Povinne reflexni prvky pro chodce

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod dudy » stř lis 16, 2016 18:14

Před půl hodinou porazili někoho u nás.
V obci, na přechodu s vlastním osvětlením a nadto je přechod umístěn na vyvýšeném prahu.
Vzhledem k tomu, že už je tma, objeví se ve statistikách pro argumentaci zákona.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod booze » pon lis 21, 2016 20:23

Dnes probehl test reflexnich prvku.
Reflexni ksandy- kazdy pribrzdil, temer zastavil, vypnul dalkove a pomalu nas s respektem minul.
Reflexni pasek a celovka- 50% vyplo dalkove snizilo rychlost, zbytek bez odezvy.
Celovka- 50 lm vsechny auta pribrzdovala max 7 m od nas. Jinak uplny faking. :evil:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » pon lis 21, 2016 21:01

Divne. S 50 lm celovkou chodim roky a uspesnost u nas je vetsi nez 99%. Na Slovensku tak 70%. Takze bud divny kraj nebo celovka. Mozna to druhe, ono az tak nezalezi na lumenech, jako na kuzelu, moje HL20 slusne sviti do dalky a ridici ji vidi. Co to bylo za celovku?

Uspesnosti myslim prepnuti na tlumene. Kdybych bral prepnuti v dostatecne vzdalenosti, tak rekneme 60%, 30% kdyz uz to neni moc prijemne, ale porad bezpecne, 9% kokoti pod 30 m a 1% totalni kokoti vubec. Cisla strilim od boku, ale tak nejak to bude.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod apuka » úte lis 22, 2016 12:56

mike píše:Prekrucujes. Ty hajis zakon, ktery umoznuje jen reflexni prvky, ostatnim by moznost celovky nevadila.
Prekrucujes. :lol: Ja nehajim zakon, hajim to, ze refl. prvky jsou viditelnejsi a ze celovka proste a jednoduse nepostacuje. Navic, ja TI nevim, mas v tom zakone nekde zakazano pouzivat celovku? Nemas - takze umoznuje pouzivat i celovku, jen si k tomu musis dat i reflexni prvky :wink:.
Bohuzel stale dokola je toto vlakno o tom, ze ctes jen to, co Ti vyhovuje. Nekteri jiny uplne stejne popsali, ze z hlediska ridice celovka nestaci, ale tos asi nejak "nepostrehl". Stale jeste nevim, jak by mela stacit Tvoje celovka pro ririce, ktery jde za Tebou - a nechod na mne s kuzelem svetla, to je naprosta pitomost, ktera se nemuze myslet vazne. Uz tady vicekrat zaznelo, proc.
Jeste jedna vec - kdyz chces aby chodec mohl pouzit celovku, mel bys potom ale myslet na to - taky se to spominalo -, ze v tom zakone se s bilym svetlem pocita vepredu. No a v tom pripade by se chodec mel plne osvetlit stejne, jak je to predepsane pro vsechny ostatne ucastniky, tj. dozadu jeste cervene svetlo - a taky by potom chodit vpravo ve smeru jizdy, aby si jej nikdo nepletl s protijedoucim vozidlem. To by se Ti ale asi moc nelibilo...

Prechody prave ze docela casto byvaji i mimo obec. Navic na nich za jistych podminek (napr. dest, idealne smichany s mlhou, za chodcem tmave kriky) tmave obleceneho chodce neuvidis, i kdyz je prechod osvetleny a budes davat bacha. A ano, je blby kdyz je nekdo ma, nekdo ne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » úte lis 22, 2016 17:36

apuka píše:Stale jeste nevim, jak by mela stacit Tvoje celovka pro ririce, ktery jde za Tebou - a nechod na mne s kuzelem svetla, to je naprosta pitomost, ktera se nemuze myslet vazne. Uz tady vicekrat zaznelo, proc.

Nikdy jsem netvrdil, ze celovka staci pro ridice, ktery jede za mnou. On ale obvykle jede vpravo a ja jdu vlevo ;-) Kdyz se ale bavime o soucasnem zneni zakona, tak na jeho splneni staci, abych mel male reflexni logo vepredu na bunde (mam). To je taky pro ridice za mnou k nicemu, ze?

apuka píše:No a v tom pripade by se chodec mel plne osvetlit stejne, jak je to predepsane pro vsechny ostatne ucastniky, tj. dozadu jeste cervene svetlo - a taky by potom chodit vpravo ve smeru jizdy, aby si jej nikdo nepletl s protijedoucim vozidlem. To by se Ti ale asi moc nelibilo...

