Povinne reflexni prvky pro chodce

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod Indy » úte bře 31, 2015 8:26

uzij mozek protestante. jinak pro detsky hadry jsou reflexni prvky bud doporuceny nebo mozna dokonce povinny, a ani to nebolelo.

kde si byl kdyz zakazovali zarovky? protoze to smysl melo...
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod budo » úte bře 31, 2015 8:30

Jen k těm přechodům ... páč osvětlování je má práce ... přisvětlování přechodů je sice správný. Akorát je v tom jeden malej problém - projektuje to kdejakej diletant, kterej má kulatý razítko Projektant elektro, ale osvětlování nevystudoval, nerozumí tomu, dělá to úplně blbě a porušuje absolutně všechny podstatný pravidla. Ještě mu do toho navíc kecaj další diletanti buď od investora nebo z realizačky. Takže to dopadá třeba tak, že potom budoucí podobu a technologii přisvětlení přechodu určuje debil z popelarřký firmy, kterej celej život maká v montérkách a třeba rozumí tomu svýmu, ale o přisvětlení přechodu ví úplný hovno. Toť bohužel běžná praxe v ČR :-(
Takže principielně správně je zrealizováno asitak 10% přechodů. Zbytek je naopak úplně nebezpečně.
Jeden narychlo vygooglenej s fotkou dole: http://www.lepsimisto.cz/tip/spatne-osv ... -u-nadrazi
Správně: Přitom je to tak jednoduchý http://www.electrosun.cz/html/osvetleniprechodu1.html
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod apuka » úte bře 31, 2015 9:07

Ja osobne moc doufam, ze to schvali, prave proto, ze mi je jasna povaha ceskeho cloveka - co nemusim, to neudelam (a co musim, tak se to snazim co nejvice ocurat).
Po cestach na (a z) Slovensko po tme ja sam hodne zretelne vidim (vlastne doslova :-) dopady povinneho noseni reflexni vesty. Docela dost se to tam dodrzuje a neskutecne moc to ridicum pomaha. A to jezdime pres Kysuci, Oravu a Liptov, kde se docela hodne chodi do a hlavne z hospody potme...
Miku, sedni si nekdy do auta v tmave krajine a zkus si vsimnout, jak jsou videt chodci, kteri nosi celovku a ti, co maji par reflexnych prvku. Myslim, ze po par zkusenostech prestanes mit vuci reflexnim prvkum (a jejich povinnemu noseni) averzi. Je to nebe a dudy. Celovku se za mnoha okolnosti muzes zmylit napr. s bilou odrazkou na znacce, smerovem sloupku, se svetlem v nedaleke vesnici na obzoru, dokonce obcas i s hvezdou. A nezlob se na mne, ale muzes mit sebelepsi celovku, nasviceny reflexny prouzek uvidim mnohem drive a lip jak Tvoji celovku. A nevim, jestli si nosis celovku i vzadu, aby Te bylo videt zezadu - je uplne jedno, jdes-li na pravem nebo levem kraji, no a reflexni pasek je mnohem lehci nez dalsi celovka.
A nevidim jediny duvod, proc napr. vyrobci outdoorovych veci nedavaji na sve vyrobky (obleceni) reflexni prvky. Vzhled kazit pri dobrem navrhu nebudou a pomohou nejenom pred pokutou na nocni silnici ale napriklad pri hledani v noci nebo pritmi z vrtulniku. Nic by to nestalo, vaha ani funcnost by nijak netrpely...
Jo a osvetleni prechodu - je to jak pise budo - nektere jsou fajn, dobre videt, ale nektere jsou osvetlene tak, ze kdyby nebyly, bylo by chodce videt lip :roll:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod budo » úte bře 31, 2015 9:30

To je pravda, ze mnohem lip je videt reflexni vesta. Kolikrat potkam v noci na kole nebo pesky typka, kterej ma tu klasickou vestu z auta a je uzasny, jak moc a brzo to je videt. Pritom to vazi i objemove zabira nula nula nic (uz vidim jak to tady hned nekdo zvazi, hehehe), prodysny to je myslim dost a pritom videt to je skvele.

