Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod milarepa » pon říj 23, 2023 8:03

na druhou stranu ti lidé platí daně (většinou), mají volební právo, takže stát jim dělá tenhle speciální servis :-)

za mně je to super, představa, že by tenhle typ lidí měl cestovat v běžných spojích, neodděleně od cestujících, které jejich koníček nezajímá, je děsivá.........bo jsem to kdysi dávno několikrát zažil - absolutně nezvládatelní lidé, nalití, plní agresivity, v tlupě jim najede testosteron, ztrácí zábrany a navzájem se před sebou předvádějí, kdo je větší hovado, v té době je ani nikdo nehlídal, tak to bývalo dost drsné.........a to fakt nechceš zažít, zvláště, když jsi žena, dítě nebo důchodce.....

časem se to vychytalo a teď je to, mám pocit, dost v pohodě - Policie tohle monitoruje na všech úrovních - i druholigové zápasy, a má to tvrdě pod kontrolou, mají na tohle speciální týmy - v každém kraji, a z velké míry se s těmi radikálními fanoušky už i osobně znají - každé takové grupě dělají stálý doprovod, nepustí je mezi normální cestující, korigurují jejich chování, v případné škody na majetku okamžitě identifikují konkrétního viníka, takže za mě cajk.

a kdo to platí? furt lepší z daní zaplatit pár přesčasů nějakým řadovým policistům, než nechat společnost v chaosu.

třeba do tohohle mlýnku na maso se fakt nechceš dostat, zdravý z něj nevylezeš
https://www.youtube.com/watch?v=h9gp0iPXR0Q

P.S. klasický mimózní názor, aby tahle opatření platil konkrétní klub, je postavený na čem? Klub má odpovědnost za to, co se děje na jeho pozemku, tzn. na stadiónu, jakým právním předpisem mu nařídíš zajištovat pořádek ve veřejném prostoru?
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Dromedaro » pon říj 23, 2023 9:08

milarepa píše:jakým právním předpisem mu nařídíš zajištovat pořádek ve veřejném prostoru?

Třeba tím, že ten právní předpis zavedu. Zákony nejsou nějaké přírodní zákony, které nelze změnit a překvapuje mě, jak plno lidí uvažuje, že když to je nebo není v zákoně, tak je to správně. Když to přeženu, tak nacisté si své rasové zákony také uzákonily. Znamená to, že to bylo OK, když už to teda bylo v zákoně? Podle tvé logiky by tedy za pořádek na stadionech neměly nést odpovědnost kluby, ale města, která je staví. Proč by to měl mít na starost klub?

A další důvod je ten, že kdyby jejich chování mimo stadion při dopravu na zápas nějak poškozovalo klub, který je pro fanoušky něco jako posvátná kráva, tak by si třeba dali větší pozor a hlídali se mezi sebou. Prostě čast fanoušků by to třeba štvalo, že když se cestou na zápas někteří chovají jako dobytek, tak za to platí jejich klub. Ale možná taky ne. Plus by třeba kluby měly nějakou motivaci dělat opatření, třeba objednat si speciální dopravu jen pro fanoušky.

Jinak mně je to jedno. Já měl mezi fotbalovými chuligány pár známých a to nejsou špatní lidi a svým způsobem mi byli sympatičtí. Prostě mají takový životní styl.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4385
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Hafi » pon říj 23, 2023 9:31

je absurdní představa, že dáš nějaké soukromé společnosti odpovědnost za chování skupiny fyzických osob ve veřejném prostoru bez ohledu na čas a místo jen kvůli tomu, že maj kolem krku šály s jménem té společnosti.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8431
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Dromedaro » pon říj 23, 2023 9:35

Tak nemluvím o pár jedincích, ale o situaci, kdy jich jedou hromadně stovky. Ale ano, bylo by to komplikované. Zase na druhou stranu, ten tvůj argument by se tedy dal vztáhnout i na stadiony, kde ten klub odpovědnost nese.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4385
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod milarepa » pon říj 23, 2023 14:26