Spravne, to by se mi opravdu nelibilo, protoze je to na hlavu. Chodec neni, opakuju neni, stejny jako ostatni ucastnici silnicniho provozu. Proto chodi vlevo. Na rozdil od ostatnich ma obvykle moznost uhnout mimo cestu.

Mimochodem, cervenou blikacku si obcas na batoh dam. Kdyz jdu po uzke neosvetlene ceste a bojim se aut zezadu. Jdu vlevo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » úte lis 22, 2016 17:38

Zloděj v reflexní vestě vykradl auto, odnesl cennosti za sedm set tisíc
Přestože záznam nezachytil obličej podezřelého, mohl by ho někdo poznat, například podle stylu chůze či oblečení.

Davejte bacha, policajti budou sbirat lidi v reflexnich vestach :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod scinkk » čtv lis 24, 2016 20:21

Jsem zacal cestou domu (autem) potkavat na silnici bezce. Teda zatim dvakrat ale mozna ho jeste potkam :) Prvni setkani nepocitam, to sjem se na nej vyritil ze zatacky, ale podruhe bezel v mem smeru, dalkovejma jsem o nem vedel na dobry kilometr od zatacky, jelikoz na sobe ma reflexni triko, pricemz je reflexni cela plocha zad a to same vepredu. Na noze ma cervenou blikacku, ale o te jsem vedel az v polovine vzdalenosti, proto jsem si chvili myslel, ze je to cyklista, nez bylo jiste, ze je na opacne strane. Nosi (asi) vetsi celovku, ale o te jsem vedel, az kdyz jsem ho mijel. Coz je ale dano i tim, ze jsem mel dele rozsvicena dalkove, neb jsem vedel, ze bezi ve stejnem smeru.
Kdyz jsme se na nej prvne vyritl v zatace a bezel proti, tak jeste pouziva nejake svetlo v ruce smerem do silnice a pripadne jim mava.
Ta reflexni cela zada a predek, na jednu stranu je to videt fakt na slusnou dalku, na druhou stranu clovek nejdriv nevi, co to je (v dalce vidi jen svitici/reflexni obdelnik). Klasicka reflexni vesta je podle me hned rozpoznatelna. Ale v praxi to asi neni dulezite :)
Neberte to jako podnet k diskusi, spis pro zajimavost a pokud bych ho potkvala casteji, muzu na nem experimentovat podle toho, jak daleko ode me bude :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » stř lis 30, 2016 1:48

V nedeli jsem vyzkousel novy reflexni prvek 8-[ Takovy ten pasek, co se staci. Dal jsem ho na pravy ramenni popruh batohu, skoro nahoru, jelikoz jinde mi prekazel. Sel jsem kus mezi vesnicema po relativne uzke ceste, kde je minimalni provoz a dost tma, samozrejme s celovkou. S prvnim autem zafungoval klasicky handshake. On tlumena na ~200 m, ja difuzor, normalne projel. Druhe taky prepnulo na tlumena, ale tak 50 m prede mnou silne zpomalilo a minulo mne krokem. To se mi jeste nestalo :shock: Asi byl ridic zmateny z toho, co se to vlastne na silnici pohybuje.

Dalsi dve auta jsem potkal na sirsi a vic osvetlene silnici, jedno taky normalne a druhe zpomalilo, ale ne tak moc.

Tak vam nejak nevim... ja takhle klidne budu chodit, nijak mi to neprekazi, ale dost nerad nekoho zbytecne obtezuju. Aut uz jsem v noci potkal s celovkou spoustu a zadne takhle nezpomalovalo, proste mne normalne minulo. Opravdu to jako ridici chcete takhle?

(par reflexnich prvku uz jsem mel driv, mensich, ty to nedelaly)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod grco » stř lis 30, 2016 7:38

Konecne mam zase karu po dlhej dobe a vsimam si tie reflexne prvky, a videt je to fakt dobre. Samozrejme nie som dement, takze by som to urcite neprikazoval zakonom, pretoze si nemyslim, ze sa musi vsetko prikazovat, ale ked to niekto ma, tak je to dobre.

