Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » pon lis 13, 2023 13:45

Kolik cca kg v batohu tito horolezci nosí při takovém výstupu?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4507
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Etheric » úte lis 14, 2023 4:42

Hodně. Bratranec dělá tyhle věci, měl jsem v rukách batoh zabalený na Pik Lenina, uf, tohle bych (psychicky, dost možná ani fyzicky) nedal. Ani ten batoh, ani ten výstup..... A to je frajer ještě okousek menší postavy, než já
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8261
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » ned lis 19, 2023 22:27

Můžete mi prosím potvrdit či vyvrátit, že tímto kabelem úspěšně propojím Fenix RCR123A a blikačku Moon Helix Lite ?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4507
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod mike » ned lis 19, 2023 22:33

Co od toho propojeni cekas? Uvedomujes si, ze ten kontentor na RCR123A slouzi pouze k jejimu nabijeni? Tj. kdybys z toho chtel tu blikacku napajet, tak takhle fakt ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49653
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » ned lis 19, 2023 22:51

Ta blikačka na plný výkon svítí jen cca 1h 30 min. Tak bych to měl k tomu připojené, aby se mi to prodloužilo cca dvou a půl násobně. Po případném úspěšném otestování s touto baterií měl následovat ostrý provoz s Fenix 3500mah na delších trasách. Vždyť jsem se tu dočetl, že je používáte jako powerbanky tyhle baterie.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4507
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod mike » pon lis 20, 2023 0:57

Ano, ale ne takhle. Na to potrebujes vlozit baterku do powerbanky a teprve z ni se da neco napajet. Powerbanka na Li-Ion baterky (a zaroven jejich nabijecka) je treba tohle: https://www.kronium.cz/usb-nabijecka-fe ... _2496.html

Konektor na RCR123A je jen vstup, ty potrebujes vystup. Ten tam neni, baterka ma vystup primo na kontaktech na obou koncich. Proto ji potrebujes vlozit do neceho, co z toho udela USB vystup (ze se neco da propojit kabelem jeste neznamena, ze se to da i libovolne pouzit).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49653
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Etheric » pon lis 20, 2023 3:57

@Dromedaro: když jsem ti posílal balík, ptal jsem se, jestli nechceš za nějakých 120Kč blikačku 32g s výdrží 100h. Mohl jsi mít vyřešeno
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8261
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » pon lis 20, 2023 5:00

Mike: Díky moc.

Etheric: Tak tahle blikačka má taky výdrž 19hod... na slabé režimy, které jsou ve dne k ničemu. S tou tvoji to bude podobné. Jsem se na to díval a té svítivosti moc nevěřím. Chci něco dobře viditelného i ve dne. Tahle má tu svítivost na max skvělou, ale krátkou, tak vymýšlím to napájet za jízdy, ale aby to zase se zdrojem nemělo půl kila.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4507
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Olchor » pon lis 20, 2023 7:36

Za pár korun se dá pořídit malá PWB na jednu lionku 18650. Váží bez baterky 25g, s aku 67g. Baterka se dá bez problémů vyměnit, takže můžeš mít sebou náhradní podle potřeb. Kapacita cca 2000mAh by mohla stačit.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1019
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod mike » pon lis 20, 2023 16:03

Ktera ma 25 g? Moje ma 36 :)

Neni potreba kupovat 2000 mAh, levne zacinaji myslim na 2600 a ani 3000 nebude extra draha. Spickove maji 3500.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49653
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Olchor » pon lis 20, 2023 17:24

Mno, měl jsem na mysli skutečně reálné mAh, co dodá PWB do zařízení. Po konverzi na 5V. Vím, obvykle se udává kapacita aku uvnitř PWB, ale to je pro laika dost matoucí. Ale asi jsem to blbě napsal.
Převážil jsem tu svoji miniPWB, má 26g.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1019
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » pon lis 20, 2023 20:52

