Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky, kytky

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » pát dub 7, 2023 8:12

karaya1 píše:zalévání třemi kýbly trochu trvá

Tomu přidám funkci made itself, vědro s odměřeným množstvím vody a hadička. Ta voda se pak naleje sama :)
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8262
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Dromedaro » pát dub 7, 2023 10:13

Jsem teď googlil ze zvědavosti a za ty peníze nebo s nějakým menším příplatkem už koupíš samozavlažovací systémy, do kterých můžeš dát i hnojivo a nemusíš se 14dní vůbec starat s vodou.

EDIT: Ja teda svý pokojový rostliny zalévám vodou s hnojivem, když je hlína suchá. Jednak jsem nevěděl, že by to mělo popálit kořeny a jednak jsem si nějakého problému nevšiml.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4510
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » pát dub 7, 2023 11:49

Způsob udržování vlhkosti v půdě je jinej, můžeš koupit systém a květináče, ale nebude to ono. No uvidíme, zatim rostou sazenice za oknem doma, do truhlíků ven to půjde až někdy začátkem června..
Tak bývá to v návodech, že nemáš hnojit když je půda suchá..
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8262
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Dromedaro » pát dub 7, 2023 11:57

Na tom mém hnojivu nic takového napsané není. Jsem se teď díval, protože návody nečtu. Zrovna včera jsem dvě palmy s vyschlou půdou zalil vodou s hnojivem. Dávám teda o něco málo méně, než je doporučená minimální dávka. Ale tak dobrá, příště už to budu zalívat, když je to ještě vlhké.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4510
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » pát dub 7, 2023 12:14

Zřejmě proto, že dáváš méně, jsi to ještě nespálil.
Už skoro nemám kam dávat sazenice, parapety plný zeleniny a ovoce
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8262
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Dromedaro » pát dub 7, 2023 12:16

No a když mi to vyschne ty květináče, tak to mám zalít třeba trochou vody bez hnojiva a zalít hnojivem až další den?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4510
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » pát dub 7, 2023 12:51

Jo, tak by to mělo být správně. Zas to taky nemůžeš přelejt..
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8262
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » pát dub 7, 2023 15:43

Etheric píše:Vyrábí to kousek od nás a je to zpracováním fakt pecka. Ještě aby ne, za ty prachy

Sveho casu jsem nad tim premyslel, ale pak jsem nekde narazil na info (asi recenze), ze tam neco nevydrzi tu vahu a po case praska. Mozna ty kolecka, uz nevim.

Mam neco podobneho, samozavlazovaci truhliky + kanystry + hadicky a vyslo mne to cele odhadem ani ne na ctvrtinu ceny a jeste s tim byla zabava ;-)

BTW, prijde mi, ze si docela odporujes. Nejdriv je ti lito par stovek za substrat a ted chces kupovat nejdrazsi truhliky. Nechces hnojit a ted chces truhliky, kde se hnojit musi. Tvrdis, ze ti pestovani zabere minumum casu a ted ho najedou chces usetrit :D

Dromedaro píše:Jak je to u těchto samozavlažovacích truhlíků s hnojením?
Když tam člověk nalije vodu s namíchaným hnojivem, neklesá to hnojivo pak ke dnu

Hnojivo, co pouzivam, se ve vode kompletne a docela rychle rozpusti. Takze namicham vodu s hnojivem ve spravnem pomeru a pak ho naleju do truhliku. Davka je dostatecne mala na to, aby to koreny nespalilo. Resp. zatim jsem zadny problem nepozoroval. Prolit s tim substrat je samozrejme mozne taky, to ted delam s konskou paprikou a funguje to. On stejne prebytek vody protece dolu do truhliku a rostliny si ho pak vytahnou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49663
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » pát dub 7, 2023 17:35

mike píše:... chces truhliky, kde se hnojit musi. Tvrdis, ze ti pestovani zabere minumum casu a ted ho najedou chces usetrit

Každá uzavřená nádoba se "musí" hnojit. Ať už má samozavlažování, nebo ne.
Zabere to minimum času, podobně jako teď, tady bych si moc nepomohl - cílem není ušetření chvilky za zálivku, cíl je zajistit stálej přísun vlhkosti, ta rostlina pak lépe prosperuje.
Co se týče ceny, zas ušetřím za substráty.. A výrobky Plastie mám za poněkud jinou, přijatelnější cenu ;)

Taky mě napadlo udělat něco homemade..na to stejně potřebuju velký květináče
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8262
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod lojzmen » pát dub 7, 2023 18:00

v Lidlu je tento týden něco na rajčata
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1135
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » sob dub 8, 2023 0:33

Etheric píše:Každá uzavřená nádoba se "musí" hnojit. Ať už má samozavlažování, nebo ne.

