co čtete?

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: co čtete?

Příspěvekod apuka » pon pro 4, 2023 15:18

Jak si ted tady ctu tech par nazoru na nektere knizky, tak bych k tomu mel jen dve pripominky.

1) L. Hay/Moc pritomneho okamziku a pod. knihy - uvedomte si jednu vec. Mnoho z uvedenych (i jinych) knih pojednava a tom samem - ale kazdy muze videt v kazde neco jineho. Protoze kazda z tech knih je napsana "nejak" a pro "nekoho". Ten, kdo do toho (v okamihu cteni) nespada, bude mit tu knihu jako brak, ten, kdo ano, jako naprosto nejskvelejsi knihu, ktera mu/ji mozna zmeni zivot. (Plus plati ten dalsi bod.)

2) Osobni hodnoceni jakekoliv knizky beznym citatelem bude hodne zaviset od okamihu, kdy se k jeho cteni dostane. Je naprosto bezne, ze kdyz jsem knihu prvnikrat zacal cist, musel jsem ji po chvilce odlozit, ze je strasna a nema zadnou cenu ji cist. Potom "nekdy jindy" jsem ji "nahodou" vzal do ruky, zacetl se - a uz jsem ji neodlozil kym jsem ji neprecetl a byl jsem z ni ohromeny, jak je skvela. Plati to ale i naopak - jednou clovek danou knihu hlta malem jako elixir zivota a za par let si chce zase udelat skvely zazitek, zacne ji cist - a s hnusem ji odklada a prestava chapat, jak to mohl cist.
Cele je totiz o tom (stylove - o "moci pritomneho okamziku"), ze clovek je v kazde chvili v nejakem stavu mysli i celeho zivota, jeho vnimani veci se casem hodne silne meni. No a kdyz se sejde vhodna chvile s prislusnou knizkou, tak je to neco super - pokud vsak ne, tak je to jen ztrata spatne straveneho casu a venovane energie. Proste kniha bude - pro dotycneho - skvela v okamihu, pokud se vzajemne na sobe naladi.

Rikam to i z osobni zkusenosti jako clovek, ktery odmala lezel v knihach a cca od puberty v nich vnimal i trochu vice nez jen ty pismena a slova. Uvedene se mi v obou smerech stalo s mnoha knihama, nekdy i opakovane, resp. stridave vicekrat.

Prave proto nemam rad striktne odsuzovani nebo naopak bezmezne vychvalovani nejake knihy - neni to fer absolutizovat, co kniha cloveku da.

Aby bylo jasne, ted ani v nejmensim nepisu o nejakych literarnich zanrovych kvalitach podle obecne prijimanych zakonistosti zanru.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: co čtete?

Příspěvekod Dromedaro » pon pro 4, 2023 17:00

Zzz píše:ale čistě obecně, potíž takovýchhle argumentací je následující:

Já ale nevedu nějaký souboj argumentací. Každý si vždy najde argument pro to své. Píšu o tom, jak to vnímám já.

Napsal jsi: "...člověk zevnitř, který se dost vypracoval a dost si nahrabal na zbytek života o tom taky nemá mluvit..."
Může o tom mluvit, může o tom psát, může dělat přednášky, ať si dělá co chce. Pro mě to jen nemá žádnou váhu a neberu jej vážně na rozdíl od člověka, který zahodí svoji občanku a jde žít jako tulák se vším všudy, co k tomu patří.
Za rok se v korporátu na zbytek života nezajistíš, ale jak to tam funguje a co tam je za lidi, už zjistíš.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: co čtete?

Příspěvekod Mawenzi » pon pro 4, 2023 17:22

"z korporatu na pacifickou hrebenovku" - nemam poxit, ze si autor nahrabal a pak sel.svobodne cestovat, spis zil az tak moc v zajeti prepracovanosti, ze ho to dostihlo a potreboval pauzu, oddech, aby se mozna zamyslel nad tim, ze takhle to nemusi mit do konce zivota

ohledne minimalismu sem cetla paradni knihu Sbohem veci, ta se mi libila moc.

jinak sem si nekdy 2019 nechala udelat knihu B6 malonakladem, tvrda vazba, cca 60 stran fotoprilohy na fotopapir a asi 250 stran textu, vetsi pismenka teda, protoze cilovka byla spis rodina a starsi lide, a vyslo to pri 20 kusech na 550kc.

chtela bych udelat druhy dil, ale mam trochu obavu, ze ted to bude jeste drazsi. udelala sem si pruzkum mezi znamymi, kdo ji chtel si naklady zaplatil sam a pak par kusu na darky pribuznym.

a pak taky ten nekonecne stravenej cas na vsem a pak to clovek otevre a hned vidi chybu:D

cena knihy v obchode neni moc v ramci prace, ale dat 500 za neco, co prectu a za 200 prodam je neefektivni, to je lepsi knihovna nebo jit cilene po knihach, ktere si planuju nechat.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: co čtete?

Příspěvekod Mawenzi » pon pro 4, 2023 19:11

zzz
jo, taky myslim, ze cena byla docela v pohode, a to jeste ten B6 format byl drazsi, ale chtela sem, at ty fotky vyniknou a nekrci se nekde nenapadne na mensin formatu, ale b6 je zrovna nestandart a priplatek byl znat, ale mensi format by nemel smysl.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: co čtete?

