na trati nebo porucha zabezpecovaciho zarizeni. Predtim jeste byvalo hlaseni "z duvodu obratu soupravy", do ktereho by mohlo patrit i uklizeni.

Mimochodem, to uklizeni se dela v Praze i u CD a LEO. Hlavne LEO to ale ma hotove (vetsinou) fakt rychle. Doslova fofrem. Zase pravda, ze oni musi uklidit akurat tramvaj, ostatni cely vlak :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » pát kvě 13, 2022 16:57

Netusite nekdo, jestli se da nejak v aplikaci Muj vlak nebo v CD e-shopu koupit jizdenka za hranice z hranicniho bodu? Konkretne chci koupit jizdenky Praha - Schoena Gr. a Schoena Gr. - Bad Schandau a nedokazu zadat ani jednu. Praha - Bad Schandau se sice koupit da, ale za nesmyslnou cenu. Nehodlam platit mezinarodni jizdne za celou cestu kvuli par kilometrum za hranicema, tady je pomer vzdalenosti fakt extremni.

Urcite se to da koupit u pokladny, driv jsem to tak delal, akorat ze u pokladny uz jsem nekupoval jizdenku roky a vubec se mi do toho nechce, protoze to zdrzuje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod apuka » pát kvě 13, 2022 19:09

Nejde to. Tecka. Mam dojem, ze dokonce to nekde je i primo napsane v pravidlech e-shopu/aplikace. Resil to syn, ktery ma rakouskou celositovou rocni jizdenku, ale domu do OV si musi kupovat rakouskou jizdenku az do prvni stanice za hranicemi, tj. do Breclavi a odtud vnitrostatni az do OV. Ani pruvodci ve vlaku by TI nemel mit moznost vydat jizdenku od hranicniho bodu.

Muzes zkusit, mozna u pokladny to jeste jde, to fakt netusim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » pát kvě 13, 2022 19:23

Klidne si to rozdelim v Dolnim Zlebu, ale i na to budu muset k pokladne, protoze CD eshop mi nabizi jizdenku jen pres Decin tj. osobakem zpatky do Decina a pak ECckem do Bad Schandau :roll: Pricemz osobaky pres hranice jezdi. Navic je z nejakych nesmyslnych duvodu ta jizdenka o 15 Kc levnejsi, nez kdyz dam primo Decin - Bad Schandau...

No nic, holt se budu muset zeptat u pokladny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod apuka » ned kvě 15, 2022 18:23

Sice asi s krizkem po funuse, ale...
mike píše:Klidne si to rozdelim v Dolnim Zlebu, ale i na to budu muset k pokladne, protoze CD eshop mi nabizi jizdenku jen pres Decin
Toto je naprosto logicke :-) (A ne, nepis mi, ze z hlediska Tebe jako zakaznika v tom neni zadna logika.)

Normalni mezinarodni jizdenku si muzes koupit POUZE mezi stanicemi (tarifni body), ktere jsou uvedene v mezinarodnem seznamu stanic (ne CD, to je "oficialni" seznam evropske dohody o prepravach (muzes si to nekde najit, jak se to jmenuje, souvisi to is nekterymi predpisy EU). Ktere stanice za danou zemi jsou, pravdepodobne urcuje mistni dopravce zucastneny te smlouvy (v CR je to CD). Pro prepravu do techto stanic muzes pouzit vsechny vlaky, ktere v dane krajine dany zucastneny dopravce povoli. Tarif je urceny kombinaci "mistniho tarifu" podle zpusobu vypoctu mistniho dopravce a dalsich "cizich" dopravcu podle mezinarodniho tarifu, s tim, ze mohou byt uzavrene zvlastni smlouvy mezi nekterymi prepravci se zvlastni cenou - kvuli tomu mas moznost mit levnejsi jizdenky do A nebo D.

Dolni Zleb muzes vyuzit v ramci maleho pohranicniho styku za zvlastni tarif, ktery nema nic spolecneho s tarifem vyse. Toto je samostatna smlouva mezi CD a DB (a mozna jeste dalsich regionalnich prepravcu) s tarifem a podminkami podle teto smlouvy. Ale v ramci toho muzes kupovat jizdenky pouze mezi stanicemi v dane smlouve. Podobne mas par dalsich moznosti pri ceste z CR do D. Ale vsechny maji sve podminky a ceny. Vetsina z nich ma podminku, ze si jizdenku muzes koupit na pokladne (obcas dokonce vyhradne na pokladne ve stanici, ktera je v ramci dane smlouvy) nebo u pruvodciho ve vlaku. Malokdy si muzes koupit v eshopu - a to jeste skoro vyhradne jenom nejake mistni sitove.
Ale nemuzes tyto jizdenky kombinovat na jednu jizdenku s normalnim mezinarodnim tarifem. Musis mit dve - pricemz pro tu "mistni" plati ty dane podminky.
Navic prakticky zadne z techto jizdenek neplati na EC/IC, takze Tobe by byli v EC naprosto k nicemu.