Nepsal jsi nahodou, ze nehnojis, jen zamichas do hliny kompost? A proto potrebujes velke nadoby, aby tam byla zasoba na celou sezonu?

Etheric píše:cílem není ušetření chvilky za zálivku, cíl je zajistit stálej přísun vlhkosti, ta rostlina pak lépe prosperuje.

Moje zkusenost je prekvapive takova, ze nejlepsi rajcata jsou z kvetinace, ktery stalou zalivku nema. Obcas vyschne, rajce lehce povadne a po zaliti se zase vzpamatuje. Prijde mi, ze ten stress chuti plodu prospiva a nekde jsem to i cetl. Ne ze by ty, co maji stalou zalivku, byly spatne, naopak, ale ty uplne nejlepsi byly vzdycky z tohodle.

Zavlazovaci system mam proto, ze mne jednak nebavi zalevat kazdy den, ale hlavne v lete jezdim na hory a nechci furt nekoho otravovat, aby mi chodil rajcata zalevat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49663
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » sob dub 8, 2023 5:57

18l je dost, to stačí. Jinak hnojení se nebráním, pokud to není syntetickými hnojivy.. Nemám problém se slepičinci, kvašenými kopřivami,... Mám problém s chemií, prostě pěstuju bez ní. Nesu prapor pěstování starých odrůd čistě udržitelným způsobem. Naštěstí se o to zajímá čím dál víc lidí, taky jim to už dochází..
Ale já mám možnost kombinující, něco do záhonů, něco do nádob. A něco ven do přírody, zahrada není nafukovací. A výsledky si chválí všichni z okolí, mám toho tolik, že většinou sám nepotřebuji. Tak naoplátku dostanu vejce, králíka, jinej druh zeleniny... Prostě to jedu jako praděda a děda, kteří taky všechno jeli tak, jak se dnes říká "permakultura". Původní odrůdy, původní postupy, zdravá zelenina a ovoce obsahující velký množství živin a chuti.
Třeba na podzim budeme moct vyměnit na zkoušku - pořádně zabalit, Zásilkovna to doručí druhý den,.. Letos budu mít hádám 70% potřeby z vlastní produkce a zbytek dosbírám v terénu.
Fuck off obchody a přešlechtěná hydroponická zelenina plná jedů, chuti mdlé a s minimálním obsahem živin. To stejný ovoce.. Letos vše své (nasbírané).
Maso a vajca též zajištěno, pro to taky do obchodu nemusím. A paradoxně za to kvalitní, lokální jídlo utratím mnohem méně, než za superhyper shit. A peníze jdou přímo do ruky místnímu člověku, zůstanou tu, v našem kraji
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8262
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Dromedaro » sob dub 8, 2023 10:21

mike píše:Moje zkusenost je prekvapive takova, ze nejlepsi rajcata jsou z kvetinace, ktery stalou zalivku nema. Obcas vyschne, rajce lehce povadne a po zaliti se zase vzpamatuje. Prijde mi, ze ten stress chuti plodu prospiva a nekde jsem to i cetl. Ne ze by ty, co maji stalou zalivku, byly spatne, naopak, ale ty uplne nejlepsi byly vzdycky z tohodle.

Literatura ti dává za pravdu. Někde jsem četl, že tento lehký stres by se měl rostlinám občas dopřát, protože je to dobré z těch důvodů, které uvádíš.

mike píše:Hnojivo, co pouzivam, se ve vode kompletne a docela rychle rozpusti. Takze namicham vodu s hnojivem ve spravnem pomeru a pak ho naleju do truhliku. Davka je dostatecne mala na to, aby to koreny nespalilo. Resp. zatim jsem zadny problem nepozorova.