Dromedaro, prosím tě, než začneš něco psát, tak zkus předtím aspoň chvíli přemýšlet, protože ten tok tvých volných asociací je často dost těžko stravitelný

jako že si s pár kamarády na sebe vezmeme věci s naší oblíbenou outdoorovou značkou, konkrétně High Pointem a budeme se cestou do Sušice chovat jako banda palestinců, pár krát si to z mladické bujnosti zopakujeme, všimnou si té naší veselé partičky novináři, a ten nejchytřejší z nich napíše, že za to nese odpovědnost High Point, a že si má nás, než k nim zase dojedeme na nákup, nějak pohlídat, zajistit nám speciální dopravu a proplatit Policii přesčasy, že nás cestou musela hlídat? Tak nějak jsi to myslel?
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » pon říj 23, 2023 21:02

irem píše:Muze. Tedy, je mozne si pronajmout vagon(y). O tom, ze by pro jejich pripojovani a prepojovani vznikalo zpozdeni a zmatky se v obchodnich podminkach nepise :D

Aha, diky :) Njn, v zasade dobry napad, jen to provedeni jako u CD :twisted: (zajimalo by mne, kolik jim nauctovali za zdevastovane sedacky apod.)

milarepa píše:za mně je to super, představa, že by tenhle typ lidí měl cestovat v běžných spojích, neodděleně od cestujících, které jejich koníček nezajímá, je děsivá

V zasade souhlasim, jelikoz jsme to nedavno zazili cestou z Teplic, jak jsem tu psal. Des bes. Ovsem zrovna v tomhle pripade trochu pochybuju, ze by se takove stado vydalo z Ostravy az do Teplic (nase bylo z Prahy), ale muzu se plest.

Hafi píše:je absurdní představa, že dáš nějaké soukromé společnosti odpovědnost za chování skupiny fyzických osob ve veřejném prostoru bez ohledu na čas a místo jen kvůli tomu, že maj kolem krku šály s jménem té společnosti.

Prece se nebudeme tvarit, ze tam neni zadna souvislost. Stado jede na konkretni zapas, nakonec, ti policajti tam prece taky nejsou nahodou. A mam pocit, ze za skody jimi zpusobene obcas pokuty pro klub padaji, ale nijak to nesleduju a nevim, za co konkretne.

milarepa píše:Dromedaro, prosím tě, než začneš něco psát, tak zkus předtím aspoň chvíli přemýšlet, protože ten tok tvých volných asociací je často dost těžko stravitelný

Hele, co kdyby sis tohle odpustil? Nemusis s Dromedarem souhlasit, ale to, co psal, melo hlavu a patu. Normalni diskuse. Od tebe taky, az na tohle.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Hafi » úte říj 24, 2023 7:55

Kluby pokuty dostávaj, ale asi primárně od fotbalový asociace, kde jsou dobrovolně členem a tedy dobrovolně přijímají její pravidla.

Je možný, že dostávají i jiný, spíše asi formou náhrady škody, pokud např. ty extra vagony objednal pro své fanoušky přímo klub.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8431
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod apuka » úte říj 24, 2023 10:33

Myslim si, ze takovyto pripad neni uplne jednoduche "resit" bez znalosti podrobnosti. Docela dulezite otazka je kdo tu cestu fanousku zorganizoval a co ta organizace obnasela.

1) Pokud si to fanousci nebo jejich mistni fanouskovska organizace zorganizovali sami, tak co s jejich cestovanim muze mit klub spolecneho? V tomto pripade je to plne, jak psal milarepa, v podstate napsal trefne prirovnani (a to s jeho nazory malokdy souhlasim).

2) Pokud klub zabezpecil pro fandy vstupenky a po zjisteni zajmu sam objenal (mozna i platil) ty vagony, resp. prepravu, ale jinak se dal v tom neangazoval, tak bude klub muset resit pripadne nahrady skod na vagonech (i pripadne penale za zpozdeni vlaku) zpusobenych fandy v prubehu prepravy. Ale nemuze mit zodpovednost za samotne skutky fandu.

3) Pokud klub organizoval i samotnou cestu, tj. byl tam i jejich organizator, tak zase - pokud udelal vsechno, co bylo v jeho silach, aby je udrzel na uzde, nemuze dal nest zodpovednost za jejich skutky. Hlavne pokud v ramci te organizace napriklad zaangazoval policejni slozky, at jsou pritomne ve vlaku na dohlizeni na "poradek".

