Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » ned říj 29, 2023 15:03

dromedaro
jak je to s pojistenim domacnosti netusim, ale az budes neco kalkulovat, tak pokladej otazky -jak stary to musi byt? co kdyz uz sem vyhodil fakturu? byl ton darek a fakturu nemam atd, atd. vztahuje se?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9446
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » ned říj 29, 2023 18:06

Pokračuji zde, v původním vláknu už je to OT.

Mawenzi píše:nez rict ty kravo blba v otm vasem zasarnym obchode prodavate samy hnusy z popelnice:D

Pobavilo :)

Ale takhle jsem to nemyslel. To, co jsi popsala, už má dnes i svůj název a říká se tomu "radikální upřímnost". Někteří psychologové to i prosazují jako formu komunikace, vím že v Brně proběhla i nějaká přednáška na toto téma. Ale jak píšeš, mám bohatou zkušenost, že tito lidé, pak mají největší výbuchy vzteku a hněvu, když jim řekneš něco pro ně nepříjemného. Zase ale když se člověk nad tím zamyslí, tak by teoreticky mělo být normální říkat a prožívat, jak to cítím. Ale pak by měl člověk být schopen i tuto komunikaci přijímat a být připraven na celkem slušnou sociální izolaci :)

Tím, že člověk mluví, jak mu zobák narost, jsem myslel, že neberou moc ohled na spisovnou češtinu atd.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4515
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » ned říj 29, 2023 18:39

dromedaro
jo tak to ja vubec neberu ohled na spisovnou cestinu, to by se melo? jinde nez treba v pisemnym konktaku s urady?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9446
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » ned říj 29, 2023 19:09

Mawenzi píše:dromedaroto by se melo? jinde nez treba v pisemnym konktaku s urady?

:D Tak asi jo.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4515
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » pon říj 30, 2023 6:00

jako kde treba?

jeste mi nikdo nikdy nerekl, ze mu vadi, ze mluvim nespisovne. vlastne znam jediny lidi mluvit spisovne. z oblasti beskyd, roznova, valachy... to clovek pozna, ze je clovek odtamtud, protoze mluvi hodne spisovne.

ja jako brnak su dost snadno identifikovatelna a asi me to netrapi. az mi nekdonrekne, ze mu to vadi, muzu zkusit na to myslet.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9446
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » pon říj 30, 2023 7:41

Nevím, některé věci se mi ti hůř vysvětlují, když o nich nemáš povědomí. To o čem píšeš je nářečí.

Tak asi jinak mluvíš, když přijdeš do banky, do obchodu, na pohovor, s rodiči, na prvním rande nebo když máš v hospodě pět piv u stolu s kamarády. Tak když se o někom řekne, že mluví jak mu zobák narost, tak ten mluví úplně všude jako by měl páté pivo u stolu s kamarády.

Když už padla řeč o nářečí, tak nevím přesně, kde to bylo, už je to dlouho, ale asi na Hané nebo tam někde, tak to mě sralo to nářečí až mě srali i ti lidi kvůli tomu, že si to pamatuji dodnes. Tam bych si těžko zvykal, kdybych se tam musel stěhovat.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4515
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod apuka » pon říj 30, 2023 8:46

Dromedaro píše:To jako myslíš, že třeba ta pojistka na byt, kde je pojištění i proti vykradení, tak že kdyby mě vykradli, tak mi zaplatí jen věci, které bych měl kratší dobu než dva roky? To mám skoro vše starší, co má nějakou větší hodnotu.
Ne - jen musis pocitat s amortizaci. Pojistovna Ti zajiste nezaplati cenu nove veci (s vyjimkou jiste doby od nakupu, kdy plati "v novych cenach", podle pojistky - muzes si tu dobu zvysit, ale taky se Ti tim zvysi pojistka a nekdy ne malo). Typickym prikladem odjinud, ale moc dobre na pochopeni je havarijni pojistka auta, kdyz si koupis nove za milion - vypocitaji Ti pojistne z kupni ceny, bude to xxxx korun, kdyz se nijak dal nestaras, tak platis 10 let kazdy rok tech xxxx Kc. No a potom, az po deseti letech mas havarku, budes prekvapeny, ze pri totalce dostanes rekneme 50.000, protoze takova je cena deset let stareho auta... Plnou cenu noveho plati - podle pojistky - napriklad jen rok, dva nebo tri, potom uz je to na "aktualni cenu". Ale vetsina pojistoven Te kontaktovat na snizeni pojistky, protoze se mezitim uz Ti zmenila hodnota auta... :twisted:

