Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod mike » čtv úno 9, 2023 4:22

I v sobbich vesnickach teda funguje CP "standardne". Hazes do toho apukovi vidle :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod apuka » čtv úno 9, 2023 13:01

Jsem zvedav, jestli od Zasilkovny mi prijde i SMS, ze mam balik pripraveny k vydeji. Mail prisel pred pul hodinou, asi i v aplikaci bych dostal notifikaci. Jenze na mail chodim jednou za cas, aplikaci nespoustim (bo docela zere baterku, stejne jako jine, co cekaji na mozne notifikace).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod sobb » čtv úno 9, 2023 13:02

mike: Mi hlavně přišlo divný, že ten dopis po týdnu ještě vůbec dorazil. Čekala jsem, že ho buď ztratili, anebo odesílatel neodeslal či odeslal blbě.
Ještě je tu tedy málo pravděpodobná varianta, že to poslali později. Ale tvrdili mi, že to toho 31. odeslali.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod apuka » čtv úno 9, 2023 13:38

apuka píše:Jsem zvedav, jestli od Zasilkovny mi prijde i SMS...
Prisel. Presne hodinu po mailu. Tak uz alespon vim, proc mi parkrat prisel par minut po zavreni vydejny :evil:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod apuka » čtv úno 9, 2023 13:49

@Sobb: Jeste mas moznost, ze kvuli sjizdnosti se jim to nepovedlo zavcasu dostat na nektere tridici, resp. distribucni centrum. Zacatek unora az po vikend byl na mnoha mistech na dopravu docela slozity. Ale netusim, kde zasilku podali.
mike píše:I v sobbich vesnickach teda funguje CP "standardne". Hazes do toho apukovi vidle
Houbelec. Ano, funguje standardne - a ne "standardne". Do toho patri i to, ze se obcas neco ztrati, opozdi, poskodi, ma problem s dorucenim,... Bez vyjimky u vsech sluzeb. Jedna se pouze o miru techto nestandardnosti - a na vetsine mist je na to CP hodne dobre ve srovnani s ostatnyma.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod mike » čtv úno 9, 2023 16:13

sobb píše:Mi hlavně přišlo divný, že ten dopis po týdnu ještě vůbec dorazil.

Co je na tom divnyho? Nekdy dorazi i za mesic, jindy treba za par let ;-)

apuka píše:funguje standardne - a ne "standardne". Do toho patri i to, ze se obcas neco ztrati, opozdi, poskodi, ma problem s dorucenim,...

To jsem prave chtel vyjadrit temi uvozovkami :P

apuka píše:na vetsine mist je na to CP hodne dobre ve srovnani s ostatnyma.

Coz mas jiste podlozene tvrdymi daty a neni to prani otcem myslenky, ze jo? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod sobb » čtv úno 9, 2023 16:36

Divný je na tom to, že to šlo týden, protože to běžný není. Proto jsem už spíš očekávala, že se ztratil :wink:
Obzvláště v porovnání s tím druhým dopisem/balíčkem, který byl podán v brzké odpoledne a další den už byl u nás.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod Olchor » čtv úno 23, 2023 8:06

Potřebuju poslat peníze člověku, co nemá účet. Nechce se mi kvůli tomu na poštu, existuje nějaká služba - zaplatím od počítače, on to dostane cash? Vím, že pošta má složenku typu B, ale to stejně znamená jít na poštu. Datové podání vyhraženo pro smluvní klienty.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod apuka » čtv úno 23, 2023 10:22

Western Union (snad). Jen, myslim, jde to platit jen kartou, ne primo z uctu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod Olchor » čtv úno 23, 2023 11:19

Hmmm..možná někdy vyzkouším. Má někdo zkušenost? Dojde pikolík na adresu a předá peníze?(asi nee) Nebo musí příjemce někam na pobočku?

Jináč - moc nechápu, proč by nešla složenka B podat elektronicky. Postup je takový, že dojdeš na poštu, vyplníš složenku, podáš a oni ti vygenerují platební příkaz. To by přece bez problémů mělo jít elektronicky z domu. Ale vlastně chápu - bo ČP.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod Quido » čtv úno 23, 2023 11:24

Olchor píše:Potřebuju poslat peníze člověku, co nemá účet. Nechce se mi kvůli tomu na poštu, existuje nějaká služba - zaplatím od počítače, on to dostane cash? Vím, že pošta má složenku typu B, ale to stejně znamená jít na poštu. Datové podání vyhraženo pro smluvní klienty.

Jakou máš banku - zeptej se tam? U některých bank to svého času možné bylo přímo z internetového bankovnictví poslat složenku na adresu, ale nevím, jestli je ta služba ještě stále podporována...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod apuka » čtv úno 23, 2023 11:29

Olchor píše:moc nechápu, proč by nešla složenka B podat elektronicky.
Vzdyt muzes. "Jen" musis udelat s CP smlouvu, tj. cekat, kym Ti to schvali :wink:.
Ja bych uz mezitim zabehl na postu a podal. Asi by me to stalo min casu nez shanet a studovat jine moznosti. Ale ja mam (dobre fungujici) pobocku par minut od domu a vim, kdy tam nejsou zadne fronty.