Ja kdyz jdu nebo bezim s celovkou, tak svitim na minimum, oci se prizpusobi a staci mi to. Kdyz podle svetel vidim, ze proti mne jede auto, prepnu si na vyssi mod, zamerne mu posvitim kratce na primo, aby o mne vedel a pak uz sklopim, abych ho neoslnoval. Zezadu mam na gume celovky malou cervenou cykloblikacku na klipsu, takze zezadu jsem myslim videt lip, nez kdybych ji mel na baglulu, nejak se pohnula a svitila dolu nebo do strany, misto dozadu. Stejne ale z pohledu ridice myslim, ze klasicka reflexni vesta a auta je videt nejlip a ocenuju lidi, ktery ji nosej. Naopak jsem potkal v zimnim obdobi (brzo tma) i skupinu 4 dospelych, par deti a kocar (!). Všichni po tme a ber reflexnich prvku!
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod Indy » úte bře 31, 2015 9:40

tak nejak mi z toho vyplyva ze Mike je asi vicemene neridic.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod axi12 » úte bře 31, 2015 10:17

@Indy: Tak to mi vyplývá i z ostatních vláken, že mike nejraději jezdí veřejnou dopravu /bus, vlak, letadlo/...
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod budo » úte bře 31, 2015 10:30

I mne a to dlouhodobe. Ono každá mince má dvě strany a kdo tu druhou nikdy neviděl, tak to holt neposoudí stejně, jako jinej.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod Indy » úte bře 31, 2015 10:59

stejne me ten rozruch prekvapuje vzhledem k tomu ze se da ten zakon splnit treba paskou na rukav nebo celenkou ktery se rozdavaj a vazi a zabiraji 00nic...

muj dobry kamarad kdysi ztratil spacak v obalu kdyz se chystal na bivak, proste se zakutalel z kopce dolu clenity teren, tma. kdyby nahodou nenasvitil reflexni prvek, tak ho tehdy nenasel.

mimochodem reflexni prvky na obleceni kdyz je na vrtluniku noktovizor s prisvitem (bezne) tak diky odrazum na reflexnich prvcich najde casto osobu driv nez termovize (ktera neni tak rozsirena). to zesileni noktovizoru 400 tisic krat je dost samovysvetlujici...
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod dudy » úte bře 31, 2015 11:37

budo píše:....Ono každá mince má dvě strany a kdo tu druhou nikdy neviděl, tak to holt neposoudí stejně, jako jinej.

Sem chodec, bicyklista i řidič (a sraženýho chodce už ve sbírce mám) a myslím si, že ze zákona povinné reflexní prvky jsou píčovina.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3966
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod Indy » úte bře 31, 2015 12:26

jen kvuli tomu ze by byly ze zakona povinne?
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » úte bře 31, 2015 14:56

Indy píše:uzij mozek protestante...

To uz jsem udelal, ted je rada na tobe. Muzes zacit tim, ze si cele vlakno prectes od zacatku. Najdes tam odpovedi na vsechno, na co se ptas a zjistis, ze se jednak vlamujes do otevrenych dveri a jednak se mijis s podstatou tematu.

Indy píše:kde si byl kdyz zakazovali zarovky? protoze to smysl melo...

Byl jsem mladsi a naivnejsi a neveril jsem, ze by neco tak absurdniho mohli uzakonit. Vlastne jsem tomu neveril az do chvile, kdy zacaly zarovky mizet z obchodu a svym zpusobem mam problem tomu verit doted. Zminil jsem to prave proto, ze jsem si z toho vzal pouceni, ze uzakonit je mozno cokoliv bez ohledu na logiku a prirodni zakony.

Indy píše:tak nejak mi z toho vyplyva ze Mike je asi vicemene neridic.

Ano, nijak se tim netajim. Dobrovolne jsem se rozhodl neridit a jelikoz bydlim v Praze, ma to vic vyhod nez nevyhod.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » úte bře 31, 2015 15:10

Indy píše:jen kvuli tomu ze by byly ze zakona povinne?