Ale neexistuje nic, co by zadalo pravni duvod vyvozovat zodpovednost za chovani svych fanousku mimo "oficialni" fanouskovske prostory. Nebo si nekdo mysli, ze kdyz si fankluby Sparty a nektereho polskeho klubu si domluvi, ze se "stretnou v boji", rekneme v Usti nad Orlici, uplne mimo jakehokoliv zapasu klubu, tak by za hromadnou rvacku a zraneni mely nest zodpovednost ty dva kluby??? (Podobne fanouskovske "akce" nejsou muj vymysl, ale existuji a staly se.)

Co se tyce policajtu a jejich placeni, tak v pripade 3) je asi bude platit klub. V pripade 2ú je mozne, ze nahlasi na PCR potencionalne nebezpecny presun a PCR se sama rozhodne, ze na to bude dohlizet "na miste", klub jim jen umozni byt ve vlaku (vyhradi misto nebo zaridi misto ve vagonu, kam fanousci nemaji pristup).
V pripade 1) jedine, ze by ten fanouskovsky klub zabezpecil nebo pozadal PCR sam. Jinak ani policajti nemaji opravneni bez priciny vlezt do soukromeho vyhrazeneho vagonu a cestovat tam.
mike píše:zrovna v tomhle pripade trochu pochybuju, ze by se takove stado vydalo z Ostravy az do Teplic (nase bylo z Prahy), ale muzu se plest.
Jo, to se teda pletes. "Chuligani z Bazal" bezne cestuji po cele republice (a nejenom tam) na zapasy Baniku. Mozna v mensim mnozstvi, kdyz nemaji spolecnou prepravu, ale cestuji ve skupinkach.

Cesta s nima v beznem spoji fakt neni zadna velka zabava, ani kdyz jsou ve vlaku pritomni i policajti - ti jsou jen jako pohotovost a zasahnou, az je nekdo (pruvodci) pozada, ze se tam neco deje :twisted:. Psal jsem tady, jak jsem vedle policajtu cestoval z Breclavi, kdyz banikovci jeli domu z U. Hradiste.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Dromedaro » úte říj 24, 2023 13:01

apuka píše:Cesta s nima v beznem spoji fakt neni zadna velka zabava, ani kdyz jsou ve vlaku pritomni i policajti - ti jsou jen jako pohotovost a zasahnou, az je nekdo (pruvodci) pozada, ze se tam neco deje :twisted:.

Jo, kamoš v oblečení anarchisty nastoupil do běžného spoje, vlezl do vagonu a ten byl plný těch fotbalových chuligánů. Myslím, že to byli i Ostraváci, co říkal. Byl tak zaskočený, že si k nim i přisedl, ale hned u dveří, protože za nimi v chodbičce stáli tři policajti. Ti chuligáni se k němu hned slétli a celou cestu na něj měli blbé a provokativní řeči. Ti policisti to nějak z dálky monitorovali, ale to bylo tak vše. Nakonec byl rád, že zůstalo jen u těch řečí. A já si nezapomněl rýpnout, že bych od anarchisty nečekal, že bude doufat v pomoc policie. :twisted:
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4385
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Hafi » úte říj 24, 2023 22:57

tak jen jak tohledopadlo:
Z DB se na dotazy neozval nikdo.
Krom výluky v údolí Labe přibyly ještě 2 výluky v Holandsku a místo jednoho vlaku jel náhradní (sice ve stejném čase, ale končil jinde - to nám nevadilo - a jiná souprava, což nám zneplatnilo místenky, ale ač byl dost plný, tak jsme si nakonec sedli).
Nakonec jsme jeli stejnou trasou, na níž to bylo zakoupený, neb se za prvé v systému objevila náhradní doprava z Berlína k původnímu vlaku, akorát vlak z Berlína odjížděl dříve, aby se to stíhalo. Ale nakonec nějak DB změnili i jizdní řád předchozího vlaku z Kolína do Berlína, že jel rychleji, v Berlíně byl dříve, tedy se vše mělo stíhat dle původního plánu (vyjma toho, že jsme na začátku museli jet o hodinu dřív, abych vykompenzovali čas extra strávený 2 NAD v Holandsku, což nám až tak nevadilo). Sice byla i jedna přijatelná varianta jinou trasou, ale vyžadovala přestup blbě v noci, tak jsme zvolili cestu po původní trase.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8431
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod apuka » stř říj 25, 2023 7:19

