Povinne reflexni prvky pro chodce

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » pon úno 25, 2019 19:56

To je cista spekulace a podle mne i ohybani cisel. Podivej se poradne na ten graf. Pokles v noci mimo obec bez verejneho osvetleni je z 29 na 22 %, ale pokles v noci v obci s verejnym osvetlenim z 29 na 21 %. Pokles je celkovy a dlouhodoby, tvrdit, ze souvisi s reflexnimi prvky je velmi odvazne a nepodlozene. Vsak to taky jako spekulaci podavaji. Jinak viz D-F, ten to rozebral vic.

V roce 2014 začal počet vážných nehod opět výrazněji klesat, což se projevilo u všech kategorií srážek s chodci bez ohledu na viditelnost. Příznivý trend přetrval přes menší výkyvy i v následujících letech.

Ano, to jsem predpovidal taky, ale mame snad nejaka data o tom, jestli se to deje nebo nedeje?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod oodoow » pon úno 25, 2019 20:25

mike píše:To je cista spekulace a podle mne i ohybani cisel. Podivej se poradne na ten graf. Pokles v noci mimo obec bez verejneho osvetleni je z 29 na 22 %, ale pokles v noci v obci s verejnym osvetlenim z 29 na 21 %.

Podívej se ty pořádně na ten graf. :wink: V obci s veřejným osvětlením to šlo právě nahoru, tedy z 21 - 29.
mike píše:Pokles je celkovy a dlouhodoby, tvrdit, ze souvisi s reflexnimi prvky je velmi odvazne a nepodlozene.
Ten graf ale pouze popisuje poměr, kde se kolik nehod stalo, takže tam bude vždycky dohromady 100%. Pokud mimo obec bez veřejného osvětlení ubyde mrtvých, tak tam bude míň procent a v ostatních přihrádkách bude víc, což je právě to, co se stalo. :wink:

Jinak DFENS je úplně mimo, ten neumí ani spočítat kolik je to let, jak už poznamenala GreyMouse. Grafy má obecné bez rozlišení, kde se nehody staly, takže irelevantní.

mike píše:Ano, to jsem predpovidal taky, ale mame snad nejaka data o tom, jestli se to deje nebo nedeje?
Chceš data o tom, že se neděje šikana? To má logiku asi jako dokazovat, že Grco není bůh všeho tvorstva. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » pon úno 25, 2019 21:35

oodoow píše:V obci s veřejným osvětlením to šlo právě nahoru, tedy z 21 - 29.

A jo, mas pravdu, blbe jsem se kouknul.

oodoow píše:Chceš data o tom, že se neděje šikana? To má logiku asi jako dokazovat, že Grco není bůh všeho tvorstva. :)

Ani ne. Policie by mela mit zaznamy o vsech resenych prestupcich a pokutach spolu s duvody. Stacilo by to vyhodnotit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod lojzmen » pon úno 25, 2019 22:11

Moje praxe řidiče v okolí Ostravy.
Mnozí lidi to nosí, ale ...
Jak to mají na tašce, nebo tak nějak, je odrazná plocha 2x2 cm. To je málo a pokud není plnotučně černá noc, není to vidět, protože - potkávací (nebojaksetojmenuje) světla svítí z výšky asi 70cm (každé auto jinak) do vzdálenosti 50m plnou intenzitou, tj. šikmo dolů, nad to jde odhadem asi 10% světla. Takže, není-li odrazka/reflexní pásek na noze, není to nahoře osvětleno.
Mám-li dálková světla, vidím ty nebožáky dobře i v myslivecké barvě.
Výtečně je vidět pracovní oděv s dvěma reflexními pásy přes lýtka.

Dnes hodinu po západu slunce - ještě trochu šero, jsem míjel za vesnicí chodce, který měl na bicepsu barevně blikající a svítící pásek. Taky na nic, malá intenzita světla, ledky mířily kdoví kam.