Bingo! Proti reflexnim prvkum tu prece nikdo nic nepsal a nikdo nezpochybnuje, ze jsou uzitecne. Jsem vsema deseti pro, aby je lidi nosili. Jde ciste o zpusob prosazeni, tenhle je ten nejhorsi mozny a predpokadam, ze v dusledcich bude kontraproduktivni. Vysvetleno v diskusi vyse. Katastroficky scenar jsem popsal tady.

Ze je to takhle spatne pochopil i poslanec Huml (opet viz diskuse vyse) a to je tak nizka latka, ze ji budes tezko podlezat.

Spravny zpusob je osveta. TV, noviny, Net. Stat muze spolupracovat s obchdodniky, aby reflexni pasky rozdavali v ramci nejakych akci. Vyslo by to levneji nez zavadet represi a tyhle penize ze svych dani bych schvalil. Policajti jich s sebou muzou hromadu vozit a kdyz potkaji nekoho, kdo je spatne videt, tak mu je dat. Cimz by vyjimecne naplnili sve heslo.

Akorat je potreba opustit tohle mysleni:
apuka píše:Ja osobne moc doufam, ze to schvali, prave proto, ze mi je jasna povaha ceskeho cloveka - co nemusim, to neudelam (a co musim, tak se to snazim co nejvice ocurat).

Protoze kazdym dalsim represivnim zakonem se jen utvrzuje. U Apuky mne to nijak neprekvapuje, tenhle postoj projevuje konzistentne, ale u tebe trochu jo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod Indy » úte bře 31, 2015 15:11

no a kolik toho nachodis po silnici ze jsem tak smely?
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » úte bře 31, 2015 15:16

:roll: Indy, ja na tom s pameti taky nejsem nejlip, ale je fakt tezke diskutovat s nekym, kdo neudrzi kontext ani do druheho dne. Tohle jsem psal vcera:
mike píše:Osobne chodim v noci po silnici dost, jelikoz jsem nocni tvor, co nerad vstava, a z vyletu se casto vracim za tmy. Nemel jsem za spoustu let jediny problem, jelikoz si opravdu davam bacha.

Ciselne to neodhadnu, ale desitky km rocne urcite, mozna i stovka to bude. Protoze na nadrazi vestinou dorazim po nejakych okreskach. Treba do Lovosic, kde koncim pomerne casto, je konec po silnici 3.5 - 5 km podle trasy. V meznim pripade 12, ale to je fakt krizovy scenar, kdyz jinak nestiham.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod Mawenzi » úte bře 31, 2015 15:52

nosim na krosne cervenou blikacku z psiho obojku pac ve spici srsti je k nucemu. pouzila sem v patek po setmeni, cca 4 km silnice a minimalne 4 dalsi zavodnici ktery sme mijeli nebo nas predchazeli me upozornovali, ze mi vzadu neco blika... no chapu ze to asi neni nejbeznejsi bezpecnostni prvek, ale takovy nepochopeni me taky prekvapilo.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9446
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod axi12 » úte bře 31, 2015 16:01

Tak to je dobrý :D To já házím na bágl vždycky tuhletu blikačku, i když po silnici nejdu.
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod Indy » úte bře 31, 2015 16:07

desitky km mozna stovku je cislo. hodne...neni cislo. a jak zarizujes aby jsi si vybral spis duchod nez zdravotni pojisteni...tedy jak resis aby jsi byl videt?
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » úte bře 31, 2015 16:21

To uz jsem taky psal ;-) Jdu vlevo po krajnici a mam celovku. Abych byl videt, zapinam ji uz za sera, podstatne driv, nez v terenu. Na stredni vykon a videt je aspon na kilometr. Slusni ridici prepinaji na tlumena svetla stovky metru prede mnou. Pak taky prepnu na difuzor, abych neoslnoval. Neslusnym nebo nepozornym ji pro zmenu zamerim na predni sklo, aby mne opravdu videli. Kdyz vidim svetla za zatackou a vypada to, ze bych se s autem potkal v nevhodnem miste, tak bud pockam, vlezu do prikopu nebo prejdu na druhou stranu. Zezadu na batohu cosi reflexniho mam, na popruzich zepredu taky.