@Hafi: Sen vsech dlouhodobe-planovacu :-). Rekl bych, ze DB nezklamal, pevne se drzel svych "zazitych zasad"... (a opakovane rikam, ze oproti nim zlate CD)

Hlavne, ze jste dobre dopadli.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Hafi » čtv lis 2, 2023 11:13

ČD konečně prodaj online jízdenky i po pravidelném odjezdu vlaku - viz zde

Jinak DB mi včera odepsaly na 2 měsíce starý dotaz k jizdenkám ve smyslu "vidíme, že jste jízdenky využil, tedy asi v pohodě"
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8431
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Dromedaro » čtv lis 2, 2023 19:43

Dneska na nádraží na Vysočině mladá cizinka, podle vzhledu a přízvuku asi Blízký východ. Nastoupila do vlaku do Jihlavy. Vlak se rozjel a už nejel úplně pomalu a u jednoho z vagonu se najednou otevřely ty posuvný dveře na obou křídlech a ta cizinka s úsměvem na rtech vyskočila z vlaku jakoby nic. Měla štěstí, že výpravčí byla zrovna otočená, ta by ji nepochvalila, ale když se otočila, tak byla překvapená, kde se tam vzala. Ta cizinka za ní šla a že prý ten vlak neni na Jihlavu, jak jí tvrdila. Ale byl. Průvodčí si to šla pro jistotu ověřit do systému. Z cizinky si asi někdo ve vlaku vystřelil nebo z nevědomosti řekl, že do Jihlavy nejede.

Spíš mě ale překvapilo, že to jde za jízdy otevřít ty dveře. Jsem myslel, že nejde. Což normálně nejdou, ale tady někde nejspíš byla chyba. Vlak uháněl dál s otevřenými dveřmi, tak jsem si jen říkal, že snad tam někdo nepošle samotné malé děcko na záchod, aby se ještě nestala tragédie.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4385
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » čtv lis 2, 2023 21:34

Hafi píše:ČD konečně prodaj online jízdenky i po pravidelném odjezdu vlaku - viz zde

Myslenka dobra, provedeni v rezii CD se trochu desim ;-) Kdyz si vzpomenu na pripady, kdy zpozdeni naskakuje hodinu po peti minutach...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod apuka » pát lis 3, 2023 13:54

mike píše:provedeni v rezii CD se trochu desim ;-) Kdyz si vzpomenu na pripady, kdy zpozdeni naskakuje hodinu po peti minutach...
To spozdeni je problemem pouze na stanicich, navic se to ani netyka CD ale SZDC :wink:. V Muj vlaku i na webu vidis vzdy aktualni spozdeni. Takze bych cekal, ze pri vydeji se zohledni aktualni spozdeni.

Jedine, co by se mohlo stat je, ze si koupis jizdenku na jeden spozdeny vlak ale ten se nekde "pred stanici" zasekne a kym prijde, bude tam az dalsi. Jenze v tom pripade zase muzes (na zaklade pravidel CD) pouzit ten - jen nesmis potom uplatnit naroky ze zvetseneho spozdeni na vlak z jizdenky.
Dromedaro píše:mě ale překvapilo, že to jde za jízdy otevřít ty dveře. Jsem myslel, že nejde. Což normálně nejdou, ale tady někde nejspíš byla chyba. Vlak uháněl dál s otevřenými dveřmi, tak jsem si jen říkal, že snad tam někdo nepošle samotné malé děcko na záchod, aby se ještě nestala tragédie.
Nejspise tam jeste stale jezdi stare vagony ("posuvne dvere na obou kridlech" - nejspise poschodovy vagon jeste z NDR) a na nich to nejde jednoduse zabezpecit.

Na druhe strane za meho mladi se v lete (nejenom) u techto vagonech casto jezdilo s otevrenymi dvermi - bylo lepsi vetrani :-) (na "nasi" trati se melo jezdit az 120 km/h, osobaky tak do 100, ale rychlost se nijak nekontrolovala). Nepamatuji se, ze by kdy nekdo kvuli tomu z vagonu za jizdy vypadl - a to teda casto jezdili po sichte ozraly delnici ze staveb, ze zavodu, ze obcas z tech dveri doslova vypadli, ale az ze stojiciho vlaku, jak je vystrkavali jejich kolegove, ze uz je doma.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Dromedaro » pát lis 3, 2023 15:37

Byly to ty starší modré vagony, co jezdí delší trasy. Ale ne poschoďové. Podle mě otevřít za jízdy nejdou, když je vše v pořádku.

