Nejenom Sipcino omrzle vlakno

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nejenom Sipcino omrzle vlakno

Příspěvekod šíp » úte led 3, 2012 19:53

Jo, ty fotky tam jsou chronologicky, ale chybí tam nějaké důležité fáze, jako třeba zčernání puchýřů a posledních článků prstů a pak taky nějaké stavy po nekrektomiích /odstraňování nekróz/, protože situace neumožňovala fotit.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Nejenom Sipcino omrzle vlakno

Příspěvekod wawrik » pon úno 6, 2012 15:58

Neviem nájsť vhodnejšie vlákno, tak to fuknem sem. (Šípka prepáči alebo presunie :-))

Ako fungujú horolezci, čo prekonali omrznutie rúk či nôh? Ako som tak čítal knihy horolezcov, tak to nijako neriešia ani si na to nedávajú pozor, alebo to len v knihách vôbec nespomínajú. Znamená to, že mi omrznuté packy budú znova fungovať ako za mlada, bez nejakých obmedzujúcich následkov?

Mám trochu problém, že mám zimu rád a neviem odhadnúť, ako sa obliekať, aby si to moje omrznuté prsty neodniesli. V týchto relatívne neškodných mrazoch chodím (nie do hôr, len po meste) v bavlnenom tričku s krátkymi rukávmi a primaloftovej bunde, čo mi príde ako úplne v poriadku kombinácia, ale keď sa doma vyzlečiem a zložím si rukavice, prsty mám krásne fialové a podchladené. Vôbec si neviem predstaviť, čo budem robiť, keď budem zasa v horách a v hlave budem mať kopec iných starostí, ako hýčkať prsty.

Nenarazili ste na nejaký článok, cestopis alebo knihu, kde o tom nejaký horolezec alebo polárnik píše?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nejenom Sipcino omrzle vlakno

Příspěvekod conny » pon úno 6, 2012 19:00

hmmm, a co kdyby sis oblekl triko s DLOUHYM rukavem?

mne fialove prsty uz moc zdrave nepripadaji.
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: Nejenom Sipcino omrzle vlakno

Příspěvekod pripluv » pon úno 6, 2012 19:01

Co jsem četl, tak jim ty omrzlé články většinou zcela chybí…
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Nejenom Sipcino omrzle vlakno

Příspěvekod šíp » pon úno 6, 2012 19:04

Já jsem rok po omrznutí prstů. Ty postižené prsty mi v tomto počasí dostávají fialovo-modrou barvu /"borůvkovou"/, otékají a bolí. Zpočátku se to dělo jen v mrazech, nyní už se to nelepší ani při pokojové teplotě. Na špičkách to vypadá, že se každou chvíli sloupe kůže až do masa.
Musím si na ně o to více dávat pozor, že je stále necítím a neumím tedy odhadnout, zda je mi na ně zima nebo ne. Navíc jsem zjistila, že je skoro jedno, jaké mám na sobě rukavice. Více než rukavice je pro mě rozhodující udržovat prokrvení cvičením. Prostě celý den na treku musím do zblbnutí od rána do večera zavírat a otvírat pěsti.
Pomohlo Ti to aspoň trochu?
Na fotkách je současný stav.
Přílohy
36_2012_02_01_orez.jpg
37_2012_02_01_detail_orez.jpg
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Nejenom Sipcino omrzle vlakno

Příspěvekod wawrik » pon úno 6, 2012 19:31

Pomohlo, ale zrovna TOTO som počuť nechcel :-) Predstavoval som si skôr niečo ako „jo, to bude úplne v pohode, ani nebudeš vedieť, že si niekedy mal niečo omrznuté“ :-)

Práve kvôli tvojim skúsenostiam ma to napadlo. Keď čítam zápisky nejakého horolezca, o ktorom viem, že mu aj pár prstov chýba (trebárs Messner), nikde ani zmienka o tom, že by mu zvyšné prsty menili farbu, bola mu na ne zima, alebo že sa o ne stará viac ako o tie neomrznuté. Tak som si z toho vyrátal, že je to úplne vyliečiteľné - teda, ak človeku ostanú :-) Ale tvoj blog a pár lekárskych popisov hovorí opak, a ja teraz neviem, či budem musieť byť drsňák a po každej zime prídem o nejaký ten článok, lebo niečo pomrvím, alebo tie knihy čítam zle, že mi takáto podstatná vec ušla. A hlavne - ako sa o tie prsty budem musieť v zime starať a ako ma obmedzia. Obávam sa, že budem musieť chodiť viac naobliekaný, aby som preteplil torzo, a to mi fakt bude vadiť...

