Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod mike » stř bře 18, 2020 23:39

Z toho si nic nedelej, mne se to taky povedlo. Dividendove energo akcie za skvelou cenu a pak spadla ropa o 30 % #-o :D

Problem je v tom, ze cena je dana davovou naladou, aktualne hysterii. Takze az tobe se bude zdat, ze se situace uklidnuje, tak uz budou ceny nahore, protoze dav to vyciti s predstihem. TA se prave tohle snazi postihnout, otazka jak uspesne...

Ze bys neco necekal neznamena, ze se to nestane ;-) Cekal jsi snad takhle prudky pad, ac jsi vyvoj ohledne koronaviru v Cine videl? No vidis ;-)

Analytici cekaji neco jako v roce 2008 a koukni se, jak to z tech cen na minimu lezlo nahoru dlouho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod scinkk » čtv bře 19, 2020 11:29

njn to ja mam taky hodne akcii vazanych na ropu, kvuli tomu mam spis vetsi propad nez kdybch drzel jen ETF na S&P500
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod mike » čtv bře 19, 2020 17:33

Kdyz ja nejak nemam ty indexy rad... a navic nam EU ve sve nekonecne moudrosti zakazala s nima obchodovat. Vrchol stupidity, uz jsme se tu o tom myslim bavili. Muzu obchodovat libovolnou akcii, ale nemuzu obchodovat ETF na S&P 500 (SPY) a dalsi, ktere maji riziko podstatne lip rozlozene a mozna i radove mensi. Protoze EU nas chrani proti nasi vuli a trva na tom, ze popis ETF bude prelozen do vsech narodnich jazyku a clovek nemuze rict, ze mu original v anglictine bohate staci. Na coz se jim Amici pochopitelne :finga:

Teda, ja je nakoupit umim pres opce, to je nastesti mimo moznosti chapani EUkretenu, a tak to nezakazali. Nebo muzu obchodovat s opcema na SPY primo, coz je radove rizikovejsi. Makes sense, ne? ;-)

Mne dneska akcie souvisejici s ropou vyskocily nejvic, ovsem k odmazani predchozich ztrat je jeste velmi daleko (ted koukam, ze nejvic vyskocilo GBTC, 20 % neni spatne, ale po 50 % dolu :)).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod scinkk » čtv bře 19, 2020 22:46

Ma to i jednu vyhodu, pokud my nejaky SPY zbyl, ted mam skoro jistotu ze nepropadnu panice abych ho prodal, pac si ho snadno uz nekoupim :) Ale jinak souhlas, hnus.

Hm dneska nejake akcie rostou a prijde mi ze dost zracaji predevsim ty, kterych se to zatim prilis nedotklo, jako treba nejake elektro-utility, farmacie apod. Ale v tuto dobu asi nema cenu resit, proc neco roste a neco klesa :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod mike » čtv bře 19, 2020 23:18

Neboj, jeste nejsme na dne. Ceka se korekce (padu), ale po ni jeste dolu. Prave kvuli tem velkym, co se zatim drzely, potrebuji to dohnat. Rozhodne je to zajimave, akorat by to asi bylo bezpecnejsi sledovat z pozice paper tradera ;-)

Mozna uz jim zacina dochazet, ze v krizi se predrazena nahnila jablka moc prodavat nebudou ;-) Jsem fakt zvedavy na ty bitcoiny a dovedu si predstavit oba scenare. 0 i todamoon!
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod mike » úte bře 24, 2020 17:42

Tyyjo, korekce padu je tady. Dneska vsechno v plusu a kdyby tohle tempo vydrzelo do konce tydne (nevydrzi), tak je v solidnim plusu i muj ucet od zacatku roku :)

Deji se veci, ktere vubec nedavaji smysl. Dneska mi priradili nekolik opci, coz se stava, kdyz je jejich casova hodnota blizka nule. Jenze ja jsem je obratem prodal znovu tj. vratil je do puvodniho stavu a to se ziskem, protoze casova hodnota zdaleka nulova nebyla. Asi 200 USD v podstate za nic. Riziko zustalo stejne a slo jen o mechanickou akci na par minut. Nezlobim se, klidne to muzou delat kazdy den ;-) Ty opce jsou hodne daleko od aktualni hodnoty akcie (takze papirova ztrata slusna) a normalne by casova hodnota nulova byla, ale pri takhle vysoke volatilite (resp. indexu strachu) neni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod scinkk » úte bře 24, 2020 19:33