Nedávno jsem za vesnicí viděl běžce. Nejdřív jsem si myslel, že je to skůtr, nebo co. Silné červené na zádech, vpředu snad 1000 lumen. To byl opačný extrém, on oslňoval řidiče :-)

Nedávno v obci bez chodníku mne za tmy míjelo protijedoucí auto. Chodce na mé straně jsem viděl až na jeden dva metry. Trochu tam vlál, asi uskočil, naštěstí. Byl v černém.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1101
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod apuka » pon úno 25, 2019 22:40

@mike: Ten clanek od dfense je fakt totalne mimo - je to presna ukazka toho, jak se daji neuplne a z celku vytrzene statistiky vyuzit/zneuzit na cokoliv. oodoow uz naznacil, ze bez rozliseni, kdy, kde a za jakych podminek se nehody staly je to v kontextu reflexnich prvku uplne k nicemu a nevypovida o nicem. Stejne tak je nezahrnutych spousta jinych dulezitych okolnosti, napr. zvyseni poctu aut, pocet dnu/pomer doby se snizenou viditelnosti pres den ale i napr. mlha v noci, vina chodce/ridice, atd. No a druha cast clanku, uvah dfens je z vetsi casti pouze spekulace, fakticky nicim nepodlozena.

Kdyz se podivas na graf v clanku linkovanem GM, tak si vsimni ze povinnych reflexnich prvku se tykaji pouze hodnoty (mrtvi pred a po zavedeni:
- ve dne zhorsena viditelnost mimo obec (3 vs. 0); mimochodem, kolik chodcu tehdy (za dne. za mlhy, smogu nebo sera) vytahne reflexni pasky??? vzdyt i velka cast ridicu si mysli, ze staci denni sviceni ](*,) :twisted:
- v noc s ver. osvetlenim mimo obec (0 vs. 2)
- v noci bez verejneho osvetleni mimo obec (29 vs. 22)
Nic vic. Kdyz to spoctes, tak je to 32% vs. 24%, tj. pokles pomeru o 8% na mistech, kde mohlo prispet mit reflexni prvky. Taky to neni uplne vypovidajici, protoze by potrebovalo spise dosadit pocet usmrcenych, mohly vyjit jine hodnoty. Kazdopadne, vsechny zbyle procenta jsou ohledne povinneho noseno refl. prvku naprosto irelevantni.

mike píše:Policie by mela mit zaznamy o vsech resenych prestupcich a pokutach spolu s duvody.
Jsi si tim jisty? Neresi dopravni prestupky a pripadne i jejich duvody oficialne obecni urad? Policie nanejvys udelene blokove pokuty na miste a obavam se, ze je nikdo do (policejni) databaze neuklada i s napsanym duvodem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » pon úno 25, 2019 23:16

Nejsem, jinak bych nepsal mela by mit ;-) Zaznam pro obecni urad sepsat musi, ale jestli to nekde eviduji nemam tuseni. Muzes vyuzit prava na pristup k informacim a zeptat se jich.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod apuka » pon lis 9, 2020 18:23

Jsem si v sobotu vecer spomenul na toto vlakno a mikovo podivovani se, proc nestaci mit na hlave celovku.

Jeli jsme autem z Krasne smerem do Raskovic cca 60 km/h. Za vesnici, kde uz davno nebyly zadne svetelne zdroje je takova esickova zatacka mezi stromami. Cesta vlhka az mirne mokra, tj. cerna, na tom napadane listi. Proti nam nejelo zadne auto.

Nikde nic, jen ta souvisla poradna tma mirne osvetlena svetlem auta. Najednou asi pet az sedm (!!!) metru pred nama na leve strane silnice jsme z niceho nic zahledli neco svetleho, skoro bileho. Do te doby fakt jednolita tma. Nastesti to bylo v protsimeru, i kdyz se hybalo stejnym smerem jako my. Byl to chodec obleceny v tmave sivem nebo cernem outdoorovem obleceni a na hlave mel celovku. Bylo to nerozptylene, dost koncentrovane svetlo tesne pred nohy. Svetlo bylo relativne silne, rozhodne o dost silnejsi nez manzelcin Petzl na 20 lm (chodim za ni obcas z vetsi vzdalenosti, takze vim jak sviti - kdyz jsem na druhe strane, tj. jeste o dva metry vedle ni; taky obcas neni videt jeji svetlo, kdyz se kouka primo pred sebe a dolu).

Takze asi takto videt zezadu cloveka kracejiciho s celovkou na hlave osvetlujiciho si kousek zeme pred sebou. Jit na nasi strane, ma velkou smulu (a my s nim).

