Povinne reflexni prvky pro chodce

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod Quido » pát pro 8, 2017 10:37

@dudy:
naopak si myslim ze to funguje - jenze vice chodcu se pohybuje v obci nez mimo obec, cili i tam bude i nejvic nehod s chodci...
muj nazor je, ze nestesti bylo zavest pravidlo s reflexnimi prvky jen mimo obec - treba z me zkusenosti jsou nejhorsi male obce /vesnice, kde neni chodnik a kde sice podle cedule jsi uz v obci, ale neni tam osvetleni, anebo je tam sloup s osvetlenim co 200 metru, takove osvetleni jeste zhorsuje prizpusobeni oka ridice tme, a tam jsou chodci, pokud jsou v tmavem odevu bez reflexnixh prvku, nejzranitelnejsi...
zavedl bych povinnost nosit reflexni prvky i v obci i mimo obec, pokud se chidec pohybuje po verejne komunikaci - pokud jde jen po chodniku a vyuziva jen znacenych prechodu, nemusi je mit; dale bych upresnil definici reflexniho prvku a hlavne, kde ma byt umisteny - nejucinnejsi jsou na botach ci nohavici, tam staci maly kousek neceho reflexniho a je to krasne videt, nebot reflektor auta osvatluje predevsim spodni cast chodce ... nekteri nosi pasek na rukavu, temer v podpazdi (muzu i jmenovat), a tam je to k nicemu...
:roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod Quido » pát pro 8, 2017 10:44

dudy píše:Popř.:
"Česko by se podle něj mělo v této věci inspirovat příkladem Slovenska, Finska a Estonska, kde povinnost nosit reflexní prvky skutečně platí plošně."
A co takhle se inspirovat příklady ze zemí jako je Belgie, Francie, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Řecko, Portugalsko, Španělsko, Rakousko, Švédsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovinsko, Rumunsko, Bulharsko, Chorvatsko... kde tahle povinnost není a přesto chodci nehynou po milionech...



to bys musel mit jinak vychovane obe strany - ridice i chodce, aby obe strany vedeli, jak maji ve tme jezdit a chodit... napr. u nas dobra 1/2 chodcu ani nezna pravidlo, ze maji chodit po silnici vlevo, a kdyz je jich vice, ze nemji chodit vedle sebe (pokud nejsou utvar, pak ale museji jit vpravo)... anebo bys nesmel mit celou tretinu uplatnych inspektoru autoskoly, kde si ridicak koupis bez testu a jizd atd. atd. ...
:roll:
Naposledy upravil Quido dne pát pro 8, 2017 13:23, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod apuka » pát pro 8, 2017 12:04

@Quido kupodivu zase vec, ve ktere si souhlasime :-D. Ja jsem mel na mysli presne Vase "chotare", kdyz jedes (jen mine prehnane) pul hodinu autem po bocnich silnicich, kde neni ani jedno svetlo, ani jeden barak, za to po vecerech v jiste dobe docela dost chodcu. Za celou dobu prejdes asi 300 m mimo obec, zato mnoho km v obci...

Jinak dudy je docela mimo s tim seznamem statu bez povinnosti refl. prvku. Ve vetsine totiz plati, ze kazdy, kdo vystoupi z vozidla, musi mit na sobe reflexni vestu. A muze si jit jed na to, ze tam se nevykrouti typicky ceskym tvrzenim, ze on nevystoupil z vozidla ale sel celou dobu. Proste je to myslene, ze kdo na vozovce neni ve vozidle, reflexni vestu mit musi.
Navic napr. v Madarsku je primo v zakone pro chodce povinnost mit refl. prvky, v Polsku dokonce refl. vestu.
Samozrejme ale nejvice plati, cos napsal o obou stranach.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod dudy » pát pro 8, 2017 12:36

Dobroserové celého světa táhněte do prdele!