Malo by to ale zavisiet na kazdom jedincovi, ci chce, aby ho bolo vidno, alebo nie. A ked to nema a sejmem ho, tak by som mal byt automaticky odprosteny od viny :D
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » stř lis 30, 2016 19:03

To by neslo, protoze by pak lidi jako ty hrali Carmagedon zive ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod dudy » čtv pro 1, 2016 10:40

https://www.novinky.cz/krimi/422324-cho ... -auto.html

Nejlepší je vyjádření policejního mluvčího, cituji:

"...byl chodec neosvětlený a bez reflexních prvků, navíc neměl na dálnici co dělat..."
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » čtv pro 1, 2016 18:40

Ber to jako vylepseni policajtske novoreci. Stejne jako u cyklistu vzdycky pisou o prilbe i kdyz to s nehodou nema co delat a pokazde davaji vsem dychat. I strojvedoucimu, kteremu vjelo pred vlak auto. No a u chodcu ted pridali reflexni prvky. Vlastne se divim, ze po nehode nekontrolujou v autech lekarnicky #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod dudy » pát pro 2, 2016 14:50

A znova.
https://www.novinky.cz/krimi/422487-cho ... ladak.html
Jeden magor se motá po čtyřproudu a buchtu sejmuli na pořechodu. Obě nehod V OBCI!
A přesto se tu, dokonce v nadpisu, opruje s reflexníma prvkama.
Dokonce: "I když povinnost nosit reflexní prvky v tuto dobu platí na komunikacích mimo obec, doporučujeme chodcům užití těchto prvků i ve městech a vesnicích"
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod Honziik18 » pon pro 5, 2016 12:26

Ty reflexní prvky jsou super, zrovna včera jsem málem sejmul jednu ženskou. Šla v černém kabátě, černé čepici a v noci když byla mlha. Na poslední chvíli jsem to strhnul, jinak by se už válela v příkopě.
Honziik18
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon pro 5, 2016 12:11

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod apuka » úte led 24, 2017 11:47

Ted nechci zase vyvolavat polemiku, jen napisu jednu (posledni mesice nekolikrat opakovanou) zkusenost na zaklade dnesniho rana.

Jeste tma, stojim na zastavce MHD, po druhe strane z vetsi dalky (150-200m) po silnicï prijizdi cyklista - pod riditkami normalni cykloblikacky a nad sebou nejake hrozne silne svetlo, silnejsi nez bezna svetla aut, divne se nepravidelne na kratkou chvili ztracejici a znovu objevujicici a hlavne neskutecne oslnujici kazdeho na zastavkach na obou stranach silnice. Kdyz prijel bliz se ukazalo, ze mel na vrchu prilby dost vzadu pripevnenou nejakou poradnou celovku. Svetlo se ztracelo jako se mu hybala prilba na hlave (koukal trochu vys/niz).

Na nem bylo krasne videt, ze co muze zpusobit blbe pouzivana celovka. Ona byle jen trochu vys nez oci lidi a stejne vsichni nadavali, ze za chvili prestali z oslneni poradne videt. Pro ridice aut to muselo byt jeste horsi - kdybych si predstavil, ze takovy vul pojede proti mne napr. 15 vterin, tak je to minimalne stejne pro mne jako stejna doba proti plizicimu se auto s dalkovyma svetlama...

To jen na ilustraci toho, ze silna celovka muze byt hodne spatna a nebezpecna zbran na hlave cyklistu ale i chodcu. A ti z vas, co na to hned reknou, ze si davate difuzor, tak nezapomente, mnohe celovky tohle ani nemaji a vetsina lidi, kteri by to pouzili ani netusi, co a na co to je.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » úte led 24, 2017 16:21

Unika mi, cos tim chtel rict. To je snad kazdemu jasne, ze silnou a blbe umistenou celovkou muzes oslnit. Podobne, jako auto dalkovyma. Kdyz si nekdo (nebudu TooMooXe jmenovat) mysli, ze cim vic lumenu, tim vic Adidas, koupi si nejaky sunt s mizernou optikou z Ciny a pak sviti 1000 nebo vice lumeny lidem a ridicum do oci, tak mu patri nakopat. Clovek s mozkem ale pouziva celovku proto, aby sam videl a na to opravdu nepotrebuje rentgenovat vsechno okolo.