Tak potesilo by to, ale jsem pesimista, prekvapil by i vetsi rust zitra, takze bych cekal zitra spis dalsi tuknuti ci prekroceni minima. Mozna evropske akcie by mohly najit dno, ale mam pocit ze amiky jeste ceka hodne negativnich zprav, samozrejme zalezi, kolik lidi a fondu jeste ceka na prodej pokud se sitace bude zhorsovat, pac je to celkem jasne, ze bude, ale pro paniku je prostor vzdy.
Ostatne uz ted ten optimismus dneska lehce opada.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod mike » úte bře 24, 2020 19:59

Jasne, tohle IMO neni nic vic, nez korekce predchoziho padu. Muze nejakou dobu trvat, muze se to placat nahoru a dolu klidne tyden nebo nekolik. Nakonec ale prijde dalsi pad a teprve pak se to muze otocit. Ledaze by se opakoval scenar 2018, ale ten byl vyjimecny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod scinkk » úte bře 24, 2020 22:19

No dneska reportuje vysledky Nike, jsem to jen prolit, ale vysledky nejsou asi spatne, ostane akcie reaguji pozitivne, ale pokud dobre koukam, vyhled budou teprve prezentovat a to me celkem zajima, vzhledem k tomu jak je pro ne Cina dulezity trh, ruseni mnoha sportovnich akci, zavrene obchody v evrope a nejspis brzy po celych USA.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod mike » stř bře 25, 2020 17:42

Ty jo, v Boeingu nekdo zatahnul za knipl a dneska pres 30 % plus. Z toho bude pad do vyvrtky ;-) Menim cil, myslim, ze neco koupim za 70 - 80 (aktualne 170).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod scinkk » stř bře 25, 2020 17:51

Jo se zacalo spekulovat, ze v dubnu ci kvetnu obnovi vyrobu MAXe, jsem chtel vcera za 120 ale pak jsem zjistil ze zatim zarizli dividendu, coz nesvedci o optimismu, tak jsem se na to vybodnul.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod mike » stř bře 25, 2020 17:55

K cemu je obnovena vyroba, kdyz nema kdo kupovat? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod scinkk » stř bře 25, 2020 18:12

No je to takova zajimava situace, predtim je nikdo nechtel pac s nima nemohli letat a ted je nebudou chtit pac s nima nepotrebujou letat :) No ale zas pred tim na boeing tlacili aby uz je mely ted mozna sami budou radi, ze je budou moc odebrat az za nejaky rok roky.
Dneska to vypada na druhy den optimismu v rade.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod mike » stř bře 25, 2020 19:19

Vis co se stane s letadlem, kdyz prudce pritahnes vyskovku ;-) Zvedne nos nahoru, prudce vystoupa, pak ztrati rychlost a otoci se nosem dolu. Druhy pohled je dead cat bounce. Kdyz shodis mrtvou kocku z velke vysky, tak se odrazi. Aktualni cil pro finalni pad je 60 - 80.

Tohle je ta korekce, mela by jeste nejakou dobu trvat. Postupne se to zpomali, zacne kolisat a pak by mel zacit dalsi pad. Kdyz to nebude scenar 2018. Uvidime, je to zajimave.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod mike » pát bře 27, 2020 3:03

Ctu si diskuse na US burzovnim webu, po konci obchodovani je jich spousta o probihajici epidemii. Jednim slovem: denial. Tam to jeste bude drsne. Az jim to dojde, tak dalsi pad bude mozna hlubsi, nez to ted vypada. 50 % z vrcholu?

BTW, kolega (mlady) ze Seattlu dneska psal, ze ma dost a bud ma fakt hnusnou chripku nebo koronavira. Trochu jsem pocital a vysla mi sance 1:200, pokud by reportovana cisla odpovidala.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod scinkk » pát bře 27, 2020 9:56

Jsem taky stale pesimisticky naleden, hlavne na povikendovy vyvoj.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod scinkk » pát bře 27, 2020 10:29

Zdrzim se vysvetlovani, proc mam jeden z uctu u CS.
Ted jsem potreboval upravit trvaly prikaz placeny mesicne, tak po potrebuji na 6 mesicu prerusit. Pokud je veden jako mesicni (a kdyz nezakladam novy prikaz), tak datum dalsi platby nelze posunout, jen vybrat den v mesici, je moznost ho predelat na nepravidelny a vybrat mesice kdy se nebude provadet, tak jsem chtel odpalit tech 6 mesicu. info a duvod proc to nejde udelat "Můžete označit/vybrat měsíce, ve kterých se platba nebude provádět. Možné kombinace jsou červen a červenec, nebo červenec a srpen." he??? Takze jsem ho zmenil na rocni frekvenci a tam uz muzu posunout dalsi platbu na konkretni den aniz bych prikaz zakladal jako novy. Jen samozrejme pak nesmim zapomenout to prekolikovat zpet na mesicni.
Takze to je to ,co tvrdi reklama, superintigentni IB system? Jeste ze ho skoro nepotrebuji pouzivat.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod Hafi » pát bře 27, 2020 17:01