Ze je moje celovka videt velmi dobre mam potrvzeno od ridicu, kteri mne obcas nekde vyzvedavali. Rekli mi to sami od sebe, ze je prekvapilo, jak dobre a daleko je videt.

No a krome toho samozrejme davam bacha a jsem pripraven v nouzi skocit do prikopu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod Indy » úte bře 31, 2015 16:42

tak celovku clovek nosi aby videl sam. ale pokud videt jsi co resis? mas pocit ze se te to tyka?
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod dudy » úte bře 31, 2015 17:05

Indy píše:.....pokud videt jsi co resis? mas pocit ze se te to tyka?

No to je mi panečku argument jak noha.
Takže Ty chodíš zásadně celej v černym a po blbý straně?
Pokud ne a dbáš abys byl vidět, ale "pokud videt jsi co resis? mas pocit ze se te to tyka?"
Nebo jakým klíčem rozklíčováváš to, kdo z těch, co dbají aby sami byli vidět, mají právo to řešit?
Jako že ti, co prosazují zákonné opatření to právo mají a ti co jsou proti to nemají řešit, protože se jich to netýká?
Aneb, My chceme něco udělat, prosadit, zakázat, budujeme, což je šlechetné, takže my jsme ti hodní, ale vy jenom pindáte a nelíbí se vám to, ste negativisti a shazujete naše úsilí, takže vy jste ty zlí.
Taková základní mantra všech dobroserů.
Něco dělat je dobře i kdyby to měla bejt kravina.
Naposledy upravil dudy dne úte bře 31, 2015 17:59, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3966
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » úte bře 31, 2015 17:39

Asi tak. Akorat to nejspis nechteji zavest klasicti dobroserove, ale komousi:
Ministerstvo dopravy původně chtělo, aby povinnost platila i uvnitř obcí, ale na legislativní radě vlády tato povinnost z navržené novely vypadla.

„Měli bychom chodcům vysvětlovat, že je to pro jejich bezpečnost, nicméně naši legislativci mě přesvědčili, že je třeba sankci mít,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok.

Zavadeni represi pod zaminkou dobra a posilovani role policie, to jsou typicke totalitni znaky. A samozrejme to navrhuji ti, kteri to same delaji ridicum.

Indy píše:mas pocit ze se te to tyka?

Mam. Co kdyby sis konecne precetl cele vlakno? Najdes tam duvody. Telegraficky:
- jsem presvedcen, ze to bude kontraproduktivni a ve vysledku se snizi bezpecnost chodcu na silnicich a tedy i ma
- nebude zalezet na tom, jestli jsem videt, ale jestli budu vyhovovat presnemu zneni zakona a odchylka da policajtum moznost k buzeraci. Jestli se naplni muj katastroficky scenar byt i jen zcasti, tak se mne to sakra tykat bude (a tebe taky). Mimochodem, nekde jsem zahledl zminku o tom, ze povinne budou pridavne reflexni prvky a ty vsite na obleceni nebo batohu se pocitat nebudou.
- nemuzu na 100% vyloucit, ze se nekde neplanovane ocitnu za tmy bez celovky a reflexnich prvku a budu muset kousek po silnici dojit. Pak si samozrejme budu davat maximalni pozor a skakat do prikopu preventivne, ale pred buzeraci mne to nezachrani. Tohle se mimochodem tyka skoro kazdeho a doufam, ze schvalovaci na to doplati prvni. Pak se mozna chytnou za nos, ale to uz bude pozde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » úte bře 31, 2015 17:59

Ministr ovsem dobroser je:
I ministr dopravy Dan Ťok za hnutí ANO je přesvědčen, že změna zachrání řadu životů v Česku:

„Já tento prvek beru jako příspěvek k bezpečnosti. Myslím si, že je to velmi vhodné. Není to tak, že by chtěl stát svým způsobem občana buzerovat, nebo honit. Je to tak, že jde o bezpečnost chodce. On by si měl uvědomit, že když bude vidět, tak je mnohem bezpečnější, než když půjde v tmavém oblečení a řidič ho uvidí na poslední chvíli.“

