Vi nekdo, kde vas maji hledat, kdyz se nevratite domu?

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vi nekdo, kde vas maji hledat, kdyz se nevratite domu?

Příspěvekod mike » pát pro 18, 2020 0:43

No prave, neodhadne. Copak mne treba mohlo napadnout, ze mne na podzim 2018 kousne klos a kvuli tomu cely rok 2019 nikam nepojedu? Nebo ze kdyz se z toho konecne dostanu, prijde covid a tim padne i podzim 2020, kdy uz bych to dal?

Bojim se, ze sklon k riskovani nebo priposranosti je neprenositelny ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vi nekdo, kde vas maji hledat, kdyz se nevratite domu?

Příspěvekod apuka » pát pro 18, 2020 9:12

sobb píše:Ohledně rizika je to asi i o té připosranosti, ..., vycouvat umím skoro odevšad
mike píše:Bojim se, ze sklon k riskovani nebo priposranosti je neprenositelny
@sobb: Tomu se nerika priposranost, ale dobry okamzity odhad rizik :wink: :lol: (Priposranosti to nazyvaji partaci - a obcas potom jsou radi, zes byl priposrany a zavolal jim pomoci, bohuzel, Ty obcas rad nebudes, protoze muzes byt jediny prezivsi. Nejhorsi na tom je, ze ty partaci toho "priposraneho" casto presvedci okracovat :evil:)

Ne, neni to prenositelne. Stejne tak, jak neni prenositelna osobni zkusenost - zpred x let... Jenze jedna vec je toto vedet a druha aplikovat. Opakuji se - "To dame" je jedna z nejcastejsich poslednich vet Cechu (nejenom jich, ale o nich "se to vi"), kteri to nakonec nedali.
V nasem veku je nekdy tezke si uznat, ze, sakra, pred desti (nebo vice) lety jsem toto dal levou zadni (samozrejme, uz si nevzpomeneme, ze jsme pritom byly pulky hodne sevrene a tak uplne nic to nebylo), jenze dnes mam o tech deset let vice a k tomu 10 kg vice, nohy v prdeli, tady toto, hentam tamto, no, proste ze me bude stat mnohem vice sily, energie, ale i problemu zkusit "to dat". Podcenovani na zaklade davnych zkusenosti trochu mame v krvi.

Ja vim dobre, kolik sily mi dalo sam sebe presvedcit, ze po svych problemech s infekcemi a po operaci si nemohu dovolit to, co jsem si bez problemu dovolil a zvladnul predtim. Musel jsem se mnohkrat spalit (nastesti bud jen otocenim se uprostred nebo nekolikadennim nucenim "odstavenim" kvuli neschopnosti se poradne hybat), kym jsem si uz definitivnerekl, ze dost. A od te doby se snazim dopredu (myseno i na miste) odhadnout, jestli dal ma pro mne smysl jit nebo se s velkou pravdepodobnosti budu muset vratit (neboli "byt priposrany"). A hlavne si nedelat nic z reci a pohledu zbytku rodiny ("partaku").
No a stejne, nejcasteji se nakonec prijde k urazu po ztrate koncentraci po prekonani tezsich useku, kdy uz je to (zdanlive) jednoduche... na rovne ceste bez vetsich nastrah.
A to, znovu opakuji, ja pisu prave o tech akcich blizko civilizace.

I kdyz... ani do Alp se chodit nemusi. Pod Lysou horou byl pripad, kdy chlapek - zadny floutek, chodil tam casteji, znal to tam - dopoledne hned pod vrcholem na nejfrekventovanejsim chodniku nejak uklouzl, spadl do strmeho svahu a zastavil se v bezvedomi asi 10 m od chodniku. Jak naschval, zrovna v tom case tam nikdo nesel, nikdo si padu nevsiml. Lezel tam az do vecera, kdy se probral, nastesti nemel nic polamaneho a dokazal se vydrapat zpet na chodnik (a pote tech cca 200 m do chaty). Ale cely den tam nad nim presly stovky lidi, nikdo jej nezahlidl, pricemz, kdyz se zastavis a kouknes, tak bys cloveka tam videl. Kdyby se nedokazal vydrapat nebo zustal v bezvedomi dele, i pres noc, tak mohlo byt po nem. Navic je silny predpoklad, ze zrovna tam neni ani signal, vysilace jsou zakryte (ale nezkousel jsem tam slezt), takze by mu ani mobil moc nepomohl. A to opakuji, 200 m od chat, 400m od vysilace mobilu (ale "pod svetlem je nejvetsi tma" plati i tam) 10 m od hodne rusneho chodnika.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vi nekdo, kde vas maji hledat, kdyz se nevratite domu?

Příspěvekod mike » pát pro 18, 2020 20:09

Tak mne napadlo, ze nas problem se spojenim by vlastne mohl vyresit Musk, az bude mit na obloze vsechny vlacky. To by pak mel byt rozumne dostupny Internet i volani vsude, ne? Nevite nekdo, kdy to ma byt?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vi nekdo, kde vas maji hledat, kdyz se nevratite domu?