Proste pri pojisteni domacnosti si Ty sam reknes, na jakou hodnotu chces pojistit elektroniku v domacnosti, opticke pristroje v domacnosti (jen bacha, max. vyse byva to omezena) a podle toho se vypocita pojistka. Musis ale pocitat taky s tim, ze klidne Te nechaji pojistit fotak na 100.000, protoze pro Tebe to ma takovou hodnotu, ale jakmile prijde k pojistne udalosti, musis Ty prokazat, ze tu hodnotu fotak ma. Tj. oni budou pocitat s amortizaci - a nejenom z Tve ceny, ale z bezne kupne za stejne stary fotak v dobe uzavreni pojistky, proste, co bude pro ne vyhodnejsi.

Proto si myslim, ze pokud chces pojistit fakt jen fotak a veci kolem, tak se Ti mozna oplati ta specialni pojistka, napr. od Megapixelu. Zase - pokud mas vybavu, co chces pojistit v hodnote 100.000, tak pocitej, ze pojistka nebude uplne mala. Tam totiz je pravdepodobnost poskozeni docela vysoka a pojistovna si to pekne hlida, aby neprodelala.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » pon říj 30, 2023 9:26

Aha, takže když jsem třeba na letáku v Megapixelu viděl, že proplácí nákupní cenu fotoaparátu a nezapočítávají amortizaci, tak to zase je jen pravděpodobně nějaký chyták a pak tam někde na vzadu malým písmem je napsaný, že to platí jen dva roky...

Taky jsem si říkal, že ten foťák asi pojistím zvlášť. Hledala by se asi blbě pojištění domácnosti, kde by bylo i pojištění věcí na cestách. Ještě jsem přemýšlel i o pojistce na kolo proti krádeži venku někde.

Já si u dražších věcí skenuju faktury a dávám na cloud plus je stejně ještě mívám většinou v mailu.

Stejně to pojištění musím řešit, protože včera nám majitelka do schránek naházela oznámení, že prodlužování nájemných smluv bude nově podmíněno pojistkou na byt, kterou nájemce musí s nějakou pojišťovnou uzavřít.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4515
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » pon říj 30, 2023 9:30

dromedaro
vsude mluvim stejne, na uradu stejne jako s kamarady.

jinak netvrdim nutne ze to jsou jen 2 roky ale at si to poradne proklepnes, protoze podobnyma otazkama z nich vydolujes co ze smlouvy pujde blbe pochopit
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9446
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » pon říj 30, 2023 9:34

Mawenzi píše: protoze podobnyma otazkama z nich vydolujes co ze smlouvy pujde blbe pochopit


Mi tam právě můžou nakecat co budou chtít, já jim nevěřím. Ta z innogy mi taky na otázku, jestli bude pojistka platná i na foťák, odpověděla, že ano, ale ve smlouvě jsem našel, že neplatí. Ti řeknou, co chtějí, aby uzavřeli pojistku a pak když je problém, tak od všeho dávají ruce pryč a vše popřou. Spíš je pro mě podstatné, co je ve smlouvě a to, co mi není jasné, si ověřím od někoho jiného, než toho, kdo mi to nabízí.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4515
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » pon říj 30, 2023 10:28

ja nemyslim jim slepe verit ale dolovat z nich informace at si pak hlidas konkrretni veci pro tebe dulezity + obecna otazka na pojisteni fotaku je jedna vec, a le jak zacnes srourat - jak starej, co zaruka, atd atd a ona pak na konterni sofistikovany otazky uz musi bud cilene lhat coz nedelaji (ale muze z neznalosti obecne blbe odpovedet, neni to to stejny) nebo ti rict ze nevi nebo to zjistit a dat vedet.

proste sadou otazek poznas, co potrebujes a co si mas hlidat. opravdu sem nemyslela slepe verit obecnym odpovedim na obecny otazky.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9446
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod apuka » pon říj 30, 2023 12:53

@Dromedaro: Nemel by byt problem si z konkretnich pojistoven stahnou (vseobecne pojistne) podminky, tam by mely byt tyto veci uvedene. Problemem je, ze nekdy jazykem, kterym nemusis Ty (ani ja) "spravne" rozumet.