A proto zavedeme represe... #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod DAV » úte bře 31, 2015 18:20

Dle mého je to jenom politická zástěrka.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod oodoow » úte bře 31, 2015 18:51

mike píše:A proto zavedeme represe

Já to neberu jako represe, ale jako pravidla. Všichni, kdo se pohybují po silnici by měli nějaká pravidla dodržovat. To by pak byly represe, že třeba musíš mít světlo i na kole? Že musíš jezdit vpravo?
To, že policie něčeho zneužívá a buzeruje, s tím nemá co dělat. To je úplně jiný problém, který sice můžeme vyřešit tím, že jí sebereme pravomoce, ale to bychom ji pak mohli rovnou zrušit, že.
Sám taky neřídím a chodím dost v noci po silnicích, ale na tohle mám prostě jinej pohled.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3131
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » úte bře 31, 2015 19:34

oodoow píše:Já to neberu jako represe, ale jako pravidla. Všichni, kdo se pohybují po silnici by měli nějaká pravidla dodržovat. To by pak byly represe, že třeba musíš mít světlo i na kole? Že musíš jezdit vpravo?

Pravidla jsou jedna vec, represe (zpusob jejich vynucovani) druha. Ocituju znovu:
„Měli bychom chodcům vysvětlovat, že je to pro jejich bezpečnost, nicméně naši legislativci mě přesvědčili, že je třeba sankci mít,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok.

Dobroser chtel pomoct chodcum, ale komousi ho presvedcili, ze je treba jim pomoc vnutit nasilim. Kdyby se nejdriv pokusili o osvetu a teprve kdyby nezabrala, tak zavedli zakon bez sankci (vyznam => chodec nedodrzel pravidla, takze je spoluvinik nebo vinik nehody), tak bych to bral.

Mimochodem, jak by se ti libilo, kdybychom zavedli represe tady? Zbytecna citace 100 Kc, nove vlakno bez duvodu 500 Kc, spatny inzerat 1000 Kc... :twisted: Ono to jde i bez nich, akorat to da vic prace.

oodoow píše:To, že policie něčeho zneužívá a buzeruje, s tím nemá co dělat.

Naopak, to je primy dusledek. Kdyz se da neco zneuzit, zneuzito to bude. Jsou staty, kde policie nesmi zastavit auto jen tak bez duvodu. Preventivni kontroly u nas jsou zvracenost. Libily by se ti preventivni kontroly chodcu? Treba jestli mas u sebe reflexni pasky? Mozna to ted zni absurdne, ale navrhovany zakon je krok timhle smerem.

oodoow píše:To je úplně jiný problém, který sice můžeme vyřešit tím, že jí sebereme pravomoce, ale to bychom ji pak mohli rovnou zrušit, že.

Pro zacatek by stacilo jim nove pravomoce nepridavat. Pak by to chtelo, aby nebyli nijak zainteresovani na vyberu pokut a nasledovat by mela motivace k naplnovani jejich hesla, aby neznelo tak absurdne. Takze misto nemas reflexni pasek, zaplat pokutu neco jako vis o tom, ze nejsi poradne videt? Tady mas reflexni pasek a priste si ho na sebe vezmi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod budo » úte bře 31, 2015 19:34

oodoow moc pekne "receno"
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod karaya1 » úte bře 31, 2015 20:36

Souhlas s mikem. Věcná část návrhu je v pořádku, špatně je vůbec normalizování něčeho tak zřejmě dobrého. I když odhlédnu od svého vidění světa, kterému se zákazy a příkazy na kdeco příčí, tak s tím stále nesouhlasím.

