Vi nekdo, kde vas maji hledat, kdyz se nevratite domu?

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jak o sobe davate z vyletu/vyprav vedet?

Příspěvekod scinkk » úte srp 4, 2015 11:49

Tj. kdyz uz neco delam, tak bych mel vedet proc, k cemu je to dobre a co se stane/co delat, kdyz ...


tak ono je to jako s pojistenim, clovek doufa, ze ho nikdy nebude potrebovat...
Naopak nemam potrebu to nijak hrotit vytvarenim scenaru, ma to byt pomocna vec v situaci, ke ktere by doslo, i kdybych to nepouzival. Sice chapu, kam tim smerujes, ale prijde mi, ze cim to bude clovek vic resit, tim hure :) Proste pritelka me nekde v compu uloznou vec, ktera by v pripade patrani byla uzitecna.
Ja jsem driv radeji poslal na mail screenshot mapy, kde se budu pohybovat, coz mi prijde bezpecnejsi nez ji jen rict par mist, kam jedu, jenze jsem an to vetsinou zapomnel ci to nestihl, tohle to nahrazuje.

Jak to popsal grco, je to, co jsem puvodnim prispevkem chtel naznacit a osobne to vidim jako obecne doporuceni pro kazdeho, kdo jede nekam (kor) sam.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jak o sobe davate z vyletu/vyprav vedet?

Příspěvekod fps » úte srp 4, 2015 13:15

"Jak o sobe davate z vyletu/vyprav vedet?"
nijak, a to už cca 33 let co jezdím do přírody, poslední dobou jenom sám, když jsem začínal, tak to ani nijak nešlo, takže mi to i teďka připadá normální, i když sebou mam odolný telefon který používám jako GPS mapovou navigaci, ale GSM vůbec nezapínám
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak o sobe davate z vyletu/vyprav vedet?

Příspěvekod pavproch » úte srp 4, 2015 13:38

taky to s tím fídbekem dom nepřeháním....

a) v beskydoch netřeba
b) v tatroch a alpoch až po návratu z tůry "byl sem tamatam"
c) mimo civilizaci nejezdim...

btw, ukažte mi JEDINOU drahou, která si z popisu "polezu stanislava na kežmarák"

a) něco zapamatuje
b) bude schopna to v případě nouze reprodukovat resp. identifikovat případně místo, kde se asi nouze odehrává

:twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak o sobe davate z vyletu/vyprav vedet?

Příspěvekod scinkk » úte srp 4, 2015 13:54

Ted koukam, ze je ten nazev topicu trochu zavadejici, melo tam byt spis neco jako: Vi nekdo, kde vas maji hledat, kdyz se nevratite domu? :) pac to byla ta asiociace s clankem o umrti v Tatrach.
A v takovem tematu k tomu treba i neco reknou supermani, co jezdi do prirody 33 let :)

btw, ukažte mi JEDINOU drahou, která si z popisu "polezu stanislava na kežmarák"


a proto jsem posilal mapy na mail
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Vi nekdo, kde vas maji hledat, kdyz se nevratite domu?

Příspěvekod pavproch » úte srp 4, 2015 13:56

done
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak o sobe davate z vyletu/vyprav vedet?

Příspěvekod Hafi » úte srp 4, 2015 14:49

pavproch píše:b) v tatroch a alpoch až po návratu z tůry "byl sem tamatam"
c) mimo civilizaci nejezdim...

neprotiřečíš si trochu? :twisted: (a to buď rád, že jsem tam nezařadil i bod a) :mrgreen: )
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8425
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Jak o sobe davate z vyletu/vyprav vedet?

Příspěvekod mike » úte srp 4, 2015 17:06

grco píše:@mike: ja to s tym davanim vediet vidim trochu inak, podla mna, ked idem sam, tak je dobre povedat niekomu, aspon v skratke "idem v piatok do gran paradisa, planujem ist tuto trasu..., v nedelu by som mal byt zpatky, ak by sa nieco zmenilo, tak dam vediet"

V tom pripade to ale vidime v zasade stejne ;-) Aspon co se vyletu do hor tyka, CR neresim.

grco píše:potom uz v tych alpach, ak signal mam, tak sa snazim dat vediet, ze je vsetko OK, ak nemam, tak sa nic nedeje, lebo este nie je nedela, takze je viac menej "vsetko podla planu", a ked si niekde tyzden, 10 dni, urcite ten signal niekde mas, v tych alpach to podla mojich skusenosti nie je zas az take strasne...