Co se tyce nechat si vysvetlit - proto jsem psal, ze bys mel zajit na pobocku pojistovny, lidi tam by meli mit nejpresnejsi informace a vedomosti. Druha nejlepsi moznost je pouzit spomenute pojistovaci poradce, ktery se ale teto oblasti venuje profesionalne - ale tam uz nemusi mit vsechno spravne pochopenee a zpracovane, co se tyce konkretni pojistovny. Nejposlednejsi moznosti je neco jako ta holka z Innogy - ona se bezne venuje necemu jinemu a o pojistenich ma nejake rychloskoleni. To je asi jako si uzavrit slozitejsi pojisteni na poste, kde tem postakum to CP cpala.

S najmem opravdu pocitej s tim, ze budes muset mit pojisteni domacnosti. Je to naprosto normalni a od pronajimatele legitimni pozadavek - i ochrana vlastniho majetku. Ale je to i Tvoje silna ochrana - jinak bys musel cokoliv, co zpusobis (napr. vyteceni vody) hradit ze sveho. A ze to nekdy vubec nejsou male penize...

Edit: jen u toho pojisteni domacnosti bys mel zkontrolovat, abys neplatil pojisteni za veci, za ktere bud primo ze zakona nebo ze smlouvy je zodpovedny majitel bytu. Toto uz nemusis platit za nej - i kdyz mi je jasne, ze je rozumnejsi platit par korun za pojisteni napr. za znicena okna nebo dvere pri vloupani (nemyslim jen rozbite sklo, ale napr. ze je treba cele okno/dvere vymenit) ale v pripade pojistne udalosti to mit vyresene rychle nez to jeste dlouze resit s majitelem a zit zatim s nefunkcnimi dverma/oknama.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » pon říj 30, 2023 13:51

apuka píše:S najmem opravdu pocitej s tim, ze budes muset mit pojisteni domacnosti. Je to naprosto normalni a od pronajimatele legitimni pozadavek


Jo, já ji to nemám za zlé. Já sám si to pojištění chtěl pořídit a spíš je hloupost, že něco takového ještě nemám sám od sebe a můžu být rád, že se zatím nic nestalo. Jde mi hlavně o to pojištění i kvůli tomu, kdyby se něco stalo a způsobil bych škodu sousedům, to bych se nemusel doplatit. Já teda, když jsem mimo byt i jen přes jednu noc, tak vypínám plyn, bojler, zavírám vodu a běží jen lednička, vše ostatní vytahuju i ze zásuvek. Ten plyn někdy vypínám, i když jdu ven jen od rána do večera.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4515
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod apuka » pon říj 30, 2023 15:06

Tak zrovna plyn a voda "v stupackach", tj. pripojeni ke "sdilenym" trubkam je, co jsem psal, ze je zalezitost majitele bytu. Tvoje je jenom to, co od tech pripojeni jde do bytu.
Samozrejme, nema moc smysl zrovna tady uvazovat, ze to nemusis delat proto, ze ... Stejne je radove vetsi pravdepodobnost, ze se neco stane na te "Tve" casti, takze uzavirani tomu muze zabranit.
Na druhe strane, ja ani plyn, ani vodu neuzaviram ani kdyz jdeme na dovolenou. Ale jsem si vedomy, ze se neco stat muze - a proto se snazim nezanedbavat revize plynu i starost o rozvod vody, teda v ramci svych schopnosti a moznosti.