Příspěvekod šíp » pát pro 18, 2020 21:03

Asi to patří spíše do vlákna o satelitních přístrojích, ale tematicky se to hodí i sem. Navazuji na to, jak Mike psal, že zvažuje pořízení komunikátoru na své výpravy do Alp.
Jelikož jsem před 1,5 rokem, kdy jsem přístroj kupovala, sama tápala stran finanční stránky, a některé finanční záležitosti vypluly na povrch až po pořízení smlouvy, sepíšu zde, kolik to stojí.
Řeč bude o síti Iridium a jejich satelitních komunikátorech.
Je potřeba si založit účet u Garminu a tam aktivovat program. Na výběr jsou 2 možnosti, buď roční smlouva, což podle mě má smysl buď pro půjčovny, na déletrvající expedice, nebo pro někoho, kdo kromě svých aktivit to bude dál půjčovat.
Pro většinu turistů přichází v úvahu tzv. Freedom plány. Zde pozor, platba se skládá ze dvou částí. Je potřeba přístroj registrovat, a zaplatit roční poplatek. Bacha, nejedná se o aktivaci a přístroj nebude funkční! Je to něco jako "přidělení čísla", nedá se to zrušit, aspoň tak jsem to pochopila - přístroj už by pak nešlo znovu aktivovat. Loni tahle služba stála 29 €, od ledna 2021 se to zvedlo na 39 € (na stránkách Garminu mají ještě staré údaje, mě to poslali mailem). Tento poplatek není za kalendářní rok, ale vždy na výročí aktivace přístroje, a stahují si to sami v Garminu. Jo, to jsem zapomněla uvést,musí být spárován přístroj s kartou včetně uvedení změn.
Aby se komunikátor stal funkční, je potřeba si vybrat a aktivovat jeden z Freedom plánů na 30 dnů, viz tabulka. S ohledem na to, že Garmin má starou cenu na roční aktivaci, budou nejspíše i ceny programů od příštího roku vyšší. Co který program nabízí nebudu vysvětlovat, nejlevnější teď vyjde na 19 €.
Takže pokud by někdo chtěl užívat přístroj měsíc v roce, zaplatí 39 plus 19 €. Pokud další rok nikam nepojede, jako třeba my letos díky koronaviru, zaplatí pouze ten roční poplatek 39 € (dosud 29). Pokud by někdo plánoval třeba 3-4 měsíce jezdit nepravidelně do Alp v sezóně, tak si holt aktivuje X násobek 30 dnových programů.
Pozor, v Garminu to mají nastaveno tak, že pokud člověk neprovede deaktivaci, znovu mu naběhne nových 30 dnů. Logiku to dává, člověk může vycestovat na měsíc mimo civilizaci, z různých důvodů (neprůchozí terén a pod) se tam zdrží, aniž by měl přístup k účtu u Garminu, takže je to ošetřeno právě automatickým prodloužením. Na deaktivaci, aby se znovu nenačetlo dalších 30 dnů, stačí toto provést klidně den předem.
Sorry za obsáhlý příspěvek.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Vi nekdo, kde vas maji hledat, kdyz se nevratite domu?

Příspěvekod šíp » pát pro 18, 2020 21:04

Ještě ta tabulka.
Přílohy
Screenshot_20201218_204204.jpg
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Vi nekdo, kde vas maji hledat, kdyz se nevratite domu?

Příspěvekod oodoow » sob pro 19, 2020 0:07

mike píše:Tak mne napadlo, ze nas problem se spojenim by vlastne mohl vyresit Musk, az bude mit na obloze vsechny vlacky. To by pak mel byt rozumne dostupny Internet i volani vsude, ne? Nevite nekdo, kdy to ma byt?

Jj, to jsem tu chtěl k tomu napsat. Je to sice ještě dost drahý, ale pak by měl být signál všude.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Vi nekdo, kde vas maji hledat, kdyz se nevratite domu?

Příspěvekod mike » sob pro 19, 2020 0:18

Drahy? Ono uz to realne funguje?

edit: funguje beta testovani v USA za $99 na mesic + $499 za hardware. Bohuzel to vypada, ze nejsme cilova skupina, takovy kram na zadech tahat nechces, to je tak balkon nebo na strechu baraku:

The system will not directly connect from its satellites to handsets (unlike the constellations from Iridium, Globalstar, Thuraya and Inmarsat). Instead, it will be linked to flat user terminals the size of a pizza box, which will have phased array antennas and track the satellites. The terminals can be mounted anywhere, as long as they can see the sky. This includes fast-moving objects like trains. Photographs of the customer antennas began to be seen on the internet in June 2020, supporting earlier statements by SpaceX CEO Musk that the terminals would look like a "UFO on a stick. Starlink Terminal has motors to self-adjust optimal angle to view sky".

Snad prijdou casem s necim velikosti a vahy mobilu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Předchozí

Zpět na Pokec