Ano, taky tak. S tim, ze se snazim davat najevo, ze signal byt proste nemusi a ze se v nejhorsim ozvu na konci trasy. Kdyz mi v nedeli vecer leti letadlo a ja se do te doby neozvu, tak je asi neco spatne. Obvykle se totiz ozvu vecer predem, kdyz sestoupim do udoli.

Za 10 dni signal obvykle nekde mam. Ale uz se mi fakt stalo, ze 4 dny nebyl a to i tam, kde driv byval. Horsi pocasi, vyssi vlhkost a to na slaby signal staci. Obcas je to i prekvapive. Jdes po hrebeni Nizkych Taur, skvele pocasi, skvela viditelnost az do udoli na obe strany a signal neni. Protoze do udoli je to daleko, na kazdou stranu 15 - 20 km.

Mobil pouzivam, nechavam si posilat predpovedi pocasi pres SMS a kdyz to jde, tak na ne odpovidam, cimz zaroven davam najevo, ze ziju a kde asi jsem. Obcas se to nepovede, mobil SMS po case prijme, ale odpoved uz neodesle. I tak ale prijde potvrzeni o precteni, takze je aspon videt, ze ziju.

grco píše:proste, ked ides niekde 10 dni v alpach, tak urcite aspon tak raz za 3-4 dni ten signal mas podla mna, a niekedy uz vtedy vies, ze ten plan zmenis, ze prides pozdeji alebo co, alebo ze sa naopak nic nezmenilo, a tuto informaciu mozes tomu cloveku "doma" predat, aby vedel, ze mozno este v ten pondelok neni cas na paniku, ale az v utorok :)

Ano, takhle jo, ale co se mozne zachrany, jsem spis pesimista. Kdyz se neco stane, tak si bud musis pomoct sam (zahrnuje i volani 112) nebo budes mit stesti a nekdo na tebe narazi, jinak spis smula. V takovem pripade je info o tom, kde asi jsi, spis pro usetreni problemu pozustalym. Protoze se snaz resi nalezena mrtvola nez pohresovany, ktery se myslim da prohlasit za mrtveho az po roce. Samozrejme, kdyz se nekde propadnu do trhliny v ledovci, tak uz po par dnech je sance na nalezeni skoro nulova (zmizi stopa).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jak o sobe davate z vyletu/vyprav vedet?

Příspěvekod mike » úte srp 4, 2015 17:14

Vachon píše:Když jsme jeli do Arménie, kamarádka (naprosto dospělá a zcestovalá) řekla mamince, že jede na Kanárské ostrovy (dokonce jsem jí před odjezdem půjčil mapu, aby to řádně zdokladovala). Moc tomu sice nerozumím, ale prý se pak tak nebojí (ta maminka).

A pak se jednou na Kanarskych ostrovech neco stane a bude pruser ;-) Tohle je ujete a muze nadelat vic skody, nez uzitku. Ja tedy rozhodne nikomu nelzu, akorat nerikam vsechno o obtiznosti trasy, podminkach apod, spis se tvarim, ze to nic neni a jde o beznou turistiku. Trochu to hapruje od te doby, co jsem si zlomil nohu a proletel se vrtulnikem, ale uz si zas zvykaji ;-)

Zrovna se chystam vybrat fotky pro rodice a musim dat bacha na to, aby nevypadaly moc nebezpecne ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jak o sobe davate z vyletu/vyprav vedet?

Příspěvekod mike » úte srp 4, 2015 17:20

pavproch píše:btw, ukažte mi JEDINOU drahou, která si z popisu "polezu stanislava na kežmarák"

a) něco zapamatuje
b) bude schopna to v případě nouze reprodukovat resp. identifikovat případně místo, kde se asi nouze odehrává

Bingo. Jednou jsem vzal mapu a ukazoval pritelkyni, kudy mam v planu jit a kdy bych asi kam mel dorazit, ale kdyz jsem videl, jak na to zira, tak jsem to vzdal :twisted:

Kdyz jsem nekde v Alpach v penzionu a chodim na jednodenni trasy, tak rano reknu, co mam asi v planu. Oni to i chteji. Jinak po sobe nechavam stopu na bivakach, na odchodu udelam zapis o tom, kdy jsem tam byl a kam mam v planu pokracovat. Na chatach to same. Takze bych se teoreticky dal vystopovat, kdyz samozrejme ten plan v prubehu tury nezmenim, coz se obcas stane.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vi nekdo, kde vas maji hledat, kdyz se nevratite domu?