Příspěvekod pavproch » čtv pro 14, 2023 17:29

pavproch píše:Aktuálně mám rozečteného předposledního vydaného Clancyho (Weapons Grade), fčíl sem objednááál nejčerstvějšího (vydáno 23.11.2023) Command and Control. Už se těším.

Už ho mám = vím, co budu brzo číst.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: co čtete?

Příspěvekod pavproch » pát led 26, 2024 17:21

Weapons Grade po večerech (i dyž sem dycky večer nepoužitelný, takže po kouskách) dočteno, dobrý, akční fest. Už sem i načal ten Command and Control.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: co čtete?

Příspěvekod booze » ned led 28, 2024 7:51

Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: co čtete?

Příspěvekod booze » úte úno 13, 2024 9:32

Rozprávky starej matere Mária Jančová
Slovácko sa súdí aj nesúdí Zdeněk Galuška dlouho jsem se tak dobre nezasmal.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: co čtete?

Příspěvekod pavproch » ned bře 10, 2024 15:20

Dočítám posledního Clancyho, taxem se kuknul. kdy/co bude dál: Coming May 21st! Tom Clancy Act of Defiance
Obrázek
Už sa těším.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: co čtete?

Příspěvekod pavproch » čtv bře 28, 2024 11:35

pavproch píše:načal poslední nepřečtenou English beletrii, co mám doma na nočním stolku (už ani nevím, jaxe tam dostala, zřejmě nějaký podarok od někoho) James Nestor - Breath

pavproch píše:Stejně nemám fčíl co nového číst, čekám na dalšího Klensyho - 21. qětence.

Fčíl mě napadlo kuknout na megabooks, co bych si tak v mezidobí, až dočtu to dýchání a budu čekat na Klensyho přečtl a hned na mainpage na mě juklo tohle.
'
A thrilling ride through the science of ageing and death. A must-read.' - STEPHEN FRY
No to sem zvjedaf. :(( (Budu pokračovat v morbiditách.)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: co čtete?

Příspěvekod pavproch » stř dub 3, 2024 14:39

Why We Die = mám, sem NATO zvjedaff (hlavně jaká bude indická English, to je první knížka od inda, co sem kdy čet), jen musím dočíst ten dýchací bizár.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: co čtete?

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 3, 2024 22:27

Po dlouhé době jsem náhodou narazil na knihu, která mě zaujala a že si ji zkusím přečíst a hlavně dočíst:

Umíráme každý den: Pouť potulného mnicha bardy žití a umírání
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: co čtete?

Příspěvekod pavproch » čtv dub 11, 2024 9:29

pavproch píše:Why We Die = mám, sem NATO zvjedaff (hlavně jaká bude indická English, to je první knížka od inda, co sem kdy čet)

Taxem fčera večer se do toho začet:
Je to Ind (nositel Nobelovky), ale žijící v Londýně = krásná English. A bude to hodně zajímavé čtení na molekulární a (zřejmě) sub-bunečné úrovni o tom, proč stárneme a umíráme. Hned na prvních stránkách zajímavá otázka: Co přesně je okamžikem smrti? Dyž se zastaví srce, miliardy buněk v těle přežívají dál a umírají postupně. Těším se NATO.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: co čtete?

Příspěvekod pavproch » pát dub 19, 2024 14:52

Sem asi fpůlce teho "Why we die", líbí se i dyž je to ultra-od(p)borné. Nového Clancyho budu mít až na konci qětna, tohle dočtu dříff, taxem objednaááál "Killing Rommel" od Stevena Presscota (má to být 9. qětence, to akoráth vyjde). Sem zvjedaff.

Killing Rommel is a 2008 historical fiction novel by Steven Pressfield set in North Africa during World War II. The book follows the actions of the British Long Range Desert Group (LRDG).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: co čtete?

Příspěvekod Dromedaro » pát dub 19, 2024 19:58

Co tě na tom Clancym tak baví? Vždyť jsou to vymyšlené příběhy, ne? A ještě k tomu to musí být furt dokola variace na stejné téma.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: co čtete?

Příspěvekod pavproch » sob dub 20, 2024 12:58

Navíc Clancy už je 10 nebo 15 let po smrti, píšou to jiní, ale čtu to ráth. Těším se.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: co čtete?

Příspěvekod pavproch » ned dub 21, 2024 14:51

pavproch píše:Sem asi fpůlce teho "Why we die", líbí se i dyž je to ultra-od(p)borné.

Komentář: Fčera sem dočet dlouhou kapitolu o rapamycinu (s opatrným závěrem: Má anti-age účinky, ale třeba ho napřed pořádně otestovat) a cituje tam další vědce, fčíl sem zadal gůglu ten rapamycin a hned mezi prvníma na mě vyplivnul jednoho z těch vědců a jeho "oslavný/propagační" vědecký článek o tem rapamycinu jako anti-age. Taxi vyber (oba mají zato Nobelovku), který má ale pravdu?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: co čtete?

Příspěvekod pavproch » stř dub 24, 2024 11:09

Fčera sem v tý knížce učinil další "objev" (= co sem nevěděl) - lidské tělo se skládá z miliard buněk, circa za sedum let se (postupně) všechny obnoví. Takže jednou za sedum let by sem měl geront cítit jako znovu-zrozený. Necítí. :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Předchozí

Zpět na Pokec

cron