A az by sis zase zacal vymyslet, ze prehanim, tak kym manzelka preslapla z plynu na brzdu a auto zacalo brzdit, tak jsme byly o vetsi vzdalenost pred nim nez jak jsme to svetlo zbadali. A to ja na sedadle spolujezdce jsem mel "lepsi vyhled" a k tomu deset let vycvicene oci na zablesky zvirecich oci pri jizde domu v lese a po polu po odpoledni sluzbe.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod Lipon » pon lis 9, 2020 21:20

V tomhle směru jsou fajn současné běhací " oblečky" do tohohle počasí. Mají spoustu reflexních nášivek a jsou vidět dlouho dopředu.
Na blbě osvětlených ulicích běžci svítí jak žárovky.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » pon lis 9, 2020 21:22

@apuka: mate anglicke auto? :twisted: Zase prehanis, ta tva cisla se nedaji brat vazne ani s primhourenim obou oci.

Chodim ted ven po vecerech a bohuzel nejsem sam, takze vidim, jak jsou v tomhle pocasi videt celovky zepredu i zezadu. Na hodne velkou dalku a to i kdyz je mlha. Velkou myslim vysoke stovky metru az kilometry a to na rozdil od tebe neprehanim (na sve trase vzdalenosti znam). Samozrejme zalezi na konkretni celovce, ale prekvapilo mne, na jak velkou dalku jsou videt i ty slabe.

Ale jinak nemusis mit obavy, poridil jsem si k celovce reflexni pasek, takze jednak dodrzuju pitomy predpis a jednak to mozna zezadu trochu pomuze. Ne ze by to bylo moc potreba, chodim po spravne strane jako ten vas clovek, to je taky dulezite.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod apuka » úte lis 10, 2020 11:45

Hele miku, kdybys Ty misto navazani se do "mych cisel" nedy sednul do auta, abys sam mohl videt, jak to vidi ridici... Radim Ti to uz dlouho. Ale je jasne, ze Tvuj pristup je jednodussi a pro Tebe je taky prijemnejsi z nekoho delat vola nez priznat, ze veci se mohou mit uplne jinak nez si myslim ja....
mike píše:Chodim ted ven po vecerech a bohuzel nejsem sam, takze vidim, jak jsou v tomhle pocasi videt celovky zepredu i zezadu.
A myslel jsi uz nekdy na to, ze TY se svoji celovkou nastavenou na slabe svetlo (bo to na chuzi staci) vidis uplne jinak nez clovek v aute, ktere sviti pred auto o nekolik radu silneji nez ta celovka? O prizpusobeni se oci intenzite svetla taky asi neco vis, tak se zkus zamyslet, jakou vypovidajici hodnotu ma Tvoje videni o tom, co vidi ridic auta.

BTW, Ty asi neumis cist, ze se ptas, jestli mame anglicke auto... Chodec v protismeru ale hybe se nasim smerem - mozna trochu kostrbate napsane, ale to jasne znamena ze je na druhe strane silnice nez nase auto ale jde stejnym smerem, proste spravne podle predpisu. A ja "na sedadle spolujezdce".

K tomu, co napsal Lipon jeste dodam, ze me hrozne prekvapilo, ze parkrat jsme narazili na bezce v blbe (nebo vubec ne-) osvetlene ulici, oni bezeli na chodniku. A na botach reflexni snury nebo jen reflexni prouzek, tenounky ani ne 1cm na pate - a sviti to jak fras, jak se to hybe vidis i na stovky m daleko a hlavne to hned upouta pozornost, ze se tam neco deje.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod Medak » úte lis 10, 2020 12:02

Jenom takový nesmělý dotaz. Jedu v pravo, bo tak to má být a nejsem čuně. On jde stejným směrem, ale na opačné straně vozovky, bo tak to má být a má rozum.

Prostor pro kolizi se nachází kde???

Za této situace může jít klidně potmě a v černém pytli a nic se neděje.
Medak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 170
Registrován: pon lis 2, 2020 17:56

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod apuka » úte lis 10, 2020 12:30

Medak píše:Prostor pro kolizi se nachází kde???
To auto muze neco objizdet, muze zacit predjizdet - nebo zrovna tady v zatacce na mokrem listi muze dostat smyk. A v neposledni rade vzdy je v tom kratke uleknuti, kdyz se znenadani pred Tebou objevi neco naprosto necekaneho a mnoho ridicu muze dupnout na brzdu nebo mirne trhnout volantem.

