Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod Etheric » úte dub 4, 2023 12:45

Ten účet už mám a pětistovky chodí, taky mě napadlo, že můžu využít i spořící účet, ale ani nevím, jaký tam jsou podmínky a těch 5,5% je nic. Peníze by se tam nezhodnotily, naopak. Nemám jak peníze zhodnotit a spořící účet je jen otrochu výhodnější, než matrace. Investovat neumím, tak to raději rozumně utratím, než aby to požírala inflace na spořícím účtu..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8110
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod GreyMouse » úte dub 4, 2023 14:18

No, je dobrý mít nějakou rezervu pro případ nouze. I kdyby "rozumně utratit" znamenalo, že koupíš něco, co se dá v případě potřeby prodat, tak se hodí mít v záloze nějaké peníze, které máš k dispozici ihned a nejsi závislý na tom, kdy se ti podaří něco prodat. A přehozeni peněz mezi běžným a spořícím účtem je rychlejší než zajít pro hotovost do matrace. Inflaci ti to sice zdaleka nepokryje, ale lepší vrabec v hrsti... Ale je to samozřejmě na tobě :-)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod apuka » úte dub 4, 2023 14:22

mike píše:ne, nedavalo, protoze pak bys u banky mohl mit cely rok prazdny ucet a na ten jediny den tam presunout velkou castku. A ano, cekal jsem, ze prave ty budes mit namitky
mike píše:Ano, to je pro tebe typicke, ze nevidis veci zrejme :lol: Nikdo prece netvrdil, ze se uroci slozeny urok a pripisuje jednou mesicne. Uroci se denne aktualni castka, pripisuje jednou mesicne a az pak nastoupi slozeny urok.
Myslim, ze je to trochu mimochodni informacni sum kvuli ne uplne jasnym formulacim.

Ja jsem to myslel tak, ze nedava smysl pocitat denne uroky a urocit to taky denne ale pripsat celkovy urok za mesic jednou mesicne (nebo jine obdobi, tyden...rok). A ze neni az tak evidentni, ze vubec nikde nedelaji prepocitani uroku za kazdy jednotlivy den uroku az jednou rocne, nejspise k 31.12. a nepripisou to az tehdy.

Ze se pomerna cast uroku pocita za kazdy den (samozrejme, klidne zpetne jednou za mesic nebo jine obdobi) z castky na konci dne (nebo v dany konkretniho cas podle banky), je snad jasne, kdyz tam muzes menit castky.

Proste, zase bohuzel, u nekterych bank se nektere informace dost tezko shani, dokonce obcas to nevedi ani jejich vlastni "poradci" na pobocce - a zpusob pocitani uroku, resp. jakou formou a jestli vubec se dela ten slozeny urok patri do teto kategorie.

@Etheric: Mike ma pravdu, ze abys mohl mit vysoke uroceni, musis mit i vysoke riziko, tj. neco jako bud-anebo. Bezpecny zpusob opravdu vysokeho uroceni neexistuje - z duvodu, co taky mike uvadel.
NTB, jeste muzes byt rad za tyto ceske vyse uroku, kde maji centralni banky o dost nizsi sazby, jsou i sporici ucty s nizsim vynosem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod Etheric » úte dub 4, 2023 15:19

apuka píše:NTB, jeste muzes byt rad za tyto ceske vyse uroku, kde maji centralni banky o dost nizsi sazby, jsou i sporici ucty s nizsim vynosem.

Rád za co, za pohozenou ohlodanou kost? Ani ne... Je to pro mě absolutně nezajímavý. A ty věci, kde je zhodnocení zajímavý, těm zas nerozumím.

GreyMouse píše:No, je dobrý mít nějakou rezervu pro případ nouze.

Mám. Neřeším vytváření rezervy, ale co s volnými penězi. Riskovat je nehodlám ale znehodnit je taky nenechám. Takže co zbývá jiného, než to utratit, dokud to ještě nějakou hodnotu má. Holt investice nejsou pro každého..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8110
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod mike » úte dub 4, 2023 15:50

GM ma samozrejme pravdu, ale komu neni rady, ten skonci jako pavproch :twisted: Docela ho tady pripominas.