Příspěvekod booze » úte srp 4, 2015 18:27

Jak to ctu, zacinam mit strach nekam jit. :shock:
V Rakousku maji vetsinou chatari starost o odchozi a vecer volaji na dalsi chaty jestli vsichni dorazili. :smt023 O obtiznosti trasy doma nesmi byt ani rec a radeji moc nefotim. 8) Jednou videla nejake video a mel jsem průůůser. :roll:

V zemich 3 sveta bude dost obtizne najit nejake pripadne stopy po Cechovi.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vi nekdo, kde vas maji hledat, kdyz se nevratite domu?

Příspěvekod mike » úte srp 4, 2015 18:33

Ze jo? Taky jsem si uvedomil, kolik veci nedelam a mel bych. Treba kdyz jsem byl na poslednim bivaku 3 noci, tak jsem udelal zapis az na odchodu. Dva dny jsem tam chodil po ledovcich a kdybych se propadl, tak mne najdou za par tisic let jako Otziho. A ze jsem parkrat ten pocit "walking in the air" mel... a podle vseho opravneny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vi nekdo, kde vas maji hledat, kdyz se nevratite domu?

Příspěvekod booze » úte srp 4, 2015 18:51

Nebo se zajdu na neco podivat a je to na den. No budu to muset prehodnotit.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vi nekdo, kde vas maji hledat, kdyz se nevratite domu?

Příspěvekod Sirkka » úte srp 4, 2015 21:52

Tohle jsem nikdy nijak moc neřešila. Bráchovi a kamarádce (tedy lidem, co jsou schopní něco vyhledat, zařídit, vykomunikovat, nepanikaří a hlavně rozumí, co jim píšu) dávám akorát info, kdy a kam jedu, zhruba přibližnou trasu (nikdy nevím jak to tam bude schůdné a jak bude počasí) a s kým. Pak se ozývám sem tam, když je signál. Rozhodně neslibuju, že se tehdy a tam ozvu, protože často signál ani nemám, byť jsem ho na daném místě očekávala.
Do loňska byl klid, vše bez problémů. Poté, co jsem byla loni v Nepálu, je to teď trochu horší. Byla jsem zrovna v oblasti, kde byla sněhová bouře a laviny, spousty mrtvých. My týden neměli signál, ani jsme nevěděli, že je po nás sháňka (byli jsme na seznamu pohřešovaných) a co se vlastně pořádně stalo, užívali si v klidu dovolené. Ambasáda sice kamarády a rodiny uklidňovala, že dle našeho plánu bychom měli být naštěstí jen na kraji zasažené oblasti, ale když začne panikařit jeden člověk, šíří se to jak virová infekce... Samozřejmě to není příjemné, být na jejich straně a nic nevědět a jen doufat. Tehdy se nám podařilo si od jednoho fajn místního (u něhož jsme na hotelu spali) půjčit notebook a spojit se se světem. Všude totiž měli jen wifi (což je taková ironie s ohledem na to, jak je Nepál chudá země) a my na hory s chytrými telefony nejezdíme. Takže smolík s wifi.
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Příspěvekod terkad » úte srp 4, 2015 22:30

Cela tahle diskuze mi pripomina jistou patraci akci z roku 2008 zapricinenou tydenni absenci signalu v oblasti Venedigergruppe. Kdo si pamatuje? :)))
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Vi nekdo, kde vas maji hledat, kdyz se nevratite domu?

Příspěvekod mike » úte srp 4, 2015 22:40

Neco mi to matne pripomina... nehledala te mama? Ale nebylo to spis nekde u Glockneru? Dej link, nedari se mi to dohledat. Jsem na Google moc rychly :?

This page appears when Google automatically detects requests coming from your computer network which appear to be in violation of the Terms of Service. The block will expire shortly after those requests stop. In the meantime, solving the above CAPTCHA will let you continue to use our services.

This traffic may have been sent by malicious software, a browser plug-in, or a script that sends automated requests. If you share your network connection, ask your administrator for help — a different computer using the same IP address may be responsible. Learn more

Sometimes you may be asked to solve the CAPTCHA if you are using advanced terms that robots are known to use, or sending requests very quickly.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Příspěvekod terkad » úte srp 4, 2015 22:44

Jo, hledala me mama. Tu diskuzi uz asi nenajdu. Vlastne ani nevim, jestli patrala po SZ nebo ve foru. Tipla bych ji spis na to prvni. Tehdy se zaregistrovala a nahanela tu papuna, ktery mel blizsi info, kde jsem a s kym jsem.
A byl to opravdu Venediger. Na Glockneru jsem si pak pozdeji uzila jine srandy, ale patrani se to netykalo.
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Vi nekdo, kde vas maji hledat, kdyz se nevratite domu?