Ale tady neslo o "prostor na kolizi". Ja jsem ¨prispevek psal kvuli tomu, ze mike tady furt pise, ze prece kuzel svetla z celovky je dobre viditelny pro auta zepredu i zezadu, ze mozna i lepe nez reflexni pasek a proto by celovkar nemel mit potrebu mit reflexni prvek.
A to pravda vubec nemusi byt. Jenze k tomu, aby to nekdo videl, by si musel do toho auta sednout.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » úte lis 10, 2020 16:51

apuka píše:Hele miku, kdybys Ty misto navazani se do "mych cisel" nedy sednul do auta, abys sam mohl videt, jak to vidi ridici...

To uz jsem udelal Xkrat, vsak jsem to i psal, ne?

apuka píše:A myslel jsi uz nekdy na to, ze TY se svoji celovkou nastavenou na slabe svetlo (bo to na chuzi staci) vidis uplne jinak nez clovek v aute

Jdu pres kilometr po ulici pod verejnym osvetlenim, pak vyjdu na louku a vidim celovky pres udoli na druhe strane. Je to v rozsahu 500 - 700 m vzdusnou carou, ted jsem to zmeril. Za tu necelou minutu, nez tam dojdu, si fakt oci na tmu nezvyknou.

apuka píše:BTW, Ty asi neumis cist, ze se ptas, jestli mame anglicke auto...

Narazel jsem na tohle: A to ja na sedadle spolujezdce jsem mel "lepsi vyhled". V normalnim aute jsi od chodce na druhe strane dal, nez ridic a jeste ti prekazi. V anglickem naopak, coz by vysvetlovalo, proc ho nevidela :twisted:

apuka píše:nebo zrovna tady v zatacce na mokrem listi muze dostat smyk

A jak chodci v takovem pripade pomuzou reflexni prvky? :twisted:

apuka píše:Ale tady neslo o "prostor na kolizi". Ja jsem ¨prispevek psal kvuli tomu, ze mike tady furt pise, ze prece kuzel svetla z celovky je dobre viditelny pro auta zepredu i zezadu, ze mozna i lepe nez reflexni pasek a proto by celovkar nemel mit potrebu mit reflexni prvek.

Furt? Naposled pred nekolika lety :D Ale to je fuk, ono to tak je, jenze ty argumentujes nejakym extremnim pripadem, kdy si chodec sviti akorat pod nohy. Ja normalne svitim pred sebe do dalky, ostatni taky a pak ten kuzel videt je.

Aby bylo jasno, ja proti reflexnim prvkum nic nemam, naopak. Jak jsem psal, mam reflexni pasek na celovce a mam doma metr reflexni folie, ze ktere planuju vystrihnout neco pekneho a nalepit na batoh (uz jsem to mel davno udelat...). Protoze byt na silnici vic videt neni vubec spatne. Vadi mi akorat ten dementni zakon. Nakonec, tvuj pripad pekne ukazuje, k cemu je. Chodec nemel reflexni prvky, jak je to mozne, kdyz je to v zakone? Protoze ho s humbukem prijali a tim to skoncilo. Dalsi zakon k nicemu. Kdyby misto toho delali prubezne osvetu, jak jsem psal uz driv, tak by udelali lip.

Mam pocit, ze taky slibovali, ze ucinnost po par letech vyhodnoti. Nejak jsem si nevsiml. Pritom se mohli pochlubit desitkami zachranenych zivotu. Nebo ze by nebylo cim? Co myslis?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod apuka » úte lis 10, 2020 17:11

Uz jsem to nechtel rozebirat, ale Ty furt uvadis blbosti.
mike píše:Za tu necelou minutu, nez tam dojdu, si fakt oci na tmu nezvyknou.
#-o ](*,) ](*,) ](*,) Ale ano, hodne si zvyknou. Vsak zkus doma, kdyz nemas uplne zatemnena okna, rozsvit si v pokoji svetlo, bud tam pet minut i vice, potom zhasni, samozrejme ne tak, aby ses tesne predtim koukal do svetla. Za deset- dvacet vterin klidne budes moci po pokoji chodit a rozeznas vybaveni dostatecne k tomu, abys do niceho nevrazil.
Jenze ja jsem myslel neco uplne jineho, presne opacne - v tom aute se koukas vlastne skoro pres svetlo z reflektoru, proste pred sebou mas svetly pas a to uz mas teda pekny problem prizpusobit oci na neco hodne slabe sviticiho. Hlavne oci nejsou schopne se "dole" prizpusobit na vetsi svetlo a "nahore" na mensi.