Postarali ste se, aniž bych o to stál, o mé zdraví a přikázali mi hulit s celou hospodou na mraze u dálnice.
Postarali ste se, aniž bych o to stál, o zdraví mých dětí a zatrhli jim mlsání ve škole.
Postarali ste se, aniž bych o to stál, o mé bezpečí na silnici a donutili mě nosit reflexní pásek.
Postarali ste se, aniž bych o to stál, o to abych nebyl klamán a moc dobře věděl, že nepiju Rum.
Postarali ste se, aniž bych o to stál, o mé sklony k militarismu a zakázali jste bojové ukázky.
Postarali ste se, aniž bych o to stál, abych musel očkovat děti i když mi to zakazuje náboženství.
Postarali ste se, aniž bych o to stál, o mé zdravotní povědomí a ukazujete mi na cigárech fotku mrtvýho herce.
Postarali ste se, aniž bych o to stál, o to abych už nemohl jezdit na burčák, ale na zkvašený hroznový mošt.
Postarali ste se, aniž bych o to stál, o to abych si už nemohl dát pivo na lavičce nebo s dětma na hřišti.
Postarali ste se, aniž bych o to stál, o mou bezpečnost a zakázali prodej znehodnocených zbraní.
Postarali ste se, aniž bych o to stál, o to, abych musel naprášit vlastního syna, když blbě zaparkuje.
Postarali ste se, aniž bych o to stál, o to, abych se musel poutat v autě i když jedu s košem.
...

Teď mi chcete zakázat kupovat si zbraně co vypadaj jako vojenský, nebo normální zásobník, chete mě donutit se chránit i po městě...
Vy se o mě zkrátka postaráte ať chci nebo nechci a kdybych se náhodou chtěl vzpouzet, tak mě zavřete až zčernám.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod dudy » pát pro 8, 2017 12:49

Quido píše:...treba z me zkusenosti jsou nejhorsi male obce /vesnice, kde neni chodnik a kde sice podle cedule jsi uz v obci, ale neni tam osvetleni, anebo je tam sloup s osvetlenim co 200 metru, takove osvetleni jeste zhorsuje prizpusobeni oka ridice tme, a tam jsou chodci, pokud jsou v tmavem odevu bez reflexnixh prvku, nejzranitelnejsi...



To dá rozum.
Přeci nebudeme stavět chodníky, nebo zlepšovat osvětlení, bácnem povinnost reflexních prvků a budem vybírat pokuty od těch neřádů, co je nemaj.
To je celý naruby.
Já si platím stát proto, aby mi život ulehčoval a pokud možno mi pomáhal. Takhle ten stát tu mou osobní odpovědnost pohybovat se po komunikaci zodpovědně a snažit se, abych byl vidět, kterou jsem měl doteď, přenese plně na má bedra zákonem a pod hrozbou sankce.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod apuka » pát pro 8, 2017 13:27

dudy píše:Přeci nebudeme stavět chodníky, nebo zlepšovat osvětlení
Ty ted pises jako prazak, ktery v zivote nikde jinde nebyl...(Nemusis vysvetlovat, vim, ze to tak neni.)

Zajdi do Quidova, zkus se projet autem mezi jednotlivymi castmi obci (doporucuji Ti napr. Trojanovice: "Katastr obce 35,6 km², 2 600 obyvatel", srovnej s Prahou: " 496 čtverečních kilometrů a má skoro 1,3 milionu obyvatel"). Odkud by asi meli vzit penize na zaplaceni vystavby chodniku a/nebo osvetleni vedle 3-4 m sirokych silnic, ktere vedou mezi malyma usedlostma mezi kteryma projde denne nekolik desitek lidi? Nebo na zaplaceni "MHD", ktere by jezdilo pravidelne mezi jednotlivymi castmi, aby lide nemuseli slapat 3-4 km domu z nejblizsi zastavky verejne dopravy, ktera jezdi parkrat denne, pres vikend prakticky vubec? Co bys na to rekl, kdyby nekdo navrhl, ze by to mohli ze svych dani zaplatit bohati prazane?
Nebo mas nejake lepsi reseni pro celou republiku mimo ty velka mesta?