ČS....
Není nejvhodnější ho zrušit a obratem nastavit jako měsíční s první platbou 5. září? Nebo nejde nastavit tak vzdálenou první platbu?
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8429
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod scinkk » pát bře 27, 2020 17:10

Slo, ale me se to zas nechtelo resit cestou rusit a znovu ho zakladat, mozna tam jde pred zrusenim udelat duplicitu, me nejvic zaujalo ta volba s vyberem konkretnich mesicu, tak jsem se chtel pochlubit. V podstate jsem ocekaval ze jediny co udelam, je posun data nasledujici platby a pak to zas pobezi kazdy mesic, stejne jako prave pri zakladani noveho.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod mike » pát bře 27, 2020 18:25

Hafi píše:ČS....
Není nejvhodnější ho zrušit

:smt023 :twisted:

scinkk píše:V podstate jsem ocekaval ze jediny co udelam, je posun data nasledujici platby a pak to zas pobezi kazdy mesic, stejne jako prave pri zakladani noveho.

Tak by to bylo u normalni banky, ty ale mas CS ;-) Jeste se koukni na poplatky za zmenu, zruseni a zalozeni noveho, mozna se tam nejaka logika ukaze. Samozrejme ne v tvuj prospech ;-)

Mel jsem u CS dva ucty v 90. letech. Uz je to vic, nez 20 let, co jsem je zrusil a nikdy jsem toho ani na sekundu nelitoval. Od te doby je ma jedina pravidelna interakce s CS vyplata dividend CEZu a podobnych, ktere z nejakych mne nepochopitelnych duvodu na CS trvaji. Jednou za rok se to da prezit ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod Hafi » pát bře 27, 2020 19:13

v civilizovaný bance jde nastavit přerušení od -do. A předpokládám, že vytvoření trvalého příkazu z minulé platby by mohlo jít i u ČS.
(to mi připomíná mou nedávnou zkušenost s ČSOB - teď nevím, jestli jsem to tu náhodou nepsal - nejde v IB zrušit naplánovaná budoucí splátka kreditky - běžná platba jde zrušit, trvalá platba jde zrušit, ale tohle ne)
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8429
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod karaya1 » sob bře 28, 2020 12:35

Teď si trochu zahraju na ďáblova advokáta, ale já su u ČS už nějakých patnáct let, nikdy jsem za vedení účtu neplatil ani korunu a co potřebuju, to tam mám (hustá síť bankomatů), případně dokážu obejít jinudy (placení v cizích měnách na netu/v cizině). Takže mě zatím nic nenutí odcházet a měnit.
Jo, george mě taky občas dokáže vytočit (třeba dvě různé trvalé platby na stejný účet s jinými VS - a různými názvy - v historii plateb tvrdohlavě nazývá podle jedné z nich), ale co jsem zkoušel za jiná bankovnictví (KB, mbank, Raiffka, Wüstenrot), tak všude jsem našel nějaké mouchy...
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod Olchor » sob dub 18, 2020 9:12

Kam s penězi v dnešní turbulentní době? Fondy jsou nejisté, banky snižují úroky... Já zabukoval státní Dluhopisy Republiky, protiinflační varianta , úročení= inflace + 0,5%, emise 1.7.2020, upisovací období právě běží do 12.6. Jsou na 6 let, ale je možné vybrat prachy bez sankce každý rok. Počítám, že se teď inflace rozběhne, stát bude tisknout peníze na úhradu koronoztrát.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod mike » pon čer 22, 2020 16:41

Zrovna mi prisla mailem od RB info u uprave (cti zdrazeni) ceniku:

Zpoplatňujeme nemoderní způsob přístupu do internetového bankovnictví k účtům pomocí SMS kódů.