Navic Ty popisujes, ze vidis svetla celovek z 500-700m, pravdepodobne hlavne z boku nebo zepredu, jenze to je neco jineho nez kdyz vidis toho cloveka zezadu a z par metru. A jeste za podobnych podminek, jak jsem psal, ze jsme jeli. Taky nezapomen, ja jsem psal o slabem modu sviceni a Ty predtim ze Te serou lidi z 1000lm celovkami, tak otazkou je, kolik lm jsou tamty :wink:

To si taky muzes doma pekne vyzkouset, i kdybys mel totalne zatemnene okna. Dej si celovku se slabym svetlem (mysleno ne na plny vykon) za neco, nejlepe za skrin nebo vysokou fotelku aby jeho svetlo svitilo nekam dolu, jakoby "pred Teba" kdyz kracis, kam dosviti svetlo ze stropu nebo jeste lepe, pokud mas lampu se silnejsim svetlem, tak tim smerem nasmerovat a zkus se kouknout "pres" to silnejsi svetlo, nakolik silne vnimas to celovkou osvetlene misto na zemi (a to si uvedom, ze v prirode je to videt jeste min, protoze se nebode nic odrazet od sten a pod.). Potom vypni to "hlavni" svetlo a porovnej silu vnimani.
mike píše:V normalnim aute jsi od chodce na druhe strane dal, nez ridic a jeste ti prekazi.
Ne, kdyz ma ten kuzel svetla tesne pred sebou, tak ridic ma na to vyhled z ostrejsiho uhlu a zavazi mu ve vyhledu ten chodec, spolujezdec z citelne mene ostreho a proto to zahledne drive a vidi vetsi cast kuzele
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » úte lis 10, 2020 17:35

apuka píše:Uz jsem to nechtel rozebirat

Jj, klasika, rozebiras malickosti, ale to podstatne ignorujes a na otazky neodpovis :twisted:

apuka píše:Za deset- dvacet vterin klidne budes moci po pokoji chodit a rozeznas vybaveni dostatecne k tomu, abys do niceho nevrazil.

Nesmysl, ale nema smysl to resit, navic jde o neco jineho.

apuka píše:Navic Ty popisujes, ze vidis svetla celovek z 500-700m, pravdepodobne hlavne z boku nebo zepredu, jenze to je neco jineho nez kdyz vidis toho cloveka zezadu a z par metru.

Ano, ale v u auta je rec o 50 - 70 m, na ktere neni spatne chodce videt.

apuka píše:Taky nezapomen, ja jsem psal o slabem modu sviceni a Ty predtim ze Te serou lidi z 1000lm celovkami, tak otazkou je, kolik lm jsou tamty

1000 lm meli jedni pitomci, ostatni chodi tak, aby normalne videli. Stejne jako kdyz pujdou po silnici.

apuka píše:To si taky muzes doma pekne vyzkouset, i kdybys mel totalne zatemnene okna. Dej si celovku se slabym svetlem...

OMG, proc bych delal doma kraviny, kdyz to denne vidim venku v realu? Chodim rychle, a tak lidi s celovkama predchazim a vidim, co je videt zedadu. Svetelny kuzel pred nima.

Abych to shrnul. Chodec s celovkou jde po spravne strane a sviti tak, aby sam rozumne videl. V tom pripade bys ho videt mel a i kdyby ne, tak je riziko stretu naprosto minimalni, ledaze bys jel jak uplny kokot. Pricemz samozrejme bude lepsi, kdyz ten chodec neco reflexniho mit na zadech bude. Coz mu ovsem moc nepomuze, kdyz pojedes jak uplny kokot.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod dudy » úte lis 10, 2020 17:57

Medak píše:Jenom takový nesmělý dotaz. Jedu v pravo, bo tak to má být a nejsem čuně. On jde stejným směrem, ale na opačné straně vozovky, bo tak to má být a má rozum.

Prostor pro kolizi se nachází kde???

Za této situace může jít klidně potmě a v černém pytli a nic se neděje.