A jakou powerbanku máš na mysli? To jsem právě původně hledal něco takového, ale nic jsem nenašel. Jen klasické powerbanky od 100g. Třeba toto: Onyx 5000mAh. Tak by asi bylo lepší už rovnou pořídit toto, než nabíječku + baterku od fenixe se stejnou váhou ale nižší kapacitou. Baterka 2600 mAh od Fenixe 49g, nabíječka od fenixe 49g. To řešení nabíječka+baterka=powerbanka se mi líbí kvůli skladnosti. Nebo pak leda jen tuto baterku + nabíječku: Keeppower RCR123A S tímto by mi to na plno svítilo 4,5hod což už je slušný a na takový denní obyčejný ježdění to stačí. Další bych mohl vozit s sebou a už bych to měl na 7,5hod.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4507
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » úte lis 21, 2023 8:09

mike píše:Ktera ma 25 g? Moje ma 36 :)

Můžu vědět, která to je?

Z těch zadních světel do tisícovky mi přijde, že je to vše tak nějak plus mínus stejné ty zadní světla. V noci je to vidět, ale ve dne žádná sláva. Proto si myslím, že nemá moc smysl kupovat něco jiného a řešením, i když lehce kostrbatým, je to dobíjení z powerbanky. Navíc tu powerbanku jsem taky stejně chtěl pořídit kvůli tomu, když jedu podle mapy s gps nebo navigací, hrozně rychle to vybíjí telefon, takže na kole ji využiji i jinak. Když bych pořídil tu powerbanku z Alzy o kapacitě 5000 s váhou 100g a k tomu pro ni kapsičku FORCE MINILIGHT pod sedlo 32g + blikačka 30g, tak jsem na 160g a můžu na plný výkon (kdy to fakt svítí skvěle i ve dne) 15hodin. Nebo zadní brašničku mít nemusím a můžu to napájet z rámové brašny, kterou stejně většinou vozím a jsem na 132g. Výkonné světla na kola od Fenixe kolikrát váží stejně nebo více.

Z těch dražších zadních světel, co jsem se díval, tak za tu cenu mám zájem spíše jen o ten garmin s radarem. Co jsem četl recenze, tak je to prý dobré i ve dne to světlo a výdrž dobrá i váha. Plus ten radar mi přijde dobrá věc, ten chci. Časem jej na kolo pořídím, protože cena je vysoká a do té doby asi zatím toto.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4507
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Olchor » úte lis 21, 2023 20:10

Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1019
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod lojzmen » úte lis 21, 2023 21:38

Olchor píše:Za pár korun se dá pořídit malá PWB na jednu lionku 18650. Váží bez baterky 25g, s aku 67g. Baterka se dá bez problémů vyměnit, takže můžeš mít sebou náhradní podle potřeb. Kapacita cca 2000mAh by mohla stačit.


Má zkušenost podložená měřením: při větších proudech klesá reálná kapacita napájecího článku. Má-li článek při malých odběrech 2000mAh, při velkých proudech má cca 1650mAh.
Z toho mi jaksi vychází, že nejmenší ztráty kapacity bude mít ta nejtěžší powerbanka.
Spočítáme konverzi napětí z dejme tomu 3,7V článku na 5V: 5 : 3,7 = 1,35
Proud z článku je asi 1,35 x větší, než proud do mobilu.
Při větším vybití mobilu je nabíjecí proud do mobilu nad 1000mA.
Je vhodné používat články určené na velké proudy a to ty nad 2500mAh jsou zřídka. A mnozí prodejci si vymýšlí (snad kromě Hadexu).
Pokud použiješ powerbanku s omezením výstupního proudu na 1000mA, můžeš použít i obyčejný levný článek.
Pokud použiji ThruNite a dám tam článek s ochranou (cca 2,5A), okamžitě se to blokne a nic nenabiju.
Atd...
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1135
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Quido » úte lis 21, 2023 23:32

Olchor píše:Za pár korun se dá pořídit malá PWB na jednu lionku 18650. Váží bez baterky 25g, s aku 67g.

udávat hmotnost bez baterky je zbytečné...


tuhle mám v jiné barvě a je mi nanic, nedobije mobil ani do půlky, čelovku nabije taky jen z malé části...