Jeste jedna poznamka - k zakladnimu pojisteni domacnosti se vetsinou pridava i to "pojisteni na blbost", tj. obecne pojisteni odpovednosti. Na tom moc nesetri, nerikej si, ze Ti staci napr. 500.000 a nemusis platit za 2 miliony. To pojisteni Ti plati i mimo domacnosti, i v zahranici, na vsechny skody, ktere zpusobis "v obcanskem zivote", samozrejme s vylukami (napr. opilost, vedome zpusobeni skody, ...). Tj. i kdyz pujdes fotit napr. do Rakouska a nahodou v obchode svym fotakem na ramenou shodis pulku vystaveneho zbozi - nebo jeste horsi, nekomu Tvuj fotak spadne na hlavu a zpusobi mu tezke zraneni, jak budes fotit zver z posedu. To Ti skody jdou do milionu, ani se nenazdas - a vyse pojistky az tolik vyssi suma odpovednosti nezvysi. Proste u toho musis trochu premyslet, co vsechno zvyknes delat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod pavproch » pon říj 30, 2023 15:08

Souhlas - pojistku "na blbost" je třeba mít v řádech milionů (více milionů).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28538
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » pon říj 30, 2023 15:32

Tak já mám trubek od plynu i vody v bytě docela kus za kuchyňskou linkou a může se stát, že mi prdne třeba ta co vede do splachování u záchodu od uzávěru, i když já ji taky zavírám, když jedu pryč přes noc. Ty uzávěry plynu a vody mám taky v bytě. A já se právě díval, že je rozdíl na pojištění domácnosti a bytové jednotky, ale stejně asi budu muset dopojistit na tu bytovou jednotku, což jsou zdi, ale spadají do nich i ty vchodové dveře a okna, která zase nejsou v pojištění domácnosti.

Toho pojištění odpovědnosti jsem si taky všiml, že bych se připojistil, nabízí to k tomu. Já nic takového právě nemám a občas čtu, jak někde někdo sejmul na sjezdovce manažera a musel mu pak platit i ušlý plat po dobu léčení a prý to jde do milionů. To by byl můj konec. To jsem si říkal, že kdybych někoho takhle sejmul, tak bych asi musel zahodit hůlky a lyže a utíkat lesem a závějemi pryč :D A to funguje tak, že když někomu něco neúmyslně způsobím, třeba nějaké zranění, tak ta jeho pojišťovna by to po mně chtěla uhradit ty náklady na léčení?

A stejně jim asi vyplním ty dotazníky na jejich stránkách, ať mi zavolají, protože s mailem mi to nechce přijmout a kolonky na mail tam nemají a když jim budu vypisovat mail na ty kontaktní maily, tak je to takový kostrbatý, složitý a pomalý.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4515
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod apuka » pon říj 30, 2023 16:22

Dromedaro píše:je rozdíl na pojištění domácnosti a bytové jednotky
Ano, to je to, co jsem psal. Ale jako najemnik bytu by Ti melo stacit to pojisteni domacnosti - jeste pozor taky na to, ze ne vzdy je pojisteni domacnosti soucasti pojisteni bytove jednotky ve stejnem rozsahu jako v samostatnem. To "staci" je s tou poznamkou, co jsem psal predtim. Na druhe strane, neni uplne rozumne prevzat na sebe dobrovolne placeni rizik pronajimatele...
Dromedaro píše:to funguje tak, že když někomu něco neúmyslně způsobím, třeba nějaké zranění, tak ta jeho pojišťovna by to po mně chtěla uhradit ty náklady na léčení?
Ano, muze to tak byt - ale taky nemusi. Radeji ale pocitej, ze pokud se prokaze, ze Ty jsi zraneni zavinil, tak to od Tebe pojistovna pozadovat bude.
U nas to neni - zatim - az tak hrozne. Ale az se Ti stane neco v zahranici, muzes dopadnout fakt radove hur, tam se prisuzuji casto vyrazene vyssi castky.