Na pokladne (spise v CD Centru) bys mel mit moznost si koupit i mezinarodni jizdenku z Dolniho Zlebu do Bad Schandau ale s tim, ze to se pocita uz mimo dvojstranne dohody a zaplatis si vice-mene plny mezinarodni tarif podle kilometru. Teda pokud DB takove jizdenky povoluje. Mohlo by se Ti ale stat, ze by Te vyslo vyrazne levneji si koupit normalni jizdenku z Decina, jsou to docela palky.

Toto neni vec CD, ale jak pisu, celoevropska dohoda. Tento tyden jsme podobne resili se synem, on jede na konferenci nekam do zapadakova v Nemecku, vyjizdi z Vidne. Na Rakouskych drahach muze koupit jizdenku ale pouze asi o 50+ km vzdalene stanice, odkus si jeste pocestuje asi hodinu a neco mistnim rychlikem. Zadne jine stanice tam nejsou na mezinarodnich seznamech, tudiz smula - OEBB Ti v eshopu jizdenku nevyda. A na pokladne Te to vyjde na vice nez dvojnasobek jako takto+koupit na miste na pokladne (nebo u DB na dany usek).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod malejjarda » ned kvě 15, 2022 20:55

Odpoledne "mrtvolka" mezi Poříčany a Pecky. Takže domů se dostanu se zpožděním nějakých 135minut.
A to už prý byl ráno nějaký skokan v Otrokovicích.
Pokud někdo chcete vlastní sebevraždou naštvat co nejvíc lidí, skočte pod vlak. Nejlépe v neděli odpoledne na hlavním koridoru
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » pon kvě 16, 2022 0:35

@apuka: mas pravdu. S krizkem po funuse a neni v tom zadna logika :P Takova pravidla mozna davala smysl za Rakousko-Uherska, ale od te doby nastal jisty vyvoj. Mozna sis vsiml, ze v roce 2022 existuji veci, kterym se rika pocitace a tem je uplne jedno, kolik maji v pameti stanic, klidne muzou mit uplne vsechny.

Listek jsem koupil u pokladny. Teda, dva listky. Praha Holesovice - Schoena Gr. je 138 km a stoji 165 Kc a Schoena Gr. - Bad Schandau je 11 km a stoji 4.40 Euro, coz je podle CD 110 Kc. Tedy 10 Kc/km, to uz je skoro jako taxik. Listek plati 4 dny, neni to tak davno, co platil dva tydny a predtim mesic a mozna i dva. Coz se tady dalo snadno vyuzit, protoze pruvodci malokdy stihne prijit. Dneska taky ne.

Respiratory presne podle me predpoveci. Hned pote, co jsme prejeli hranici, se ozvalo z rozhlasu neco jako "vjizdime na zamorene uzemi Nemecka, nasadte si prosim masky". Coz cestujici jako jeden Nemec udelali a ja jsem vystoupil.

Vlak byl nechutne narvany a to vcetne jednicky. Ta je bohuzel letadlova, a tak jsem se radej vetrel do dvojkoveho kupe. Zlate nase rychliky z muzea, cestou zpatky jsem mel kupe ve jednicce pro sebe jako vzdy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod apuka » pon kvě 16, 2022 7:50

mike píše:Schoena Gr. - Bad Schandau je 11 km a stoji 4.40 Euro, coz je podle CD 110 Kc. Tedy 10 Kc/km
Ano, to se prodava jako dodatkova jizdenka za stejnou cenu, jak jsem rikal - podle mezinarodniho kilometrickeho tarifu.
mike píše:Mozna sis vsiml, ze v roce 2022 existuji veci, kterym se rika pocitace a tem je uplne jedno, kolik maji v pameti stanic, klidne muzou mit uplne vsechny.
Toto ale vubec neni o velikosti pameti pocitacu. To je proste mezinarodni smlouva na dalkovou prepravu a jednoduse se takto domluvila, podepsala mezi spoustou stran.
Napriklad - pokud si to dobre pamatuji - kazdy stat si urci pro jizdenky podle teto smlouvy zakladni cenu mezi danymi stanicemi (nebo zpusob vypoctu - pokud samostatne smlouva mezi danymi zeleznicemi neurci jinak, napr. mezi CD a EOBB na rakouskem uzemi podle zon). I kvuli tomu je tam omezeny pocet stanic.