Jsem řidič, řídím celoročně a dost často i za tmy mezi vesnicemi. Někteří chodci jsou na zabití, ale stejně bych to povinně nezaváděl. Jeden lumík mi na rovném, širokém úseku vlezl do půlky silnice, chtěl mě stopnout a jakožto "upozornění" před xichtem mával batohem, na kterém byly reflexní prvky. Jenže ty byly reflexní asi tak na posledních deset metrů, měl štěstí, že jsem se mu vyhl (a já že v protisměru nic nejelo). Věcnou část zákona přitom naplnil, reflexní prvky měl. Trochu odbočím: denní svícení mělo zvýšit viditelnost protijedoucích vozidel (proto je taky povinnost za dne svítit jen předníma). Různí koumáci, co si na auta lepí LED pásky (asi aby ušetřili za elektriku :-k ), kterýma by si člověk neposvítil ani ve sklepě na okurky, toto pak vcelku efektivně negují. Tady se sice mluví o "výrazných" reflexních prvcích, ale to je opět subjektivní. Ano, český člověk očůrá, co jde (takže za splněnou povinnost bude považovat kdejaký aspoň trochu odrazivý prvek oblečení, ne třeba vestu) - ale úplně stejně přece fungujou i policajti. Zrovna nedávno si Lerch (velitel dopraváků) v ČT stěžoval, že není v zákoně definována bezpečná vzdálenost mezi vozidly, takže ji nemůžou kontrolovat (!). Kurwa, když někoho v osmdesátce zajímá obsah mého kufru natolik, že se na něj dívá ze dvou metrů, tak žádnou zákonnou definici nepotřebuju... Jenže stejně jako nikoho nezajímá skutečně nebezpečná jízda, stejně jako nikdo neřeší ony LEDkaře, kteří ve skutečnosti nijak svou viditelnost nezvyšují (samozřejmě ne všichni, ale pár jsem jich už viděl), tak nikdo nedosáhne ani na chodce, co budou mít "něco reflexního" (jako ten člověk, co mi vlezl do cesty), ale přitom taky nijak zázračně vidět nejsou. Takže se možná dočkáme i normy na minimální odrazivost a plochu reflexních prvků...

Mně tohle normální prostě nepřijde, nezlobte se na mě.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 701
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod mike » úte bře 31, 2015 21:32

karaya1 píše:Takže se možná dočkáme i normy na minimální odrazivost a plochu reflexních prvků...

Ano, viz muj katastroficky scenar. Akorat jsem v nem mozna podcenil tupost a lenost policajtu, takze by se tenhle bod mohl posunout trochu nahoru. Ale taky jsem podcenil pomalost zakonodarcu (platnost ma byt o rok pozdeji), takze se to ve vysledku muze srovnat ;-)

Fascinuje mne, ze se tady musi vysvetlovat neco, co pochopil i Huml... Sice az pote, co sam absolvolval srazku s policajtem, ale dokazal z toho vyvodit dusledky. Protoze o nic jineho nejde. Cele je to ve zvracenem policajtsko-totalitnim uvazovani. Misto aby se snazili lidem vysvetlit, co je pro ne dobre a proc je to pro ne dobre, tak jim to proste prikazou pod pohruzkou pokuty. Coz je naprosto neefektivni a jen podporuje ten cesky pristup, o kterem psal Apuka. Stat je nepritel, policajt je nepritel a proto se s nima budeme snazit vyjebat. Takze nebudeme brat ani dobre veci, protoze jsou prosazovany nesmyslnym zpusobem.

Mimochodem, nekde jsem zaznamenal, ze v Rakousku povinnost ve dne svitit zrusili, protoze se neosvedcila.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod Indy » úte bře 31, 2015 21:51

vidim tady porad stejny vzorec... kdyz se neco chysta naridit vymahat stat tak je to spatne uz v tomhle momente, dal to cte jen minorita a este predzvykane glosy, snad az na vyjimky nikoliv originalni zneni.

takze jakoze ta regulace ktera byla doted je jakoze teda budiz to este zkousneme, sice to ofrflame ale bourit se proti totalnim nesmyslum nebudeme (a ze by byly, viz novy obcansky zakonik, jen se ty sracky malo michaj tak ty pekny kousky este nevyplavaly)...

ale cokoliv navic zcela bez ohledu na to ze to muze dokonce zlepsit situaci pokud se to pojme dobre (dokonce i to je u nas mozne) je proste pres caru a jakoze ne, prilis mnoho regulace berete nam svobodu.