Kdyz ucet u RB mas, tak neni jediny duvod tam sporici ucet nezalozit. Inteligentni sporeni, kde se vsechno nad nastavenou hranici prevadi na sporici ucet (a podle potreby zpatky) a uroci. Nejsou to zadne zavratne penize, ale jsou to penize, ktere bys jinak nedostal. Ja to tak udelane mam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod Etheric » úte dub 4, 2023 16:04

Mi dává větší smysl kupovat zásoby věcí, co nepodléhají zkáze, např ta paleta cukru kilo za 11,90 atp, než to nechat na spořícím účtu, kde z toho téměř nic mít nebudu.. Vážně cítím, že než nechat znehodnocovat peníze na spořícím účtu, bude lepší zvednout si životní úroveň. Tak z toho aspoň něco budu mít..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8110
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod Dromedaro » úte dub 4, 2023 16:25

Etheric píše:Mi dává větší smysl kupovat zásoby věcí, co nepodléhají zkáze, např ta paleta cukru kilo za 11,90

:D :D :D

A ty si myslíš, že třeba Mike se narodil a hned rozuměl investicím? Ne. Musel do toho proniknout a naučit se to. Věřím, že je to učení na dlouhou trať, ale jinak to asi nejde.
Hloupej nejseš, tak by ses to mohl naučit taky.
,
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod Etheric » úte dub 4, 2023 16:50

Já nedokázal pochopit ani trojčlenlu, sinus, cosinus, zagrca ne... Hloupej nejsu, inteligencí převyšuju průměr, ale na tyhle věci mám těžkej antitalent. Tak jako jinej spočítá z hlavy šílenou rovnici, ale zas nedokáže složit ani noční stolek z Ikei.... Nemůžeme všichni umět všechno a rozumět všemu, to by ten svět pak byl hrozně nudnej..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8110
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod mike » úte dub 4, 2023 17:18

@Dromedaro: netroufnu si tvrdit, ze rozumim investicim ani po nejakych 15 letech, co to delam. To by byla prace na plny uvazek, pro mne je to mensi vedlejsak. K tomu mam jeste spekukace s opcema, to jsem se naucit musel, ale to beru spis jako strategickou hru. Rozhodne to neni pro kazdeho a pricetny clovek to dela jen s penezma, o ktere muze kompletne prijit, aniz by to pro nej znamenalo zasadnejsi problem.

Ethericuv problem je nulova tolerance k riziku. Investice bez rizika neexistuje a cim mensi riziko, tim mensi potencialni zisk. A naopak. Bez rizika jsou jen ty sporici ucty diky pojisteni vkladu tj. do 100k Euro. To muze udelat kazdy, kdo ma na ucte aspon trochu penez. Ano, inflaci to zdaleka neprebije, ale lepsi neco, nez nic.

Sranda je, ze nakupovani zasob je taky spekulace, ktera ma nejspis riziko vetsi, nez bezne investice. Spekulace na to, ze ceny neklesnou, ze se zasoby nezkazi, nikdo je neukradne, barak nevyhori apod.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod Etheric » úte dub 4, 2023 19:27

mike píše:Ethericuv problem je nulova tolerance k riziku. Investice bez rizika neexistuje a cim mensi riziko, tim mensi potencialni zisk. A naopak.

Sranda je, ze nakupovani zasob je taky spekulace, ktera ma nejspis riziko vetsi, nez bezne investice. Spekulace na to, ze ceny neklesnou, ze se zasoby nezkazi, nikdo je neukradne, barak nevyhori apod.


Riziko podstupuju často, ale ne ve světě obchodování. Je mi jasný, že investice bez rizika neexistuje. Načetl jsem si, jak to funguje.

Nakupování zásob je zas něco úplně jinýho ve smyslu myšlení. Samozřejmě to nesmíš dělat jako většina Čechů, kdy je něco levný, tak narvou mrazáky, lednice, stejně se jim část zkazí.... Já kupuju jen určitý věci, který vzhledem k současný situaci, politickému uspořádání, vývoji, lidí, kteří za tím stojí,..... Jsem velice dobře schopen odhadnout, co se zhodnotí a co ne. Je to investice? Vpodstatě jo, když koupíš pár set kg materiálu, kde máš jistý zhodnocení - když počkáš, i vysoký stovky procent. Jen musíš vědět co, proč, kolik a za kolik kupovat.... Jasně, taky rizikový, ale tomuhle narozdíl od těch nesmyslných čísel, daní atd rozumím :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8110
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod mike » úte dub 4, 2023 21:04

Investice to je v pripade, ze to hodlas se ziskem prodat. Jinak je to jen hromadeni zasob.