Pojisteni Alpenvereinu vetsina lidi u nas porizuje kvuli rocnimu pojisteni lecebnych vyloh - a malokdo si uvedomuje, ze obsahuje i pojisteni odpovednosti pri provozovani outdoorovych aktivit (a cesty na ne nebo z nich). A to ve vysi, myslim, 3.000.000 EUR. Coz vubec neni k zahozeni.
To byla poznamka pro pojistene tam - nezapomente na toto a pouzijte, pokud neco. Spada do toho prakticky cokoliv, co se stane v prubehu dovolene, dokonce i skody motorovym vozidlem, pokud jdete na dovolenou nebo turu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod mike » pon říj 30, 2023 16:36

apuka píše:Pojisteni Alpenvereinu vetsina lidi u nas porizuje kvuli rocnimu pojisteni lecebnych vyloh - a malokdo si uvedomuje, ze obsahuje i pojisteni odpovednosti pri provozovani outdoorovych aktivit (a cesty na ne nebo z nich). A to ve vysi, myslim, 3.000.000 EUR.

Jak jsi prisel na to, ze si to malokdo uvedomuje? Mas k tomu nejake pruzkumy a podklady? Treba ja si to uvedomuju velice dobre a je to jeden z duvodu, proc si AV platim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod apuka » pon říj 30, 2023 19:55

Muzes tady zalozit anketu :wink:.

Ja to beru podle toho, jak to berou lidi ktere znam- ale taky podle diskuzi o AV pojisfeni na OF. Rekl bych, ze vetsina ceskych clenu si anineprecte, co a za jakych podminek obsahuje. Staci jim to cestovni pojisteni na cely rok a svet plus slevy na chatach.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Hafi » pon říj 30, 2023 22:28

jo, tady se musím apuky zastat, že mi přijde to vnímání "Alpenverein = cestovní pojištění do hor" jako časté, max ještě navíc slevy na chatách v Alpách. Osobně tam ty další výhody tohoto typu sice vnímám, ale tím, že je to omezeno pro situace spojené s provozováním několika vyjmenovaných sportů, mi to nedává až takovou hodnotu, neb bych správně měl řešit ještě dopojištění pro všechny ostatní situace. Asi jak pojištění domácnosti platné jen o víkendu.
apuka píše:obsahuje i pojisteni odpovednosti pri provozovani outdoorovych aktivit (a cesty na ne nebo z nich). A to ve vysi, myslim, 3.000.000 EUR. Coz vubec neni k zahozeni.
To byla poznamka pro pojistene tam - nezapomente na toto a pouzijte, pokud neco. Spada do toho prakticky cokoliv, co se stane v prubehu dovolene, dokonce i skody motorovym vozidlem, pokud jdete na dovolenou nebo turu.

btw, z čeho soudíš tak širokou platnost jak píšeš?
já čtu
...chrání všechny tuzemské a zahraniční členy u pojistných případů, které vzniknou při vykonávání jejich spolkové činnosti. Spolkovou činností se rozumí:
účast na jakékoliv akci vyhlášené kteroukoliv sekcí rakouského Alpenvereinu,
provozování následujících druhů sportů (i soukromých mimo programy jednotlivých sekcí): turistika, turistika v horách, vysokohorská turistika, horolezectví, lezení po zajištěných cestách, lyžování, skialpinismus, běh na lyžích, snowboarding, jízda na divoké vodě, canyoning a jízda na horském/trekovém kole.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8459
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod mike » úte říj 31, 2023 4:13

apuka píše:Muzes tady zalozit anketu

Muzes ji zalozit sam, ale vypovidaci hodnota by byla nizka.

apuka píše:Rekl bych, ze vetsina ceskych clenu si anineprecte

To je ovsem neco jineho, nez puvodni kategoricke a nepodlozene tvrzeni, ze?

Hafi píše:že mi přijde to vnímání

Jo, mne slo ale o to, ze to nepsal jako svuj dojem, ale jako fakt. Coz dela casteji, nez je zdravo. Osobne proste nevim, muze to byt tak i tak, ovsem malokdo si uvedomuje, ze obsahuje i pojisteni odpovednosti nepovazuju za moc pravdepodobne. Pravdepodobne mi prijde, ze vetsina lidi si AV porizuje primarne kvuli pojisteni do hor, ale to neznamena, ze si neuvedomuji i to pojisteni odpovednosti. Treba na feratach muze byt docela dulezite.