Mně se zdá, ale nejsem si jistý, že právě po nějakém případu, kdy dítě za jízdy vypadlo z otevřených dveří ve vlaku, taky když šlo samo na záchod, to ČD začaly řešit a myslím i vyřazovat ty vagony, kde to jde za jízdy otevřít. Ale tehdy to ještě nebylo neobvyklé. Myslím, že tehdy popotahovaly po soudech i průvodčí z vlaku, ale jak už to dopadlo, si nepamatuji. A nemyslel jsem dospělé ale dítě, protože třeba někdo nepočitá s tim, že jsou ve vagonu otevřené dveře a pošle dítě samo na záchod, to uvidí otevřené dveře, přijde mu to zábavné a je zvědavé a neštěstí je hned.

Jinak vyskakovat nebo naskakovat za jízdy z vlaku... nevím, já bych raději dojel na další zastávku nebo počkal na další vlak, než pak čumět na svět z vozíku. To je taky hned. Už skákala mimo nástupiště na nerovný povrch do štěrku a trávy, stačí že člověk blbě doskoči, podvrtne se kotnik a skácí se rovnou pod vlak.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4385
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod apuka » pát lis 3, 2023 16:41

Dromedaro píše:Mně se zdá, ale nejsem si jistý, že právě po nějakém případu, kdy dítě za jízdy vypadlo z otevřených dveří ve vlaku, taky když šlo samo na záchod, to ČD začaly řešit a myslím i vyřazovat ty vagony, kde to jde za jízdy otevřít.
Ano, jenze to nebyly "posuvne dvere na obou kridlech", ale normalne na "kliku" oteviraci - ktere se ale taky ne vzdy zavrely poradne a nebylo lehce zjistitelne, ze nejsou radne zavrene.

S tema normalnima na kliku se mi jednou stalo, ze jak jsme se vezli do Budapesti, tak kousek po odjezdu od nas se za jizdy otevrely - otevrel jich "vitr". Bylo to uprostred ledna, byla pod -10 a venku hodne docela prachoveho snehu. Skoncilo to tak, ze az do Budapesti jsem jeli s otevrenyma dverma, vevnitr bylo na chodbe skoro pul metru natazeneho zmrzleho snehu, hlavne na dverich (ono to je cca stejne jako na horach, kdyz fouka vitr za snezeni a snih se nalepi na vetve nebo zabradli/ploty/.... jako skoro led) - tudiz po par minutach od otevreni se uz nedaly zavrit, bylo to tim zmrzlym snehem fixovane. No a jamile zacalo natahovani snehu na to lino na chodbe, kouzalo to jedna radost a nikdo se ani neopovazil jit ke dverim, aby nevypadl. Na stanicich zkouseli zavrit slovensti i madarsti zeleznicari, ale nedarilo se.
Blbe bylo, ze v tech kupacich jsou pri zemi vetraci otvory, tj. v celem vagonu kazdy sedel v zimnim obleceni a klepal kosou (a vlak byl docela plny, tj. neslo si presednout).
Takze jo, nezavrene takove dvere muze byt pruser - ale ten Tebou spomenuty pripad je taky uz trochu dusledek toho, ze se decka nenauci, ze je treba na seba dat pozor a rodice se zase spolehaji az prilis na to, ze prece se nemuze nic stat.

Mne zmylilo prave to "posuvne dvere na obou kridlech" - asi myslis neco jineho, nez co je tam napsaneho, protoze nevim, jestli jsou normalni vnejsi dvere dvojite (tak chapu "v obou kridlech") posuvne v jinych vagonech, nez pisu:
Obrázek
Jenze ty uz jsou davno vyrazene. Jeste muzes myslet ty "spojovaci dvere" mezi vagony, na konci soupravy, pokud nejsou zamcene, tak to taky tak funguje - ty se ale daji jednoduse zmaknout otocenim toho ctvercoveho "sroubu" nekde nahore (a taky stejne jednoduse otevrit, klidne i obycejnyma klestema). Tyto dvere se ale nijak vlakvedoucimu nehlasi jako zamcene/odemcene, je to mechanicka zalezitost - alespon u starsich vagonu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » pát lis 3, 2023 17:08

apuka píše:V Muj vlaku i na webu vidis vzdy aktualni spozdeni.