Mimochodem, rekni mi, kde v (alespon mirne civilizovane) Evrope bys sve narky nemusel vypisovat delsi dobu nez v CR? Vis, ze tady byla delsi diskuse o tom, ze spousta veci, co Ty beres jako "osobni odpovednost", kdyz ji porusis a kvuli jejimu nedodrzeni neco zpusobis, tak se to tyka vetsinou nejenom Tebe.

Jo, a jen tak uplne mimo misu - ja jsem dostal pokutu 10 forintu za piti piva pred nadrazim v Budapesti nekdy kolem roku 1981 bo pit alkohol na verejnem prostranstvi (i ulice) byl zakazany. A jeste vice mimo misu, tak to bylo tehdy i u nas v CSSR - jen na to kazdy kaslal, z obou stran. A mozna se budes divit jeste vice, ale toto platilo a stale plati i ve vetsine zapadnich civilizovanych krajin.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod Quido » pát pro 8, 2017 13:43

@dudty:
vis jak je to s tou kouli, co na ni nechali koukat 8 lidi z ruznych svetovych stran a pak mel kazdy napsat, co videl - vyslo z toho, ze 8 lidi videlo 8 zcela ruznych veci, priicemz koukali na jednu a tutez kouli :wink:
a musim i souhlasit - jasne, stat se zbavuje svych odpovednosti a prenasi je na jednotlivce, to je obecny jev, a nejen u nas, stejkne tak firmy a sluzby prebnasi kdysi sve povinnosti na zakaznika (navod na pouziti a prirucku si stahnete z netu, vyplnte si formular avytisknete - vy ne my - podepiste, oskenujte a poslete nam ho - vy ne my)... toto je ale obecny jev a tezko s mu ubranime... zacal to ten soud nekdy v 80. letech v USA , kdy baba zalovala vyrobce mikrovlnky, ze ji v ni zdechla kocka, kdyz ji chuderu chtela ususit - firma prohrala a od te doby se vsichni jisti zakony, navody, zakazy, varovanim a predpisy...
:-k
ok, vzal jsi to zesorioka a tedy i tvuj uhel pohledu je spravny, nicmene zuzime-li uhel pohledu jen na reflexni prvky, pak to vypada asi takto:
dle meho nazoru, kdyz uz tedy je vydan predpis o reflexnich prvcich, je chyba ze se omezuje jen na komunikace mimo obce - tak je to mysleno... a diskuze, zda prvky vubec ano ci ne, to je uz pravek....

a ze vsech, tebou vyjmenovanych "omezenich svobody" rozhodovani a odpovednosti jednotlivce, bych pro vetsinu z nich taky nehlasoval, ale zrovna pro to o reflexnich prvcich, bych jako ridic hlasoval - sam sem rad, kdyz tu cernou potacivou postavu, 2 km za hospodou, kde uz je jen krovisko a pole, uvidim vcas a nesejmu ho... pac doted bych jako ridic mel problem vyhradne ja, a ver mi, ze jsem nikoho sejmout nechtel, jenom, jsem ho nevidel...

a ten stat ty chodniky stejne nepsotavi, pokud tam blizko nekde nebude bydlet nejaky potentat, ani kdyby prvky nebyly uzakoneny - to je cira naivita.... i kdyz je to regulerni pozadavek danoveho poplatnika ;-)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod dudy » pát pro 8, 2017 15:28