Osobni zkusenost: kdyz jsme jezdivali do Rakouska na lyze uz pred 20+ lety, tak jsme pojisteni odpovednosti resili snad vsichni. Tj. koukali jsme, jestli ho zvolena pojistka ma dost vysoke. Nebyl to AV, to jsem tenkrat jeste neznal, normalni pojistky s priplatkem na sport, ale na tohle jsme koukali.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Hafi » úte říj 31, 2023 6:47

mě neurčité "málokdo" přijde jak dostatečné vyjádření, že jde o osobní dojem. Kdybych mel tipnout, tak bych řekl, že tak 2/3 lidí se někde dozvědí, že jde o dobré a dostatečné pojištění do hor a tak si to zaplatí (a ani si nevsimnou nízkého krytí léčebných výloh, natož aby sledovali nějaká, další z jejich pohledu doplňková pojištění).
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8459
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » úte říj 31, 2023 8:49

Apuka: Takže si mám žádat jen o pojištění domácnosti a to pojištění bytové jednotky je už věc pronajímatele, tedy případně i těch oken a dveří? To by šlo z jeho pojistky?

A jak jsi psal o om, že děláš časté revize, tak mě napadlo, jestli ta pojistka domácnosti není náhodou taky nějak podmíněna pravidelnými revizemi spotřebičů jako třeba sporák, bojler atd. Co jsem se díval letmo na gůglu, tak by to měla být taky povinnost pronajimatele, ale nějak mi z logiky věci vyplývá, že když je užívám já, že to mám vlastně pronajaté, tak mi nepřijde mimo, kdybych to měl platit já. Ale tak zase kdybych na to měl ze zákona nárok.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4515
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod mike » úte říj 31, 2023 16:34

Hafi píše:mě neurčité "málokdo" přijde jak dostatečné vyjádření, že jde o osobní dojem.

Hmm, ja tam nevidim zadnou spojitost. Jde ciste o neurcite vyjadreni mnozstvi. Osobni dojem z toho delaji az dalsi "myslim", "rekl bych" apod.

Hafi píše:Kdybych mel tipnout, tak bych řekl, že tak 2/3 lidí se někde dozvědí, že jde o dobré a dostatečné pojištění do hor a tak si to zaplatí (a ani si nevsimnou nízkého krytí léčebných výloh, natož aby sledovali nějaká, další z jejich pohledu doplňková pojištění).

Tohle bych si vubec netroufnul odhadnout. V me bubline se nevyskytuji apukove, kteri ctou dopodrobna podminky pojisteni, ale zakladni body tj. ceho vseho se tyka, si prectou. Ten, kdo slysi o AV poprve, si otevre treba tuhle stranku a tam je to vsechno strucne a jednoduse v sekci Základní informace. Nechce se mi verit, ze by byl nekdo takova trubka, ze by si ani tohle neprecetl ;-) V me bubline by si jeste dohledali vysi plneni pro jednotlive body, ale to uz mozna uplna samozrejmost neni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49699
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod apuka » stř lis 1, 2023 13:53

Hafi píše:btw, z čeho soudíš tak širokou platnost jak píšeš?

Mel jsem to podle starsich podminek a taky starsich odpovedich na strankach Alpenvereinu (rakouskeho), meli o tom nekdy dokonce primo i clanek. Ale ted jsem se koukal, ze po prechodu pod Generali mirne omezili, pardon "spresnili" i toto :twisted: . Uz tam zmenili v originalu turistiku bez specifikace na Wandertouren, tj. pesi turistiku. Takze uz dotoho nespadne "prechod 100 m z hotelu na plaz" (ale napr. hodinova prochazka s detskym kocarkem po plazi uz ano) a poznavaci turistika jen kdyz budes prechazet pesky mezi vice pamatkama :-(...
Ale stale do toho spadaji cinnosti, ktere delas v miste ubytovani, tj. pkud jsi v penzionu a odtud chodis na tury, tak i nakupovani, zabava, atd a odpovednost i pri techto cinnostech. To proste patri k te turistice. Stejne tak do toho spada cesta na ty akce, napr. autem a zpusobene skody nim - jen ne u havarek nebo zraneni osob, protoze to v EU legislative resi zakonne pojisteni mot. vozidel. Ale uz napr. poskozeni zahonku pani domaci pri otaceni na jejim dvorku uz ano - pokud to nahodou nespada do povinneho ruceni.