Aktualni zname zpozdeni, kdyz vlak jede. Kdyz nekde stoji a nevi se, kdy se rozjede, tak postupne naskakuje i v aplikaci a na webu. To ale tady neni az takovy problem, krome toho, ze je to strasny opruz. Zajimavy je opacny pripad. Vlak ma zpozdeni, ty si na nej koupis jizdenku s platnosti odjezd + zpozdeni a nez dojede do tve stanice, tak to dozene (u CD necekane, ale uz jsem to zazil ;-)). Takze do nej pak nastoupis driv, nez jizdenka zacne platit. Co udelas? Pobezis za vlakem az do zacatku platnosti jizdenky a pak naskocis? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Dromedaro » pát lis 3, 2023 18:26

Apuka: Byl to tento vagon:

vagonČD.jpg
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4385
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod apuka » pát lis 3, 2023 18:33

Jen hledas problemy ta, kde nejsou... Kupujes jizdenku na konkretni vlak, ne na konkretni cas...
mike píše:Kdyz nekde stoji a nevi se, kdy se rozjede, tak postupne naskakuje i v aplikaci a na webu.
To je ale stale presne zname zpozdeni... Jo, nekdy se netusi, kdy to muze jit dal - ale i kdyby vedeli, logicky to nemohou davat jako aktualni zpozdeni, protoze se stale skutecny odjezd muze zmenit. Navic aktualni ma byt aktualni a ne ocekavane...
(Btw, nekdy na DB a myslim i OEBB zvykli zobrazovat cas podle JR a vedle na celou dalsi trasu planovane casy. Vetsinou hodne optimisticky predpokladali stahovani rozdilu. Ve skutecnosti to byvalo naopak a kazdou stanici se to uplne prekopavalo. Pouzitelny udaj to nebyl. Toto asi neni neco, po cem bysnu CD touzil.)

A jo - nektere vlaky CD dokazou na nekterych tratich dohnat docela dobre zpozdeni. Pendolino s manzelkou uz dohnalo v OV-Svinove i 17 minut odnekud mezi Pardubicemi a Olomouci. Jsem autem v klidu vyrazil, ze mam k dobru 10 minut - a manzelka uz netrpelive cekala pred nadrazimmskoro ctvrt hodiny.
Kupodivu, RJ nebo Leo skoro nic nedozene. Je to totiz i v planovani JR.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod apuka » pát lis 3, 2023 18:45

@Dromedaro: Aha, diky. Tak tyto vagony asi jezdily mimo meho okoli. Podobne si pamatuji jen s beznymi dvermi.

Ale u techto by melo byt uz automaticke zavirani a uzamceni pri rychlosti na 5 km/h.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Dromedaro » pát lis 3, 2023 19:18

Ale tyto vlaky stále jezdí a docela dost.
Vždyť říkám, že tam byla někde chyba bo ta holka je za jízdy normálně otevřela a vyskočila.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4385
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » pát lis 3, 2023 21:12

apuka píše:Kupujes jizdenku na konkretni vlak, ne na konkretni cas...

Kupuju jizdenku s platnosti od konkretniho casu. Ne nutne na konkretni vlak, to delam malokdy (pro jednicku to obvykle ani nenabizi). Vzdyt to v tom clanku mas primo napsane (zas ten rozdil mezi textem a tvymi dojmy...):

Pokud si cestující pořizuje jízdenku v době mezi odjezdem vlaku dle platného jízdního řadu a jeho skutečným (zpožděným) odjezdem, posouvá se automaticky počátek platnosti dokladu o aktuální zpoždění vlaku v době nákupu dokladu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod ratel » ned lis 5, 2023 20:04

Netuší někdo, kdy slovenské dráhy nebo idos nebo někdo jiný zpřístupní vyhledávání spojení na Slovensko v zimě? Momentálně to nefunguje, myslel jsem si že nové jízdní řády už jsou k dispozici.
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Dromedaro » ned lis 5, 2023 20:25