Příspěvekod mike » úte srp 4, 2015 22:49

Muselo to jit aspon castecne verejne, jinak bych o tom nevedel.

Tak napis podrobnosti k tematu sama. Muze to byt i uzitecne jako modelova situace, protoze mam pocit, ze cast diskutujicich se neuvedomuje, jak to v realu muze vypadat z druhe strany hlucheho telefonu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Příspěvekod terkad » úte srp 4, 2015 23:03

Ok. Co si pamatuju, tak jsem doma nahlasila Venediger a okoli na tyden s tim, ze jedu s konkretnim kamaradem z OF, ktereho mama uz jednou videla, ale kontakt na nej nemela. Muj tehdejsi pritel (taky je/byl na OF) mel prakticky stejne informace.
Posledni zpravu o nas mela nekde ze zacatku tury, vlastne jen to, ze jsme vystoupili z vlaku a vyrazili. Cely tyden jsme se pokouseli chytit signal. V udoli, na chatach, na hrebeni, na vrcholech, ale nic, takze po sestupu z hor asi 40 zmeskanych hovoru plus smsky.

Mama tehdy skrz me pratele na rajce.cz nasla pritele, identifikovala jeho prezdivku a napsala mu zde SZ (toho v te dobe jeste osobne neznala) aby zjistila, ze o mne taky nema zadne zpravy, ale hledal na OF kontakt na toho kamarada, coz se mu samozrejme nepovedlo, telefon tu na nej nikdo nemel, jen se jim dostalo ujisteni, ze jsem v dobrych rukou.
Mama jeste zkousela odepisovat mailem chaty v oblasti, ktere nasla na netu, odpoved ale dostala jen z jedne z celkem asi deseti, a to, ze o nas nevedi, ze je tam spatny signal a preji hodne stesti v patrani.
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Vi nekdo, kde vas maji hledat, kdyz se nevratite domu?

Příspěvekod mike » stř srp 5, 2015 1:37

Diky, pekne :) Jeste by bylo zajimave vedet, jak moc z toho mama byla rozhozena, podle postupu asi ne uplne malo.

S tim signalem mne to prekvapuje, jezdim tam uz dlouho, pokryti je spatne, ale obcas nekde je. Zvlast na hrebenech a vrcholech, odkud je videt do udoli.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Příspěvekod terkad » stř srp 5, 2015 6:09

To nas prave taky prekvapilo, signal opravdu nebyl, zkousela jsem to pomerne casto.
Rozhozena byla asi dost. Na druhou stranu, ja se nikdy odnikud nijak moc nehlasila, takze si mohla rikat, ze na to prdim :)
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Vi nekdo, kde vas maji hledat, kdyz se nevratite domu?

Příspěvekod wawrik » stř srp 5, 2015 7:46

S tým signálom to môže byť ako v Nepále - jedna BTS na dve-tri údolia, a keď trošku fúkne, je na týždeň po signále :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vi nekdo, kde vas maji hledat, kdyz se nevratite domu?