...používám těžší, ale výkonnější Xiaomi NDY-02-AM: 5000mAh (3,7V) / 3300mAh (5,1V), ta už k něčemu je, ale váží 150g
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3801
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysú...

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod mike » stř lis 22, 2023 0:07

Dromedaro píše:Můžu vědět, která to je?

Fenix ARE-X11. Mam ji na jednodenni trasy na dobiti mobilu. Na delsi akce mam Nitecore NB10000 GEN2, ta ma asi nejlepsi pomer vaha/kapacita.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49653
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Quido » stř lis 22, 2023 8:34

mike píše:Na delsi akce mam Nitecore NB10000 GEN2, ta ma asi nejlepsi pomer vaha/kapacita.

:smt023
ma ji kamarad souputnik - ta je fakt hodne dobra (6 500mAh/5V), pritom vubec neni draha (cca 13 stovek); mne tam vadi jen ty ostre hrany, ale to se da resit obalem...
Naposledy upravil mike dne stř lis 22, 2023 14:49, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna vnorena citace
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3801
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysú...

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Olchor » stř lis 22, 2023 8:42

Jasně, že PWB s 2000mAh na výstupu dobije mobil cca na 1/2. ( jak který) Někdy to stačí. Výhodou té mé PWB je, že aku je výměnné, takže operativně beru náhradní baterky podle délky akce. Kombinuji s malým FV panelem ( 250g) kterým průběžně na báglu PWB dobíjím, pak přesypu do mobilu. No a taky mám nabíječku se dvěma výstupy, když se dostanu k zásuvce, dobiju zároveň mobil i PWB.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1019
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod apuka » stř lis 22, 2023 8:58

lojzmen píše:Má zkušenost podložená měřením: při větších proudech klesá reálná kapacita napájecího článku. Má-li článek při malých odběrech 2000mAh, při velkých proudech má cca 1650mAh.
Nebude to nahodou tim, ze pri vetsich proudech/odberech jsou vetsi tepelne ztraty na obou stranach (na coz jde, samozrejme, cast spotrebovane energie z clanku i aku v nabijenem zarizeni, tj. zase enregie z clanku v PWB).

Ale tady jde Dromedarovi o napajeni blikacky, ne o opakovane dobijeni jejiho akumulatoru. Tj. bych cekal, ze odber bude maly a tepelni odpad bude minimalni. Jedine, ze by si vzal hodne vybitou blikacku, tak se zpocatku pouzuje vyssi odber.

Ale ja nejsem elektrotechnik, jsou to jen moje uvahy podle zakonu fyziky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16746
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Quido » stř lis 22, 2023 9:21

apuka píše:Nebude to nahodou tim, ze pri vetsich proudech/odberech jsou vetsi tepelne ztraty na obou stranach (na coz jde, samozrejme, cast spotrebovane energie z clanku i aku v nabijenem zarizeni, tj. zase enregie z clanku v PWB).

to je normalni fyzika... (tepelne ztraty jsou zde z hlediska vukonu dobijeni marginalni)

apuka píše:Ale tady jde Dromedarovi o napajeni blikacky, ne o opakovane dobijeni jejiho akumulatoru.
Ale ja nejsem elektrotechnik, jsou to jen moje uvahy podle zakonu fyziky.


...jestli jde o blikacku a na kole (tady bych ty gramaze zase tak moc nehrotil), ta to bych sel radsi do napajeni z normalnich alkalickych clanku:
4 ks AAA vazi cca 40 g
4 ks AA vazi cca 95 g

...a jestli jde o neco vykonnejsiho, pak teorie o male spotrebe pokulhava
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3801
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysú...

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Lipon » stř lis 22, 2023 12:31

blikačky už jsou dneska až na výjimky s akumulátorem, některé už rovnou s USB konektorem, kterej se prostě po jízdě strčí do nabíječky doma nebo do kompu a je šťáva na večer/druhý den

mám tyhle Knog jako poziční do města, světla dávají dost, maličký, lehoučký
do lesa pak mam paprskomet od Lezyne, taky s aku
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4945
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » stř lis 22, 2023 13:49


Jo, ale už se neprodává a podle recenzí, co jsem dohledal, je kapacita menší , než udávají.

mike píše:Fenix ARE-X11.