Quido ma pravdu. i nektere banky toto v minulosti umoznovaly, napr. Raifka. Ale vubec netusim, jak to je dnes - a obavam se, ze to umoznili posilat pouze z uctu u nich.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod Olchor » čtv úno 23, 2023 14:36

Já už to poslal normálně složenkou C z pošty. Ale zajímá mě to pro budoucnost, takovou platbu mám cca 2x do roka...
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod apuka » čtv úno 23, 2023 15:23

V tom pripade muzes opravdu zkusit tu smlouvu s CP udelat. Predpokladam, ze u nich jde o to, ze Ti potom zalozi nejaky profil v jejich systemu - ale to jenom odhaduji, system neznam.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod apuka » pát bře 10, 2023 10:18

Prisel mi mail, ze Balikovna uz dorucuje i do Alzaboxu. Mozna pro nektere z Vas dulezita informace.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod karaya1 » stř bře 22, 2023 22:09

Hm, tak mám první zkušenost s celním řízením ze strany ČP. Dopoledne zazvonil pošťák, že mám zásilku s doplatkem 188 Kč, tak jsem pln otázek vyrazil po schodech dolů - a došla mi z USA fyzická verze certifikátu, co jsem před nedávnem udělal. Doslova to je vytištěný papír (ok, docela pěkný :wink: ) v tvrdých deskách a nějaký letáček vydávající organizace. Na nálepce uvedena hodnota 1.00 USD, popis "Printed Single Sheet Certificate", ani jsem nevěděl, že to poslali (natož abych znal číslo zásilky a mohl se připravit předem).

Zkoušel jsem hledat v ceníku, co je těch 188 Kč, ale nikam dál než že 150 Kč si schramstla Pošta a zbytek šel asi na DPH státu (cenu poštovného pochopitelně neznám, tak těžko říct, jak k tomu došli) jsem nezjistil.

Mi to taky mohli poslat A4 obálkou :D
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod mike » čtv bře 23, 2023 1:48

Tady mas vypocet: https://www.ceskaposta.cz/documents/101 ... 40912e8a9c

150 + 21 % DPH je 181.50 a tech 6.50 je 21 % z 31 Kc, coz je neco pres dolar. A to se vyplati :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod karaya1 » čtv bře 23, 2023 10:08

Díky za osvětlení, nevím, jestli to je víc k smíchu nebo pláči. ](*,)
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod Dromedaro » čtv bře 23, 2023 12:03

Dnes jsem posílal malý doporučený dopis a stálo to 69Kč... :shock:

Větší je prý ještě dražší říkala paní za přepážkou. Ať to rozpustí a poslední zhasne, fakt...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod apuka » čtv bře 23, 2023 12:34

@Dromedaro: A znas nejakeho prepravce, ktery Ti to dokaze dorucit (kamkoliv v CR!) levneji? Listovni sluzbu se vsema podminkami doporuceneho dopisu. Tj. zadnou "balikovku" s aktualni dumpingovou cenou.

Uz jsem tady nekdy uvadel priklady, na kolik to vychazi v A nebo D. My to mame jeste (zatim) pomerne levne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod Dromedaro » čtv bře 23, 2023 13:31

Tak v tom A a D mají trochu jiné výplatnice, když už se to srovnává.

To bych mohl napsat, že třeba v Bulharsku to mají zase levnější než my.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod mike » čtv bře 23, 2023 16:54

Dromedaro píše:Ať to rozpustí a poslední zhasne, fakt...

Jj, presne tam to smeruje. Stat asi jeste bude chvili sypat penize do cerne diry, ale jednou ho to snad prestane bavit.

apuka píše:A znas nejakeho prepravce, ktery Ti to dokaze dorucit (kamkoliv v CR!) levneji?

To neni argument, kdyz ma CP na takove zasilky monopol. Az se nekdo pokusi vypsat vyberove rizeni, tak se o tom muzeme bavit.

Mozna by ses mel na krach CP pomalu dusevne pripravovat, aby to pak nebyl takovy sok :P
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod apuka » čtv bře 23, 2023 17:12

mike píše:To neni argument, kdyz ma CP na takove zasilky monopol.
Nema na to monopol. Neni zakonem nikomu zakazano aby si otevrel konkurencni sluzbu i na doruceni listovych zasilek. Nekolik takovych sluzeb i existuje. Vetsinou ale jen po Praze a pod velkych mestech. Proto jsem psal, ze aby to dorucili kamkoliv.