Financni trhy to samozrejme taky umi, v zasade to same, ale bez fyzicke manipulace. Futures se tomu rika. S tema si nehraju, riziko vidim jako prilis velke.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod Etheric » stř dub 5, 2023 7:00

Takže vlastně investuju :)
A současně hromadim pro sebe = nemusím pak za násobnou cenu kupovat.

Vím, co myslíš. Koupíš si papír, kde stojí, že ti patří např čtvrt tuny lithia. Riziko vidím v tom, že ty to lithium nemáš, máš jen ten papír, se kterým si pak klidně můžeš vytřít víšco. Zato když máš to lithium fyzicky, je to jiná ;)
Dal jsem lithium jako příklad, takhle to jde vpodstatě s čímkoliv, co dokážeš skladovat /samozřejmě za to skladování nesmíš platit, musíš to mít zajištěný jinak/.
A tady zrovna mám několik položek, který hodí několik set procent. Samozřejmě nebudu psát jaký to jsou :wink:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8110
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod Lipon » stř dub 5, 2023 8:19

nemáš tak úplně pravdu
tomu papíru se říká náložný list (konosament), má několikasetletou historii, je to ze zákona cenný papír, je detailně upraven i mezinárodními úmluvami o přepravě zboží a má poměrně striktně určeno, co má obsahovat, jak je možno s ním nakládat, jak může změnit majitele (a tedy tím i zboží) apod.
samozřejmě, že vždycky se objevovaly a budou objevovat pokusy o falšování či pozměňování, ale už tím, že je to cenný papír, je to postihováno mnohem přísněji, a podstatnou část potencionálních pachatelů to odradí

futures jsou něco jiného - ty si teď dojednáš, za kolik koupíš stanovený objem nějaké komodity za stanovenou cenu, podobné jsou pak forwardy
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod mike » čtv dub 6, 2023 2:21

Jj, futures jsou tohle, asi to nebyl nejpresnejsi priklad. Z hlediska spekulace na pohyb ceny ale funguji podobne. Akorat cena futures k nejakemu datu nemusi presne odpovidat aktualni cene komodity, jelikoz v cene futures byva zahrnuta i nejistota.

Co se papiru versus zbozi tyce, financni trhy jsou cele postaveny na smlouvach a pravidlech, bez nich by se zhroutily. Nakonec, pro penize plati to same, to je dnes taky jen "papir" nebo jen zaznam v databazi :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod lojzmen » čtv dub 6, 2023 18:42

Revolut mění podmínky, zdražuje nadlimitní směnu a zpřístupní osobní údaje ostatním uživatelům.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1105
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod mike » čtv dub 6, 2023 19:33

Tyyjo, spravedlivé používání směny, to zni hrde :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod Dromedaro » čtv dub 6, 2023 21:25

mike píše:@Dromedaro: netroufnu si tvrdit, ze rozumim investicim ani po nejakych 15 letech, co to delam...

No a co si myslíš o tom, když jsem nedávno poslouchal Filipa Turka, který na investování dost zbohatnul a ten říkal, že na investování do bitcoinu člověk nemůže prodělat i kdyby to koupil v nejméně vhodnou dobu. Jen nesmí panikařit, když to začne klesat, což je normální. Plno lidí prý zpanikaři a prodá to a tím živí ty, kteři nepanikaří. Jak to prý pořád klesá a stoupá, tak tím to vydělává.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod mike » čtv dub 6, 2023 23:41

To je takove sebenaplnujici se proroctvi. Dokud tomu bude dostatek lidi verit, muze to fungovat. Aktualne maji lidi, co koupili na predchozim vrcholu a neprodali, ztratu okolo 60 %. Kdyz si pockaji, tak se muze vymazat a zmenit v zisk. Podstatne je ale slovo muze, nikdo jim to nezaruci. Ti, co tvrdi, ze je to zarucene, jsou ve stretu zajmu, protoze to oni potrebuji, aby to tak bylo i dal :)