O celovkach tu byla rec proto, ze je stejne pouzivame a prijde nam, ze by to mohlo stacit, aby nas ridici videli. Tohle je opacny extrem, ale chozeni s celovkou snad ani poslanec Vuml zakazat nenavrhuje.

Jinak si myslim, ze oslneni je dano hlavne optikou celovky tj. sirkou a homogenitou kuzele. Tj. nezalezi ani tak na lumenech, jako na candelach v miste nejvetsi svitivosti. Coz je duvod, proc prepinam na difuzor, moje celovka ma kuzel uzky a svitivost v hotspotu vysokou, takze pri 50 lm muze oslnovat vic, nez jina se sirokym hladkym kuzelem pri 500 lm. No a jelikoz jsou takove celovky uz hezkych par let v mode, tak bych se oslnovani u te tve hloupe vetsiny lidi, co netusi, az tak nebal. Cyklisti jsou jina vec, ti potrebujou svitit vic a videt do dalky, pouzivaji jiny typ osvetleni a opravdu casto oslnuji.

Kdyz nekde dohledas, jako svitivost maji svetla aut (tipuju, ze na to bude norma), tak se da porovnat s ruznyma celovkama.

apuka píše:A ti z vas, co na to hned reknou, ze si davate difuzor, tak nezapomente, mnohe celovky tohle ani nemaji a vetsina lidi, kteri by to pouzili ani netusi, co a na co to je.

:D chtel bych videt toho blbce, co ma celovce difuzor a netusi, k cemu je. Na to by prisla i cvicena opice ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod Chmeld4 » stř led 25, 2017 7:53

mike píše::D chtel bych videt toho blbce, co ma celovce difuzor a netusi, k cemu je. Na to by prisla i cvicena opice ;-)


jo ... všichni přeci víme že je to jen plastová krytka aby se nám nepoškrábalo sklo čelovky :smt115
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod karaya1 » stř led 25, 2017 9:22

mike píše:Kdyz nekde dohledas, jako svitivost maji svetla aut (tipuju, ze na to bude norma), tak se da porovnat s ruznyma celovkama.

Něco se mi mate, že stanovené maximum je 2000 lm na reflektor (tuším to bylo v nějakém článku, kde si stěžovali na instalaci nehomologovaných oslňujících světel do aut). Třeba tady.

apuka: protipříklad, aneb jak správně použitá čelovka je lepší než reflexní prvek. Jel jsem večer kolem desáté domů a kousek před cílem, na silnici v údolí u řeky v mírné levotočivé zatáčce na mě z dálky zepředu skrz porost probliklo světlo; slečna šla sama a čelovku měla v ruce. Pak jsem si to na mapách hledal, odkud jsem ji viděl poprvé: na necelých 500 metrů problikla prvně, jakmile se silnice narovnala, viděl jsem ji perfektně po celou dobu. Napadlo mě, že bych se jí zeptal, co má za čelovku a na jaký mód ji zrovna používá, ale pak jsem si řekl, že by ji mohlo vyděsit, když by vedle ní ve tmě zastavil chlápek v autě :mrgreen:
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod Mawenzi » stř led 25, 2017 10:14

jinak brno venkov doporucuju se poradne zasobit tema reflexnima paskama, celovkama, vestama a tak, protoze sem si nechala rano potvrdit papir do autoskoly :twisted:
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9381
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod booze » stř led 25, 2017 10:44

Jak psal pan dudy :twisted: , ze zacalo vymyvani mozku obcanu ohledne noseni reflexnich prvku, tak si myslim, ze bylo provedeno dobre. Vcera chlapi v restauracnim zarizeni nadavali na chodce bez reflexnich prvku. :)
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » stř led 25, 2017 18:48

Chmeld4 píše:jo ... všichni přeci víme že je to jen plastová krytka aby se nám nepoškrábalo sklo čelovky :smt115

:smt023 :twisted:

karaya1 píše:Něco se mi mate, že stanovené maximum je 2000 lm

Zajimave. Prece zalezi i na parabole. Jaky bude mit kuzel tvar a dosvit. V tom clanku je, ze bezne halogenky maji 1500 lm, takze idiot s celovkou na plny vykon uz muze byt srovnatelny.

karaya1 píše:Napadlo mě, že bych se jí zeptal, co má za čelovku a na jaký mód ji zrovna používá, ale pak jsem si řekl, že by ji mohlo vyděsit, když by vedle ní ve tmě zastavil chlápek v autě

Skoda, mohl jsi navic zjistit, jestli nosi peprak nebo pistoli :twisted:

booze píše:Vcera chlapi v restauracnim zarizeni nadavali na chodce bez reflexnich prvku.