Jo, vyberove rizeni by se vypsat mohlo, ale dopadne to jako vsude jinde, kide to uz zkusili - nikomu se nechtelo do toho jit kvuli zakonnym podminkam, ktere by musely splnit. Ono neni uplne levne a "ekonomicke" kazdy den chodit do nejake male vesnice 10 km od nejblizsi jine, kdyz tam mas dorucit jednu jedinou zasilku... (Ani Zasilkovne se s tim nechce srat a radeji to hodi na vydejnu v nejblizsi "civilizaci", kam bezne jezdi a nezajima je, ze mas zaplacenou sluzbu doruceni na adresu - i kdyby meli vratit rozdil v cene, tak tech nejakych 20-30 Kc vyjde vyrazne levneji nez tam poslat auto a projet 25 km, plus pul hodina prace ridice. PPL se to taky stava, u ostatnych tolik nevim.)

Az "posledni zhasne a rozpusti to", tak tem, co bydli ve velkych mestech to problem delat nebude, zato v tech odlehlejsich koutech teda ano.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod Dromedaro » čtv bře 23, 2023 17:21

apuka píše:Az "posledni zhasne a rozpusti to", tak tem, co bydli ve velkych mestech to problem delat nebude, zato v tech odlehlejsich koutech teda ano.


Tak v dnešní době elektonických a datových schránek, to zase takový problém není. I já jsem ten dopis posílal jen proto, že jsem do něj dával tu psí známku jako vratku eshopu.

Ale chápu, že třeba zase pro starší lidi je to problém ta práce s PC, i když u mnoha mám podezření, že se jim nechce učit něčemu novému, ne že by na to neměli mentálně. Přitom jim samotným by to ulehčilo, protože by ve svém věku, kdy jsou méně pohybliví, nemuseli lítat někde po úřadech atd. Myslím, že je to i o tom, že prostě takhle byli celý život zvyklí, tak to tak dělají. To jen konstatuji, nehodnotím.
Ale tak zase si myslím, že třeba to doručování do malých obcí a polosamot, že to by mohlo zůstat státu a stát by to třeba holt dotoval. Protože třeba si myslím, že od toho by měl stát být, aby udržoval něco, co sice z ekonomického hlediska nemá smysl, ale je to důležitá služba pro lidi, ale komerční sféra o to nemá zájem, protože by to neprovozovala za rozumné peníze, aby o to byl zájem.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod apuka » čtv bře 23, 2023 17:29

Dromedaro píše:ak zase si myslím, že třeba to doručování do malých obcí a polosamot, že to by mohlo zůstat státu a stát by to třeba holt dotoval.
Hm, a co si myslis, ze se deje (Ceska Posta) ted?

CP ma problem ne s tim, co komercni sluzby radi udelaji, tam to jde i jim. Ona ma ztraty - a to obrovske - v prvni rade tam, kde musi splnovat ty zakonem predepsane cinnosti. Stat to od ni vyzaduje, ale neni ochotny jim v plne (rozumne) vysi ztraty nahradit. A do toho jeste vstoupi EU, ktera nekolik let neumoznila statu do CP vrazit ani korunu, ze to je nepripustna dotace a CP az po nekolika letech dostala nahrady za ty sluzby. Samozrejme ale si musela vzit drahe pujcky a na uroky uz nikdo nebral ohled. Toto je jedna z nejhlavnejsich pricin soucasne situace. Vi to CP, vi to stat, ale resit to nikdo nechce.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod mike » pát bře 24, 2023 2:23

Obrázek
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod Etheric » pát bře 24, 2023 7:17

@mike: :smt044 :smt023
Jsem si poprskal telefon kafem. Ještě že má IP68, tak ho můžu normálně umýt pod tekoucí vodou :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod Etheric » pát bře 24, 2023 7:24

Jinak viz výše. Elektronická komunikace udělá tomuto přítrž. Ony ty doporučený dopisy stejně poslední léta sloužily povětšinou jako malé, levné balíky..... Jak pro lidi, tak pro eshopy.
Po zdražení už tohle platit nebude, proto jich razantně ubude, o to se klidně vsadim ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod apuka » pát bře 24, 2023 9:14

Pri veskere "ucte k el. komunikaci" si myslim, ze pro hodne moc lidi (hlavne starsi) ta nikdy nenahradi "rucne" psanou komunikaci. Je to jine, nejde tam jen o technikalie.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ceska posta a jini prepravci; stiznosti a zkusenosti

Příspěvekod mike » pát bře 24, 2023 15:59

Nikdy je velmi silne slovo. Nejspis to bude vyrazne rychleji, nez bys cekal.

Doporucene dopisy by se pomalu daly nahradit uz ted. Paradoxne k tomu smerujeme prave proto, ze stat se snazi zachranit CP a protlacit povinne datove schranky pro vsechny. Kdyby se datove schranky jen trochu vylepsily a meli je vsichni, tak naprosta vetsina papirove korespondence uz nebude potreba. Akorat se nejspis bude muset pockat na krach CP a pak to snad prevezme nekdo jiny a vyresi tech par veci, kvuli kterym je spousta lidi nechce a u kterych mam podezreni, ze jsou tam prave kvuli CP, aby mela kseft.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Pokec