Heh, to nemůžeš takhle zvostra!
První příspěvek a hned logika a fakta...
:mrgreen:

Na to tu nehrajem.
My se zamotáváme, protiřečíme si, argumentačně faulujem a tak...
:wink:

Navíc apuka Tě stejně dostane na auto v protisměru, které tam nebylo a i kdyby, tak nijak nesouvisí s jeho příspěvkem...
:twisted:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » úte dub 4, 2023 0:56

V Ceskem Stredohori jsme na nekolika mistech, typicky autobusovych zastavkach, narazili na zasobniky s reflexnimi samolepkami. Je na nich napsano SMSCR a zrejme je to tedy tohle: https://www.smscr.cz/benefity/retroreflexni-prvky/ Napad je to dobry, ale provedeni... pritelkyne ma novy batoh, a tak si na nej jednu nalepila. Na prvnim kopci koukam, ze se okraje nejak odlepuji, a tak jsem ji prihladil. Samolepku. Po dalsich par km jeste jednou a na dalsim kopci uz jsme ji radej sundali, aby neodpadla a nenechali jsme po sobe v lese bordel. Lezi mi tu na stole a uz skoro nelepi.

Klasika, mysleli jsme to dobre, ale dopadlo to jako vzdycky. Ja jsem si asi pred 3 lety nalepil na batoh nekolik kousku 3M reflexni pasky a jsou tam doted, pricemz ten batoh nosim do mesta, celodennich vyletu absolvoval minimalne vysoke desitky a nezachazim s nim zrovna setrne. Pravda, uz si pomalu rikaji o vymenu, ale to jednou za 3 roky preziju. Pritelkyne holt pouzije to same, koupil jsem nastesti tenkrat pasky metr.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod apuka » úte dub 4, 2023 11:08

mike píše:Klasika, mysleli jsme to dobre, ale dopadlo to jako vzdycky. Ja jsem si asi pred 3 lety nalepil na batoh nekolik kousku 3M reflexni pasky a jsou tam doted
Hm... ty reflexni terciky jsou taky od 3M :wink:
Použitý materiál je vyroben firmou 3M, jedním z největších výrobců reflexních materiálů na světě. Nejedná se o běžně dostupný typ materiálu, ale o individuální produkt, vyrobený na základě specifických požadavků reflektující zkušenosti z testovacího provozu a velkého množství měření a zkoušek ve státní zkušebně (EZÚ)

Co mne napadlo hned jak jse Tvuj prispevek cetl bylo, ze mozna jste to aplikovali v pomernem chladu a ze to lepidlo mohlo byt proro dost tuhe. Obavam se, ze prvotni prilepeni pri teplote kolem/pod 0 asi nezkouseli.
Dalsi problematickou veci muze byt,z e latka batohu mohla byt "zaprasena" - myslim spise nejaky mikroprach z pouzivani, ktery tam po case je ale videt jej neni -, velice mirne umasteni nebo jemne navlhly. Ze lepidlo ted uz nelepi spise ukazuje na ten mikroprach nebo jine znecisteni.

No a jak si ctu tu technickou specifikaci, na batohu z pevnejsiho materialu muze byt problem i tuhost materialu nalepky. Oni pisou, ze je to aby lepe drzalo na jemnych tkaninach jako silon, ale batoh muze byt pevnejsi a muze se nalepka a latka batohu ohybat trochu jinak. Coz asi lepidlo nemusi vydrzet. Ale toto je jen moje spekulace.

Kazdopadne dobry napad. Jen zrovna v oblasti MS Beskyd jsou zasobniky na blbych mistech. Cele udoli Visalaji, okoli Lyse hory (ale i jinych nastupnich mist na hrebenyú vubec, vubec nic. Pricemz zrovna kolem Krasne ale i celym udolim od Visalaji se to (v lete) hemzi cyklisty a chodi tam (i v zime) pomerne dost pesaku po silnici.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod apuka » úte dub 4, 2023 11:24