Taky už se neprodává a mně to nepřijde moc dobrý vzhledem k váze a kapacitě, že v porovnání s tím už mi přijde lepší koupit tu powerbanku od Alzy s váhu 100g a kapacitou 5000. Ale ten nitecore je dobrý ta váha a kapacita, to si uložím na pozdější nákup.

Blikačku na klasické baterie nechci.

Ta moje blikačka má na denní svícení podle údajů od výrobce 100lm a svítí to fakt dobře, ale ta výdrž je na plný výkon cca 1,5hodiny, pak ta intenzita klesne a svítí to málo a po celkem dvou hodinách jsem to doma přestal měřit, protože mi šlo o ten plný výkon, jak dlouho tam je. Pak je tam druhá intenzita svícení 40lm, tak ta předpokládám, že vydrží dvakrát tolik. Ještě jsou tam tři blikací režimy, ale přijde mi to slabé na denní světlo kromě jednoho režimu, kde to dvakrát krátce blikne a třetí záblesk je silný, to je taky relativně použitelný režim do dne.

Jako není pro mě problém to po každé jízdě doma dobíjet. Jde mi o to, že ta plná intenzita mi nevystačí na celou jízdu.

Lipon píše:do lesa pak mam paprskomet od Lezyne, taky s aku

Ten paprskomet od Lezynu máš na mysli tento? Ty údaje pro denní světlo 1 režim) 250 lumenů - 4h 2 režim) 125 lumenů - 7h jsou odpovídající?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4507
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod mike » stř lis 22, 2023 14:58

apuka píše:Nebude to nahodou tim, ze pri vetsich proudech/odberech jsou vetsi tepelne ztraty na obou stranach

Nebude. Je to normalni chovani baterek, proto byva na grafech s vybijecima charakteristikama vice hodnot proudu.

Dromedaro píše:Taky už se neprodává a mně to nepřijde moc dobrý vzhledem k váze a kapacitě, že v porovnání s tím už mi přijde lepší koupit tu powerbanku od Alzy s váhu 100g a kapacitou 5000.

V tvem pripade jo, mne slo o to, aby se v tom 18650 dala menit. A o celkovou vahu s jednou baterkou, protoze na jednodenni akci vic nez tech cca 13 Wh nepotrebuju.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49653
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod apuka » stř lis 22, 2023 15:37

@Dromedaro: Takova blba otazka - jak silne svetlo chces pouzivat pres den? Mne prijde, ze snad budes mit vice viditelne cervene svetlo nez zadni mlhovky aut... Takovy vykon je podle mne rozumne pouzitelny pouze v pripade silne mlhy nebo husteho snezeni - a to Ti mohu ze svych zkusenosti rict, ze kolo (no, ani auto s mlhovkou) ani s takovym svetlem moc do daleka viditelne neni. Ale za normalniho dne je to - zase podle mne - docela zbytecne. Jakakoliv cervena blikacka (mimo 1-2 lm z celovky, co je na nocni "pochod na WC") je hodne bijici do oci. Prilis silne cervene svetlo je naopak pro ridice aut nekdy hodne rusive...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16746
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Quido » stř lis 22, 2023 17:38

Lipon píše:blikačky už jsou dneska až na výjimky s akumulátorem, některé už rovnou s USB konektorem, kterej se prostě po jízdě strčí do nabíječky doma nebo do kompu a je šťáva na večer/druhý den

jo jo, to je pravda, ale nejsem si jistý, že je to ve všech ohledech výhoda... spíše je to o snazší výrobě;
toto jsem řešil u čelovky - i když čelovka má poněkud jiný režim použití - a šel jsem nakonec do hybrida (dá se tu použít obojí, Li-Ion nabíjecí článek, či standardní AAA baterky...

EDIT: U tech blikacek na kolo zalezi, jestli jedu behem jednoho dne nekam do mista, kde pak muzu nabit atd.; v tom pripade se vylati ty nabijeci a vesmes vydrzi, nemyslim si, ze je treba nejake dobijeni po ceste, jesli ale jedu nejaky backpacking mimo civilizaci, tak to je jina, ale to mi lepe vychzely AAA baterky...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3801
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysú...