Hmm. Neni to zas tak davno, co mne donutili vymenit "nemoderni" kalkulacku (generator) kodu prave za SMS. A nektere banky zavedly SMS potvrzovani teprve nedavno. Njn, bez smartfounu uz si clovek ani neskrtne. Ten "moderni" zpusob je pres mobilni aplikaci. Snazi se ji protlacit, dokonce mi kvuli tomu volali, ale jeste jsem nemel cas (spis chut) si to nainstalovat. Ze by pro ne byly SMS tak drahe? Tak to maji napsat rovnou a odpustit si kecy o nemodernich zpusobech :? Z hlediska bezpecnosti je to spis sesup. Kalkulacka byla nejlepsi, ta se na dalku hacknout neda. SMS o neco min, do telefonu se da nabourat, ale do nekterych ne. Aplikace nejspis tercem utoku bude a taky to pujde nejhur poznat. To je ten pokrok.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod Kjuba » pon čer 22, 2020 16:55

Pavprochu, nelez prosím Tě mikovi do účtu. Mohlo by to někoho zmást.... :-) :-) :-)
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod mike » pon čer 22, 2020 16:56

:D kdyz uz jsem ten boomer, tak je to spravne, ne? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod Kjuba » pon čer 22, 2020 17:21

No jo. Ale jinak tohle je prostě vývoj. SMS už dneska nikdo moc neřeší. Není to real time komunikace. Já měl teda kalkulačku od eBanky. Ta byla snad úplně první, co měla internetové bankovnictví. Byli s tím u nás nejdále, ostatní je jen napodobovali. Ani nevím, co s nima dneska je. Účty už mám jinde. Asi je spolknul nějaký moloch.

Já teda mám účty u asi 5 bank a používám jejich aplikace, včetně aplikací pro autorizace (ty různé smart klíče) a docela dobrý. Kalkulačka byla taky fajn, ale dala se ztratit. Dneska, když ztratíš telefon, tak to jen nahodíš do nového kusu, zvaliduješ a jedeš dál. Max 5min práce.

Vadí mi jen jedna jediná věc. A to je ta neustálá snaha všechno autorizovat v telefonu pomocí otisku prstu. V tomto případě jsem za pavprocha, protože to teda ani omylem. Jako nechat si v telefonu digitalizovaný, byť šifrovaný otisk prstu.... V době, kdy polovina apek se Ti snaží vybrakovat úložiště v mobilu. To jako ani náhodou. Jen se bojím, že za pár let to bude u internetbankingu by default jediná možnost.

Možná jsem zbytečně paranoidní a ten otisk je v bezpečí, ale moc tomu nevěřím. Když tak mě dovzdělejte.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod Hafi » pon čer 22, 2020 18:44

Mě bylo vysvětlováno, že otisk je někde v hardware security modulu, a že tedy v mobilních telefonech (narozdíl od většiny notebooků) jde o relativně robustní zabezpečení.
Vyžadovat otisk by default banky nejspíše nebudou (pokud se nějak nezmění možnosti OS), neb zatím to není o nic bezpečnější než heslo (neboť se znalostí hesla jde vždy přidat další povolený otisk).
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8429
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod mike » pon čer 22, 2020 21:23

Kjuba píše:Já měl teda kalkulačku od eBanky. Ta byla snad úplně první, co měla internetové bankovnictví. Byli s tím u nás nejdále, ostatní je jen napodobovali. Ani nevím, co s nima dneska je. Účty už mám jinde. Asi je spolknul nějaký moloch.

Jj, prave RB :) Zakladal jsem tam ucet jeste kdyz to byla Expandia Banka (1998?) a ac sla uroven postupne trochu dolu, tak mi furt nabizi vic, nez jine banky. Taky mam vic uctu, ale tenhle je hlavni.

Kjuba píše:Možná jsem zbytečně paranoidní a ten otisk je v bezpečí, ale moc tomu nevěřím. Když tak mě dovzdělejte.

Na vyvoji snimacu otisku prstu se s prestavkama podilim uz skoro 20 let, a tak to muzu zkusit. TL;DR otisky prstu pouzivam a nebojim se.

Prvni a zasadni vec. Otisk prstu se nikde neuklada. Ani v telefonu, ani v cipu. Uklada se neco jako otisk otisku, rika se tomu fingerprint template. To si muzes predstavit treba jako hash nebo velmi ztratovou kompresi. Podobne jako u souboru se hash da pouzit na overeni, ze mas spravny soubor, ale puvodni soubor z hashe zpatky nedostanes. Protoze ty informace v nem proste nejsou. Podobne z templatu nemuzes udelat puvodni otisk a tedy ho ani zneuzit.