Inak tá farba na fotkách zodpovedá, ja mám k tomu ešte sýtočervený pás novej pokožky, takže mi prsty vyzerajú ako nejaká trojfarebná vlajka - fialová, červená, biela. Takže už viem, aké farby bude mať našla klubová vlajka, vlajka Klubu majiteľov omrznutých prstov :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nejenom Sipcino omrzle vlakno

Příspěvekod šíp » pon úno 6, 2012 19:41

Neboj, ono se to střídá i s voskově bledou /taková ta mrtvolná prostě/, jen to nemám zachycené.
Zrovna na svůj blog chystám povídání "Rok poté", kde se pokusím nějak shrnout následky omrzlin. V těch omrzlých prstech mi zůstala těžká porucha prokrvení. Dobré to není a nikdy nebude.
Mimochodem, stejné postižení mám i na nohou a to přesto, že jsem na nich neomrzla :wink:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Nejenom Sipcino omrzle vlakno

Příspěvekod conny » pon úno 6, 2012 19:48

aha tak to sorry, ja jsem z toho vubec nepochopila, ze jsi po omrzlinach, ale ze resis jak jim predchazeji horolezci.

ale i tak si myslim, ze by pomohlo drzet v teple cele koncetiny - tj alespon ten dlouhy rukav.
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: Nejenom Sipcino omrzle vlakno

Příspěvekod mike » pon úno 6, 2012 19:52

@wawrik: co tomu dat nejaky cas na regeneraci? Nemuzes cekat, ze to za takovou chvili bude dobre. V nasem veku uz to nejde tak rychle ;-) Videl bych to na mesice, mozna i roky, nez se to uplne spravi. Sipku bych (s prominutim) jako referenci nebral, kdyz mela potize s prokrvovanim uz predtim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nejenom Sipcino omrzle vlakno

Příspěvekod wawrik » pon úno 6, 2012 20:07

No práve to riešim - či o tom horolezci nepíšu preto, lebo to bude OK, alebo majú podobné problémy, ako Šípka, ale sú drsní a považujú za prízemné to spomínať. Len mi chýba schopnosť zachytiť myšlienku v krátkosti :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nejenom Sipcino omrzle vlakno

Příspěvekod šíp » pon úno 6, 2012 20:10

Podle mého o tom moc nepíší. Když jsem omrzla, psala jsem snad každému z českých horolezců, kdo omrznul. Neodpověděl nikdo. Nemají potřebu o tom psát a šířit se. Bylo mi to vysvětleno tak, že se za to jednak stydí a považují to za osobní selhání, jednak to ex post považují za prkotinu a nevidí důvod, proč se v tom nimrat.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Nejenom Sipcino omrzle vlakno

Příspěvekod šíp » úte úno 7, 2012 8:35

mike píše:@wawrik: co tomu dat nejaky cas na regeneraci? Nemuzes cekat, ze to za takovou chvili bude dobre. V nasem veku uz to nejde tak rychle ;-) Videl bych to na mesice, mozna i roky, nez se to uplne spravi. Sipku bych (s prominutim) jako referenci nebral, kdyz mela potize s prokrvovanim uz predtim.


Dobré upozornění. Wawrik si takhle alespoň může představit, jaký nejhorší stav ho čeká. Neměl by skončit až tak, jak já, jeho prsty samozřejmě nezůstanou bez následků, to mu zastírat nebudu, ale stav by měl být něco mezi normálem a tím, jak jsem dopadla já.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Nejenom Sipcino omrzle vlakno

Příspěvekod sobb » pát úno 10, 2012 23:16

šíp: to je celkem smutný, že nikdo neodpověděl a nechtěl pomoct radou a zkušeností :((

wawrik: osobní zkušenosti se naštěstí vyhýbám, ale můj tatínek si omrzliny kdysi pořídil (doufám, že to nebudem mít v rodině :mrgreen: ), podrobnosti si už moc nepamatuju, léčba něco času trvala, ale po letech se to nijak neprojevuje. Je fakt, že do extrémnějších podmínek se už nedostává. Ale třeba Tě taková zpráva trochu potěší :wink: :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Nejenom Sipcino omrzle vlakno