:D pan dudy ma pravdu ;-)

Mawenzi píše:protoze sem si nechala rano potvrdit papir do autoskoly

Nebylo by lepsi vyhlasit zakaz vychazeni? :-k
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod booze » úte úno 28, 2017 19:48

Uz to vymyvani jede i v Tv a reflexni prvky propaguje Sverak. No a co nosi Sverak to chce cely narod. :roll:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » úte úno 28, 2017 22:59

A co teda nosi Sverak, abych nebyl uplne OUT? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod apuka » stř bře 1, 2017 18:18

booze píše:Uz to vymyvani jede i v Tv a reflexni prvky propaguje Sverak.
Promin, nejdrive se tady nadava, ze se nema uzakonit povinnost, ale ma se delat osveta. Potom ze kdyz uz se uzakonilo, alespon meli udelat osvetu.
No a ted, kdyz se rozjela osveta i na nestatnich TV stanicich, je zase spatne.... :((
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod dudy » čtv bře 2, 2017 9:55

A už je to tady!

novinky.cz píše:Muž měl reflexní prvky pouze na bundě a policie nyní zjišťuje, jak moc byl vidět.
(...)
...muž neměl reflexní pásky, ale pouze prvky na bundě...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod booze » čtv bře 2, 2017 11:49

apuka píše:No a ted, kdyz se rozjela osveta i na nestatnich TV stanicich, je zase spatne.... :((

No mas s tim mojim nadavanim pravdu. Ja bych spis uvital nejdriv osvetu a pak uzakoneni. Tady probehly policejni statistiky jako bubak a pak zakon.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » čtv bře 2, 2017 17:18

dudy píše:A už je to tady!

Jj, ocekavany vyvoj. Z clanku bohuzel neni vubec jasne, jak se to stalo, treba po ktere sel strane. Ale zato hned zminuji, ze nemel reflexni pasky #-o To bude nova mantra policajtu jako u lyzaru a cyklistu prilba a strojvudcu alkohol.

@apuka: za mne je osveta OK, ale chci vedet, co nosi Sverak :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » sob zář 23, 2017 5:54

Dalsi bod me predpovedi se bohuzel pomalu naplnuje: Reflexní prvky nejsou spása. Mrtvých chodců na silnicích letos moc neubylo

„Lidé si mylně myslí, že reflexní prvky musí mít pouze za tmy. Není to ale přesné, protože viditelně označeni musí být i za šera, tedy například za svítání nebo po západu slunce. V mlze je pak vhodné mít s sebou ještě zdroj světla, například elektrickou baterku,“ doporučuje vedoucí oddělení BESIP ministerstva dopravy Martin Farář.
Necetl apuku ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod dudy » pát pro 8, 2017 7:19

Už je to tady, už je to tady...

https://www.novinky.cz/domaci/457183-re ... olaji.html


A úplně nejlepší je pasáž:
"Počet mrtvých chodců to však příliš nesnížilo... Podle odborníků by proto prospělo, kdyby reflexní prvky byly pro chodce povinné na jakékoliv pozemní komunikaci, tedy i ve městě či obci."
Neboli, nefunguje to, tak to zavedem všude...

Popř.:
"Česko by se podle něj mělo v této věci inspirovat příkladem Slovenska, Finska a Estonska, kde povinnost nosit reflexní prvky skutečně platí plošně."
A co takhle se inspirovat příklady ze zemí jako je Belgie, Francie, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Řecko, Portugalsko, Španělsko, Rakousko, Švédsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovinsko, Rumunsko, Bulharsko, Chorvatsko... kde tahle povinnost není a přesto chodci nehynou po milionech...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod apuka » pát pro 8, 2017 9:59

Boze, dudy, a to se me tady obcas vytyka, ze vytrhnu vety z kontextu...

Premyslej nad tim, kde se stane nejvic havarek aut s chodci. Asi na lesnich cestach 15 km od nejblizsi civilizace to nebude ](*,).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Pokec