Tady de o to, že stát se snaží prosadit to, co bejvalo slušnost vstřícnost a ohleduplnost, normou pod hrozbou represe.
Je to z naprosto stejnýho soudku jako kvóty na ženský v práci, chlast na veřejnym prostranství...
Normální člověk ženský nediskriminuje, naopak je ctí, normální člověk se nezlejvá na náměstí jako zvíře atd.
Za chvíli budeme žít ve světě kde i nepozdravit při vstupu do místnosti bude trestné.
Tím že půjdu neosvětlenej po krajnici nikoho neohrožuju, protože řidič prostě "smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled", takže v noci smíš jet jen tak rychle abys zastavil i když před tebou bude černočerná zcela nereflexní věc.
Navíc pokud se chodec chová zodpovědně, tj. jde po správné straně, pokud jede auto nejlépe ustoupit, tak reflexních mrdek netřeba a pokud ti vyskočí před auťák ze křoví vožungr, tak může svítit jako vánoční stromeček a je to hovno platný.
A k těm roztahanejm vidlím:
Nevím jak to dělaj teď. To musej bej vesnický pangejty plný sraženejch chodců.
Ostatně i odborníci přiznávají, že zákon v podstatě žádný výsledek nepřinesl, Loni bylo mrtvých chodců dokonce víc, než předloni.

Doteď to bylo mimo obec, teď je napadla obec bez chodníku. Jak dlouho myslíte, že bude trvat, než jim dojde, že i chodec jdoucí po chodníku může, např. při přecházení, vstoupit do vozovky, takže bude nutné zavést prvky i tam.

Ostatně od začátku téhle kauzy se ptám, kolik z usmrcených chodců bylo mimo obec, kolik bez prvků a kolik v obci, popř. kolik na přechodu.
Dokonce ani ministerstva dopravy ani vnitra mi i přes opakované urgence, tyto informace neposkytla. Dokonce se, s nástupem zákona, tyhle tabulky vytratily z oficiálních policejních statistik, takže mám hrubé podezření na lehoučkou manipulacičku a zatajováníčko fakt, v zájmu všeobecného a všeobjímajícího blaha...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod Quido » pát pro 8, 2017 16:55

no jo, kdysi slusnost, ohleduplnost a cestnost byly kladne vlastnosti a hodne lidi si na nich zakladalo, dneska jsou to ale pomalu pojmy na urovni sprostych slov a kdejaky hovado ma navrch, protoze hulvatsvi, lez a bezohlednost maji navrch
:((
je to bida, ale je to tak
- napr ted po 9ti letech padl ten rozsudek ohledne spadleho mostu ve Studence, vsichni sprosteni obzaloby; misty u nas jsou asi od toho, aby padaly a zbijeli lidi, protoze jinak tomu nerozumi
- anebo, daleko elemetarnejsi vec slusnosti: schvslne si vsimej, kolok lidi pod cca 30 let pozdravi, kdyz nekam prijdou (pokud to bude 1/4 tak to je spech)
- atp. atp.
:-k

ja s tebou v zasade souhlasim, jenze zijeme v takovem svete, at se nam to libi ci nelibi, pribyva lidi, pribyva aut a tim padem pribyva i tech nezodpovednych a nesvedomitych - a kvuli nim to vsechno je, bohuzel...
takze idealni by bylo, kdyby bylo splneno vsechno to tve “pokud”, i mne by se to libilo, ale realita je jina - a ja tento stav nehajim, ale konstatuji.... a snazim se s tim smirit, i kdyz se mi to nelibi, podobne jako tobe...
Naposledy upravil Quido dne ned pro 10, 2017 12:21, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » pát pro 8, 2017 17:00

dudy píše:Už je to tady, už je to tady...

Jj, jedeme podle planu. Akorat casy mi nesedi, ale s tim jsem ani nepocital.

dudy píše:Jak dlouho myslíte, že bude trvat, než jim dojde, že i chodec jdoucí po chodníku může, např. při přecházení, vstoupit do vozovky, takže bude nutné zavést prvky i tam.

Uz jim to doslo, vzdyt to mas v tom clanku:
Neřeší ale případy, kdy chodec přes silnici přechází. „Chodec tedy zákon neporuší, když při přecházení nebude mít reflexní prvek. Přitom je velmi důležité, aby byl vidět,“ upozorňuje Budský.


dudy píše:Dokonce ani ministerstva dopravy ani vnitra mi i přes opakované urgence, tyto informace neposkytla. Dokonce se, s nástupem zákona, tyhle tabulky vytratily z oficiálních policejních statistik, takže mám hrubé podezření na lehoučkou manipulacičku a zatajováníčko fakt, v zájmu všeobecného a všeobjímajícího blaha...