Příspěvekod karaya1 » stř srp 5, 2015 9:37

Taky se mi jednou stalo, že už po mně naši pomalu vyhlašovali pátrání, ale bylo to způsobeno spíš špatnou komunikací než nedostatkem signálu. Moje verze je, že jsem si ve čtvrtek volal (z Jerevanu) s tátou a říkal mu, že po víkendu budu zpátky v Gruzii a ozvu se. Jeho verze byla, že jsem měl po víkendu být už v Istanbulu (kde jsem zrovna trávil rok na Erasmu) a tudíž plně přístupný na českém i tureckém čísle.
Během cesty jsem měl český telefon zaplý a v "tureckém" gruzínskou simkartu (kvůli komunikaci se známýma-místňákama) - jenže přejezdy z Arménie do Gruzie a tam do podhůří a hor jsou holt kopcovaté a naši se mi nemohli dovolat (zpráva o nepřijatém hovoru mi tam obecně nechodila). Údajně mi psali i sms, které taky nedošly (což mi bylo podezřelé, sms mi běžně chodily).
Já přitom chtěl v pondělí večer napsat domů mejla od jedné Češky-dobrovolnice, u které jsme měli přespat, jenže to už v ČR údajně vládla panika. Jediný plán cesty totiž byl "stopem po Arménii a Gruzii", časově hodně flexibilní, spaní po couchsurfingu/známých na punk.
Docela to zachránil FB - sestra mi v pondělí dopoledne napsala na zeď, jestli o mně někdo něco neví - kamarádka objevila jakousi mou aktivitu ze soboty, takže naši se "stopou" starou ani ne dva dny uklidnili - a protože v té době FB posílal na mail upozornění na každou ptákovinu a mám nastaveno posílání upozornění na příchozí maily na telefon, napsal jsem sms sestře, co chce a proč mi nenapíše na telefon jako normální člověk :wink:
Od té doby si trochu dávám pozor - měl jsem štěstí, že domů jsem přijel až za dva měsíce (a s několika flaškama gruzínského vína a arménského koňaku). Z hor ale běžně moc nepíšu, spíš jen "su v cajku na místě a jdu do hor" a pak "su v cajku dole, ozvu se jak dojedu do ČR", naši si už zvykli.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Vi nekdo, kde vas maji hledat, kdyz se nevratite domu?

Příspěvekod Morty » stř srp 5, 2015 9:47

nijak moc to neřeším. Třeba teď v Rumunsku byl za týden signál jen na dvou místech. Ale taky nechodím sám, zatím.

Co tady nepadlo, a je možný, že to třeba někoho ani nenapadne - jakmile vylezu na hřeben, kde by mohl být signál, tak zapínám telefon, zkusím odeslat SMS a nechávám zapnutý mobil na cca 30 - 60 minut a jdu. Je pak větší šance na signál narazit, SMS se odešle ve chvíli, kdy na signál přijdu. Nesmí se ale pak zapomenout mobil vypnout, jinak je po baterce... Taky je dobrý, když odesílatel SMS, který je doma, má nastaveno hlášení o přijetí SMS, ne vždycky se podaří přijmout a hned odpovědět. Ale aspoň odesilatel ví, že SMS byla doručena, tzn., že se příjemce dostal na signál/zapnul telefon.
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Vi nekdo, kde vas maji hledat, kdyz se nevratite domu?

Příspěvekod booze » stř srp 5, 2015 11:11

Jednou me 3/4 nahodou nasla na jedne z live kamer na zavrene chate. Zrovna jsem kopal s komplicem zahrab a tak mela online prehled. :x
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vi nekdo, kde vas maji hledat, kdyz se nevratite domu?

Příspěvekod mike » stř srp 5, 2015 15:45

wawrik píše:S tým signálom to môže byť ako v Nepále - jedna BTS na dve-tri údolia, a keď trošku fúkne, je na týždeň po signále :-)

Rakousko je civilizovana zeme ;-) V obydlenych castech maji pokryti dobre a to i v horskych udolich. V horach je to horsi, tam uz zalezi kam signal dosahne nebo se odrazi. Typicky, kdyz je videt nekam do vesnice a neni to moc daleko, tak signal je.

Snazi se pokryt i turisticke cile. Tam, kam jezdim, postavili BTSku asi v 1700 metrech (vesnice dole ma 1300) v miste, okdud je videt na vetsinu jizni trasy na Venediger. Prave kvuli tomu a pokryva jeste nekolik udoli, kteryma se stoupa nahoru. Jak se ale clovek ocitne mimo frekventovane trasy, tak to nijak slavne neni.

terkad píše:To nas prave taky prekvapilo, signal opravdu nebyl, zkousela jsem to pomerne casto.

Ono muze zalezet i na telefonu (citlivost) a operatorovi. Mozna kdybys zkusila 112, tak se chytne :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vi nekdo, kde vas maji hledat, kdyz se nevratite domu?

Příspěvekod mike » stř srp 5, 2015 15:52

Morty píše:Co tady nepadlo, a je možný, že to třeba někoho ani nenapadne - jakmile vylezu na hřeben, kde by mohl být signál, tak zapínám telefon, zkusím odeslat SMS a nechávám zapnutý mobil na cca 30 - 60 minut a jdu. Je pak větší šance na signál narazit, SMS se odešle ve chvíli, kdy na signál přijdu.

Jo, ale dost to vybiji baterku. Jak je mobil na hranici signalu, tak to porad zkousi a spotreba je vetsi. Delam to spis tak, ze si vytipuju misto, kde by signal mohl byt (sedlo, vrchol...), tam to zkusim a podle chovani mobilu vidim, jestli je sance nebo ne.