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » čtv lis 23, 2023 7:52

apuka píše:@Dromedaro: Takova blba otazka - jak silne svetlo chces pouzivat pres den?

No, chtěl bych ideálně tu svítivost na max co mám teď. To je těch 100lumenů u té blikačky, co mám, mi to přijde dostatečně dobré i na den. U toho denního svícení mi jde o to, že když svítí slunce a jedu po silnici lesem, tak to slunce vytváří na těch silnicích v lese silný kontrast, že do těch stínů není moc vidět. A já ještě nosím tmavé/nevyýrazné oblečení a mám tmavé kolo.. Tak i kvůli tomu mám na sobě ještě reflexní vestu, ale říkal jsem si, že kdybych měl silné světlo, nemusel bych to na sobě mít a vozit. Ale stejně ve městě ji na sobě většinou mám, protože ve městech je záplava světel, že se blikačka snadno přehlédne.

apuka píše:Jakakoliv cervena blikacka (mimo 1-2 lm z celovky, co je na nocni "pochod na WC") je hodne bijici do oci. Prilis silne cervene svetlo je naopak pro ridice aut nekdy hodne rusive...


Ten nejsilnější výkon a blikání se silným zábleskem nemůžu v noci používat, to bych na 100% oslňoval řidiče. Mě z toho bolely oči, jen když jsem sám v noci zkoušel, jakou intenzitu to má.
Mně naopak přijde, co tak sleduji, že ty blikačky ve městě moc viditelné na dálku nejsou, ale platí to i mimo město. To samé cyklisti, pokud nemají výrazné oblečení. Spíš na krátkou vzdálenost. Přes den, co tak vidím, je většina blikaček k ničemu. Ale viděl jsem pár cyklistů, kteří měli zadní blikačky dobré i ve dne na dálku. A podle mě by mělo jít hlavně o to, aby byl člověk viditelný na dálku. Ono je asi celkem k ničemu, když tě řidič jedoucí 100km/hod uvidí až kousek před sebou a nemůže se vyhnout do protisměru, protože tam třeba jede auto. "Ideálně" ještě, když se řidič plně nevěnuje řízení a nečumí na cestu. Ale možná to moc řeším. Stejně mi přijde, že tu reflexní vestu nic nenahradí.

K té svítivosti. Jinak už jsem pár cyklistů potkal, kteří měli světla jak na majáku, že jsem nic neviděl, když jeli proti mně. Ale ono to platí i pro ta moderní auta. Už jich má dost silná i obyčejná světla, že mě oslepují jako dálková, že často musím čumět do země, když jedou proti mě, abych nebyl úplně oslepený.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4507
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Quido » čtv lis 23, 2023 10:04

Dromedaro píše:Ten nejsilnější výkon a blikání se silným zábleskem nemůžu v noci používat, to bych na 100% oslňoval řidiče. Mě z toho bolely oči, jen když jsem sám v noci zkoušel, jakou intenzitu to má.

Z toho bych si starost nedělal, auto jede za kolem jen chvilku, pak ho předjede... Já právě "flash" režim na silnici používám, protože tím na sebe co nejlépe upozorním, a o to tu jde (mám tuto); na cyklostezce mám jen permanentní předpisové světlo, podstatně slabší intezity...
Za tmy je taky dobré mít co nejvíce reflexních prvků z boku, velmi vhodné jsou pláště s reflexním pruhem anebo ty reflexní válečky na špice.

Dromedaro píše:Mně naopak přijde, co tak sleduji, že ty blikačky ve městě moc viditelné na dálku nejsou, ale platí to i mimo město. To samé cyklisti, pokud nemají výrazné oblečení. Spíš na krátkou vzdálenost. Přes den, co tak vidím, je většina blikaček k ničemu. Ale viděl jsem pár cyklistů, kteří měli zadní blikačky dobré i ve dne na dálku. A podle mě by mělo jít hlavně o to, aby byl člověk viditelný na dálku. Ono je asi celkem k ničemu, když tě řidič jedoucí 100km/hod uvidí až kousek před sebou a nemůže se vyhnout do protisměru, protože tam třeba jede auto. "Ideálně" ještě, když se řidič plně nevěnuje řízení a nečumí na cestu. Ale možná to moc řeším. Stejně mi přijde, že tu reflexní vestu nic nenahradí.