Ptal ses ministerstva? Dobry, mne to nestalo za to. Co ti vlastne odpovedeli? Ze ti je nedaji nebo je nemaji? Kdyby meli, tak dat musi, na to je zakon, ale tipuju spis to druhe. Klasicke dobroserstvi, ktere nema zadne podklady, proste to nekomu prislo jako dobry napad. Logicke by samozrejme bylo priznat chybu a zakon zrusit, ale to urednik nikdy neudela, a tak pojedeme dal podle meho scenare :?

Vsak uz to v clanku naznacuji:
Když je chodec za snížené viditelnosti vybaven správně reflexním prvkem, zvyšuje se vzdálenost, na kterou je ho řidič schopen rozeznat, až na 200 metrů. A to už dává dostatečný čas na to, aby řidič včas zareagoval a auto se chodci bezpečně vyhnulo. „To ale neplatí pro případy, kdy má chodec na oděvu příliš krátký reflexní pásek či si jej stočí do ruličky na popruh batohu, což je k ničemu,“ konstatoval Budský

Pritom ty pasky nosi vetsina lidi a sami je v ramci nejakych akci rozdavali... ale nejak tu nefunkcnost omluvit musi, takze jedeme dal smerem k predepsanym rozmerum a preventivnim kontrolam chodcu, kdy nas budou ploskolebci premerovat pravitkem #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod apuka » pát pro 8, 2017 18:31

Miku, Tvoje prispevky na toto tema to je pekna demagogie a cachry s prekroucavanim vet #-o

Nikdo nic nerikal a normalnich beznych paskach, ktere si das na pazi/nohu, atd. Ale koukej kolem. Co asi pomuze pro viditelnost, kdyz (priklad z dnesniho rana, pani stala pred mnou v buse) nekdo ma na madle/poutku ruksaku asi 4 dobre refl. pasky, kazdy omotany vedle sebe, ruksak na zadech a na ty zada vcetne ruksaku pada obrovska kapuce zakryvajici vsechny pasky - a k tomu na hlave jeste cepice, takze kapuce se nepouziva. Co asi pomuze, kdyz mas refl. pasek omotany kolem poutku na opasek na kalhotach pod dlouhou bundou?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » sob pro 9, 2017 15:43

V cem ze je presne to prekroucavani, at uz to znamena cokoliv, a demagogie? O zadnou jsem se nepokousel a zadne si nejsem vedom.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod apuka » sob pro 9, 2017 19:56

Ze ses o to nepokusil, to verim, protoze to uz mas tak hluboce v sobe, ze Ti to prijde samo a To e se to zda normalni :wink:
Vsak se podivej na sve zvyraznenia komentar. Neprijde Ti, ze primo navozujes zdani (trochu slabe slovo), zejimi rozdavane refl. pasky nefunguji a to musi napravit novymi narizenimi? Pokud neprijde, tak je to s Tebou smutne... Kdybych ja neco takoveho napsal, hoc jen v radove mirnejsi forme nekde jinde v jinem tematu, to by sis na mne s radosti mlsnul.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » sob pro 9, 2017 20:26

Jo tak, problem s pochopenim vyznamu psaneho textu, ale uznavam, ze se to dalo napsat jednoznacneji.

Nemyslel jsem tim, ze nefunguji pasky, ale ze nefunguje cely ten stupidni zakon, jak o tom byla rec ve vlakne nahore. A zvyrazneny text naznacuje, ze hledaji vymluvu, proc to tak je a nasli ji v tech reflexnich paskach. Ktere pry stocene nestaci, coz celkem logicky vede na povinne rozmery a jejich kontroly.