Jeste jsem uz nekolikrat myslel "na miste" na toto vlakno.
mike píše:v u auta je rec o 50 - 70 m, na ktere neni spatne chodce videt.
Opravdu houbelec. Tuto zimu is pozdnim podzimem jsem nekolikrat (odhaduji tak kolem 10x) jsme se v aute dostali do osemetne situace s chodci, jednou s cyklistem. Znovu se potvrdilo, ze je dost takovych podminek, kdy tyto lidi svitici dopredu celovkou stejnym smerem jako my je alsepon trochu videt na posledni chvili, zadnych 50-70 m ale tak max 5-7 m. Dokonce i kdyz meli pomerne silne svetlo, urcite vice nez 100lm, kuzel zezadu nebyl videt vubec, az na ty posledni metry. Nezavisle na tom, jestli chodec sel na prave nebo (z naseho pohledu) leve strane.
Setkali jsme se s temi pripady jak na spomenute ceste z Krasne, ale stejne tak i na Slovensku, ve Vratne i mezi Zverovkou a Zubercem. Ze jsem nikoho nesejmuli je zasluha toho, ze neco podobneho trochu cekame a jezdime v horskych oblastech za tmy i soumraku pomaly a nejednou i kvuli tomu, ze pokud nejde nic naproti (coz v tom case je spise pravidlem), tak jezdime dale od kraje, spise ke stredu silnice, takze tak 1,5-2m od krajnice. Minimalne dvakrat nam zrovna ta vzdalenost pomohla, protoze jsem chodce v total cernem a celovkou svitici pod nohy uvideli tak na 2-3 m, to by se uz reagovat nedalo.

Jeste bych dodal, ze krome reflexnich prvku (co se zase mnohokrat potvrdilo, ze je o nekolik radu lepe viditelne nez celovka ze zadu) je uplne skvele mit zezadu cervenou blikacku, jakkoliv slabou.

No a posledni veci, co se zase potvrzovalo bylo, ze ani chodec s celovkou v protismeru je mnohdy zachytitelny az na posledni chvily. Jedes v aute, kousek pred Tebou vidis svetla usedlosti nebo vesnice, blika a meni se to kvuli vetvim obcasnych stromu vedle silnice. No a ted najednou ve svetle aut na 10, nekdy i 15 m zjistis, ze jedno z tech svetel neni 200-300m pred Tebou, ale celovka na hlave chodce...

Ted bych mohl mika parafrazovat, co o mne pise o nepromokavych bundach - on obhajuje svoje tvrzeni svoji teorii (nebo nekdy podle svych zjisteni, ale za podminek nepouzitelnych v aute), ja debatuji na zaklade mnoha praktickych zkusenosti :evil:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » úte dub 4, 2023 15:39

apuka píše:Hm... ty reflexni terciky jsou taky od 3M

A? To na veci snad neco meni? Navic neni jasne, jestli je od 3M jen reflexni vrstva nebo i lepidlo.

apuka píše:Co mne napadlo hned jak jse Tvuj prispevek cetl bylo, ze mozna jste to aplikovali v pomernem chladu a ze to lepidlo mohlo byt proro dost tuhe. Obavam se, ze prvotni prilepeni pri teplote kolem/pod 0 asi nezkouseli.

To te napadlo spatne. Nalepku lepila na batoh doma. Navic jsou ty nalepky urcene i lepeni v terenu, tudiz jestli lepidlo nezkouseli v nizsich teplotach, udelali chybu.

apuka píše:Dalsi problematickou veci muze byt,z e latka batohu mohla byt "zaprasena" - myslim spise nejaky mikroprach z pouzivani, ktery tam po case je ale videt jej neni -, velice mirne umasteni nebo jemne navlhly.

Psal jsem, ze batoh je novy. Je cisty, urcite vic, nez byl muj pred 3 lety, kdy jsem na nej lepil ty sve.

apuka píše:No a jak si ctu tu technickou specifikaci, na batohu z pevnejsiho materialu muze byt problem i tuhost materialu nalepky. Oni pisou, ze je to aby lepe drzalo na jemnych tkaninach jako silon, ale batoh muze byt pevnejsi a muze se nalepka a latka batohu ohybat trochu jinak. Coz asi lepidlo nemusi vydrzet. Ale toto je jen moje spekulace.

OMG... nalepka je docela tenka a ohebna, aby se dala lepit na obleceni. Na tuzsim batohu to tedy bude lepsi. Ta moje 3M folie je podstatne tuzsi a drzi roky bez problemu.