Když se řidič nevěnuje řízení, můžeš mít na sobě, co chceš, to ti nepomůže ani svěcená... to je halt obecné riziko toho, že se vůbec vyskytuješ na cestě, ale chápu, chceš to riziko co nejvíce zmírnit... Já třeba i zvažuju, když je ta možnost, kudy pojedu v dne a kudy za tmy, což je jedno z nejúčinnějších opatření

Jedna z nejlepších blikaček, co se viditelnosti ve dne týká, je Garmin Varia RTL515, nepřehlédnutelné i ve městě, můžu potvrdit jako řidič, jezdím za týpkem, co ji má, skoro denně; ale stojí to balík...

Dromedaro píše:K té svítivosti. Jinak už jsem pár cyklistů potkal, kteří měli světla jak na majáku, že jsem nic neviděl, když jeli proti mně. Ale ono to platí i pro ta moderní auta. Už jich má dost silná i obyčejná světla, že mě oslepují jako dálková, že často musím čumět do země, když jedou proti mě, abych nebyl úplně oslepený.

To je ale normální. Však nejsi můra, tak se nedívej do světel, ve tmě se má dívat člověk spíše k pravé krajnici...
A mnohdy nejde až tak o intezitu světla, jako správné / nesprávné nasměrování světla...


Nicméně, řešil jsi primárně výdrž - tak by mne zajímalo, jak dlouho trvá tvá jízda, než můžeš nabíjet?
Naposledy upravil Quido dne čtv lis 23, 2023 10:45, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3801
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysú...

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Lipon » čtv lis 23, 2023 10:26

důležitější podle mě je blikání, než síla trvalého svícení
tím že to bliká, to více přitáhne řidičovu pozornost; večer svítí zadní červená světla všem a pozornost trochu otupí, ale blikání zaujme

poslední asi rok dávám dozadu dvě světla - jedno ten výše zmiňovaný Knog, to mám na poutku na Camelbaku, tj. výše než úroveň očí většiny řidičů;
druhé pak na těsně nad upínací šroub sedlovky, kostku od Bontrager - na produktovém videu je vidět, jak to vypadá při jízdě ve dne

paprskomet od Lezyne je Microdrive 800 XL, přední světlo
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4945
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod apuka » čtv lis 23, 2023 10:55

Quido píše:
Dromedaro píše:Ten nejsilnější výkon a blikání se silným zábleskem nemůžu v noci používat, to bych na 100% oslňoval řidiče. Mě z toho bolely oči, jen když jsem sám v noci zkoušel, jakou intenzitu to má.

Z toho bych si starost nedělal, auto jede za kolem jen chvilku, pak ho předjede...
Jako ridic primo rikam, ze by sis starosti delat mel :twisted:. Jednak nekdy nejede auto za kolem jen chvilku ale i nekolik set metru (z nejakeho duvodu nejde rozumne predjizdet) a jednak ridice to svetlo muze oslnit fakt hodne (a rekl bych, ze to blikani jeste vice), nejlepe jeste na mokrem cernem asfaltu, kde se to jeste zrcadli. Jo, Tebe predjede, jenze potom nejakou dobu poradne nevidi, co pred sebou ma, coz muze zpusobovat velke problemy nejenom jemu ale napr. i predjetemu cyklistovi.

Osobne si myslim, ze tech nejakych 30 lm cervene blikacky je naprosto dostacujici i pres den. Pokud narazis na ridice, ktery se nevenuje rizeni, je Ti to fakt naprosto jedno. Z hlediska viditelnosti blikackou reflexni vestu nenahradis - hlavne na cernem cyklistovi na cernem kole :twisted: (jezdit takto je podle mne dost riskantni).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16746
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Pokec