Mě štve, že v aplikaci Poseidon jdou nakoupit ty jízdenky jen do času odjezdu toho vlaku, pak už ne. Jako chápu, proč to tak mají, ale mohlo by to jít aspoň třeba ještě třeba pár minut po odjezdu. Protože, když dobíhám na vlak, který nestíhám, tak když skočím na poslední chvíli do vlaku, jízdenku už v apce nekoupím. A když nevím, jestli to stihnu, tak jízdenku předem kupovat nechci, aby mi nepropadla. Tento víkend jsem neplatil přirážku díky tomu, že v té stanici se jízdenky neprodávají.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4385
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod mike » ned lis 5, 2023 23:59

Dromedaro píše:Protože, když dobíhám na vlak, který nestíhám, tak když skočím na poslední chvíli do vlaku, jízdenku už v apce nekoupím.

Co je presne ten duvod, proc to nejde ;-) U CD aplikace dlouho koncila moznost koupit jizdenku 5 minut pred odjezdem vlaku, coz mi pilo krev, protoze chodim na cas a musel jsem jizdenku kupovat behem rychle chuze k nadrazi. Pred casem to nastesti zrusili a jde koupit az do odjezdu vlaku (a od ted i zpozdeneho).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Dromedaro » pon lis 6, 2023 6:09

mike píše:Co je presne ten duvod, proc to nejde ;-) .

To nechápu, co tím myslíš.

Já poslední dobou jezdím s kolem a za jízdy by se mi to blbě ťukalo.

Chtěl jsem zkusit koupit přes Poseidona klasické jízdenky a ne na spoj, ale i na ty jízdenky je potřeba tam zadat výchozí stanici, tak bych je později nevyužil. To je blbě udělaný, že tam nemůže člověk koupit klasickou zonovou jízdenku a použít ji kdykoliv plus jsou i dražší.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4385
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod apuka » pon lis 6, 2023 11:04

Dromedaro píše:To nechápu, co tím myslíš.
Do vlaku - pokud tam nemas primo automat na jizdenku, nenastupujes v neobslouzene stanici nebo v nekterych IDS nenastoupis pres oznacene dvere, kde Te odbavi - nesmis nastupovat bez platne jizdenky. Resp. smis, ale pruvodci Te odbavi s prirazkou, bo jsi nesplnil svoji povinnost.
mike píše:Kupuju jizdenku s platnosti od konkretniho casu.
Zpresnuji - kupujes jizdenku s platnosti na odjezd konkretniho vlaku. Pokud si dobre pamatuji, muzes koupit jizdenku - krome nejakych sitovych nebo casovych - jen tak, ze si vyberes konkretni spojeni a jizdenka je platna od (casu odjezdu) toho konkretniho spojeni.
Ale stale je to od casu odjezdu podle jizdniho radu (s logickym omezenim casu nakupu). Co ted zavedli je jen, ze si muzes koupit na ten spozdeny vlak - ale stale tam mas na jizdence uvedene spojeni. Z cehoz logicky plyne, ze na ten konkretni vlak muzes jizdenku pouzit, i kdyby prijel drive nez byl ocekavany spozdeny prijezd.

Proto pisu, ze hledas problemy tam, kde nejsou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod Dromedaro » pon lis 6, 2023 12:56

No i s tvým vysvětlením moc nechápu co Mike myslel. Nic o speciálním vagónu tam nepíše. A třeba tento víkend to byla lokálka, o dvou vagonech, které ty vagony pro nákup jízdenek nemají. A i kdyby, tak s kolem musím do vagónu, který je pro ně určený.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4385
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

Příspěvekod apuka » pon lis 6, 2023 13:10

Nechci mluvit za mika, co on tim myslel, ale nejspise jde o zabraneni tomu, aby si lide mohli ve vlaku koupit jizdenku, az uvidi, ze jde pruvodci (a pro nektere z nich - ver, ze ne uplne malo) a nemaji jak se tomu vyhnout.

Po pravde receno, pravidla jsou nastavena tak, ze musis mit jizdenku v okamihu nastupu do vlaku - jak jsem psal vyse. A taky po pravde receno, mas to podobne u vetsiny evropskych zeleznic (ale u mnoha z nich mas ve vlaku automat na nakup, alespon u nekterych vlaku - u nas to taky je v nekterych vlacich CD, ale nejspise jen tam, kde je to soucasti integrovaneho systemu).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Pokec