Já mám tekuté hnojivo hnědé barvy. Když to namíchám do flašky s vodou a nechám nějakou dobu stát, je ta láhev na spodku hnědá více, než horní část. Z toho jsem usoudil, že když to naliju třeba do samozavlažovacího truhlíku, tak u dna bude více hnojiva.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4510
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » úte dub 11, 2023 17:56

Existuje nějaká šance, když budu mezi sebou křížit rajče a chilli, že mi vyrostou pálivý rajčata? :-k
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8262
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod apuka » stř dub 12, 2023 10:15

"Nejaka" ano. Muzes vyzkouset, jak je to "nejake" velke v praxi :-). Ja si osobne myslim, ze jednodussi bude posypat (rozrezana) rajcata mletou paprickou nebo si udelat koncentrat z papricek a injekcni jehlou trocha toho striknout dovnitr. Asi jak se (v trochu vetsim) delaji vodne melouny s rumem ("puldecak" rumu se injekci nastrika do neposkozeneho melounu a necha se to odstat, nejlepe nekolik dnu - u rajcat bych cekal max. hodiny).
Dromedaro píše:tento lehký stres by se měl rostlinám občas dopřát
Tak kdyz se bezne na zahrade pestuji rajcata, taky se normalne nezavlazuji permanentne. Max. zalijes rano, pres den na to prazi slunce a listy trochu (nekdy i dost) obschnou, vecer (nejlepe az po zapadu slunka, kdyz uz neni tak horko) dostanou dalsi davku.
Kde se to zavlazuje permanentne (pripadne se cely proces jeste urychli stalou teplotou a podminkami, napr. v skleniku/foliovniku), plody dozravaji rychleji a nestihne se "aroma a chut" plne rozvinout. Coz je jeden z problemu tech velkopestiren.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16750
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 12, 2023 10:36

apuka píše:" Max. zalijes rano, pres den na to prazi slunce a listy trochu (nekdy i dost) obschnou, vecer (nejlepe az po zapadu slunka, kdyz uz neni tak horko) dostanou dalsi davku.

Na zahradě zaléváme vydatně večer. Kořeny jsou pak déle ve vlhké půdě, když dostanou zálivku v noci, než když to zaleješ ráno a přes den to hned vysuší slunce.
Ve všední den taky na to běžný člověk nemá čas, aby před prací někdy ve 4ráno běhal s konví po zahradě.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4510
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » stř dub 12, 2023 11:08

Já tedy ráno najdu několik minut na zalití. Zalejvat večer, všechno mi sežerou slimáci..
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8262
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 12, 2023 11:24

Vždyť píšu běžný člověk :twisted:
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4510
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod pavproch » stř dub 12, 2023 11:36

Etheric píše:budu mezi sebou křížit rajče a chilli

Negůglil sem, nejsem pěstitel, natož genetik, ale tak nějak podvědomě si myslím, že rajče a paprika jsou od sebe tak druhově/geneticky vzdálené, že to křížit (z principu) nepůjde. Možná se ale pletu.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28499
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 12, 2023 11:50

K tomu zálévání večer. Tak nekropíme to hadicí komplet celé, ale z konve lijeme dešťovku ze sudů ke kořenům. Se slimáky nějaký problém nemáme. Pár se jich objeví, ale ty odnesu za zahradu do zmole. Máme zahradu na otevřeném prostranství, kde od úsvitu do západu svítí slunce. Když jsou v létě vedra už dopoledne, tak je zahrada chvíli po zalití suchá. Zkusil jsem to jednou brát hadicí večer komplet, abych se s tím nemusel drbat a třeba okurky z toho chytli plíseň, když byly postříkány i listy. Jinak u nás i ostatní lidi taky zalévají večer.

EDIT: A jak to děláš když venku prší? To ti slimáci nesežerou?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4510
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod apuka » stř dub 12, 2023 12:13

Dromedaro píše:Ve všední den taky na to běžný člověk nemá čas, aby před prací někdy ve 4ráno běhal s konví po zahradě.
No, nechci se hrat na znalce soucasnych pomeru, ale za meho mladi (i chvilku potom) na vesnicich lidi, co neco pestovali/chovali rano ve 4 casto behali po zahrade, nekdo s konvici, nekdo s hadici nebo u zvirat. Potom se nasnidali a sli do prace. Po praci zase doma neco podobneho az do vecera.