Příspěvekod conny » ned úno 12, 2012 0:14

no ptala jsem se sveho horolezce a dovedela jsem se, ze si omrzlinku poridit kdysi taky.

oni to horolezci opravdu moc neresi - a vetsina, co omrzla poradne o ty prsty i prisla, tak jim tyto starosti odpadaji :twisted: treba ten zminovanej Messner o ty prsty prisel uplne (o devet), desatej malicek si snad nechal amputovat dobrovolne. musel proto prestal lezt na skalach a to je pry vecna skoda, protoze lezeckemu narodu v Dolomitech velice krasne cesty zanechal.

ale z jeho zkusenosti: bude to citlive, bude to delat problemy a dlouho. potvrdil vlastne tvoje pozorovani, ze to bude delat problem i v mnohem min extremnich podminkach nez byly ty omrznouci. pozvolna se to sice zlepsi, ale potrva to leta. a hlavne, co je dulezity, je potreba si ty ruce hlidat, protoze pokazde, co je znovu podchladis a ta kuze se narusi zacinas v podstate odznova a prodluzuje se ta doba.
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: Nejenom Sipcino omrzle vlakno

Příspěvekod šíp » ned úno 12, 2012 18:38

conny píše:ale z jeho zkusenosti: bude to citlive, bude to delat problemy a dlouho. potvrdil vlastne tvoje pozorovani, ze to bude delat problem i v mnohem min extremnich podminkach nez byly ty omrznouci. pozvolna se to sice zlepsi, ale potrva to leta. a hlavne, co je dulezity, je potreba si ty ruce hlidat, protoze pokazde, co je znovu podchladis a ta kuze se narusi zacinas v podstate odznova a prodluzuje se ta doba.

Přesně to stejné zažívám nyní s těmi omrzlými prsty i já :wink:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Nejenom Sipcino omrzle vlakno

Příspěvekod wawrik » ned úno 12, 2012 19:14

conny píše:no ptala jsem se sveho horolezce...
ale z jeho zkusenosti: bude to citlive, bude to delat problemy a dlouho.

Dík, aspoň viem, čo ma čaká. Budem musieť dosť radikálne zmeniť svoje obliekacie návyky.

Sakra! ](*,)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nejenom Sipcino omrzle vlakno

Příspěvekod aniko » ned úno 12, 2012 20:11

Ahoj,
to ti chválím, prevence je to nejlepší =D> ...... ale jinak ze zkušenosti z rodiny vím, že léčba omrzlin je opravdu dlouhodobá, záleží sice na míře poškození, ale obecně to opravdu trvá léta. Syn omrzl na ruce na Kavkaze v r. 2005, dnes už je sice docela OK, ale opravdu se snaží chránit co nejlépe. Pokud byly teď ty velké mrazy, bez pořádných rukavic ani ránu ... a stejně prý to nebylo ono. Jinak mu tehdy rehabilitační doktor doporučil mazat ty prsty vyškvařeným nesolenýn sádlem, a docela to pomáhalo. Maže je dodnes a v normální teplotě už ani není moc znát, kdy byly omrzlé.
aniko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: čtv kvě 28, 2009 6:37
Bydliště: ČR

Re: Nejenom Sipcino omrzle vlakno

Příspěvekod šíp » ned úno 12, 2012 20:14

Nemažu sádlem, ale tímto. Neobsahuje to ani ň vody, plácám si tím i ksicht a díky "mastnosti" krému mám fakt dojem, že prevenci proti mrazu to má.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Nejenom Sipcino omrzle vlakno

Příspěvekod aniko » ned úno 12, 2012 20:31

Ahoj,
holt věda pokročila :D , ale vážně, ono fakt záleží na osobní zkušenosti, ten doktor propagoval sádlo, ale maž tím, co ti pomáhá. Doufám, že se taky dočkáš lepších časů a budeš mít packy relativně (úplně už nebudou bohužel nikdy) v pohodě.... :D
aniko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: čtv kvě 28, 2009 6:37
Bydliště: ČR

Re: Nejenom Sipcino omrzle vlakno

Příspěvekod vonkreuz » pon kvě 21, 2012 16:32

Nic vhodného k prohlížení u večeře: Tak i Radek Jaroš hodil na net fotky svých omrzlin z Annapurny.