Jinak ale nevim, vetsina dovolene zdejsich lidi by do toho spadnout mela. Krome te cyklistiky u nas, kde se casto jezdi po "zapadlych" silnicich, ale bez znacene cyklostezky.

Jen si, samozrejme musi byt vedom vyluk z pojisteni - napr. u jizdy na kole do toho nespada jizda na verejnych komunikacich a chodnicich, pokud tam nevede cyklostezka.

Jinak jeste jedna vec, ktera by mohla zajimat nektere lidi - u OEAV je mozne na clenskou kartu pojisti i psa, za 12 EUR/rok, coz mi prijde vice nez dobra castka...
Naposledy upravil mike dne stř lis 1, 2023 16:45, celkově upraveno 1
Důvod: zkracena nesmyslne dlouha citace
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod brhel » čtv lis 2, 2023 21:57

Dromedaro píše:Apuka: Takže si mám žádat jen o pojištění domácnosti a to pojištění bytové jednotky je už věc pronajímatele?
ahoj, to bys měl mít ošetřeno v nájemní smlouvě.

Pojištění domácnosti se vztahuje na vybavení bytu (nábytek, elektronika apod.) a současně i na stavební součásti bytu, jakou jsou malby, tapety, podlahy, vestavěný nábytek apod.
https://cap.cz/nejcastejsi-dotazy

Revize jsou rodinných domech povinné snad jen na komíny a kamna.
V bytovych domech jsou povinné revize na výtahy a na společné rozvody elektřiny a společné rozvody plynu. Tj. trubky a dráty ve stoupackach. Na rozvody v jednotlivých bytech revize povinné nejsou. Revize v domě zajišťuje BD / SVJ.
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod apuka » pát lis 3, 2023 11:58

brhel píše:to bys měl mít ošetřeno v nájemní smlouvě
No... Pokud si clovek uvedomi, ze v pripade nejake skodne udalosti - nepr. byt/dum vyhori -, tak pojistne plneni dostane ten, na koho pojisteni je, tak si moc dobre nedokazu predstavit, ze by byl pronajimatel bytu/domu prestastny, ze mu vyhori nemovitost, ale penize dostane najemce. No a pokud ten pozar nezpusobil primo najemce, tak pronajimatel nedostane vubec nic.

Dej si to dokopy se zakonnymi predpisy resicimi najemne bydleni (napr. najemce je povinny udrzovat byt v dobrem stavu, vymezeni rozsahu oprav, co je za najemnikem, co za najemcem, vcetne financnich limitu; viz napr. tady) a musi TI z toho vyjit, ze je nesmysl, aby sam najemnce mel na sobe pojisteni nemovitosti. I kdyby to bylo ve smlouve, asi by to odporovalo zakonu.

Jedine, co muze byt krome pojisteni domacnosti je odpovednost na pronajatych vecech - ne kazde pojisteni odpovednosti se na toto vztahuje, resp. maji obcas omezeni vyse uhrad. Vi napr. ke konci tady.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » pát lis 3, 2023 12:01

Brhel:
Ahoj, díky, ale ve smlouvě o tomto nic není. Je tam pouze, že platím opravy nebo nákup nového, když se něco rozbije, do částky 3tisíce kč a když je to dražší, platí pronajímatelka.

EDIT: To, co píše Apuka, dává smysl. Měl bych pak docela zájem na tom, aby majitelce vyhořela nemovitost, když bych prachy z pojistky dostal já :twisted:
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4515
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod apuka » pát lis 3, 2023 13:27

mike píše:
apuka píše:Rekl bych, ze vetsina ceskych clenu si ani neprecte

To je ovsem neco jineho, nez puvodni kategoricke a nepodlozene tvrzeni, ze?