Kryptomeny nejsou podle mne investice, ale cista spekulace. Da se na nich slusne vydelat, mne se to taky na minule vlne povedlo, ale musis pocitat s tim, ze muzou kdykoliv a bez varovani padnout na nulu. Nebo tam postupne vyklesat, kdyz o ne lidi z nejakych duvodu ztrati zajem. Takze je dobre dat do nich jen penize, ktere ti jednak nebudou chybet, kdyz o ne prijdes, a jednak je nepotrebujes vybrat predcasne.

Ano, na vlnach se da vydelat. Kupovat kdyz to klesa a prodavat, kdyz to stoupa. Hlavne nebyt moc chamtivy a necekat, ze prodas na uplnem vrcholu a koupis na uplnem dne. To nevis, kde bude, nikdo to nevi. Proto kupovat i prodavat postupne a po kouskach. Zrovna dneska jsem cetl krasnou charakteristiku predchozich cyklu (ale nikdo ti nezaruci, ze to tak bude fungovat i dal):

'When no one is talking about crypto, buy Bitcoin. When everyone is talking about Bitcoin, buy sh*tcoins. When your grandmother talks about Bitcoin, sell it all.'
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod pavproch » pát dub 7, 2023 10:43

Fčíl sem byl v znova IB MMB a jako jo, přihlásil sem se jako obvykle (SMS), ale potom to na mě otevřelo nové okno a chtělo to výslovný souhlas že chci i nadále SMS a musel sem to potvrdit (pomocí SMS). Takže snad už definitivně OK.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod Dromedaro » pát dub 7, 2023 11:15

mike píše:'When no one is talking about crypto, buy Bitcoin. When everyone is talking about Bitcoin, buy sh*tcoins. When your grandmother talks about Bitcoin, sell it all.'

:D :D

V podstatě něco podobného, co ty, mu tam v komentářích pod videem pár lidí napsalo. Zároveň mu vyčetli, že to podává jako dětskou hru, ve které každý zbohatne a jestli ho poslechne naprostý laik, tak může docela slušně prodělat. Taky psali, že kryptoměny nejsou investice ale spekulace.

On tedy na závěr řekl, že se do toho mají vkládat jen peníze, o které člověk může přijít a neohrozí ho to a že některé investování už by dnes nezkoušel, na kterém dříve zbohatl, protože to byl velký risk. No ale bylo to poté, co tam dvě hodiny mluvil o tom, že je to v podstatě hra pro každého a je velká chyba, že u nás málo lidi investují. V podstatě tam ale podle mě nic nějak hodnotného neřekl, co by člověk běžně neslyšel o investicích a bylo to spíše titulkové clickbaitové lákadlo nazvané investiční speciál.

Ještě tam doporučil lidem, co chtějí bezpečněji investovat, aby se koukali na indexy do novin a koupili podle toho akcie těch firem. Že ty indexy jsou většinou stabilní a bezpečné firmy. Už to asi komolím, protože si to nevybavuji přesně, jak to tam popisoval.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod mike » pát dub 7, 2023 15:55

Dromedaro píše:No ale bylo to poté, co tam dvě hodiny mluvil o tom, že je to v podstatě hra pro každého a je velká chyba, že u nás málo lidi investují.

No jiste, z jeho hlediska je to velka chyba, protoze dalsi vlna potrebuje spousty lidi, kteri ji svyma penezma vyzenou nahoru. Vetsina z nich prodela, zkuseni jako on vydelaji.

Jinak teda nechapu, jak muze nekdo dve hodiny poslouchat nejakeho jutuberaka, ja bych to nedal ani pet minut :D

Dromedaro píše:Ještě tam doporučil lidem, co chtějí bezpečněji investovat, aby se koukali na indexy do novin a koupili podle toho akcie těch firem. Že ty indexy jsou většinou stabilní a bezpečné firmy. Už to asi komolím, protože si to nevybavuji přesně, jak to tam popisoval.