edit Hafi: doplnil jsem varování
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Nejenom Sipcino omrzle vlakno

Příspěvekod martan » pon kvě 21, 2012 18:17

týýýýý jo ...tolik barviček na jednom místě .... děkuju nechcu [-X =;
ať se to Radkovi brzy zahojí bez následků [-o<
kdo je jebán, ten se rozvíjí :finga:

největší peklo je život

http://madfoto.wz.cz/
Uživatelský avatar
martan
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1965
Registrován: pon úno 22, 2010 20:03
Bydliště: F-M - http://fajnemjesto.cz/

Re: Nejenom Sipcino omrzle vlakno

Příspěvekod šíp » pon kvě 21, 2012 20:40

vonkreuz píše:Nic vhodného k prohlížení u večeře: Tak i Radek Jaroš hodil na net fotky svých omrzlin z Annapurny.

Byla jsem rychlejší, viz samostatné vlákno Radek Jaroš:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Nejenom Sipcino omrzle vlakno

Příspěvekod RUMcajs » pon kvě 21, 2012 21:56

Presne si na konkretni definici nevzpomenu, ale bylo to neco ve smyslu ze "Horolezectvi je umeni trpet".
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Nejenom Sipcino omrzle vlakno

Příspěvekod wawrik » čtv úno 20, 2014 10:21

Šípko, nemohla by si sa, plíz, rozpísať o takých tých praktických veciach v súvislosti s pohybom okolo -50 °C? V tvojom cestopise som síce niečo našiel, ale veľa toho nebolo. Čo konkrétne si mala obuté? V čom konkrétne si spala? Ako si bola oblečená pri presunoch? Čo si mala na tvári a hlave? Ako často si sa mazala krémom a kde všade? Aké okuliare, aby do nich nefúkalo? Neboli mastné od krému? Ako dlho trvalo varenie a aké palivo ste používali? Kde si nosila telefón, že tie mrazy prežil a fungoval? Atď., určite ťa napadne kopec vecí, ktoré sa v takých mrazoch robia inak ako v bežných mrazoch do tých -20 až -30 °C...

Nenašiel som vhodnejšie vlákno, aj keď omrzlinám sa zrovna chcem vyhnúť :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nejenom Sipcino omrzle vlakno

Příspěvekod vonkreuz » stř srp 31, 2016 16:28

I Mára Vdoleček si z Gashebrumu dovezl pěkně modré prsty na nohách...
https://www.facebook.com/MarekHolecek.c ... 161896142# (odkaz i pro ty co nemají FB)
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Nejenom Sipcino omrzle vlakno

Příspěvekod PetrKalkovsky » stř zář 7, 2016 11:20

Tohle se stalo teď v létě nebo je to starší příhoda?
PetrKalkovsky
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř zář 7, 2016 11:12

Příspěvekod komin » stř zář 7, 2016 13:09

No jo uz je starej, partak mu je natom o hodne lepsie.
"The worst day of climbing is better than the best day in the office"
komin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 275
Registrován: stř říj 2, 2013 7:15

Re: Nejenom Sipcino omrzle vlakno

Příspěvekod wawrik » čtv zář 8, 2016 9:18

Tu k tomu dal rozhovor.

Veľmi ma zaujalo toto, najmä v súvislosti s debatou o skúsenostiach nutných na horách vo vlákne o MB:
Doslova jsme se prosmýkli volným pádem 1 500 metrů sérakovým ledopádem.

:D Proste naozaj dobrý rozhovor.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Nejenom Sipcino omrzle vlakno

Příspěvekod mike » čtv zář 8, 2016 18:27

Jj, pekne. Na te fotce vypada dost zdevastovane. Nemyslim omrzliny ani kuzi, ale telo. Zadny tuk a 10 kilo svalu dolu, jak pise...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nejenom Sipcino omrzle vlakno

Příspěvekod vonkreuz » pon úno 6, 2017 14:01

Teď jsem viděl krásné omrzliny 2. stupně. Focení v tenkých rukavicích na Tři krále na fatranském Velkom Rozsutci, kde bylo prý -30 st. Celsia. Na každé ruce 4 prsty. No krása. * Jen jsem zapomněl požádat, zda si je mohu vyfotit.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

PředchozíDalší

Zpět na Pokec