Hafi píše:že mi přijde to vnímání
Jo, mne slo ale o to, ze to nepsal jako svuj dojem, ale jako fakt. Coz dela casteji, nez je zdravo. Osobne proste nevim, muze to byt tak i tak, ovsem malokdo si uvedomuje, ze obsahuje i pojisteni odpovednosti nepovazuju za moc pravdepodobne. Pravdepodobne mi prijde, ze vetsina lidi si AV porizuje primarne kvuli pojisteni do hor, ale to neznamena, ze si neuvedomuji i to pojisteni odpovednosti.

Ja Ti nevim, ale kde Ti vidis v tom "malokdo si uvedomuje" nejake "kategoricke tvrzeni"??? :(( Asi mas dalsi problem s chapanim vyznamu neurcitych zajmen, v tomto pripade "malokdo".

Podivej, ja fakt mam (pomerne velke) zkusenosti, jak se lidi divaji na tyto "sportovni" pojisteni. Podle techto zkusenosti ti, kdo si vezmou AV, v drtive vetsine maji jeden ze dvou prioritnich zajmu, nekdy i oba - celorocni pojisteni zachrany a lecebnych vyloh (s poznamkou Hafiho o nevsimnuti si castky) a/nebo slevy na chatach - a v zime moznost si pujcit klic do Winterraumu - hlavne v Alpach. Nekteri jeste k tomu pripisou k dobdu nejake dalsi slevy na kartu (v obchodech, eshopech), pripadne poskytovane pri nakupu (sleva v eshopu/noc zdarma na chate). Ano, mozna proleti prehled, ze je tam i pojisteni odpovednosti i pravni pomnoci. Ale to jeste neznamena, ze si to zapamatuji a uvedomi.
Bo - (nezanedbatelna) cast lidi k tomu pristupuje zpusobem, ze "mne se nic nemuze stat", vcetne toho, ze ani oni nikomu nemohou zpusobit skodu. Je to tak i kdyz je v medialnim prostoru dost informaci o riziku. No a z toho zbytku uz ma vetsina nejakou formu pojisteni odpovednosti ("proti blbosti") a neresi, jestli ma i tady, je jim to jedno. Si rikaji, ze kdyby neco, stejne to budou resit s ceskou pojistovnou. Zase s poznamkou, ze vubec neresi nejake limity.

Popravde receno, z lidi mne znamych, co maji AV a kteri jezdi jen do evropskych zemi do hor, kdyz se je zeptam ohledne pojisteni odpovednosti na ni, tak se na mne skoro vsichni koukaji jako bych spadl z visne, ze o cem to mluvim. Fakt je to tam nezajima a pokud to nekdy videli v prehledu, tak davno zapomeli. Ale vetsina se na zadny prehled nekoukala - koupila/prodloouzila pojisteni, bud v obchode nebo na webu a tim to pro ne zhaslo.
Svetlou vyjimkou jsou jen ti, co se jim nekdy uz neco stalo a neco platit museli. Ti uz maji sve zkusenosti a v lepsim pripade si uvedomili, ze i za malou skodu/zraneni platili docela dost, v tom horsim splaceli dlouho nebo jeste zplaci stale... Takze uz vi, ze se o toto zajimat je dobre.

No a vzhledem k tomu, ze tyto moje zkusenosti jsou napric spektrem lidi, nejenom z hodne omezene socialni bubliny jako napr. u Tebe, tak mohu s cistym svedomim rict, ze opravdu malokdo o tom vi,nebo aby bylo po Tvem, si to uvedomuje, ze takove pojisteni v ramci AV ma.

Jo, jeste kdyz jste me presvedcovali, ze Cesi v zahranici nezdravi mozna z velke casti proro, ze neznaji jazyk, tak co myslis, o kolik vetsi je pomer tech lidi, co ma AV a je schopnych a hlavne i ochotnych resit otazku odpovednosti na cizich soudech, coz je vetsinou o dost slozitejsi problem nez zdravotni pojisteni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16773
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Quido » pon lis 13, 2023 11:29

Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3801
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysú...

PředchozíDalší

Zpět na Pokec

cron