tak nazyvat tohle liberalnim smyslenim, to chce teda fest chlastat anebo poprit sebe sama.

nenapada mne lepsi prirovnani kdyz zlinsti svobodni ohledne regulace hazardu mestem (pote co prosla petice, cili legalni podnet byl) mleli neco o svobodnym podnikani, neschopni dohlidnout ze kdyz neco nesrovnatelne vic skodi nez prinasi tak chuj s tim, a jaksi, ono tohle odvetvi stat reguloval odjakziva, tady jde jen o to komu po chuti, jestli loupezivym firmam anebo normalnimu volici.

blahove jsem zde ocekaval vic soudnosti. dobre mi tak.

a ted se podme podivat co teda se resi doopravdy:

http://www.mdcr.cz/cs/Media/Tiskove_zpr ... kacich.htm

Pro chodce to znamená pořízení jakéhokoliv reflexního oděvního doplňku (nejde tedy
o povinnost nosit reflexní vestu jako takovou). Cenové náklady pořízení těchto prvků se pohybují v řádu několika málo desítek korun. Výrobci oblečení (zejména pak sportovního či pracovního) již dnes užívají reflexní prvky automaticky. Pokud již takové oblečení prvek má, bude tím splněna nová povinnost.

no a ted, podobne jako se zlym americkym konvojem ktery nezvladaji komousi, a pokud vadi este nekomu jinemu, mel by se zamyslet nad tim v cem si s touto stranou rozumi...

šulíni z autoMATu tento zakon okomentovali takto:

Zavádění povinnosti chodců nosit reflexní prvky je v rozporu s principem zodpovědnosti silnějších
účastníků provozu za škody, které mohou způsobit. Po slabších účastnících provozu nelze
požadovat, aby se museli kvůli svému bezpečí před silnějšími účastníky provozu chránit
nad rámec běžné obezřetnosti. V obecné rovině proto povinnost nosit reflexní prvky považujeme
za nežádoucí.

pokud se s nima v obecne rovine shodujete, tak se nad sebou zamyslete, protoze tohle uz je na povazenou.

na stavenisti to nosi kazdej, pritom ale jako slabsi by se mel na to vykaslat, a pozor at si da operator techniky. cicovina, ze? odkud to jen ti hloupi neprakticti stavari sebrali. jo aha, oni nechcou vyplacet ty zkriplovane borce. seems legit.

az na nektere delate liberalnim nazorum tak leda ostudu. anebo ste to zamysleli publikovat se zitrejsim datumem?
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Povinne reflexni prvky pro chodce

Příspěvekod dudy » úte bře 31, 2015 22:07

karaya1 píše:.....Takže se možná dočkáme i normy na minimální odrazivost a plochu reflexních prvků....

Tam není žádné možná.
Každý zákon musí mít prováděcí vyhlášku, vztahovat se k normě ČSN/ISO, či jinému zákonem stanovenému úsusu a pakliže stanoví použití technického prostředku, musí ošetřit jeho zákonnou homologaci.
To je jako s denníma světlama, nedejbože mlhovkama na autě (svítivost, umístění, úhel vyzařování), fólie na skla, sportovní sedačky..... Homologace, certifikace, autorizovaná zkušebna, autorizovaný servis, samozřejmě STK.....
Jako by bylo málo případů, kdy někoho buzerovali za moc tmavý folie v oknech, nehomologovaný kryty světlometů, rozdílnej rozměr kol..... A to už vůbec nemluvím o starých typech lékarniček, za kterou dostane pokutu doktor ze záchranky (se stalo), ale pinda s pěticentimetrovejma nehtama, co se vyvrátí z kuřího oka jí má dle nové normy i s rouškou, či čím, tak je v poho.
Ta analogie s lékarnama mi navíc přijde dost příhodná.
Zákon pěknej, rouška, izotermická fólie, nůžtičky....., nemáš pokuta jak barák, ale kolikrát se stlačuje hrudnik ví zlomek řidičů.
No a teď..... Máš vestu? Dobrý! Že deš jak pičus nevadí.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3966
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

PředchozíDalší

Zpět na Pokec