BTW, pasky nosi stocene nekde na batohu/tasce/kabelce naprosta vetsina lidi, co je maji, vcetne mne. Vlastne si nevybavuju, ze bych je nekdy videl nosit jinak. Ono je to totiz na ruce nebo noze docela neprijemne.

apuka píše:Neprijde Ti, ze primo navozujes zdani (trochu slabe slovo), zejimi rozdavane refl. pasky nefunguji a to musi napravit novymi narizenimi?

Tohle zdani nenavozuju ja, ale ten citovany expert :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod dudy » úte led 8, 2019 11:34

Novinky.cz píše:A právě i počet obětí z řad chodců také narostl, a to o 17, tedy o více než 21 procent ve srovnání s rokem 2017. Zahynulo jich celkem 113.

:((

https://www.novinky.cz/domaci/493837-na ... -deti.html

Sem čekal, že touhle dobou už nebudou pěšácí hynout vůbec, alespoň prognózy a štůdie tak vyznívaly...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod GreyMouse » úte led 8, 2019 14:06

Zajímavý, mě na tý větě zaujalo něco úplně jinýho. Nemůžu přijít na to, jakou matematickou operací dojdu k tomu, že 17 je víc než 21 procent z 96 :-k
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod dudy » úte led 8, 2019 14:18

Toho sem si ani nevšiml...
Asi směrodatná odchylka či statistická chyba v rámci tolerančního rozptylu...
:mrgreen:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod apuka » úte led 8, 2019 14:31

Tak statistika je krasna veda prave kvuli tomu, ze dostanes vysledky, jake chces, kdyz pouzijes a zkombinujes ty "spravne" metody a vybery, sem tam to prezenes vyhlazenim dat a pod. Ale to je uz velice vysoka veda, potrebujes k tomu alespon titul RSDr a studovat na pravech v Sladkovicove :wink:
V tamejsich hospodach se obcas naucis takovym statistikam, ze na Akademii ved spadne brada kazdemu :lol: Alespon to tak bylo za mych hodne mladych casu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » úte led 8, 2019 20:17

dudy píše:Sem čekal, že touhle dobou už nebudou pěšácí hynout vůbec, alespoň prognózy a štůdie tak vyznívaly...

To bude urcite tim, ze reflexni prvky nejsou standardizovane, je potreba to udelat a zavest preventivni celostatni kontroly chodcu ;-)

GreyMouse píše:Nemůžu přijít na to, jakou matematickou operací dojdu k tomu, že 17 je víc než 21 procent z 96

Prosimte, novinari jsou radi, kdyz umi trochu psat, natoz pocitat :roll: :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » úte led 8, 2019 21:03

Uz jsem na to prisel. 17 / (96 - 17) = 21.5 % :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod GreyMouse » stř led 9, 2019 11:48

To by mohlo být ono :D. Možná autor pro složitou operaci odečtení 17 od 113 použil kalkulačku, uklepl se a 17 nedopatřením odečetl dvakrát a chyba byla na světě :D

(Pořád je pochopitelnější, když novinář nezvládá matematiku druhého stupně ZŠ, než když neovládá pravopis probíraný už na prvním stupni :roll:)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod apuka » stř led 9, 2019 12:54

Myslim, ze skutecny duvod je mnohem prozaictejsi. Ve spravach vecer jsem zaslechl neco o 12-ti procentech a jak koukam opravdu. Takze asi na novinkach si nekdo plete cislice...
Jen me ted nenapada, jak mohli dostat tech 12% :(( :-k :D
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod GreyMouse » stř led 9, 2019 13:39

V těch zprávách nebylo o 12 %, ale o 12 (absolutně) víc. U roku 2017 tam měli, pro změnu, 101 mrtvých, takže zase nějaký jiný číslo (Ročenka nehodovosti za rok 2017 uvádí 96). Řekla bych, že číslice si pletou všude, občas někdo trefí správnou. Ale je těžký poznat, která to je :D
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » stř led 9, 2019 18:59

GreyMouse píše:Možná autor pro složitou operaci odečtení 17 od 113 použil kalkulačku, uklepl se a 17 nedopatřením odečetl dvakrát a chyba byla na světě