Morty píše:Taky je dobrý, když odesílatel SMS, který je doma, má nastaveno hlášení o přijetí SMS, ne vždycky se podaří přijmout a hned odpovědět. Ale aspoň odesilatel ví, že SMS byla doručena, tzn., že se příjemce dostal na signál/zapnul telefon.

Ano, rozhodne, to uz jsem psal. Ono se to hodi i v civilizaci. Jeden cas se mi stavalo, ze SMS v Praze z nejakych duvodu nedorazila, coz zpusobilo par nedorozumeni. Takhle aspon clovek vi, ze ji dotycny dostal a kdy ji dostal (kdyz pomineme pripady jako je dual SIM v iPadu, kde ji ten kram sezere).

Taky je dobre, kdyz si odesilatel nastavi maximalni cas na doruceni SMS. To je tusim 4 dny a default je 2. Aspon to tak bylo pred lety, kdyz jsem si to nastavoval (nekde u operatora). Protoze kdyz cas vyprsi, SMS se vrati jako nedorucitelna a co je to dva dny v horach?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vi nekdo, kde vas maji hledat, kdyz se nevratite domu?

Příspěvekod Morty » stř srp 5, 2015 16:09

mike píše:Jo, ale dost to vybiji baterku. Jak je mobil na hranici signalu, tak to porad zkousi a spotreba je vetsi. Delam to spis tak, ze si vytipuju misto, kde by signal mohl byt (sedlo, vrchol...), tam to zkusim a podle chovani mobilu vidim, jestli je sance nebo ne.

Souhlas, vybíjí to baterku celkem hodně. Nicméně mi starý hloupý mobil vydrží 8 dní na jedno nabití. V Rumunsku jsem ho takto zapnul 6x, z toho jen 2x s pozitivním výsledkem :-D, ubylo 15%. Pokud bych šel do hor na týden sám, řešil bych záložní zdroj do mobilu a čelovky určitě - když už člověk je v nějakým průseru a dovolá se, tak to asi stojí i dost času hovoru ...(záchranka, příbuzní, pojišťovna?)

Všimli jste si, že některé telefony chytají signál dříve a líp než jiné? V mobilech se nevyznám - existuje nějaký parametr, podle kterého se pozná, který bude lepší?
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Vi nekdo, kde vas maji hledat, kdyz se nevratite domu?

Příspěvekod mike » stř srp 5, 2015 16:26

Zalozni zdroj do hor urcite. Klidne se muze stat, ze clovek zapomene vyndat z mobilu baterku, on se v batohu zapne a vybije. U nas se mi to obcas stane, to o nic nejde, ale v horach by to byl prusvih. Takze USB powerbanka a jeste nahradni nabita baterka.

S pruserem uz mam zkusenost a ano, chce to mit rezervu. Na miste to byla odhadem aspon pul hodina. Domluva s italskou 112 nebyla jednoducha, nejakou dobu trvalo, nez sehnali nekoho, kdo opravdu umel anglicky. A pak jsem taky musel navigovat vrtulnik :) S pojistovnou to bylo jeste delsi, telefonovali jsme si s prestavkama cely den. To uz jsem byl se sadrou v hotelu, takze nebyl problem s nabitim, jen ucet za telefon pak stal za to. A to mi vetsinou volali sami, ale v roamingu se plati i prichozi volani. Plus pritelkyne, rodice, zarizovani letenky... opravdu toho neni malo.

Ano, telefony jsou ruzne citlive. Jestli je nejaky parametr nevim, ono to zalezi na vic vecech, ale obcas se daji na tohle tema najit nejake testy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Vi nekdo, kde vas maji hledat, kdyz se nevratite domu?

Příspěvekod terkad » stř srp 5, 2015 18:35

wawrik píše: Mozna kdybys zkusila 112, tak se chytne :twisted:

Jasne, uplne zive vidim, jak rakiuskymu operatorovi diktuju cislo me mamy s prosbou, zda by ji poslal sms, ze jsem v poradku :D
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Vi nekdo, kde vas maji hledat, kdyz se nevratite domu?

Příspěvekod Hafi » stř srp 5, 2015 20:33

...a jak by jí to přišlo důvěryhodný, kdyby jí to přišlo z čísla 112 :-)
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8425
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

PředchozíDalší

Zpět na Pokec