Na velikonocni pondeli bylo docela bezne, ze spoluzaci na gymplu stavali taky nekdy kolem ctvrte rano, polevali nebo sbirali a svazovali redkvicky nebo cibulky (podle doby velikonoc) a ti, co jeste vladli, sli na pomlazku. Co ne, tak zalezli spat. No a spoluzacky jsme obcas vytahovali z postele i pred obedem - protoze taky do osmi, do deviti pracovaly na zahrade. Proste byla sezona, tak byl cas na praci a nebyl cas na zbytecnosti jako pomlazka. O to jsme se starali my, spoluzaci z mesta :wink:

Mozna ted uz se decka do toho tak netahaji, taky existuji ruzne pomucky, ani se toho az tolik nepestuje (na prodej) u rodinnych domku, ale stale znam lidi, co takto funguji.
pavproch píše:rajče a paprika jsou od sebe tak druhově/geneticky vzdálené, že to křížit (z principu) nepůjde
Pri soucasnych genetickych praktikach bych se tomu nedivil. Jen si myslim, ze se to podomacky povede jenom neskutecnou nahodou ("omylem prirody"). Ale pravdepodobnost neni nulova, i kdyz bude vysoce zanedbatelna - ale "nejaka" moznost to je.

V laboratorich by nejspise slo pokombinovat ty dve veci, ale otazkou by bylo, co by z toho vzniklo a nakolik by to bylo zivotaschopne. Dostat nejak do rajcat trochu "palivosti" by asi nijak slo, tam ale nevidim smysl - ja osobne neznam nikoho, kdo by chtel syrova rajcata s palivou chuti (teda krome Etherica). Mne ty chuti nejak nejdou dokopy. Neco jineho by ale byl protlak, ale tam zase neni problem pouzit papriku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16750
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » stř dub 12, 2023 13:31

Dromedaro píše: jak to děláš když venku prší? To ti slimáci nesežerou?

Není jich pak zdaleka tolik, jako když zalejvám celou dobu večer. Když jich není tolik, stačí překážky, co mám
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8262
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod apuka » stř dub 12, 2023 14:15

Zacni "chovat" indicke bezce :wink:.

Jedna znama rikala (a podobnych zkusenosti je hodne), ze chodivali denno-denne sbirat na zahrade, vzdy nasbirali nekolik veder slimaku, odvezli je kilometre daleko a tam vypustili, ale vubec to nepomahalo. Nakonec si sehnali par (dva nebo tri) indicke bezce a za par dnu meli od slimaku pokoj - kachny za par dnu vycistily zahradu od nich a jeste si "zatoulane jedince" s radosti "honily" a sezraly.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16750
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » stř dub 12, 2023 14:36

Jo a všude bude nasráno, aj do baráku to vleze a nasere :twisted:
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8262
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod apuka » stř dub 12, 2023 14:46

Vsak alespon budes mit prirodni bio-hnojivo, ktere muzes hned pouzit :wink:.

Otazkou tady je, jestli chces mit dobrou (resp. jeste lepsi) urodu a lepe se chranit proti slimakum. Je pravdou, ze ranni zalevani je jednak mene ucinne a rostlinam prospiva min nez to vecerne. Na druhe strane, jak uz jsem psal, mozna kvuli tomu dozraji plody o neco pozdeji a mohou byt lepsi chute.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16750
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod mike » stř dub 12, 2023 16:24

apuka píše:Tak kdyz se bezne na zahrade pestuji rajcata, taky se normalne nezavlazuji permanentne.

Jiste, ze ne, ale zas maji koreny pomerne hluboko, kde je vetsinou nejaka vlhkost je. Tohle na balkone bez zavlazovani nemas a simuluji to prave ty samozavlazovaci truhliky. Tak je voda pod hlinou a koreny rostlin tam prorostou, pri cisteni truhliku po sezone je jich tam pekna vrstva.

apuka píše:Kde se to zavlazuje permanentne (pripadne se cely proces jeste urychli stalou teplotou a podminkami, napr. v skleniku/foliovniku), plody dozravaji rychleji a nestihne se "aroma a chut" plne rozvinout.