To je doufam jen nejaky informacni sum. Indexy jsou k tomu, aby se rozlozilo riziko, ten hlavni SP500 zahrnuje 500 US firem, takze kdyz jich par spadne nebo dokonce zkrachuje, celkem nic se nestane. Zato kdyz se zaridis podle te "rady", tak si riziko podstatne zvysis. Pro konzervativni investory jsou prave ty indexy resp. ETF z nich odvozene. V tomhle pripade je to SPY.

Rozumna strategie je dolar cost averaging, kdy pravidelne kupujes za aktualni cenu, at uz je jakakoliv. Treba kazdy mesic tech Ethericovych 5 kKc (coz je teda malo kvuli poplatkum, ale mozna to nekde pujde). Dlouhodobe se ti cena zprumeruje a vydelas. Ovsem investicni horizont jsou spis desitky let, nez roky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod Dromedaro » sob dub 8, 2023 15:52

Nějaký informační šum tam bude, ale to doporučení těch indexů tam zaznělo. Už to nedohledám. Po odvysílání už je tam jen zkrácená verze. Plná verze je jen pro placené odběratele.

Filip Turek tam byl jako host, to není youtuber. Je to investor, bývalý závodník formule, sběratel a renovátor starých aut.

Já naopak videa rád poslouchám. Čím delší, tím lepší. Mám to jako poslech při práci, vaření, jídle, volném čase a před spaním. Na YT tímhle trávím dost času.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod Etheric » sob dub 8, 2023 15:58

Jsem přemýšlel nad těmi spořícím účty a jo, zatím to bude nejlepší cpát tam, než vymyslím, co s tím dál.

Dělali jste tu někdo nedávno srovnání těch účtů. Nejlepší úrok, složený uroky, další podmínky,.... Co vychází nejlépe? Díky
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8110
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod Dromedaro » sob dub 8, 2023 16:05

Myslím, že na toto existují na internetu i nějaké srovnávače.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod Etheric » sob dub 8, 2023 18:00

Ale když to tu nedávno probírali, určitě mají širší poznatky
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8110
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod mike » sob dub 8, 2023 22:10

Vymyslis nesmysly. Mas konto u RB, zaloz si k nemu sporici ucet a mas to cele za 5 minut. Urok je 5.5 %, coz patri k tem nejlepsim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod zonn » sob dub 8, 2023 22:28

Presne.
Fio ma Fiokonto za 5,5 do 200t., Air bank 5 % do 250 tis., do 500 t. 4%. Kdyz mas ucet u RB, neni co resit.
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod Lipon » sob dub 8, 2023 22:59

V Creditas je 3M termíňák na 6.0% do 500k, běžný účet netřeba.
6M pak 5.8% bez limitu na vklad
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod Etheric » ned dub 9, 2023 4:19

Spořící účet mi u RB vznikl automaticky, tak klidně můžu přelejt peníze hned. Akorát si vyzjistim podmínky - jak se připisují úroky, složený úroky, možnost výběru bez sankcí atp..
Edit: zjištěno. Roční úrok počítaný na den a připsaný za měsíc, jak bylo psáno výše, maj to stejně. Peníze můžu z účtu brát kdykoliv bez sankcí /akorát pak budou logicky menší úroky/
Musím měsíčně 3x zaplatit kartou, což jsem nenašel, zda je ke spořícímu účtu taky nutná karta, nebo stačí a počítá se karta k účtu běžnému.

Termínovaný vklady fungují jak? Tam je to na pevnou dobu a (někde) s rizikem, nebo ne? Můžeš tam peníze vybrat, třeba část /myšleno vybrat hned teď/ aniž bys nepřišel o peníze z úročení? Nebo jak to funguje, respektive jaký je rozdíl mezi spořícím účtem a termínovaným vkladem? Díky za laicky srozumitelný vysvětlení :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8110
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Bankovní vlákno - půjčky, úvěry a zlodějny

Příspěvekod Etheric » ned dub 9, 2023 6:28

Btw, pokud se ten úrok na spořícím účtu počítá každý den a připisuje po měsíci, měl bych mít větší výnos, když tam každý měsíc pošlu 20k, z toho průběžně 15 utratím a 5 tam na konci měsíce zbyde, než když tam každý měsíc pošlu 5k a nechám ležet. Tipuju správně, nebo se pletu?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8110
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Pokec