Template ovsem neni hash, jelikoz sejmuty obrazek je pokazde trochu jiny, takze neexistuje jednoducha matematicka funkce, ktera by vygenerovala neco porovnatelneho. Misto toho se zaznamenavaji nejake vyznacne charakteristiky otisku, jako treba vzajemne poloha krizeni car a ty se pak pouzvaji na porovnani. Pouzivaji se na to proprietarni algoritmy. Puvodne si kazdy vyrobce vyvijel svuj, dneska se prodavaji knihovny, ale furt je vysledek ten, ze template z jednoho zarizeni se neda rozumne pouzit na jinem. Tj. i kdyz ho nekdo ukradne, tak je mu celkem k nicemu.

A ted kam se templaty ukladaji. Zalezi na konkretnim hardwaru. Existuji smart senzory, ze kterych se ven nedostane ani obrazek, ani template. Takovemu senzoru posilas pozadavky typu "over mi identnitu X", on udela vsechno sam vevnitr a ven posle jen vysledek ano/ne. Bezpecnost maximalni, ale cena samozrejme taky, takze takovy v telefonu skoro jiste nemas. My jsme takovy vyvinuli uz pred 15 lety a predpokladali, ze vyrobcum laptopu (a pozdeji mobilu) pujde hlavne o bezpecnost, ale pak se ukazalo, ze jim jde hlavne o cenu. Protoze koncovy zakaznik bezpecnosti nerozumi a rozdil nepozna, smutny pribeh. Diky tomu je tenhle senzor celkem unikatni a jak jsem zjistil, jeste nedavno se prodaval a mozna jeste prodava tem, kdo o bezpecnost opravdu stoji.

Druhy extrem jsou hw-only senzory, ktere umi jen sejmout obrazek a veskere zpracovani se dela na hostu (PC, mobil). Templaty se ukladaji lokalne a opet zalezi na konkretni implementaci. Muze to byt security chip, ale klidne to muze byt i primo na disku nebo ve flashce (sifrovane). Ono na tom az tak nezalezi. Abys mohl ukradeny template nejak zneuzit, musel bys ho umet podhodit aplikaci, ktera s nim pracuje. Aplikace komunikuje primo s hardwarem, takze by ses do ni musel nabourat a upravit ji. Na to bys jednak musel byt admin a jednak mit fyzicky pristup k zarizeni a v takovem pripade uz mas jednodussi zpusoby, jak to nabourat.

V realu budes mit asi neco mezi, treba senzor, ktery ti obrazek da, ale komunikace je sifrovana pomoci RSA, aby se vyloucil man-in-the-middle utok.

Hafi píše:Vyžadovat otisk by default banky nejspíše nebudou (pokud se nějak nezmění možnosti OS), neb zatím to není o nic bezpečnější než heslo (neboť se znalostí hesla jde vždy přidat další povolený otisk).

Bezpecnejsi nez heslo to byt muze a obcas i je. Zalezi na senzoru a implementaci. Zrovna delame projekt, ktery vypsala indicka vlada, ktera se rozhodla vytvorit celonarodni databazi otisku prstu a infrastrukturu na jejich verifikaci. V podstate misto obcanky, jelikoz nejen, ze se tam cast lidi neumi ani podepsat, ale ani poradne nevi, jak se jmenuje. Takze potrebuji zpusob, jak je bezpecne a jednoznacne identifikovat. Z hlediska softwaru je to velmi bezpecne, veskera komunikace probiha jen mezi senzorem a zabezpecenym serverem, na lokalnim zarizeni nezjistis nic (vsechno je sifrovane, overovane, podepsane...). Mely by pres to jet prave banky, vyplaty ruznych davek atd. Slabe misto je samozrejme ta vladni databaze. Paranoiky by z tohodle kleplo :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod Kjuba » pon čer 22, 2020 21:42

Děkuji velice za vysvětlení, pochopil jsem. Situace asi není tak hrozná,jak jsem předpokládal. To je dobře. Já těmhle věcem do hloubky nerozumím, a tak jsem to intuitivně vyhodnotil tak, že lépe se tomu vyhnout. Ale je jasné, že v mobilu cenové relace, kterou já používám bude to levné nebo min levnější řešení.

Ono se to nezdá, ale prostě z podstaty otisky prstů za sebou necháváš denodenně. Na skle v hospodě, na tyči v MHD, na volantu v autě, na klikách od dveří. Sejmout a přenést otisk prstu se dá. Jako já vím, že je to paranoidní, ale když ztratím občanku a někdo si dejme tomu na ni vezmě leasing na auto nebo úvěr, tak to ukecáš imho snáze, než když Ti někdo zautorizuje převod peněz na ukradeným mobilu přeneseným otiskem. Otisk je prostě mnohem víc "hardwarovější" než kus plastu.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

PředchozíDalší

Zpět na Pokec