Sklenik nemam, mam balkony, kde umi byt v lete fakt horko a ma rajcata jsou lepsi, nez cokoliv, co jsem kdy jedl ze zahradky. Ta stale zavlazovana, ta "stresovana" jsou jeste o level vys, to bys obcas pri slepem testu ani nepoznal rajce a rekl, ze je to nejake exoticke sladne ovoce. Na to ale fakt musi byt horke leto, vloni takove nebylo ani jedno.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49663
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » stř dub 12, 2023 16:34

Právě jsem dodělal záhon na hrách, pórek, petržel a keříkový fazole. Hezky motyčkou do hloubky po kolena, to jsem si máknul. Ale záhon hotov, můžu pomalu sázet.
Ještě rozsadit bazalku, vzešlý rajčata v těch kokosovejch tabletách dát do květináčů,..
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8262
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod GreyMouse » stř dub 12, 2023 23:08

apuka píše:Zacni "chovat" indicke bezce :wink:.

Jedna znama rikala (a podobnych zkusenosti je hodne), ze chodivali denno-denne sbirat na zahrade, vzdy nasbirali nekolik veder slimaku, odvezli je kilometre daleko a tam vypustili, ale vubec to nepomahalo. Nakonec si sehnali par (dva nebo tri) indicke bezce a za par dnu meli od slimaku pokoj - kachny za par dnu vycistily zahradu od nich a jeste si "zatoulane jedince" s radosti "honily" a sezraly.

To by mě tedy zajímalo, čemu se ve vašich končinách říká vědro :-k
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1997
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Dromedaro » čtv dub 13, 2023 4:52

GreyMouse: Tak pokud vím, je to takový ten "dřevěný kýbl".

Apuka: Známý, který má docela velkou zahradu a bydlí hned na kraji lesa, měl se slimáky velký problém. Něco podobného jak popisuješ ty. Pořídil ty indické běžce a ty ten problém vyřešili velmi rychle. A nějak jsem si nevšimnul, že by byl na jeho pozemku problém s trusem od těch indických běžců. Jako s trusem u slepic to s nimi není. Bohužel však nedávno o všechny běžce přišel. Neplánovaně se vrátil pozdě v noci z fušky (tesař) a tudíž ty indické běžce nestihl na noc zavřít, liška byla rychlejší a bylo po běžcích.... RIP

Co se týče toho vstávání, tak o zvířata je nutné se ráno postarat. To když jsem chodil do školy, tak jsem taky vstával dříve, aby se nakrmil pes, kočka, slepice, králíci, kačeny. Ale zahrada se nechala až na odpoledne. To jak píšeš, to třeba dělala babička s dědem, že vstávali každý den před čtvrtou, aby nakrmili a podojili krávu, kozu, pak prase, králíky a slepice. Pak teprve se najedli oni a hned šli do práce. Ale o zahradu se taky starali až po práci. Zase asi záleží, jak velkou zahradu nebo hospodářství člověk má. Třeba kamoš je z rodu zemědělců a hospodářství měli velké a toho v sezóně nebylo venku skoro vidět, protože byl furt někde s rodiči na poli. To jsme mu moc nezáviděli.

Taky dnes je to zahradničení spíš koníček, dříve to bylo pro lidi zdroj obživy.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4510
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pěstitelské vlákno - zahrádka, rajčata, papriky, bylinky

Příspěvekod Etheric » čtv dub 13, 2023 6:19

Pro mě je to zdroj obživy, nebaví mě to, ale ovoce nemusím kupovat vůbec a zeleninu jen zcela výjimečně. To z obchodů neni k jídlu a to sezónní bio, to bych se nedoplatil.. Pro 1 člověka není potřeba zas až tak velká pěstební plocha. Zvířata teda nemám, to už by bylo moc starostí. Ikdyž ty slepice a králíci nejsou zas tak náročný..
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8262
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Pokec

cron