Proste pouzili spatne lepidlo, tot vse. Byla nalepena na rovne casti batohu a postupne se odlepovala od kraju, kroutily se. Jak jsem psal, dobry napad, spatne provedeni.

edit: muj prispevek nebyl minen jako vzkriseni puvodni diskuse, takze k tomu tvemu mam jediny komentar: vrat ridicak. Nez nekoho kvuli svemu spatnemu zraku prejedes.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod apuka » stř dub 5, 2023 9:55

mike píše:k tomu tvemu mam jediny komentar: vrat ridicak. Nez nekoho kvuli svemu spatnemu zraku prejedes.
To jsi typicky Ty - kdyz neco neni tak, jak si myslis, tak na vine jsou vzdy ti, co to vidi jinak...

Mohu Te ujistit, ze ja jsem ridil snad jen jednou, jinak manzelka, ktera teda ve tme a seru vidi vyrazne lip nez drtiva vetsina lidi u nas (potvrzeno mnoha jinymi lidma, co nechapali, jak ona vidi, kam slapat, kdyz oni nevideli nic a neustale zakopavali, i kdyz si mysleli, ze vidi ve tme skvele - on asi celovku nasazuje, kdyz ja uz davno vidim jen cernou tmu) - no a nekolikrat jsem i tak upozornil az ja, protoze jsem mel lepsi uhel z pozice spolujezdce.

Proto Ti tu pisu, ze nasedni do auta za tmy, za velkeho sera na mene prehlednych a tmavych mistech na horach, za ne idealniho pocasi - a nazor si zmenis rychle. Ze pises, zes to mnohokrat udelal Ti jednoduse neverim - minimalne neverim, zes to delal pri zhorsenych podminkach a ze jsi videl dobre chodce svitici ve stejnem smeru, jak jsi sel.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod lojzmen » stř dub 5, 2023 18:18

Takové nálepky v zásobníku jsem viděl i na západním konci Velká Polom, 49.8676894N, 18.0892703E .
Vypadaly značně fórově a byly vysmáhnuté sluncem.

Nápad špatný, ti z levé strany Gausovy křivky rozložení IQ v populaci to stejně nepochopí a nepoužijí a ti druzí něco reflexní už dávno mají, anebo na něčem jedou.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1101
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » čtv dub 6, 2023 2:35

Na tom neco je, ale nebyl bych tak kategoricky. Nekdy se ti proste stane, ze si vezmes na sebe neco jineho a v te chvili ti nedojde, ze na tom nic reflexniho neni, ac na vsem ostatnim mas. Nebo nekde zatmis i kdyz jsi to neplanoval. Nebo si poridis novy batoh a teprve za tmy si vsimnes, ze na nem nic reflexniho neni. Takze ti nalepka muze vyresit necekanou situaci nebo si s ni proste vylepsis to, co uz mas. I tem na leve strane Gaussovy krivky to muze docvaknout.

Za predpokladu, ze to funguje. Mel jsem doma jeste dve, a tak jsem je vyzkousel nalepit na obleceni a uz vidim, kde je problem. Jednak to lepidlo, je moc slabe. A jednak se krouti, coz zpusobuje odlepovani okraju. Cim pevnejsi latka, tim hur. Proto to bylo tak spatne na batohu. Dela mi to i na kalhotach, taky se okraje odlepuji uz behem dvou hodin chuze. Lip drzi jen na Torridu, protoze tam je latka tak jemna, ze si ji nalepka proste ohne.

Je to zajimave, protoze ze zasobniku padaji uplne rovne, ale jak se sundaji z podkladu a nekam nalepi, tak se krouti. Pro apuku: lepeno doma v teple.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod apuka » čtv dub 6, 2023 7:28

Predpokladam, ze Te nenapadlo jim napsat, jaky tam je problem...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » čtv dub 6, 2023 16:07

Predpokladas spatne. Napadlo a napisu, ale az po svatkach, ted by to zapadlo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod Quido » čtv dub 6, 2023 21:26

Mame doma desitky tech reflexnich svinivacich pasku na nohu/ruku a prvni co udelam, kdyz si poridim batoh, tasku nebo bundu, ze do jedne z kapes dam jeden ten pasek. Takze pak na to nemusim myslet a mam vystarano. V 80% pripadu se vracivam domu za sera/tmy a vim jako ridic moc dobre, jak pozde je cloveka videt bez toho...
:t:t
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Předchozí

Zpět na Pokec