Druhou veci je, ze pro stanice uvedene v tom mezinarodnim seznamu se garantuje moznost spojeni - coz je docela dulezite pri ruznych prepravcich na nekterych, hlavne regionalnich tratich. Potom se Ti muze stat, ze nektery prepravce neni soucasti te smlouvy a neni povinny Te prepravit. Typicky napr. Regiojet v CR, SK, HU nebo A nebo nektere soukrome vysokorychlostni vlaky.

je tam toho vice, ale proste a jednoduse receno - je nejaka smlouva a podle ni se to prodava, at se Ti libi nebo nelibi. Pokud nelibi, mas volbu - nekupovat, nejezdit (s nima).
mike píše:Vlak byl nechutne narvany a to vcetne jednicky.
Jak jsem psal, ze syn jel do Nemec , tak puvodne meli jit pres Prahu - nakonec to nedelali, protoze bylo vsechno narvane, nebyly malem ani jizdenky na konkretni vlaky, ne to jeste mistenky. Navic jeho italsky kolega chtel v Praze prespat a nejlevnejsi moznost nasel za 200 EUR, vsechno levnejsi bylo pryc. To vsechno pry kvuli koncertu Rammsteinu v Praze, dokonce o tom primo psali na rakouskych drahach a upozornovali, at se co nejmin cestuje ten vikend do Prahy. Ale toto neni Tvuj pripad, to by bylo spise opacne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » pon kvě 16, 2022 18:38

Jo, bylo to opacne. Rammstein jsem poznal az v Praze, kdy jeste pred pulnoci jelo jedno metro za druhym. V mem smeru prazdna, v opacnem z nich ve stanicich vypadavali lidi.

Tahle ECcka byvaji narvana furt, docela nerad s nima kvuli tomu jezdim. Pro Nemce je bohuzel nase jednicka levna, takze byva plna taky. Ale aspon tam byvaji slusni lidi, ve dvojce jezdiva ozrala nemecka mladez. Vcera taky, ale ti nastesti moc nervali. Proto obcas do Usti i Decina jezdim nasim rychlikem z muzea, kteremu to sice trva trochu dyl, ale zato mam jistotu kupe v jednicce pro sebe.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod apuka » pát kvě 20, 2022 14:55

Pro navstevniky nemeckych pohori mozna zajimava nabidka, snad to opravdu schvali - Jizdenka na mesic za 9 EUR.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » pát kvě 20, 2022 16:46

To nevypada spatne, ale v EC by se asi pouzit nedala: Neplaté ale zatím v dálkových vlacích. Mluví se ale o jejich zapojení do celého systému.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod apuka » pát kvě 20, 2022 17:17

Ono je to vyhodne i pokud jdes nekam na vice dnu - i kdyz si koupis beznou jizdenku az na misto (komu by se chtelo napr. tajdat lokalkami napr. nekam az za Stuttgart). Klidne i jako jizdenka na MHD. Za ni za denni listek casto zaplatis i vice nez 5 EUR (nebo napr. 2,50+ EUR za jednu jizdu podle mesta). Kdyz jsi tam par dnu a chces si pojezdit napr. po Berlinu/Mnichove a pod., tak uz to mas hodne vyhodne. Stejne tak kdyz se v horach ubytujes nekde a chces kazdy den dojet busem na nastup a zpatky. Sam vis (z A, v D jsou ceny podobne), ze jizdenky jsou nekdy pekny zrout penez. Byt nekde tyden a kazdy den tam a zpet busem si usetris na par jidel i v restauraci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » pát kvě 20, 2022 17:21

Jasne. Akorat co v Nemecku. Kdyby to zavedli v Rakousku, tak nevaham, za tyden tam rozhodne projezdim vic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod apuka » pát kvě 20, 2022 17:48

mike píše:Akorat co v Nemecku.
Kdybys nekdy navstivil napr. Allgauske nebo Brechtesgadenske Alpy, asi by ses takhle blbe neptal... Ledovce tam nejsou, to je pravda, zato si v nadhere (a v narocnosti) v nicem nezadaji ani s Dolomitami.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod apuka » pon čer 6, 2022 11:27

Tak uz se to zavedlo. Samozrejme, prvni prodlouzeny vikend ukazal, jak to bude vypadat :wink:. Vitejte v pekle.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Pokec