Tohle by se mohlo stat normalnimu cloveku s nekolika promile v krvi, ale rec je o novinari :twisted: Tipuju, ze to odecetl zamerne a jeste byl hrdy na to, jak skvele umi pocitat procenta :D

GreyMouse píše:(Pořád je pochopitelnější, když novinář nezvládá matematiku druhého stupně ZŠ, než když neovládá pravopis probíraný už na prvním stupni :roll:)

Njn, kdyz zavedli v redakcich inkluzi, tak meli zaroven znovu zavest funkci korektora :roll:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » ned úno 24, 2019 20:47

Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod GreyMouse » pon úno 25, 2019 16:47

mike píše:D-FENS na stejne tema...

Od února 2016 do února 2019 uplynuly 2 roky? :-k :D

Zkusila jsem najít nějaký neutrálnější text k tématu a narazila na tohle: http://www.statistikaamy.cz/2018/06/mez ... e-neubyva/. V textu je mj. uvedeno "Navzdory příznivým trendům zůstává intenzita závažné nehodovosti chodců v Česku nad úrovní všech starých členských států EU." Dokládá to i graf znázorňující počty usmrcených chodců v přepočtu na milion obyvatel. Ale při pohledu na něj jsem si říkala, jestli to není hlavně tím, že ve starých členských státech EU si mnohem víc lidí vozí zadek v autě a tudíž se pak stěží mohou účastnit nehody coby chodci. A jestli tudíž naši zákonodárci poněkud mylně nevyhodnotili příčiny rozdílů :-k
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » pon úno 25, 2019 18:47

Zaujate to sice tradicne je, ale cisla jsou jasna, zadne (vyznamne) zlepseni to neprineslo. A ma naprostou pravdu v tom, ze se dopad zpetne nevyhodnocuje, proste se zavede dementni zakon a uz se neoveruje, jestli k necemu byl.

Osobne si myslim, ze lidi sice zacali reflexni prvky pouzivat, ale jen nekteri. Ti odpovednejsi, tedy ti, kteri si davaji pozor a obvykle se prejet nenechaji. Naopak ti, o ktere slo, na to zvysoka ... kaslou. V tvem odkazu je zajimave maximum v okrese Usti nad Labem, to by tak nejak odpovidalo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod scinkk » pon úno 25, 2019 19:32

Jasne, dalo se cekat ze se na to vsichni vybodnou, ti rozumni to nosili uz pred tim, nez jim to nekdo zkusil naridit, takze vysledek ocekavana 0 ale zas muzes mit radost z toho, ze politici makaj :) A to pro nase dobro.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » pon úno 25, 2019 19:38

Muzu mit radost leda z toho, ze jsem to predpovidal a to mne v podobnych pripadech netesi. Kdyby nic nedelali, udelali by lip :evil:

Jinak si myslim, ze jisty vliv mela publicita a diskuse k tematu a reflexni pasky nosi lidi vic. Akorat, jak pisu, ti, kterych se to netykalo. Bezne treba vidim reflexni pasek u zenskych v Praze na kabelce nebo tasce :) Sam jsem si vymenil puvodni popruh u celovky za reflexni. Cimz se vlk nazral a koza zustala cela, jelikoz mne diky celovce bylo dobre videt uz predtim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod oodoow » pon úno 25, 2019 19:46

Píšou tam: "K příznivému vývoji nejvíce přispěla redukce obětí nočních nehod na silnicích bez veřejného osvětlení (z 83 na 51, ubylo zde i těžkých zranění z 86 na 71). Lze předpokládat, že se mohl projevit i efekt lepší viditelnosti chodců v důsledku výše uvedené regulace."

Takže podle mě celkem úspěch. Čísla jsou jasná.


mike píše:Muzu mit radost leda z toho, ze jsem to predpovidal

Pokud si to dobře pamatuju, tak jsi hlavně předpovídal, že se toho chytnou policajti a budou toho zneužívat a budou šikanovat nebohé chodce. :wink:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

PředchozíDalší

Zpět na Pokec

cron